Regio Lasten stijgen sterk Leiden schoonhouden is hard aanpoten oadrunners liggen op schema Laatste avondmaal in park Cronesteijn Uitvoeren plan-Noord krijgt hoge prioriteit PvdA: 'Grote Steden Beleid komt slecht van de grond' gijDAG 15 OKTOBER 1999 Coke-dealer uit park geplukt figEN» De Leidse politie heeft deze week vijf Leidenaars en ^eHagenaars opgepakt in verband met drugsoverlast in het ü,h Van der Werfpark. De politie kwam in actie na signalen uit de buurt dat er weer volop werd gehandeld in het park. Enkele ver achten hadden inderdaad cocaïne en heroïne in hun bezit. Een 43-jarige dealer uit Den Haag is inmiddels voorgeleid bij iel Openbaar Ministerie in zijn woonplaats. Moeder en kind gewond iipEN; Een 26-jarige moeder en haar 5-jarige zoontje raakten Jstërën gewond bij een ongeval op de Kooilaan. Het jongetje is 4-dt net een scheurtje in zijn schedel en een zware hersenschud- Dfe ling opgenomen in het ziekenhuis. De vrouw liep een gekneus- le knie op. Het ongeluk gebeurde toen een automobilist uit foorhout het tweetal op de snorfiets door de laagstaande zon te aat of in het geheel niet opmerkte. De vrouw probeerde nog en aanrijding te voorkomen door haar stuur om te gooien, naar raakte desondanks de auto en kwam vervolgens ten val. )e politie is op zoek naar getuigen van het ongeval dat rond 7,15 uur plaatsvond. Tpabbeltruc in Zuid-West eiden Bij het bureau Zuid van de Leidse politie zijn deze week jverse aangiften gedaan van al dan niet geslaagde pogingen «pul im met een zogenaamde babbeltruc bij mensen binnen te ko nen en daar vervolgens geld of goederen te stelen. Vooral ou- ere mensen zijn het doelwit van deze oplichters die zich uitge- en voor schilder, verwarmingsmonteur of gemeentelijk contro- iformatiemarkt voor ouderen >en De Stichting Dienstverlening Leiden houdt morgen in e Waag aan de Aalmarkt 23 een informatiemarkt voor mensen an 55 jaar en ouder. Het thema van de markt is 'Ouderen ver- Cr( ieuwen'. Ruim twintig organisaties geven praktische informa tie e over wonen, dienstverlening, welzijn en techniek. Verder. iordt.informatie gegeven over financiën, computers en inter- iet, aanpassingen in huis, sport en bewegen, gezondheidszorg, ïantelzorg en is er een uitzendbureau voor 55 plussers. De larkt wordt om 11 uur geopend door wethouder Baaijens en ud-burgemeester Vis. liep probleemloos. „Geen kou, geen mist, geen vermoeidheid", aldus één van de organisatoren Jim Scheffer, die tevens mee loopt. „Het is ongehoord, we hebben verschrikkelijk veel mazzel gehad met het weer." De groep wil met het hard loopevenement van 540 kilo meter ruim 17.000 gulden sponsorgeld bijeen lopen voor het Ronald McDonaldhuis aan de Boerhaavelaan. Het geld is bestemd voor de kinderkamer in een nieuwe vleugel van het huis. Aan de Boerhaavelaan kunnen ouders wier kinderen in het LUMC verblijven, de nacht doorbrengen. Maar er is ook plaats voor broertjes en zusjes van de zieke. Begroting 'lastig' verhaal voor nieuwe WD-wethouder Ondanks de belofte van de WD om de lastenstijging voor de komende jaren te beper ken en ondanks de lage inflatie van slechts twee procent, stijgen de gemeentelijke las ten volgend jaar naar verwachting met 3,5 procent. De stijging wordt veroorzaakt door de compensatie van de extra kwijtschelding voor ouderen en de reparatie van de Zalmsnip die dit voorjaar nog werd verlaagd tot 75 gulden. leiden ruud sep WD-wethouder Berry Vos mocht vanmorgen bij zijn eer ste optreden na zijn aantreden meteen de begroting 2000 pre senteren. Het was een wat vreemde begroting, omdat het resultaat van de college-onder handelingen met Vos' eigen WD er nog niet in verwerkt zijn. Hierdoor vertoont de be groting op dit moment al een gat van ruim 1 miljoen gulden en zijn ook de gevolgen van de reparatie van de Zalmsnip nog niet verwerkt. Gebeurt dat wel, dan ontstaat ook volgens Vos 'een lastig verhaal'. „Ja, daar zal nog wel politieke discussie over ontstaan", gaf de kersverse wet houder toe bij de begrotings presentatie. De stijging van de belasting tarieven is een ingewikkeld ver haal. Bij de laatste hertaxatie van het onroerend goed zijn de tarieven verlaagd om te voorko men dat de gemiddelde aanslag met meer dan het inflatiecijfer zou stijgen. Nu bijna alle be zwaarschriften tegen de vorige hertaxatie zijn afgehandeld, blijkt dat de waardestijging la ger uitvalt. Het gevolg daarvan is dat de tarieven indertijd te veel zijn verlaagd. Dit voorjaar stelde de PvdA voor die te grote verlaging te 'repareren' om daarmee de voorgestelde kor ting op de Zalmsnip ongedaan te kunnen maken. Bij de onder handelingen over het nieuwe college werd besloten dat voor stel nu uit te gaan voeren. Ondanks de fikse verhoging van de belastingtarieven voor 2000 blijft Vos erbij dat de WD bij de collegevorming een be langrijk punt heeft binnenge haald met de 'halve trend' - de verhoging van de tarieven met slechts de helft van het inflatie cijfer. „Waar het om gaat is dat de trend is omgebogen. Deze verhoging is eenmalig. Maar ik geef toe dat het een lastig ver haal blijft." Moet de politiek de komende maand nog een gat van een miljoen dichten, voor volgend jaar voorspelt de begroting een gat van niet minder dan 5 mil joen. „Daarvoor moeten we ko mend voorjaar een oplossing zien te vinden", aldus Vos, die met gevoel voor symboliek de begroting toelichtte terwijl hij bovenop de oude gemeentelijke schatkist zat. Doordat de begroting in feite een uitwerking is van de Per ■jan berendsen twaalf lopers van de Leiden P ad Runners Club die voor het ide doel van Parijs naar Lei lopen, hebben de eind- iep in zicht. Vanochtend iets r negen uur werd bij Putte Belgisch/Nederlandse grens 0( lasseerd en koers gezet rich- Rotterdam. Bij het ter perse van deze krant hadden de ten en twaalf begeleiders zo'n 80 kilometer te gaan. acht uur vanavond wordt gezelschap bij het clubge- w aan de Voorschoterweg vacht. Dan zijn zij zo'n 42 onderweg geweest. d ok de afgelopen nacht ver- l mes igrac la n" leiden onno havermans Met hun plastic borden en be kers in de hand drentelden en kele tientallen asielzoekers gis termiddag op en neer voor de deur van het theehuis in park Cronesteijn. Ze moesten wach ten op hun dagelijks warme maaltijd, die gewoonlijk vanaf half vijf wordt opgeschept. Bin nen werd alles in gereedheid gebracht voor een waar feest maal en dat vroeg nu eenmaal wat extra tijd. Met dit 'laatste avondmaal' nam het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) afscheid van de tenten die vorig jaar op de camping in het park zijn neergezet. Een jaar lang woonden tel kens 180 asielzoekers in de ten ten. Ongeveer duizend mensen van 43 nationaliteiten werden er kortere of langere tijd opge vangen. De noodvoorziening trok wat minder bekijks van de lekkende legertenten in Ermelo, toen vorig jaar de asielopvang vorig jaar opeens in acute nood bleek te verkeren. Terwijl de te levisiecamera's in het oosten van het land stonden opgesteld, bouwden de gemeente Leiden en het COA in een week tijd een tijdelijke opvang waar betrok kenen met weemoed aan zullen terugdenken. „Echt een unicum", zegt COA-medewerker René Ker sten. „De bewoners hebben hier vooral in de warme zomer een heel goed verblijf gehad." De tenten vormden een depen dance van het OC Leiden, het opvang- en onderzoekscentrum aan de Willem van der Made- weg. Op verzoek van het COA stelde de gemeente voor een half jaar de plek beschikbaar. Asielzoekers staan in de rij voor hun afscheidsmaal. Die toezegging werd een keer verlengd. De tenten worden 1 november officieel ontruimd, maar nu al is een deel van de tijdelijke bewoners 'uitge stroomd'. „Overcapaciteit", al dus Kersten. „Van de nood die we vorig jaar kenden, is nu geen sprake. Maar het kan best zijn dat we morgen weer tafere len krijgen van asielzoekers die slapen in de maisvelden." Directeur Rob van Dam van OC Leiden is zeer te spreken over de samenwerking met de gemeente. „Die heeft er heel hard aan getrokken, want er moest nogal wat worden aange legd om hier snel mensen te kunnen onderbrengen. Deze plek is fantastisch, eigenlijk veel beter dan het huidige OC. Maar de nieuwe locatie Nieuweroord is ook heel goed. Dichter bij het openbaar vervoer en in de buurt van allerlei voorzienin gen." Een langer verblijf in park Cronesteijn zat er sowieso niet in, al heeft de opvang hier dui delijk tot minder problemen ge leid dan elders in het land. „Leiden heeft ook een zekere traditie hoog te houden", glim lacht wethouder Jan Laurier. „Het Comité Meerburg heeft zich ook bijzonder goed opge steld. Kritisch, maar construe- v iden slaapt nog als we met .447 Polana, Yacob Güler en id Boukhidous in de grof- auto stappen. Al jaren wer- de drie mannen voor de leentedienst Milieu en Be- erli) er a's ophalers van afval dat n met de 'gewone' vuilnis vat igenmeekan. „Natuurlijkis t zwaar werk", zegt Polana. n nog gevaarlijk ook. Ik ben irig jaar zelfs een vinger kwijt- 'L. raakt. Maar het is gezellig on- j vi relkaar. Dat is het belang- llend ste." 5906 'ds enige jaren kunnen fil lers van Leiden grofvuil op ^riel .'raak laten ophalen. Twee gpnistes zetten die afspra- in de computer, die vervol gens een route voor de opha lers uitstippelt. Er zijn wel en kele voorwaarden aan zo'n af spraak verbonden: zo moeten kleine stukken zoveel mogelijk gebonden worden en het is niet toegestaan dat anderen hun af val erbij leggen. „Helaas houdt niet iedereen zich daaraan", zegt Fons Delemarre, voorlich ter van de dienst Milieu en Be heer. Ook hij rijdt een ochtend je mee. „De regels zijn er om deze jongens te beschermen. Het werk is enorm zwaar en we moeten dus goed op hun ge zondheid letten. Maar een hoop mensen houden daar geen rekening mee." Onderweg komen we daarvan De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. meerdere voorbeelden tegen. Op sommige plaatsen liggen tientallen losse stukken afval, elders treffen we enorme ho pen troep aan die onmogelijk van een persoon kunnen zijn. „Lastig is het natuurlijk wel", zegt Yacob. „En het hoort niet. Maar je laat het toch niet zo maar liggen, je wilt de straat schoon achterlaten." Na een uurtje wordt het echter zelfs voor Yacob te gortig. Aan de Brahmslaan ligt een giganti sche berg los afval. Het lijkt er op dat de halve wijk grote op ruiming heeft gehouden. „Het zou zeker twintig minuten kos ten om dit op te ruimen", zegt Ger. „Dan komt het hele sche ma in gevaar en we kunnen dan niet meer naar mensen die zich wel aan de regels hebben gehouden. Hier sturen we dus de reinigingspolitie op af." Delemarre vindt het treurig dat mensen zo met de ophaal dienst omgaan. „Hier word je toch verdrietig van?" De grofvuildienst krijgt nog wel eens kritiek. Onlangs kwam in deze rubriek nog een bewoner van de Bloemstraat aan het woord, die meerdere keren te vergeefs haar afval had buiten- gezet, zonder dat de afspraak werd nagekomen. „Vaak kun nen we echter niets aan die ge vallen doen", legt Delemarre uit. „Die mislukte afspraak in de Bloemstraat was een geval van miscommunicatie. Daar hadden wij geen schuld aan. Maar meteen worden we weer beschuldigd. Terwijl er heel veel goed gaat en terwijl deze jongens zich een ongeluk wer ken." Probleemgevallen zoals Deze stapel grofvuil aan de Brahmslaan was voor Ger, Yacob en Majid teveel van het goede. foto hielco kuipers die aan de Brahmslaan en de Bloemstraat zijn volgens hem incidenten. „De meeste men sen zetten alles netjes buiten", zegt Ger. „Maar er zijn er elke week wel een paar die overal maling aan hebben. Dat is jam mer." Navraag leerde dat de stapel grofvuil aan de Brahmstraat niet de schuld was van degene die de afspraak had gemaakt; buurtbewoners hadden in het afval gezocht naar bruikbare onderdelen en er zo een zootje van gemaakt. Inmiddels is het er weer netjes. Stadsomroeper Het wordt morgen een drukke dag voor onze onvolprezen stadsomroeper Giacomo. Om 11.30 begint de Leidse schreeuwlelijk op de Roepstoel naast de trappen van het stad huis aan de Breestraat. Daar roept hij de namen af van de leden van het nieuwe college van burgemeester en wèthou- ders. En mochten deze namen bij u nog geen belletje doen rinkelen dan toont Giacomo er de bijbehorende foto bij. Nadat hij het lijstje op de Roepstoel heeft afgewerkt, gaat de stads omroeper de markt op om het publiek kond te doen van de nieuwe samenstelling van B en W. Sinds juni is Giacomo actief in het Leidse centrum. Zijn aan stelling is een initiatief van Lei den Promotie VW en de ge- meenté. Aanvankelijk was het de bedoeling dat hij alleen mel ding zou maken van evene menten in de stad. Nu bazuint hij dus ook al namens de ge meente de nieuwe personele samenstelling van B en W rond. Dat is mooi. Maar zijn er geen boeiender 'evenementen' in de stad, dan? PETER GROENENDIJK* eric-jan berendsen spectiefnota die voor de zomer werd vastgesteld en doordat hij nog is opgesteld onder het ou de college, staat er nauwelijks nieuws in de begroting. Het in teressantst zijn de zaken die er nog niet in zijn geregeld. Eén zo'n onderwerp is de voorgeno men lening aan een woning bouwcorporatie in de Zuid- Afrikaanse zustergemeente East-London. Om die lening van anderhalf miljoen gulden mogelijk te maken, zal de ge meente op de begroting een re servering moeten opnemen voor het geval het geld niet te rugkomt. mark lamers Vos gaf toe dat dat nog moet worden geregeld, en liet tevens weten dat hij nog wel wat vraagtekens heeft bij het voor stel. „Ik heb daar als wethouder financiën nog wel wat vragen bij. Ik ga ervan uit dat de heer Laurier dit voorstel heeft ge daan als wethouder internatio nale solidariteit en niet als tij delijk wethouder financiën. Hij zal het dan ook verdedigen." De wethouder verwacht dat er over de lening in de gemeen teraad nog een flink debat zal worden gevoerd. foto mark lamers tief. Eigenlijk is dit een cam ping, daar willen we ook weer iets leuks mee doen." Intussen zijn de opscheppers met hun werk begonnen. In groepjes schuiven de bewoners aan de lange tafels in het thee huis. „Dat ze altijd zo vroeg eten heeft te maken met de or ganisatie, die moet het ook alle maal weer opruimen", legt Van Dam uit. „Bovendien blijkt dat veel asielzoekers het geld voor het ontbijt liever opsparen. Ze eten dus maar een keer per dag. En als je maar een maaltijd per dag hebt, krijg je aan het einde van de middag al wel trek." leiden annet van aarsen De raadscommissie voor OV- ZE had gisteren de primeur: ze kreeg nog voordat het col lege van burgemeester en wet houders er een blik op had ge worpen het ambtelijk voorstel onder ogen van de lijst met projecten die in verband met het Meerjaren Ontwikkelings Programma prioriteit verdie nen. Uit het voorstel blijkt dat slechts een klein gedeelte van het geld dat het rijk beschik baar stelt voor Grote Steden Beleid (GSB) en stedelijke ver nieuwing (ISV) - bijna 43 mil joen gulden - vrij besteedbaar is. Van maar liefst 206 miljoen gulden heeft de landelijke overheid al besloten wat er de komende vijf jaar mee moet gebeuren. De ambtelijke lijst is voor het college overigens niet he lemaal nieuw. De afgelopen dagen plakten de wethouders stickertjes en legden ze mun ten bij de verschillende pro jecten. Ze vinden een beter evenwicht tussen de binnen stad en de wijken er om heen belangrijk. Hoge prioriteit leg gen ze bij Leiden-Noord: de financiering van het Wijk Ont wikkelingsplan. Bovendien willen ze succesvol stadsver nieuwingsbeleid van de afge lopen jaren doorvoeren en omarmen ze projecten die vluchtelingen en nieuwko mers op weg moeten helpen in de stad. Ze willen boven dien oog houden voor projec ten in de categorie 'klein maar fijn'. Het Wijk Ontwikkelings Plan Leiden-Noord krijgt als het aan het college ligt een fors deel van het vrij besteed bare geld: zes miljoen gulden. Net als de aanpak van het Oostelijk Havengebied: zeven miljoen. Verder gaat er geld naar onder andere projecten als 'Museum en school', 'Grootschalig groen in en om de stad', 'Autoverkeer, niet ne geren maar beheren' en 'Op leiding migranten in het res taurantbedrijf. Inmiddels staan er 26 programma's op de prioriteitenlijst. Maar het college heeft vandaag nog wat resterend geld te verdelen: ze ven miljoen gulden. Er is flink geschrapt in de projecten die in het eerste concept van het Meerjaren Ontwikkelings Programma waren opgenomen. Alles bij elkaar opgeteld zou de ge meente er meer dan vijfhon derd miljoen gulden voor no dig hebben gehad. Het rijk be sloot echter dat de uiteindelij ke rekensom moet kloppen: er mogen niet meer projecten in het Meerjaren Ontwikkelings Plan worden opgenomen dan de rijksgelden, gemeentelijke gelden en bijdragen van ande re partners kunnen bekosti gen. Het totaaloverzicht van deelprogramma's dat de com missie voor OVZE gisteravond onder ogen kreeg, vertoont nu opvallend veel blanco staatjes. Er gaat volgens het huidige voorstel geen GSB- of ISV- -geld naar onder andere pro jecten als intensieve schuld hulpverlening, Digitaal Lo kaal, Arbeidsintegratie, Samen Slim en Sanering Geluidshin der aan woningen. Een uitein delijk raadsvoorstel moet op 1 november stipt in Den Haag liggen. De gemeenteraad kan er daarna overigens nog wat aan sleutelen op 10 novem ber mag de raad behalve over de gemeentebegroting ook praten over het MOP. De PvdA-fractie is ontevreden over de resultaten van het Leid se Grote Steden Beleid in de af gelopen jaren. „Ik heb het idee dat het slecht van de grond is gekomen", stelde G. van den Berg gisteren tijdens de verga dering van de commissie voor OVZE. Een fors aantal projecten mislukte in de afgelopen twee jaar of kwam simpelweg van wege capaciteitsproblemen binnen het ambtelijk apparaat niet van de grond. Onder ande re het project Haarlemmer straat, waarbij de gemeente verpauperde panden wilde op kopen aan de kant van de Ha ven om die op te knappen met behulp van langdurig werklo zen, is mislukt. Het zogeheten Hovenproject kwam nog niet van de grond, evenmin als de plannen voor het slachthuister rein. Het Wijk Ontwikkelings plan Leiden-Noord liep vertra ging op. En zo staan er meer voorbeelden van mislukte of uitgestelde projecten in de voortgangsrapportage Grote Steden Beleid. De vertragingen vormen een probleem: de pro jecten moeten officieel voor het eind van het jaar worden aan besteed, omdat Leiden anders de budgetten zou kwijt raken. Wethouder H. Baaijens ver klaarde gisteren dat de rijks overheid waarschijnlijk toe stemming gaat geven om de gelden over te hevelen naar ko mende jaren. Maar ook hij is niet tevreden. „Het valt ons al lemaal wat tegen wat we tot nu toe ten uitvoer hebben kunnen brengen. Maar op dit moment wordt er nog steeds keihard ge werkt om projecten op de rails te zetten. De vertragingen ko men niet alle door capaciteits problemen bij het ambtelijk ap paraat. Soms hebben bijvoor beeld partners van de gemeente geen belangstelling om mee te werken." T. van Miltenburg, directeur van de afdeling sociale en eco nomische zaken: „De plannen lukken in het algemeen het bes te als ze aansluiten bij zaken waar we al ervaring mee heb ben." Overigens verwacht zij dat het met het mislukte project aan de kop van de Haarlem merstraat nog wel goed zal ko men, weliswaar in een andere vorm. „We slaagden er niet in om op die plek gebouwen op te kopen en te laten opknappen door langdurig werklozen. We konden de ondernemers er niet warm voor krijgen en boven dien zijn er momenteel door de aangetrokken economie nog nauwelijks werkloze bouwvak kers te vinden. De kop van de Haarlemmerstraat verbeteren door her en der een pandje op te kopen zou bovendien einde loos lang gaan duren. We kie zen nu voor een bredere aan pak. We investeren momenteel veel in de binnenstad en ook in het havengebied zijn er grote ontwikkelingen. De kop van de Haarlemmerstraat vormt de verbinding tussen die twee ge bieden. We kiezen nu voor meer geld en meer ambitie. We pakken dat stukje Haarlemmer straat straks mee bij de verbete ring van het havengebied."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13