Voorschoten akkoord met privatisering Leiderdorp krijgt toch professionele ouderenwerker ÖR Rustenborch voor fusie met verlies signatuur Geduld bewoners Poelgeest raakt op Regio Stompwijkseweg blijft 'lijdensweg' chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 stompwijk josé van santen De karakteristieke Hoge Brug in Stompwijk stort volgens burgemeester W. Bloemen- daal-Lindhout van Leidschen- dam voorlopig niet in. En dat was gisteravond tijdens de dorpsraadvergadering meteen het enige positieve dat zij over de wegen in Stompwijk te melden had. 'De slechtste weg van Zuid- Holland', zo als een dorpsraads lid de Stomp wijkseweg noemt, was onderwerp van heftige discussies. Al jaren zijn de Stompwijk seweg en de Dr. van Noortstraat slecht be gaanbaar. Half augus tus is de her bestrating begonnen, maar de stratenmakers stop pen komende week al, on danks de vele verzakkingen en rechtopstaande klinkers. Bloemendaal stak de hand in eigen boezem. ,Als u goed naar me kijkt, dan ziet u dat ik het boetekleed aan heb. Ik heb de vorige vergadering ge zegd dat we de hele Doctor van Noortstraat en Stomp wijkseweg opnieuw zouden herbestraten, maar dat blijk ik niet goed te hebben begrepen. Volgens mijn ambtenaren zou dat onbetaalbaar zijn." Dorpsraadlid van Bemme- len schoot uit haar slof toen bleek dat de situatie nauwe lijks verandert. ,,We horen dit nu al twintig jaar. Ik word er zo moe van. Het is echt knoei werk dat de gemeente hier le vert. Ik kan hier zo boos om worden." Een oplossing voor de lange tennijn ligt volgens de burge meester mogelijk in 'vaksge- wijs op knappen'. Elk jaar zou dan een deel van de straat grondig worden aan gepakt, zo dat na zeven jaar de hele weg klaar kan zijn. Geld blijft het grote knelpunt. „Het gaat hier om een project van tien miljoen. En het duurt zeker nog een aantal jaren voordat er structureel iets ver andert. Dus het blijft al die tijd doormodderen", aldus Bloe mendaal. Het hoongelach onder het publiek was niet van de lucht. Een oudere man verzuchtte: „Ik word alleen maar gestraft als ik op mijn fiets stap. Denk ik milieuvriendelijk bezig te zijn, kom ik op zó'n weg te recht. Een lijdensweg. Dat is het." 'Het is echt knoeiwerk dat de gemeente hier leven' l iteeplechase na overval ipcrHENPAMTientallen agenten, een paar speurhonden een >nhelicopter waren gistermorgen nodig om twee overvallers meen boerderij aan de Oostvlietweg in Leidschendam te pak- ?n. De overvallers bedreigden de 41-jarige boer met een vuur- apen en sloegen hem. De mannen wilden geld. Bij het door ben van het huis richtten de overvallers veel vernielingen De ene overvaller werd door de politie na een ware stee- «Iechase dwars door de weilanden en sloten bij Stompwijk om- Ifingeld en opgepakt. De andere man vluchtte in.de richting van I Hert in Leidschendam, waarop met veel mankracht de wijk irde politie werd afgegrendeld. Een speurhond vond de man ..slotte in bosjes langs de A4. De overvallen boer is met ver ondingen aan zijn gezicht en een hand overgebracht naar zie- ■nhuis Antoniushoeve. Het is nog niet bekend of hij iets van jn eigendommen kwijt is. fecussie-avond WD Voorschoten wschoten De WD in Voorschoten houdt maandag 25 okto- neen discussie-avond met als onderwerp: 'Bezuinigen versus Blasting verhogen'. Enkele weken voor de begrotingsvergade- igvan 10 november willen de Voorschotense liberalen van ge- gu ichten wisselen over de mogelijkheden om de onroerend- L lakbelasting te verhogen en/of te bezuinigen om de financiële isitie van de gemeente te verbeteren. De bijeenkomst begint half negen in het Ambachts- en Baljuwhuis in de Voorstraat. trood op Leiderdorpse rotonde iFRDORP Herman Brood maakt een kunstwerk voor de nieu- etfjrotonde op de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Het moet 'meubelkunstwerk' worden, want het aanpalende Meubel- pi ein Leiderdorp is de opdrachtgever. „Het wordt een mooie t, rwijzing naar onze winkels én mooie kunst", zegt B. Keijzer in de Stichting Promotie Meubelplein. De winkeliers betalen ((kunstwerk zelf. „Hoeveel dat gaat kosten weten we nog niet, el aar neem maar aan dat het om heel veel geld gaat", zegt Keij- iro r, die blij is dat de gemeente ook in is voor het idee. Brood ei jgt de vrije hand van zijn opdrachtgevers, maar één voor- larde is wel gesteld: iets van een meubelstuk moet er in zijn te rkennen. De overeenkomst moet nog wel worden beklonken. oeterwoude krijgt theetuin in ieierwoude Aan het begin van het Zoeterwoudse Molenpad mt een kleine theetuin. Een gebouwtje van glas en alumini- n verrijst in de tuin van W. de Groot en daarnaast komen vier et jes. De uitspanning is bedoeld voor fietsers en wandelaars, (raadscommissie grondgebied ging gisteravond akkoord met bouwplan. De politiek sprak wel de wens uit, dat de thee- kleinschalig blijft en dat er geen alcohol wordt geschonken. u> let is een heel leuk initiatief, maar we moeten wel alert blij- n", aldus R. de Lange van Progressief Zoeterwoude. „Het is itde bedoeling dat er straks allemaal mensen met auto's op l: theetuin afkomen." Om de tuin te bereiken komt er een over de sloot naast het Molenpad. j reburger Weijers overleden fe rmond Op 88-jarige leeftijd is afgelopen dinsdag Thomas ndricus Weijers overleden, oud-KVP-raadslid en ereburger ide gemeente Warmond. Weijers kreeg in 1970 de erepen- ïgvan de gemeente Warmond voor zijn grote inzet als raads- inde periodes 1946-1962 en 1966-1970. Zijn laatste jaren vf cht Weijers door in het Warmondse zorgcentrum Huize Li ft ina. braken in drie woningen [je istgeestBij drie woningen in Oegstgeest is gisteren op klaar- ite dag ingebroken. Twee woningen aan de Kerckwervelaan rden opengebroken door de cilindersloten te verbreken. Een uing aan de Hofdijck werd opengemaakt door te 'flipperen' ie brievenbus. Er zijn onder meer een mobiele telefoon en portemonnee ontvreemd. linzigt zoekt oud-leerlingen stgeest Scholengemeenschap Duinzigt in Oegstgeest is op 10 knaar oud-leerlingen. Zij kunnen wellicht een bijdrage leve- het jubileumboek dat de school maakt ter gelegneheid oi ihet 150-jarig bestaan. Dat wordt volgend jaar juli gevierd. 1 d-leerlingen kunnen contact opnemen met I. van Woerden, kif071-5174059. Wethouder Kolman zwicht voor druk leiderdorp afke van der toolen Er komt een professionele ouderen- werker in Leiderdorp. WD-wethouder P. Kolman (welzijn) is gezwicht voor de politieke druk om per 1 januari zo'n kracht in te huren. De hulpverlener komt in dienst van Pluspunt, de Lei derdorpse organisatie die zich op de senioren richt. De ouderenwerker zal zich in de eer ste plaats concentreren op het zogehe ten welzijns-huisbezoek. Daarbij krij gen ouderen thuis informatie over al lerlei voorzieningen en hulp bij het in vullen van formulieren. Dit project vindt plaats in samenwerking met een paai' andere gemeenten. Wethouder Kolman wilde eigenlijk wachten met de aanstelling totdat ze klaar was met haar seniorennota. Met die houding kreeg zij twee weken gele den een politieke storm over zich heen. Bijna raadsbreed werd haar te verstaan gegeven, dat de oudere Lei derdorpers niet de dupe mochten worden van haar getreuzel. Het be leidsstuk had namelijk allang klaar moeten zijn. Alleen de WD stond ach ter de eigen wethouder. De raadscommissie stelde voor de ouderenwerker dan maar tijdelijk voor één jaar aan te stellen, maar wel al op 1 januari. Dat gaat nu gebeuren. Coör dinator M. van Pernis van Pluspunt is er nog niet helemaal zeker van dat dat ook lukt: „We hopen in ieder geval dat de ouderenwerker vóór de zomerva kantie aan het werk is." Afhankelijk van de inhoud van de seniorennota - Kolman heeft beloofd dat die voor de tweede helft van 2000 klaar is - kan de tijdelijke aanstelling een vaste worden. Pluspunt gaat er van uit dat dit ook gebeurt, en schrikt er niet voor terug met het ouderen werk in blijvende projecten als het welzijnsbezoek te stappen. „We moe ten trouwens wel, als we aan dat geza menlijke project willen deelnemen", zegt Van Pernis. Volgens haar is de trage gang van za ken rond de ouderenwerker geen poli tieke onwil van Kolman geweest. „Het college wil best wel, maar heeft het fi nancieel moeilijk, moet keuzes ma ken." De succesvolle politieke lobby van Pluspunt heeft uiteindelijk de doorslag gegeven. Financieel levert de aanstelling van de ouderenwerker waarschijnlijk geen probleem op voor de gemeente. Er is nog geld over van een extraatje voor hel ouderenbeleid uit 1997. Ifstandigheid is geen haalbare kaart' Bewoners van de Jac. P. Thijsselaan hebben zelf pompen aangeschaft om het water onder hun vloer weg te krijgen. „Ons geduld begint op te ra ken. De gemeente moet ervoor zorgen dat het water verdwijnt." foto taco van der eb 'Gemeente moet gewoon zorgen dat het water verdwijnt' suzanne barbier Het bewonersplatform van het Eurowoningen-project in Poel geest stapt binnenkort met twee klachten naar de gemeen te. De bewoners van het eerste wijkje in Poelgeest willen, dat de gemeente Oegstgeest de wa teroverlast in hun la'uipruimtes oplost. Er moet bovendien zo snel mogelijk een snelle fiets route komen, die een einde maakt aan de onveilige ver keerssituatie in de wijk. De ergernis over de water overlast rond de Jac. P. Thijs selaan neemt hand over hand toe. E. Knape van het bewo nersplatform: „Ons geduld be gint op te raken. We zijn het stadium van kinderziektes zo langzamerhand voorbij. In ver schillende woningen staat 30 centimeter tot een halve meter water onder de vloer. Zoveel vocht is slecht voor je huis én voor je gezondheid. Wij, als le ken, kunnen niet beoordelen waar fouten zijn gemaakt en wie daarvoor verantwoordelijk is. De gemeente moet gewoon zorgen dat het water ver dwijnt." Knape verwijst daar mee naar het verwijt dat aanne mer en gemeente elkaar maken over fouten die zijn gemaakt bij de aanleg van het ondergrond se drainagesysteem. Volgens Knape hebben ver schillende huiseigenaren in middels zelf maatregelen geno men tegen de vochtproblemen. In de Thijsselaan hebben men sen een pomp neergezet, die het overtollige water uit de kruipruimtes verwijdert. Vol gens Knape zijn de gevolgen al te zien in de buitenmuren, waar het vocht opkruipt. Ook maken de bewoners zich zorgen over hun parketvloer. Het advies van de gemeente om de verwar ming flink hoog te zetten en goed te luchten, helpt volgens mevrouw Knape. „Maar je kunt je afvragen of dat nou zo ener gievriendelijk is." De bewoners maken zich ook zorgen over de verkeerssituatie in de wijk. Het is voor fietsers onveilig, vinden ze, omdat er nog steeds geen verhard fiets pad vanaf hun wijkje naar de tijdelijke bouwbrug ligt. De eni ge fietsroute die ze nu hebben is die aan de rand van de wijk. Vooral de vele kinderen in de Jac. P. Thijsselaan en Adriaan van Royenlaan gebruiken deze niet, omdat ze dan moeten om rijden. In plaats daarvan kiezen zij de snelle route via de Eli Heimanshof, waar vrachtver keer af en aan rijdt. Aan het fietspad 'buitenom' mankeert naar de mening van de huisei genaren ook het een en ander. Het zit vol gaten en de verlich ting langs het pad is slecht. Van de gemeente was van morgen niemand bereikbaar voor commentaar. Muziekschool in 2001 zelfstandig Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar hoeven vanaf 2001 niet langer op te draaien voor tekorten van de streekmuziekschool Leiden en omstreken. Met die toe zegging trok de vice-voorzitter van de school, de Wasse- naarse burgemeester P. Schoute, gisteravond raadsleden in Voorschoten over de streep. voorschoten jan preenen In navolging van hun Wasse- naarse collega's stemden de Voorschotense raadsleden in een commissievergadering in met de plannen om van de school met ingang van septem ber volgend jaar een particulie re stichting te maken. Op 26 ok tober moeten de Oegstgeestse politici hun advies over de ver zelfstandiging geven en op 3 november de Leidse raadsle den. Al jaren is de streekmuziek school in de ogen van de ge meenten een bodemloze put, waarvoor steeds aanvullende subsidies nodig zijn „We wil len af van die eindeloze subsi dies. Daarom willen we duide lijkheid", zo verwoordde Y. Mo lenkamp van D66 gisteravond de mening van de raadsleden. Dit jaar moet Voorschoten 131.700 gulden subsidie betalen (ongeveer eentwaalfde van het totaal), maar vermoedelijk komt daar bij de definitieve af rekening nog een bedrag bo venop. In de nieuwe situatie krijgen de gemeenten een basispakket aangeboden. Daarnaast worden afspraken gemaakt over de spe cifieke wensen van de vier deel nemers. Op grond daarvan worden budgetsubsidies vast gesteld, waarmee de stichting het zal moeten doen. „Dat is geen punt", aldus W. van Moort, die sinds een jaar direc teur is van de school. „Nu is het nog zo dat als we geld overhou den, we dat aan de gemeenten moeten teruggeven en dat we opnieuw bij hen aankloppen als we extra geld nodig hebben. Straks kunnen we bij budget overschrijdingen weliswaar niet meer op de gemeenten terug vallen, maar daar staat tegen over dat we extra inkomsten zelf mogen houden. Dat maakt bijvoorbeeld het aantrekken van sponsors voor ons aantrek kelijk." Op dit moment vormen de vier deelnemende gemeenten het algemeen bestuur van de school. Volgend jaar komt er een bestuur van particulieren, die volgens Schoute 'kunnen besturen én verstand hebben van muziek'. Leiden, Oegst geest, Voorschoten en Wasse naar vormen op afstand een 'lichte gemeenschappelijke re geling', die zich niet meer met de dagelijkse gang van zaken op de school bemoeien. Bovendien heeft de stichting straks de mogelijkheid om zon der overleg met de huidige deelnemers contracten met an dere gemeenten af te sluiten. Zo is de kans groot dat de mu ziekschool Rijnakkoord (Leider dorp en Alkemade) zich bij de nieuwe school zal aansluiten. Van Moort: „We praten al ge ruime tijd met elkaar en hou den hen steeds op de hoogte. Zij kunnen echter pas instap pen als de besluitvorming hele maal rond is en wij alles heb ben geregeld met onze vakbon den en de ondernemingsraad. Anders wordt het allemaal erg onoverzichtelijk." geen struikelblok. „De angst daarvoor is zó gigantisch groot. Er worden door sommige men sen krankzinnige noodkreten geuit. Maar dat is gewoon niet nodig.' Al pleiten wij er als on dernemingsraad wel voor, dat de cultuur van Rustenborch ge waarborgd blijft na een fusie." Bik heeft geen duidelijk idee waarom het huidige bestuur en directie van Rustenborch zo te rughoudend zijn over een fusie met Van Wijckerslooth. „Als we daarnaar vragen geven ze geen goed antwoord. We krijgen al leen maar subjectieve verklarin gen te horen: dat het verpleeg huis 'de vijand' is en zo. En er is die onderstroom over de signa tuur van Rustenborch. Verder weten we het niet." Over het persoonlijke conflict dat de ondernemingsraad met directeur Krom heeft wil de voorzitter van de OR niet al te veel zeggen. Bik betoogt deze maand in het personeelsblad van Rustenborch dat Krom niet geschikt is als directeur. De OR stelt bovendien dat Krom in maart 'heimelijk' is benoemd, zonder enige vorm van in spraak. „Ik kan er niet al te veel over zeggen. Niet dat we gehei men hebben, maar we bevin den ons natuurlijk in een pre caire situatie en ik wil het be stuur de kans geven om hier vyaardig uit te komen. Daarbij gaat het er ons vooral om om wegen te vinden die alsnog lei den tot een fusie. We maken ook geen ruzie met de direc teur; ons conflict is zakelijk. Krom mag dan in onze ogen niet geschikt zijn als directeur, hij is ook niet helemaal onbe kwaam. Een aantal zaken kun je wel met hem regelen." Van het bestuur wil niemand reageren op de uitspraken van de ondernemingsraad. indememingsraad van het tgeestse zorgcentrum Rus- orch is overtuigd van de Izaak van een fusie met het gelegen verpleeghuis Van ierslooth. Dat de instelling 'ij haar rooms-katholieke ituur moet opgeven is vol- dl voorzitter T. Bik geen on- a! tomelijk probleem. t bestuur en de directeur Rustenborch vinden het ven van de signatuur wel. lezwaar. Zij uitten onlangs 11 twijfels over de voortgang (8 de beprekingen met de di- a van Van Wijckerslooth. t probleem daarbij is ook echte samenwerking tus- le directeuren van beide t Hingen. i ondernemingsraad van nborch heeft grote pro- en met de handelwijze van lestuur van het zorgcen- en de aanstelling van di- Jt J. Krom. De directeur is ns de raad 'heimelijk' aan- ld door een in de zomer i d vernieuwd bestuur. Bei- artijen traineren nu vol- Bik de besprekingen die en leiden tot een fusie met P !rpleeghuis. f vorige interim-directeur, manshof, had al een vrij vorderd plan voor een fu if ver dat plan is destijds een natie-avond gehouden net personeel. Maar toen k de coup plaatsgevonden, v en veertien dagen is het a volledig omgegooid. Sinds- e: gaat het alleen maar berg- 1 .arts met de verdere be- ingen." i' hoopt dat directie en be- t binnenkort alsnog over- raken van de noodzaak ®en fusie met Van Wijcker- Wijckerslooth en Rustenborch (links) van bovenaf gezien. foto hielco kuipers slooth. „Het was niet de wens van het huidige bestuur om te fuseren. Hun voorkeur had een stand alone, zoals de voorzitter dat noemt. Maar ze beginnen nu toch wel in te zien dat dat lastig wordt. Zelfstandigheid is geen haalbare kaart." De ondernemingsraad ziet in een fusie met het naastgelegen verpleeghuis veel voordelen. Zo kunnen werkzaamheden ge meenschappelijk, en dus goed koper, worden uitgevoerd. „Een fusie maakt de organisatie ster ker", zegt Bik. „Het personeel kan ruimer worden ingezet en er is meer gelegenheid tot loop baanontwikkeling. Daarnaast vindt er op bestuurlijk niveau inkrimping plaats. We hebben dan maar één directeur nodig en dat scheelt veel geld. Een fu sie is gewoon een logische stap." Dat de rooms-katholieke sig natuur van Rustenborch daar voor moet wijken, is voor Bik

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17