Europese Unie gaat met 12 kandidaat-landen praten Buitenland Amerikaanse Senaat verblind door partijpolitieke motieven .Musharraf: veteraan in twee oorlogen met India Nog onzekerheid over nieuw bewind Pakistan 'Geen bewijs voor massamoord Timor' £LL\aMS Julius Nyerere in Londen overleden Brits protest tegen Haider anse regeling ongetrouwde stellen De Assemblée Nationale, de Tweede Kamer van het se parlement, heeft gisteren een controversiële regeling ongetrouwd samenleven goedgekeurd. Hierdoor krijgen 's sommige rechten die voor heteroseksuele stellen gel- De wet biedt mogelijkheden op fiscale en sociale voorde- zoals erfrecht en sociale zekerheid aan stellen die een sa- >nlevingsontract sluiten. Tot nu toe waren dergelijke rechten orbehouden aan getrouwde stellen. Homo's waren op deze mier per definitie uitgesloten. De conservatieve oppositie >mde tegen en heeft aangekondigd de zaak voor het constitu te neel gerechtshof te brengen. Zij beschouwen de wet als een >reuk op de grondwet. De rooms-katholieke kerk vindt het orstel 'een aanval op de moraal van de samenleving'. koord over Palestijnse gevangenen Israël en de Palestijnse Autoriteit (PA) hebben alsnog overeenkomst bereikt over de vrijlating van Palestijnse ge- igenen. Morgen zullen daardoor 151 Palestijnen op vrije voe- komen, aldus de PA. Israël stelde in een verklaring dat er n akkoord is bereikt over wie de gevangenis uit mag, maar [de niet zeggen wanneer de celdeur open gaat. Israël weigert lestijnen vrij te laten die Israëliërs hebben vermoord of zwaar leo rwond. De Palestijnse onderhandelaar zei dat de gevonden f ilossing voortvloeit uit de vredesakkoorden van Sharm el- eikh. Maandag beschuldigden de Palestijnen Israël er nog i h die eenzijdig te hebben veranderd. Volgens de akkoorden dden de gevangen afgelopen vrijdag al moeten vrijkomen. ASA vindt geen water op de maan khington Het lukt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie SA maar niet om water op de maan te vinden. Gisteren aakte het instituut bekend dat ook het experiment waarbij het ruimtesonde op de maan liet neerstorten geen resultaat eft opgeleverd. Meer dan tien telescopen op aarde en in de mte konden geen water waarnemen bij de inslag van de son- Lunar Prospector op 31 juli. NASA hoopte dat door de klap armee de afgeschreven sonde in de maankrater Nawson zou airenkele liters water en stoom zouden vrijkomen. Vooraf rekende het instituut al dat de kans van slagen klein was. NA- maakte niét bekend welke ecologische schade de Lunar ispector aan de maan heeft toegebracht. i-waarnemers in Georgië gegijzeld •choemiOnbekenden hebben gisteren in de afvallige Georgi- ie provincie Abchazië zes VN-waarnemers en hun tolk gegij- d. Zij eisen een losgeld van 200.000 dollar. Dat meldde het ssische persbureau Itar-Tass. De gijzelaars hebben de Duitse, ritserse, Zweedse, Tsjechische, Griekse en Uruguayaanse na me inaliteit. De tolk is een Rus. De Georgische autoriteiten zijn derhandelingen met de gijzelnemers begonnen. Als de ge- rekken stranden, zal Georgië ingrijpen en 'er alles aan zal »en om bloedvergieten te voorkomen', aldus een regerings- jordvoerder. De VN-missie in Georgië telt ongeveer honderd edewerkers, die toezicht houden op het staakt-het-vuren tus- Georgië en Abchazië. Dat gebied verklaarde zich in 1994 on- lankelijk, maar wordt internationaal niet erkend. Iroep Servische betogers gemolesteerd grado» Een groep van circa honderd Servische oppositiele- n is gisteren door een met knuppels gewapende bende in el- ar geslagen. Volgens de betogers, die een protestmars naar centrum van Belgrado wilden houden, was de knokploeg op i af gestuurd door bondgenoten van de Joegoslavische presi- nt Milosevic. De protesten tegen het bewind van Milosevic inmiddels vier weken aan de gang. De opkomst bij de dage- Mse demonstraties, georganiseerd door de overkoepelende Al- jfttie voor Verandering, blijft achter bij de verwachtingen. Gis pin gingen zo'n 10.000 demonstranten de straat op. Voor van- ^jftnd zijn opnieuw protestmarsen aangekondigd. exico accepteert hulp buitenland toch iico» Mexico heeft besloten toch internationale hulp te aan- irden voor de slachtoffers van de aanhoudende overstromin- in het land. De regering zei aanvankelijk geen hulp van bui- laf nodig te hebben, omdat ze de problemen zelf wel kon op- sen. Op de houding van piet name president Zedillo is in exico veel kritiek gekomen. Hij lijkt nu overstag te zijn gegaan, i omdat de regering zelf onvoldoende geld heeft om de scha- te herstellen. Bovendien lijkt het aantal mensen dat door de erstromingen is getroffen nog te groeien. Als gevolg van het tuurgeweld zijn meer dan vierhonderd Mexicanen omgeko- :n. Meer dan 250.000 mensen zijn dakloos geraakt. washington john wanders correspondent Na de grote nederlaag van vannacht in de Senaat oogde president Clinton in het geheel niet aangeslagen, eerder strijdlustig. Hij verzekerde zijn landge noten dat de strijd rond het testban- verdrag nog lang niet voorbij is. Zijn partijgenoten in de Senaat, die op één uitzondering na (senator Robert Byrd uit West-Virginia onthield zich van stemming) vóór ratificatie stemden, beloofden het verdrag tot inzet te zul len maken van de komend jaar te hou den presidents- en Congresverkiezin gen. Daarbij voelen zij zich gesteund door opiniepeilingen, die aangeven dat 82 procent van de Amerikaanse bevolking voorstander is van ratificatie. Dit ogen schijnlijk massale verlangen naar een veiligere wereld lijkt perfect te passen in de verkiezingsboodschap die de De mocraten al sinds de Lewinsky-crisis uitdragen, namelijk dat de Republi keinse meerderheid in het Congres met haar negatieve opstelling keer op keer bewijst dat zij het zicht heeft ver loren op hetgeen de Amerikaanse be volking bezighoudt. Wat sinds de Lewinsky-crisis evenzeer helder is, is dat Clinton geen gezag meer kan afdwingen in het Congres. De Republikeinse meerderheid in de Senaat zette de president vannacht voor het oog van de wereld voor schut. De andere wereldleiders moeten ver der met het besef dat het voor hen de komende vijftien maanden lastig za ken doen is met een Amerikaanse pre sident die in eigen huis geen krediet meer heeft. De manier waarop de invloedrijke voorzitter van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, de conserva tieve Jesse Helms, over de president sprak, was veelzeggend. Toen de De mocraten memoreerden dat de leiders van Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland de Senaat middels een hartstochtelijke oproep expliciet had den verzocht in te stemmen met het kernstopverdrag, zei Helms: „Nu we ten we dus dat Bill Clinton op kosten van de belastingbetaler dure telefoon gesprekken heeft gevoerd met mensen die niet weten wat hier aan de hand is. En ik weet wel hoe dat ging: 'Hallo To ny, Bill hier. Ik heb een probleempje met dat kernstopverdrag. Wil jij even een briefje sturen aan de Senaat?' 'Komt voor elkaar, Bill. En doe Monica de groeten'.'' Dat is het niveau waarop een hoofdrolspeler in Washington, een sleutelfiguur in de Senaat, op een cru ciaal moment sprak over één van de belangrijkste internationale verdragen van na de Koude Oorlog. Een meerderheid steunde op het finale moment een gezamenlijk voorstel van de Republikeinse senator John Warner en diens Democratische collega Pat Moynihan om het debat over het ver drag op te schorten tot 2001. Ook Clin ton vroeg om uitstel. Maar Helms en de zijnen roken bloed. Hun blokkade kan verstrekkende consequenties heb ben voor de nucleaire wapenwedloop in Azië en het Midden-Oosten, en daarmee voor het welzijn en de veilig heid van huidige en toekomstige gene raties. Sinds de jaren vijftig speelden de Ame rikanen een centrale rol op het terrein van non-proliferatie. De VS realiseer den zich sinds president Eisenhower dat het tegengaan van een verdere ver spreiding van kernwapens in het be lang is van Amerika's veiligheid. Met die traditie is vannacht gebroken. Nu klinkt uit Washington de boodschap dat Amerika - dat al zeven jaar geen kernproef meer heeft gehouden - het testen van atoomwapens zal hervatten zodra het daartoe de behoefte voelt. Dat China en Rusland het testbanver- drag zullen ratificeren, ligt onder die omstandigheden niet erg voor de hand. Minstens zo onwaarschijnlijk is dat de jonge kernmachten India en Pakistan het signaal van Washington uitleggen als een oproep om af te zien van nieu we kernproeven. Als de VS na meer dan duizend bovengrondse en onder grondse testen nog steeds de handen willen vrijhouden voor kernproeven, waarom zouden India en Pakistan de aarde dan niet nog een aantal keren mogen laten beven? En waarom zou den andere ambitieuze landen (Irak, Iran, Noord-Korea) moeten afzien van kernproeven als Amerika al haar opties openhoudt? De wereld is vannacht onveiliger ge worden. De Amerikaanse Senaat heeft het groene licht gegeven voor een nieuwe nucleaire wapenwedloop. Pijnlijk is dat verschillende Republi keinse senatoren - verblind als ze zijn door partijpolitieke motieven - zich hiervan niet of nauwelijks bewust lij ken. Ze zijn opgeruimd, want ze heb ben Clinton beentje gelicht. In het licht van dat belangwekkende politieke succes verbleekt natuurlijk elke kern explosie. Het verhaal van menig coupleider gaat in zekere zin ook op voor de Pakis taanse legerchef Musharraf: ontslag door een democra tisch gekozen leider valt in zeer slechte aarde. Dus volgt er een onmiddellijke tegen zet, een staatsgreep met persoonlijke en politieke motieven. Musharraf is sinds dinsdag de sterke man van Pakistan. De zigzaggende en slappe politiek van premier Sharif ten opzichte van India was Musharraf een doorn in het oog. De legerchef beschul digde Sharif er dinsdag van de overheidsinstellingen te hebben 'vernietigd' en het leger te hebben gedestabili seerd. De situatie is nu sta biel en onder controle, zei de nieuwe sterke man. Maar wat is stabiel in een land met torenhoge schulden, miljoenen armen en militai ren die de kazerne geregeld vaarwel zeggen en voor po liticus gaan spelen? Musharraf is een profes sionele militair, die zich vol gens de meeste Pakistani verdienstelijk heeft gemaakt in twee oorlogen met India. Hij werd zelf geboren in In dia, in augustus 1943 in New Delhi, vijf jaar voor de onafhankelijkheid. Hij ge noot zijn opleiding in de Zuid-Paldstaanse havenstad Karachi. In 1964 voegde hij zich bij het Pakistaanse le ger, om een jaar later deel aan felle gevechten met de vijand. Zijn grote moed le verde hem een hoge onder scheiding op. Zes jaar later, in een nieu we oorlog met de 'eeuwige vijand' was hij een verdien stelijk lid van een speciale elitegroep van commando's. Zijn ster rees geleidelijk, en in 1995 werd hij legercom mandant in Punjab, de deelstaat die aan Kashmir grenst. In oktober vorig jaar verwierf hij de post van le gerchef. Dinsdag promo veerde hij zichzelf, voor het heil van de natie, tot de man die Pakistan moet redden uit de afgrond, en het leger zijn waardigheid moet te ruggeven. ISLAMABAD ANP-Rtr-DPA-AFP Twee dagen na na de staats greep in Pakistan wacht de we reld nog altijd in spanning af welke weg het land zal inslaan. Gisteren zou legerchef en coup leider generaal Musharraf een toespraak houden, maar die werd uitgesteld tot vandaag. De generaal had wel overleg met president Harar, die overigens een zuiver representatieve functie heeft. In afwachting van wat Mus harraf gaat zeggen, wordt inter nationaal aangedrongen op te rugkeer naar een civiele rege ring. De Europese Unie, de Ver enigde Staten, Japan, Groot- Brittannië. Rusland en Duits land riepen op tot het herstel van de democratie in Pakistan. De oproep is mede ingegeven door de angst dat het conflict tussen de bijna-kernmachten Pakistan en India kan escale ren. De Pakistaanse legertop kwam gisteren aan het eind van de dag bijeen voor overleg over de toekomst van het land. Waarnemers houden er reke ning mee dat Musharraf er zelf nog niet uit is. Hij zou ervoor kunnen kiezen verkiezingen uit te schrijven of een civiele over gangsregering in te stellen. Een andere opti,e is dat hij de totale macht naar zich toetrekt en de noodtoestand uitroept. De staatsgreep lijkt binnen enkele uren tot stand te zijn ge komen. Het leger stuurde pre mier Sharif weg nadat deze Musharraf had ontslagen. De twee hadden ruzie over de stra tegie in Kashmir, de betwiste provincie in het grensgebied met India. Een woordvoerder van de strijdkrachten zei dat het leger spontaan had gerea geerd. Van een vooropgezet plan was volgens hem geen sprake. Musharraf streeft er volgens waarnemers naar het Westen zo min mogelijk tegen zich in het harnas te jagen. Daags na de staatsgreep zag het leger er van af het oorlogsrecht in te voeren. De eerste toespraak die Musharraf dinsdag kort na de machtswisseling hield, was in het Engels, zodat hij ook in het buitenland te verstaan was. De Verenigde Naties hebben nog geen bewijs gevonden voor mogelijke massamoorden in Oost-Timor. „We hebben vre selijke verhalen gehoord, maar tot nu toe hebben we geen en kel bewijs gevonden", aldus een VN-woordvoerder. Er gingen veel geruchten dat de pro-Indonesische milities massamoorden hadden ge pleegd. „Er is wel gemoord en er zijn verschrikkelijke dingen gebeurd in Oost-Timor", zei de woordvoerder. Maar de VN ge loven niet dat duizenden men sen zijn vermoord, en evenmin dat hun lichamen zijn begraven of in zee zijn gegooid. „Als dat zo was, dan hadden we nu wel bewijsmateriaal gevonden, maar er is niets", meent de woordvoerder. Pro-Indonesische milities verwoestten vorige maand praktisch elke plaats in Oost-Ti- mor nadat de bevolking met een grote meerderheid stemde voor onafhankelijkheid in een referendum. Zo'n 400.000 Oost- Timorezen zijn nog vermist. In totaal heeft Oost-Timor ruim 890.000 inwoners. Hulpverle ners geloven dat het meeren- deel van de vermisten zich nog schuilhoudt in de bergen. Turkije blijft nog even in de wachtkamer De Europese Commissie wil volgend jaar met twaalf lan den onderhandelen over toetreding tot de Europese Unie. Deze ambitieuze aanpak betekent een verdubbe ling van het huidige aantal kandidaten. Commissievoor zitter Prodi hoopt de eerste nieuwe leden nog voor 2005 te verwelkomen. brussel marc peeperkorn correspondent De Commissie meent dat Bul garije, Roemenië, Slowakije, Letland, Litouwen en Malta er inmiddels rijp voor zijn om de toetredingsonderhandelingen in 2000 aan te vatten. Turkije valt daar voorlopig buiten. „Voor het eerst sinds de val van het Romeinse Rijk hebben we de kans Europa te verenigen. En ditmaal niet met geweld, maar op basis van gedeelde idealen en regels", hield Prodi het Europees parlement giste ren voor. De instabiele situatie op de Balkan maakt volgens de Com missie een verdubbeling van het aantal nieuwe EU-lidstaten onvermijdelijk. Op dit moment wordt alleen onderhandeld met Polen, Hongarije, Tsjechië, Slo venië, Estland en Cyprus. Toe treding van de tien voormalige Oost-Europese landen, plus Malta en Cyprus, creëert een Unie van bijna vijfhonderd mil joen inwoners. Volgens Prodi is een grotere Unie de beste ga rantie voor vrede en welvaart in Europa. De onderhandelingen zullen jaren in beslag nemen. Nieuw is dat Prodi de gesprekken niet langer met alle kandidaten te gelijk wil openen en afronden. De Commissie kiest voor het zogenaamde 'regatta-model': de .landen beginnen gelijk, maar wie sneller aan de EU-re- gels voldoet, kan eerder lid wor den. Dat geldt ook voor de zes landen waarmee reeds werd ge praat. Turkije is volgens de Com missie geschikt als EU-kandi- daat, maar onderhandelen over toetreding is vooralsnog uitge sloten. Daarvoor moet Ankara eerst de mensenrechten in ei gen land - de Koerdische kwes tie - respecteren, en de geschil len met buurland en EU-lid Griekenland over Cyprus en de Egeïsche zee oplossen. De Commissie is bereid Turkije daarbij te helpen. Prodi betitelt de verdubbeling van het aantal kandidaat-lan den tot twaalf al als 'een moedi ge stap voorwaarts', maar de Commissie wil nog verder gaan. Balkanlanden als voormalig Joegoslavië en Albanië zijn op den duur eveneens welkom. Omdat dit nogal wat voeten in aarde heeft, biedt Prodi hen voorlopig een 'virtueel lidmaat schap' aan: nauwe economi sche samenwerking en EU- hulp. Met Rusland, Oekraïne, Marokko, Tunesië, Algerije en landen uit de Kaukasus wil de Commissie de betrekkingen eveneens verstevigen. Hof Italië blijft bij 'jeansvonnis' rome «hans geleunse correspondent Aan het lijden van 'Rosa', de bekendste jeans-draagster van Italië, komt geen einde. Ook het Hof van Cassatie in Napels vond gisteren dat Rosa in 1992 van een vrijpartij met haar rij- instructeur Carmine Cristiano zelf een verkrachtingszaak had gemaakt. De toen 18-jarige Ro sa droeg volgens de rechters een zó strakke spijkerbroek dat Cristiano om de daad te plegen niet zonder haar medewerlang kon. In februari dit jaar werd Ro sa's spijkerbroek wereldnieuws. De twee jaar en twee maanden cel voor verkrachting die Cristi ano door een lagere rechtbank waren opgelegd, werden toen vanwege die nauwsluitende jeans door het Hof van Cassatie in de Zuid-Italiaanse stad Po- tenza omgezet in vrijspraak. Woedende reacties uit heel de wereld waren het gevolg. Ita liaanse ministers vonden het vonnis absurd. Vrouwelijke po litici zetten het parlement op stelten. Zij zwoeren alleen nog in spijkerbroek op de zittingen te verschijnen totdat het vonnis was teruggedraaid. Het protest had tot gevolg dat het Napolitaanse Hof zich via juridische kronkelpaden nog maals over de zaak kon uitspre ken. De rechters namen de overwegingen van hun collega's uit Potenza over. Behalve strak ke jeans waren dat ook het ge bruik van een condoom door Cristiani en de pas in een later stadium gedane aangifte van Rosa. De voormalige Tanzaniaanse president Julius Nyerere is vanmorgen op 77-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis overleden. Hij werd daar be handeld wegens leukemie. Nyerere, die al in een zeer kritieke toestand verkeerde, had gisteren ook nog een zware beroerte gehad. Enkele dagen ge leden werd al bekend dat zijn nieren niet meer functioneren. Bovendien lag de 'vader van Tan zania' al weken in een coma. Nyerere werd in 1962 de eerste president van Tanganyika. Het Oost-Afrikaanse land was een jaar eerder onafhankelijk geworden van Groot- Brittannië. Twee jaar later werd Tanganyika met het eiland Zanzibar samengevoegd tot de repu bliek Tanzania. In 1985 trad Nyerere vrijwillig af. Nyerere koos in zijn befaamde Arusha Verkla ring voor het socialisme. Zijn ujaamci, de op ou de egalitaire tradities gebaseerde landbouwge- meenschap, deed de hoop van linkse westerlin gen op een Afrikaanse wederopstanding herle ven. Ook in Nederland was het enthousiasme groot en ons land werd een van de belangrijkse donoren van Tanzania. De toenmalige minister van ontwikkelingssamenwerking Pronk kon het uitstekend vinden met Nyerere. Ujaama bracht Tanzania uiteindelijk echter niet de welvaart die het nodig had. Het hoort nog altijd bij de armste landen van Afrika. londen Een groepje anti-fascistische demonstranten wist gisteren in Londen binnen te dringen in het hotel waar de extreemrechtse Oostenrijkse politicus Jörg Haider een persconferentie hield, ondanks verwoede po gingen van de beveiliging om hen tegen te houden. Haider behaalde bij de recente parlementsverkiezingen in Oostenrijk een grote winst. foto »ap» dave Thomson

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7