>k Op een duur huis geen cementpan Alledaagse vogel gaat het slecht Rijp en Groen Overleven in ons klimaat VRIJDAG 15 OKTOBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023.: Cryptogram Horizontaal: 1. Schilder 's een beetje door! (4); 4. Met het schip van de partij loopt het fout (5); 7. Kwestie van luisteren (7); 8. Het handvat van een luisteraar (3); 9. Doopwater (3); 10. Net zo slecht is het ook niet (7); 12. Slaafs wordt het verlies verwerkt (7). Verticaal: 2. Ze komt ook voornaam terug (4); 3. Die gulzigaard heeft zijn glas leeg (6); 4. Antennes van aardewerk (8); 5. Waarom geen verzekering, godheid? (4); 6. Samenvattend, het is net voorbij! (6); 9. De kop moet er vlug af! (4); 11Glorieus verleden (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Afstand; 7. blei; 8. roem; 10. oen; 12. roe; 13. okapi; 16. sela; 18. laag; 20. ase; 21. Saab; 23. Isis; 26. manna; 28. anp; 30. oef; 32. geul; 34. unie; 35. planten. VERTICAAL: 1. Ale; 2. fenol; 3. si; 4. ar; 5. noria; 6. deo; 7. bons; 9. merg; 11. na; 14. kaaba; 15. plein; 17. era; 19. Ali; 21. shag; 22. ampul; 24. Saone; 25. safe; 27. nu; 29. nep; 31. ein; 33. la; 34. ut. Vraag groeit rietdekkers haast boven het hoofd HEINZ PUZZEL Als vandaag werkloze rietdekkers komen solliciteren, kunnen ze morgen direct hun boterhammen meenemen. foto dick hocewoning WÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmi WÊÊÊÊÊÊÊM Het weer is elk jaar weer een gok. Je hebt vroege invallen van de vorst en late. Dit stukje is be stemd voor late nachtvorsten omdat de planten die erin be sproken worden een graadje onder nul best kunnen hebben en omdat ze liever zo lang mo gelijk buiten blijven in licht en lucht. Het overwinteren in onze goedgestookte huizen is en blijft een probleem. Maar als er flinke nachtvorst dreigt, dan moet het ervan komen.Het wordt dus een kwestie van de weerberichten goed in de gaten houden, maar vroeg of laat zit ten we met het feit dat ook deze overwinteraars naar binnen moeten. Hier een lijstje van de planten die ik bedoel, alfabe tisch gerangschikt: Agapanthus, Camellia, Cestrum Laurus, Lampenpoetser, Oleander en Viburnum Tinus. Het zijn de meest bekende en gemakshalve heb ik de gebruikelijke namen en niet de Latijnse genomen. Er zijn ongetwijfeld nog meer soorten, maar deze zien we te genwoordig veel in kuipen. Evenals bij de planten die geen graadje vorst kunnen verdra gen, moet ook hier het boven ste laagje aarde worden ververst om eventuele ongerechtighe den kwijt te raken, ook worden de potten goed schoongemaakt om dezelfde reden. De Olean der mag flink gesnoeid worden, twijgen tot op vijftien centime ter terugsnoeien. Hij bloeit vol gend jaar immers op jong hout en ook de anderen worden wat in model gesnoeid. Wie zeer veel moeite heeft met het zoe ken naar een koel maar vorst - yrij plekje kan de meeste van deze planten nog een tijdje op een beschut plekje buiten laten, mits ingepakt in noppenfolie of rietmast. Ook een grotere om- pot over de pot met daartussen een laagje droog turf helpt. Maar als er een echte vorstpe riode dreigt, dan helpt er geen lieve moedertje aan, dan moe ten ze naar binnen, liever op een donkere plek dan op een te warme lichte plaats. Af en toe water geven zo dat de kluit niet helemaal uitdroogt en controle ren op ongedierte. Waar ze van daan komt mag Joost weten, maar dopluis blijkt er soms zo GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM maar op te zitten.De eenjarigen kunnen uiteraard helemaal worden opgeruimd. Grond en restant plant gaan in de GFT bak of op de compost. Dat noe men we recycling. De potten worden zorgvuldig schoonge maakt en op de kop weggezet, zodat er geen water in kan blij ven staan en stukvriezen voor komen wordt. Nu we het toch over overwinte ren hebben nog een kort woord over knollen van dahlia's, knol begonia's en Cannas evenals over bollen van zomerbloeiers zoals de Tigrida. Al dat spul moet uit de grond willen we er volgend jaar weer plezier van hebben. Uitgraven dus, groen, voor zover nog aanwezig, af knippen tot op ongeveer tien centimeter. Daarna goed laten drogen, eventuele restanten van groen en resten aarde ver wijderen. De knollen zoals be gonia en dahlia in dozen of kis ten met droog turf opbergen. In tegenstelling tot de knollen worden de bollen zonder turf bewaard. Alles wordt uiteraard geregeld gecontroleerd op eventuele ongerechtigheden zoals rot of muizenvraat. Maar verder hebben we niets van doen met dit soort overwinte raars, als ze maar vorstvrij op geborgen zijn. Wie op deze ma nier handelt kan vele jaren ple zier hebben van niet winterhar de zomerbloeiers. En daar gaat het om. Weggooien is niet de manier om met mooie planten, die eigenlijk hiér niet thuisho ren, om te gaan. Ze hebben niet gevraagd om in ons klimaat te overleven. Herfst in Beekse Bergen Gedurende de maand oktober wordt er in Safari Beekse Bergen ex tra aandacht besteed aan de herfst. De gidsen vertellen de bezoe kers allerlei leuke wetenswaardigheden over dieren en planten in dit jaargetijde. Er is tijdens de rondleidingen in de bussen speciale aandacht voor hertsoorten, vogels en natuurlijk het verkleuren van de bladeren. In het Europese bos van Beekse Bergen is het bronstgedrag van de edelherten te bewonderen. De bokken proberen de interesse van de hindes te krijgen. Eigenlijk hebben ze voor niets anders meer aandacht. Daarom is het in de natuur gedurende deze tijd van het jaar heel goed mogelijk om herten van dichtbij te zien. Ook in het Aziatisch gebied van het park nemen de dieren in deze tijd van het jaar hun voorbereidingen voor de winter. Zo verkleu ren de Vietnamese sikaherten. Zij wisselen van hun zomervacht (lichtbruin met witte stippen) naar een winterkleed (donkerbruin). De witte stippen gebruita het sikahert in de zomer als camouflage middel. Doordat de zon door de bladeren schijnt ontstaan licht en schaduwvlekken die lijken op het vlekkenpatroon op de vacht van de herten. Nu de bladeren van de bomen vallen, vormen die vlekken juist een handicap, omdat ze hierdoor nu extra opvallen voor roofdieren. Voor meer informatie: 0900-2335732. voldoen. foto united photos de boer drijf verdiende. „Het hele Gooi werd toen volgelegd met riet," weet Van Dijk, die het ambacht zelf ook al 38 jaar uitoefent. Maar hij kent ook andere tijden: „Er was een tijd dat de ene na de andere boer van het riet af wilde en een pannen dak liet leggen. Tegenwoordig is het precies omgekeerd; de pannen gaan er vanaf en er komt riet op. Het is conjunctuurgevoe- i'g" De opkomst van het rieten dak heeft ook te maken met het imago van het materiaal. Verze keringen die het vroeger brand gevaarlijk noemden en' toren hoge premies inden, zijn op hun schreden teruggekeerd. Van Dijk: „Bij sommige verze keraars zijn de premieverschil- len tussen pannen en rieten da ken al te verwaarlozen." Dat heeft weer alles te maken met een tien jaar geleden uit Dene marken overgewaaide nieuwe constructie. „We werken tegen woordig met een schroefdak. Daarop wordt een dikke bos van dertig centimeter riet ge legd. Het isoleert perfect en is van onderen afgesloten. Daar komt geen lucht bij; dat werkt dus brandvertragend. Vergelijk het met een telefoonboek dat je in de open haard gooit. Hoog uit de kaft verbrandt," legt Van Dijk uit. Dat schroefdak, de roestvrijstalen spandraad, dat zijn zo'n beetje wel de nieuw tjes van het laatste decennium. „Dat was nog moeilijk genoeg hoor. Het is een ambacht en ambachtelijke lieden zijn con servatief; die willen niet graag aan iets nieuws." Het is niet helemaal duidelijk waarom het eksterbestand is geha JK bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar Het valt niet erg op, maar met sommige doodgewone vogels gaat het al jaren slecht. De dra matische terugloop van de huismus is gesignaleerd, maar deze vogel is de enige niet, weet Rob Vogel, woordvoerder van de Stichting Ornithologisch Veldonderzoek Nederland (So- von). Volgens hem is het met de veldleeuwerik nog erger ge steld. Van deze onvermoeibare zangvogel zijn we de afgelopen twintig jaar ruw geschat een half miljoen broedpaartjes kwijtgeraakt. De huidige stand wordt geschat op 150.000 paar. Volgens Vogel heeft de intensi vering van onze landbouwge bieden de leeuwerik de das om gedaan. „De meeste weilanden zijn tegenwoordig strakke groe ne biljartlakens, zonder ruige slootrandjes waar ze nog insec ten kunnen vinden. Er wordt ook steeds vroeger gemaaid, al vanaf half mei. Veel nesten sneuvelen hierbij." De laatste jaren is er veel aandacht voor boerennatuur en actief sloot kantbeheer. Vogel: „Helaas zien we dat nog niet terug in de stand van de veldleeuweriken. Het punt is dat dit soort maat regelen toch vaak erg plaatselijk zijn." In Vogels volgorde van teruglo pende vogels komt als tweede de huismus. Die halveerde sinds de jaren zeventig tot min der dan 800.000 paren. Oor zaak: „Vooral het volbouwen van de laatste braakliggende terreintjes in dorpen en steden, het zogenoemde inbreien. Hoe wel huismussen zaden eten, voeren ze hun jongen met licht verteerbare insecten die ze juist op de ruige stukjes vinden. Hoeveel broodkorstjes je ook in een keurig aangeharkt tuintje strooit, zonder wilde veldjes in de buurt lukt het niet met de huismussen." Wat ook mee speelt is dat de nieuwbouwhui zen nauwelijks nog kieren en gaten hebben waar mussen in kunnen nestelen. Tenslotte heeft de opkomst van de maï- steelt ten koste van het gi de huismus geen goed gt Mussen houden niet van grote maïskorrels. Om de derde plaats verd; zich de kokmeeuw, de el: de spreeuw. Vogel: „Alle soorten waarvan je het zeggen, maar ze gaan e teruit. Dit blijkt ondernn tellingen, waarbij stelseli in het hele land op dezel manier naar vogels word ken. Maar ook onze broe gelonderzoeken laten ha patroon zien." De ekster is teruggelopei ongeveer 130.000 paaro streeks 1980 tot 65.000 ti woordig. In dorpen en a het eksterdrama niet me geweest. Het heeft zich» in de bossen afgespeeld, wel bekend is dat ekster* prooi kunnen vallen aan kraaien en dat de opmar de havik flink wat ekster kop heeft gekost, zijn de ken van de !-~- de ekster toch nog maal opgehelderd, duidelijk waar van alle spreeuwen ven. Maar dat ze weg zijn, staat vast. denken dat het komt, de algehele onze landbouwgronden der is geworden. Er der emelten en de bodem. Maar oorzaak is weten we De kokmeeuw kust nog steeds het binnenland jaar hard landelijk bestand is derde teruggelopen de 100.000 paar. Als ste oorzaken noemt afdekken van de vuilnishopen en het van de grote vennen binnenlandse lonies broeden. „Dat om veilig te zijn voor ren, maar wanneer in de broedtijd dan kunnen de aldus Vogel. Nog niet zo gek lang geleden leek rietdekken voorbestemd om een oud ambacht te wor den. In de afgelopen jaren heeft het zich ontwikkeld tot 'boom ing business'. Het aantal klus sen in de rietdekkersbranche groeit elk jaar met tien tot vijf tien procent. Het gaat zelfs zo hard dat ondernemers lastig aan riet kunnen komen. Zes miljoen 'bossen' gaan er jaar lijks doorheen. Het groeiende aantal klussen in combinatie met overstromin gen in Hongarije (waar veel riet vandaan komt dat in Nederland wordt verwerkt) heeft een be hoorlijk aanslag gedaan op de rietvoorraad. Omdat riet een natuurproduct is, kan er niet het hele jaar door worden ge produceerd. De nieuwe oogst - vooral uit Hongarije en Turkije afkomstig - wordt pas in de cember verwacht. Het Nederlandse riet is bij lange na niet toereikend om aan de behoefte te voldoen. Er worden nog wel nieuwe rietvelden aan gelegd, bijvoorbeeld bij Gronin gen en Giethoorn, maar er ver dwijnen ook productievelden. Dat laatste heeft weer te maken met natuurbeheer. Per saldo wordt de Nederlandse rietoogst kleiner. Toch heeft een goed rietdekkersbedrijf geen last van tekorten, stelt secretaris/pen ningmeester Henk Horlings van de Vakfederatie Rietdekkers in Nijkerk: „Een goed bedrijf werkt met vaste leveranciers en heeft altijd een noodvoorraad. Dat is anders met ondernemers die dan eens hier en dan eens daar kopen, tegen een zo laag mogelijke prijs." Het 'slechte' bedrijf is volgens de federatie te herkennen aan de prijs. Een rieten dak kost ge middeld 150 gulden per vier kante meter. Prijsstunters doen het voor 120 gulden. Een ander advies van de federatie is om bij het bedrijf referenties op te vra gen. „Kijk naar z'n daken," zegt Horlings. De populariteit van riet bereikte in de jaren tachtig een diepte punt. Te duur en brandgevaar lijk was de redenering. De om mekeer kwam in de jaren ne- Het Nederlandse riet is bij lange na niet toereikend om aan de behoefte te gentig, waarbij de rietdekkers vooral de afgelopen paar jaar de orderportefeuille dikker en dikker zagen worden. Horlings analyseert: „Het gaat goed met Nederland. Mensen hebben veel geld te besteden. In tegen stelling tot een generatie gele den willen mensen het geld ook uitgeven. Een rieten dak is zon der meer mooier dan een dak pan. Het geeft een huis uitstra ling. Op een huis van zeven ton leg je geen cementpan." Hij hoeft wat dat betreft maar te verwijzen naar de talrijke riet villa's in plaatsen als Bloemen daal en in het Gooi. Dakvernieuwing gebeurt op grote schaal. In het landelijk ge bied zijn het niet meer de boe ren die voor de vraag naar het rieten dak zorgen, maar de wel- gestelden, die een boerderij transformeren tot een villa. Nieuwbouw is een ander deel van het werk. Zo is de tweede huizenmarkt (de recreatiewo ning met rieten dak) een andere inkomstenbron voor de huidige generatie rietdekkers. Al houdt het succes ook een gevaar in, waarschuwt Horlings: „Het is eigenlijk te druk. En te lang te druk zijn, is niet goed voor een ambacht." Volle agenda's Tot aan de bouwvak volgend jaar zijn de agenda's van Wim van Dijk en zijn zeven collega's die als rietdekkers opereren vanuit Putten, gevuld. Acht vierkante meter per man per dag kunnen ze aan. Als vandaag werkloze rietdekkers komen solliciteren, kunnen ze morgen direct hun boterhammen mee nemen. Zo groot is de vraag naar rietdekkers. Van Dijk en collega's werken aan de rieten daken van zeven tien huizen. „Tien jaar geleden heb ik de daken gedaan. Nu hebben we een onderhouds contract. Goed onderhoud is heel belangrijk. Mossen en vooral algen zijn de boosdoe ners. Algen zijn ook een pro bleem op pannen daken, maar bij riet gaat het wat sneller." Volgens Van Dijk is riet tegen woordig een rage. Het doet hem denken aan de jaren der tig, toen zijn vader een goede boterham in het rietdekkersbe-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10