Voorschoten bezuinigt fors op groen usie TV West en adio West kan in januari 2000 Jongeren zijn tegenwoordig met een heleboel andere zaken bezig Regio Pannen verwijderd van dak bollenschuur Vriendin verliest rechtszaak over grafsteen Leiderdorper Zoeterwoude maakt zich op voor 25ste missieveiling RDAG 9 OKTOBER 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071 -5356416 dA stemt in met bouwplan langs A4 tpoRPOp deze pagina is gisteren ten onrechte beweerd |e Leiderdorpse PvdA tegen de bebouwing van de gronden de A4 is. De fractie stemde tijdens een raadscommissie in iet instellen van een zogeheten 'voorkeursrecht' op de ;oop van de daarvoor benodigde gronden van diverse parti- iren in het gebied. Ook de in het verslag opgenomen zin- Ie dat de PvdA tijdens de genoemde vergadering niet aan was, berust op een misverstand. >ertje doet mee aan groenactie :rwoude/leiderporp Onder het motto 'Trek de groene is er op zondag 24 oktober een actiedag voor het behoud groene ruimte in en rond Leiden. De actiedag is een ini- efvan diverse natuur-, milieu- en bewonersorganisaties. 1 twaalf uur begint het programma in het scoutinghuis De dput aan de Mauritssingel in Leiderdorp. Belangstellenden nen deelnemen aan een boerderij- en natuurfietstocht en skeeleren. Verder zijn er rondleidingen in kleiwarenfabriek aar met een speciaal programma voor kinderen. Tevens zijn >n informatiemarkt en een expositie. Om twee uur vaart het lschap naar de Grote Polder in Zoeterwoude waar prof. dr. eertje een groene grens-symbool onthult. Voorschoten gaat fors bezuinigen op het openbaar groen. De gemeente verandert rozenperken in gazons, bodembedekkers worden ingezet in de strijd tegen het onkruid, sierheesters en graskanten krijgen minder aan dacht en het onderhouden van het groen bij scholen moet voortaan kostendekkend gebeuren. Als dat niet lukt, wordt het afgestoten. Op die manier wil Voorscho ten volgend jaar al 297.000 gulden besparen en twee jaar later 362.000 gulden. en W voor om volgend jaar ruim 470.000 gulden minder uit te geven. Dat bedrag loopt via 770.000 gulden in 2002 op tot 886.000 gulden in 2002. Twee weken geleden bleek uit een ambtelijk advies al dat de onroerend-zaakbelasting (OZB) volgend jaar met 12,5 procent voorschoten jan preenen Uit de meerjarenbegroting 2000-2003 blijkt dat het minder intensief onderhouden van het openbaar groen de belangrijk ste post vormt in een lange reeks bezuinigingsvoorstellen. In totaal stelt het college van B wordt verhoogd en in 2001 met 11 procent. Dat advies is door B en W overgenomen, net als het voorstel om volgend jaar slechts 65 gulden van de Zalm snip uit te keren. Daardoor hoeven de afvalstoffenheffing en het rioolrecht niet te stijgen. Een deel van de snip wordt in gezet voor het minimabeleid. Met deze maatregelen wil Voorschoten het begrotingste kort geleidelijk terugdringen. Dit jaar wordt een tekort ver wacht van drie miljoen gulden. Volgend jaar loopt het terug naar 2,4 miljoen en in 2003 be draagt het nog 1,3 miljoen. Om dat rode cijfer helemaal weg te werken, moet een ambtelijke werkgroep vóór mei volgend jaar met een tweede serie be- zuiningsvoorstellen komen. Daarbij zal, net als de afgelo pen maanden is gebeurd, voor al worden ge*keken naar open baar groen, milieu, sociale en maatschappelijke dienstverle ning en welzijn. Voorschoten haakt daarmee in op een on derzoek door de provincie Zuid-Holland en het ministerie van binnenlandse zaken. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat Voorschoten vooral op die terreinen meer uitgeeft dan ver gelijkbare gemeenten. Tot de opvallendste bezuini gingen behoren naast het openbaar groen het terugdrin gen van de bijdragen voor vak onderwijs (gymnastiek), zwem lessen, Tafeltje Dekje, het af schaffen van de subsidie voor godsdienstonderwijs en het af zien van een kunstwerk op het Treubplein. Bovendien bouwt de gemeente de vergoeding van 85.000 gulden aan de woning bouwverenigingen voor het woonruimteverdelingssysteem geleidelijk af. Voorschoten is tot de ontdekking gekomen dat alle corporaties in de regio dit werk voor niets doen. De komende maanden wordt door ambtenaren onder meer nog gekeken naar de mogelijk heid van het kostendekkend maken van het onderhoud van de velden in het sportpark Ade- geest, het afstoten van eigen dom en/of exploitatie van sporthal en alle sportzalen, het betrekken van burgers bij het onderhoud van het openbaar groen en het verkopen van snippergroen, het verminderen van het aantal welzijnsvoorzie ningen, het invoeren van toeris tenbelasting, het meebetalen van winkels/bedrijven aan ver betering/verfraaiing van de in frastructuur en het privatiseren van de weekmarkt. Ondanks de financiële pro blemen is er nog ruimte voor nieuw beleid. Zo wordt een vi sie op Voorschoten ontwikkeld tot 2015 en staat het opknap pen van de Voorstraat op het programma. De begrotingsver gadering is op 10 november. Ie fusie van TV West idio West kan in januari al beslag krijgen. Dit zegt A. ■sch, die per 1 november ipt als directeur van TV Van Esch wordt zakelijk teur van het Holland Dan- stival, het jaarlijkse dans- :ment in Den Haag. De directeur/hoofdredac- van Radio West, J. Kroes, it tot de fusie ook de taken Tan Esch waar. gens Van Esch zit zijn bij TV West erop. „In de waarin de omroep nu ver is mijn werk afgerond", Van Esch, die vorig jaar au- is bij het regionale televi- ition aantrad. Het was zijn om de omroep te redden !en bijna-faillissement. „Ik it TV West uit de rode cij- weer in de zwarte cijfers en. Dat is gelukt door een beleidsplan op poten te en te lobbyen bij de pro- Zuid- Holland. Ik heb het idelijk voor elkaar gekre- tiat de financiële toekomst IV West er goed uit ziet", iVan Esch. West verkeert thans in an- omstandigheden dan bij lantreden, vindt hij. Toen het televisiestation een pu- -private onderneming, in onder meer ook kabel- >itant Casema deel nam. formule bleek niet goed te Ook de reclame-in- ten waren onvoldoende iet voortbestaan te garan- rig jaar verkeerde de zen- elfs in zulke grote moeilijk- n dat er een televisieactie e pas moest komen om de er in de lucht te houden. j een eenmalige financi- teun van 4,8 miljoen gul van Rijk, provincie en ge- ite is het voortbestaan van inder tot 1 maart 2000 ver- rd. De provincie Zuid-Holland heeft aangegeven dat het bereid is ook in de toekomst geld te re serveren voor TV West, maar dan moet het wel een publieke omroep worden. Dat wil zeg gen: een omroep die volledig wordt gefinancierd uit de pu blieke middelen. Voor het in standhouden van TV West is volgens de provincie 7 miljoen gulden nodig. Dit geld moet worden betaald door het minis terie van OCW en de inwoners van Zuid-Holland. Zij moeten volgend jaar meer kijk- en luis tergeld (5 a 6 gulden meer) be talen om de regionale zender te ondersteunen. Een andere voorwaarde voor financiële on dersteuning is een intensievere samenwerking met TV Rijn mond. Die krijgt op dit moment al gestalte. Zo werd het debat over de Ceteco-affaire deze week niet alleen via TV West, maar ook via TV Rijnmond uit gezonden. De nieuwe publieke status van de fuserende tv- en radiozen ders moet per 1 januari 2000 in gaan. De ingreep heeft als ge volg dat TV West en Radio West, nu gevestigd in Den Haag en Rijswijk, op den duur samen zullen worden gehuisvest in één pand. „Maar voorlopig hebben wij hier in Den Haag nog een huurcontract van twee jaar", aldus Van Esch. Voor het personeel (bij Radio en TV West werken in totaal 90 mensen in vaste dienst en on geveer 50 freelance medewer kers) heeft de nieuwe status evenmin nadelige gevolgen. „Integendeel", meent Van Es ch. „In het beleidsplan wordt aangegeven dat wij meer televi sie gaan maken. Nu maken we slechts een programma van een half uur, dat telkens wordt her haald. Volgend jaar willen we programma's gaan maken van een uur. Dat is een verdubbe ling van zendtijd. Daar hebben we ook de mensen voor nodig'. i warmond Pan voor pan is vandaag het dak van de monumentale Warmondse bollenschuur, die deze week instortte, afgebroken. Met een 25 ton zware en 40 meter lange hoogwerker waren medewerkers urenlang bezig om alle pannen te verwijderen. Dat was nodig vanwe ge verder instortingsgevaar. Woensdag gleed een rij dakpannen, van het in verval geraakte gebouw aan de Dorpsstraat, over tien meter breedte de naastgelegen steeg in. Niemand raakte gewond. De twee eigenaren van de bollenschuur zijn met de provincie in gesprek over renovatie van het pand. FOTO HIELCO KUIPERS den haag/leiderdorp Steen mag blijven staan men niet te voldoen. Dat de echtgneote eerder een vol macht heeft versterkt aan de vriendin, om de uitvaart dienst en de begrafenis te re gelen, doet volgens Robbers niet ter zake. Tekstloos Tijdens de behandeling van het kort geding, op 30 sep tember, stelde Robbers de vriendin voor om een tekstlo ze steen naast de huidige grafsteen neer te zetten. Maar daar nam de vrouw geen ge noegen mee. Die weigering betekent volgens Robbers dat de vriendin 'geen permanente blijk van haar gevoelens je gens de overledene' kan krij gen. De ruzie van twee 'weduwen' over het graf van een Leider dorper is in het voordeel van de echtgenote van de man beslecht. Rechter F. Robbers heeft bepaald dat de door haar geplaatste gedenksteen op zijn graf in Voorburg, mag blijven staan. De eis van de vriendin van de man, met wie hij al geruime tijd samen woonde, is verworpen. Ze krijgt geen mogelijkheid om haar eigen steen op het graf te plaatsen. De vriendin had een kort ge ding aangespannen om haar eigen steen op het graf te kunnen plaatsen. De vrouw woonde een jaar met de Lei derdorper samen, tot aan zijn dood. De man was bezig met een scheiding van zijn vrouw, met wie hij 22 jaar was ge trouwd en met wie hij twee kinderen had. Robbers stelt in zijn vonnis dat de echtgenote en diens kinderen de wettellijke erfge namen van de Leiderdorper zijn en daarom te allen tijde de zeggenschap hebben over de inrichting van zijn graf. Hun steen mag blijven staan. Ook aan het verzoek van de vriendin om dan een tweede steen te mogen plaatsten, naast die van de vrouw en kinderen, hoeven de erfgena- De vriendin betoogde tij dens de rechtszitting dat de echtgenote met de plaatsing van een grafsteen onjuist handelde omdat ze de vrien din een volmacht had gege ven voor het regelen van een uitvaartdienst en begrafenis. Toen de vriendin zich volgens de echgenote niet aan de ge maakte afsptraken hield, ging ze zelf tot plaatsing van een grafsteen over. De echtgenote stelde tijdens de rechtszitting dat de vriendin zich niet hield aan een gezamenlijke af spraak over de kosten van de grafsteen. Ojeecé in Voorschoten schreeuwt om vrijwilligers zoeterwoude De traditionele missieveiling van Zoeterwoude is dit jaar op zater dag 30 oktober. In en rond het Muziekcentrum aan de Schenkel- weg begint de kinderveiling 's avonds om zeven uur. Een uur later begint de grote veiling. Vorig jaar werd 64.000 gulden opgehaald. De opbrengst is voor gebieden in de Derde Wereld waar Zoeter- voorschoten jan preenen woudse missionarissen nog actief zijn of hebben gewerkt. De vei ling wordt voor de 25ste keer gehouden. Feike de Vries lijd: 50 jaar >ep: kunstschilder jerlijke staat: getrouwd, zonen, een dochter Eiats: Woubrugge mag volgens u in Wou- nooit veranderen en Tom? loek waar Wijde Aa, Braas- ermeer en Wetering bij el- komen. Dat is zo'n prach- "ïtuurlandschap met bo- water en landerijen. Ik p dat dat ze daar te allen tij- net hun vingers vanaf blij- lt bent u het meest trots op? is een cliché, maar het trots ben ik op mijn kin- en: hoe ze zich hebben ont- leid en hun plek in de ge nschap hebben gevonden. K taboe zou u willen door ben? hel taboe willen zien «velen dat kunst iets exclu- is. Kunst in Nederland zit •n glazen huis: daar durft pwone man niet aan te ko- L Die zegt alleen 'van kunst ik geen verstand'. Onzin. \u gelovig? 1 geloof en ben lid van de formeerde kerk. De kern diijn geloof is de relatie met Qensen om me heen. Als ie- j boeddhist, hindoeïst en l dat ook zouden doen, zou 'ereld een stuk opknappen. Van welk kunstwerk zou u de maker willen zijn? Door de jaren heen zijn mijn fa vorieten veranderd. Ik ben heel lang gek geweest op Van Gogh, maar tegenwoordig zit ik meer in het spoor van de Belgische surrealist Magritte. Ik bewonder hun werk maar eigenlijk zou ik niet de maker van een bestaand kunstwerk willen zijn. Wat is uw grootste angst? Dat is de angst dat een schilde rij waar ik maanden in heb ge- investeerd, op het laatste mo ment wordt geruïneerd. Dat ik een pot olieverf omgooi of zo iets vreselijks. Op vakantie wil ook nog wel eens dromen dat mijn ateliertje in de flik vliegt. Hoe luidt het beste advies dat u hebt gehad en van wie kreeg u dit? Het beste advies kreeg ik ander halfjaar geleden van mijn vrouw die zei: „Ik zou het dan nu maar gaan doen." Als het kunstenaarsbetoep waar ik voor heb gekozen alsnog hele maal mislukt, zou ik het nog het beste advies ooit vinden. Ik heb de afgelopen dertien maanden namelijk verschrikkelijk veel lol Wat zou u aan uzelf willen ver anderen? Ik ben een beetje krampachtig. Positief kun je zeggen dat ik het type 'een man een man, een woord een woord' ben. Ander zijds ben ik altijd jaloers ge weest op mensen die als ze 's avonds het bed instappen de hele wereld kunnen vergeten. Maar ik word al wat losser. Waar schaamt u zich voor? Wat het milieu aangaat heb ik een dubbelhartige houding. Ik neem me zo vaak voor om de fiets te nemen maar uiteindelijk zit ik toch in de auto. 'Het is een keer genoeg', denk ik als ik zie hoe we de natuur plunde ren. Aan de andere kant ben ik ook erg trots op Schiphol en de Rotterdamse haven. Die dub belhartigheid dus. Waar kunnen ze u's nachts wakker voor maken? Voor een lekker rijsttafeltje kom ik mijn bed uit, op voorwaarde dat hij is klaargemaakt door een Indonesiër. Ik kom er niet uit voor die van mijn vrouw. tekst: suzanne barbier foto: engel lameijer Jongerenwerker Aat Smits ver andert in snel tempo van de rust zelve in het toppunt van ongeduld. Het is half acht 's avonds. Op dit moment zou in het open jongerencentrum (Oj eecé) in Voorschoten een cur sus voor tien vrijwilligers begin nen die aan de slag gaan met de nieuwe geluids- en lichtappara- tuur. Naast de cursusleider is zegge en schrijve één leerling komen opdraven. Smits belt ie dereen nóg eens, maar komt niet verder dan 'die laat de hond uit', 'o nee, die is vakken aan het vullen in een super markt', of 'daar wist ik niets van'. Om kwart over acht, als toch nog iemand vrijwillig is komen opdraven, blaast Smits de bij eenkomst af. „Dit heeft geen zin. We moeten maar een ande re avond prikken. De cursus is te belangrijk om alleen aan jul lie twee te geven. Van de oude geluidsinstallatie zijn kortgele den de boxen opgeblazen. Dat mag niet meer gebeuren." De 52-jarige Smits vraagt zich hardop af waarmee hij nou ei genlijk bezig is. „Kijk, zo gaat dat nou als jongerenwerker. Je staat er vaak alleen voor. En dit is dan nog de harde kern." De stemming in de kelder on der het gemeentehuis is ver be neden NVP, het Nieuw Voor- schotens Peil dat bijna een jaar geleden werd bereikt. In no vember 1998 werd het jonge rencentrum met veel enthousi asme heropend. Underworld was veranderd in Ojeecé. Er was afgerekend met drugsge bruik (Smits: „Drugs is het juis te woord niet, we hebben het over hasj en wiet") en de agres siviteit was buiten de deur ge zet. Onder leiding van een team jongerenwerkers van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) wer den de huisregels aangescherpt en werd een pasjessysteem in gevoerd. In maait dit jaar liet Peter de Vreede, manager van de LWO, nog aan gemeente raadsleden weten dat zich veel Jongerenwerker Aat Smits: Je staat er vaak alleen voor." FOTO TACO VAN DER EB jongeren hadden aangemeld om actief te worden. Beter kon het nauwelijks. Slechter wel. Dat blijkt als Smits en De Vreede na bijna een jaar de balans opmaken. De Vreede: „We dachten tientallen vrijwilli gers te krijgen, maar toen het er op aan kwam, lieten de mees ten het afweten. Jongeren zijn met een heleboel andere zaken bezig. Studie, een bijbaantje, sport. Daar komt nog bij dat onze beheerder na vijf maan den ziek afhaakte. Daardoor komt alles zo'n beetje neer op Aat. Hij is barkeeper, organisa tor, jongerenwerker en beheer der. Dat is te veel van het goe de. We hoopten dat jongeren zelf met ideeën zouden komen. In werkelijkheid moeten wij nog altijd activiteiten aanbie den, in plaats van dat we on dersteunen." Tappen Aat zucht bevestigend, maar weigert vervolgens uitsluitend negatief over het Ojeecé te pra ten. Daarvoor is er ook nog ge noeg positiefs te melden. Er zijn wel degelijk twee supervrijwilli- gers, die de ogen, oren en han den van Aat Smits zijn. Daar naast zijn er nog acht jongeren die voornamelijk tappen. Bo vendien zijn al honderd pasjes uitgedeeld en lopen de avon den goed. Op woensdag komen dertig a veertig jongens en meisjes binnen en op vrijdag vijftig. Als er e§ns in de maand feesten zijn zelfs honderd. „Maar dan moeten we wel vol op reclame maken. Wanneer we het tegen de deur zeggen, komt alleen de kruk binnen. Op dat moment verschijnen twee vertegenwoordigers van een organisatiebureau. Zij bie den discofeesten aan. Of er be langstelling voor is. „Zeker", zegt De Vreede. „We hebben immers te weinig vrijwilligers, dus enige steun is uiterst wel kom. Eventueel kunnen we iets op zaterdagavond gaan doen. Alleen moet er wel geld voor zijn." Kortom, de heren horen er nog van en moeten alvast maar met een opzetje komen. Intussen gaat De Vreede met de gemeente praten over een nieuwe beheerder. Net als de vorige zal dat waarschijnlijk een 'Melketier' worden, een door de overheid gesubsidieerde baan dus. „Dat neemt Aat tenminste wat werk uit handen, zodat we wat meer kunnen gaan doen. Plannen zijn er genoeg. Meer theater en film, meer sport, een vervolg op het streetdancen. Hoewel we maar weinig vrijwil ligers hebben, hebben we toch een aardige basis opgebouwd. We willen nu echter een stap verder zetten." De Vreede wil met de politiek (en de politie) ook praten over gebruik van hasj en wiet. Het Ojeecé wil af van het imago als zou onder het gemeentehuis volop worden gedeald en ge bruikt. „Iedereen mag hier bin nenkomen, maar er mag niets worden gebruikt. Het probleem is alleen dat als wij ze buiten la ten staan, ze door iedereen worden gezien. Ouders zeggen dan al gauw: zie je wel, er is niets veranderd. We zouden ze graag willen opvangen, maar dat kunnen we niet alleen. Dat is ook een taak van politie en gemeente."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17