ei den Regio Sluipverkeer moet reg uit binnenstad' De Uitdaging: rennen van Parijs naar Leiden Centrum helpt ouderen bij depressies en angst Cel geëist na berovingen Coffeeshop Lage Rijndijk moet alsnog dicht Nieuwe naam, nieuwe kleuren WDERDAG 14 OKTOBER 1999 COMMENTAAR Leiden liet met zich sollen Leiden heeft een week lang een naargeestig vrijstaatje gekend: het door een groep zigeuners ingenomen parkeerterrein van Lugdunum. De manier waarop zij op het terrein en in de stad hui shielden, is niet meer van deze tijd. Niet in Nederland althans. In een wervelwind van intimidatie, kleine criminaliteit en uitwerpse len overschreden de zigeuners werkelijk alle grenzen. Natuurlijk zijn zij de hoofdschuldigen aan de belachelijke situatie op en rond het Lugdunum-terrein. Ook eigenzinnige culturen moeten zich houden aan enkele algemene omgangsvormen en, niet te vergeten, het wetboek van strafrecht. Maar ook gemeente en politie valt wel wat te verwijten. Ten eer ste hebben ze toegestaan dat de zigeuners vanaf het begin af aan afspraken schonden - onder meer over het gebruik van het parkeerterrein. De ordehandhavers lieten toe dat het vrijstaatje ontstond en dat de Lugdunum-leden vreemden in hun eigen huis werden. De tactiek van pappen en nathouden bleek echter weinig succes te hebben. Sterker nog, kennelijk overtuigd dat er in Leiden toch niet werd ingegrepen, begonnen de zigeuners zich steeds vrij moediger en intimiderender te gedragen. Tot er eigenlijk nauwe lijks meer een weg terug was. Uiteraard zou het waanzin zijn geweest om de ME het terrein op te sturen, enkel en alleen om een gestolen geluidsinstallatie te rug te eisen. Maar het feit dat normale wetshandhaving inmid dels alleen maar mogelijk was geworden met zo'n politiemacht, heeft Leiden toch echt aan zichzelf te wijten. De gemeente heeft het Lugdunum-terrein inmiddels met palen en balken ontoegankelijk gemaakt voor de zigeuners en hun ca ravans. Het zal ongetwijfeld iets helpen. Maar een duidelijke boodschap dat Leiden voortaan niet meer met zich laat sollen, zou toch beter zijn geweest. GGZ-partners bundelen ouderenpsychiatrie leiden onno havermans Ouderen die lijden aan een de pressie of een angststoornis hoeven lang niet altijd naar een psychiatrisch ziekenhuis. De GGZ-partners Zuid-Holland bundelen hun krachten om 'kortdurende zorg' te bieden aan bejaarden die in een psy chische dip zijn geraakt. Het Centrum voor Ouderenpsychi atrie gaat in het nieuwe jaar al draaien op diverse locaties. In 2001 trekt het centrum in de voormalige Jelgersmakliniek te Oegstgeest. In het centrum werkt psychi atrisch ziekenhuis Endegeest (Oegstgeest) samen met de GGZ Rijnland, waarin het Noordwijkse ziekenhuis Lange- veld, de Riagg Zuid-Holland en het Centrum voor Psychiatrie zitten. Zij hebben besloten hun kennis en deskundigheid op het gebied van de ouderenpsychia trie te koppelen. Zo willen ze voorkomen dat ouderen min der snel en minder lang in een psychiatrisch ziekenhuis moe ten worden opgenomen wan neer zich problemen voordoen na bijvoorbeeld het overlijden van een partner. „Het gaat uit drukkelijk niet om dementie, al screenen we de mensen daar wel op", aldus Jos Kerkman, sectormanager ouderen in End egeest. „Het behandelen van oude ren is net even anders dan bij andere volwassenen", legt Kerkman uit. „De functies zijn wat achteruit gegaan en dat heeft gevolgen voor het medi cijngebruik. Bovendien hebben ze een lager tempo en een wat andere levenshouding. Ik zit vaak met ouderen te praten over wat ze nog verwachten van het leven." De bedoeling is dat hulpver leners vanuit het centrum de ouderen opzoeken in verzor gingshuizen in de regio. In een later stadium komen daar ook de verpleeghuizen bij. Maar niet iedereen is helemaal zon der opname te behandelen. Daarom is het centrum voorlo pig in de instellingen onderge bracht, tot ergens halverwege 2001 de voormalige Jelgersmalc- liniek is opgeknapt. Naast die hoofdvestiging krijgt het cen trum voor ouderenpsychiatrie ook nog dependances in Voor hout en (alleen voor dagbehan deling) in Alphen aan den Rijn. den haag/leiden dorp zou de Voorburger boven dien betrokken zijn geweest bij een beroving nabij het Holtlant college: dat gebeurde een dag later, op 3 december. Twee jon gens die samen op een brom mer zaten werden toen door de daders aangehouden en mis handeld waarna de brommer werd meegenomen. De aanklager sprak over 'bui tengewoon misselijke en kwalij ke feiten' en vond dat er met name wat betreft de beroving van de vrouw in de Weddesteeg 'buitensporig veel geweld' was gebruikt. De officier van justitie gaf aan de andere kant toe dat de zaak onwenselijk lang op de justitiële plank had gelegen en zei daarmee rekening te heb ben gehouden in zijn strafeis. De Voorburger is al vaker ver oordeeld. De rechtbank doet op 27 ok tober uitspraak. persbureau cerberus Tegen een 20-jarige man uit Voorburg is gisteren bij de Haagse rechtbank vijftien maanden gevangenisstraf geëist omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan een tas jesroof in Leiden en een brom- fietsroof in Leiderdorp. De ver dachte verscheen niet tijdens de behandeling van de straf zaak tegen hem: zijn zaak werd bij verstek afgedaan. De ver dachte had bij de politie ont kend. Officier van justitie mr. E. Vis ser achtte niettemin bewezen dat de verdachte erbij was toen op 2 december '97 in de Wed desteeg in Leiden een vrouw 's avonds door verschillende da ders werd beroofd. De vrouw werd geschopt en geslagen en raakte haar tas kwijt. In Leider- Gewijzigde agenda en aanvangstijdstip raadscommissie OVZE Het tijdstip van de vergadering van de commissie Onderwijs, Veiligheid, Zorg en Emancipatie was onjuist vermeld in de laatste Gemeenteberichten. Inmiddels is ook de agenda gewijzigd. Hieronder de juiste informatie: Donderdag 14 oktober 1999 om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. - Rijksinspecteur over integraal schooltoezicht - Voortgangsrapportage Grotestedenbeleid - Meerjarenontwikkelingsprogramma 2000-2003, een uitwerking van de stadvisie 'Dit is mijn stad' Nelleke Bouman-Hulshoff, tel.: 5165026 Bestuursdienst Leiden de verkeersoverlast in de binnenstad të verminderen ;t niet voldoende een verbod op-zware vrachtauto's stellen. Ook het verkeer dat via allerlei sluiproutes bestemming probeert te bereiken moet worden ge- rd. Verder zou het terugbrengen van de maximum heid in belangrijke straten een welkome maatregel om de verkeershinder terug te dringen. Dat schrijft rijkvereniging voor de Pieters- en Academiewijk en indaal-West in de 'Hart van de Stadskrant'. ïeente bepaalde onlangs vanaf 1 november geen luto's meer in het cen- I mogen rijden, die zwaar- ajn dan 7,5 ton. Alleen verkeer met een speciale van bedrijven die de bevoorrading afhanke- rijn van deze kolossen, t vanaf die datum nog toê- ;n. zich juicht de wijkvereni- deze maatregel toe, maar ijkertij d vraagt zij zich af of verbod de overlast daad- elijk zal terugdringen. Na- ijk ontstaan er files, wan de grote vrachtwagens en gelost in de Haarlem- traat en in de Breestraat. Maar het zijn niet alleen de zwaardere wagens die dit ver oorzaken, denkt de vereniging. De kleinere vrachtwagens, waarvan er ook nog eens veel meer zijn, zijn hier net zo goed schuldig aan. Daarom lijkt het de vereni ging belangrijker het sluipver- keer in het centrum aan te pak ken. Zo maken automobilisten in toenemende mate gebruik van de Langebrug om de op stoppingen op de Breestraat te omzeilen. En het komt ook steeds vaker voor dat vrachtwa gens, die na 11.00 niet meer over de Breestraat mogen rij den, op de Langebrug hun wa ren lossen. Ook een ander soort overlast, dat van te hard rijdend verkeer, moet worden aange pakt, vindt de vereniging. Een strikte snelheidsbeperking is wenselijk. Zij pleit voor het op nieuw invoeren van een maxi mumsnelheid van 15 kilometer per uur. Het is alleen de vraag hoe ge noemde overlast het best kan worden opgelost. 'Leiden vol stoppen met verkeersdrempels is niet de beste oplossing. Voor sommige automobilisten is het een sport om over zo'n drempel laag te vliegen', schrijft de ver eniging. Daar komt nog bij dat vrachtwagens zware trillingen veroorzaken als zij over een verkeersdrempel rijden. De wijkvereniging oppert de moge lijkheid om straten zo te ver smallen, dat auto's elkaar net kunnen passeren. Dat remt de snelheid waardoor het langer duurt om door de binnenstad heen te rijden* Zo worden be paalde routes minder aantrek kelijk. De verkeersdeskundige van de gemeente, die nauw betrok ken was bij het invoeren van de maatregel zwaar vrachtverkeer te weren, was vanochtend niet in de gelegenheid te reageren op de suggesties van de wijk vereniging. leiden De 'oude' naam van het nutsbedrijf in de ze regio, EWR, verdwijnt stukje bij beetje nu het is gefuseerd met de NUON. Inmiddels zijn de eerste bedrijfswagens met EWR-kleuren - geel met blauw - overgespoten in NUON-kleuren - geel met paars. Kleuren overigens die een beetje voet balliefhebber onmiddellijk zal herkennen. Ze prij ken namelijk op het shirt van het oor NUON ge sponsorde Vitesse. De klanten van EWR ontvan gen een dezer dagen een brief waarin de naams verandering wordt aangekondigd. De tweehon derd bedrijfswagens van EWR veranderen voor het eind van het jaar allemaal van kleur. foto loek zuyderduin den haag/leiden persbureau cerberus Coffeeshop Double AA aan de Lage Rijndijk in Leiden moet zijn deuren sluiten. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State in Den Haag in het hoger beroep dat exploitant M. van der Aa had ingesteld een besluit van burgemeester J. Postma. De Raad van State stelt dat slechts met verlof van de Drank- en Horecaverordening (DHV) binnen de singels onder beperkte voorwaarden in soft drugs mag worden gehandeld. Double AA ligt buiten de sin gels. Het Haagse rechtscollege overweegt verder dat de DHV wel degelijk een overgangsrege ling kent voor gevallen als de Double AA. De coffeeshop is gedurende de beroepsprocedu re opengebleven. Met de uitspraak heeft de Raad van State een eerdere uit spraak van de Haagse arrondis sementsrechtbank bevestigd. groep van 24 leden van de en Road Runners Club C) is gisteravond vanaf het ebouw aan de Voorscho- eg naar Parijs vertrokken, auto welteverstaan. De 12 rs en 12 begeleiders zijn naar de Lichtstad afgereisd eens even gezellig de bloe- jes buiten te zetten. Een be- je aan de Moulin Rouge of lace Pigalle is er niet bij. de Roadrunners hebben uzere bedoelingen. Afgelo- nacht om 2.00 uur zijn zij elijk al weer begonnen aan 0 kilometer lange terug- naar Leiden. Hardlopend, everstaan. hele evenement staat in het van het tienjarig bestaan de LRRC en van het goede Het is de bedoeling dat er ruim 17.000 gulden sponsor geld wordt bijeengelopen voor de kinderkamer in een nieuwe vleugel van het Ronald McDo- naldhuis aan de Boerhaa- velaan. Daar kunnen ouders wier kinderen in het LUMC verblijven, de nacht doorbren gen. Maar er is ook plaats voor broertjes en zusjes van de zie ke. Bij het vijfjarig bestaan werd er een 24-uurs loop georganiseerd in de buurt van het eigen club gebouw. Nu is er gekozen voor een evenement met een inter nationale impact, van Parijs naar Leiden dus. Twaalf lopers, vijf vrouwen en zeven mannen en 12 begeleiders denken in een uurtje of 40 de afstand te overbruggen. Er wordt gelopen in paren. Uiteindelijk moet ie- hardlopers van de Leiden Road Runners Club en hun begeleiders hadden er gisteravond vlak voor hun vertrek naar Parijs duidelijk zin in. foto henk bouwman dere loper 45 kilometer hebben afgelegd, toch een forse mara thon. De atleten worden bege leid door een volgwagen, fiet sers en een fourage-auto met daarin onder meer chocola, chips, water, isotone dorsdess- macaroni, fruit en rijst. Lopen op een lege maag lukt immers niet. Zo snel mogelijk Frankrijk uit dat is het strijdplan waarmee de groep vannacht aan het eve nement is begonnen. „Want", weet één van de organisatoren Jim Scheffer „daar is weinig tot geen verlichting en heb je het gevoel dat je in de middle of nowhere loopt. Dat is de echte uitdaging." Voor de route is ge bruikt gemaakt van de experti se van een aantal EWR-mede- werkers. Die liepen namelijk in mei de RoPa-run, van Rotter dam naar Parijs. De Roadrun ners lopen precies hetzelfde parcours maar dan omgekeerd. En als toetje natuurlijk nog Rotterdam-Leiden. Ondanks intensieve voorberei ding sluit Scheffer verrassingen onderweg niet uit. „We kennen het parcours maar het kan na tuurlijk gebeuren dat we ergens opeens een opgebroken weg tegenkomen. Dan moeten we improviseren." Onoverkomelij ke problemen verwacht Schef fer überhaupt niet. „We zijn al lemaal geoefende lopers. De eerste nacht zal niet meevallen omdat we dan de reis in de be nen hebben. Maar omdat we aan een avontuur beginnen stroomt de adrenaline door de lijven. De tweede nacht kan de vermoeidheid toeslaan maar daar praten we elkaar wel doorheen." Bij het ter perse gaan van deze krant was de groep een kleine 140 kilometer op streek. „Het gaat geweldig", aldus Scheffer vanochtend. „De afgelopen nacht hebben we voor een groot deel in het licht van de volgauto's moeten lopen want het was aardedonker maar we zijn er goed doorheen geko men. Saai was het wel want aan die wegen hier in het noorden van Frankrijk lijkt geen einde te komen. Momenteel schijnt het zonnetje en schieten we lekker op, We hebben nog zo'n 400 ki lometer voor de boeg." Morgenavond tussen 6 en 8 uur denken de hardlopers en hun begeleiders weer in Leiden te zijn. De Uitdaging (2) Eenmaal terug aan de Voor- schoterweg is er voor de hard lopers weinig gelegenheid hun ongetwijfeld vermoeide licha men de broodnodige rust te gunnen. Vanaf 20.00 uur is er morgenavond in de LRRC-kan- tine een feest met een veiling van attributen van bekende Nederlanders, diensten van verschillende deskundigen en een aanbod van vele andere ar tikelen. Veilingmeester is Aad van der Luit. Het Nederlandse bier zal de hardlopers onge twijfeld goed smaken. Zaterdag kan er vanaf 18.00 uur worden gegeten bij de LRRC. Om 19.00 uur is het dan tijd voor de Koeienvlaaiwedstrijd. Een koe zal daartoe op het voetbalveld voor de deur van het clubhuis een forse hoop deponeren. Het terrein is in vakjes verdeeld. Degene die een lot heeft gekocht dat cor respondeert met het nummer van het vak waarin de koeien- vlaai is terechtgekomen wint de hoofdprijs, een breedbeeldtele visie. Daarna vindt er wederom een groot feest plaats. Want de Roadrunners kunnen niet al leen goed lopen maar ook aar dig beesten. eric-jan berendsen iscogangers met elkaar op de vuist Dal j|N_» Twee groepen jongeren zijn vannacht slaags geraakt in Vrouwensteeg. Vijf mannen hadden daar zojuist een studen- disco verlaten toen zij door vier anderen werden beschul- ij. d van het vernielen van een toiletpot in de uitgaansgelegen- d. Daarbij vielen over en weer rake klappen en liep een 18- Zoi ge Oegstgeestenaar een bloedneus en blauwe plekken op. ee vechtersbazen konden door de politie worden opgepakt, esy tgaat om twee Leidenaars van 28 en 25. gei ctie bij hoogheemraadschap ivei ien_! Actievoerders hebben dijkgraaf E. Van Tuyll van Seroos- ken van het Hoogheemraadschap van Rijnland gisteren een in itie overhandigd met 339 handtekeningen van personeelsle- I. In de petitie pleiten zij voor een 36-urige werkweek, nu is nog 38 uur. De onderhandelingen voor een nieuwe CAO or het waterschapspersoneel liepen enige tijd geleden spaak dit punt. Gistermiddag trok een deel van het personeel naar echt waar een landelijke protestbijeenkomst van water- apspersoneel plaatsvond. rkri fs ;iden snoeit 5000 bomen en. Leiden neemt het komende half jaar 5000 bomen in de J 'f j onder handen. De gemeente kort takken in die te dicht te- i huizen groeien, snoeit bomen weer in de goede vorm, dunt ir nodig kronen uit en knot wilgen. Het werk, dat inmiddels Ie Merenwijk is begonnen, duurt ongeveer 90 werkdagen. De lie kosten bedragen een half miljoen gulden. Een van de be- grijkste onderdelen is het snoeien van de wilgen aan de ekweg. Dat gebeurt in de herfstvakantie, van maandag 18 ober tot en met vrijdag 29 oktober. De Broekweg is geduren- iie tijd afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. Als zo'n 1600 nen in de Merenwijk zijn gesnoeid zijn die in Noorderkwar- en Groenoord aan de beurt. Later volgt de rest van de stad. Caissière bestraft persbureau cerberus Ze noemde het zelf 'negatief aandachttrekken', maar aan dat aandachttrekken hield de ste lende caissière van een super markt in Leiden wel zo'n vijf tien mille over waarvan ze 'kle ren en make-up' kocht. Meer dan een jaar lang beduvelde de 22-jarige Leiderdorpse niet al leen haar werkgever, maar ook de klanten. Op 30 september 1997 werd ze gepakt. De vrouw is ontslagen en de schade van de werkgever is ver goed. Officier van justitie mr. E. Schuijer eiste behalve een voor waardelijke celstraf ook een schadeloosstelling van 7500 gulden. Politierechter mr. I. van Engelen wees die vordering af, mede omdat de zaak zich al weer twee geleden afspeelde en de vrouw destijds onmiddellijk een regeling had getroffen met de werkgever. De rechter legde overigens voor de rest wel een hogere straf op dan was geëist. Hij bepaalde dat de vrouw veer tig uur onbetaalde arbeid moet verrichten. Ook werd kreeg de verdachte twee weken voor waardelijke celstraf opgelegd. ihereniging Pieters- en Academiewijk en Levendaal-West:

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15