verlangt referendum Actie COflflite TCollllin Schiphol blijftonzeker Politiek wil einde aan hypocrisie coffeeshops Goudse jongeren gevraagd Politiedraaiboek op internet weg te blijven bij hangplek Binnenland Gezondheidsschade Vriendelijke begroeting PvdA: sterkere positie voor gemeenteraden ;DAC 12 OKTOBER 1999 ivangenis mogelijk ontruimd jAAGi De kans bestaat dat tientallen gedetineerden uit het j van Bewaring in Scheveningen eind deze week naar elders ■ten verkassen. De brandweer van de regio Den Haag is het doom in het oog dat de onlangs gerenoveerde cellen nog ds niet zijn voorzien van goed werkende rookmelders. Als leiders eind deze week nog buiten werking zijn, zal het cel- ;omplex zonder pardon worden afgekeurd. ilitie Alkmaar maakt klapper jAAR« Het vuurwerkteam van de politie Noord Kennemer- inil-West heeft gisteren de eerste grote klapper van het jaar ge- Jet. De speciale eenheid heeft op een industrieterrein in Alk- ir 1635 kilogram vuurwerk in beslag genomen en drie ver- hten uit Eindhoven aangehouden. Het trio leverde de partij rwerk af bij een loods. Zij troffen hier echter niet de ver- :hte vuurwerkhandelaren aan, maar een ploegje politiemen- De verdachten werden ter plekke aangehouden. In de partij n liveel illegaal vuurwerk, zoals Chinese rollen, mortieren en la- bj pijlen. iroving op Schiphol b( >hol« Een passagier is gisteren op Schiphol beroofd van zijn dj èr. De man was aangekomen uit Suriname. In het winkel puin op Schiphol werd hij onder schot genomen en vervol- iwerd hem de koffer afhandig gemaakt. De marechaussee e a t vier verdachten gearresteerd, maar de koffer is verdwe- Het is niet duidelijk wat er in zat. pfcin Roethofprijs uitgereikt ïenaar Het project opvang thuisloze jongeren van de Stich- Jeugdhulp Maastricht heeft de Hein Roethofprijs 1999 ge- ni iien. De prijs van 40.000 gulden wordt elk jaar uitgereikt :het succesvolste initiatief op het gebied van criminaliteits- 'entie. De stichting probeert zwerfjongeren via een tien we- durend programma terug te brengen in de maatschappij. Jjijgen hulp bij het zoeken van huisvestiging, scholing of ikt c, en het opbouwen van een nieuw sociaal netwerk. Ook on ien ze enkele maanden financieel ondersteund. ^pakket over dronken fietsen Veilig Verkeer Nederland en het Trimbos-instituut defcen een lespakket opgesteld om middelbare scholieren te ern en op het gevaar van dronken fietsen of brommerrijden, leerlingen weten niet dat dat verboden is. Vorig jaar von- 28 jongeren tot 25 jaar de dood tijdens een verkeersongeval rbij alcohol in het spel was. Daarnaast raakten 415 jongeren ffei tig gewond. Verder is gebleken dat met name het aantal ;er e mannen dat dronken achter het stuur kruipt ondanks alle eig pagnes de laatste jaren toch is gestegen, gen I™ irtsein Turkse omroep ^ali erdam De Turks Nederlandse Radio ^Televisie (TNRT) heeft irmiddag in Amsterdam het startsein voor een grootscheep- denwerfactie. De nieuwe publieke omroep in wording wil april 2000 minstens 50.000 leden hebben en vervolgens iv< if oktober volgend jaar gaan uitzenden. Met 'zinvolle' pro- ap( ima's moet TNRT de integratie van Turken in de Neder- se gemeenschap bevorderen. oonprins pleit voor waterwet Mé ijdt igei epi aar dam» Water moet in plaats van een vijand, een bondgenoot len. Het moet een bepalende factor zijn bij de toekomstige els hting van Nederland. Dat zei kroonprins Willem-Alexander stra ren op de jaarvergadering van de Unie van Waterschappen ges landam. Daar pleitte hij ook voor een speciale 'Waterwet' \ni Ue aspecten van waterbeheer moet regelen. De prins waar- em ivde dat toekomstige generaties niet opgezadeld moeten len met de 'negatieve effecten van onze expansiedrift'. In eds erband vindt hij het schrappen van grootschalige nieuw- De vplannen op plekken waar het water beter meer ruimte kan r vf len gegeven (zoals de uiterwaarden rivieren) een juiste be- ege ng. CPD Geassociei Inwoners wordt naar mening gevraagd over komst asielzoekerscentrum hoofddorp richard mooyman zoals lawaai en vervuiline. Maar Het Actie comité Kollum en omstreken wil een bindend referendum over de komst van een permanent asielzoe kerscentrum in Kollum. Daarin moeten de inwoners van de gemeente Kollummerland hun mening kunnen geven over de komst van het centrum. Dat heeft het actiecomi té gisteravond bekendgemaakt. kollum anp geven aan de oproep voor een referendum. Daarvoor moet de gemeentewet worden aange past. De oproep van het actiecomi té volgt op de tumultueus ver lopen informatiebijeenkomst donderdagavond over het Omwille van de eenheid en de democratie in de gemeenschap en het ontbreken van draagvlak voor een permanent azc, die nen de plaatselijke bestuurders volgens de actiegroep gehoor te nieuw te bouwen permanent centrum in Kollum. Tientallen jongeren bekogelden sprekers met eieren. Burgemeester P. Visser moest onder politiebege leiding worden afgevoerd. De politie arresteerde twee perso nen wegens gewelddadige han delingen. Justitie onderzoekt inmiddels ook of actievoerders in Kollum voor hun uiüatingen over asielzoekers vervolgd kun nen worden wegens discrimi natie. Veel Kollumers verzetten zich heftig tegen het permanente asielzoekerscentrum, dat de functie van het al bestaande centrum De Poelpleats moet overnemen. Vooral na de moord op Marianne Vaatstra is het verzet in alle hevigheid toe genomen. De link naar de hoofdver dachte, een voormalige bewo ner van De Poelpleats, werd tij dens de demonstratie meerdere malen aangehaald. De man is nog steeds voortvluchtig. De vader van Marianne Vaatstra pleitte tijdens de demonstratie al voor een referendum. hoofddorp richard mooyman „Schiphol heeft een nadelige invloed op de gezondheid van omwonenden, maar er is wei nig bekend over de omvang van de negatieve effecten." Dat zei prof. dr. W. Passchier van de Gezondheidsraad gisteravond in Hoofddorp tijdens een debat over Schiphol. Ben aantal omwonenden maakt zich al jarenlang zorgen over de invloed van Schiphol op de gezondheid. Lawaai en luchtvervuiling zouden ziektes veroorzaken. De luchtvaart branche stelt dat daarvoor geen bewijs bestaat en wijst daar naast op de veel grotere milieu vervuiling door het autoverkeer. De lokale Milieudefensie- groep De Baanbrekers had een debat georganiseerd om einde lijk eens helderheid te krijgen. De milieuorganisatie dacht in een recent rapport van de Ge zondheidsraad het bewijs te hebben gevonden dat de lucht haven inderdaad slecht is voor de gezondheid. Maar zo simpel lag het alle maal niet. Volgens prof. Pas schier, die de omvangrijke in ternationale studie begeleidde, moet het effect van de aanwe zigheid van Schiphol op het welzijn van de omwonenden genuanceerd worden bekeken. Enerzijds zijn er volgens hem inderdaad negatieve invloeden, zoals lawaai en vervuiling. Maar als grote werkgever zorgt de luchthaven ook voor een wel vaartsniveau dat indirect een positieve invloed heeft op de gezondheid, aldus de hoogle raar. Volgens Passchier is binnen de Gezondheidsraad uitgebreid gediscussieerd over de vraag of de positieve effecten de nega tieve effecten kunnen compen seren. Zonder resultaat. „Op dit punt moet de wetenschap het antwoord schuldig blijven." Veel meer onderzoek is volgens Passchier nódig om echt duide lijkheid te krijgen. Meer helderheid bestaat er sinds vorige week over de vraag of er een verband bestaat tus sen luchtwegklachten bij kinde ren en Schiphol. Het antwoord van de Universiteit Wageningen en het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne luidt na een uitgebreid onder zoek: nee. RIVM-onderzoeker E. Lebret slaagde er niet in alle aanwezigen van zijn geruststel lende conclusie te overtuigen. De arts A. Oosterlee van de GGD Midden-Kennemerland moest eraan te pas komen om het wantrouwen weg te nemen. „Ik denk dat we bijna zo ver zijn dat we de mensen op dit punt voor honderd procent kunnen geruststellen", aldus Oosterlee. parus De Franse president Chirac begroet de Nederlandse premier Kok op de trappen van het Elysee paleis. Chirac gaf Kok gisteren de waar schuwing mee vooral niet verder te gaan met het legaliseren van drugs. Die waarschuwing kwam juist op het moment dat in Nederland burge meesters ijveren voor het vrijgeven van de wietteelt. Kok haastte zich in Parijs te zeggen dat hij daar al zijn negatieve oordeel over had gegeven. Anders dan bij eerdere ontmoetingen tussen de twee leiders werd de sfeer echter niet verpest door ruzie over drugs. Chirac zei 'verheugd' te zijn over de verbeterde samenwerking tussen beide landen. De verbeterde verhoudingen tussen Nederland en Frankrijk monden in februari volgend jaar uit in een staatsbezoek van Chirac aan Nederland. Kok zei dat hij een uitnodiging van koningin Beatrix aan Chirac had overgebracht, die deze tot zijn 'genoegen' had aanvaard. foto reuters charles platiau den haag gpd De PvdA wil de rol van de ge meenteraden versterken en de in de praktijk dominante posi tie van de colleges van burge meester en wethouders aan pakken. „De gemeenteraad moet weer gaan controleren, signaleren en initiatieven ne men", aldus PvdA-Kamerlid Dick de Cloe. Het Kamerlid lanceert daar voor vandaag tijdens de behan deling van de begroting van Binnenlandse Zaken hierover voorstellen. Hij neemt daarmee ook een voorschot op de staats commissie Elzinga die eind dit jaar met een rapport komt over de hervorming van het lokale bestuur. De Cloe vreest dat de aandacht te veel zal uitgaan naar de invoering van de geko zen burgemeester. Het is De Cloe een doorn in het oog dat gemeenteraden als hoofd van de gemeente 'een zwakke positie hebben' tegen over het alwetende college van B en W. Het CDA wil om een betere democratische controle te waarborgen statenleden en ge meenteraadsleden in de vier grote steden voortaan fulltime belonen. Dit voorstel doet CDA-Kamerlid Van der Hoeven ook bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. Zij maakt zich zorgen over de werkdruk van de ge meentelijke en provinciale be stuurders. Minister Peper wil het aantal statenleden inper ken. Dit steunt het CDA. De WD pleit er vooral voor het overheidsapparaat verder af te slanken dan in het regeerak koord is afgesproken. Het re geerakkoord gaat uit van een afslanking van het aantal rijks ambtenaren met vijf procent in 2002. Het schoolplein van de voor malige Jan Ligthartschool aan de Prins Hendrikstraat in de Goudse wijk Korte Akkeren ligt er verlaten bij, zo midden op de dag. Alleen de stratenmakers zijn doende om de buurt daad werkelijk een beter aanzien te geven. Verder heerst er rust en stilte. Hoe anders is het 's avonds gesteld. Bijna elke dag is het prijs. Rondhangende jonge ren zorgen tot diep in de nacht voor overlast en drijven de om wonenden tot wanhoop en ra zernij. Dat werd een 30-jarige Gouwenaar het afgelopen weekeinde bijna fataal toen hij midden in de nacht op het la waai afstapte en verhaal ging halen. Hij werd ernstig mishan deld door een groep jongeren van Marokkaanse afkomst. Pas na een spoedoperatie in Den Haag was de man buiten le vensgevaar. Zijn toestand is in middels stabiel. De man is voor verder herstel overgebracht naar het Groene Hart Zieken huis in Gouda. De gemeente Gouda, de poli tie Hollands Midden en diverse hulpverlenende instanties heb ben een dringend beroep op met name de Marokkaanse jon geren gedaan hun favoriete hangplek op het plein voor de leegstaande school te vermij den uit respect voor het slacht offer. Het wijkteam Korte Akkeren heeft bij monde van voorzitter Cees Thieme bij de gemeente al herhaaldelijk aangedrongen op maatregelen. Volgens Thieme is door het incident de angst in de wijk enorm toegenomen. Hij vreest voor escalatie. Tijdens een wijkbijeenkomst gisteren klaagden bewoners dat de poli tie veel te weinig optreedt tegen overlast van de jongeren. De politie zegt nu alles op al les te zetten om de daders van de mishandeling op te pakken. Het gaat daarbij om een groep van ongeveer tien jongeren. Drie rechercheurs zijn nu full time bezig met het onderzoek. rotterdam anp Rotterdamse hooligans hebben de hand weten te leggen op het draaiboek van de politie voor de interlandwedstrijd Neder land - België van vorige maand. Het draaiboek bevat gedetail leerde informatie over de stra tegie van de politie bij wedstrij den. De politie Rotterdam-Rijn mond is 'niet gelukkig' met het uitlekken van het draaiboek. „Het is slordig dat het daar te recht is gekomen", stelt woord voerder A. Geelof. Overigens blijft de schade volgens hem beperkt. „Elke wedstrijd is er een nieuw draai boek. Politiemensen die vol gens dit draaiboek op een be paalde plaats staan, werken de volgende keer op een andere lokatie." Toch geeft het draaiboek een goed inzicht in de werkwijze van de politie. Zo is te lezen dat er zogenaamde spotterseenhe- den actief zijn: agenten in bur ger die zich tussen de suppor ters begeven om informatie te verzamelen. Ook staat in het draaiboek aangegeven wanneer de politie geweld mag gebrui ken. Het complete draaiboek wordt gepubliceerd op de inter netsite van een prominent lid van de harde kern van Feye- noordsupporters. Op de site kunnen ook videobanden met opnamen van rellen worden besteld. De interesse van de hooligans voor de werkwijze van de poli tie is niet nieuw, aldus Geelof. „We weten dat ze een aantal namen hebben van agenten die zich met voetbalvandalisme be zighouden. Ook hebben we in het verleden geconstateerd dat ze foto's maakten van agenten in burger. Kennelijk vinden ze dat interessante informatie." den haag gpd Het moet maar eens uit zijn met het hypocriete gedoe rond het softdrugsbeleid, vinden twintig Nederlandse gemeenten. Als je toestaat dat men sen gewoon hun wiet kunnen kopen in een cof feeshop, moet je ook toestaan dat die wiet legaal wordt geproduceerd, zo vinden ze. Een meerder heid in de Tweede Kamer steunt ze, en wil wel een experiment met gedoogde aanlevering van nederwiet. Het Nederlandse softdrugsbeleid wordt zeker in buitenlandse ogen gekenmerkt door een opmer kelijke lankmoedigheid. Gebruikers wordt geen strobreed in de weg gelegd, ondanks de toene mende geluiden over nadelige gevolgen voor de volksgezondheid. Coffeeshops zijn in de wat gro tere gemeenten op elke straathoek te vinden en verrichten hun werk soms zelfs dankzij subsidie van de gemeente. Sommige gemeenten zetten advertenties als ze een exploitant voor een cof feeshop zoeken. De gedachte achter die vergaande tolerantie is dat jongeren in coffeeshops kunnen experimen teren met softdrugs, zonder dat ze automatisch in aanraking komen met de veel schadelijker hard drugs als heroïne, cocaïne of XTC. In illega le drugsholen is de kans daarop veel groter, zo meent de overheid. Voorwaarde is dan wel dat de coffeeshops zich houden aan de richtlijnen: géén verkoop van harddrugs, geen alcoholverkoop, geen verkoop van softdrugs aan mensen jonger dan 18 en geen overlast veroorzakend. Coffee shops die deze regels overtreden, worden subiet gesloten, zo is de bedoeling. Een andere regel is dat de coffeeshop nooit meer dan vijf gram softdrugs per persoon verkoopt en zelf niet meer dan vijfhonderd gram aan han delsvoorraad in huis heeft. Maar volgens deskun digen moet de eerste coffeeshop die zich aan dat laatste gebod houdt nog geopend worden. Maar waar zo makkelijk wordt gedaan over de verkoop in coffeeshops, zo moeilijk wordt ge daan over de verkoop aétn coffeeshops. Die kun nen alleen op illegale wijze aan hun handelswaar komen. Voor hun Marokkaanse hasj zijn ze af hankelijk van wat de georganiseerde criminaliteit ons land weet binnen te smokkelen. En voor hun nederwiet van wat illegale hennepplantages aan oogsten afleveren. De straffen voor de productie en handel in grote partijen wiet zijn recentelijk nog verhoogd, van maximaal twee jaar gevangenisstraf tot maximaal vier jaar. Wie niet meer dan vijf plantjes in huis heeft, wordt ongemoeid gelaten, wie meer heeft in de eigen 'thuisteelt' loopt het risico op twee jaar cel. Wie echt grootschalig produceert, maakt kans op vier jaar gevangenisstraf. Tenzij hij het Openbaar Ministerie kan wijsmaken dat hij pro duceert voor de land- en tuinbouw, voor dijkver sterking en touwproductie bijvoorbeeld. Daarmee is de strafbaarstelling van de wietteelt gelijk gesteld aan die van de invoer en uitvoer van hasj, waarop ook al vier jaar staat. De echt grote jongens die al eerder betrapt zijn op de overtreding van de opiumwet, lopen overigens meer risico: maximaal 16 jaar cel en een miljoen gulden boete. Fashion for Living

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3