Voorhout worstelt met sportvoorzieningen Verbazing over opzeggen van huur Poppodium Duin Bollenstreek Kaalslag op het strand Oude Valkenburgse pont begint nieuw leven Gele-kaartenactie tegen obstakels gehandicapten Wantrouwen troef op hoorzitting Treslong mm Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/38,95 DINSDAG 12 OKTOBER 1999 CDA wil onderzoek parkeerkaarten sassenheim Het CDA in Sassenheim wil dat wordt uitgezocht waarom een invalidenparkeerkaart in deze gemeente veel duur der is dan in omliggende gemeenten. Zaterdag werd duidelijk dat er grote verschillen bestaan tussen de kaartprijzen in de streek. Fractievoorzitter H. Wilbrink, die daar veel reacties op heeft gekregen, vroeg om een onderzoek. Dat is toegezegd door BenW. Discussie over toekomst Katwijk katwuk De Katwijkse ondernemersvereniging KVIH houdt woensdag 13 oktober een symposium met als titel 'Katwijk in de 21ste eeuw'. Tijdens het symposium proberen de ondernemers door discussie een toekomstvisie voor Katwijk te ontwikkelen. De grote zaal van Tripodia aan het Hoornesplein is ingericht als discussiearena. De zaal is open vanaf 18.30 uur, het symposium duurt tot ongeveer 22.00 uur. Bridgedrive voor wereldwinkel noordwukDe Lionsclub Katwijk houdt op vrijdag 19 novem ber een bridgedrive waarvan de opbrengst naar de wereldwin kel in Katwijk gaat. De aanvang is om 19.45 uur in het restau rant van het Willem van den Bergh zorgcentrum aan de Zwarte- weg in Noordwijk. Geïnteresseerden kunnen zich voor 19 no vember telefonisch opgeven: 071-3647537 of 071-4030933. 'Elk vrij plekje is genoemd' Voorhout heeft grote moeite met het vinden van ruimte voor sportvoorzieningen en gymnastiekonderwijs. In een 'brainstormsessie' van gisteravond, waar uitdrukke lijk geen besluiten werden genomen, tastten de leden van de gemeenteraad volledig in het duister. „Het is ver domd lastig", verwoordde D66'er R. Heemskerk. voorhout huidige gemeentewerf en de annette van der elstAntoniusschool in het Boer- haavekwartier neerzetten. Op of in de nabijheid van het terrein 'Van Diest' aan de Jaco- ba van Beierenweg heeft het college een commercieel te ex ploiteren sporthal in gedach Het college van burgemeester en wethouders wil het liefst een sportzaal, geschikt voor kleine binnensport en bewegingson derwijs, op de plaats van de ten. Deze voorziening zal ook ruimte bieden voor het bewe gingsonderwijs van de scholen in het cluster Hoogh Teijlingen, dat op de hoek Jacoba van Bei erenweg en de Engelselaan komt. Bovengenoemde voorzienin gen moeten de gymnastiekzaal in de Linnaeusstraat en sport hal de Gaasbak vervangen. De zaal in de Linnaeusstraat staat op de nominatie om in 2000 gesloopt te worden. Wan neer de Gaasbak verdwijnt, is niet duidelijk. Vermoedelijk kan deze hal nog een paar jaar mee. Op de langere termijn - voor gebruik tot 2009 - zijn grote in vesteringen nodig. De scholen in het cluster zijn op de Gaas bak aangewezen, zolang er geen andere voorziening is. De raadsleden steunden de suggestie van het college om op het terrein 'Van Diest' een sporthal neer te zetten. Ze drongen aan op het nemen van een snel besluit hierover, in verband met de komst van het cluster Hoogh Teijlingen. Overigens waarde het spook Aan de problemen tussen het Noordwijkse jeugdcentrum JOIN en de stichting Poppodi um lijkt maar geen einde te ko men. Met het opzeggen van de huurovereenkomst tussen JOIN en Poppodium heeft het jeugd centrum een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de strubbelin gen tussen de twee. De actie wekt verbazing bij zowel A. Imt- hom van Poppodium, als cul tuurwethouder Th. Sweers. Afgelopen zomer ontstonden er problemen tussen JOIN, Poppodium en de gemeente, nadat omwonenden hadden geklaagd over de overlast die de popevenementen zouden ver oorzaken. Burgemeester en wethouders van Noordwijk ga ven toen te kennen dat zij de concerten het liefste van de Weteringkade zagen verdwij nen. Ook JOIN toonde zich be reid de huurovereenkomst op te zeggen. Na verschillende ge sprekken kwamen de drie par tijen overeen dat de afspraken tussen JOIN en Poppodium 'voor verbetering vatbaar' wa ren. Er werd besloten de huur overeenkomst nog niet op te zeggen, maar eind oktober ver der te praten over een oplos sing. Tot verbazing van A. Imthom ontving hij vorige week echter een aangetekende brief met daarin twee mededelingen. JOIN zegde het huurcontract op en stelde voor om te komen tot een nieuwe overeenkomst. „Terwijl we eind deze maand de koppen weer bijelkaar zou den steken", zegt Imthom. „Wij weten het echt niet meer. We worden voor het blok gezet." Imthom heeft nog niet ge sproken met het bestuur van JOIN, maar inmiddels wel de hulp van wethouder Sweers in geroepen. „Het verbaast mij dat die brief er plotseling lag", zegt ook Sweers. Hij tilt echter min der zwaar aan het schrijven dan Imthom. „Ik zie het als een for mele zaak. Beide partijen wil den de huurovereenkomst ver beteren. Het contract wordt weliswaar opgezegd, maar er zit ook een voorstel bij voor een nieuwe overeenkomst", zegt de Noordwijkse wethouder. Hij vraagt zich wel af wat de be weegredenen van JOIN zijn ge weest. „Ik ga ma"ar weer in overleg." „Ik zet er mijn vraagtekens bij of dit wel zo'n formele kwestie is", zegt Imthom. „Het komt manipulerend over. Ik vind het geen brave actie. Er bestaat ten slotte ook nog zoiets als huur- bescherming, je kunt niet zo maar een huurovereenkomst opzeggen." Bij JOIN was van morgen niemand bereikbaar voor commentaar. noordwukAls de aanhoudende regen nog niet voldoende bewijs is den met vereende krachten gedemonteerd en afgevoerd, om pas in dat de zomer zijn laatste adem heeft uitgeblazen, dan maakt de kale het voorjaar weer uit de opslagloodsen te komen. Ook paviljoen Los aanblik van het strand dat wel duidelijk. De laatste strandtenten wor- Tios in Noordwijk moet eraan geloven. foto dickhogewoning sassenheim margrit tibboel Het tariefssteem voor het riool recht blijft de komende jaren in Sassenheim gehandhaafd. Daarmee komt een eind aan een jarenlang durende discus sie over de voor- en nadelen van drie verschillende heffins- normen, waarmee de gemeente de rioleringskosten dekkend wilde maken. De politieke par tijen menen dat er wel een aan zienlijke besparing op het drinkwater kan komen. Volgens het college van B en W en de leden van de commis sie ABA biedt een andere hef fing dan de huidige niet het ge- Sassenheim handhaaft huidig tariefsysteem voor rioolrecht wenste resultaat. Het heffen van een vast bedrag per aan sluiting is weliswaar eenvoudig uit te voeren tegen relatief lage kosten, maar is voor de Sassen- heimse bevolking geen stimu lans om minder water te gaan gebruiken. Ook een koppeling van het rioolrecht aan het drinkwaterverbruik biedt geen soelaas. Dat leidt alleen maar tot een tariefsverhoging om de rioleringskosten dekkend te maken. Een derde mogelijkheid - een heffing vaststellen aan de hand van het aantal personen in een huishouden - stuit op or ganisatorische problemen. Voor een formule waarbij het waterverbruik en het aantal ge zinsleden wordt berekend moet een schijventarief geïntrodu ceerd worden. Vrijwel alle parti culieren in Sassenheim worden dan naar het tarief van de eer ste schijf belast, terwijl de grootverbruikers meer moeten betalen. Van de 5794 verbrui kers krijgen 2700 verbruikers een lastenverzwaring. De overi ge 2600 kleinverbruikers zien hun rioolrechtheffing dan da len. De 55 grootverbruikers moeten meer betalen. De leden van de commissie ABA besloten gisteravond dat de voordelen van de betreffende alternatieve heffing niet opwegen tegen de nadelen: een forse lastenver zwaring voor een groot aantal kleinverbruikers. De bestaande situatie blijft gehandhaafd: de stijging van het rioolrecht wordt gelijk ver deeld over het vast en variabel tarief op basis van het verbruik per kubieke meter. Zonder verleden is er geen toekomst. Om die reden hebben Christiaan Pen en Thomas van der Meij het oude Valkenburgse pontje van de verdrin kingsdood gered. De twee, zo trots op een pauw: „Deze schuit gaat nooit meerweg." Ze hebben er inmiddels al prijzen mee gewonnen. Op de Katwijkse najaars feesten voeren de in oude kleder dracht uitgedoste Valkenburgers op 'hun' pontje mee met de gondelvaart. En de jury beloonde hen met een eer ste plek vanwege het orginele karakter. De pont is weer een nieuw leven be gonnen, nadat hij gedoemd was te ver dwijnen. Niemand moest meer iets van de oude pont hebben. Hij was zelfs naar de bodem van de Oude Rijn gezakt. Zo erg was het met de pont ge steld. Omdat Sinterklaas per boot in aantocht was en bij het Valkenburgse haventje moest aanmeren, takelde de gemeente het oude pontje naar boven. „Breng 'm maar naar de schroot hoop", zei Cees Timmers, de plaatse lijke slager maar ook voorzitter van stichting Het Pontje. „Dat ding ziet er niet meer uit." De pont zag er inderdaad niet meer uit. Het was een vullisbak, vonden de Valkenburgers. Maar Christiaan Pen en Thomas van der Meij vonden het zonde dat de pont, die elke Valkenbur ger wel een keer heeft overgevaren naar Rijnsburg, rücksichtslos naar de sloop gebracht zou worden. Ze 'koch ten' de boot voor een symbolisch be drag van een gulden, al is het 'bedrag' nog niet overgemaakt. Onder supervisie van zijn maat Chris- taan Pen, in het dagelijks leven instru mentmaker, kreeg de boot een facelift. „We hebben het puur noodzakelijke gedaan. De bodem was verrot, we hebben 'm een verfje gegeven, een paar klinknagels geslagen en moet je zien; is het geen plaatje?" Inmiddels heeft Thomas van der Meij er met zijn hele familie over De Kaag gevaren. Hij had daar veel bekijks. „Ik hoorde tel kens: verrek, daar gaat de pont." Bij de plaatselijke winkelier Van Steijn kun nen de Valkenburgers terecht voor verf en andere dingen. „Als we alles zelf moeten betalen, gaat de aardigheid er vanaf." Het idee om de pont midden op het Thomas van der Meij (r) en Christiaan Pen varen met hun 'trots' door de Oude Rijn. „We hebben 'rr klinknagels geslagen en moet je zien, is het geen plaatje?" n verfje gegeven, een paar foto marklamers Castellumplein te plaatsen 'met een zooitje planten erin' werd door de ge meente Valkenburg weggewuifd. „Waarom nou toch", vraagt Thomas van der Meij zich af, „Op de Katwijkse Boulevard ligt toch ook een bom schuit. Weet je wat het is? De mensen hebben geen historisch besef. Valken burg heeft qua historie zoveel te bie den, maar er gebeurt helemaal niks Historisch besef leeft er wel bij de Val kenburgers, van wie Christiaan Pen momenteel een Westlander opknapt. Westlanders zijn schuiten, waarmee vroeger in het Westland groenten en fruit vervoerd werd. Volgend jaar ver voert hij zichzelf in de boot. Naast hem neemt zijn toekomstige vrouw plaats, van de zomer gaat hij trouwen. En de pont vaart mee, volgestouwd met genodigen voor de trouwerij. Voor de oude Valkenburgse pont heb ben Pen en Van der Meij al een mooi plekje in gedachten: bij de nieuwe pont, voor het Wapen van Valkenburg. Die nieuwe pont is volgens Thomas van der Meij trouwens een 'foeillelijk' ding, dat bovendien niet zo makkelijk door het water 'snijdt' als de oude pont deed. „En ze gebruiken een mo tor. Dat kan toch niet bij een pont. Bij een pont moetje aan een tóuw trek ken." Als de oude pont eventueel bij de nieuwe pont komt te liggen, moet er volgens de twee bordje bij geplaatst worden met alle wetenswaardigheden van de pont. Fietstochten moeten langs de oude pont lopen. Zelf weten ze niet zoveel van het verle den van het vaartuig. Ze hopen dat er Valkenburgers zijn die op een zolder nog een doos met informatie hebben. Hij is wel ouder dan vijftig jaar. Daar mee voldoet de oude pont aan de cri teria om in aanmerking te komen als varend monument. Christiaan Pen: „Zeker weten dat de oude pont een certificaat krijgt." Nu de oude Valkenburgse pont weer 'in de vaart is' komen er vele reacties los van mensen. De twee: „Dat is pre cies wat we willen. We spreken men sen die zeggen: weet je nog dat ik met die oude pont ben overgevaren naar Rijnsburg. Joh, als je op die pont staat, word je gelijk een ander mens." van het conflict met projectont wikkelaar en grondbezitter Noorlander - over de grond prijs van het cluster - nog steeds op de achtergrond. Dit conflict kan gevolgen hebben voor de bouw. De raad bleek niet unaniem ingenomen met het voorstel van het college om in het Boer- haavekwartier een sportzaal te bouwen. De fracties van het CDA, D66, WD en PvdA zoch ten naar alternatieve locaties. Daarbij kwamen achtereenvol gens de .schapênwei in Oost hout, het parkeerterrein voor vrachtauto's, de Componisten laan (waar de Jongeren Ont- moetings Plaats komt) en de Boekenburglaan naar voren. „Ik geloof dat elk vrij plekje in Voorhout genoemd is", ver zuchtte WD-wethouder P. van Riet (financiën/sportzaken). „We komen er niet uit. We gaan ons beraden op de argumen ten. Maar de suggesties kosten wel tijd. En de enige plek waar we kunnen bouwen zonder be stemmingsplanproblemen is de werf', concludeerde hij. Stichting Platform Gehandicap- de gehad. „Allereerst hebben tenbeleid Voorhout (SPGV) we de burgemeester op de houdt volgende week een 'gele hoogte gesteld van het idee. Die kaarten-actie'. Samen met de was enthousiast. Evenals de po- politie gaan de bestuursleden litie en de ondernemers. Zeven van de stichting de straat op tig winkeliers moesten we in- om mensen te wijzen op obsta- lichten. We hebben gekozen de herfstvakantie, omdat het dan drukker is op straat en er meer kinderen rondlo pen." Het initiatief is af komstig van de ge handicaptenraad in Utrecht. Daar maakt de SPGV on derdeel van uit. De stichting is op 29 september 1997 op gericht. Een aantal mensen was toen al ruim een jaar bezig voor de lichamelijk gehandi capten in Voorhout. De stich ting heeft goede contacten met ten, auto's fout te parkeren of de gemeente, maar ook met de kels in het verkeer die in een rolstoel zitten, blind zijn of slecht ter been zijn. Door het uitdelen van gele kaarten hoopt de stichting op een mentali teitsverandering. Veel mensen hebben niet door dat zij lichamelijk gehandicapten in hun bewegingsvrij heid belemmeren. Bijvoorbeeld door uitklapborden van winkels mid den op straat te plaatsen, fiet- ergens neer te zet- 'Je moet mensen attent maken op de problemen' struiken over stoepranden heen te laten hangen. Het is volgens de vice-voorzitter van de stich ting, Mieneke Vreuls, niet de bedoeling mensen op hun vin gers te tikken, maar ze te laten nadenken. „Als je mensen niet wijst op wat zij doen verander je niets. Je moet ze attent ma ken op de problemen." gehandicapten zelf. Elke week is er een telefonisch spreekuur, waar iedereen met vragen en problemen terecht kan. Na de actieweek wordt terug geblikt op de problemen die zijn opgemerkt. Aan de hand van die evaluatie bekijkt de stichting wat er aan gedaan kan worden. Omwonenden voelen zich belazerd tot de laatste snik zullen aan vechten. Ze willen dat Treslong het aantal activiteiten drastisch beperkt en dat er per keer geen 2200 gasten worden toegelaten, maar 1200. „Dan vraag je een ondernemer om in zijn gezon de bedrijf te snijden, maar dat zal me worst wezen", aldus Nij- man. „Er worden normen over treden en dan moet de ge meente optreden." Hulsebosch legt uit dat de ge meente niets kan doen tot er lieke de kwant Omwonenden van partycen trum Treslong hebben geen greintje vertrouwen meer in de gemeente. Dat werd gisteren duidelijk tijdens een hoorzitting over de concept-milieuvergun ning van het horecabedrijf. De buurt is woedend op het colle ge dat hen al vijf jaar aan het lijntje zou houden. Alleen spoe dig optreden tegen de geluids overlast kan de gemoederen nog tot bedaren brengen. Wethouder A. Hulsebosch (milieu) en hoofd van de afde ling milieu W. Slotboom waren naar partycentrum Treslong ge komen om de opmerkingen van bewoners over de ontwerp- milieuvergunning aan te horen en 'mee te nemen' in de proce dure. Bij aanvang van de zitting werd echter duidelijk dat bewo ners niet van zins waren deze procedure netjes te volgen. Eén voor één vielen ze de gemeente aan op nalatigheid en 'bedotte- rij'. „De gemeente heeft de ene procedurele fout op de andere gestapeld en op die fouten is deze milieuvergunning geba seerd", zegt voorzitter W. Nij- man van de Wijkvereniging Tet- spark. „Daarmee zet ze ons nu klem: zonder vergunning kun nen zogenaamd de normen niet gehandhaafd worden. Maar als dat ding er eenmaal is, kunnen wij helemaal niet meer protesteren tegen het lawaai, want dat is dan opeens legaal. We moeten hoe dan ook onze bek houden." A. van Heusden, bewoner van de Parklaan en' tevens WD- raadslid: „We zijn gewoon bela zerd. De gemeente zegt dat de gestelde geluidsnormen streng genoeg zijn, maar kan dat niet aantonen, want van de geluids metingen klopt helemaal niets. En Treslong zei in 1997, toen ze de sporthal erbij kocht, dat daar opslag zou komen. Nu is het een feestzaal die extra overlast geeft. We voelen ons aan alle kanten misleid." Enkele omwonenden gaven aan dat ze de milieuvergunning probeert ze de toehoorders te verzekeren dat de normen in de milieuvergunning streng ge noeg zijn om overlast te voor komen en dat sancties volgen als Treslong zich niet aan de voorschriften houdt. Bewoners geloven èr echter niets meer Wethouder M. Witteman van ruimtelijke ordening pakte de microfoon en nam plaats voor de tafel. „Kunnen we dit niet op een andere manier oplossen. Informeel, met een bakje koffie. Want het probleem is duidelijk: dit bedrijf past niet meer in de ze buurt. Bovendien willen alle partijen op den duur hetzelfde, namelijk verhuizing van Tres long. Dan moeten we dit toch als volwassenen pratend op kunnen lossen. Ik doe u een handreiking. We gaan uit van vertrek over drie jaar en zoeken voor de tussenliggende periode oplossingen." De sussend bedoelde woor den werkten als olie op het vuur. Bewoonster A. Bisschops van de Vosselaan: „Oh ja, en u denkt dat Treslong in die drie jaar gaat investeren in geluids isolatie? Dat gelooft u toch zelf niet? Dus dat betekent dat u i ons gewoon nog drie jaar in de herrie laat zitten." Van Heus den haalde venijnig uit: „Ik stuur u terug achter uw tafel meneer Witteman. Het enige wat u doet is ten behoeve van Treslong de bewoners pushen om toe te geven en geen juridi sche procedures te starten. Snel die milieuvergunning erdoor drukken. Het is gewoon bedot- terij van de bewoners." ijnda? pos I, is een if '8 V uit hf aa te ba k. orbe> j& ■r ell

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16