Huizenprijzen regio stijgen minder snel O Het spoor van de 21 ste eeuw komt uit Leiden .Gymnasiasten missen het echte vuurwerk Leiden Regio GERECHT DINSDAG 12 OKTOBER 1999 [1 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl 'UINSTAD-STAALWIJK Gemeenteraadsleden van de SP en de SP- [idpdienst komen morgen op bezoek in buurthuis De Linde, He enstraat 64. Van 19.30 tot 20.30 uur is er open spreekuur, waar uurtbewoners welkom zijn om de wensen over de buurt, de aawoonsituatie, de voorzieningen in de wijk, de gemeente en andere sh aken kenbaar te maken. Aan de medewerkers van SP-Hulpdienst ala unnen vragen worden gesteld over huursubsidie of juridische za- Vanaf 20.30 uur kunnen bewoners tijdens de fractievergade- ng met de fractie spreken. 0TOWEDSTRIJD In het kader van een publiciteitscampagne hou- p en de wijkgroepen Slaaghwijk, Leiden Noord en Oostelijke bin- enstad een fotowedstrijd met als thema 'Samenleven in 2000'. Ie- jg ereen kan meedoen. Voorwaarde is dat de foto's, oude of nieuwe, i één van deze drie wijken zijn genomen. Per persoon kunnen laximaal twee foto's worden ingeleverd. Inzendingen moeten lór 22 oktober worden gestuurd aan Wijkbeheer, Postbus 9100, (00 PC Leiden. De 15 mooiste foto's worden vanaf 26 november - Itvergroot - tentoongesteld in het Stadsbouwhuis, Langegracht ERENWIJK De Leidse Dag van de Ouderen wordt vrijdag 15 okto- 2 ir van 10 tot 16 uur gevierd in De Regenboog, Watermolen 1, met s thema: Leiden vroeger en nu. Historicus E. van der Vlist vertelt er sociale veranderingen en N. Jasperse, oud-beleidsmedewer- Monumentenzorg Leiden, vertelt aan de hand van dia's over stedelijke ontwikkeling van Leiden. Ook wordt de uitslag be- ndgemaakt van de schrijfwedstrijd 'Mijn Moment'. Toegangs- arten zijn voor 7,50 gulden te koop bij de Leidse Welzijnsorgani- lie, Breestraat 117, telefoon 5168168. Bij deze prijs is een lunch jegrepen. *JCRAS Voor 50-plussers worden morgen van 13.30 tot 16 uur r ronden bingo gespeeld in buurthuis Tie Pancrat, Middelste- 85. Uf -VENSHOF In buurthuis Stevenshof, Trix Terwindtstraat 4 is jdag van 9 tot 11.30 uur een kinderkleding- en speelgoedbeurs. toegang is gratis. UWENHOEK Ook dit najaar is er weer een bomencursus. The- 's zijn onder meer bomen, vruchten, blad en stuifmeel. De cur- bestaat uit vier avonden en drie zaterdagochtendexcursies en 150 gulden. De eerste bijeenkomst is 19 oktober. Inlichtingen: toon 5174175 of 5173924. n en >RS Wijkvereniging Muiderslöot houdt morgen een najaarsbin- 1 2 n het gebouw bij de speeltuin in het Morskwartier, Damlaan Aanvang 20 uur. de Leidse werkgroep van Amnesty International houdt in de week 18 tot en met 23 oktober de jaarlijkse huis-aan-huis collecte, ei rvoor worden nog nog collectanten gezocht. Informatie wordt n even door Constant Berkhout (5133939) of Vincent de Heij a 18939). (bi dtuiótn u) ï/tyJ&ruL. Heineken Tarwebok of Amstel Herfstbok Zachtzoet bokbier met een aai pittige smaak. 6-Pack, 6 flesjes a 30 cl van 6.75/5.95 voc Ril CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 In 2004 kost de reis Lei- den-Lille minder tijd dan de reis Leiden-Emmen. Nederland is dan, door de aanleg van de HSL-zuid, aangesloten op de hoge snelheidslijn. Slechts wei nigen weten dat een Leids bedrijf een belangrijke rol heeft gespeeld in het ont werp van deze lijn tussen Amsterdam en Antwerpen. Peter Krouwel, ontwerper van npk industrial design, over een bijzondere op dracht. „Wij wilden het spoor niet ontkennen." LEIDEN PETER GROENENDIJK De HSL-zuid is een uniek pro ject. Voor het eerst komt een spoorlijn vrijwel geheel uit de fabriek. „Dat heeft te maken met onze inbreng", legt Peter Krouwel uit. „Normaal wordt een spoorlijn opgebouwd uit losse elementen als bruggen en viaducten. Maar wij hebben de HSL-zuid in zijn geheel ontwor pen. In de architectuur en ci viele technniek is dat niet ge bruikelijk, maar in het industri eel ontwerpen wel. Daarom zijn wij ook ingeschakeld door de projectorganisatie van de HSL." De eerste opdracht voor npk was een ontwerp te maken waarmee 15 procent van de in genomen ruimte bespaard kon worden ten opzichte van het originele ontwerp. „Daarvoor moesten allerlei knelpunten worden opgelost. Wij waren hiertoe in staat doordat we als bureau een brede ervaring heb ben in verschillende vakdicipli- nes. We noemen dat 'integrale productontwikkeling'. Op dat vlak is dit onze grootste presta tie tot dusver." Npk ontwierp eerder onder meer het nieuwe dynamische busstation naast NS-station Leiden Centraal. Krouwel betreurt het dat de publiciteit rond de hogesnel heidslijn tot nu toe voorname lijk negatief is geweest. „Men sen zijn gefixeerd op die trein die voorbijraast. Ze zijn bang voor de herrie. Maar dat valt best mee. Deze trein wordt een verademing ten opzichte van gewone treinen. Door de enor me snelheid - 300 kilometer per uur - is de trein maar heel even in beeld, en het zoevende ge luid is heel anders dan dat van de huidige treinen. De infra structuur, het spoor dus, is wel permanent in beeld. Daarom moet daar de aandacht naar uitgaan. Helaas komt dat niet altijd goed over bij burgers en politici." Volgens Krouwel moet het spoor niet worden weggestopt. „Men wil er zo weinig mogelijk van zien, het spoor wordt ont kend. Wij hebben ons daar ech ter niets van aangetrokken: de HSL wordt het spoor van de 21e eeuw, en verdient daarom een eigen identiteit." Die nieuwe identiteit komt duidelijk naar voren in het ontwerp van npk voor de geluidswering langs het spoor. „Dat zijn transparante schermen geworden", vertelt Krouwel. „Daardoor wordt het uitzicht niet belemmerd, en kan de reiziger genieten van het landschap. Ze zijn schuin opge steld, zodat ze het geluid reflec teren naar het spoor. Ook op merkelijk is de manier waarop de schermen bevestigd zijn: ze lijken te zweven." Wellicht zul len op de schermen ook zonne panelen worden aangebracht. „Dat zou mooi zijn. Als die pa nelen worden aangebracht kan in de toekomst één op de zes treinen volledig op zonne-ener- gie rijden." Krouwel begrijpt dat veel Lei- denaars nog niet enthousiast zijn over de HSL: „Leiden wordt geen halteplaats, dus men ziet er geen voordeel in. En het spoor loopt wel vlak langs Lei den, dus zijn Leidenaars bang voor overlast." Die angst is vol gens Krouwel onterecht. „Vlak voor Leiden gaat de HSL de Groene Hart-tunnel in. In Lei den zal dus niets van de trein te horen zijn. En de lijn heeft wel degelijk nut voor Leidenaars: Dwarsdoorsne de van een deel van de HSL- zuid. Rechts is de schuin opge stelde geluids wering zicht baar. illustratie npk graphic design met de trein ben je tegenwoor dig binnen 25 minuten op de halte Schiphol, waar je wel op de HSL kan stappen. En dan is Parijs plotseling heel dichtbij." Het ontwerp voor de HSL- zuid van npk industrial design is tot 1 januari 2000 te zien in de tentoonstelling 'Op Euro pees Spoor' in het Nederlands Architectuurinstituut in Rot terdam. 'Duurdere gebieden remmen wat af LEIDEN/REGIO HERMAN JOUSTRA De huizenprijzen in Leiden en omgeving stijgen minder snel dan landelijk het geval is. De gemid delde prijs van een huis in deze regio lag in het derde kwartaal van dit jaar 14,1 procent hoger dan in het derde kwartaal van 1998. Landelijk ligt dit cijfer op 17,4 procent, volgens de cijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). „We zien op dit ogenblik dat de koplo pers, de wat duurdere regio's, wat gaan afrem men en dat de gebieden waar de prijzen histo risch wat lager lagen gaan inlopen", zegt de Voorhoutse makelaar M. Sedelaar, lid van het al gemeen bestuur van de NVM. Het zijn met name de appartementen in de Leidse regio die duurder zijn geworden, zo blijkt uit de cijfers. Ten opzichte van een jaar geleden liggen de prijzen 17,2 procent hoger. Hoekwo ningen stegen gemiddeld met 10,8 procent en tussenwoningen met 11,9 procent. „Deze ont wikkeling baart ons zorgen", zegt Sedelaar. „De prijzen blijven stijgen, net als de hypotheekrente. De betaalbaarheid van de woningen neemt af. Voor iemand met een modaal inkomen is het bij na onmogelijk een huis te kopen." De bewering van de NVM dat de prijzen in de wat duurdere gemeenten wat minder snel stijgen dan elders, gaat niet op voor Oegstgeest, zegt G. Bakema van makelaardij Proper. „De cijfers van de NVM zijn niet specifiek uitgesplitst naar plaats, maar ik heb de indruk dat de prijzen hier gewoon zijn doorgestegen. Oegstgeest is bepaald niet achtergebleven. Er worden nu prijzen ge maakt waarvan ik denk: jeetje, hoe is dat moge lijk." Bakema benadrukt dat vooral de plek waar een huis gesitueerd is, de prijs bepaalt. „Kijk, maar naar de Professoren wijk in Leiden. Als je kijkt wat je daar voor een normaal tussenhuis moet beta len.... dat zijn bedragen die je vijf jaar geleden niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Ook in Oegstgeest is dat zo, met name oud Oegstgeest. Dat is een klein gebied, waar zoveel mensen be langstelling voor hebben dat er prijzen worden gemaakt waarbij wij ons op het hoofd krabben. Ik sprak laatst een dame die zowel in Oegstgeest als Wassenaar zoekt naar een huis. Zij zei dat Oegstgeest op prijsniveau naar Wassenaar aan het toegroeien is." Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat de hui zenmarkt instort, meent hij. „Drie jaar geleden zeiden we ook al dat het eind toch een keer in zicht zou moeten zijn. En nu horen we geregeld: had ik dat en dat huis toen maar gekocht. Wij zijn ook geen makers van prijzen, wij zijn volgers. Als de vraag relatief schaars blijft en de rente blijft op een acceptabel niveau dan zullen de prijzen blijven stijgen." tsi leerlingen van het Stedelijk nasium en hun leraar tschappijleer dachten gis- :htend een spannende zit- van de politierechter mee ieze! an maken. Maar helaas, de achten verschenen niet op tting aan de Witte Singel. ierechter mr. J. van Daal ebe de mee met de teleurgestel- Le<t acent en maakte er toch een leerzaam ochtendje D ie vragen je misschien af: om dragen die menseq he rare jurken?', begon Kg baal. „Welnu: met deze to- aken wij duidelijk dat we 1 onafhankelijk zijn. Wij 'en met geen enkele partij 'it te staan, en spreken vol- objectief recht." Maar. zo 'één van de aanwezige ngen zich af, kun je als er wel altijd objectief zijn? eb de mogelijkheid om taak voorbij te laten gaan", legde de politierechter uit. „Stel dat mijn dochter is aangereden door een dronken automobilist, en een week later moet ik ie mand berechten die onder in vloed heeft gereden. Dan laat ik mij vervangen. Dat is mijn plicht, ik weet op dat moment dat ik emotioneel betrokken ben bij een zaak. Ik ben dan niet de aangewezen persoon om recht te spreken." Van Daal besloot na deze lessen toch een zaak te behandelen, ondanks de afwezigheid van de verdachte. Het ging om een 60- jarige L.eidenaar, die in augus tus in één dag op drie verschil lende plaatsen vernielingen aanrichtte. Hij ramde onder meer de voordeur van een hem onbekend persoon met een putdeksel. De rechter legde de leerlingen uit, dat hij in deze zaak graag rekening had gehou den met bijzondere omstandig heden, zoals de leeftijd van de verdachte en diens alcoholver slaving. „Hij heeft echter beslo ten zich hier niet te verdedi gen", zei Van Daal, „en dus heb ik geen enkele moeite om hem te veroordelen tot een gevange nisstraf van drie weken." Dank zij Van Daals enthousiasme vertrokken de gymnasiasten toch voldaan huiswaarts. Het echte vuurwerk liepen zij hierdoor echter mis. Aan het einde van de ochtend behan delde de politierechter de zaak van een man uit Noordwijker- hout, die in de kleine uurtjes van een zaterdagavond in au gustus een kopstoot had uitge deeld aan een andere inwoner van die plaats. Verdachte en slachtoffer kenden elkaar niet. „We hebben hier te maken met zinloos geweld", meende offi cier van justitie mr. M. Kat- touw. „Er was geen enkele aan leiding voor deze daad. Aan de kopstoot ging slechts een kleine discussie vooraf, zo blijkt uit verklaringen van andere bezoe kers van het café waar dit alles heeft plaatsgevonden." De verdachte, die al eerder met justitie in aanraking kwam en die meermalen is behandeld voor zijn drugs- en drankversla ving, zei dat zijn daad een inci dent was in een periode waarin hij zijn leven op orde trachtte te zetten. „Ik zorg voor mijn twee kinderen en woon weer samen. Ik sport veel en alcohol en drugs mijd ik. Alleen op die avond ging het mis." De officier van justitie wees erop, dat hij deze terugslag had kunnen zien aankomen. Zij eiste acht maan; den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. Politie rechter Van Daal was echter van mening dat een celstraf de sastreuze gevolgen zou hebben voor het gezin. Hij legde acht weken op waarvan de helft voorwaardelijk, met de moge lijkheid om de straf om te zet ten in dienstverlening. De ver dachte dankte de rechter voor zijn inlevingsvermogen. PETER GROENENDIJK* t de Leidsch Dagblad.IKOI IliVIÜN ANNO 1899 Donderdag 12 October RIJNSBURG - Gemeenteraad. Bij de gebruikelijke rondvraag deelt de heer Van Egmond mede, dat de losplaats aan den Vlasoven voortdurend in beslag wordt genomen door hoopen mest, zoodat er niet ge lost kan worden. Besloten wordt een bordje te plaatsen met het ver bod langer dan drie dagen mest te laten liggen op verbeurte van boete. De heerVan Iterson stelt voor, den Rijksveldwach ter evenals vorig jaar een gratificatie toe te kennen van 10. De Voorzitter vindt geen termen, dit voorstel als hoofd der politie, te doen of over te nemen. In besloten vergadering wil hij hiervan gaarne de redenen ontvouwen. LEIDERDORP - Het Ondersteuningsfonds 'Een goed Verbond', dat zich ten doel stelt zieken en herstel lenden, alsook kraamvrouwen, versterkende midde len te verstrekken, heeft in het tweede jaar van zijn bestaan uitgedeeld: 1500 eieren, 86 kilovleesch, 310 liter melk, 5 flesschen wijn, 25 sinaasappelen. ANNO 1974 OEGSTGEEST - De Katwijkse mejuffrouw Schut is gisteren in het huwelijk getreden. Ze werd van het ene moment op het andere mevrouw Elsgeest-Schut. Wie denkt dat de bruid hier de huwelijksacte tekent heeft het helemaal mis. De Katwijkse doet namelijk op deze foto haar theorie-examen voor het rijbewijs over. Uitstel was niet mogelijk, zodat de bruid op haar trouwdag behalve naar het gemeentehuis ook naar het bekende Witte Huis in Oegstgeest moest.foto archief'leidsch dagblad blijft hameren op 'liberale standpuntjes' van Lange- rak. Dat gebeurde onder andere in een debatje over het kraken van het gemeentepand aan de Hooi gracht. Langerak had er bezwaren tegen dat het col lege niets heeft gedaan omdat hiermee een vrijbrief is gegeven aan de aspirant-krakers van andere leeg staande gebouwen van de gemeente. Een vertegen woordiger van de krakers vertelde over de plannen, die men met het pand heeft. De commissie hoorde dat aan en vervolgens van de wethouder, dat de ge meente onderhandelt met de stichting Migranten centra over de bestemming van het pand voor de huisvesting van buitenlandse arbeiders. Wellicht kunnen er ook werkende jongeren worden gevestigd, maar dat staat nog niet helemaal vast. Met de kra kers wordt niet onderhandeld. Verboom zich rich tend tot de kraker: "Jullie zijn immers geen partij. Je mag er van ons zolang wonen dat vind ik best, maar ik heb geen moer met jullie te maken". Zaterdag 12 oktober LEIDEN - Arie Verboom, socialist in hart en nieren, blij met zijn wethoudersstoel in het linkse program college, is een mooie voorzitter in de raadscommis sies, die onder zijn leiding vergaderen. Soms heel formeel, bijvoorbeeld als hij zijn voorganger, CDA'er Ham, toespreekt met "meneer de oud-voorzitter". Meestal heel informeel. "Paulien" tegen zijn fractie genote mej. Buring, "Anne" tegen mej. v. d. Zande van het programcollege. En tegen de VVD'er Lange rak, die hij steevast met "meneer" aanspreekt, wel ineens "Wat kan jou dat nou toch schelen?" Een man vol emotie en dat maakt zo'n verder toch vrij saaie vergadering als de commissie volkshuisvesting gistermiddag hield, toch aardig om bij te wonen. Verboom is niet een voorzitter, die alles keurig laat verlopen, maar hij brengt de politiek duidelijk in de commissievergadering. Hij lokt het zelfs uit als hij Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door hinnen veertien dagei 13 bij a plaatsing een ingevulde cheque (geen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15