China treedt steeds harder op tegen sektJ 'De mens is meer dan een DN A-structuur' Geloof Samenleving VRIJDAG 15 OKTOBER 1999 UDA< redactie aad rietveld. 07|- VANDAAG j (- De faam van de heilige van 15 oktober, Theresa I 0 van Avila (1515-1582), is in de eeuwen na haar OKT dood nauwelijks verbleekt. Ze was een 'obser- vante'. Dat houdt in dat ze als kloosterlinge haar best deed om de interne discipline te versterken. Theresa trad op 18-jarige leeftijd toe tot de orde van de Carmelitessen in Avila. Daar namen de zusters het niet meer zo nauw met de oorspronkelijke regels. Theresa voelde zich genoodzaakt de touwtjes strakker aan te trek ken. Ze kreeg steun van de heilige Johannes van het Kruis en de orthodoxe Spaanse koning Filips II. Haar doctrine werd ook in veel andere kloosterordes overgenomen. Naast kloosterhervormster was Theresa ook mystica. Ze schreef boeken over haar contacten met bewoners van de hemel en in één daarvan staat het beroemde verhaal over de engel die haar hart doorboorde met een spies waar een gloeiende punt aanzat. Theresa hield stigmata aan deze ervaring over. Monniken strijden om macht Wt G-G fi 'J* W] x~7v Seoel Boeddhistische monniken marcheren in protest rond de Chogye-tempel in Seoel. Twee verschillende stromingen strij den om het bezit van 's lands grootste en rijkste tempel in de Zuid-Koreaanse hoofdstad. Daarbij kwam het deze week tot een treffen, toen honderd dissidente monniken en hun aanhangers tot de tempel probeerden door te dringen. Acht van hen raakten gewond. foto ap Brinkman in Hooglandse kerk leiden Elco Brinkman oud-fractieleider van het CDA in de Tweede kamer, is zondagochtend gastspreker in een 'open deurdienst' in de Hooglandse kerk in Leiden. Brinkman, zelf lid van de Leidse Gereformeerde kerk, spreekt daar over geloof en politiek. In de dienst, die om tien uur begint, preekt dominee A. Alblas over Jezus' vermaning: Geef de keizer wat des keizers is en geef aan God wat van God is. 's Avonds om zeven uur is er in dezelfde kerk een Even song met medewerking van het kathe drale koor van de Sint Bavo in Haarlem. Doodgewaande predikant leeft geneve De Oost-Timorese predikant Francisco de Vasconcelos, wiens dood vorige maand werd gemeld, blijkt in leven te zijn. Secretaris-generaal Joseph Pattiasina van de Indonesische Raad van Kerken (PGI) heeft de leider van de Christelijke Kerk in Oost-Timor (GKTT) onlangs via de telefoon gesproken. De PGI had eerder te horen gekregen dat De Vasconcelos op 10 sep tember door pro-Indonesische milities was doodgeschoten. Ook sommige rooms-katholieke geestelijken, waarvan gedacht werd dat zij vermoord waren, zouden nog in leven zijn. Moordenaar van Rabin in de ban Jeruzalem Meer dan vijftig Israëlische rabbijnen willen de moordenaar van ex-premier Yitzhak Rabin in de ban doen. De rituele uitspraak verbiedt joden om Amir in de gevangenis te bezoeken, hem te schrijven of met hem te praten. De beslissing loopt vooniit op de vierde herdenking van Rabins dood. Amir vermoordde Rabin begin november 1995. De maatregel geldt niet voor gevangenispersoneel en Amirs familie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zaltbommel, mw. ds. A.E. Keuning te Oudwoude- Westergeest. Aangenomen: naar Nieuwland en Oosterwijk, K. Klopstra, kandi daat te Soest. Bedankt: voor Middelharnis, T C. de Leeuw te Kinderdijk. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Brouwershaven, K. van Hoek. kandidaat te Kampen. Groeiende onrust bij naderen van het jaar 2000 peking gpd China begint steeds harder op te tre den tegen religieuze sektes. Gisteren werd bekend dat de leider van de Sek te van de Opperste Geest door een nekschot ter dood is gebracht. De man, Liu Jiaguo (44), werd beschul digd van bedrog en verkrachting. Een andere sekteleider, Zhu Aiqing, werd veroordeeld tot twintig jaar cel. Vorige week nog werden zes leden van de Falun Gong-sekte gearresteerd in de noordelijke provincie Jilin. De strijd tegen de Falun Gong begon afge lopen zomer, nadat meer dan tiendui zend leden een vreedzame protestac tie hadden gehouden in Peking. Sinds die betoging zijn duizenden leden ge vangen genomen. Volgens het in Hong Kong gevestigde 'Informatiecentrum voor Mensenrechten en Democrati sche Beweging in China' zouden velen zijn gemarteld. Eén man, Zhao Jinhua zou in de gevangenis zijn doodgesla gen door de politie. De Falun Gong predikt een combi natie van bewegingsoefeningen, boed dhisme en taoïsme. Haar leider, Li Hongzhi, is ter dood veroordeeld en staat bovenaan de lijst van China's meest gezochte misdadigers. Hij leeft in ballingschap in New York. Verwacht wordt dat in de komende twee maan den massaprocessen tegen leden van de Falun Gong zullen plaatshebben. Religieuze sekten zijn geen nieuw verschijnsel in China. Maar autoritei ten in Peking zijn in toenemende mate ongerust over de nadering van het jaar 2000. Sommige sekten, waaronder de Beili Jiao, hebben in het verleden ge zegd dat China als natie zal ophouden te bestaan, en dat een nieuw rijk, met de sekteleider aan het hoofd, gegrond vest zal worden. Maar ook zijn de autoriteiten be zorgd over het gemak waarmee veel Chinezen gemanipuleerd kunnen wor den door de sekteleiders. Liu Jiaguo kwam in 1993 in Hunan in contact met de sekte van Wu Yangming, de Beili Jiao (Sekte van De Gevestigde). In een interview met een krant in Peking vertelde hij, dat hij er leerde „hoe makkelijk het was om een god in Chi na te worden. Mensen weten niet echt wat goden zijn. Als ze in je geloven ge ven wat ze alles wat zehebben." In 1995, na een conflict met Wu, vestigde Liu zijn eigen sekte. Wu werd in januari 1996 geëxecuteerd op be schuldiging van verkrachting van 19 meisjes. Niet wijzer geworden ging Liu door met het 'opeisen' van zijn vrou welijke volgelingen. „Omdat god dat wil", zei hij. Andere sekten, zoals de Mentu Hui (Associatievan Discipelen) zijn sterk vertegenwoordigd in Centraal China. De Mentu Hui voorspelt het einde van de wereld en eist dat haar volgelingen (del alle bezit opgeven. Machtige g ringen als de Yiguan Dao (De de Ene Poort) werden in 1949 d communisten naar Taiwan verc stuu maar begint nu weer vaste voei grond te krijgen op het Chinese land. Peking beschouwt sekten als van het volk' en ondermijning! monopolie van de communi partij. Officieel zijn in China vijf godsdiensten toegestaan: tantisme, katholicisme, islam, dhisme en taoïsme. Aanhang» ten zich registreren bij het voor godsdienstige zaken'. Vele y^0r dat echter niet, uit angst voors ^te en pesterijen door de politie. 1:l ie.D' Metafysici houden zich bezig met zaken als realisme en idealis me, ruimte en tijd, li chaam en geest, oor zaak en gevolg. Op de Leidse universiteit wordt het vak metafy sica gedoceerd door dr. Jan Sleu tels (1960). De uit Limburg afkom stige Sleutels heeft een curriculum vitae dat is vergeven van de cum laudes. Hij studeerde filosofie, lite ratuurwetenschap en recht. „Be grijpen en doorgeven zijn mijn in tellectuele passies", zegt hij. Maar al gauw staat de filosoof in hem op en wordt de uiüeg van zijn kijk op de metafysische wer kelijkheid ingewikkel der. In de moderne wetenschap, maar net zo goed in het dagelijks leven, heerst de op vatting dat alles 'informatie' is, en daarmee een 'ding'. Een deur die open staat, een kopje koffie, maar ook een mens, de ziel en God zijn dingen. Sleutels ziet dat anders. ONNO VAN 'T KLOOSTER Ik ben eigenlijk in de wieg gelegd voor wis-, natuur- en sterrenkun- de. Dat is sinds mijn achtste een passie van mij. Uiteindelijk ben ik filosofie gaan studeren, omdat dat nu eenmaal de moeder van alle wetenschappen is. Later ben ik daar weten schapsgeschiedenis, literatuurwetenschap en rechten bij gaan doen. Tussendoor heb ik een jaar in Parijs doorgebracht om een roman en ge dichten te schrijven, koken te leren en musea te bezoeken. Uiteindelijk koos ik voor een promo tieonderzoek in de wetenschapsfilosofie, omdat dit de specialisatie was die mij de minste beper kingen oplegde. Ik ben een praktiserend omnivoor. Mijn promo tie-onderzoek ging over 'neurale netwerken': een soort computermodel van hoe de biologie van je hersenen in elkaar zit. De kernvraag daarbij is hoe wij de wereld kennen, of de werkelijkheid waarnemen. Je kunt zo'n vraag benaderen vanuit verschillende vakgebieden: biologie, psychologie, computerkunde enzovoort. Wanneer je al die be naderingen samenvat, zie je twee hoofdstromen: mensen die kennis van binnenuit bestuderen noem je internalisten. Aan de andere kant staan de externalisten, die kijken naar wat zich in jouw omgeving afspeelt en hoe dat jou via je zintuigen beïnvloedt. In mijn proefschrift heb ik een diagnose van bei de stromingen gegeven, en 'bewezen' dat ze bei de onmogelijk tot een oplossing kunnen komen. Het alternatief is 'relationisme'. Kennis is volgens mij, en daar sta ik niet alleen in, een relationeel fenomeen. Dat houdt in dat je het alleen weten schappelijk kunt bestuderen als een relatie. Neem een analogie zoals een huwelijk: dat. kun je ook niet herleiden tot de man of tot de vrouw. Onzin, een denkfout. Je maakt daarmee het ob ject van je wetenschap tot 'een ding'. Zo maakt de wetenschap in het algemeen iets tot 'een ding", op allerlei terreinen. Denk bijvoorbeeld aan informatie. De moderne wetenschappelijke opvatting luidt dat alles informatie is, en niet meer dan dat. Een kop koffie is informatie, de deur die open staat is informatie, de hele toe stand in de wereld is informatie, en mensen zijn informatie. Volgens mij is de mens meer dan een DNA-structuur of het zoveelste ding dat van een koolstof-productielijn is afgekomen. Ander voor beeld: elektriciteit. Sinds de Wet van Ohm is ie dereen opgehouden zich af te vragen wat elektri citeit nu eigenlijk is. De'moderne wetenschap legt elektriciteit uit in velden of potentialen. Ab stracte termen, waarbij je je maar beter niet kunt afvragen wat het nu precies voorstelt. Wat mij nu als metafysicus interesseert is; hoe komt het dat iedereen ophoudt zich af te vragen wat elektrici teit is? Wat is dat voor een mechanisme? Hoe komt het dat wij denken dat alles informatie is? Kunnen wij ons nog voorstellen hoe het was voor een oude Griek om naar een stuk barnsteen te kijken, of voor Descartes om de zon te zien? Ik streef in mijn dagelijks leven naar een soort 'intuïtieve helderheid'. Die ervaar je als je mooie objecten of schilderijen bekijkt, een roman leest of muziek beluistert. Dergelijke esthetische erva ringen kunnen ook een bepaalde helderheid hebben. Je kunt door iets worden geraakt zonder dat je het hoeft uit te leggen. Die intuïtie of die 'woordeloze aanschouwelijke helderheid' vor men een even belangrijk onderdeel van mijn le- schien wikken en wegen we wel. Maar o| :htei ven als de zaken waarover je in taal helderheid komst hebben we niet veel invloed. Ook Spe kunt verkrijgen. neren we de beslissing achteraf meestal i sus: Vorig jaar gaf ik een lezing voor een zaal vol ar- zelf toe. chitecten over ruimte. Ik vroeg mijn gehoor om Zaken als de ziel, of God, zijn in de wet: aan eens 'mee te voelen' hoe ons begrip van ruimte ook onderhevig aan de tendens tot het veranderd is in de loop der eeuwen. De meeste lijken'. Je ziet het overal: aspecten van je IDV mensen denken in kaders als 'de ruimte van een verzelfstandigen als een ding. En daarn 2ui huis of stuk land', de vierkante meters. Je kunt arm je die ervaring. Ze worden uitwisse »che ruimte kopen en bebouwen. Probeer je nu eens facultatief. Het computergebruik is ee voor te stellen ruimte te zien in de zin van 'woest' voorbeeld. We zijn gewend geraakt aan of 'onherbergzaam' of 'vijandig'. Zo'n magische paald tempo van informatie tot ons nen benadering van het begrip ruimte kennen wij moet niet te lang duren, want dan ven niet meer. - ons. Je neemt de tijd niet meer om iets Hetzelfde geldt voor persoonlijke identiteit: die ren'. koop je tegenwoordig in de winkél. Dat heeft wel We zijn op deze manier bezig onze ii degelijk invloed op onze perceptie van de werke- compleet te veranderen, zonder lijkheid, op onze psyche. We redeneren dan daar zelf een beslissende invloed op meestal dat we zelf die keuzes maken. De echte uit te kunnen oefenen. Er is een stu- Jan Sleutels zou nog ergens binnenin zitten en rende factor. Nee, ik noem dat niet zelf aan de touwtjes trekken. Niet dus. God. Eerder het leven, of het den- In toenemende mate denk ik dat we onze be- ken. Eigenlijk moet het maar naam- langrijkste keuzes niet echt zelf maken. Mis- loos blijven. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geld ig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden, afgewisseld door wat zon en op de meeste plaatsen droog. Een tamelijk koude noorden wind en middagtemperatuur tussen 2 en 6 graden. Noorwegen: Wat zon, ook wolkenvelden en bijna overal droog. Maxima uiteenlopend van 3 graden in het noorden tot 11 graden in het zuiden. Zweden: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur vrijdag tussen 3 en 10 graden, zaterdag veelal iets lager. Denemarken: Rustig weer met vooral in de nacht en ochtend kans op mist. Overdag nu en dan zon. Droog. Middagtem peratuur dalend tot omstreeks 9 graden op zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Afwisselend zon en wolken. Vooral in het westen kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 13 gra den. België en Luxemburg: Droog en van tijd tot tijd zon. Kans op mist, vooral aan het begin van de dag. Maxima rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Plaatselijk mist, maar overdag ook geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur vrijdag tussen 15 en 20 graden, zaterdag een fractie lager. Portugal: Wisselend bewolkt en vooral in het westen kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 20 in het noorden tot 25 in het zuiden. Madeira: Wisselend bewolkt en enkele bui en, misschien met onweer. Maxima rond 23 graden. Spanje: Zonnige perioden. Ook kans op een regen- of onweersbui, vooral in het zuiden en oosten. Maxima veelal tussen 20 en 25 graden, in het zuidwesten eerst lokaal iets hoger. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en plaatselijk misschien een bui. Middagtempe ratuur omstreeks 25 graden. Marokko: Westkust: zon, afgewisseld door en kele buien, ook met onweer. Mid dagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Eerst veel zon. Zaterdag meer be wolking en kans op een bui. Mid dagtemperatuur aan zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en wolken en vrij dag mogelijk een bui. Lokaal ook mist. Maxima op vrijdag rond 21 graden, zaterdag rond 19. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en een toene mende kans op een (onweers)bui. Maxima ongeveer 26 graden. Italië: Eerst flink wat zon. Later van het westen uit een toenemende kans op een bui, misschien met onweer. Middagtemperatuur uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot rond de 25 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vrijdag geregeld zon en bijna overal droog. Zaterdag meer wolken en buien. Middagtemperatuur iets da lend tot rond 22 graden Malta: Vrijdag eerst nog zon. Daarna een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 25 gra den. Griekenland en Kreta: Geregeld zon. Later op de dag een kleine kans op een lokale bui. Mid dagtemperatuur iets dalend tot om- ZATERDAG 16 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.06 Zon onder 18.44 Maan op 14.42 Maan onder23.08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.25 20.35 07.58 20.08 Laag 04.10 16.24 03.51 16.05 Weerrapporten 15 oktober 08 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam zwaar bew ono2 16 10 0.1 De Bilt zwaar bew ono2 16 10 01 Deelen zwaar bew ver. 1 15 10 00 Eelde zwaar bew. ws. 0 15 10 0.0 Eindhoven zwaar bew. ono2 14 11 0,0 Den Helder zwaar bew. o2 16 12 0.1 Rotterdam zwaar bew. ono2 16 7 0.0 Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca halt bew. v mistbanken onbewolkt r Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest s 0 16 9 0.0 sP|il grondmist grondmist onbewolkt D5 15 12 0.0 d3 14 10 0.0 >2 14 10 0.0 26 19 00 23 16 0.0 wl 11 2 0 3 w3 15 IB 00 1 17 11 0.2 D3 15 10 0.0 w2 28 17 0.0 >6 15 10 0.2 Stockholm half b« Warschau half be Wenen half be Zurich zwaar Bangkok zwaar i Buenos Aires zwaar l Casablanca hall be Johannesburg onbew Los Angeles zwaar New Orleans onbew New York onbew Tel Aviv licht b L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 16 11 0.0 Tokyo 10 4 0.9 Toronto bewolkt onweer warmtefront nflf* regen sneeuw V koufront «tit opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5L. Familieberichten: 023- 5317Jf°8a 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30*1* 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENT lijee Maandag t/m vrijdag v; 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigingv: het automatisch afschrijven van hel W abonnements- geld, ontvangen oc- vee of in portokosten per vercchijnEf S IMJ LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE n, Voor mensen die moeilijk lezen,1 3-n hebben of blind zijn (of een and? leeshandicap hebben), is een sa" van het regionale nieuws uit heil I» T Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectW streeks 22 graden. Turkije en Cyprus: In het zuiden en op Cyprus aanhou dend vrij zonnig en droog. In het noorden kans op enkele buien. Aan zee maxima uiteenlopend van een graad of 20 in het noordwesten tot meer dan 25 graden in het zuiden en op Cyprus. Duitsland: Van tijd tot tijd zon, maar ook wol kenvelden. Overwegend droog en plaatselijk mist. Vrijdag maxima rond 12 graden, in het zuidwesten iets hoger. Zaterdag overal iets la gere maxima. Zwitserland: Perioden met zon. Hier en daar ook mist, met name op de Zwiterse Hoogvlakte. Middagtemperatuur tussen 14 en 20 graden. Oostenrijk: Afwisselend zon en wolkenvelden en bijna overal droog. Maxima vrij dag rond 16 graden, zaterdag iets lager. Polen: Eerst een koude noordenwind. Ver der wolkenvelden met af en toe re gen. In het westen soms ook zon. Maxima dalend tot omstreeks 7 graden op zaterdag. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vooral in Slowa kije af en toe regen of motregen. In Tsjechie soms ook wat zon. Mid dagtemperatuur dalend tot om streeks 10 graden. Hongarije: In het noordoosten misschien een bui. Verder droog en geregeld zon. Daling van temperatuur; zaterdag maxima rond 12 graden. K N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezondf feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. lest;

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14