oningbouw op eilandjes langs oergeul uit ijstijd 3 i ,V reinramp bij Londen lijkt sterk op 'Harmeien' erzekeraars worstelen met de genetische toekomst Binnenland Kritiek op akkoord Borst met apothekers —JrDAC 9 OKTOBER 1999 j Sterdam wint land in IJburg met nieuwste techniek lijkt nu nog net de Waddenzee, maar hier op IJburg :en uiteindelijk 18.000 woningen komen voor 45.000 iners." Met een wijds gebaar wijst C. de Jong van HSctgroep IJburg over het IJmeer bij Amsterdam. Nu og slechts een grote winderige zandplaat zichtbaar pgespoten zand waar bulldozers druk bezig zijn. In 1^ jjrte is de skyline van de hoofdstad zichtbaar en den- fanJiet verkeer over de AIO. elicl jdam aap luymes at ^jmgdurige discussies over Danpteg van IJburg, kon vorig rtgffindelijk een begin worden p.akt met het aanwinnen voor de bouw van wo- Uit onderzoek bleek het IJmeer niet overal kan worden gewonnen. iergeul uit de Ijstijd bij- •eld, een kronkelige goot idder, vormde een belet- grond bleek daar te slap. js eilandjes komen daarom [deze oergeul te liggen, op fen waar de bodem wel genoeg is voor bebou- Zo bepaalt dus een dui- jn jaren verborgen geble- ndschapsgegeven de plat- ïd van de nieuwe wijk. de aanleg van IJburg is lieuwe techniek bedacht, anger de techniek van in- iring waarmee ons kikker- sinds de tijd van Leegh- in de 17e eeuw vertrouwd uwenlang werden meren door er een dijk een te leggen om er ver is het water weg te malen, ie Flevopolder is nog vol- deze methode aangelegd. >r de aanleg van de zes ei- ïs waarop IJburg komt, wordt de zogenoemde pannen koekmethode gebruikt: Laag voor laag wordt er zand op de bodem van het IJmeer gelegd, zodat er uiteindelijk midden in het water een eiland ontstaat. Er wordt niet eerst een dam- wand aangelegd. Voor het aan brengen van de zandlagen wordt een computer gestuurde sproeiponton gebruikt die spe ciaal voor IJburg is ontworpen en gebouwd. Hiermee kan heel nauwkeurig het zand in lagen op de bodem worden aange bracht. Op de slappe bodem ontstaat op deze wijze een dik pakket zand van in totaal zes lagen, waardoor IJburg uiteindelijk ongeveer 1,10 meter boven het NAP komt te liggen. De toe komstige bewoners hoeven dan ook niet bang te zijn voor grondwateroverlast. Landme ters kunnen met behulp van sa tellieten zien of de gewenste hoogte is bereikt. Door het ge wicht van het zandpakket wordt het water uit de bodem laag geperst, waardoor er een stevige ondergrond komt waar in kan worden geheid. Want ook IJburg wordt, net als Am sterdam, gebouwd op palen. Volgens H. de Leeuw van In genieursbureau Amsterdam is t*. ■Mr .6. 1 Amsterdam is druk bezig met het winnen van land op Uburg. foto anp hans steinmeijer het opspuiten van land in het goedkoper dan de aanleg van vendien dat de toekomstige be- land bestaat veel belangstelling IJmeer mogelijk, omdat het wa- een damwand en te vergelijken woners niet tegen een dijk hoe- voor deze techniek. Zo hebben ter hier hooguit anderhalf tot met de aanschaf en het bouw- ven aan te kijken, maar kunnen enkele ingenieurs uit Japan en twee meter diep is. De pannen- rijp maken van bestaande genieten van een vrij uitzicht Indonesië al een bezoek aan koekmethode is volgens hem grond. Het grote voordeel is bo- over het meer. In het buiten- het IJmeer gebracht. Ook bui tenlandse tv-ploegen hebben hun camera's er al laten snor ren. Voor de aanleg van IJburg is in totaal zo'n dertig miljoen ku bieke meter zand nodig. Het zand komt uit het Markermeer, waar de vaargeul tussen Am sterdam en Lemmer wordt uit gediept. Elf zandschuiten zijn dag en nacht in de weer om het zand naar het IJmeer te bren gen. Hier wordt het in combi natie met water via grote bui zen naar de juiste bestemming gebracht. Het eerste eiland dat zo wordt aangelegd heeft een grootte van honderd voetbal velden (ofwel tachtig hectare) en moet volgend jaar septem ber gereed zijn. De grond is dan voldoende ingeklonken zodat de bouw van de eerste 3.800 woningen kan beginnen. De eerste IJburgers kunnen medio 2001 hun woning op het nieu we land betrekken. Het hele project moet in 2010 klaar zijn. In totaal wordt IJburg 430 hec tare groot. Voordat de bouw van de stad aanvangt, wordt eerst een grote boogbrug aan gelegd voor het bouwverkeer. Behalve een dichte bebou wing met een overwegend ste delijk karakter komt er ook ruimte voor mensen die op het water willen wonen of zelf een huis willen bouwen. Ook wordt er geëxperimenteerd met nieu we verwarmingsmethoden. Zo komen er negenduizend wo ningen die worden verwarmd met restwarmte van de elektri citeitscentrale in Diemen. Ver der komen er een park, een strand en een natuurgebied. teinramp bij Londen deze week :erk op die in Harmeien in 1962, istigste spoorwegongeluk in de iedenis van de Nederlandse regen. Net als destijds in Har- botste een afbuigende trein op chtdoor gaande tegenligger. Te is dat het aantal slachtoffers in n in de buurt komt van het aan- Harmelen (93), of dat wellicht ïnlijk overtreft. ongeluk in Harmeien werd, net i in Groot-Brittannië lijkt te ge in, de aanleiding voor de beveili- het Nederlandse spoorweg iet het systeem van Automatische 'lëïnvloeding (ATB). Dat systeem de trein automatisch tot stil- als de machinist een rood sein Tt. Inmiddels is in Londen vast- id dat één van de machinisten in- d een onveilig sein heeft gemist, is de vraag of de NS tot de aan- automatische beveiliging zou ivergegaan, wanneer het bedrijf Is geen staatsonderneming was :st, die eenvoudig van de politiek ie de opdracht kreeg. Behalve 'as de NS tot voor kort een onge le onderneming die zowel de rails treinen in handen had. Aange- le ATB-techniek gedeeltelijk in de en gedeeltelijk in de treinen it worden aangebracht, was die leeldheid een voordeel. Een poli meerderheid in Nederland heeft iordeel van het ene ongedeelde 'bedrijf inmiddels willens en we- 1 opgeofferd aan de opvatting dat ktwerking zou moeten komen spoorwegwezen. tegenstanders van die keuze ver in graag naar de chaos waarin de spoorwegen zijn vervallen nadat koop en opdeling van hun beslag len gekregen. Een onoverzichtelijk van rond de 25 naast en langs heen rijdende concurrerende ichappijen en maatschappijtjes bezit genomen van het steeds verder in verval rakende railnet. Van de beoogde verbetering van de trein diensten is niets terecht gekomen, ver tragingen zijn meer regel dan uitzon dering, sommige treinen vallen van el lende uit elkaar, op het spoorwegper soneel wordt roofbouw gepleegd. Het misnoegen onder de Britse treinreizi gers is kortom algemeen. De recente treinramp gebeurde op de voorgrond van dat decor. De geprivatiseerde spoorwegen in Groot-Brittannië en de politici, die de privatisering hebben doorgedrukt, krijgen het verwijt naar hun hoofd dat de veiligheid van de reizigers onderge schikt is gemaakt aan het streven naar winst. Die winst moeten particuliere ondernemingen nu eenmaal maken, zodat ze een geautomatiseerde beveli- ging als in Nederland uit een verkeer de zuinigheid achterwege hebben ge laten. De maatschappijen investeren liever in de verbouwing van stations tot glimmende luxueuze winkelcentra, was één van de beschuldigingen die deze week in een BBC-discussie over het voeüicht kwamen. Ook de ernstige spoorwegramp bij de Clapham Junction in 1988 met 35 doden was voor de Britse spoorwegen geen aanleiding om ATB aan te leggen. De privatisering was toen in volle gang en het zou voor British Rail dus com mercieel gezien heel dom zijn geweest om veel geld uit te geven aan een be veiligingssysteem dat de nieuwe con currentie gratis zou krijgen. Het initia tief om miljarden in de automatische beveiliging te steken komt nu alsnog van de Labour-regering. Overigens is er ook aan de veiligheid van het Nederlandse spoorwegnet nog wel wat te verbeteren. De ATB werkt niet bij een snelheid onder de 40 kilo meter per uur, zodat op emplacemen ten ongelukken toch niet uitgesloten zijn. Die ongelukken zijn dus ook ge beurd. Een andere bron van gevaar vormen de vele overwegen voor auto- De treinramp bij Harmeien in 1962 leidde tot het besluit om het Nederlandse spoorwegnet uit te rusten met het veiligheidssys teem van automatische treinbeïnvloeding (ATB). luchtfoto anp verkeer. De vervanging daarvan door onderdoorgangen en viaducten is duur. Aangezien niet de overwegen zelf maar onvoorzichtige automobilis ten daarop het risico uitmaken, ligt het in de rede die kosten uit de benzineac cijns of de wegenbelasting te bestrij den. De vervanging van de ATB door een nog betere beveiliging komt voor reke ning van de spoorwegonderneming (en) en de eigenaar van de rails, het rijk. Een overheid, die de bevordering van het openbaar vervoergebruik tot beleidsdoelstelling heeft, mag eisen dat deze en andere noodzakelijke ver beteringen zo snel mogelijk worden uitgevoerd. Dergelijke hoge verplichte kosten bemoeilijken het maken van winst. Het is echter de vraag of een nutsbedrijf als een spoorwegonderne ming daar op uit zou moeten zijn. Waar inderdaad weer de vraag uit voortkomt of de overheid met het stre ven naar marktwerking en privatise ring in deze branche eigenlijk wel op de goede weg is. rien polderman Ve moeten optreden in de géést van de regels, niet volgens de kleine lettertjes. Dan hoeft ook niet die Storms eraan te pas te komen [[duinen hans leber etisch onderzoek kan in de toekomst bepa- p hoeveel risico op een ernstige ziekte iemand >pt. Verzekeraars vrezen de calculerende bur- r die hierop in gaat spelen. Want zelfs in odsnood bestaat-ie, zo blijkt. „Neem een ter- nale kankerpatiënt die nog even een levens- rzekering afsluit om zijn gezin verzorgd achter laten. Immoreel en fout natuurlijk, maar aan f andere kant ook wel begrijpelijk." voorzitter Fischer van het Verbond van Verze- aaars gaat ervan uit dat het voorkomt, ook in fs land. Onder actuarissen, die de risico's voor pekeraars berekenen, is het probleem vooral fckend uit het buitenland. In het bijzonder de èrenigde Staten. „Aids heeft in Nederland niet Beid tot meer levensverzekeringen of misbruik prvan. Daar is geen bewijs voor. In Amerika tl", aldus Jan Verheij, gelouterd bestuurder in I verzekeringswereld. 'et Actuarieel Genootschap boog zich deze :k over de gevolgen van genetische technolo- voor verzekeringen. Naar verwachting zijn in '5 alle verschillende genen (nu al 140.000) in •rt gebracht. Genetica-deskundige Van Om- n denkt dat de technologie 'pas' over tien tot tien jaar wordt toegepast. Maar de vraag is: 'e? Van Ommen schetste de vrees van de te enstanders: „Discriminatie, stigmatisering en isme op basis van genetische gegevens. De gemakkelijke toegankelijkheid van genetische eigenschappen voor buitenstaanders. De mens die als product van DNA (erfelijk materiaal, red.) wordt gezien. Er is veel vrees." Maar Van Ommen benadrukte vooral de posi tieve kanten van het gen, de vooruitgang. „In Amerika is na hartfalen, kanker en beroerte, het verkeerd reageren op medicijnen de vierde doodsoorzaak. Genetische technologie kan dit in de toekomst voorkomen." De veel geuite vrees voor het uitsluiten van genetische 'risico- dragers' door verzekeraars ziet hij ook niet: „Die genetische risicoprofielen zijn zo algemeen dat iedereen wel een smetje zal hebben. Dan is er niemand meer verzekerbaar. Bovendien zijn voor ziektes vaak meerdere genen verantwoor delijk. Iemand kan wel een verhoogde kans op zestig ziektes hebben." Toch willen verzekeraars hun risico's binnen de perken houden. In Nederland mogen zij voor een levensverzekering onder de 300.000 gulden of een arbeidsongeschiktheidsverzekering van minder dan 60.000 gulden geen medische keu ring eisen. Onder die grens bestaat ook geen meldingsplicht van erfelijke ziekten in de fami lie. Maar in de toekomst, als de patiënt meer van zichzelf en zijn risico's af weet (of in elk ge val kan weten), willen de verzekeraars deze in formatie ook hebben. Zij vrezen massale toe loop van risicodragers op polissen die daardoor uiteindelijk meer geld kosten dan zij via premies opbrengen óf zo duur worden dat niemand er nog één wil afsluiten. Om dat laatste te voorkomen zal het 'gene tisch paspoort' dan de hoogte van de verzeke ringspremie moeten bepalen, vinden de verze keraars. Maar tot de gevreesde uitsluiting hoeft dit niet te leiden, denken ze. Als voorbeeld schetsten zij dat de laatste jaren in samenwer king met patiëntenorganisaties al menig lijder of erfelijke risicodrager van een ernstige ziekte werd verzekerd. „Tegen redelijke premies. Al leen is het probleem dat dit boven een bepaalde leeftijd, waarop men statistisch gezien overlijdt, niet meer mogelijk is," aldus een verzekeraar. Volgens geneticus Van Ommen moet het ge netisch paspoort geen leidraad worden. „Niet alleen omdat iedereen er wel een risico op aan treft, maar vooral omdat het niet vertelt óf en wanneer de ziekte zich voordoet. Een hogere kans volgens het paspoort kan in werkelijkheid nog steeds een hele kleine zijn. Niet één maar twee procent kans op schizofrenie betekent twee keer zoveel kans, maar de kans dat iemand het niét krijgt is dan nog steeds 98 procent." De premies voor levensverzekeringen zullen goedkoper worden door de genetische techno logie, denkt actuaris Van Broekhoven van de ING-groep. „We worden met zijn allen niet zie ker. Door de verbeteringen in de gezondheids zorg als gevolg van de genetische technologie worden mensen ouder. Dus dalen de premies. Bovendien, iemand die een hoger risico op longkanker heeft, zal eerder stoppen met roken en gezonder gaan leven. Alleen mensen met ho ge risico's op ernstige ziekten zullen wat meer moeten betalen. Maar ook dat kan in het redelij ke blijven." In hoeverre verzekeraars een genetische test kunnen afdwingen, is een hele andere zaak. Mensen moeten er altijd voor kunnen kiezen, is in elk geval de huidige politieke consensus, om niet te willen weten of en waarvoor ze geneti sche bepaalde hogere risico's lopen. Verzeke ringsarts Van Geffen kent nóg een aspect van genetisch onderzoek dat voor verrassingen kan zorgen. „Wat als plotseling blijkt dat een kind wel van de moeder afstamt, maar niet van dege ne van wie al die tijd werd aangenomen dat hij de vader was?" Actuaris Van Broekhoven vindt dat de arg waan jegens verzekeraars vooral wordt veroor zaakt door diens slechte imago. „Wel premie ontvangen, uitkeren hó maar. Dat is het beeld. En daar kunnen we zelf wat aan doen. Optreden in de géést van de regels, niet volgens de kleine lettertjes. Zodat niet steeds die Storms eraan te pas moet komen", aldus Van Broekhoven, doe lend op Pieter Storms van het tv-programma Breekijzer, die mensen helpt in hun strijd tegen de bureaucratie. Maatregelen tegen speculatie met koophuizen amsterdam anp De gemeente Amsterdam wil een zogenoemd antispecula- tiebeding instellen voor koopwoningen voor de mid deninkomens op IJburg. Dit moet voorkomen dat de eer ste eigenaren van de relatief goedkope woningen op het nieuwe eiland grof geld ver dienen aan het meteen door verkopen van hun huis. Wet houder Stadig zal hiertoe een voorstel doen aan de ge meenteraad. De huizen voor de mid denklasse op IJburg gaan on geveer 340.000 gulden kos ten. De marktwaarde ligt op dit moment zeker al 60.000 gulden hoger. De gemeente wil nu dat de woningen op IJburg de eerste jaren niet op de vrije markt worden ver kocht. De IJburgse midden- klaswoningen moeten de eerste vijf of tien jaar, de pe riode moet nog vastgesteld worden, verplicht verkocht worden aan de corporatie. Deze heeft ook de huizen voor de oplevering aan de eerste eigenaren onder haar hoede. „We willen voorko men dat particulieren enkel een huis op IJburg kopen om die 60.000 gulden op te strij ken", zegt een woordvoerder van de gemeente. Staatssecretaris Remkes van Volkhuisvesting raadde eerder dit jaar gemeenten aan om een antispeculatie- beding in te stellen. Op die manier zou de overheid kun nen optreden tegen particu lieren die nieuwbouwhuizen direct met forse winst door verkopen. Onbegrip bij zorgverzekeraars en artsen Zeist anpEen woordvoerder van minis ter Borst vindt het gek dat ZN nu al kritiek heeft. „Wij gaan er wèl vanuit dat deze besparing wordt gehaald, anders hadden we het nu niet zo geregeld. ZN is bovendien betrokken bij het overleg", zegt hij. De politiek is verdeeld over het akkoord. PvdA-Tweede-Ka merlid Oudkerk verzucht dat het eindelijk zover is, maar „wij hadden het al in 1994 voorge steld. Nu is miljoenen guldens misgelopen." Eigenlijk wil Oud- kerk de besparing van 425 mil joen waarop Borst in 2002 uit komt, al volgend jaar binnen halen. D66 en CDA zijn positief, vooral omdat nu een oplossing is bereikt. „Dat is plezierig om dat nu een volgende stap kan worden gezet. De discussie blokkeerde dat tot nu toe", zegt Van Vliet (D66). De artsenorganisatie KNMG is verontwaardigd over het ak koord. Dat behelst ook afspra ken dat apothekers in de Wet geneeskundige Behandelings overeenkomst (WGBO) komen, wat hun de status geeft van me debehandelaar. Volgens de KN MG is dat een ernstige inbreuk op de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt, omdat medi sche informatie straks ook voor de apothekers vrijkomt. Het akkoord tussen de apothe kers en minister Borst van volksgezondheid wordt niet door iedereen verwelkomd. De zorgverzekeraars hebben grote moeite met de afspraken, om dat de besparingen direct ten laste komen van hun budget. De artsen zijn verontwaardigd, omdat de apotheker in hun ogen steeds meer op de stoel van de arts komt. De Tweede Kamer is verdeeld. De koepelorganisatie Zorg verzekeraars Nederland (ZN) heeft er moeite mee dat de tota le korting van 315 miljoen gul den die Borst de apothekers jaarlijks oplegt, feitelijk uit de budgetten van de zorgverzeke raars wordt gehaald. Die 315 miljoen gulden is het bedrag dat de maatregelen uit het ak koord tot 2002 elk jaar moeten opleveren. De zorgverzekeraars wijzen erop dat het nog maar de waag is of deze besparing wordt ge haald. „De zorgverzekeraars hebben de laatste jaren forse verliezen geleden, juist op de medicijnen", zegt een woord voerder. Als de besparing niet wordt gehaald, dan komt het extra bedrag ten laste van het budget van de verzekeraars. „En dat kan leiden tot verho ging van de verzekeringspre- Dinsdag 12 oktober is het zover Dan viert Holland Casino haar 23ste entree gratis en bieden wij u een heertijk welkomstdrankje aan. En wie jarig is strekt). Maar dat is nog niet alles. Holland Casino staat tot en met 17 oktober in het teken van Magical Fantasy, met oriëntaalse hapjes en drankjes en fantastische prijzen. Wat dacht u van een Sony DVD-speler tn combinatie met een Dolby Surround-set in de Jackpotclub? Bovendien kunt u ook nog een kijkje nemen bij het Open Nederlandse Kampioenschap Black Jack. Dus gtaag tot ziens' -Holland (asino Een mooie gelegenheid om uit te gaan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5