'Laat historie herleven op 't Vierkant' w Peuterspeelzaal Voorhout loopt fikse waterschade op Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 38,95 BEL 071-5128030 Grote prijsverschillen in invalidenparkeerkaarten Duin Bollenstreek Integratie Marokkaanse vrouwen in Sassenheim verloopt moeizaam S Visserijkalender peter blok Invalidenparkeerkaarten zijn in de ene gemeente tientallen tot zelfs honderden guldens duurder dan in een andere ge meente. Dat blijkt uit een on derzoek van de Algemene Ne derlandse Gehandicapten Or ganisatie (ANGO). In de Leid- se regio rekenen Rijnsburg en Sassenheim met ruim 150 gul den het meest, terwijl onder meer Leiden en Alphen aan den Rijn de kaart, die in het hele land geldig en verplicht is, gratis verstrekken. In de Brabantse gemeente Nuenen is de invalidenparkeerkaart met 1090 gulden het duurst. Sassenheim vraagt in de re gio met 161,75 gulden het meest voor de parkeerkaart. Invaliden die minder dan 2950 gulden per maand verdienen krijgen hem in Sassenheim gratis. In Rijnsburg kost de in validenparkeerkaart 158,15 gulden. Voorhout rekent 121 gulden. Lisse en Noordwijker- hout zijn met respectievelijk 110 en 100 gulden niet veel goedkoper. Noordwijk (50 gul den), Warmond (36 gulden) en Hillegom (35 gulden) vra gen aanzienlijk minder. Leiden, AJphen aan den Rijn, Leiderdorp, Voorscho ten, Zoeterwoude en Rijnwou- de verstrekken de invaliden parkeerkaart gratis. Katwijk (vijf gulden). Jacobswoude (acht gulden) en Oegstgeest (9,75 gulden) rekenen een mi nimale prijs. ZATERDAG 9 OKTOBER 1999 Afvalzuivering Lisse open voor publiek lisse Het Hoogheemraadschap van Rijnland zet vanmiddag de deuren van zijn nieuwe afvalzuiveringsinstallatie aan de Gerard Doustraat 1 in Lisse open voor het publiek. Tussen 12.00 en 16.00 uur zijn er rondleidingen. Scholierenbosloop in Keukenhofbos lisse De jeugd kan zich inschrijven voor de scholierenbosloop in Lisse op zondag 31 oktober. Elk jaar lopen scholieren van het voortgezet onderwijs en van groep 7 en 8 van het basisonder wijs uit de hele Bollenstreek het parcours. Iedereen kan indivi dueel starten. De deelnemers uit het voortgezet onderwijs strij den ook nog voor een scholenklassement. De afstanden varië ren van 1600 tot 3000 meter. Inschrijven is mogelijk tot 15 okto ber. Aanmelden kan bij Atletiekvereniging de Spartaan of via de docenten op school. De start is tussen 11.00 uur en 13.00 uur in het Keukenhofbos in Lisse. Geld voor tien zonneboilers voorhout De gemeente Voorhout stelt een subsidie beschik baar voor de installatie van tien zonne-energiesystemen in par ticuliere woningen. De gemeente wil zo de toepassing van duurzame energie stimuleren. Het subsidiebedrag per zonne- energiesysteem is vijfhonderd gulden, naast de al bestaande subsidie van het energiebedrijf EWR. Meer informatie over het aanschaffen van een zonneboiler is te verkrijgen via het gratis telefoonnummer 0800-1890 van EWR. Ministerie bekroont 'Valkenburcht' valkenburg/katwuk/wassenaar Het plan 'Valkenburcht', voor bebouwing op de grond van het marinevliegkamp Valkenburg, is genomineerd als voorbeeld project van het ministerie van VRÓM. Als het plan van Valken burg, Katwijk en Wassenaar door minister Pronk wordt ge kozen, kunnen de drie gemeen ten rekenen op een financiële bijdrage voor de verdere uit werking. Het ministerie kiest jaarlijks plannen uit die opvallen door inventief ruimtegebruik'. De projecten zijn onderverdeeld in verschillende thema's. Valken burcht is genomineerd in de categorie 'Water in de stad'. Water neemt in het plan van de vliegkampgemeenten een be langrijke plaats in. In totaal zijn er 184 projecten op het gebied van ruimtelijke ordening ingezonden. Daarvan komen er ongeveer 50 in aan merking voor een voorbeeldsta- tus. Pronk maakt op 15 novem ber de winnaars bekend. Wat kan het toch heerlijk zijn als het gras bij de buren even wat minder groen is. Zelfs zijn eigen coach kan er mee leven dat Cruz geen bal raakt, zolang Machlas nog erger uit vorm is. En zoals de meeste voetbalwetten geldt ook deze evenzeer in de politiek. Geen put zo diep of er is wel iemand lager gevallen. De afgelopen jaren verloren Voorhout en Noordwijk elkaar geen moment uit het oog. Was er een burgemeesterscrisis in Voorhout, dan zag je stralende gezichten in de badplaats. En zaten ze elkaar in de Noord- wijkse raad weer in de haren, dan kon Voorhout zijn geluk niet op. Sinds deze zomer is dat voorbij. Het is nog niet zo dat de buren vrienden geworden zijn, maar de spanning bij de grenspost aan de Leidsevaart is aanmer kelijk minder. Het leedvermaak van de twee dorpen is tegen woordig op het stadhuis van Leiden en het provinciehuis in Den Haag gericht. Een zooitje bij het CDA Voorhout? Moet je ze in Leiden zien. Deze week moest Zuid-Holland het ontgelden. In Noordwijk meldde wethou der Ruud Tummers dat hij ko mende week een afspraak met de provincie heeft om over nieuwbouwwijkjes te praten. Het gegiechel was niet van de lucht. Hadden ze hem goed verstaan? Dacht Ruud echt een afspraak te hebben met de pro vincie? Het weer aan zee is be trouwbaarder, een afspraak met de paus kansrijker, menen ze in Noordwijk. De provincie? Was dat niet die club die liever fail liete ondernemingen dan af tandse boulevards overeind helpt? In Voorhout gaat het hernieuw de zelfvertrouwen nog wat ver der. Sinds ze daar weer een col lege hebben denken ze dat ze de hele wereld aankunnen. Het meest bont maakt de WD het in haar algemene beschouwin gen. De liberalen zeggen be nieuwd te zijn naar de nota banden te leggen. Maar nauwe lijks heeft de voortvarende CDA'er zijn hielen gelicht; of zijn opvolgers gooien het roer om. Het motto 'Kom van dat dak af geldt niet meer in Sas senheim. De huidige raadsleden en wet houders zijn niet vies van een beetje doe-het-zelven. In navol ging van alle klusprogramma's op televisie, zijn de woningen van de Sassenheimse politici in permanente staat van verbou wing. En zeker in het nieuwe Mennepark. Want daar telde WD'er Paul Vogels vorige week tijdens een housewarming par ty maar liefst 27 verschillende dakkapellen. En dat was nu juist niet de bedoeling. Toch willen burgemeester en wethouders de strenge regels laten varen. Het zijn tenslotte allemaal goedbedoelende Sas- senheimers, die bouwgrage dorpsgenoten van Paul Vogels. En zeker de bewoners van het Mennepark. Als eerste verhuis de namelijk wethouder Nia Wa- gemakers deze zomer naar de wijk, gevolgd door haar nieuwe buurvrouw, D66'er Ineke van Steensel. Op een steenworp af stand vestigden zich vervolgens Wim van den Ende (D66) en Al- bert Olthof van de PvdA. En tja, creativiteit laat zich niet beteugelen. Niet in de raadzaal en niet op het dak. Tot wan hoop van PvdA'er Aad Koster, overigens. Die ziet al weer ja renlange discussies opdoemen over de meest bizarre dakop- bouwsels. Alleen bij de gedach te al gaat Aad uit z'n dak. Paul Vogels heeft echter nog altijd het vrolijke uitzicht over al die verschillende dakkapellen op zijn netvlies en wil van discus sie niets weten. „Niet meer over praten", vindt hij. Wie wil nieuwbakken, creatieve huisei genaren zoals Nia, Ineke, Wim en Albert nou hun dakkapelle tje onthouden? Dan mankeert er toch werkelijk iets aan je bo venkamer? Meer taalles in Sassenheim, kinderopvang tijdens die lessen en meer activiteiten die erop gericht zijn de integratie van de Marokkaanse vrouwen in Sassenheim te verbeteren. Dat zijn de wensen van de 'Werkgroep Marokkaanse vrouwen' in Sassenheim. Ze denken pas goed in de Sassen heimse samenleving te kunnen integreren als hen de mogelijkheid geboden wordt om les in de Nederlandse taal te krijgen in hun eigen woon plaats. Onderricht voor gevorderden in het Neder lands is momenteel alleen te volgen in Lisse. Dat zou voor veel jonge, Marokkaanse vrouwen die thuis met de zorg van kleine kinderen zijn belast een onoverkomelijk bezwaar vormen. Voorzitster M'Barka deed dit tijdens een bijeenkomst in de Kastanjehof ten overstaan van leden van de com missie welzijn uit de doeken. Eind augustus riep het artikel "Van naaiclub tot kadergroep' in de ju- li-aflevering van het magazine van de Stichting Meander vragen op over de vermeende gebrekki ge integratie van de Marokkaanse vrouwen in de Sassenheimse samenleving. De stichting Mean der heeft de supervisie over de werkgroep. In het artikel schemerde het verwijt door, dat er in Sassenheim absoluut geen sprake is van in tegratie, wederzijds kennisnemen en accepteren van eikaars cultuur. M'Barka liet weten dat het zo erg niet was, maar dat er toch een aantal zaken voor verbetering vatbaar is. Zo zou de deelname aan het Sassenheimse verenigingsleven op een laag pitje staan. Door drempelvrees, maar ook door overwegingen die samenhangen met de ge loofsovertuiging: „Balletten en zwemmen mag niet altijd." Ook de krappe financiële middelen in gezinnen van éénverdieners zouden daar de bet aan zijn. Volgens W. van den Ende (D66) is het feno meen 'vereniging' voor de Marokkaanse inwo ners totaal onbekend. Van den Ende: „Dat is nou zo'n typisch Hollands verschijnsel dat de alloch tonen vreemd is. Als je kinderen lid worden van een vereniging heeft dat bepaalde gevolgen voor de ouders. Dat houdt in dat je contributie be taalt, bardiensten draait en de boel mee schoon houdt. Dat kan nog wel eens problemen opleve ren voor de betreffende groepering." Ook de deelname aan activiteiten van het jongerencen trum verloopt volgens een aantal Marokkaanse moeders niet altijd naar wens: „Zeker niet als je als Marokkaanse jongere bestuurslid wil worden van Fascinus. Dan wordt van je verwacht dat je op z'n tijd alcohol schenkt en dat mag dus niet." Meedoen met gabbers zou eveneens uit geloofs- overwegingen uit den boze zijn. Ook van gemeentezijde zijn er bedenkingen over de teleurstellende integratie van de Marok kaanse gezinnen in Sassenheim. Wethouder A. Olthof: „Op de wijkavond die burgemeester en wethouders in de Hoves organiseerden, waar een groot aantal Marokkaanse gezinnen woont, werd door een bewoner al de vraag gesteld niet alle bevolkingsgroepen aanwezig waren.' Ook Olthof is het een raadsel waarom de betref fende groeperingen de kans niet te baat nemen tijdens een dergelijke bijeenkomst hun wensen kenbaar te maken. De wethouder: „Wat moeten wij doen om er voor te zorgen dat jullie bij derge lijke bijeenkomsten aanwezig zijn?" De vrouwen, die toegaven de uitnodiging in de bus te hebben gekregen, opperden dat een extra aanmaning hen wellicht over de streep zou kun nen trekken. Olthof adviseerde de vertegenwoor digsters van de Marokkaanse vrouwen tot slot te gaan inventariseren wat er zoal aan maatregelen getroffen kan worden om de betrokkenheid met v de Sassenheimse bevolking en de deelname aan activiteiten te verbeteren. „Als u ons de komende maand laat weten wat uw verlangens zijn, dan kan dat eventueel opgenomen worden in het welzijnsprogramma voor de periode van 2000 tot 2004." 'Niet van deze tijd', vonden burgemeester en wethouders in Voorhout het uitdelen van snoepjes aan de plaatselijke jeugd op Koninginnedag. Ze wilden het afschaffen. D66-raadslid Ruud Heemskerk kreeg van dat revolutionaire plan zo'n nare smaak in zijn mond, dat hij zelfs zijn koekje bij de koffie niet meer lustte. Ten minste, dat zei hij, want even later zat hij toch tevreden te knabbelen. Maar het dreigement van tientallen ongegeten, slappe koekjes in de raadzaal sorteerde kennelijk wel effect. Het Voorhouts college zwichtte uit eindelijk voor de druk: wethouder Paul van Riet stelt ook volgend jaar geld beschikbaar om uit te delen, en de raad stortte zich met smaak op de kroketten. Renée Lucas (PvdA) pleitte er nog voor om het geld te ge bruiken voor een 'meer eigentijdse traktatie'. En ze wil daar best het goede voorbeeld in geven. Tenslotte moet gemeentegeld verantwoord worden besteed. In plaats van een zakje snoep, kunnen de Voorhoutse kinderen daarom op 30 april ook een verantwoorde traktatie tegemoetzien. fotomontage wfa/hielco kuipers Voorhout-2010. Maar ze heb ben één waarschuwing: 'Tien jaar vooruitzien in een politieke omgeving met een wispelturige rijksoverheid en een provincie die eerst eens orde op eigen za ken moet stellen is een lange periode.' De Europese Unie en de Ver enigde Naties constateerden opgelucht dat de WD Voorhout op hun functioneren weinig aan te merken had. Maar er volgde wel een kleine val op Leo van der Zons hoogmoed. Hij had een verhaal voorbereid waarin hij tot twee keer toe schreef dat de Voorhoutse ge meenteraad zijn rug voortaan eens recht moet houden. He laas was hij er echter zelf don derdag niet bij om die discussie aan te gaan. Leo is door zijn rug gegaan. Hier past uiteraard geen spot. Maar laat het een waarschu wing zijn voor alle politici die elkaar lange tenen, slappe knie- en en scheve gezichten verwij- Uit je dak Jarenlang heeft voormalig wet houder Hans de Vries geploe terd om de wildgroei van dak kapellen in Sassenheim aan irene nieuwenhuuse De schade aan de door water overlast getroffen peuterspeel zaal Olleke Bolleke bedraagt waarschijnlijk tussen de twee a drie ton. De lekkage aan het dak van de peuterspeelzaal aan de Gaasbak in Voorhout ontstond het afgelopen weekeinde ten gevolge van overvloedige regen. Het gebouw is niet meer bruik baar. De peuters zijn tijdelijk ondergebracht in het gezond heidscentrum aan de Kerkweg. Het Voorhouts college beslist woensdag hoe het nu verder moet met Olleke Bolleke. Het gebouw is namelijk van de ge meente. Dan zal ook bekend zijn hoe duur de reparatie van het dak is. Het dak bestaat uit leien die niet meer leverbaar zijn. Hoewel de gemeente nog een hoeveelheid van deze dak bedekking in voorraad heeft, is het nog niet zeker of dat vol doende is voor algeheel herstel. Een aannemer doet momenteel onderzoek naar de kosten van reparatie. Behalve het dak is ook veel van het meubilair, het speel goed en de inventaris van de peuterspeelzaal aan de Gaasbak niet meer bruikbaar. M. van Eijsden, de voorzitter van het bestuur van de Stichting Peu terspeelzalen Voorhout, zegt: „Alle meubels en kasten heb ben in het water gestaan en zijn niet meer bruikbaar. Het regen de gewoon in het lokaal.' Van Eijsden is blij met de op vang in het huidige onderko men. „De gemeente heeft enorm meegewerkt om de hal, waarin we nu zitten, voor ons geschikt te maken. Maar ieder een kan zien dat deze situatie niet ideaal is. Hij is gewoon niet kindvriendelijk en kindveilig. Twee voorwaarden waaraan een locatie waarin peuters ver blijven in eerste instantie moe- „Het is op de lange termijn ab ten voldoen." soluut niet geschikt", stelt ze. Ook teamleidster A., van den De speelzaal draait twee keer in Bosch vindt het huidige onder- de week vijf groepen van 19 komen een '.noodoplossing', peuters. Teamleidster A. van den Bosch weet dat het onbegonnen werk is om Olleke Bolleke 'droog' te krijgen. De peuterspeelzaal heeft fikse water schade opgelopen. foto mark lamers Plannen voor facelift dorpsplein Lisse katwijk» De nieuwe KW42 van rederij Haasnoot doorklieft de gol ven. De Katwijker siert de cover van de vijftiende visserijkalender. De kalender is een jaarlijkse uitgave van het fotobedrijf Flying Focus, ge specialiseerd in luchtfotografie van scheepvaart en offshore. De ka lender bevat nog twaalf andere grote foto's van schepen die door weer en wind door de woeste baren ploegen. De KW42 is overigens het enige Katwijkse schip in de kalender voor het jaar 2000. foto flying focus Dorpsplein 't Vierkant in Lisse krijgt een nieuw uiterlijk, vei Het plein moet met de terugkeer van een aantal oor spronkelijke gevels een cultuur-historische uitstraling krijgen. Daarnaast moeten op 't Vierkant een bioscoop en terrassen komen. Ook moeten er meer evenementen worden gehouden, net als de wekelijkse markt. Dat stelt de werkgroep 't Vierkant in zijn eindrapport. lisse peter blokplein verlevendigen. Een reeks evenementen, waarvan een aantal bij voorkeur wekelijks, moet de rest doen. 't Vierkant kan volgens de werkgroep het best autovrij of autoluw worden, al was het maar op bepaalde tijdstippen. „Dat levert meer sfeer, rust en gezelligheid op." Om de autobezitters toch voor een deel tegemoet te ko men, raadt de werkgroep aan voor een parkeervoorziening ten zuiden van 't Vierkant te zorgen. De parkeergelegenheid voor het gemeentehuis moet eveneens in de parkeerbehoefte rond het dorpsplein voorzien. Het eerste tastbare resultaat van de even tijdrovende als d kostbare opknapbeurt van het c plein, is de nieuwe ingang van museum De Zwarte Tulp. Die komt aan de kant van 't Vier kant te liggen, mede door de aankoop van het pand Heere- weg 225 eerder dit jaar. De historie moet van de plan nenmakers herleven op 't Vier kant. „Herstel de oude panden op 't Vierkant in oorspronkelij ke luister en breng de omgeving (het straatmeubilair, de verlich ting, de bestrating en de paal tjes) daarmee in overeenstem ming. Zorg voor gevelverlich ting van de mooie oude pan den", raadt de werkgroep de gemeente Lisse aan. „Ook de reclamevoering en uitstallingen moeten een historisch karakter krijgen." De werkgroep stelt de gemeente voor om speciale ge velsubsidies ter beschikking te stellen. Een bioscoop en terrassen moeten van 't Vierkant een aan trekkelijk verblijfsplein maken. Ook de weekmarkt, die nu op de Grachtweg wordt gehouden en daar onnodig veel parkeer plaatsen in beslag neemt, moet op maandagmiddag het dorps-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16