Winston Churchill had indiaans bloed TV WEER Slecht voorbeeld van de VS Jagen is slecht voor de gezondheid 79 DONDERDAG 14 OKTOBER 1999 COM E N T A A R Een slechter voorbeeld had de Senaat van de Verenigde Staten af gelopen nacht niet kunnen geven. Net nu Amerika en de rest van de wereld zich uitermate bezorgd maken over de militaire coup in de aspirant-kernmacht Pakistan, schiet het hogerhuis in Washing ton de ondertekening van het verdrag tegen het testen van kern wapens af. Daardoor is dat zogenoemde testbanverdrag, althans voorlopig, een dode letter geworden. Het kan immers pas in wer king treden als alle deelnemende landen het ratificeren, dus ook de VS. Nog los van het feit dat de wereld nu een door iedereen gewenst verdrag wordt onthouden, zijn de mogelijkheden voor supermacht Amerika om druk uit te oefenen op het instabiele Pakistan door de stemming van vannacht aanzienlijk verzwakt. President Clinton, die er na de staatsgreep van dinsdag als de kippen bij was om her stel van de Pakistaanse democratie te eisen, oefende al maanden flinke druk uit op Islamabad om zich bij het tesbanverdrag aan te sluiten. Die pogingen leken de laatste tijd vruchten af te werpen. Het laat zich echter raden dat het nieuwe Pakistaanse bewind heel wat minder haast zal hebben nu de 'bovenmeester' in Washington zelf met lege handen staat. De militaire machthebbers in Islama bad hebben het burgerbewind immers vooral naar huis gestuurd wegens zijn houding in het slepende conflict om de grensprovin cie Kashmir met buurland India, ook een land dat op het punt staat zelf kernwapens te gaan fabriceren. De militairen hebben het terugtrekken van Pakistaanse infiltranten uit het Indiase deel van Kashmir, afgelopen zomer, ervaren als een flinke nederlaag en een ernstige verzwakking van de Pakistaanse positie in het conflict. Ze zijn ook niet vergeten dat die terugtrek king tot stand kwam onder stevige internationale druk, vooral uit Washington. Het lijkt erop dat de staatsgreep vooral bedoeld is om de wereld weer even te laten zien hoe de verhoudingen in de regio liggen: Pakistan speelt militair nog mee, en bij de houding past geen testbanverdrag. Politiek India heeft gisteren rustig gereageerd op de coup, en dat is een kleine geruststelling. Maar al zal de greep naar de macht in het buurland niet direct tot een kernoorlog leiden, in combinatie met de stemming in de Senaat heeft het conflict over Kashmir er een ongewenst scherp randje bij gekregen. Dat moet niet alleen de on voldragen Pakistaanse democratie worden aangewreven, maar vooral ook de Amerikaanse Republikeinen in de Senaat. Zij heb ben politiek eigenbelang boven een veiligere wereld gesteld, en die houding is een democratische wereldmacht onwaardig. Kijken naar nestwarmte Eigenlijk weinig tijd gisteren om televisie te kijken. Drukdrukdruk, weet je wel. Maar laat dat nou net de titel zijn van een nieuw KRO-programma op Nederland 1: Druk, druk, druk. Een drieluik over arbeidsmoraal, met allemaal mensen erin die fulltime werken met nog een flinke dot erbovenop, en dat nog vrijwillig ook. Daar maak je natuurlijk wel even tjjd voor. Want onderuitgezakt op de bank kijken naar bezige mensen die tussen de bedrijven door ook nog beweren dat hun zakelijke contac ten hun beste vrienden zijn, dat moeteen topervaring zijn. Zoiets als op een terrasje, achter je derde biertje of cappuccino, lekker ont hecht kijken naar al die gehaaste lieden die zelf niets anders zien dan de twintig straatklinkers voor hen. En helemaal vergeten dat je er zelf morgen gewoon weer tussen loopt. Nou, dat viel dus tegen. Een bedrijfswetenschapper die tegen de achtergrond van een druk arbeidende - anonieme - lasser staat te vertellen dat heel veel machines ons werk hebben overgenomen, daar word ik niet warm of koud van. Het enige wat dat teweeg brengt is de vraag wat er dan in godsnaam verkeerd is gegaan. Want werken, dat doen we metz'n allen nog steeds. De vraag waar óm dan toch, daar kwam geen antivoord op. Of het moest de filosofie zijn van die kleffe baas van een adviesbu reau voor dienstverleningsmarketing (ik heb het echt niet verzon nen). Die zijn personeelsleden voorhield dat ze een 'levenslange vriendschap' met elkaar dienden op te bouwen. Nestwarmte, noemde hij dat. Brr. Twee mooie shots leverde het progamma wel op. Die interimman- ger die onder het koesterende licht van een zondagavondse sche merlamp met haar man het schema van de komende week door neemt: kan jij de kinderen maandag van de crèche halen? Dan breng ik ze dinsdagochtend. Maar het prachtigste beeld was wel dat van beauty-ondernemer Ariane Inden. Een jonge moeder die, aan haar bureau gezeten, haar kind de borst geeft. Een moderne piëta: het perfecte icoon van time- -management. Maar of dat nou nestwarmte is? Die terrasjesen'aring, nee, daar kwam het niet van. wil 8uys Droog en zonnig Tot het midden van de maand september viel er vrijwel nergens regen: tijdens de laatste decade van de maand was het dweilen met de kraan open. Op sommige plaatsen in hoofdzakelijk de pro vincie Noord-Holland viel in 10 dagen meer dan 100 mm. In onze regio kwam Santpoort-Noord uit op een maandsom van 142 waarvan 128 mm tussen 21 september en 1 oktober. Landelijk bezien was september bepaald geen natte maand. Er viel omstreeks 70 mm en dat is vrijwel gelijk aan wat er normaal in september valt. Het landelijk gemiddelde werd evenwel sterk beïn vloed door de Hollandse regens -in Noord Holland circa 100 mm- want in het oosten en zuiden was het een ronduit droge maand. In Lichtenvoorde en Groesbeek werd slechts 27 mm opgevangen. Na Santpoort-Noord was bij ons Hoofddorp erg nat met 139 mm. Verder in Haarlem-West 113, Schiphol 108, Nieuw-Vennep 93 en Valkenburg 92 mm. In Hazerswoude viel echter maar 75 en in Stompwijk 66 mm. De komende tijd wordt het weerbeeld bepaald door een krachti ge Scandinavische hogedrukblokkade. Dankzij dit systeem, dat ruim een maand later de spanning in het winterkamp flink zou laten stijgen, is het droog en zonnig weer. Wel wordt het voor het gevoel schraal. Dat komt omdat de oostenwind in kracht toeneemt en droge lucht naar onze streken transporteert. Morgen worden we nog geconfronteerd met vrij veel bewol king. Pas later op de middag en vrijdagavond klaart het op. De temperaturen stijgen tot maximaal 14-15 graden en de oostenwind is zwak tot matig. Tijdens het weekeinde is het overwegend zonnig, er komt meer wind en het wordt maximaal 14-15 graden. Gisteren was er aanvankelijk vrij veel zon, later raakte het enige tijd bewolkt. In de kustgebieden kwam echter al weer vrij snel de zon terug. In Bloemendaal werd het zodoende nog 15,8 graad. Gisteravond koelde het op nieuw flink af maar in de nacht kwam er meer bewol king en werd het vooral aan zee merkbaar zachter. jan visser Kleinzoon zoekt in VS wortels van Britse staatsman Als iemand symbool staat voor de moed en onverschrokkenheid waar mee de Britten de Tweede Wereldoor log wonnen, dan is het wel Winston Churchill. Zijn kleinzoon Winston S. Churchill denkt nu te weten nu wat zijn grootvader dreef. De staatsman met de eeuwige sigaar in de mondhoek stamt af van de indianen. Om precies te zijn van de Iroquois, door kenners de meest oorlogszuchtige groep van alle indianen genoemd. De 59-jarige Churchill, een voormalig parlementslid, bevindt zich momenteel in de Verenigde Staten om zijn vermoeden genealogisch te onderzoeken. De fa milie weet al lang dat Jennie Jerome, de moeder van de oorlogsheld, indiaanse voorouders heeft. „Haar ge zicht laat overduidelijk een rode indiaan zien", zei Churchill gisteren in het Britse dagblad The Times. Hij ontdekte ook dat de achternaam Churchill opvallend vaak onder indianen voorkomt. Historici noemen de Iroquois, een verzameling van onder andere Mohawk-, Cherokee- en Huron-india- nen, 'geobsedeerd door oorlog'. In hun cultuur hing zelfrespect volledig af van het bereiken van persoonlij ke roem. Zij voerden vrijwel permanent strijd tot zij tij dens de Amerikaanse Vrijheidsoorlog (1775-1783) wer den verslagen. Het is overigens niet ongebruikelijk dat Britse aristo craten indiaans bloed hebben. Ook Lady Edwina Ash ley, de vrouw van de Britse oorlogsheld en voormalige gouverneur-generaal van India Lord Mountbatten, had indiaanse voorvaderen. Zij stamde rechtstreeks af van de indiaanse prinses Pocahontas. Churchill heeft volgens zijn kleinzoon meer befaamde voorouders. Drie van hen zouden hebben meegevaren op de Mayflower. Dat is het schip waarmee de Pilgrim Fathers, de Engelse puriteinse kolonisten, in 1620 naar Amerika voeren. Churchill weet zeker dat zijn opa ont zettend trots zou zijn als hij zou weten dat „het bloed van de stichters van Amerika in hem stroomde Niet iedereen is even enthousiast over het verhaal. Cy nici spreken van een nieuwe trend in Amerika. Een groeiend aantal mensen zoekt zijn wortels niet alleen meer in Europa of Afrika, maar ook bij de 'native Ame ricans'. Daarbij is genealogische nauwgezetheid soms ver te zoeken. Winston Churchill. ARCHIEFFOTO ANP Whitney Houston maakt het volgens actiegroep te bont Het jachtseizoen wordt morgen weer geopend en Faunabe scherming maakt zich zorgen. Logisch, dat doen ze al jaren want de natuurbeschermers zijn tegen de jacht om het ple zier. Dit jaar trekken de natuur vrienden zich echter ook het lot van de jager aan. In een persbe richt vragen ze nog eens extra aandacht voor het risico op een hartaanval als een schot gelost moet worden. Faunabescherming verwijst naar een verhaal in het blad 'De Nederlandse Jager' van de Ko ninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV). Daarin staat dat jagen slecht kan zijn voor het hart, zo blijkt uit Ameri kaans onderzoek. In de Ver enigde Staten overlijden jaar lijks meer jagers aan een hart aanval dan aan een schotwond. En daar vraagt Faunabescher ming aandacht voor, zo vlak voor het jachtseizoen. „Tja, ik moet er hard om la chen", reageert woordvoerder Z. Lulof van de KNJV. „Ik vind het heel aardig van de mensen van Faunabescherming dat ze ons zo'n warm hart toedragen. Uit die hoek had ik dat wel als laatste verwacht. Zo zie je maar weer." Woordvoerder N. Koffeman van Faunabescherming schept dui delijkheid over de bedoeling van het persbericht. „Het gaat heus niet om de gezondheidsri sico's van hun hobby. Dit on derzoek bewijst maar weer eens dat jagen puur voortkomt uit een oerdrift. De hartslag stijgt gigantisch, jagers koken bijna over van emotie. Ze raken op gewonden van het jagen. In Duitse jachtliteratuur kun je le zen dat sommige jagers zelfs een erectie krijgen als ze een mannelijk dier neerschieten. Dan hebben ze namelijk ge wonnen van hun natuurlijke ri vaal. Er wordt dus niet alleen gejaagd omdat het nou een maal moet om de wildstand op peil te houden." Woordvoerder Lulof van de KNJV reageert gelaten. „Tja, dat argument van die oerdrift hoor ik nu al zo lang. Het zegt meer over Faunabescherming dan over jagers. Wij houden de wildstand op peil, daar gaat het ons om. Bovendien, dit onder zoek is al enkele jaren oud. Wij hebben het nog een keer in ons blad gezet om jagers attent te maken op hun conditie." achille prick Dc: Amerikaanse zangeres Whit ney Houston kan ook tijdens de rest van haar Europese tournee anti-bontactivisten verwachten. D at maakte een woordvoerster vfin de Actiegroep Bont voor Dieren gisteren bekend. Euro pese zusterorganisaties van Bont voor Dieren gaan ook in a ndere landen acties organise ren. Houston treedt volgens de a ctiegroep op in kleding die af gezet is met nerts- en vossen bont. Bont voor Dieren voerde dins dagavond actie tijdens het eer ste concert van Houston in .Ahoy' in Rotterdam. Dat ge beurde buiten bij de ingang. De negen actievoerders werden door de politie opgepakt omdat ze geen vergunning voor de de monstratie hadden. Na een paar uur werden ze nadat pro ces-verbaal was opgemaakt heengezonden. Een woordvoerster van Bont voor Dieren was gisteren nog enigszins verbaasd over de aan houding. Bont voor Dieren wist weliswaar dat er geen toestem ming was, maar had niet ver wacht daadwerkelijk aangehou den te worden. „Het was een publieksvriendelijke ludieke ac tie maar er schenen problemen met de beveiliging te zijn." De opgehaalde handtekenin gen, enige honderden, zullen met een begeleidende brief naar de platenmaatschappij van Houston gaan. Bont voor Dieren voerde gisteravond, tij dens het tweede concert van Houston, geen actie. De koninklijke verloving die niet doorging Meer dan vier jaar was ze onze gedoodverfde toekom stige koningin. Totdat De Telegraaf vorig jaar septem ber paginabreed met het nieuws kwam dat haar rela tie met prins Willem- Alexander was verbroken. On geloof alom. Zelfs toen Emily Bremers een paar dagen later, poserend voor haar voordeur, het bericht beves tigde, twijfelde men nog aan het waarheidsgehalte. Dezer dagen komt bij uitgeverij Het Spinhuis een boek uit van de historica Irène Diependaal, met de ti tel: Emily! De koninklijke verloving die niet door ging'. Het is een mediahistorische reconstructie van een waan van de dag die jaren voortduurde. Centraal staat de vraag hoe de mediahysterie, die een totaal vertekend beeld van de werkelijkheid gaf, zulke proporties heeft kunnen aannemen. Waarom geloofden ook kranten als NRC en De Volks kranten tv-rubrieken als Nova en Netiverk met grote stelligheid in een koninklijke verlo ving. terwijl de kroonprins en zijn voor lichters bleven volharden in hun terechte ontkenning? Het interessante en confronterende ant woord op deze vragen is gebaseerd op een ontnuchterende analyse die Die pendaal maakte aan de hand van vrij wel alle teksten en het nodige beeldma teriaal die van meet af aan in de roddel bladen en in de serieuze media aan de kroonprins en Emily zijn gewijd. Het startsein voor de Emilykoorts werd ge geven door het roddelblad Weekend dat begin 1995 meedeelde: 'Met dit meisje gaat Willem-Alexander trouwen'. Het blad bleef een cruciale rol spelen, omdat, zo maakt HELEEN CRUL Diependaal duidelijk, de toenmalige hoofdredactrice, Hummie van der Tonnekreek, Emily beschouwde als haar creatie. Zij verhief haar tot de heldin van een nieuwe soapserie die zich, net zoals in Engeland, aan het hof afspeelde met dezelfde 'familie op de troon'- ingrediënten. Zij kon zich daarbij, eveneens als in En geland. bedienen van belanghebbenden die 'lokten', in dit geval omdat zij er baat bij hadden dat de relatie niet geheim bleef, en de status van Emily meer werd dan die van een vriendin. Het boek maakt aannemelijk dat de familie B remers zelf meer dan eens die bron was, direct of indirect, en als zodanig voortdurend een voorschot nam op de toekomst, door de gewenste ontwikkeling van een ver loving zoveel mogelijk te forceren. Dat verklaart ook de reeks foto's van Emily, alleen of met Wilier,n- Alexander, op strategische momenten: als de relatie bekend moer worden, als het duidelijk moet zijn dat Emily meer is dan een vriendinnetje, als de geruchten over haar als afgeserveerd e huwelijkskandidate te sterk worden. Dit soort foto's, op de juiste plaats en op het juiste moment, waarbij Emily steevast op haar best in de camera lacht, waren, zo laat het zich aan zien, alleen maar mogelijk via concrete tips. Ook journalisten uit de serieuze media werden be stookt met informatie over de romance' die afkomstig was uit de kring van familie en vriendinnen van Emi ly. Mede daardoor ontstond in het journalistiek cir cuit een steeds sterker worden geruchtenstroom over een op handen zijnde verloving die het karakter van het 'zeker weten' kreeg. Zelfs toen de relatie officieel verbroken was, ging het lekken door. Korte tijd later werd op de redactie van Weekend een enveloppe met privé-foto's bezorgd van een galabal waarop Emily aan de zijde van de kroonprins verkeert. Dit gebaar, afkomstig van een anonieme afzender, had maar een doel: de wereld ervan te overtuigen dat Emily, alle ontkenning van de RVD ten spijt, beslist meer was ge weest dan een vriendin met de status van koninklijke scharrel. 'De koninklijke verloving die niet doorging", is ge schreven tot lering en vermaak. Het is de combinatie van leerzaam én leuk die het boek bijzonder maakt. Diependaal stelt de versoaping van de media aan de kaak en maakt duidelijk hoe het ijzeren gordijn tus sen roddelbladen en de serieuze pers ten tijde van Emily voorgoed is geslecht. Men schreef eikaars infor matie over, voegde er suggesties aan toe, weigerde de RVD tegeloven. en zo ontstond de voortdurende mix van gissingen en gossip die lezers en kijkers misleidde. 'Emily' is dan ook een scharniermoment in onze Ne derlandse mediageschiedenis. De journalistieke tradi tie: 'De feiten zijn heilig, het commentaar vrij' werd ingeruild voor de Angelsaksische tabloidbenadering waarin het commentaar heilig is en de feiten vrij. Die knieval heeft te maken met de harde onderlinge con currentie tussen steeds meer media en met de op komst van het emotietijdperk. Want de lezers en kij kerszijn een onverzadigbare big brother geworden wat betreft intieme informatie over privé-zaken van, bij voorkeur, the rich and the famous. Inmiddels wordt de soap vervolgd met een nieuwe blonde vrien din en weer een foute schoonvader. Emily baande in meer dan een opzicht de weg voor Maxima. Als een overbruggingsvriendinnetje? Dat blijft het geheim van Huis ten Bosch. nog dagen «liga dam* ivoetb ids hoc meded iet de e Nog 79 dagen en h gehaal< we millennium bri voorh Reden voor deze lc ledanc in een dagelijkse si rug te kijken op be gebeurtenissen die grepen op corresp n rende data in de a 1000 jaar. Deze we okt 1961: Eiland Ti g te vei Cunha ontscheept :hQt 411 1997: John Denver genv^°j om bij vliegtuigon ™se"(I okt 1966: Begin na Schmelzer; 14 okt Slag bij Hastings; 1 1894: Dreyfus in P ]*n arresteerd; 16 okt duet mesi heef iaar te tot ant Eerste operatie om doving. heekS ber op iweige discc ten sta; later t tfori 14 OKTOBER 1066 Het 'Tapisserie de lal thilde' (genoemd naa vrouw van Willem de raar) doet misschien i bellen rinkelenreplaci ag. M van Bayeux klinkt al v ihuizei der in de oren. Gewev rm aar borduurd geeft deze siering een indruk vai veldslag die de wereli denis zal veranderen vooral Franse en schiedenisboekjes eer nente plek inneemt, de 14de oktober 1999, precies 633 jaar geledi zijnv van d niet ti it kan site i: er fc ag» St Willem, Hertog van N e vooi op de velden bij het E „Het plaatsje Hastings de S in de 1 hun koning Harold vt jm er 1 Aan de slag dankt Wil ettenc naam 'De Veroveraar' icedur positie als koning van ensatii land. Het gevecht, me D66 et machten van circa 10 vering negen rold heeft de pech dai ac_ noorden eerst met bii result; vallen Noormannen kenen en zijn leger ru versterkingen kan gev lem legt voor de strijd te af dat hij op de plaé izen a slag een abdij zal opri ewerki de Almachtige hem di up gunnen. Die abdij van Martinus zal bijna vij' bestaan, alleen het pi blijft uiteindelijk goed serveerd over. Koning minder fortuinlijk, me ;n van in het rechteroog blaa estelij laatste adem uit. r" henkruul» MENSELI ot 199 itand: DeVr ïem zi ii L lok in initii tra (V1 bezot manv< De Amerikaanse spre er een nieuw woord winsky krijgen'. Tijde show werd de term als gebruikt voor orale se Lewinsky was daar ab blij mee. Hij eist een NBC, de omroep die wraakte woord in de had. Hij uitte zijn ver ging over het inmidd zonde fragment in een met het blad Daily Va zit een familie achter naam. Ik vind het wal iemand dit bedenkt LEWINSKY is de Witt gaire die in opspraak haar verhouding met CLINTON, met wie zij had. SARAH FERGUSON kend als Fergie, voelt haar veertigste verjaa kiger dan ooit tevoren malige schoondochter Britse koningin zei d terview met de Britse krant The Mirror. 0v gere huwelijk met pri DREW zei Fergie: gelukkigste gescheid wereld." Fergie vindt ningin een geweldige haar dochters is. Voor LIP heeft zij echter over. Verder liet ze w haar hele leven heeft het geluk dat ze nu aanse graaf GADDO GHERARDESCA heef) BARBARA STREISAN schijnlijk de best bet roemdheid op oudej dit jaar. De zangeres miljoen gulden voor in het MGM Grand h Vegas. Dat meldt het showbizzpersbureau het Amerikaanse gok rond de jaarwisseling grote namen te vinden TURNER treedt sam TON JOHN op voor gulden. Het zelfde BETTE MIDLER voor certen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2