Plan valt in goede aarde Veense kazerne gaat toch pl Rijn Veenstreek Ripse kerk: terug in oude staat en minder zitplaat^ De goedgeefse mannen van Kiwanis Alphen Jacobswoude wimpelt halfhoge HSL-pergola af Première kinderseri Daltons in Nieuwko Ripper mag bewooi bouwval toch slopei Ruim anderhalf miljoen aan subsidie in Rijnwoude E DINSDAG 12 OKTOBER 1999 DAG Dertig-kilometer gebieden in Alkemade alkemade In de wijk rond de Europaweg in Roelofarendsveen en in de Burgemeesterswijk in Oude Wetering mogen auto's binnenkort nog maar dertig kilometer per uur rijden. Hiervoor heeft de gemeente overlegd met de bewoners. Het gemeentebe stuur is van plan de snelheidsremmende maatregelen ook in andere delen van de gemeente door te voeren. Klachtennummer in het leven geroepen alkemade Wie voortaan een losliggende stoeptegel of een ka potte lantaarnpaal tegenkomt, mag onmiddellijk de gemeente Alkemade bellen. Tijdens kantooruren kunnen Alkemaders bel len met de afdeling openbare werken (3327272), 's avonds en in het weekend met een speciaal klachtennummer (06-51508563). Aan de andere kant van de lijn zit een ambtenaar die de klach ten noteert en de beller laat weten wanneer de reparatie wordt uitgevoerd. De klachtenlijn is een resultaat van de enquête die politie en gemeente vorig jaar onder de bevolking van Alkema de hielden. Slechts vier dronken automobilisten alphen aan den rijn Tijdens alcoholcontroles in Alphen, Zeven hoven. Nieuwkoop en Ter Aar bleken vier automobilsten te diep in het glaasje te hebben gekeken. De politie constateerde gehal tes tussen de 325 en 565 microgram. In totaal werden 708 be stuurders gecontroleerd. Hoewel de controletijdstippen niet in de nacht lagen, was de politie over het alcoholweekeinde tevre den. Veilig Verkeer Nederland bood mensen de gelegenheid om in een rijsimulator de invloed van alcohol op het rijgedrag te er varen. De rijsimulator stond bij het sportveld De Bijlen. Passagiers moeten stukje lopen alkemade/lisse De passagiers van de buurtbus Alkemade moe ten voorlopig een klein stukje lopen. Omdat de afsluiting van de Lisserbrug zeker tot 19 november gaat duren in plaats van slechts twee weken, rijdt de bus vanaf nu niet meer om. Reizi gers moeten de Lisserbrug te voet oversteken. Aan de andere kant van het water staat een pendelbusje klaar om hen naar winkelcentrum Blokhuis in Usse te vervoeren. Hierdoor vertrekt de bus in de Alkemadese gemeenten op de normale tijden. In Lisse veranderen de vertrektijden wel. Bij winkelcentrum Blok huis vertrekt de bus nu om 7.45, 8.45 en zo door tot 16.45 uur. Getuige rijdende dronkelap belt politie HAZERSwouDE-rundukDe politie heeft gisteravond een zwaar be schonken automobilist aangehouden op de Rijndijk in Hazers- woude, ter hoogte van de loswal. Een getuige die achter de 39- jarige Zoetermeerder reed, zag hoe de bestuurder over de weg zigzagde en belde vanuit zijn auto de politie. Bij een blaastest op het bureau bleek de Zoetermeerder veel te veel gedronken te hebben. De man kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbe wijs inleveren. chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv.-chef marieta kroft rupwetering* janneke de jonge Terug in de oude staat met heel wat minder zitplaatsen. Als straks de restauratie van de On ze Lieve Vrouwe Geboortekerk in Rijpwetering klaar is, kunnen er niet meer dan 174 mensen neerstrijken op de oude ban ken. Net zoals vroeger staan er dan enkel banken in het mid denschip; de zijbeuken blijven leeg. Het historische aspect is niet het enige argument voor deze verandering. „Er komen nu ook minder mensen naar de mis", verklaart G. Castelijn van het kerkbestuur. De restauratie van de Ripse kerk aan de Pastoor van der Plaatstraat duurt al ruim ander half jaar. Aanvankelijk hoopte het kerkbestuur met een klein halfjaar klaar te zijn, maar die schatting moest het diverse ke ren bijstellen. Inmiddels wordt er dan ook geen peildatum meer genoemd. „Na april gaan we eens kijken wanneer we de kerk met de bijbehorende tam tam in gebruik kunnen nemen. Dat wordt met Pasen of met Pinksteren", gokt Castelijn. De fundering, het hout- en voegwerk, de stenen, je kunt het zo gek niet bedenken of het is vernieuwd. De totale restau ratie van de bijna 140 jaar oude kerk kost dan ook zo'n vier mil joen gulden. Nu het rotte hout is vervangen en de scheuren in de muren zijn gerepareerd, is het tijd voor de binnenkant van de kerk: de afwerking. De mu ren zijn grotendeels gepleisterd, De parochianen lieten zich gisteravond informeren over de laatste fase van de restauratie van de Ripse kerk. Nu kerken zij nog in Oud Ade. foto henk bouwman maar waar de scheuren zaten wordt de laatste hand aan het van zwart natuursteen. Na het heeft de stukadoor in januari priesterkoor gelegd. Het koor stuken nemen de schilders de nog wel wat werk. Tot die tijd krijgt onder meer traptreden kerk in beslag, die het godshuis in de originele kleuren - zand kleur voor de pilaren en crème voor de muren - verven. Op de plek waar eerst lar zat, brengen zij nu ee de kleur aan. De banken die in beuk komen te sta: daar tot een jaar of den ook. Toen wei plaatst naar de zij kwamen er in het we banken. Op monumentencoi men de oude bi kort weer in het van de kerk. Bij bij; genheden zoals een! kunnen in de zijbi worden neergezet. Klus Het altaar, dat uit een| kerk in Bergen op ligt nog in losse oi een hoek van de wordt nog een hele] we dat altaar weer' hebben gezet", architecten. Toen het altaar uil gehaald, zijn snelle [den sche schetsen gemai van er één op een s Q\y board achter de los marmeren pilaren sta ssena^ mensen die het altaar kho< hebben gehaald weet; tzi met pennen die in de len verankerd zijn en ue. H moet lukken. Ook w 112 j; een oplossing beden het Mariabeeld, daty taar is gestolen. Alleen nu nog te wachten op we onderkomen in ring. 'Nieuw Hoogmade neemt plaats in van Hoogmade jacobswoude tim brouwer de koning Een halfhoge HSL-pergola bij Hoogmade is in de gemeente Jacobswoude niet bespreek baar. Dat merkte wethouder Haasbroek gisteravond tijdens een comissievergadering op. Het voorstel van het projectbu reau HSL-Zuid om de hoge snelheidslijn ongeveer op halve maaiveldhoogte aan te leggen, viel bij de meeste partijen niet in goede aarde. Zij vinden elke constructie boven het maaiveld horizonvervuiling. Haasbroek rekende de com missieleden voor dat een verla ging van de verfoeide pergola twintig miljoen per meter kost. De door Jacobswoude gewenste verdiepte ligging van de rijks weg A4 en een HSL op maai veldhoogte betekent vijf meter dieper graven en een extra kos tenpost van honderd miljoen. De wethouder verwierp de sug gestie dat het Rijk geld over zou hebben om Jacobswoude tege moet te komen. Alle partijen drongen er bij Haasbroek op aan om vast te houden aan een verdiepte lig ging. „Elke meter verlaging is weliswaar winst", zei CDA- woordvoerder Grovenstein, „maar wij willen niet boven het maaiveld uitsteken." Haasbroek erkende dat ook de voorgestelde halfhoge lig ging van de HSL de Hoogmade- sche polder aantast. De HSL zou in dat geval over een dijk lopen die met dezelfde hoogte (twee meter) als de huidige ringdijk. Wel verwacht de wet houder dat bij zo'n 'tussenop lossing' de geluidshinder dras tisch afneemt. Vervolg van voorpagina Met een urenlange presentatie hebben de bedenkers van een nieuw dorpshart voor Hoogmade een goede beurt gemaakt bij de Jacobswoude politici. Alle partijen be dankten gisteravond het duo Van Dinten en Van Wierin- gen en de Limburgse architictect Paul Saanen voor hun doorwrochte plan om het dorp een nieuw hart te geven. Wethouder Haasbroek waarschuwde de initiatiefnemers echter voor een te hoog tempo. Hun verzoek om een snelle behandeling van het plan herontwikkeling kom Hoogmade' wees hij af. De initiatiefnemers willen hun plan in het jaar 2002 voltooien. jacobswoude tim brouwer de koning Van Dinten en Van Wieringen, die samen de Ontwikkelings maatschappij Hoogmade vor men, konden met hun uitge breide presentatie niet alle vra gen beantwoorden. Zo maakten enige aanwezigen zich bij het zien van de tekeningen zorgen over het massieve karakter van de nieuwe panden. De hoogte van de gebouwen kan oplopen tot meer dan tien meter. Vol gens Saanen passen zulke ac centen net als kerktorens in een centrum. Als de gemeenteraad van Ja cobswoude te zijner tijd in stemt met het plan, komen er vier huizenblokken rond het dorpsplein. De huizen variëren in oppervlakte van 75 tot 160 vierkante meter. Over de prijs van de woningen konden de ondernemers nog niets zeggen. Verder denken de initiatiefne mers aan diverse winkels, een plek voor de plaatselijke Rabo bank, een horecavoorziening aan de kant van het dorpshuis De Schuur en parkeergelegen heid voor automobilisten en fietsers. Wel zei Van Dinten dat de sa nering van de grond bij scheepswerf Colijn veel meer dan een miljoen gulden kost. De besprekingen met Colijn be zorgde hem vanwege de moei lijke materie slapeloze nachten. Om op 1 april 2000 de voorlopi ge overeenkomst met de eige naar van de scheepswerf te kunnen bekrachtigen of af te blazen, maande Van Dinten de politici tot spoed. Als de scheepswerf verdwijnt, kan er volgens de architect een muse um of VW-kantoortje in een deel van de loods komen. Een kurk waarop het plan drijft zijn de 45 geplande hui zen. Zij moeten geld in het la tje brengen. Hoogmade heeft echter slechts recht op 15 wo ningen, eventueel aangevuld met 15 huizen ter compensatie van HSL-ongemak. Maar die 'bonus' krijgt' de gemeente al leen als zij een goed plan in dient, zo waarschuwde Haas broek. De wethouder zou de ingrij pende wijziging van het dorps- hart het liefst in fasen doorvoe ren. Als de gemeente zo iets zou presenteren, zou zij daarbij op nul willen uitkomen. Maar de ondernemers hebben volgens Haasbroek ongetwijfeld de be doeling winst te maken met hun plan. Wel zei hij te begrij pen dat er iets moet gebeuren aan het verpauperde centrum, waar na het vertrek van bakker George Jansen alleen de Troef- markt Arkensteijn nog stand houdt. „Vroeger stichtten men sen uit Amsterdam elders de plaats Nieuw Amsterdam", zei Haasbroek. „Maar tegenwoor dig is daarvoor, geen ruimte meer. Nieuw Hoogmade kan al leen maar komen op de plaats van Hoogmade." Haasbroek benadrukte net als de commissieleden dat het ambitieuze plan nadere studie vergt. Vanavond om acht uur is er in de basisschool Ter Does in Hoogmade een presentatie van de plannen voor de plaatselijke bevolking. Ook wethouder Haasbroek gaat dan naar school om de reacties te peilen. ite ki Dn nieuwkoop bor De Daltons zijn morgenavond even terug in het dorpsl echt van Nieuwkoop. Niet de plaaggeesten van stripheld Luc N' maar de jonge acteurs van een nieuwe Nederlandse kin van de VPRO. Vorig jaar vormden het oude dorpscenn Nieuwkoop en een huis aan de Dorpsstraat het decor ders opnames van de serie. Die gaat over de belevenissen broers die wonen in de Daltonstraat. De (jonge) acteui crew bevolkten enkele weken de Dorpsstraat, het Reg !sa's plein en het oude politiebureau in Nieuwkoop. De goB br menwerking daarbij met de gemeente en de bewoners:ae de VPRO aanleiding om het premièrefeest van de serii honc Nieuwkoop te houden. 1 w Morgenavond om 19 uur verschijnen de jonge acteur ctie Iimosine op het Reghthuysplein. In een grote tent wo [en; een aantal afleveringen vertoond. Behalve genodigden er Vi ook inwoners van Nieuwkoop het feest bijwonen. Bij Ross op het Reghthuysplein zijn kaarten verkrijgbaar. De serie wordt vanaf 31 oktober elke zondagochtend ]ftfi uur uitgezonden bij VPRO's Villa Achterwerk. Vergunning niet teruggedraaid Beleggingsspel levert al ton op alphen aan den run rob onderwater Eens per twee maanden schui ven de goedgevige mannen van Kiwanis Alphen aan den Rijn bij elkaar. Wie denkt dat die, met een lionsclub vergelijkbare ver zameling bankdirecteuren, ma kelaars, eigenaars van autobe drijven en andere middenstan ders van importantie samen schoolt om te drinken en 'te ouwehoeren', heeft het mis. Bij Kiwanis vergeten ze de innerlij ke mens zeker niet (dus wordt er ook een glaasje gedronken), maar centraal bij deze organi satie staat hulp aan de mede mens. En dan met name het kind, dat staat bij Kiwanis hoog in het vaandel. De organisatie, twaalf jaar geleden opgericht en be staande uit 27 leden, zet zich de laatste maanden in om dertig schoolkinderen uit Tsjernobyl naar Alphen te krijgen. In 1986 werd die plaats in de Oekraïne getroffen door een ramp met kernreactoren. De straling die daarbij vrijkwam, laat dertien jaar later nog haar sporen na. Er worden nog steeds veel kin deren met een afwijking gebo ren. Ouderen en jongeren kam pen met gezondsheidsklachten. Het Landelijk Platform Hulp aan Tsjernobylkinderen (LPHT) haalt geregeld kinderen uit de Oekraïne om ze de gelegenheid te bieden aan te sterken. Een Japans onderzoek leerde dat een verblijf van twee maanden in een niet-besmet gebied een positief resultaat heeft op het li chaam. Vorig jaar streken dertig kinderen uit Tsjernobyl neer in Leimuiden. Het leek Kiwanis een goed idee om dit jaar de kinderen uit Tsjernobyl naar Alphen te ha len. Kosten: een kleine 30.000 gulden. Kiwanis vond dat een mooie aanleiding om een bij zondere actie op touw te zetten. Rob Muns, één van de Kiwanis- leden: „Om eerlijk te zijn heb ben we het afgekeken, maar het leek ons aardig om het Alphens beleggingsspel te introduceren. Het spel is vergelijkbaar met monopoly, alleen zijn de stra ten veranderd in Alphense be drijven, die daarvoor 2500 gul den moeten betalen." Burge meester Schoof deed afgelopen zaterdag de eerste zet. De ge meente Alphen draagt 8000 gul den bij aan het goede doel. De actie van Muns en zijn club blijkt een groot succes. Er is al drie keer meer opgehaald dan vooraf werd gedacht. „Dus kunnen we drie jaar achtereen kindertjes uit Tsjernobyl hier naar toe halen." Niet alleen de kinderen worden 'ingevlogen' vanuit het Oostblokland, ook de schooljuffrouw komt mee. „Het leven moet voor die kinderen zo veel mogelijk verder gaan. Ze gaan gewoon naar school. Bui ten school worden ze opgevan gen in gezinnen. We moeten dertig gastgezinnen bijeen sprokkelen. Dat is niet simpel, maar ik ben ervan overtuigd dat het lukt." Om communicatie tussen het gastgezin en het kind enigszins mogelijk te maken, wordt er een informatieavond op 14 ok tober in het Scala College (20 Speelotheek De Bromtol krijgt behalve de jaarlijkse sub sidie van 7600 gulden, eenmalig 2500 gulden. De speelotheek heeft dit bedrag nodig om extra speelgoed aan te schaffen om zo door te kunnen groeien naar 70 gezinnen. Biljartvereniging 't Scheepje dat als gevolg van een ruim 500 procent huurverho ging van De Ridderhof in Kou dekerk met een kostenpost zit van 7145 gulden, krijgt niets. Het gemeentebestuur vindt het aantal Rijnwoudse leden te wei nig (19) Voor de Stichting Historisch museum Hazerswoude heeft Rijnwoude een schrale troost. De stichting krijgt eenmalig 250 gulden als bijdrage in het tekort van 6700 gulden dat is ontstaan tijdens de renovatie van het museum in Hazerswoude- Dorp. De gemeente heeft bij de overdracht van het pand 213.000 gulden beschikbaar ge steld voor de renovatie. En daarmee hield de bemoeienis met het gebouw op, aldus bur gemeester en wethouders. De gemeente Rijnwoude geeft volgend jaar, net als voorgaan de jaren, ruim anderhalf mil joen gulden aan subsidiebedra gen uit. Dat blijkt uit het wel- zijnsubsidieprogramma 2000. De bedragen zijn ten opzichte van vorig jaar met twee procent inflatiecorrectie verhoogd. Ver der verandert er voor de meeste verenigingen weinig. Hoofd welzijn J. Augustinus verwacht morgenavond in het gemeente huis dan ook nauwelijks be langstelling voor de hoorzitting. Uit het programma blijkt on der meer dat de Stichting Jeugd- Jongeren- en Buurtwerk Hazerswoude-Rijndijk bijna 3500 gulden minder krijgt dan de ruim 20.000 die ze heeft ge vraagd. De gemeente is niet be reid om alle schoonmaakkosten te betalen. Bovendien is 779 gulden in mindering gebracht voor activiteiten op Koningin nedag. Dat komt omdat speel tuinvereniging De Rode Wip al activiteiten organiseert. rupwetering janneke de jonge Wanneer hij kan gaan slopen is nog onbekend. Dat Ripper J. Duivenvoorden zijn pand aan de Pastoor van der Plaatstraat 43 en 45 plat mag gooien is wel een feit. De familie W. van der Ploeg, de bewoners van num mer 43, waren daar nog niet zo zeker van en tekenden gister avond bezwaar aan bij de com missie bezwaar- en beroep schriften. De commissie vond echter dat de sloopvergunning terecht was verleend. De Van der Ploegen wonen sinds 1977 in het bouwvallige pand. Enkele jaren daarvoor, op 23 april 1974, werd de twee- onder-één-kap-woning al on bewoonbaar verklaard. Duiven voorden verklaarde gisteren dat hij dat had toegestaan, omdat hij en zijn ouders toen geen plannen hadden met de grond. „Ik heb ze toen gezegd: 'ver trouw er maar op dat je hier vijf jaar kan blijven'. Het is uitein delijk bijna 25 jaar geworden." Al die tijd vroeg hij de familie nooit om huuropslag, terwijl ze maar 624 gulden per jaar beta len. „U begrijpt het: ik heb ze netjes geholpen al die jaren. Nu wil ik dat ze zo snel mogelijk een ander huis nemen. Dan kan ik rustig mijn gang gaan." En die vervangende woon ruimte is nu juist hetp iet al De hoefsmid en zijn len alleen verhuizen i andere huurwoning ii t Yi tering of Oud Ade hei mis. vonden, iets waarvai |dthe kans klein achten. Zei sinds medio vorig jt -rids schreven bij de wonii latth vereniging omdat ze re st re; zeggen toen pas vani plannen op de 1 gesteld. De commissie wilde weten of de eigenaar d al slopen zolang het r- Hij geen ander huis hee: aten den. „Ik ga niet morgei 'vr beginnen met slope; s woordde de man. „Del L v maal niets kwaads hoofd. Nu ik mijn lai venE heb gehad, wil ik er; voor één van mijn i neerzetten." nog op nummer 43 hij de sloophamer oe 'eu* nummer 45. „Slopen voc als de helft nog bewooi nes De commissie zag in geen reden om de sloof chef ning terug te draaien ders is óf de man kan gaan slopen. Als partijen het niet eens over het tijdstip van ming, moeten Duivel ermee naar de rechters Rob Muns: „De leden van deze club zijn allemaal drukbezette baasjes, die zich verplicht hebben om naast hun werk iets voor de medemens te doen." foto taco van der eb uur) gehouden onder het motto 'Heeft u nog een plaatsje in uw hart en uw huis'. De gastouders maken kennis met de afwijken de taal en gewoontes. Muns is ook persoonlijk be trokken bij het werven van fondsen voor de Tsjernobyl kinderen. De directeur van een makelaarskantoor verbond zich woensdag als sponsor aan de loop over de snelweg Nil, die op 12 december om elf over elf wordt gehouden. De opbrengst komt niet alleen ten goede aan de Tsjernobyl-kinderen maar ook aan het Ronald McDonald- huis. Kiwanis 'sponsort' nog meer projecten, zoals een arts in Nigeria, die van de bijdrage van de Alphense club een extra vleugel aan het ziekenhuis al daar bouwt. Het succes van Kiwanis moti veert de leden, die alleen bij co öptatie (zittende leden kiezen nieuwe leden) lid kunnen wor den, om meer acties te steunen. „De leden van deze club zijn al lemaal drukbezette baasjes, die zich verplicht hebben om naast hun werk iets voor de mede mens te doen. En dan verkeren de meesten in een positie om gemakkelijk dingen voor elkaar te krijgen." roelofarendsveen janneke de jonge De oude brandweerkazerne aan de Spoorstraat in Roelofarends veen moet tegen de vlakte. Dat hebben burgemeester en wet houders van Alkemade beslo ten. De renovatie van het karak teristieke pand zou ruim 4,5 ton kosten. Zo'n investering vinden B en W niet verantwoord. Bo vendien wordt het Veense cen trum volgens hen zonder de ka zerne toegankelijker. Hoewel B en W de wens om te slopen al eerder uitten, be sloten ze op aandringen van de PvdA-fractie te laten berekenen wat de renovatie van het pandje zou kosten. De sociaal-demo craten betoogden dat het ge bouw met de karakteristieke slangentoren een pand is dat voor het nageslacht behouden moet blijven. Zij opperden on der meer de mogelijkheid een grand-café in de kazerne te ves tigen. Die mogelijkheid wordt door het besluit van B en W onwaar schijnlijk. Helemaal zeker is de sloop nog niet. De monumen tencommissie en de gemeente raad van Alkemade moeten zich nog over het voorstel bui gen. Hoewel de kazerne geen monument is, staat het in het bestemmingsplan Roelof- arendsveen-Centrum wel als beeldbepalend pand aange merkt. Behalve de 4,5 ton voor de opknapbeurt van het pand op de hoek van de Spoorstraat en de Stationsstraat zou Alkemade ook nog jaarlijks een onbekend bedrag voor het onderhoud op tafel moeten neerleggen. B en W hebben dat er niet voor over, omdat ze daarvoor de mogelijk heden voor de kazetf perkt vinden. Overigens kan de kai zijn vroegst volgend ft 8 worden gesloopt. Dan Pr ken de brandweerlied^ er lijk pas naar hun nieuw komen aan de Wil? Over één of twee maai gint daar de bouw nieuwe brandweerkat nex politiebureau. In b nU. dat ruim 2,5 miljoen um luim iiiuji"-" kost, komen de agö u 1 brandbestrijders elkaar &e melijk tijdens de lunch' de gezamenlijke kantin® et line ff I lingi lotie. ap te aare

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18