Parkeren centrum in de knel Rijn Veenstreek boer op Schrijnende situatie Hooge Burch leidt tot nieuwe Kamervragen Politie Alphen lev parkeerplaatsen i 'Als we weggaan, dan vertrekken we metz'n allen' Oud-gedeputeerde Borgman overleden Jonge tv-sterren stralen in Nieuwkoop CDA Riinwoude voelt zich gechaiUcq- don ac >e: >or DONDERDAG 14 OKTOBER 1999 974 'Burger heeft laatste woord over kunst' alphen aan den run De nieuwe kunstcommissie moet beter naar bewoners luisteren. De leden moet meer betrokken zijn bij het reilen en zeilen van Alphen. Dat waren de belangrijkste conclu sies van het kunstdebat in het Parktheater. De gemeente wil de burgers meer bij het kunstbeleid betrekken. Maar in de openba re discussie kwam vooral terug dat er nogal wat schort aan de communicatie tussen de kunstbeleidmakers en de burger. De kunstcommissie wordt opgeheven. De aftredende voorzitter Abe van der Werff was bitter..Praten over kunst is aanlopen te gen machtsblokken." Hij begreep niet waarom de kunstcom missie moet opstappen. „Alphen is toch de eerste gemeente ge weest die geld opzij legde voor e*en beeldenroute." Raadslid L. Harmsma was van mening dat kunst in de openbare ruimte genoegen moet verschaffen aan een grote groep burgers.Als de keuze van bewoners anders is dan die van de kunstcommis sie, dan moet de burger volgens haar het laaste woord hebben", antwoordde Harmsma op vragen van een bewoner. Het meren deel van de aanwezigen was van mening dat burgers best kun nen meepraten over kunst. Ook wethouder F. Dales was niet bang voor alleen maar tuinkabouters en figuratieve kunst. Alkemade krijgt huis-aan-huisblad alkemade Alkemade krijgt een eigen huis-aan-huisblad. Vanaf volgende week vrijdag vinden alle inwoners van de gemeente tweewekelijks de Tribühne op de mat. Initiatiefnemer en redac teur Henk Élstgeest wil in het gratis blad sport, cultuur en poli tiek uitgebreider verslaan dan andere bladen. Volgens Élstgeest heeft Tribühne meer ruimte en tijd om dat te doen dan de con currenten. Het blad wordt in eigen beheer uitgegeven, allereerst voor een half jaar. Als het lukt om de helft van de krant met ad vertenties te vullen en het blad aanslaat, wordt Tribühne een weekblad. Avifauna deelt knuffels uit alphen aan den run» Vogelpark Avifauna deelt in de herfstvakan tie pluchen vogels uit aan kinderen die een kunstwerk hebben geknutseld. Ze mogen thuis een vogel kleuren, schilderen of knutselen, bijvoorbeeld van herfstbladeren en kastanjes. Als zij daarmee een bezoek brengen aan Avifauna krijgen ze een knuf fel cadeau. De kunstenaar van de beste creatie wordt tevens be loond met een dierentuinbon. De vogelkunstwerken kunnen tussen 16 en 31 oktober worden ingeleverd. den haac/zwammerdam hans jacobs De Tweede Kamer blijft zich zorgen maken over de Hooge Burch. Voor de vierde keer bin nen een jaar zijn aan staatsse cretaris Vliegenthart vragen ge steld over de Zwammerdamse instelling, waar onder andere verstandelijk gehandicapten worden verzorgd. Aanleiding voor de vragen van de PvdA- Kamerleden Van der Hoek en Smits is een artikel in De Volks krant waarin de gang van zaken bij de Hooge Burch wordt be schreven. De Hooge Burch geeft door een groot gebrek aan personeel en middelen onvoldoende kwa litatieve zorg aan met name de verstandelijk gehandicapten met ernstige gedragsproble men. De directie heeft in een brief aan de Kamer aangegeven dat de zorg 'door de bodem dreigt te zakken'. Onder de ou ders van patiënten ('er heersen Jolanda Venema-achtige toe standen') en het personeel is de ontevredenheid groot. Direc teur Glaser hoopt op meer geld uit Den Haag, maar volgens het ministerie van volksgezondheid zit dat er vooralsnog niet in. De Tweede-Kamerleden wil len weten of het ziekteverzuim en het personeeltekort van de Hooge Burch boven het gemid delde ligt. Ook moet de staats secretaris maar eens uitleggen wat de oorzaken zijn van de ernstige problemen in Zwam- merdam. Van der Hoek en Smits vragen hoe het kan dat er wel geld is voor de inzet van particuliere bewakers, maar niet voldoende voor personeel en dagbesteding. Vliegenthart heeft zes weken de tijd om te antwoorden. Kweker Klein zit klem op kleine kavel De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering legt kweker Ruud Klein uit waarom hij een vertrek uit Roelofarendsveen overweegt. De gemeente stond er ook even van te kijken. Vorige maand waren er plotseling twee par keerplaatsen gecreëerd voor politieauto's op de stoep van de Prins Bemhardlaan in Alphen aan den Rijn. Inclusief een afrit om snel uit te kunnen rukken. De politie heeft dat rap gere geld, nadat het bureau Cen trum begin september is ver huisd van de Wilhelminalaan naar het oude onderkomen van het waterschap aan de Bem hardlaan. Uitrukken Maar niet volgens de officiële procedures, zo vertelde ver keerswethouder H. Groen in 't Wout de verontwaardigde poli tieke partijen bij een commis sievergadering deze week. Hij gaat spoedig met de agenten overleggen, want dat de par keerplaatsen van die plek moe ten verdwijnen, is duidelijk. „Naast het belastingkantoor, iets verderop, is parkeerruimte zat. Ik snap wel dat de politie snel wil uitrukken, maar je moet toch ook kijken naar de verkeersveiligheid. En de plaats natuurlijk. Ze staan pontificaal op de stoep." Volgens een politiewoord voerder is er wel overleg ge weest met de gemeente. „Hoe het precies is gegaan, weet ik ook niet. Dat het niet volgens de gebruikelijke procedures is gebeurd, kan ik niet ontkennen. Maar uiteindelijk hebben amb tenaren van openbare werken de klinkers gelegd." Tijdelijk Overigens zijn de parkeerplaat sen slechts tijdelijk, stelt hij de wethouder gerust. Achter het bureau wordt gewerkt aan een parkeergarage. Over twee of drie maanden krijgen de twee uitrukauto's daar een plaats. Evenals de overige politiewa gens, die nu nog op het par keerterrein van het tegenover gelegen EWR-kantoor staan. Ruud Klein (32) kweekt bloe men aan de Floraweg in Roe lofarendsveen. Een prachtge- bied, zo noemt hij het. „De grondsoort is hier uniek, daar op kun je een hoop teelten doen." Toch sluit de Veender niet uit dat hij over een paar jaar moet verkassen naar een ander tuinbouwgebied. Door de aangescherpte milietiwetge- ving en de ziekten van gewas sen op kavels om hem heen overweegt hij zijn biezen te pakken. „Ik wil eigenlijk niet weg, maar als je wordt ge dwongen, dan moet je wel." Uit een inventarisatie van de werkgroep 'Nederland Tuin- bouwland' Alkemade-Ja- cobswoude in de Veender- en Lijkerpolder bleek onlangs dat zo'n twintig tot vijfentwintig tuinbouwers met het idee rondlopen hun bedrijf in de Veen te sluiten en ergens an ders opnieuw te beginnen. Klein is één van hen. „Ik wil vooropstellen dat we eigenlijk helemaal niet willen 'uitplaat sen'. Maar je moet wel econo misch kunnen blijven draaien. Ik vind het kortzichtig om te zeggen 'ik ga nooit'. Dat zou inhouden dat je jezelf naar de knoppen laat gaan." Klein en zijn vader, die hun be drijf samen runnen, hebben twee percelen aan de Floraweg. Op het ene perceel, bij het huis van Ruud, bedekken zomer bloemen een hectare. Aan de andere kant van de weg achter het woonhuis van zijn ouders staat 3.500 vierkante meter kas waar 's winters tulpen uit de grond schieten. „Mijn vader is nu zestig, dus mijn ouders blij ven liever hier. Maar als we weggaan, dan gaan we met al len." Doodzonde vindt Klein het, hoe de polder er op dit mo ment bij ligt. „Lege kavels wor den verwaarloosd. Die staan dus vol met schimmels en on kruid, wat voor ons tot gevolg heeft dat wij meer moeten be strijden. Ook hierachter ligt drieënhalve hectare leeg." De kavel waarop Klein doelt ligt al twee jaar braak. Klein verwacht dat er op een gegeven moment huizen op verrijzen. „Dat moet zeker niet gebeuren, want het is een prachtkavel om een be drijf op te beginnen." De tuinder vindt dat de ge meente maar eens moet ingrij pen als een kavel lang braak ligt. „Het nadeel is dat er in dit gebied veel versloft door die schimmels en dat onkruid. Er is wel een distelverordening, maar die komt er zo ongeveer op neer dat je gestraft wordt als je distels staat te zaaien. Dat schiet natuurlijk niet op." Behalve aan de 'slappe hou ding' van de gemeente ergert Klein zich ook aan de verorde ningen van de rijksoverheid. De eis is dat een kavel mini maal tachtig bij tachtig meet, wat in de Veense polders met de vele sloten nogal moeilijk te Veender Ruud Klein: „In dit gebied zit toekomst, maar dan moet er wel de mogelijkheid om te ontwikkelen zijn." foto mark lamers Het theater ditTcdi Een royaal 16:9 beeli ingebouwde videorecorda ck. C indrukwekkend stereo geluid Een op afstand gemotoriseerde v De BeoVision Ayant heel dichtbij het bioscoop! huiskamer 3 jaar garantie BANG 6. OLUFSEN D. KATWiJK Electro World Peursum Voorstraat 31 b-33. lEID£N Izich Van Cleef 8ang Olufsen luj^( Botermarkt 25 Swaak Beeld Geluid, Ujs j Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang 01: Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange, Molenstl OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Oi* 2yn Lange Voort 11. RIJNSBURG ejti1{ G.W. Roest b.v., VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., j'— onze tulpen kunnen ook goed werken op kleinere kavels, om dat het veel oplevert. Daarom zou per bedrijf per meter be paald moeten worden wat ze presteren. Dat is een eerlijke benadering." Klein zou het zonde vinden als de polder als tuinbouwgebied verloren gaat. „Je kunt je hier onderscheiden door die unieke grondslag, dat veen. In de Haarlemmermeer krijgt een hoop bloemen niet de goede lengte, die je hier wel haalt. In dit gebied zit toekomst, maar dan moet er wel de mogelijk heid om te ontwikkelen zijn. En als het zo doorgaat, zie ik het een keer mis gaan." Waarheen Klein ook verhuist, het wordt in geen geval Nieuw- veen, het gebied voorbij de Langeraarse Plassen dat veel genoemd wordt als mogelijk nieuw tuindersgebied. „Dat vind ik te ver. Liever vertrek ik naar Nieuwe Wetering of ach ter de dijk bij Abbenes. Ik wil mijn medewerkers niet kwijt en zij willen niet mee verhuizen." En hoewel Klein weet dat het slecht is voor het gebied als op een vrijkomende kavel geen nieuwe tuinder afkomt, ver koopt hij dan de boel mis schien ook wel aan een parti culier. „Ik zie dit gebied het liefst als tuinbouwgebied, maar als het niet meer gaat, wil ik een goede prijs maken. Daar ben je ondernemer voor." realiseren is. „Dat is wel hart stikke mooi om te zien, maar verder vind ik die eis een beetje kort door de bocht. Alsof je werk alleen maar rendabel is als je kavel die afmetingen heeft. Het gaat erom hoeveel je er per meter afhaalt. Wij met Chaos rond rand betaalzone De vrees van tegenstanders van het betaald parkeerplan in en rond het centrum van Alphen is al binnen drie maanden bewaarheid. Aan de randen van de betaalzone zijn problemen ontstaan die bewoners en politieke par tijen tevoren voorzagen. De straten worden niet alleen overspoeld door auto's van centrumbezoekers die een gratis plek zoeken, maar ook door die van bewoners die geen vergunning willen kopen. Bewoners uit de Java- straat en de Van Velzenstraat stuurden onlangs een klachtenbrief naar de gemeente. Zij is een onderzoek naar de overlast begonnen. alphen aan den run saskia buitelaar Een boze bewoonster uit de Ja- vastraat sprak deze week tij dens een commissievergade ring de wethouder en de frac ties verontwaardigd toe. „Het is elke dag een twaalf uur durend probleem. Wij zitten opgesloten in onze huizen." In de brief schrijven de bewoners dat de verkeersborden op beide hoe ken van de Van Velzenstraat, die het begin en einde van de betaald parkeerzone aangeven, de parkeeroverlast in vergroten. De straten staan vol met schots en scheef en dicht op elkaar ge parkeerde auto's. Daardoor kunnen bewoners hun inritten nauwelijks meer op en af. Ook de veiligheid van de ongeveer 25 kinderen in de straat komt in het gedrang, menen de brief schrijvers. De fracties van de PvdA, RPF/GPV en GroenLinks herin nerden wethouder H. Groen in 't Wout aan de belofte die hij bij de invoering van het vergun ningensysteem deed om pro blemen nét buiten de betaalzo ne direct aan te pakken. „De parkeernota is flexibel", zei hij bij de raadsbehandeling in maart. Een woonwijk die straks vol staat met auto's van bezoe kers, kan alsnog tot verboden gebied worden verklaard voor winkelend publiek, beloofde hij toen. Zo ver is het nu nog niet, maar hij laat het er niet bij zit ten, zei Groen in 't Wout tegen de commissieleden en de boze bewoonster. Direct na ont vangst van de klachtenbrief kre gen ambtenaren de opdracht om een rapportagete maken over de randen van de betaald- parkeerzone. „We moeten we ten wie er in de straat parkeert - zijn het kort- of langparkeer- ders - voordat we oplossingen kunnen bedenken." gouda Joop Borgman, oud-gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, is afgelopen dinsdag plotseling overleden. De Gouwenaar was. lid van de Partij van de Arbeid. Hij begon in zijn woonplaats als raads lid en werd er later wethouder. Ook maakte hij tot 1991 deel uit van de Eerste Kamer. Borgman werd zeventig jaar. De crematie heeft aanstaande zaterdag om 14 uur plaats in crematorium IJssel- hof in Gouda. sJJ t jng. Het CDA in Rijnwoude voelt .zich gechanteerd door project ontwikkelaar C. Schaap. De PvdA riep dezelfde projectont wikkelaar tijdens de commis sievergadering ruimtelijke orde ning op om minder naar zijn ei gen portemonnee te kijken en meer naar het belang van het dorp. Aanleiding voor de kritiek was de voortslepende discussie tussen de gemeente en de pro jectontwikkelaar Schaap over de invulling van het voormalige terrein van Slootweg langs de Gemeneweg. Schaap heeft een vergunning om op die plek een grote loods te bouwen en twee bedrijfswo ningen. Dit bouwplan is de ge meente echter een doorn in het oog. B en W stelden daarom de raad van 9 september al voor om Schaap toestemming te ge ven voor de bouw van zestien huizen. Dat is beter dan die ga rage, zo oordeelde het college. Alle raadsfracties vonden het aantal te groot en maakten er maximaal acht van. Schaap protesteerde echter. Uiteindelijk kwamen wethou der F. Uljee en de projectont wikkelaar met elkaar overeen dat er twaalf woningen zouden komen. Anders dreigde hij toch met een schadeclaim of met de bouw van de garage. De PvdA ging niet akkoord met het onderhandelingsresul taat. De WD twijfelt nog. D66 en SGP/RPF hadden geen me ning, tot verdriet van M. van Beek van de PvdA. CDA'er W. Hollander zei te 'zwichten voor een vorm van chantage'. „Maar er is geen alternatief. Beter twaalf woningen dan een gara ge" Projectontwikkelaar Schaap is onaangenaam verrast door de uitspraak van Hollander. „Ik ga er maar van uit dat het een 'slip of the tongue' (verspre king) van hem is geweest", zegt hij. „Ik laat het aan zijn fatsoen over om zijn beschuldiging te motiveren of terug te nemen. Maar van chantage sprake. Ik heb een ve v voor om een garage te '3 Met het compromis Pwe^ plaats daarvan twaalf bouwen ben ik de gei een heel eind tegen men. Als de gemeenti standpunt wil ten vind ik dat best. Maai ven ze mij nog nie schanpaal te nagelen.' Schaap denkt overi dat alle partijgenoten lander diens opvattii „In wethouder Uljee T red.) heb ik nog steed wen." De raad neemt ei maand een definitief b 73 om jweklv Projectontwikkelaar gepikeerd over aantijging nieuwkoop De jonge steracteurs van De Daltons bezetten de voorste stoelen in de tent op het Reghthuysplein in Nieuwkoop. De van de kinderserie van de VPRO trok gisteravond grote belangstelling. De opnamen daarvoor zijn vorig jaar in Nieuwkoop foto loek

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20