'Verlaag d lasten voo huurders' Rijn Veenstreek Nieuw dorpshart hét gesprek van de dag in Hoogmati Historisch Centrum moet op zoek naar geldschieters Berlijnse Muur langs rijksweg 11 Lyklema nodigt PAK uit voor gesprek Aanhouding in moestuin CDA steekt andere fracties de loe Toch kans cameracontrole op Vierambachtsweg in Woubru VRIJDAG 15 OKTOBER 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv -chef marieta kroft,( Illegaal vuurwerk in beslag genomen BENTHUizEN/zoETERMEERDe politie heeft deze week in Benthuizen en Zoetermeer dertig kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. De natriumklappers en andere strijkers en pijlen werden gevon den in een huis aan de Van Zuijtland in Benthuizen en in een woning aan de Zegwaartseweg in Zoetermeer. De politie pakte de Zoetermeerder op na een tip over handel in vuurwerk aan de Van Zuijtland. De 15-jarige afnemer uit Benthuizen meldde zich even later vrijwillig. Het vuurwerk wordt vernietigd. Vijftigste Artesialoop koudekerk aan den run De laatste Artesialoop van dit millenni um is tevens een jubileumloop. De Koudekerkse prestatieloop is op zaterdag 20 november toe aan de vijftigste editie. Het eve nement begint om 14 uur bij sporthal De Ridderhof aan de Kerklaan. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden van 5, 10, 15 en 25 kilometer over de polderpaden tussen Koudekerk en Leiderdorp. Deelname kost 3,50 of vijf gulden inclusief een spe ciale herinnering. Inlichtingen bij Daan Bijleveld (071-3412309) of Theo Visser (0172-477928). Asfalt in plaats van klinkers in Dorpsstraat Aarlanderveen aarlanderveen saskia buitelaar De klinkers in de karakteristieke Dorpsstraat van Aarlanderveen moeten wijken voor asfalt. Dat is, in combinatie met het instel len van een dertig-kilometerzo ne, de enige oplossing tegen de trillingsoverlast en het voorbij- scheurende verkeer. De bewo ners van Aarlanderveen krijgen deze voorstellen binnenkort ge presenteerd door de werkgroep Aarlanderveen. Daarin zitten onder andere de gemeente Al phen aan den Rijn, de provincie Zuid-Holland en de Belangen vereniging Aarlanderveen. De keuze voor asfaltering van de authentieke Dorpsstraat lijkt opmerkelijk, omdat de gemeen te al ruim een jaar bezig is om een Aarlanderveen tot be schermd dorpsgezicht te ma ken. Landschapsarchitecten maakten daarvoor eerder een plan met voorstellen om het cultureel erfgoed te bewaren door bijvoorbeeld storende abri's, vuilnisbakken en beton nen plantenbakken uit de Dorpsstraat te verwijderen. Een woordvoerster van de Belangenvereniging Aarlander veen kan dan ook niet voorspel len hoe haar dorpsgenoten op het voorstel reageren. „De be woners van de straat zullen blij zijn als er een eind aan de over last komt. Maar ik kan me voor stellen dat niet iedereen geluk kig is met asfalt. Wellicht kun nen we er een gekleurde asfalt- laag met een straatprint neer leggen. Dan lijkt het alsof er klinkers liggen." Volgens wethouder Groen in 't Wout blijft met die asfaltsoort het dorpsgezicht bewaard. Hij hoopt daarom dat de bewoners deze oplossing tegen trillings overlast van de werkgroep straks niet afkeuren. „Dan is er een nieuw probleem", zegt hij. „Want van alle onderzochte mogelijkheden, was dit de meest realistische." Aarlanderveners klagen al ja ren over het zware verkeer dat door de Dorpsstraat dendert en veel trillingsoverlast veroor zaakt. Dat komt door de zwakke veengrond, zo bleek uit onder zoek dat de Grontmij onlangs in opdracht van de gemeente uitvoerde. Die bekeek ook de mogelijkheden om de oversteek met de provinciale weg die het dorp in tweeën snijdt veiliger te maken. Ondertunneling en om leiding van de weg is financieel en technisch onhaalbaar, oor deelde de werkgroep die daar om koos voor een rotonde. Maandagavond 25 oktober om acht uur worden de plan nen toegelicht in het Oude Rechthuis in Aarlanderveen. Dan kunnen bewoners zich aanmelden voor nieuwe werk groepen die de voorstellen in dptail gaan uitwerken. historie niet her en der in de ge meente opgeslagen hoeven worden. Nu is dat nog wel het geval. Een eerste schets van de bouwplannen schoot de ge meente af omdat het niet mooi genoeg was. Omdat het nieuwe plan een ton duurder uitpakt dan het eerste ontwerp, meent het historisch centrum geld van de gemeente te kunnen eisen. De gemeente is daartoe ech ter niet bereid. „We hebben ze een tijd geleden al gezegd dat we dat geld niet hebben klaar liggen", merkt Meerburg op. „Ze moeten andere wegen be wandelen om aan dat bedrag te komen. Ik heb ze suggesties aan de hand gedaan voor ande re subsidiegevers en ik heb nog niet van ze gehoord dat dat niet gelukt is." Bezwaren tegen bouw pand woningstichting woubrugge marieke de wit Het terrein aan de A. de Graaf- laan achter de Kerkweg in Wou- brugge moet groen blijven, vin den achttien van de 24 bewo ners van de Kerkweg. Ze heb ben bij het college van burge meester en wethouders be zwaar aangetekend tegen plan nen van de gemeente Ja- cobswoude om daar het nieuwe kantoor van de Woningstich ting Aarwoude te vestigen. Ook zijn ze tegen een mogelijke uit breiding van transportbedrijf Hoogendoorn, dat gevestigd is aan de Kerkweg. Het gaat om een opslagloods, een parkeer plaats voor vrachtwagens en een nieuwe weg daar naartoe. De bewoners zijn vooral bang voor extra geluidshinder door zwaar verkeer op de nieuwe weg. „We willen Hoogendoorn absoluut niet de Zwarte Piet toespelen", zegt E. van Rooyen namens de bewoners. „Maar we hebben al veel overlast van de provinciale weg N447. Nog meer geluid kan niet." Ook het gebouw voor de woningstich ting gaat volgens de bewoners geluidshinder veroorzaken. Daardoor weerkaatst het toch al echoënde geluid van auto's nog eens extra, denken ze. Verder vrezen de bewoners belemme ring van het uitzicht door het nieuwe kantoor van Aarwoude en opslag van gevaarlijke stof fen door de firma Hoogen doorn. In februari werd bekend dat de woningstichting een kantoor wil bouwen aan de A. de Graaf- laan. De corporatie huist nu in een te klein pand in Leimuiden. Jacobswoude wil de grond wel aan de stichting verkopen, maar moet daarvoor eerst het bestemmingsplan voor het ter rein wijzigen. De bewoners zijn bang dat de gemeente, na de komst van Aarwoude, de rest van het terrein aan de A. de Graaflaan in gebruik neemt om er bijvoorbeeld door de firma Hoogendoorn te laten uitbrei den. Volgens burgemeester Van Beek van Jacobswoude staat de bestemmingsplan wijziging voor het gebouw van de woning stichting los van een eventuele uitbreiding van Hoogendoorn en koppelen de bewoners die twee zaken ten onrechte aan el kaar. De specifieke bezwaren tegen de komst van Aarwoude bekijkt de gemeente nog. hazerswoude De gemeente Rijnwoude heeft sinds kort een eigen Berlijnse Muur. Het op som mige plekken vierenhalve meter hoge scherm scheidt Hazerswoude-Rijndijk van Hazerswoude- Dorp. De graffiti ontbreekt nog, maar dat zal niet lang meer duren, voorspelt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. De kilometer lange muur wordt momenteel aan gebracht langs rijksweg 11. Hij is bedoeld om de inwoners van 'Rijndijk' te beschermen tegen het verkeerslawaai op de nieuwe weg. Voor 1 novem ber moet de wal klaar zijn. De bewoners zien van uit hun huis een met gras begroeide aardewal. Vanaf de wegkant wordt de betonnen wal bekleed met klimplanten. De weg tussen Zoeterwoude en Alphen moet op 1 december zijn opgeleverd. De dag van de officië le openstelling staat inmiddels vast: donderdag 16 december. Volgens een woordvoerder van Rijks waterstaat is nog niet bekend of minister Netelen bos de opening verricht. Als zij verhinderd is, neemt staatssecretaris De Vries of secretaris-gene raal Pans de honneurs waar. FOTO HENK BOUWMAN Voorstel nieuwe rekenmethode 01 itet pr ee Om Alphense huurders tegemoet te komen RPF/GPV-fractie volgend jaar een andere berekei de onroerend zaakbelasting (OZB) invoeren. Zij volgens de partij het meest onder de stijgende lok; ngvï fingen (zoals afvalstoffen, rioolrechten en miliei gen). Eigenaren van koopwoningen en bedrijven; het voorstel iets meer betalen. alphen aan den rijn SASKIA BUITELAAR De alsmaar stijgende gemeen telijke heffingen treffen vooral huurders, zo bleek onlangs uit de Monitor Sociale Lasten die staatssecretaris Vermeend en minister Zalm aan de Tweede Kamer aanboden. De Alphense RPF/GPV-fractie verwacht daarnaast dat alle huishoudens (dus huurders en kopers) vanaf 2001 meer geld kwijt zijn aan OZB ten gunste van bedrijven. De waarde van huizen is de af gelopen jaren immers sneller gestegen dan die van bedrijfs panden. Dus zelfs met een lager OZB-tarief worden woningen per saldo duurder. Dat is onge wenst, vindt de RPF/GPV, voor al omdat huurders door de stij gende lasten relatief al duurder uit zijn. Door voor de drie cate gorieën belastingplichtigen ver schillende tarieven te hanteren, is de, oneerlijke betaling een- iro voudig tegen te gaan. Huurders betalen inl stel van de partij onj procent minder OZB de» jaar. Huiseigenaren bet erot 4 procent meer en de( bedrijven stijgt met 5 pi ein I Het voorstel wordt, [wij: begroting van het colle; n de oktober in de gems tku; behandeld. De politiel aari en ontvingen de begn r.dii dens de commissievei ijgt gisteravond overigens positief. De fracties weliswaar veel vragen tails, maar waren tevre de sluitende begrotin; Ag; beperkte lastenstijgiri burgers. Wel waarschm eier\ het college, voo mt( komst. Zoals het er worden de inkomstei jes. 1 en de uitgaven grotei iraa meente moet haar kos' t bo ken zonder dat burgen n kl de dupe worden, aldm et is tiek. tde the Geen protest tegen sloop kazei ROELOFARENDSVEEN De monumentencommissie van Alkemade heeft nog niet besloten of zij zich blijft verzet ten tegen de sloop van de brandweerkazerne aan de Spoorstraat. Dat kan ook niet, legt commissielid Joop Kret uit, omdat burgemeester en wet houders de commissie nog niet hebben ingelicht. „Wij hebben het nieuws in de krant moeten lezen." Enkele jaren geleden streden de monumentenbe waarders om het hardst voor het behoud van de kaz de karakteristieke slai Zij dreigden zelfs op li 1RMp als de kazerne verk ndr gaan. Inmiddels is Kre ide strijdvaardig. „Het dat ik het jammer zo als de kazerne verdwi ik wil eerst eens hort na. tot dit besluit zijn of het wel nodig is. daarover niet bellen, i ons vanzelf wel in." De monumentenc vergadert op 26 oktobe kwestie. ALKEMADE JANNEKE DE JONGE Het Historisch Centrum Al kemade hoeft niet te rekenen op anderhalve ton van de ge meente om de expositieruimte uit te breiden. Burgemeester A. Meerburg vindt dat bedrag veel te groot. Het centrum moet eerst maar eens proberen om andere geldschieters te vinden, aldus de burgemeester. De ge meente is hooguit bereid een uiteindelijk klein tekort aan te vullen als het noodzakelijke be drag nét niet rondkomt. Het plaatselijk museum wil zijn tentoonstellingsruimte op de begane grond uitbreiden om zo meer materiaal te kunnen exposeren. Op de verdieping daarboven moet een depot ver rijzen, zodat de schatten uit de hoogmade marieke de wit „Goh, komt er ook een in Hoogmade? Dan is het wel een groot project." Mevrouw Noordermeer was dinsdagavond niet aanwezig bij de presentatie van de tekeningen van het nieuwe dorpshart, „omdat plannen meestal toch al vaststaan. Als burger heb je daar maar weinig over te zeg gen." Nu ze hoort wat er allemaal gaat ver anderen, vindt ze het jammer dat ze niet is geweest, 's Ochtends bij de Troefmarkt in Hoogmade, de plek waar het allemaal gaat gebeuren, be nadrukt Noordermeer blij te zijn met plannen. „Het is goed voor het sociale gebeüren in het dorp." Ze- wijst naar het naastgelegen hotel Rijnland, een enorm gebouw dat al twee jaar is dichtgetimmerd. „Dat is toch een ar moedig iets." Zo reageren veel Hoogmadenaren. Bijna allemaal wijzen ze, knikken ze, of kijken even naar het verpauperde ho tel als ze hun mening geven over de plannen van het duo Van Wieringen en Van Dinten. Het hotel gaat eindelijk weg en dat is goed. Het is hun een doorn in het oog. De plannen voor een parkeergarage, 45 huizen, horecavoorzieningen, be drijfspanden en bomenrijen in zo'n klein dorp zijn het gesprek van de dag in het dorp aan de Does. Mia Meyer vat namens de klankbordgroep Leef baar Hoogmade de reacties van de be volking samen: „Dit werd de hoogste tijd. Eindelijk krijgt Hoogmade iets voorschoteld." Ondanks haar enthousiasme blijft ze kritisch. Zo vraagt ze zich af of het een massieve toestand gaat worden, met de geplande 'flinke woonlagen'. „Maar dat hoeft niet per se negatief te zijn", nuanceert ze. De meeste bewoners die de maquette hebben gezien, denken dat het nieuwe centrum goed past bij het karakter van het dorp. Ze zijn blij met de geplande huizen die vooral voor jongeren hard nodig zijn. Veel jongeren wonen nog bij hun ouders, omdat ze in Hoogmade willen blijven en er geen woonruimte beschikbaar is. Wel vragen bewoners zich af of de huizen betaalbaar zijn voor jongeren. Maar volgens Bram Borst (24), die graag in aanmerking zou komen voor zo'n nieuw appartement, is het richt bedrag van 2,5 ton voor de goedkoop ste woningen best op te brengen. ,Als er nu nog een kroeg en een eetcafé ko men ben ik helemaal gelukkig." Hij is met Jan en Bemo van Leeuwen (vader en zoon) van Bouwbedrijf Hoogmade bezig met een pand in de Kerkstraat 1111 dat volgens de plannen moei stgi nen. Zonde van het werk? Bo k n dit staat er nog wel een jaartje aai De geplande winkels vvoi hi open armen ontvangen in i De supermarkt Troefmarkt la geval een plekje in het nieui hart. En verder? „Een cadeau een plek waar je dingen als tjes kunt kopen", zegt Ottilie hoopvol. Ook een bakker v bewoners graag terug in heti van der Meer van de klankb mist nog steeds bakker Geor die begin september zijn de Kerkstraat sloot. „Hij kon kere taarten bakken." 1 Misschien komt het toch nog goed tussen het college van de gemeente Ter Aar en op positiepartij PAK. Waarne mend-burgemeester Lykle ma deed gisteravond aan het einde van de raadsvergade ring een laatste handreiking aan het Progressief Akkoord. Hij nodigde het PAK uit voor een gesprek op voorwaarde dat de inhoud daarvan niet uitlekt naar de pers. Het botert al lange tijd niet tussen het college en de op positie. De 'gele kaart' die fractievoorzitter Kraak afge lopen zomer kreeg, zit de progressieven nog steeds hoog. Weliswaar gaf het col lege geen gevolg aan de waarschuwing die het uit deelde aan het raadslid dat als ombudsvrouw ingezeten bijstaat, maar het PAK eist excuses. Ook over de in hun ogen bescheiden inbreng bij de keuze van een nieuwe ge meentesecretaris zijn de pro gressieven slecht te spreken. De PAK-fractie, die het gis teravond zonder de met een gebroken knieschijf Kraak tobbende moest stellen, nam de uitnodiging in beraad. rupwetering Na een wilde achtervolging heeft de politie gisteren aan het eind van de middag twee Noordwijkerhouters aangehouden. De mannen, die 27 en 30 jaar zijn, probeerden op het parkeerterrein van het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp een auto te stelen. Toen de politie arriveerde lieten de mannen de auto voor wat hij was en scheurden ze onmiddellijk weg met hun eigen auto. Na een hectische achtervolging kwamen de dieven op de kruising Blauwpolderkade- /Zuidweg in Rijpwetering in een moestuin tot stilstand. Daar hield de politie de mannen aan. FOTO HIELCO KUIPERS Alternatieve presentatie algemene beschouwingen in Jacobs )is( rker cht bi jacobswoude EWOUT VAN DER DUSSEN Met overhead projector en pro fessioneel ogende sheets over het beleid in 2000 heeft het CDA de raadscommissies in Ja cobswoude opgeluisterd. De commissieleden van de andere fracties toonden zich verrast door de presentaties van de christen-democraten. Deze ma nier van behandeling van de begroting had fractievoorzitter De Lange onlangs al aangekon digd. Zo denkt hij de jaarlijkse begrotingsbehandeling in de gemeenteraad te bekorten, maar die boodschap was niet opgepikt. De andere partijen wachten tot volgende week met hun 'algemene beschouwing'. „Wij twijfelen nog of we voor verhoging van de onroerend- zaakbelasting zijn", zei De Lan ge gisteravond tijdens de laatste presentatie bij de commissie fi nanciën. Het CDA-standpunt hangt nog af van antwoorden van het college op ingediende vragen. Verder vond hij dat de begroting voor 2000 weinig nieuwe plannen bevatte. Het CDA wil meer resultaat zien van de ambtelijke uitbrei ding bij de productie van be stemmingsplannen. I vraagt voorstellen om Batehof/De Wijk en Oudendijk in Woubrt !on waarderen. Ook wil: wethouder initiaties voor de ontwikkeling ven drijventerreinen en d )ez moet worden gezet ro twi wikkeling van woning de I de Beukenlaan in Lein Waardering toonde dat met behoud van teit er toch op de b een besparing was h partij verlangt snel voor collectief vervoei en woubrugge EWOUT VAN DER DUSSEN Als het aan wethouder Vink van Jacobswoude ligt, komt er toch cameracontrole op de Vieram bachtsweg. Hij deelde de raadscommissie open bare werken mee dat hij met een bedrijf heeft ge sproken over een betaalbare maatregel tegen het sluipverkeer op de weg tussen Woubrugge en Al phen aan den Rijn. Vink denkt aan een camera die de nummerborden vastlegt van de auto's die daar tijdens de spitsuren niet mogen rijden. „We komen binnenkort met een afgerond voorstel en een redelijk financieel verhaal", zei de wethouder vol optimisme. Hij gaat ervan uit dat de kentekens van de automobilisten met een gemeentelijke ontheffing, zoals bewoners, in het systeem passen. „De politie krijgt vervolgens een ï1 kaart of uitdraai met de overtreders." De wethouder ziet tevens mogelijl ïrp aan te schaffen camera wisselend o plaatsen in de gemeente te gebruiken m; de Tolbrug in Leimuiden. „We wachte: voi te af en daarna moet de politiek kit vei nen", zei de wethouder. he Eerder had de Grontmij de mogelijk dt cameracontrole op de Vierambachtsv n zocht. Daaruit bleek dat alleen de instó rol die in de Breestraat in Leiden wordt ge ga; liseerbaar was. De kosten van meer d irts waren voor de politiek echter niet be> ine Onlangs drong de politie van Hollan h( aan op maatregelen. Voor regelmatig bi ter plekke heeft de politie geen tijd en controle haalt niets uit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16