Leidsch Dagblad Senaat VS verwerpt kernstopverdrag Matic PH|' BA I Tabaksgigant erkent: roken is gevaarlijk Bollen gaan 'onder de wol' BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Centrumdemocraten azen op Blauw Zwart nieuwe aanhang in Kollum en Docos Proef met rekeningrijden waarschijnlijk in Utrecht BEL: 071-5128030 Mobiele bellers raken plotseling tegoed kwijt LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS itoestanden ge Burch n tot nieuwe ervragen en Kunst •verzicht Diste SieMatic keukenideeën- it gemaakt. Met informatieve praktische tips en ideeën. 44 pagina's. Haal het in onze m. Gratis 'f Liefst een SieMatic fincenter Leiderdorp Meubelplein 9 a 'fik bij Mijnders Meubelen 071 - 541 26 15 OPGERICHT 1 MAART 1860 20 Ondernemers Katwijk ontvouwen wilde plannen voor 21ste eeuw 23 Rood voor Kluivert in 'wedstrijd van de eeuw' Naturalis toont'Leidse iwfc 1 collecties UÉHT f' \I uit Japan' t 18 Rotterdamse rapper E-life zaterdag in het LVC oramaterras iphol open loramaterras op Schip- it zaterdag weer open publiek. Deze bij aflia- vegbrengers en recrean- eer populaire uitkijk- werd in februari vorig sloten na een actie van defensie. Het terras is veiligd en drie keer zo geworden. De toegang is tot 18 uur gratis via het erestaurant Touch op de derde etage. ry Mulisch i Franse prijs Mulisch heeft de presti- Franse prijs Prix Jean it de Littérature Europ- 1999 gewonnen met oek De ontdekking van nel De prijs, waaraan drag van 15.000 gulden bonden, gaat jaarlijks best in het Frans ver roman van het jaar. o in zee met tse partner ibobank staat op het en verregaande alliantie ten met de Duitse co- ieve bank DG Bank Het gaat voorlopig om gezamenlijke onderne- tvaarin ze hun interna- activiteiten onderbren- )e banken nemen elk helft deel in de joint ie van goktrio toegestaan oterij, Lotto en BankGi- ij mogen niet fuseren, waakhond NMa vindt economische macht te tou worden en dat daar-* de concurrentie wordt merd. Samen zou het i 60 tot 70 procent van kt in handen krijgen. metgigant Den Haag relds grootste verkoper nternet, Amazon.com, februari een Euro hoofdkantoor in Den Het bedrijf vestigt zich bruggebouw boven de ïtsebaan. Europese n kunnen kiezen uit 4,7 n producten waaronder n, cd's en video's. JDAAG24 PAGINA'S rijswijk anp-afp Philip Morris, de grootste ta baksproducent ter wereld, heeft op zijn website toegegeven dat roken dodelijke ziektes veroor zaakt. De site vermeldt dat er een overweldigende medische en wetenschappelijke eensge zindheid over bestaat dat roken longkanker, longemfyseem en hartaandoeningen veroorzaakt. Volgens de Amerikaanse ta baksfabrikant is roken ook ver slavend. De site van de producent van Marlboro, Benson and Hedges en Chesterfield bevat informa tie voor rokers die willen stop pen, en links naar organisaties die hen daarbij kunnen helpen. Ook zijn er volgens de Britse omroep BBC verwijzingen naar de rapporten die de gevaren hebben blootgelegd. Hoewel Philip Morris nu toe geeft dat roken longkanker ver- Herfstvakantie geeft drukte op de weg den haag anp Het wordt morgen druk op de Nederlandse wegen. Circa een miljoen mensen reist voor de herfstvakantie af naar een be stemming in binnen- of buiten land. De ANWB en het Traffic Information Centre (TIC) voor zien lange files. De herfstvakan tie begint morgen in het mid den en zuiden van het land. Morgen zal de avondspits vroeg op gang komen, vanaf ongeveer twee uur. De drukte zal aanhouden tot een uur of acht 's avonds. De dagelijkse fi les in de Randstad zullen een stuk langer zijn dan gebruike lijk. Ook zaterdag is de filekans extra groot. De grootste drukte wordt ver wacht op de A2 van Amsterdam via Utrecht naar Den Bosch en Eindhoven. Ook op de ringweg van Rotterdam zal het extra druk zijn. Op de Veluwe is de fi lekans groot op de A50, de snel weg tussen Apeldoorn en, Arn hem. Verder zuidwaarts knelt het bij de Rijnbrug bij Heteren, eveneens op de A50. Ook zijn fi les mogelijk op de A12 tussen Utrecht en de Duitse grens. Voorts zorgen wegwerkzaam heden op een aantal plaatsen voor vertraging voor het vakan tieverkeer (A4 Den Haag-Am sterdam, Moerdijkbrug A16 Rotterdam-Breda) In het buitenland wordt de kans op files in Duitsland het grootst geacht. Daar begint ko mend weekeinde in het noor den de herfstvakantie. oorzaakt, moet iedereen die een proces wil aanspannen te gen de tabaksfabrikant aanto nen dat juist het roken de aan doening heeft veroorzaakt, al dus vice-voorzitter Steven Par- rish. Het bedrijf is vooral in de VS een aantal keer door zieke rokers voor de rechter gusleept. Met een honderd miljoen dollar kostende campagne hoopt het concern zijn imago op te vijzelen en nieuwe' rechts zaken te vermijden. Het Ameri kaanse ministerie van justitie spande eind september een rechtszaak aan tegen tabaksfa brikanten. Het wil het £*rootste deel van de ruim 40 miljüird gul den aan kosten terugkrijgen die per jaar worden uitgegeven aan de gezondheidszorg vocir zieke rokers. Philip Morris wil geen cent betalen, omdat het con cern vorig jaar al een financiële regeling trof met regeringen van Amerikaanse staten. Na drie dagen van debat heeft de Amerikaanse Senaat vannacht het zogeheten kernstop- of testbanverdrag verworpen. Slechts 48 senatoren onder wie vier Republi keinen, stemden vóór ratificatie van het verdrag, dat een wereldwijde ban op onder grondse kernproeven beoogt. De voorstanders kwamen daarmee negentien stemmen tekort voor de vereiste tweederde meerderheid. washington john wanders correspondent Verwoede pogingen van zowel Democraten als Republikeinen om het debat op te schorten tot na de ambtstermijn van presi dent Clinton, liepen stuk op het verzet van een handvol Repu blikeinen die het kernstopver drag koste wat het kost wilden torpederen. „De strijd is nog niet lang gestreden", reageerde president Clinton op de uitslag van de stemming. „Het verdrag is niet dood", beklemtoonde ook de Demo cratische senator Joseph Biden uit Delaware, lid van de com missie voor buitenlandse be trekkingen. „Het is alleen te rusten gelegd en ik zal er alles aan doen om het levend te hou den." Het voorstel tot ratificatie blijft op de agenda van de Se naat staan, al zal het vrijwel ze ker niet terugkeren voor 2001. „Dit is een gevaarlijk ver drag", oordeelde de winnaar van het debat, de machtige se nator Jesse Helms uit North- Carolina, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen. Helms is de voor naamste woordvoerder van de stroming die beweert dat het Jcemstopverdrag de nationale belangen van de VS schaadt. Onderdeel van het kernstop verdrag is de oprichting van en kele honderden seismologische waarnemingsstations, verspreid over de wereld, die elke sub stantiële ondergrondse kern proef moeten kunnen vaststel len. „Naleving van dit verdrag kan niet naar behoren worden geverifieerd", betoogde Helms, die weinig betekenis toekent aan de waarnemingsstations. Pagina 2: Commentaar Pagina 7: Amerikaanse Senaat verblind door partijpolitieke motieven noordwukerhóut/de zilk Lekker warm, onder een dikke strolaag gaan de bollenvelden de winter tegemoet. Het bedekken van de bollenvelden met een laag stro is nodig om de hyacinthen-, tulpen- en narcissenbollen tegen de vorst te beschermen. Ook wordt op deze manier het verstuiven van het zand voorkomen. Een derde voordeel is dat het stro een bijdrage levert aan het vruchtbaar houden.van de bollengrond. Op de foto wordt stro gestoken op een bollenveld in Noordwijkerhout. Op de achtergrond is de skyline van De Zilk te zien. rara wim dijkman KNVB schorst en Samenleving16 ik van de Dag2 15,17,18,19,20 irogramma's13 /Strips11 22,23 16 leiden/wassenaar* kollum anp-gpd Extreem rechts hoopt nieuwe aanhang te vinden in Kollum. Politiek leider Janmaat van de Centrumdemocraten (CD) heeft in Kollum huis-aan-huis een brief van drie pagina's ver spreid, waarin hij de Kollumers oproept zich 'politiek te gaan organiseren' - en dan liefst bij de CD. Nieuwe leden uit Fries land zijn 'van harte welkom'. In een uitvoerig betoog legt Jan maat in zijn schrijven uit dat de overheid een beroerd asielbe leid voert en dat de Nederland se bevolking daarvan het slachtoffer is. De afkoelingsperiode in de besluitvorming rond het nieuw te bouwen asielzoekerscentrum (AZC) in Kollum is volgens Jan maat alleen afgekondigd om te genstanders van het AZC 'on der zware druk te zetten en het verzet te breken'. Deze 'time out' werd vorige week ingelcist door burgemeester P. Visser van Kollumerland, nadat ei;n door de gemeente belegde in formatie-bijeenkomst over het AZC was uitgelopen op etïn vechtpartij. Eerder beweerde de extreem rechtse Nieuwe Nationale Partij (NNP) - de 'erfgenaam' van de door de rechter verboden CP'86 - dat ze de organisatie van de protestmars, die aan de infor matie-bijeenkomst voorafging, financieel zou hebben onder steund. Het actiecomité Kollum en omstreken stelde gisteren echter in een persbericht dat er geen enkele samenwerking be staat met de NNP. Een andere extreemrechtse groep, het Ne derlands Blok, zegt een huis- aan-huis-enquête klaar te heb ben liggen voor verspreiding in Kollum. Verdachte aange houden dankzij inzet Turkse politie Docos en Blauw Zwart zijn voorlopig door de KNVB ge schorst. De wedstrijden die bei de voetbalverenigingen dit weekeinde zouden spelen zijn uit het programma gehaald. Een en ander is het gevolg van de vechtpartij die afgelopen zondag in Wassenaar uitbrak tussen beide clubs. Scheids rechter Peter Meijer staakte het treffen een kwartier voor tijd. De KNVB treedt sinds kort harder op tegen excessen op en rond het voetbalveld. Docos en Blauw Zwart moeten binnen kort voor de molestatiecom missie van de KNVB verschij nen. leiden rene van trigt utrecht gpd Utrecht lijkt de meeste kans te maken op een proef met rekeningrijden. Minister Ne telenbos gaat nog deze week met de ge meente Utrecht om tafel zitten om te on derhandelen, nadat ze eerder een brief ont ving van PvdA-burgemeester Brouwer van Utrecht die aangaf wel iets te zien in zo'n experiment. Daarmee is de impasse rond rekeningrijden mogelijk doorbroken. De minister praat al vanaf het voorjaar met de vier regio's Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht over de invoering van rekeningrijden in één van deze gebieden. Het was oorspronkelijk de bedoeling reke ningrijden vanaf 2001 in één keer in te voe ren in de Randstad, maar de minister be zweek onder druk van onder meer het be drijfsleven, de Telejjjraaf en de WD. Als tus senoplossing besloot zij de spitsheffing eerst rondom één stad door te voeren. De onderhandelingen lopen echter taaier dan verwacht. Netelenbos hoopte voor Prins jesdag (de derde dinsdag in september) de Tweede Kamer te kunnen melden welke re gio tolheffing zou krijgen. De gesprekken rnet Amsterdam werden gisteren door een woordvoerster van de minister nog als 'het meest serieus' be stempeld. Maar ook deze gesprekken lopen moeizaam. Zo wil Amsterdam dat de mi nister, naast de opbrengsten uit het reke ningrijden, twee miljard extra op tafel legt voor de aanleg van de tweede Coentunnel. Met de vier grote Randstadregio's is wel af gesproken dat zij, als zij meedoen met het experiment, zelf de opbrengsten van de spitsheffing mogen houden en gebruiken voor investeringen in het openbaar ver voer. Het gaat hierbij om bedragen tussen de 45 en zestig miljoen gulden per jaar. KPN Telecom is gisteren en vandaag overstelpt met klach ten over de mobiele telefoons zonder abonnement van KPN (prepaid-telefoons). Tientallen kaarthouders raakten plotseling op mysterieuze wijze hun belte goed kwijt. Boze klanten kregen bij KPN te horen dat zij maar een brief moesten sturen naar de afdeling klantenservice. On duidelijk bleef of en wanneer het beltegoed teruggestort zou worden. De Consumentenbond rea geert verrast. De bond is be kend met het probleem, maar dacht dat alle technische pro blemen inmiddels opgelost wa ren. In juli heeft de bond een steekproef gehouden en toen bleek dat vier van de tien bel lers klachten hadden over hun prepaid-mobiele telefoon. Woordvoerder E. van Kouwen: „Onder druk van de bond maakte de KPN toen een gebaar en konden de klanten een maand lang voor half geld bel len. Bovendien eisten wij dat de problemen voor 1 augustus de wereld uit moesten zijn, anders zou de bond opnieuw actie on dernemen." Van Kouwen: „Deze storing komt bovenop het nieuws dat KPN het bellen via deze tele- LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Spaans volksliedje Wie zingt, verjaagt zijn on geluk; wie jammert, ver meerdert het. Isjr 5713° 2712° 27130 10% 10% 20% 70% 70% 40% Computerstrop bij Zuid-Holland kost miljoenen den haag gpd Behalve met de Ceteco-strop is bij de afdeling financiën van de provincie Zuid-Holland ook van alles mis gegaan met de in voering van een nieuw compu tersysteem. De kosten daarvan zijn zwaar uit de hand gelopen. In 1996 werd 1,2 miljoen gul den uitgetrokken voor de komst van het zogeheten 'Fris'-pro- gramma (Financieel registratie en informatiesysteem), maar inmiddels zijn de kosten ervan opgelopen tot 6,7 miljoen gul den. Dit kwam gistermiddag aan het licht in een vergadering van de staten-commissie financiën, na kritische vragen vanuit di verse politieke partijen. Pas sinds 1 juni van dit jaar wordt er gewerkt met het nieuwe sys teem, maar nog altijd is het niet af. Het 'Fris'-systeem had eigen lijk al op 1 januari 1988 moeten gaan di aaien, maar dat werd telkens uitgesteld. In de zomer van vorig jaar werd besloten het aanvankelijke project stop te zetten, en over te gaan tot een doorstart onder verantwoorde lijkheid van één man. Er wordt nu wel mee gewerkt, maar alle kosten zijn nog niet betaald. Van de 5,3 miljoen die 'Fris' uiteindelijk duurder is ge worden, is - ironisch genoeg - tot nu toe 2,4 miljoen betaald uit 'het potje van Karei': de win sten die geldkasbeheerder Baarspul boekte met het gehei me bankieren. Er moet nu nog 2,7 miljoen -gulden op tafel ko men. Dat komt ten laste van de provinciale uitgaven van dit jaar. Mogelijk wordt daar uit eindelijk weer 'het potje' voor gebruikt. Opnieuw problemen met software bij KPN foon veertig procent duurder heeft gemaakt. Ook de informa tievoorziening en de afhande ling van klachten zijn nog niet op peil. Wij nemen deze nieuwe klachten uiterst serieus." Volgens KPN-woordvoerder M. Hueber gaat het 'om een technische storing. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) DPer kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr. Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. immer 10050, 2300 VB Lel aok: 071-5128030 of ila: www.leldschdagblad "7IZUlHOOIU'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1