Leidsch Dagblad 7 Lugdunum sluit terrein na rellen Fractievoorzitters volgen opgestapte gedeputeerden op ft F X Bergers van autowrakken vrezen chaos op snelweg De zesmiljardste Revolver van de Amerikaanse markt uit angst voor claims Voetbalvandalen vaker gewelddadig en jonger LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS PAG 12 OKTOBER 1999 ikerpatiënt niet atensive care Ik a liversitair Medisch Cen- len(UMC) in Utrecht hoeft jarige kankerpatiënt L. s niet op de afdeling in- spfc care op te nemen. Het st< huis moet wel meewer- igl( an de oververplaatsing teg en ziekenhuis dat de pa- i is rel de intensieve zorg wil e fi i. Dat heeft de Utrechtse aid ank vandaag bepaald in rt geding dat was aange- eiii en door een dochter van iag< geneeslijk zieke man. ^au is de rechtbank kan het ekt liet worden verplicht tot bu ch niet-zinvol handelen. Miji n conference ïp van 't Hek tier Youp van 't Hek ijn oudejaarsconference it. Hij heeft dat vanoch- ekendgemaakt. Reden is eer dan de helft van de s op de zwarte markt is gekomen. De confe- in de Stadsschouwburg sterdam zou op oude- rond rechtstreeks door IA worden uitgezonden, twee voorstellingen op :ember gaan niet door. est heeft het besluit om optredens af te zien in met de Stadsschouw- i de VARA genomen. Wessanen: daag OM orkenniszaak BolsWes- is uitgedraaid op een ge nederlaag voor het tar ministerie. Gisteren Imsterdam bekend ge- dat justitie niet in cas- tat bij de Hoge Raad. al enigszins in de lijn rwachting nadat twee erdachten, de uitbater voormalige restaurant Bleu in Bentveld en een icteur van het drank- en lconcern vorige week in beroep waren vrijge- i er macht voor eenteraden' emeenteraden moeten nacht krijgen. Dat is de ipte ng van een voorstel dat j ,je IA vandaag indient tij behandeling van de ig van Binnenlandse „De gemeenteraad weer gaan controleren, n'Je iren en initiatieven ne- aldus Kamerlid D. de id nsl |e Hp ei arac tevreden dei r drugsbeleid ent Chirac van Frank- gisteren zijn tevre- ïen id uitgesproken over de by] erde samenwerking met bei and op het gebied van Hij zei echter ook een ering van de productie iet niet te zullen tolere- riaa hirac sprak na een ont- ant 'g met premier Kok, die mil hij zich al tegen verdere onti ering van softdrugs iet< litgesproken. mg land verbergt k in imago rhe eten uit 'Holland' gaan leer als broodjes over de ank. Het kwaliteitsima- r eft met bijvoorbeeld de ^tomaten' een flinke opgelopen. Vandaar dat internationale voedings- Anuga in Keulen de Ne- dse herkomst van arti- slechts bescheiden geafficheerd in de GZSSÜZHZEE OPGERICHT 1 MAART 1860 Kastanjebomen in Leiden hebben lente in het hoofd 16 Paviljoens op Noordwijks strand met 385 winterreces 17 Vraagtekens rond moord op Voorschotenaar Jan Balfoort 18 Onze Lieve Vrouwe Geboortekerk in Rijpwetering keert terug in oude staat 21 ADO Den Haag springplank naar een topclub voor Marciano Vink den haag anp De opgestapte CDA- en PvdA-gedeputeerden in de provincie Zuid-Holland worden opgevolgd door hun fractievoorzitters in Provinciale Staten. De twee, Leen van der Sar (CDA) en Mamix Nor der (PvdA), krijgen waarschijnlijk dezelfde post binnen Gedeputeerde Staten als hun voorgan gers. Norder gaf vandaag aan dat er op kleine pun ten binnen het college verschuivingen kunnen plaatsvinden, maar dat hij in principe de draad oppakt van de werkzaamheden die J. Wolf sinds vorige week noodgedwongen moet laten liggen. Verkeer en vervoer, de Rotterdamse regio en in ternationale betrekkingen behoren daartoe. Norder werkt nu als adviseur bij de B&A-groep in Den Haag. In die hoedanigheid gaf hij leiding aan de staf die de parlementaire enquête Bijl merramp ondersteunde. Norder voelde er eerder niets voor de opgestapte gedeputeerde A. de Jong (financiën) op te volgen, omdat hij toen al een andere gegadigde (L. Huizer) in zijn hoofd had. „Nu was dat omgekeerd. De fractie rekende nu op mij als opvolger." Van der Sar krijgt naar verwachting dezelfde portefeuille als zijn voorganger J. Heijkoop (groen, water, stadsgewest Haaglanden en herin richting Wesüand). De fractievoorzitter denkt dat zijn huidige baan daar goed op aansluit. Als pro jectcoördinator werkt hij op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, waar hij zich buigt over de inrichting van landelijk gebied. Sarajevo Een naam heeft hij nog niet, maar de zesmiljardste wereldburger is de afgelopen nacht om drie minuten over twaalf in een ziekenhuis in Sarajevo geboren. De gelukkige ouders van de 3,5 kilo zware baby zijn de Bosnische moslims Jasminko en Fatima Mevic. De familie kreeg later op de dag be zoek van VN-secretaris-generaal Kofi Annan, die de zesmiljardste mens symbolisch wilde verwelkomen. Volgens een VN-woordvoerder berust de keuze voor het bezoek in de Bosnische hoofstad op toeval. „Als Annan in New York was geweest, dan zou het een New Yorkse baby zijn geworden. Er is geen politiek motief." De VN bepaalde eerder dat 12 oktober de dag zou moeten zijn waarop de zes miljardste inwo ner kon worden bijgeteld. De volkerenorganisatie erkende wel dat deze datum enigszins willekeurig is gekozen. Volgens anderen is de grens van zes miljard al maanden geleden gepasseerd. FOTO AFP ELVIS BARUKCIC Van Rij eist voor morgenavond vertrek zigeuners Zigeuners die met zo'n dertig caravans bivakkeren op het terrein van het Leidse Lugdunum hebben gister avond leden van deze voetbalclub bedreigd. De voetbal lers, onder wie zo'n zestig jeugdspelers, hebben de hulp van de poliüe ingeroepen om hun eigen terrein veilig te kunnen verlaten. Voorzitter P. Verstraaten van de voet balclub heeft het complex tot morgenavond voor zijn le den gesloten. sielid bedreigd en kreeg zij te vens een stoel naar haar hoofd. Daarop trommelde de club de politie op, die voor een veilige aftocht moest zorgen. De Lugd- unum-voorzitter is nu woedend op de gemeente Leiden. Hij verwijt loco-burgemeester Van Rij een slappe houding en wei nig daadkrachtig optreden. De zigeuners spreken tegen dat er een incident is geweest, maar weigeren verder elk commen taar. De afspraak tussen gemeente en zigeuners was dat zij giste ren zouden vertrekken van het parkeerterrein van Lugdunum. Gisteravond tijdens een jeugd- leiden eric-jan berendsen Wethouder T. van Rij noemt de situatie inmiddels 'onaanvaard baar' en eist in een brief aan de zigeuners dat ze voor morgen avond zijn vertrokken. Zo niet, dan wil de gemeente de wagens wegslepen. Een gesprek met de zigeuners noemt hij op dit mo ment echter 'weinig zinvol'. Volgens Van Rij is de afspraak dat de zigeuners tot morgen avond mogen blijven, onder meer met Lugdunum gemaakt. Verstraaten ontkent dat ten stelligste. Volgens Verstraaten is gister avond een vrouwelijk commis- washington john wanders correspondent De Amerikaanse wapenfabri kant Colt, uitvinder van de re volver, verkoopt zijn handwa pens niet langer aan particulie ren. Het bedrijf heeft hiertoe besloten uit vrees voor de to renhoge schadepost die zou kunnen voortvloeien uit scha declaims door vuurwapencri minaliteit in de VS. Colt gaat zich nu volledig richten op de politie en de strijdkrachten, die toch al 70 procent van de pro ductie afnamen. Een toenemend aantal Ameri kaanse steden is gerechtelijke procedures begonnen tegen wapenfabrikanten. De stadsbe stuurders achten hen mede ver antwoordelijk voor de talloze schietpartijen die in de VS plaatshebben met illegaal ver kregen vuurwapens. Colt is een van de aangeklaagde firma's. Volgens het weekblad News week kan de onderneming als gevolg van de financiële drei ging die er uitgaat van de lo pende juridische procedures geen leningen meer loskrijgen. De financiers vrezen dat de on derneming op de fles zal gaan, mocht zij worden veroordeeld tot miljoenen, zo niet miljarden dollars aan schadevergoeding. Het is twijfelachtig of de toren hoge claims van de steden daadwerkelijk zullen worden toegekend. Maar feit is dat een rechter in New York onlangs oordeelde dat de wapenfabri kanten op zijn minst aanspra kelijk kunnen worden gesteld voor schietpartijen met illegale vuurwapens. De wapenfabrikanten vrezen dat zij in dezelfde positie belan den als de tabaksindustrie. De grote sigarettenproducenten in de VS zitten al jaren in de be klaagdenbank, en zagen diverse miljardenclaims van rokers en overheden worden toegekend. Onder druk van de publieke opinie en de overheid hebben utrecht anp Voetbalvandalen zijn steeds jonger en gebruiken vaker ge weld. Bovendien neemt de ernst van dat geweld toe. Dat zijn volgens het Centraal Infor matiepunt Voetbalvandalisme (CIV) de belangrijkste ontwik kelingen op het gebied van voetbalvandalisme. Tijdens het voetbalseizoen 1998/1999 zijn 1.546 supporters aangehouden, 251 meer dan het seizoen ervoor. Feyenoord- fans spannen de kroon met 311 aanhoudingen, gevolgd door supporters van Vitesse (179), FC Groningen (164), Ajax (150) en FC Utrecht (114). Opvallend is dat de opgepak te voetbalvandaal steeds jonger is. Vooral in de categorie twaalf tot achttien jaar is sprake van een explosieve toename. De jongste gearresteerde is twaalf jaar. Daarnaast verandert ook de aard van het geweld. Steeds vaker vliegen niet, zoals voor heen, twee groepen supporters elkaar in de haren, maar richt de agressie zich tegen stewards en veiligheidsmensen in het stadion en de politie. Volgens het CIV kan dat een gevolg zijn van de maatregelen om con frontaties tussen supporters te voorkomen. „Er is dan blijkbaar zoveel agressie of frustratie dat men zich op een andere manier moet afreageren", aldus het CIV. De KNVB heeft het afgelo pen seizoen 917 'supporters' een stadionverbod opgelegd, tegen 792 het jaar daarvoor. Het voetbalvandalisme bezorgt ook de politie handenvol werk. In totaal besteedde de politie vorig seizoen bijna 250.000 uren aan de inzet bij voetbalwedstrijden en aan onderzoeken naar grote incidenten. Protest tegen nieuwe aanbesteding utrecht anp Meer files en meer ongelukken op de Neder landse snelwegen. Dat zijn volgens de Neder landse Vereniging van Bergingsspecialisten (VBS) de gevolgen van de nieuwe toewijzing van rayons. De VBS eiste gisteren in een kort geding bij de rechtbank in Utrecht dat de Stichting Incident Management Nederland (SIMN) direct stopt met het aanbesteden van bergingswerkzaamheden. De VBS vindt dat de SIMN waarin de alarm centrales samenwerken als een machtsblok optreedt. Zo zou de prijs steeds het doorslag gevende argument zijn in de aanbesteding en wordt er volgens de VBS totaal niet gekeken naar de kwaliteit en ervaring van de berger. Nu krijgen er bergers die daar helemaal het materiaal niet voor hebben, een rayon toege wezen. Bovendien raken bergers die dit vak al jarenlang uitoefenen brodeloos. De bergers die bij ongelukken zorgen dat autowrakken zo snel mogelijk van de snelweg verdwijnen, verkeer den jarenlang in een luxueuze positie. Om cha otische toestanden te voorkomen, werd het land opgedeeld in 235 rayons. Ieder rayon had zijn eigen berger die voor een vaste prijs en met een langjarig contract alle bergingswerk zaamheden voor alle alarmcentrales in het ge bied verzorgde. De raadsman van de IMN, mr. M. Biesheuvel, vindt dat deze verdeling in strijd is met de Mededingingswet. Het is voor nieuwe bergers onmogelijk om op de markt te komen. Het ministerie van economische zaken dwingt de alarmcentrale daarom om tot een nieuwe aanbesteding over te gaan. Deze aan besteding moet op 1 december gereed zijn. Uitspraak 26 oktober. ze moeten toegeven dat ze de cennia achtereen bewust en systematisch de markt bewerk ten met een verslavend middel. Colt is onder meer ontwerper en fabrikant van de legendari sche Peacemaker (Vredestich ter), een vuurwapen uit de vori ge eeuw dat in vrijwel elke wes tern een hoofdrol speelt. Sinds Samuel Colt in 1836 het patent kreeg op het vuurwapen met een roterend revolvingmaga zijn, zijn er wereldwijd circa dertig miljoen Colts verkocht. De revolver was een doorbraak. Vuurwapenbezitters dienden hun wapen eerder na elke afge vuurde kogel te herladen. Met de Colt konden ze razendsnel zes kogels achtereen afvuren. Het maakte de revolver in zijn tijd tot het krachtigste handwa pen ter wereld. Colt raakte zeven jaar geleden in financiële problemen. Het vroeg uitstel van betaling aan, maar werd opgekocht door een groep investeerders. Als gevolg van het nieuwe beleid zullen er mogelijk 700 arbeidsplaatsen verdwijnen. LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Provinciale Staten vergaderen 27 oktober over de voordracht van beide fractievoorzitters. Daar na kan het nieuwe college van GS eventueel nog wijzigingen in de diverse portefeuilles aanbren gen. De twee gedeputeerden stapten vorige week op na het verschijnen van het rapport van de com missie-Van Dijk die onderzoek deed in de Cete- co-affaire, het bankiersschandaal rond het Zuid- Hollandse provinciehuis. Hun rol bleek discuta bel. HET WOORD IS AAN Earl Wilson Om iets te verkopen moet je een vrouw vertellen dat het een koopje is en een man dat het aftrekbaar is. 20% 10% 10% 20% 40% 60% trainingsavond escaleerde de situatie echter en stond een aantal Lugdunummers en zi geuners die patat en koek kwa men kopen lijnrecht tegenover elkaar in de kantine. „Het was verschrikkelijk", aldus Ver straaten. „Huilende moeders die hun kinderen bescherm den. Tafels en stoelen die om ver werden gelopen. Het was complete chaos." Loco-burgemeester Van Rij bevestigt dat de zigeuners gis teravond mensen van Lugdu num hebben bedreigd. Het zijn volgens hem trouwens niet de enige incidenten. Van Rij meldt dat tijdens een bruiloftsfeest van de zigeuners, dat afgelopen weekeinde is gevierd in het An- tonius zalencentrum, een ge luidsinstallatie is verdwenen en dat meisjes van het Da Vinci- college onzedelijk zijn betast. Pagina 13: We zijn geen baas meer in eigen huis' ANWB begint televisiezender den haag anp De ANWB begint een eigen te levisiezender. Het ANWB Weer Verkeer-kanaal is vanaf vrij dag in een aantal testhuishou dens in Noord-Holland te zien. Eind dit jaar geeft de kabel maatschappij Mediakabel het signaal aan al haar 1,6 miljoen abonnees door. Die moeten wel een decoder hebben om de zender te kunnen bekijken. De ANWB laat 24 uur per dag zien hoe de situatie op de we gen is. Er wordt commentaar gegeven bij de kaartjes en af beeldingen, die om de drie mi nuten worden ververst. Volgens de ANWB draagt de file-informatie bij aan een bete re spreiding van verkeer. Plan voor parkeergarage in kom Hoogmade hoogmade tim brouwer de koning Als de gisteravond officieel ge presenteerde plannen van twee plaatselijke ondernemers door gaan, krijgt het dorpje aan de Does een parkeergarage voor 53 auto's aan de Van Alcmaerlaan. Verder moeten 45 huizen, hore ca- en winkelvoorzieningen, bedrijfspanden en bomenrijen het verpauperde dorpshart tus sen de Kerkstraat en de Van Al cmaerlaan een ander aanzien geven. Voor het plan, waaraan het duo Ben van Dinten en Thijs van Wieringen drie jaar lang heeft gesleuteld, moeten ver schillende gebouwen wijken. Hotel Rijnland aan de Kerk straat is al dicht. Ook de daar aan grenzende supermarkt moet tegen de vlakte. Aan de overkant van de weg moet de oude scheepswerf van de ge broeders Colijn verdwijnen. Volgens Van Dinten zijn alle partijen in principe akkoord. Ook de Kamer van Koophandel juicht het plan volgens hem toe. Verder willen de onderne mers een 'waterplein' aan de Does laten ontwerpen. Daar ko men geen huizen, maar moeten 'waterrecreanten de ruimte krij gen'. Pagina 18: Plan Hoogmade valt in goede aarde Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. J Voorletters: m/v Naam: Voorli Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) e bezorging) I Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u I bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. 1 Leidsch ÏËk Dagblad j DE WERELD OM JE HEEN. I Stuur deze bon In een envelop, zondor postzegel, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. I Bollon kan ook: 071-5128 030 of 1 abonneren vla: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1