PORT W: im Rijsbergen verbreedt z'n horizon Randje BUITENSPEL AC 9 OKTOBER 1999 M SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Wim Rijsbergen kon acht ton netto verdienen in Abu Dabi, was in de race voor een functie als bondscoach in Ghana en Nigeria en kon zo een contract tekenen bij De Graafschap. Maar hij belandde in Zuid-Amerika. De trainer, die in Leiderdorp woont en als speler de WK's van '74 en '78 meemaakte, verlengt binnenkort z'n contract als technisch directeur van een van de grootste Chileense clubs, Universitate Catolica uit Santiago. door WILLEM SPIERDIJK ensen uit m'n omgeving zeiden: Willem, wat a jij daar nu doen, het is aan de andere kant wereld. Maar ik ben altijd wel een avonturier Ik heb vijf jaar in Amerika gewoond, ik op Corsica. M'n gezin stemde ermee in. rrouw komt eens in de zes weken over, die ziet k een beetje als vakantie. Universitate is een tische club, ik kom in een ander werelddeel ik spreek inmiddels goed Spaans. Santiago prima stad, Chili is een prachtig land, er zijn ijnen en als ik een uurtje rijd, sta ik op de contacten zijn gelegd via Pedro Salazar, die ïef is van PSV. Natuurlijk helpt het ddt je een in het voetbal hebt. Het 'naranja mecanica' ijnaam van het Oranje van '74 en '78 in stalige landen, red) is nog steeds een begrip, s voor de mensen daar een ommekeer in het l. De Chilenen kijken enorm op tegen Argen- i Brazilië. Dat wij in '74 de Brazilianen ver- zegt daar wat. Daar komt bij dat het Neder- voetbal een goede naam heeft. De successen jax en Van Gaal van de laatste jaren, de manier leien, spreken de mensen aan. En ze zien dat land net als Chili ook een klein land is en toch iten haalt." Universitate ben ik een soort technisch direc- kheb alleen het eerste elftal niet onder me. Ik fofd van alle trainers. Het is een grote organi- is een jeugdinternaat, we hebben een psy- g in dienst en we werken samen niet een dië- iversitate Catolica is een grote omnivereni- waar 20 sporten worden beoefend. Er zijn meer buitenlandse trainers, Russen bijvoorbeeld voor atletiek. En Jaime Fillol, uit de tijd van Okker en Fibak, is hoofd van de tennisafdeling. De club beschikt over een schitterende accommodatie. Er zijn zelfs stallen waar 200 paarden staan om polo te spelen." Aanvallender ,,De club wil dat er wat aanvallender wordt gevoet bald. Het voetbal is daar afwachtend. Gullit zei on langs in een interview dat dat aanvallende spel van Nederland wat naïef is. Maar als je jong bent, moet je niet 4-4-2 spelen, met twee jongens die bij de middenlijn staan te wachten tot er een bal komt. We spelen nu 4-3-3. Dat kan je heel goed spelen zonder achter de poort open te zetten. Ik vind de Chilenen wat gelaten, het moet brutaler, fysieker en wat of fensieven „Iedereen is er enthousiast over. Ik heb zelf het elftal onder 20 jaar onder me. Die spelen echt leuk. Ze boeken goede resultaten op internationale toer nooien. Er staan wel eens jongens van het eerste elf tal te kijken en die zeggen: goh, wat een leuk agres sief, aanvallend voetbal is dat. Maar ik kan natuur lijk niet het Chileense voetbal veranderen. Daarom probeer ik de trainers te scholen. Ik heb lesmateri aal uit Nederland laten komen, ik laat video's zien." „De jeugd is op technisch gebied heel aardig on derlegd. Als je hier langs de armere wijken rijdt, zie je 40, 50 veldjes liggen, er staat geen grasspriet op, maar er wordt de hele dag gevoetbald. Dat hebben wij in Nederland niet meer. Maar je hebt daar hele andere problemen. Er loopt bij Catolica een ventje van negen, hij kan voetballen als een waanzinnige. Maar hij heeft drie jaar lang niet normaal gegeten en ziet eruit als een jongetje van zes. Soms kom ik 'm aan het eind van de middag tegen op ons veld en dan vraag ik 'm of-ie al wat gegeten heeft. Dat is vaak niet het geval. Dan geef ik "m een paar peso's, zodat-ie een broodje kan eten of we snaaien wat in de keuken." „Dat is een enorm contrast in het voetbal. Aan de andere kant staan de grote voetballers van wie de Ferrari wordt gestolen en die gewoon weer een nieuwe bestellen; jongens die de waarde van geld niet meer kennen. Als ik zo'n klein jongetje zie, denk ik, het is goed dat ik dit meemaak. En als ik in Nederland m'n huis binnenstap, realiseer ik me nog eens extra dat ik prachtig woon, en dat ik het werk kan doen dat ik leuk vind." Bonje „De Graafschap klonk aardig, maar ik wist dat ik daar de grootste bonje zou krijgen. Ik ben daarin nu bevestigd door Frans Thijssen, die het ook niet zag zitten. Als ik al die verhalen hoor en lees, dan denk ik dat ik het er nog geen maand had uitgehouden. Ik was hier dagelijks zwaar over de rooie thuisgeko men. Dan had ik hier inmiddels alle muren zwart geverfd." „Clubs vragen vaak het onmogelijke van trainers. Ik volg het Nederlands voetbal in Chili nog op de voet, krijg tijdschriften, kranten, zie wedstrijden op de televisie. Ik lees dat Kistemaker terugkomt bij Telstar. 'De naam is goed voor succes', lees ik dan. Zou Kistemaker nu ineens met amateurs die ze aan trekken een periode gaan winnen? Dat zal toch wel niet. Er bestaan geen wonderen, er bestaan goede inkopers en goede trainers. Maar zonder goed ma teriaal ben je nergens als trainer." Wereld prestatie „Clubs die niet willen veranderen, krijgen nu de re kening gepresenteerd. We stonden met FC Gronin gen veertiende, normaal met dat materiaal, maar ik moest weg. Hetzelfde bij NAC, we werden achtste en negende, meer zat er volgens mij ook niet in. Twee jaar na m'n vertrek spelen ze eerste divisie." .Achteraf heb ik het natuurlijk niet zo slecht ge daan. Ook bij Volendam niet, we werden tiende, dat is een wereldprestatie. Het jaar daarop halen we de bekerfinale, we verliezen met 2-1 van Feyenoord. Bij 1-1 valt de keeper uit, met een goede reservekeeper winnen we misschien nog. Want Feyenoord speelde helemaal niet zo goed op die dag." „Natuurlijk wil ik straks weer trainer zijn van een eerste elftal. Maar ik stel wel eisen. Joh, als jullie mij willen hebben, dan moet er aan die en die voor waarden zijn voldaan, anders doe ik het niet. Een heleboel trainers stappen er toch in, voor minder geld en ze lopen meer risico. En je kop wordt er ab soluut afgehakt. Martin Jol begint niet bij RKC, voordat Hoogendorp is gekocht, Govedarica en nog een paar anderen. Als-ie dat niet doet, krijgt hij de zelfde problemen als z'n voorganger. „Ik ga ook niet meer in zee met assistent-trainers als ik niet zeker weet hoe ze in elkaar zitten. Bij FC Groningen zat een assistent die klaar stond om me een dolk in de rug te steken. Je moet zeker weten dat je een goed team om je heen hebt. Als er al heel lang mensen zitten, moet je de kat uit de boom kij ken." IJszak „Hoe lang ik in Chili blijf, kan ik nu nog niet zeggen. Het is op zich goed om even uit die hectische we reld van het presteren te zijn. Ik zat hier wel eens op zondagavond op de bank met de pest in m'n lijf en een ijszak op m'n enkel. En die gasten hadden al in de douche afgesproken waar ze die avond zouden stappen. Dat is het leven van een coach als je geen succes hebt." „Toch ga je ook weer naar die spanning verlan gen. Het is hetzelfde als je het erg druk hebt en denkt: ik zou wel eens twee dagen willen golfen. En als je de tweede dag op die golfbaan staat, wil je ei genlijk weer aan het werk. In Chili ben ik de horizon aan het verbreden. Voor je cv is dit niet zo gek. Voor het geld had ik naar Abu Dabi moeten gaan. maar dan had ik nu in een zandbak gezeten. En moet ik dan 100 meter tuin achter m'n huis hebben?" HOOIER dan GOUD Eind vorig jaar heb ik een toernooi gewonnen in Baskenland en daar kreeg ik een Baskische muts. Het is niet het belangrijkste toernooi dat ik ooit heb gespeeld, maar het had wel igrijke nawerking. Dat toernooi bleek het einde te een slechte periode, en het begin van een goede, heeft die muts voor mij ook een symbolische waar- mi was in El Goibar, een vrij klein dorp ergens Ibao en San Sebastian. Het was een gesloten invita- n voor grootmeesters. Er zaten niet echt bekende ij voor het grote publiek. Ze hebben mij verteld dat wordt uitgereikt bij speciale sportevenementen, loment dat de winnaar gefêteerd wordt, krijgt hij op. i ongebruikelijk om iets te krijgen. Heel soms krijg mstwerkje als je wint, soms een trofee. Maar meest- et hij gevulde enveloppen. Ik'kreeg daar ook een ',ja. Er zat niet zo veel in, 2800 gulden nog wat. is een soort grote pannenkoek, rond en plat. Hij is in groene letters staat er een en ander op. De naam |foer/?oo/ en in welk jaar het is gespeeld, 1998, in het "T' dus mooi onleesbaar. Het Baskisch is een heel af taal, het is met tiiks te vergelijken, hangt thuis op de trofee die ik daar K- De trofee is minder fraai, maar het woie kapstok voor die muts. f* De eerste plaats op de Europese ^kampioenschappen van '78/'79 is nog altijd het )i >unt van de sportcarrière van John van der Wiel. e senioren behaalde de Leidse schaker zijn beste taties aan het einde van de jaren tachtig, toen hij 'nratoernooi in Amsterdam won en de vijftiende 1r deelde op de wereldranglijst met een rating van f punten. Zijn huidige rating van 2544 punten is voldoende voor een plaats bij de beste honderd kers van de wereld. De 40-jarige Van der Wiel wil ooit de 2600-grens doorbreken. De tractor van RinusRijns- burger trok zaterdagmorgen van strafschopgebied naar straf schopgebied. Wat het lid met de meeste verdiensten in de ge schiedenis van RCL nu precies aan het doen was op het fraaie hoofdveld van sportpark De Bloemerd werd mij niet meteen duidelijk. In elk geval was Rinus het veld aan het prepareren voor de wedstrijd die het eerste elftal die middag zou spelen en in de stromende regen trok hij onverstoorbaar zijn baantjes. Maar toen hij mij gewaar werd, zette de chef velden zijn machi nerie stil. Rinus liet zich van zijn stoel glijden, beende mijn kant op en maakte een gebaar van: ho even, ik moet je wat vertellen. Hij zei dat hij die ochtend mijn column in het Leidsch Dagblad had gelezen en of ik wel wist dat het portret van dominee Hon- nef, de betreurde voorzitter van RCL uit de jaren zestig, uit de bestuurskamer was verwijderd. Dat wist ik niet en dat dacht Ri nus wel. De oude baas die bij RCL zowat alles is geweest, be halve voorzitter, zweeg even. maar ik zag hem denken: ja jongen, reputaties uit het verle den zijn vandaag de dag niets meer waard. Rinus haalde zijn schouders op. Zo erg hoeven we het natuurlijk ook weer niet te vinden dat een voorzitter uit de oudheid niet meer welkom in de bestuurska mer is. Perslot van rekening weet van het huidige bestuur vrijwel niemand meer wie de dominee was. Maar toch. Rinus zuchtte even op zijn Beenhak kers en zette een kaplaars op het sigarettenpeukje dat daarbij uit zijn mond was gevallen, jk wil de het je alleen maar even zeg gen', zei hij tot besluit en zocht zijn tractor weer op. 'Weet je wat het is, Rinus', riep ik hem na, 'het is toch een beetje heiligschennis.In de nog steeds neergutsende regen kon ik niet goed zien of Rinus nou knikte of nogmaals zijn schouders op haalde. Ook in Katwijk zijn ze van het rechte pad afgeraakt RCL voetbalt tegenwoordig drie klassen lager dan Quick Boys, maar ook in Katwijk zijn ze van het rechte pad afgeraakt. Vorig seizoen moest voorzitter en heer van stand Arie Guyt het veld ruimen op last van een bende middenstanders met een grote mond. De coupplegers hadden zich verzameld in cle Quick Boys business club. Ik wist meteen hoe laat het was in de Katwijkse duinpan. Na Guyt is de macht dus aan de geldschieters en die nemen geen genoegen meer met een stoeltje op de eerste rang van de eretri bune. In ruil voor hun dubbel tjes willen de zaken man netjes inspraak in de samenstelling van het bestuur en meelullen over de opstelling. Een logisch gevolg van deze nieuwe zake lijkheid was dat er van de zo mer harder dan ooit met de geldbuidel werd gerammeld. Quick Boys geldt momenteel als de meest professionele vereni ging achter de duinen waar Rijnsburgse Boys. de vv Katwijk en Scheveningen tot voor kort doorgingen voor de grootste overtreders van de amateunuet- ten. De nieuwe status van Quick Boys schept natuurlijk verplich tingen. De druk op de club van de business is zo groot dat het niet zo verwonderlijk is dat er wat stoppen doorslaan als blauw-wit wordt benadeeld, zo als laatst in de derby tegen Kat wijk. Het waren gênante taferelen die de dorpstwist op het voetbalveld memorabel maakten. Veel kwa lijker nog dat} het tumult dat enige benevelde supporters ver oorzaakten, was het gedrag van de technische staf van Quick Boys. Trainer Cees Tempelaar spurtte het veld in om verhaal te halen bij de zich deerlijk vergis sende scheidsrechter die na af loop in de bestuurskamer ook nog eens de wind van voren kreeg van coördinator techni sche zaken Henk Krauwel. Het is om je dood te schamen en Arie Guyt zou dat ook zeker heb ben gedaan. Maar van enige be zinning is momenteel bij Quick Boys geen sprake. In plaats van de herrieschoppers ter verant woording te roepen, beklagen de Katwijkers zich over tendentieu ze verslaggeving van het Leidsch Dagblad. De krant krijgt de schuld van de negatieve publici teit die de supporters, Tempe laar en Krauwel zelf over hun club hebben afgeroepen. Ook deze overpeinzing zal wel weereen golf van verontwaardi ging door sportpark Nieuw- Zuid doen rollen. Want dat krijg je als het zicht op de reali teit vervaagt in een krampachti ge poging de hegemonie in het zaterdagvoetbal te heroveren. Jaap Visser is verslaggever van Vrij Nederland en centrale verdediger van RCL 7.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23