weer snel weg uit Den Haag Ruziënde Nobelprijswinnaars gaan gesprek aan ïerlid wil paspoort van lachten laten inhouden Als alles ratis is, moet je niet meer i de prijs letten. Binnenland Asfaltvlakte van Europees geld Jachtverbod leidt tot hoge schadeclaims Luteijn wil Vrijheid voor Japie ©AC 14 OKTOBER 1999 Dl De Pijp wordt duur ttMi Steeds meer mensen willen wonen in de negen- euvvse gordel rondom de Amsterdamse binnenstad, if tuit een onderzoek van de Stedelijke Woningdienst I jeriode 1992-1997. De gordel bestaai vooral uit kleine, ehuurwoningen. Toch gaan er steeds meer.mensen ■■^hoger inkomen wonen. Van de negentiende-eeuwse jn vooral de Pijp, Oud-West en Zuid in trek, zodat de iar omhoog schieten. De Indische Buurt en de Spaarn- luurt zijn het minst populair. Daar wonen relatief veel met een lage opleiding en een laag inkomen en veel al- >n. Een belangrijk deel van de ruim 180.000 bewoners egentiende-eeuwse gordel is tussen de 20 en 34 jaar, 'nd£ geleid en heeft een laag inkomen. Deze groep wordt einer. acht verdeelt Amsterdams college AL B en W van Amsterdam zijn het onderling oneens la! remieuwing van het erfpachtstelsel. Dat bleek gister- dens de raadscommissie Grondzaken. Als enige colle- Jiet de WD weten niet met de huidige plannen akkoord Er is wel een ruime raadsmeederheid voor de voorstel- fergadering werd bijgewoond door zo'n tweehonderd Bite huiseigenaren en verliep zeer rumoerig. Volgens de lannen wordt de erfpachtsom met een factor 11,5 per oogd. WD-raadslid J. Goring liet weten die stijging on- jel te vinden. en verhuizen naar Zuidplaspolder Minister Brinkhorst (Landbouw) wil kassen in het jart verplaatsen naar de Zuidplaspolder bij Nieuwer- den IJssel. In de polder moet bovendien ruimte komen iders die in het Westland worden uitgeplaatst, naast de ;e glas die hier al in het streekplan was vastgesteld. :si meldde tevens dat het kabinet zo snel mogelijk een eemt over andere locaties voor glastuinbouw. De mi- hierover in overleg met de provincies Zuid-Holland, irabant, Limburg en de noordelijke provincies. wen gepakt voor diefstal Porsches li De recherche Walcheren heeft twee inwoners van gaangehouden op verdenking van diefstal en heling S'Oltot twintig dure auto's, vooral Porsches. Aanleiding onderzoek was een verzoek om rechtshulp vanuit Bel- 'oor de politie huiszoeking deed in Domburg. Daar i„H|n Nederland ontvreemde voertuigen en onderdelen 3 ffen. De Walcherse recherche begon hierop een eigen ek en voerde op 23 september opnieuw huiszoekingen o ge verse plaatsen in Domburg en Middelburg. Naast au- fsys jto-onderdelen nam de politie bij de huiszoekingen on aan contant geld in beslag. i( loorn wil topsportcentrum inj Burgemeester en wethouders in Apeldoorn willen ;n gulden investeren in de bouw van een nieuw top- tnim. Dit 'Omnisportcentrum' moet uiterlijk in 2004 DES i en de stad in één keer op de 'sportkaart van Neder- iv\ en'. De plannen werden gisteren gepresenteerd. Het rtcentrum moet aan de oostkant van de stad komen !°y; id tussen de spoorlijnen naar Deventer en Zutphen. 3,1< rum biedt vanaf 2004 onderdak aan baanwielrennen, letiek en volleybal. Verder denkt het college aan een ijs- irbaan in de openlucht, horecafaciliteiten, winkels en Volleybalclub Piet Zoomers/Dynamo, hofleverancier lationale volleybalteam, wordt één van de hoofdge- iar voor vrouwenhandel De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 31-ja- uit Oss voor vrouwenhandel veroordeeld tot zes jaar ™es! aardelijke gevangenisstraf. Er was tien jaar geëist. De ing vijf jaar lang ten minste drie jonge vrouwen met ogen en mishandelingen tot prostitutie. Twee slachtof- achtte hij en ook waren twee slachtoffers aanvankelijk piderjarig. De rechtbank beslist op 10 november over de geëiste ontneming van de met de vrouwenhandel ge- vinst van bijna 280.000 guldeti, of eeh extra celstraf van tentenkamp voor asielzoekers In het Utrechtse Eist verrijst op korte termijn een ten- FU voor vijf- tot zeshonderd asielzoekers. De bouw van op een militair opslagterrein begint eind deze maand, vluchtelingen kunnen er in de tweede week van no- ïun intrek nemen. Het kamp bestaat tot uiterlijk 1 et tentenkamp is volgens het ministerie van justitie no- ns de te verwachten toename van het aantal asielzoe- periode tussen oktober en maart. De twee andere in Mill en Ermelo hebben daarvoor te weinig capaci- htelingen verblijven één tot twee weken in een tent. ïan ze naar aanmeldcentra eldérs in het land. De ge- lenen, waar het dorp Eist onder valt, heeft bewoners ;eving gisteren per brief op de hoogte gebracht van de het tentenkamp. Kamerlid Van der |P) gaat kijken of een |g van de wet moge- cl wenselijk is om in »lg te voorkomen dat van een misdrijf te- nog een onderzoek iar die niet kunnen vastgehouden de be en naar het buiten- ir aanleiding van de sstelling van twee van handelingen met p gen verdachte Haar- die na hun aanhou ding op last van de rechter wer den vrijgelaten en snel daarna naar Thailand reisden. Daar zitten ze nu vast op verdenking van het seksueel misbruiken van een minderjarige jongen. „De rechter beslist of er vol doende grond bestaat om ie mand vast te houden. Als dat niet zo*is, en dat was met deze Haarlemmers kennelijk het ge val, dan wordt de verdachte op vrije voeten gesteld. Zijn pas poort wordt dan ook niet inge houden. Misschien is er een mogelijkheid dat te veranderen en moeten we overwegen om dat als een soon tussenvorm in te voeren", zegt Van der Staaij. tis internet bij Net wat je zoekt. neer informatie: www.hetnet.nl of ga naar Primafoon, Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Oienster Élitti tfrftftftjjÉWlï'i 'F f m'i «i.y almere Wegwerkers leggen een markeerlint op het gloednieuwe asfalt van de snelweg A27 bij Almere in de Flevopolders. Voor de aanleg van de snelweg naar de autoweg A6 bij Almere was jarenlang geen geld, maar met financiële steun van Europa kwam de weg er toch. Flevoland werd in Brussel namelijk aangemerkt als regio waar ontwikkelingssteun op zijn plaats was. Het veertien kilometer lange stuk weg, dat de A27 met de A6 verbindt, kostte 206 miljoen gulden. De weg gaat begin december open. foto anp ton borsboom Zwartwerkers schilderden huis officier maastricht gpd Voor een tientje per uur en wat juridische adviezen hebben twee zwartwerkers in het najaar van 1997 de gevel van de wo ning van de verleden jaar met vervroegd pensioen vertrokken hoofdofficier van justitie H. W. Overbosch in Maastricht ge schilderd. Ook een huisarts en een boetiekhouder behoorden tot de klandizie van de zwart werkers. Tegen de opdrachtge vers is door justitie geen actie ondernomen. Rechercheurs van het GAK betrapten een 59-jarige ar beidsongeschikte man uit Maastricht op heterdaad in de woning van de op dat moment hoogste justitiefunctionaris in het arrondissement Maastricht. Hij bleek al jaren zwart bij te klussen. Hij is inmiddels be gonnen aan een terugbetalings regeling van 20.000 gulden aan het GAK. Hij moest zich gisteren voor de politierechter in Maastricht voor de fraude verantwoorden. De verdachte kreeg vanwege de lange tijd dat justitie heeft ge wacht met het aanbrengen van de zaak een zeer milde straf: twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Noord-Hollancl bemiddelt tussen jagers en natuurbeschenners Tijdelijk commissaris Zuid-Holland haarlem-den haag theo van dep kaaij Het Noord-Hollandse provinciebestuur gaat bemiddelen in conflicten tussen jagers en natuurbeschermers over de nieuwe Flo ra- en Faunawet die begin volgend jaar van kracht wordt. Vooruitlopend op deze wet heeft staatssecretaris Faber vorige maand de jacht op kolganzen, rietganzen, grauwe ganzen, smienten en meerkoeten verbo den. De jagersvereniging KNJV is in alle staten vanwege het jachtverbod, dat zonder over leg zou zijn uitgevaardigd. De Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) voorspelt dat boeren torenhoge wildscha- declaims zullen indienen voor de graslan den en akkers die nu worden kaalgevreten, terwijl de rijksoverheid niets heeft bepaald over vergoedingen.In Zuid-Holland speelt het probleem iets minder. Daar heeft de wildschadecommissie tot op dit moment nog geen extra claims binnengekregen. De nieuwe Flora- en Faunawet wijst nog slechts zes diersoorten in Nederland aan als vrij bejaagbaar wild in het jachtseizoen: konijn, haas, fazant, patrijs, houtduif en wilde eend. Daarvan valt de patrijs nog af, vanwege de onverwacht snelle achteruit gang. Alle andere diersoorten zijn be schermd. Een jachtvergunning voor een bepaalde soort is echter mogelijk indien er sprake is van schade aan landbouwgewas sen, schade aan andere diersoorten en om redenen van veiligheid en volksgezond heid. Het verstrekken van jachtvergunnin gen is voortaan een taak van de provincies. Vogelbescherming Nederland had de staatssecretaris in juli verzocht alvast de jacht op drie soorten ganzen, smienten en meerkoeten te verbieden, omdat deze die ren geen noemenswaardige schade zouden veroorzaken. Volgens de jagersvereniging KNVJ zijn van deze vogels de aantallen juist fors toegenomen. Er zouden op dit mo ment in Nederland een miljoen ganzen zijn, 800.000 smienten en 250.000 meer koeten. Woordvoerder Lulof noemt het 'onfat soenlijk' dat de rijksoverheid de jagers niet eens geraadpleegd heeft alvorens het ver zoek van Vogelbescherming te honoreren. Sprekend voor de agrariërs is ook de WLTO tegen dit verbod. ..Als dit tot gevolg heeft dat de ontstane vraatschade niet wordt ver goed. ontstaat er een gigantisch pro bleem", aldus woordvoerder Ghijsels. Het Noord-Hollandse provinciebestuur accepteert dat een jachtverbod leidt tot schadeclaims. Zo is onlangs bepaald dat vanaf november drie jaar lang geen knob belzwanen mogen worden afgeschoten. De dieren moeten voortaan worden verjaagd. Eventuele vraatschade aan graslanden en akkers wordt voor een deel vergoed. Voor schade die andere vogels aanrichten zijn echter nog geen regelingen getroffen. Vol gens de KNJV bedroeg de wildschade vorig jaar acht miljoen gulden. D66 in Noord-Holland heeft het college van gedeputeerde staten gewaagd of het juist is dat de vraatschade door knobbel zwanen nu al vertienvoudigd is. 'Een explo sie van claims', volgens statenlid Le Belle, die wil weten wat het provinciebestuur gaat doen 'om de boeren tot bezinning te bren gen'. Inmiddels zijn de provincies nog lang niet klaar voor hun nieuw taak als verlener van jachtvergunningen. De aangekondigde Fauna Beheer Eenheden van bestuurders, jagers en natuurbeschermers zijn nog niet opgericht. De nu aangekondigde bemidde ling door Noord-Holland is nog maar een eerste stap. Het Provinciaal Overleg Fauna- beleid (POF) moet de partijen in elk geval alvast rond de tafel krijgen. Nieuwe wet tegen overlast drugspanden den haag cees van der laan Burgemeesters kunnen in de toekomst, desnoods tegen de zin van de eigenaar in, reguliere huurders in drugspanden zet ten. Daartoe zullen bonafide beheerders worden aangewe zen. In het uiterste geval, bij kans op herhaling, kan een bur gemeester een eigenaar van een drugspand onteigenen. Dit verstrekkende initiatief wetsvoorstel van de Kamerle den Van Heemst (PvdA) en Vos (WD) wordt binnenkort door de Tweede Kamer behandeld. Deze wet 'Victor' is een vervolg op de wet Victoria die in 1997 in werking is getreden. Met de wet Victoria kunnen burgemeesters panden die veel overlast veroorzaken (vooral drugspanden) laten ontruimen en dichttimmeren. In Rotter dam zijn sinds de wet in wer king trad ongeveer tachtig drugspanden gesloten. De ge bruikelijke sluitingsperiode is ongeveer acht maanden tot een jaar. daarna mag de eigenaar het pand weer verhuren. Als er kans op herhaling bestaat blijft het pand dicht. vussiNGENZonder ook maar een moment te twij felen is de congeraal Japie gisteren in de Wester- schelde aan zijn verre reis naar de Azoren begon nen. Japie woonde de laatste drie jaar in het Vlis- singse attractiecentrum Het Arsenaal. Het dier is vrijgelaten omdat het geslachtsrijp is geworden. Op een paar minuten uit de kust legden medewer kers van Het Arsenaal de aal op een soort brancard. Het vangnet werd losgemaakt en de automatische brancard zakte tot in het water. Even schudde Japie het vangnet goed van zich af en daarna dook hij als een speer de Westerschelde in. foto anp toussaint kluiters David Luteijn wil weer snel weg uit Den Haag. De giste ren geïnstalleerde waarnemend Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland zei dat tijdens een korte ontmoe ting op het Provinciehuis met de pers. ,,Ik moet zo spoe dig mogelijk de weg effenen voor een nieuwe Commissa ris van de Koningin. Het is de bedoeling dat ik hier maar heel kort zit. Liefst vroeg in het voorjaar ben ik weer weg", aldus Luteijn. De Zeeuwse part-time boer moet dan weer op het land aan de slag. missaris. Of dat gesprek ook leidt tot verbreking van het contract, wist Luteijn nog niet. Luteijn heeft van minister Pe per (binnenlandse zaken) geen bijzondere opdracht meegekre gen. De bewindsman heeft hem vorige week woensdag, toen Leemhuis-Stout haar ontslag in de Staten bekend maakte, be naderd. „Het telefoontje kwam voor mij als een totale verras sing", vertelde Luteijn, die ver volgens maar enkele uren be denktijd nodig had om zijn po sitieve besluit aan Peper mee te delen. „Waarom zeg je binnen een halve dag ja? Omdat ik het als een uitdaging zie om Zuid-Hol land over een moeilijke periode heen te helpen. Ik heb meer dan de helft van mijn werkza me leven op en neer gereisd tussen Zeeland en Zuid-Hol land. Onbewust heeft dat een band geschapen. Om samen met de medewerkers van de provincie het beeld van Zuid- Holland bij te stellen zie ik als een inspiratie. Daarom heb ik ja gezegd," verklaarde Luteijn. DEN HAAG HANS JACOBS Zaterdag neemt de voormalige WD-senator officieel het roer over van Joan Leemhuis-Stout. Later in de maand treden ook de twee nieuwe gedeputeerden aan, Norder (PvdA) en Van der Sar (CDA). Daarna moet een oplossing worden gevonden voor de vorige week geschorste griffier Korff. „Ik heb de gede puteerden nog niet gesproken maar ik kan me voorstellen dat dit als eerste aan de orde komt", zei Luteijn gisteren. Luteijn denkt zijn ruime erva ring in het bedrijfsleven, onder andere als voorzitter van de raad van toezicht van de Rabo bank, te kunnen gebruiken om bij de provincie orde op zaken te stellen. De rol van de huisac countant Ernst Young heeft daarbij zijn bijzondere aan dacht. De accountant kreeg veel kritiek in het rapport over het illegale bankieren van Zuid- Holland. „Ik zou me er goed in kunnen vinden als een hartig woordje wordt gesproken met de accountant", aldus de com- Ontruiming met shovel 'foutje' Amsterdam bij zijn eis van twee jaar gevan genisstraf. De verdachte had in april vo rig jaar een tachtig ton wegende shovel gehuurd en was met een groep van zo'n vijftien breedge schouderde mannen op pad gegaan om het kraakpand te ontruimen. In dat pand lagen krakers te slapen. Eén van hen wist, volgens Teeven, ternau wernood te ontkomen aan de grijper die zijn bed verbrijzelde. Het was misschien een foutje in de organisatie, stelde advocaat G. Spong. Maar zijn 55-jarige cliënt had in april vorig jaar niet gepoogd iemand te vermoor den toen hij een kraakpand op het terrein van de voormalige Amsterdamse Droogdokmaat schappij (ADM) liet slopen. Of ficier van justitie F. Teeven vond van wel en bleef gisteren utrecht gpd-anp Of het ooit nog goed komt tussen hem en zijn vroegere leermeester Matinus Veltman, daarover doet Gerard 't Hooft liever het zwijgen toe. In elk ge val zal het tweetal de wetenschappelij ke strijdbijl op 10 december even moe ten begraven. Voor het oog van de we reld ontvangen ze dan in Stockholm uit handen van de Zweedse koning de Nobelprijs voor de natuurkunde. „Ik zal hem daarvoor zeker spre ken", zei de hooggeleerde gisteren in Utrecht. Verder dan een kort telefoon gesprek was het tussen 't Hooft en Veltman was het op de dag van de toe kenning niet gekomen. Het gesprek was kort, de toon was koel. Het was het eerste contact sinds jaren. En inmiddels is er een meningsver schil bijgekomen. De Utrechtse hoog leraar 't Hooft is het oneens met Velt man wat betreft diens kritiek op de ge ringe onderzoeksvrijheid die weten schappers vandaag de dag zouden hebben. Veltman uitte die dinsdag, vlak nadat bekend was geworden dat hij samen met zijn voormalige leerling de Nobelprijs voor de theoretische fy sica had gewonnen. Volgens 't Hooft heeft onderzoeks vrijheid bij puur theoretisch (funda menteel) onderzoek altijd al onder druk gestaan. En dat zal zo blijven, meent hij. „Maar fundamenteel on derzoek is nooit onmogelijk geweest. De geldschieters zijn nu eenmaal net zo nieuwsgierig als wij." Veltman memoreerde dinsdag dat, toen 't Hooft en hij dertig jaar geleden hun onderzoek op het gebied van de quantumnatuurkunde deden, zij een veel grotere vrijheid genoten dan we tenschappers nu hebben. Onderzoe kers worden beperkt in hun vrijheid, meent Veltman. 't Hooft stelde daar te genover die voorzichtigheid bij het subsidiëren van fundamenteel onder zoek niet zo verwonderlijk te vinden: „Het publiek heeft er geen profijt van. Televisietoestellen worden er bijvoor beeld niet beter van. Wij doen ons werk op basis van pure nieuwsgierig heid. Maar, ik zeg er wel bij dat nieuwsgierigheid een volstrekt legitie me verdediging is van het onderzoek zoals wij dat doen." 't Hooft toonde zich tijdens de pers conferentie een gelukkig mens: „Ik heb veel geluk gehad. Precies op het goede moment ben ik op de Universi teit Utrecht aangekomen als promo vendus. Precies op het goede moment werd me het probleem van de sterke en elektro zwakke krachten in de na tuur voorgelegd. En ik had een inge ving: hé, hier valt iets aan te doen." Waar beide prijswinnaars zich pre cies mee hebben bezig gehouden, is moeilijk in simpele lijnen te schetsen. De Utrechtse natuurkundestudent Lennart Karssen, aanwezig op het uni versiteitsfeestje waar de toekenning van de prijs werd gevierd, probeert een eenvoudige uitleg. „Wat deze weten schappers hebben gedaan", zegt hij, is speuren naar hoe materie is opge bouwd. Ze zijn nagegaan uit welke de len die bestaat. En dan gaat het om èl- le materie: een mens bestaat uit ato men, een houten kast ook. Atomen hebben een kern. En die kern heeft ook weer een structuur. Wat deze we tenschappers doen, is nagaan of er deeltjes bestaan die niet meer kleiner kunnen. Is dat antwoord eenmaal ge vonden, dan is alle materie helemaal in deeltjes uit elkaar te rafelen. En dan kunnen we de basisvraag beantwoor den waarom alles om ons heen er uit ziet zoals het er uitziet." Maar, dat kleinste deeltje, het Higgs- deeltje, is nog niet gevonden. Daar naar is prof. t Hooft nog op zoek. Het is zo'n zwak deeltje, dat onderzoekers met nog enormer kracht dan tot nu toe is gebeurd electronen en positro nen met elkaar in botsing zullen moe ten laten komen. Alleen dan kunnen die deeltjes zichtbaar worden ge maakt, aldus de student. Dat botsen vindt plaats in een 27 ki lometer lange tunnel van het Cern In stituut voor fysisch onderzoek in Ge- nève. In de tunnel loopt een ring die de twee soorten deeltjes van elkaar scheidt. Maar op vier plaatsen botsen de bundels, met heftige kracht. Im mense detectoren analyseren die uit eenspattende deeltjes. „Als zo het Higgs-deeltje wordt gevonden, zal dat de echte bekroning op het werk van Veltman en 't Hooft zijn zegt Lennart Karssen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5