Afvalstoffenheffing Voorschoten kan lager -couting Leiderdorp: leden genoeg, geld te weinig Profiteer van extra hoge kortingen soa Zoeterwoudse wethouder duikt in stinksloot Regio Ondernemersclub Warmond begint eigen onderzoek supermarkt Keman krijgt 176.000 gulden van Oegstgeest Celstraf geëist tegen ontuchtige orgelleraar 2 dagen Millennium-voordeel in Voorschoten Kom naar Hotel De Gouden Leeuw en ontvang het Sola- i Millennium-Cheque boek met voordeelcheques die recht geven op zéér hoge f kortingen. U kunt kiezen uit prachtige likHMMnMiRnEffll staalsterke rTTXT3ïï!T?71en schitterende, mTTTSTRffTTTTTl serviezen. 'L Dagen kunt u in Hotel De Gouden Leeuw profiteren van extra korting op toch al ongelooflijk lage Sola-fabrieksprijzen. ONZE LAATSTE ACTIE VAN Ze zijn pas tevreden als er werkelijk wat ge beurt. Goed, ze hebben een 'goed' gesprek ge had met de wethouder, maar de sloot stinkt nog en ziet er nog altijd smerig uit. Dus stellen Em my en Aad Hauser hun oordeel over de ge meente Zoeterwoude en WD-wethouder Henk van der Kooi nog even uit. „Maar als straks alles in orde is, spring ik een gat in de lucht", kon digt Emmy Hauser alvast aan. De Hausers trokken vorige week voor de zo veelste maal aan de bel toen het water achter hun huis aan de Kievit in Zoeterwoude-Dorp was veranderd in een stinksloot. Van der Kooi, die onder meer riqlering in zijn pakket heeft, schreef die overlast vooral toe aan overvloedige regenval, maar wilde ter plekke met een ambte naar wel eens poolshoogte nemen. Dat is in middels gebeurd. „Het water is dood en ziet er vies uit. Net of er een soort film op het water ligt. Een olieach tige laag. De klachten zijn zonder meer terecht, maar het is nog niet helemaal duidelijk waar de vervuiling nu precies vandaan komt. Het kan ook zijn dat iemand tegen alle regels in bijvoor beeld terpentine in de wc gooit", aldus Van der Kooi." In elk geval ontstaat een deel van de proble men in de Vogelwijk, omdat overtollig rioolwa ter via drie overlopen wordt geloosd op het opppervlaktewater en dan vooral in de sloot achter de Kievit. Voor Aad Hauser is de situatie duidelijk: „De inlaat voor de wijk bij de Dirk van Santhorstweg moet worden verbeterd, de sloten moeten goed worden uitgebaggerd en er moe ten drie damwanden worden aangebracht. Als je het niveau van het water daardoor op drie plekken omhoog weet te brengen, spoelt de sloot vanzelf beter door. Nog beter zou het zijn als een extra riolering wordt aangelegd. Een is er dan voor het afvoeren van het regenwater, de andere voor het afvalwater uit de huizen." Die laatste oplossing is volgens de wethouder echter veel te duur. Het alternatief van de dam wanden wordt 'meegenomen'. „Maar als je op die plek wat doet, heeft dat wel consequenties voor de rest van de wijk. We moeten voorko men dat we de problemen verplaatsen. Boven dien zijn we op deze manier aan het einde van de lijn bezig, terwijl we juist de oorzaak willen wegnemen. Het bergbezinkbassin dat wordt aangelegd onder de Loethe neemt al een deel van de problemen weg. Daarin kan bij calami teiten driehonderd kubieke meter worden op gevangen. En verder gaan we metingen verrich ten. Het kan zijn dat de twee andere overlopen aan de Fuut en bij Huize Emmaus hoger liggen, zodat daar niet zo gauw problemen ontstaan." De Hausers wachten intussen af. „De wet houder heeft gezegd dat hij ons op de hoogte houdt. Het gesprek was goed. Nou het vervolg nog." DERDAG 14 OKTOBER 1999 uw Starrenburg II pas in 2000 kthoten De eerste paal in het tweede deel van de Voor- lete jtense wijk Starrenburg wordt pas volgend jaar geslagen. De gn eente hoopte nog dit jaar aan de slag te gaan, maar dat is Imogelijk omdat de Raad van State nog een schorsingsver- van Boban BV (familie Van der Valk) moet behandelen. De van behandeling van deze zaak is nog niet bekend. In- J h Iels heeft de gemeente wel vrijwel alle grond in Starrenburg ge orven. Het bouwrijp maken van het terrein is in volle gang. dl vaardigheidsritten voor ouderen Ouderen kunnen 10 november hun rijvaardig- testen in Leiderdorp. Wie belangstelling heeft voor de test tzich aan te melden bij J. Remmerswaal, telefoon: 071- iisd 051De rÜvaardigheidstest is bedoeld voor 50-plussers uit ,n;( made, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en ge ervvoude en wordt gehouden in de Scheppingskerk. alle ïdtCl st li ippRpPersoneel van een bedrijf aan de Draadbaan in Lei- ve orp voorkwam gisteren dat een onbekende man er vandoor '°oi met elektrische apparatuur. De man liep zonder een huur- m i ract voor de apparatuur af te sluiten de deur uit. Een oplet- personeelslid ging hem achterna en sprak de man aan. De ïn gaf de apparatuur terug en reed daarop weg. fstal apparatuur mislukt De afvalstoffenheffing hoeft in Voorschoten ook de ko mende jaren niet omhoog en kan waarschijnlijk zelfs omlaag. „We onderzoeken de mogelijkheden om het ta rief naar beneden bij te stellen. Zoals het er nu naar uit ziet, kan dat eventueel", aldus wethouder A. Draijer. Hij wijst onder meer op de kosten van het ondergronds op slaan van afval, waarmee in de meerjarenbegroting nog geen rekening is gehouden. voorschoten jan preenen Voor 1999 ging Voorschoten nog uit van een structureel te kort van 800.000 gulden voor het venverken van het afval. Volgend jaar is echter al sprake van een overschot van 26.000 gulden. Dat positieve saldo loopt in 2003 op tot 132.000 gulden. Inspelend op die opval lende veranderingen hebben B en W besloten om de afvalstof fenheffing net als het rioolrecht volgend jaar niet te laten stij gen. Voor 2000 is daarbij nog een kunstgreep nodig. Voor schoten keert in 2000 slechts 65 gulden van de Zalmsnip uit en steekt de rest van dat bedrag in afvalstoffenheffing, rioolrecht en het minimabeleid. Het wegwerken van het tekort vloeit voor een belangrijk deel voort uit een ambtelijk onder zoek naar de kosten van de af valverwerking. Daaruit is geble ken dat veel posten altijd ten onrechte zijn opgevoerd als rei- nigingskosten en dat veel be dragen in werkelijkheid lager uitvallen. „We hebben eindelijk een goed inzicht in de kosten. Nu blijkt dat de reiniging in Voorschoten helemaal niet zo duur is als altijd werd aangeno men. Er stonden kosten op de begroting, die helemaal niet meer worden gemaakt. Voor de jongens van de buitendienst vind ik deze uitkomst heel be langrijk. Ze zijn helemaal niet zo duur", zo stelde directeur J. Bonjer van openbare werken gisteravond tijdens een com missievergadering tevreden vast. Daarnaast neemt Voorscho ten een aantal bezuinigings maatregelen. Zo worden twee drie vacatures van de reini gingsdienst niet vervuld, moe ten inwoners voor meer contai ners een extra vergoeding beta len en moet voor het ophalen van grofvuil apart worden be taald. De gemeente wil burgers bo» vendien nog bewuster laten omgaan met afval. Daarvoor zoekt Voorschoten naar een an dere vorm van afvalstoffenhef fing. Op dit moment maakt Voorschoten als een van de weinige gemeenten in Neder land alleen onderscheid tussen typen huizen, zoals eengezins woningen, flats en bejaarden- woningen. Een inwoner heeft daartegen bij het gerechtshof bezwaar gemaakt. Omdat de kans bestaat dat de huidige ver ordening wordt vernietigd, on derzoekt Voorschoten de moge lijkheid om het afvaltarief vast te stellen op basis van het aan tal personen per huishouden. Het wegen van afval, zoals in Zoeterwoude sinds vorig jaar gebeurt, is in Voorschoten voorlopig niet aan de orde, ook al zien bijna alle politici wel wat in dit alternatief. Draijer: „We hebben net als alle andere ge meenten in de regio net een nieuw systeem ingevoerd. Dan moet je de mensen niet meteen overvallen met weer iets nieuws. We stellen wel een on derzoek in." De Ondernemers Vereniging Warmond (OVW) gaat haar le den vragen welke plaatselijke ondernemer de nieuwe super markt moet gaan runnen en welke supermarktorganisatie zij graag naar Warmond zien komen. „Daar zou best wel eens iets anders uit kunnen komen dan de-gemeente wil", zegt OVW-voorzitter Luc Schouten. De gemeente heeft onlangs twee supermarktorga nisaties geselecteerd met wie zij verder wil praten. Dit zijn Sperwer (Plusmarkt) en Schui- tema (C1000). De onderne mersvereniging zet grote vraagtekens bij dit resultaat, waarop de OVW geen enkele invloed heeft gehad. De OVW weigert zich daarbij neer te leggen. „We vinden dat je or ganisaties als Vomar, Ahold (Albert Heijn) en Laurus (Kon- mar) niet kunt negeren", al dus Schouten, die deze drie organisaties én de twee die de gemeente heeft geselecteerd, heeft uitgenodigd om van avond tijdens een bijeen komst een presentatie te ge ven. De OVW wil onder meer van de organisaties weten hoe zij het parkeerprobleem bij de nieuwe supermarkt denken op te lossen en op welke plek in het dorp zij zich het liefst willen vestigen. De gemeente koos onlangs voor de 'kop' van de Dorpsstraat. De OVW heeft al eerder bedenkingen geuit over die locatie. Volgens de ondernemersclub is een plek als De Baan nooit goed onderzocht. Ook krijgen de Warmondse ondernemers die de super markt willen gaan runnen, vanavond de gelegenheid om hun zegje te doen. Voorzover Schouten heeft begrepen zijn dat er drie: bakker Hans Oudshoorn. Dick Duynhoven en George Versluys. De laatste twee runnen al een buurtsu per. „Wie ik serieus zie opdoe men is Hans Oudshoom. Hij heeft zowel ons als de ge meente in een brief laten we ten dat hij in aanmerking wil komen", aldus Schouten. Medio november hoopt de OVW van de leden duidelijk heid te krijgen over de in hun ogen ideale combinatie War mondse ondernemer- super marktorganisatie. De OVW gaat ervan uit dat de gemeen te deze uitkomst 'meeweegt in haar eindoordeel'. „Als de ge meente dat niet doet, dan hebben we een probleem", al dus Schouten. De onlangs na zes jaar ontslagen gemeentesecretaris van Oegst geest J. Keman krijgt 176.000 gulden mee van het gemeentebe stuur. Dat bedrag kan oplopen tot 527.000 gulden als de 46-jarige Keman geen nieuwe baan vindt in de komende vier jaar. Keman zat de afgelopen vijf maanden thuis en vertrekt na een conflict over de reorganisatie. Beide partijen lieten gisteren weten al tevre den zijn met de wachtgeldregeling. Keman verlaat Oegstgeest op 1 januari. Hij kon zich niet vinden in het plan om al het gemeente- personeel in drie 'sectoren' onder te brengen, waarbij de sector- hoofden een managementteam vormen. Volgens de burgemeester was Keman voorstander van een 'platte gemeente-organisatie', waarbij de gemeentesecretaris de hoogste en belangrijkste ambte naar is. den haag/voorschoten bureau cerberus Pas vorig jaar zou de 44-jarige Voorschotenaar erachter zijn gekomen dat hij homosexueel was. Wel bleek al veel eerder dat de orgelleraar niet van een minderjarige leerling en twee neefjes van hem kon afblijven. Ontelbare keren vergreep hij zich aan de jochies, die nu zwaar getekend zijn. „Nu alles op tafel ligt, zie ik eigenlijk pas hoe vreselijk het is wat ik heb gedaan", constateerde de man gisteren zelf bij de Haagse rechtbank waar hij terechtstond wegens ontucht. De man be kende goeddeels. De twee neefjes nam hij mee onder de douche, betastte hen en gaf hen tongzoenen als ze bij hem logeerden. Dat ging ander half jaar door. De jongste was zes toen de Voorschotenaar be gon, de oudste een weinig ou der. De zaak kwam uit toen de in middels 26-jarige oud-orgelleerling onlangs aan gifte deed. Deze jongen stond, evenals zijn ouders, onder de invloedssfeer van de orgelleraar die jaren geleden ook een tijdje als huisvriend bij hen was inge trokken. Hij durfde niks tegen zijn ouders te zeggen omdat die ook onder druk van de domi nante man stonden. Zodoende werd deze jongeman jarenlang misbruikt, tot aan zijn zeven tiende toe. Uit zijn brief aan de rechtbank werd duidelijk hoe sexueel misbruik kan ingrijpen in een mensenleven. „Het ver warrende was dat mijn lichaam wel reageerde, terwijl ik het niet leuk vond wat hij deed." Vol gens de jongeman, die profes sionele hulp kreeg, had hij qua opleiding beter gekund als dit niet was gebeurd. Door gevoe lens van onmacht en woede kon hij zich slecht concentre- Officier van justitie C. van Dam sprak in dit verband over 'pure diefstal": „Verdachte heeft de slachtoffers een goede ge zonde start van hun sexuele ontwikkeling ontnomen, hij heeft hun ziel gegriefd, gekerfd, ik vind de feiten zeer, zeer ern stig". De aanklager eiste twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk en verplicht re- classeringstoezicht op een be handeling in een speciale the rapeutische kliniek. De door een psychiater 'nor maal toerekeningsvatbaar' ver klaarde verdachte had zijn me dewerking toegezegd aan zo'n behandeling. De man beweert vroeger zelf vaak te zijn mis bruikt en zou zijn homosexuali- teit hebben onderdrukt omdat zijn vader homosexualiteit sterk afkeurde. De Voorschotenaar heeft sinds vorig jaar een vriend. Als ik mijn homosexu aliteit eerder had onderkend, was dat met die kinderen nooit gebeurd", aldus de Voorschote naar die zichzelf niet als pedo fiel ziet. De rechtbank zal op 27 oktober vonnis wijzen. va Hotel De Gouden Leeuw Veurseweg 180 Voorschoten Vrijdag 15 oktober 12.00 - 21.00 uur koopavond Zaterdag 16 oktober 10.00 -16.00 uur een deal sluiten met de ge meente dat zij dit kosteloos voor ons doen kunnen we met gesloten beurzen een regeling treffen." De penningmeester beseft dat er veel geld nodig is voor andere zaken in Leiderdorp, bijvoorbeeld voor ouderenbe leid. Toch wil hij ook wijzen op het belang van de scouting. „Wij hebben één sterk punt dat we ook als voornaamste argu ment in deze kwestie gebruiken en dat is het educatieve karak ter. Kijk, zo gauw ouders hun kroost hier droppen nemen wij een beetje hun taak over. Als je kijkt naar een groep als de wel pen (de jongensscouts van 7 tot 11 jaar) proberen wij er zoveel mogelijk op toe te zien dat ie dereen aan bod komt. Bij een wedstrijdje of een spel zijn er natuurlijk altijd sterken en zwakken, wij proberen ze daar een beetje in op te voeden." Wie leider is van een groep leert bovendien omgaan met verantwoordelijkheid, vult Smits aan. „De leider verzint de activiteiten en heeft de leiding over soms wel dertig kinderen. Dat vergt sociale vaardigheden en ook tact. Het gebeurt nogal eens dat er overleg is met ou ders over bijvoorbeeld een kind, als het wat minder gaat. FOTO HIELCO KUIPERS De aanwas van de 'stamleden' (vanaf 17 jaar) komt uit de ei gen gelederen: zij vormen de leiding (tot hun 25ste) en krij gen daarvoor training en oplei ding. Ze doen een schat aan er varing op die ze altijd kunnen gebruiken." Intussen keren de zeeverken ners terug van hun tocht. Al 'wrikkend' (wrikken is het voortbewegen van de boot met behulp van een stok aan het eind van de boot) proberen zij de boot aan te leggen. Een leid ster geeft aanwijzingen die ge hoorzaam worden opgevolgd. Hier heersen nog orde en disci- pliné... )qrp annelies dorrenboom In, kabouters, bevers. 5, nesten, wrikken op een enieder die in zijn jonge scout is geweest zal de ongetwijfeld herkennen i ociëren met kampvuren, n a zomerkampen en akela's Ka |oen ons best en akela en! |e rest'). Toegegeven; tra il tf als de groene uniform- is met sjaaltje en korte en het educatieve karak- -rscin de activiteiten worden e eeds in ere gehouden, de ;se jamboree wordt druk it, maar een stoffig ima- ledenaantallen en zelfs >oi ijsten laten het tegendeel i-a\ n bewijzen dat de scou- lop ringlevend is. can|d verscholen achter het aan de oever van het ri- De Does kun je ze vin dei e scouts van Liethorp/De n Leiderdorp. Een ideale voor een scoutingafde- et zo'n 250 leden en lijst van nog eens ruim belangstellenden. Toch jeen reden om tevreden over te leunen, want de kampt met een tekort gulden. Penningmees- ïits stelde een begroting >r de komende vier jaar uit op een gemeente- ijdrage van zo'n 34.500 terwijl de gemeente dorp met een bedrag van 2? over de brug wil komen, itbrekende 7000 gulden i de scouts, die overi- :oor het overgrote deel pporting zijn, niet mis- nits: „Het gaat om struc- Dat geld hebben v om te investeren in onze voor de zeeverkenners - :t kost al gauw 10.000 - en voor onderhoud en taf van materialen. Bo- :n zijn we gehuisvest in kelijk oude gebouwen, oort noodschool en dat veel onderhoud. En de ig en opleiding van onze den is kostbaar. De ge- e is bereid ons te helpen, ve blijven zitten met een r* Een verhoging van de ^fmtie is het laatste wat pL domein van de scouts voordt precies aan het in tische beeld dat velen ebben van de scouting. za$ een 'clubhuis' annex waar de scouts vanaf 16 n iterdags na de activiteiten me ikomen om onder het ge il een drankje bij te pra- w et geheel ziet eruit als een tell it, binnen is het scheme- Waterscouts maken zich op om naar de Kaag te varen. rig en ruikt het naar kampvuur, op de houten bar staan een aantal bierflesjes. Links op het terrein een groot houten ge bouw voor activiteiten en een grote loods voor opslag en on derhoud aan de vloot tijdens de winter. Waterscouts maken zich op om richting de Kaag te varen. Een vloot van zo'n veer tien vletten staat daarvoor tot hun beschikking. De eenvoudi ge zeilboten worden bemand en 'bevrouwd' door jonge wa terscouts, er is één leider per boot. De kosten probeert de vereni ging al zoveel mogelijk te druk ken. Als een motor het begeeft wordt een beroep gedaan op een bekende met technische kennis en ook de ouders wor den ingezet bij het onderhoud. „Maar waar de scout vroeger vooral een praktijkmens was, hebben we nu vaak te maken met wat ik de hersenwerker noem. Dat betekent dat we toch veel klussen moeten uitbeste den en ook dat kost geld." Smits heeft al een voorstel aan de gemeente in de zak zit ten om bijvoorbeeld bepaalde gemeentelijke heffingen niet te innen. „Ik denk daarbij aan de afvalverwerking. Die besteden we nu uit aan een bedrijf want we hebben veel afval. Als we

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19