Een kaartenbak als een stamboom Multi Media Meer speeltijd 'rins gaat al tien jaar mee SPEL van de WEEK Psion nu ook in kleur Handheld computers komen steeds meer in zwang. Ze zijn nog gemakkelijker mee te nemen dan een laptop of de wat kleinere uitvoering daarvan en door de uitgebreide mogelijkheden doen ze nauwelijks onder voor hun grote broers. Psion is al geruime tijd markleider in deze sector en vooral de modellen uit de Se ries 3 en 5 slaan erg aan. Voor wie het neusje van de zalm wil is er nu ook eentje met een kleurenscherm ter groote van het maximale oppervlak van het computertje en met een groter toetsenbord dan gebruikelijk. Het model in de Series 7 (waarom slaat Psion eigenlijk de even nummers steeds over?) komt half oktober op de markt en kost 2599 gulden. Daarvoor heeft u dan een mini-computer met een 133 MHz processor, een oplaadbare batterij die vier keer langer meegaat dan die van de gemiddelde laptop (genoeg voor een hele dag werken) en met 16Mb intern geheugen (uit te breiden tot 32), voldoende om 4000 pagina's A4-tekst op te slaan. Uiteraard kan verbinding worden gemaakt met pc's, printers en ook gsm-tele- foons. RDAG 9 OKTOBER 1999 Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. klasgenoten Klasgenoten staat vooral be kend als een populair program ma van Koos Postema, maar is ook een website waar vrijwel al le reünies van scholen voor ba sis- en voortgezet onderwijs op terug te vinden zijn. Wie dus behoefte heeft om oude klasge noten weer eens te zien kan hier gaan zoeken, of wellicht een eigen hereniging op touw zetten. Schepper Albert van Dijk is echter ook bezig om een overzicht te maken van 'ver dwenen' scholen en hoopt op veel bezoekers die hem een handje kunnen helpen. www.klasgenoten.com Een dier is vaak een dierbaar bezit, en bij een ongeval of ziekte is er veel leed. Ook finan cieel leed, vandaar dat Dier Zorg een verzekering voor hond en kat aanbiedt. Op de website van Die Zorg is daar informa tie over te vinden, inclusief pre mieberekening. Er is een een forum aanwezig waar honden en kattenliefhebbers kunnen discussiëren over actuele stel lingen. Een dierenarts is be schikbaar om vragen te stellen. Links naar de Dierenbescher ming en Martin Gaus zijn aan wezig en tenslotte is er ook nog een spelletje: 'zoek de vlo'. www.dierzorg.nl SEAuito rrarfe#- Internet wordt het medium voor de verkoop van gebruikte auto's, denkt het weekblad Au to Trader. Het blad is derhalve een website begonnen waar makkelijk en snel de gewenste auto kan worden opgezocht, in plaats van het uitpluizen van pagina's vol dagbladadverten ties. Van elke aangeboden auto is een kleurenfoto beschikbaar. Ook verzekering en financiering komen aan bod. www.autotrader.nl mbaar Afrika 3 en 4 1 bij het debuut van de serie aangekondigd verschenen bij ectrum Electronic Publishing de delen 3 en 4 van de reeks baar Afrika. Net als met de delen 1 en 2 zitten ze samen in osje. De complete, Franse serie bestaat uit twaalf delen. Bij ïctrum is nog niet bekend of en zo ja wanneer de volgende ingen in het Nederlands zullen verschijnen. In de reeks, die iss$ertitel 'Het leven op de Savanne' heeft, wordt een aantal i het Serengeti National Park van Tanzania gevolgd in zijn I vi keling. Dat gebeurt via fraaie, interactieve fullscreen video. !t timaal wil profiteren van de reeks moet eigenlijk bij de de- 2 beginnen, hoewel instappen op een latere leeftijd van >aard Doema, Simba de leeuwin en Haraka het olifanten- alle andere dieren ook heel goed mogelijk is. Ontembaar leeft een Pentium 133 met 16 Mb Ram nodig en kost 49.90 elirv 0| 'NTAAL: 1. Graansoort; 4. bezitting; 8. bijbelse naam; 10. plaaggeest; van (voor Schotse namen); 13. bevel; 15. uitroep van berusting; 16. ilijk vnw 17. Amerikaanse staat; 20. god van de vernietiging; 21. vruchtbaar le stof; 22. ameublement voor de eetkamer; 24. ondernemingsraad; m uwelijk dier; 26. voegwoord; 28. Europeaan; 29. hoofddeksel; 32. lofdicht; o 'rbak; 35. voorteken. 'AAL: 1 Zwaluwtong; 2 vluchtig; 3. muzieknoot; 5. spil; 6. familielid; lord, 9 gevoel voor kiesheid; 11. beeldscherm; 12. gemzenleer; 14. rivier in 2ië; 16. afdruk van iemands gelaat; 18. in orde; 19. ontkenning; 23. lateriaal; 24. fruit; 27. middag; 30. bijwoord; 31. aldus; 32. voorzetsel; voord. ;ing van vrijdag: itaal: 1. Band; 4. wijken; 7. opstaan; 8. kil; 9. set; 10. ijskonijn; 12. trekvee. al: 2. Anna; 3. dienst; 4. weeklijst; 5. knol; 6. nesten; 9. snee; 11. koe. FRANK BUURMAN Albert van der Most ontwikkelde zijn eigen relatiebeheerprogramma: 'Winbase brengt sociale netwerken in kaart'. FOTO HENK BOUWMAN WinBase geeft werkelijke situatie weer in relatiebeheer te meer wordt dui delijk dat Mechner wederom een top prestatie heeft neerge zet. Jammer alleen dat het waarschijnlijk weer vijf jaar voor deel vier uit komt. Min. systeemeisen: Pentium 200, 32 Mb Ram, Windows 3D-versneller aanbe volen. Prijs: omstreeks 80 gul den. Beschikbaar gesteld door Domus/Mindscape. Hoe goed sommige spellen ook zijn, uiteindelijk speel je ze tegen de computer uit en dan wordt het tijd voor een nieu we uitdaging: in de vorm van een uitbreiding van het be staande spel bijvoorbeeld. Return to na Pali is een aanvul ling op topper Unreal van ID Software, die overigens in de meeste winkels nog maar 25 gulden kost. Voeg daar de 50 gulden van Return to na Pali aan toe en je hebt voor 75 gul den een flink uitgebreid spel. Unreal is een hele mooie vari ant op Quake, dat wil zeggen een schietspel waarbij je door de ogen van de held kijkt en zeer alert door fraaie driedi mensionale omgevingen moet heenlopen. Return to na Pali biedt vooral meer van hetzelfde: nieuwe gebieden, nieuwe monsters, maar ook nieuwe wapens om ze aan te pakken. Handig is het snelvuurgeweer en de mogelijkheid om gra naten met tijdsvertraging af te vuren, een soort mijnen leg gen dus. De aanvulling is een nieuwe uitdaging, zeer ge schikt voor de liefhebbers. Tales of the swordcoast is een uitbreiding voor Baldur's Gate van Bioware, wellicht het mooiste en beste rollenspel dat ooit is gemaakt. Het mooie van deze aanvulling is dat deze op een subtiele manier de wereld van Baldur's Gate groter maakt, zonder datje daarvoor het originele spel uit gespeeld hoeft te hebben. Overigens zijn de gebieden en opdrachten die erbij komen wel van een behoorlijke hoge moeilijkheidgraad, dus het verdient aanbeveling om flink wat ervaring op te doen met je groepje helden alvorens het domein van bijvoorbeeld de dwergenhoofdman Urlag te bezoeken. Deze Urlag, wiens toren bij de zwaardkust ligt, heeft enorme rijkdommen verborgen, maar deze wel afge schermd mèt talloze valstrikken, vervloekingen en mon sters. En dan is er ook nog een magisch eiland waar een grote groep tovenaars in een grijs verleden is vastgezet. Naast nieuwe avonturen biedt Tales of the swordcoast ook betere wapens, andere spreuken en sterkere monsters, waaronder een gruwelijke demonenridder. De fans van Bal dur's Gate zullen ervan genieten. En bovendien is een mooie kaart van het fantasierijk toegevoegd. De aanvullingen kosten rond de 50 gulden en hebben dezelfde systeemeisen als de hoofdspellen. Beschikbaar gesteld door Homesoft en Infogrames. HHHHi IUURMAN in al die jaren niet veel veran derd. Het speelt zich af in de twaalfde eeuw. Een arme be diende is een Perzische prins geworden dóór met de dochter van de sultan te trouwen. De concurrentie pikt dat niet en wordt in dit geval vertegen woordigd door Koning Assan, de jongere broer van de sultan, die de prinses had gereserveerd voor zijn zoon Rugnor, die half man, half tijger is. Assan roept de hulp in van een adembene mende buikdanseres/moorde nares om de prinses te ontvoe ren en gooit de prins in de ker kers. Daar begint het spel. De speler moet ontsnappen, een zwaard vinden, zich een weg naar het dak vechten en van daaruit (per vliegend tapijt) uit eindelijk naar Tibet reizen waar zijn geliefde wacht, in gezel schap van Rugnor. Topper of niet, Prince of Persia is vooral een behendigheidsspel en het vraagt om enige oefe ning om de vloeiende bewegin gen van de prins onder de knie te krijgen. Zelfs goede tieners pelers zullen hun handen vol hebben aan de vijftien levels in zeven verschillende exotische omgevingen. De kenners zal het genoegen doen dat veel goeds uit de vorige spelen overeind is gebleven. Daarnaast kan de prins nu echter ook pijl en boog en vechtstok hanteren, zijn er meer geniepige vallen dan ooit en zijn de tegenstanders een stuk slimmer geworden. Het feit dat het spel driedimensio naal is maakt het moeilijker dan ooit: afstanden moet nu im mers ook in de diepte geschat worden als de prins weer een van zijn onstuimige, maar levensgevaarlijke sprongen maakt. Beeld en geluid zijn van hoge kwaliteit en eens LEIDEN/HAARLEM FRANK BUURMAN Geen bedrijf kan tegenwoordig meer zon der: de database in de computer, oftewel de elektronische kaartenbak. Een verzame ling personen en adressen, afnemers van producten of diensten, kortom de klanten kring in een notendop. De Leids/Haarlem se ondernemer Albert van der Most was al langere tijd ontevreden over de mogelijkhe den van de bestaande professionele kaar tenbakken, zoals E-Relatie en Act. „Die programma's geven eigenlijk nooit de wer kelijkheid weer. Er staan personen in, maar meestal niet de actuele toestand van die personen, en ook niet hun onderlinge rela ties. Dat zijn gegevens die voor een bedrijf van groot belang kunnen zijn." Van der Most ontwikkelde daarom met zijn bedrijf MostWare een 'intelligente' kaarten bak, genaamd WinBase, een programma waarmee logische verbindingen kunnen worden gelegd tussen personen en hun fucties, in de stijl van de 'links' op Internet. „Het probleem van de bestaande relatiebe- heerprogramma's is dat ze niet erg flexibel zijn. Een persoon kan meerdere rollen ver vullen in de samenleving, en dat is moeilijk te registreren in een traditioneel systeem. Je loopt al snel het risico dat je gegevens dubbel moet opslaan. Met WinBase leg je de nadruk op een bepaald persoon, en aan die persoon kun je allerlei gegevens koppe len. Waar de persoon momenteel werkt, waar hij heeft gewerkt, hoe lang dat heeft geduurd, hoe belangrijk hij is als klant, zijn verhouding met andere personen in de da tabase, lidmaatschap van een onderne mersclub, en ga zo maar door", vertelt van der Most. WinBase biedt fn de praktijk diverse voor delen. „We gebruiken het programma op ons bedrijf, en we hebben de gewoonte in de database te vermelden hoever we staan met een bepaalde klant. Dat betekent dat als ik er bijvoorbeeld niet ben iemand an ders direct kan zien in de database wie hij aan de telefoon voor zich heeft, en dat werk kan overnemen." Het in kaart brengen van sociale netwerken is een belangrijk aspect van WinBase. Daardoor ontstaat bijna het effect van een stamboom. „Het voorkomt pijnlijke situaties bij het benaderen van mensen: als een echtpaar net gescheiden is is het niet zo tactvol om een uitnodiging voor twee personen naar het voormalige gezamenlijke adres te sturen". Discipline Een database is zo goed als de gegevens die worden ingevoerd en op die regel maakt ook WinBase geen uitzondering. „Het vergt een zekere discipline om gegevens steeds te vernieuwen of aan te passen. Maar in de praktijk is dat bij WinBase niet meer werk dan bij de bekende relatiebeheerprogram- ma's." Het programma is volgens van der Most makkelijk te leren. „Mijn secretaresses had den er vier uur voor nodig. Over het alge meen ben je wel een paar dagen kwijt om een dergelijk programma onder de knie te krijgen. Een ander voordeel is dat het pro gramma compact is: mijn huidige adres senbestand van meer dan 1000 relaties neemt niet meer dan vijf megabyte in be slag, en dat ligt met de bekende elektroni sche kaartenbakken wel even anders." Wie WinBase gebruikt komt al snel bij het gebruik van de muis het bekende 'Internet- handje' tegen, dat aangeeft dat er verbin dingen aanwezig zijn met andere gegevens. Een ander aspect is het stoplichtje, dat aan geeft of verbindingen nog bestaan (groen licht) of zijn opgeheven (rood licht). Oude re gegevens zijn echter nog wel terug te vinden, om de geschiedenis van een be paald persoon in kaart te brengen. Een spe ciaal vakje is gewijd aan de actualiteit van de gegevens. WinBase is in eerste instantie bedoeld voor bedrijven die hun relaties zo goed mogelijk in kaart willen brengen. „Maar misschien komt er ooit een lichte versie uit voor de consument. Op dit moment is het echter nog geen kant en klaar-pakket, we verko pen het aan bedrijven inclusief onze on dersteuning, dat wil zeggen dat de database geheel door ons wordt ingericht en be staande gegevens worden overgezet", ver telt Van der Most. Informatie over WinBase is verkrijgbaar bij MostWare Automatisering, Fruitweg 22-B, Leiden, tel. 5791010, of Bingerweg 18-B, Haarlem, tel. 023-5185190, of op Internet, www.mostware.com. lige spelfiguren zijn van den. Dat geldt zeker voor ice of Persia, die tien jaar n het levenslicht zag. ertijd was het een revolu- platformspel, met vloei- jewegingen van de prins tegenstanders. In 1993 leel twee gemaakt dat om van grote kwaliteit massaal werd verkocht, de valreep van het jaar Prince Of Persia III nu of Persia 3D geworden. n achter de prins is Jor- echner, die ooit debu- nd,i( AL met het spel Karateka. Ier vond de bewegingen elfiguren in videospelle- jhouierig en stak er veel *''t®|e in om dat te verbeteren. computers van die tijd r di hij tot opmerkelijke pres- Mechner nam zijn broer rbeeld en kopieerde jewegingen naar de com- <on Ook in de Prince of Per- gra ks werd steeds het on- uit de kan gehaald voor treft de mogelijkheden, ïjd van de 3D-kaarten en nelle Pentiums resulteert in wellicht het fraaiste vonlurenspel dat tot op gemaakt is. Mechner en m van softwarehuis Red tertainment maakten 'me [van professionele ac- ifte 1 gevechtsdeskundigen beste (maar nog steeds ide) resultaat te berei- concurrentie, zoals Ei- Lara Croft in het spel tsafeaider, kan hier nog wel leren. ookjesachti- lf| aal achter of Persia is

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37