Adam Curry 'interactief "M TV- WEER Het Gesprek van de Dag Luchtvervuiling en gezondheid Muizen en ongedierte bedreigen dominobouwsels Amerikaans jongetje vliegt onopgemerkt naar St. Louis 87 WOENSDAG 6 OKTOBER 1999 Gesprek vol zweverigheid Wat moeten we nu eigenlijk met het jaar 2000, even los van het feit dat de computers op orde moeten zijn? Het is een mooi rond getal en sommigen menen dat daar iets aparts, iets magisch, ja iets op zienbarends aan verbonden kan of zal zijn. Dat lijkt mij nogal zon derling gedacht. Opmerkelijke zaken worden niet afgedwongen door louter een jaartal. Daar is heel wat meer voor nodig. Dus alle filosofie daarover lijkt tamelijk nutteloos. In het programma 'Geel' poogde Jacobina Geel daarover toch het een en ander te ontlokken aan de schrijver Bas Heijne en kunste naar Rob Scholte (de man die zijn benen verloor door een onder zijn auto geplaatste granaat). Beiden waren, zo werd gezegd, gefas cineerd door de overgang naar 2000. Het gesprek verliep van begin tot eind rommelig en dat kon je ook wel verwach ten. Scholte toonde zich, al rokend als een schoorsteen, de kunstenaar die onbelemmerd zijn fantasie laat galopperen. Hij verwachtte in 2000 'de ontmaskering van de anti-christ' (dus het kwaad). Verder hoopte hij op 'een machtsomkeer', meer concreet dat 'het tijdperk van de vrouw'een aanvang zou nemen. 'Mijn hoop is gericht op de vrouwen die veel meer kunnen dan wij en zijzelf denken'. Heijne was het opgevallen dat het naderende jaar 2000 de mensen meer tot terugkijken dan tot een toekomstvisie brengt. En dat laat ste vindt hij hard nodig. Je moet van het jaar 2000 zelf iets maken, er betekenis aan geven. Er gebeurt niet zo maar wat. Hij verwachtte dat de mensen in de volgende eeuw steeds meer de behoefte zullen krijgen om vorm te geven aan hun leven. 'De grote ideologiën ken nen we nog wel, maar daar is geen binding meer mee. Allerlei vaste begrippen hebben hun zin verloren. Vroeger beoogde men met ge weld iets te bereiken, of het nu krakers waren of arbeiders die tegen iets in opstand kwamen. Het geweld dat we nu zien, dient geen en kel doel meer. vandaar de term zinloos geweld. Hoe zal de mens nu in staat zijn zichzelf vorm te geven, dat is de grote vraag". 'Hij zou het 'heel erg vinden als er wat dat betreft niets gebeurt". Goed, er werd nog wel het een en ander geroepen, maar daar kon ik niet altijd een touw aan vastknopen. Scholte zei bij voorbeeld dat we eigenlijk nog leven 'op het niveau van de kruistochten'. Voorts kwam ter sprake dat hij in opdracht van het Vaticaan bezig is de zeven hoofdzonden te schilderen. Jacobine merkte tot slot op dat we 'er niet helemaal uitkomen Heijne verbaasd: 'Had je dat dan ver wacht?'Het was zo'n onderwerp dat aan eigen zweverigheid ten on dergaat. Wisselvallig weer blijft COMMENTAAR Ouders in Haarlemmermeer begonnen zich enkele jaren geleden zorgen te maken over de gezondheid van hun kinderen. Uit gege vens van huisartsen bleek dat in de Schiphol-gemeente meer kin deren kampen met luchtwegklachten dan elders. De beschuldi gende vinger ging al snel richting luchthaven. De Universiteit Wageningen en het RIVM hebben na een onder zoek bij meer dan 2500 kinderen geen verband kunnen vinden tussen luchtwegaandoeningen en de luchtverontreiniging rond Schiphol. Wel stelden de onderzoekers vast dat er vlakbij snelwe gen sprake was van hogere vervuilingsniveaus. Ook bleek dat kin deren buiten de regio die niet langs een snelweg wonen gemiddeld wat gezonder zijn. Het vliegverkeer draagt volgens de Universiteit Wageningen en het RIVM slechts voor enkele procenten bij aan de plaatselijke lucht verontreiniging. Het is dus onjuist om alleen het vliegverkeer ver antwoordelijk te maken voor vervuiling en gezondheidsklachten. Het lijkt erop dat het grootste milieuprobleem veel dichter bij huis te vinden is, namelijk voor de deur. Bijna alle gezinnen in Haar lemmermeer bezitten een of twee auto's. Ondertussen bereiken de autoverkopen opnieuw recordhoogten en slibben de overvolle snelwegen dicht. Deze ontwikkelingen moeten ook milieu-organisaties aan het den ken zetten. De milieubeweging steekt de laatste jaren veel energie in het beperken van de groei van de luchtvaart. Voor het verbete ren van de plaatselijke luchtkwaliteit is het in ieder geval effectie ver om de aandacht meer te richten op het afremmen van het au toverkeer en het verbeteren van het openbaar vervoer. Voor de luchtvaartbranche mogen de prettige conclusies van de Universiteit Wageningen en het RIVM geen vrijbrief vormen voor ongebreidelde groei. Daarvoor is nog te weinig bekend over de re latie tussen het vliegverkeer en andersoortige gezondheidsklach ten, zoals hart- en vaatziekten en een slechte nachtrust. Nader on derzoek moet daarin helderheid verschaffen. Ex-diskjockey van Veronica investeert in internetbedrijven Adam Curry voorspelt een mooie toekomst voor Europa. Dat is een van de redenen van zijn terugkomst. De ontwikkelingen op het gebied van internet gaan in Europa straks veel sneller dan in de VS, verwacht Curry. „Amerikanen gaan voor het snelle geld. Ze willen te snel ontwikkelen en lopen daardoor vast in slechte systemen. Kijk maar naar het mobiele telefoonnetwerk 'incompatable' aldus Curry. M I L LEN N II Adam Curry, bij twintigers en dertigers vooral bekend als ex- diskjockey van Veronica, startte kort geleden twee internetbe drijven in Nederland; Jamby en Databam. Dat laatste bedrijf zorgt voor de distributie van in formatie naar kabelbedrijven. Verder investeert hij in andere (jonge) internetbedrijven. De lange, ietwat slungelige, jon gen met het halflange blonde haar stapte midden jaren ne gentig op bij de Amerikaanse muziekzender MTV.^Altijd maar plaatjes aankondigen was geen uitdaging meer." Zijn in ternetbedrijf breidde in snel tempo uit met zeven kantoren in Amerika. Te groot vond Cur ry. Hij ging op zoek naar iets anders. „Ik wilde een kleine groep met leuke mensen om me heen." Dat weerspiegelt zich in Jamby. Het bedrijf zal nooit groter worden dan twintig mensen verwacht Curry, die er zelf overigens niet werkt. Hij komt geregeld langs om advies te geven. En hij investeert na tuurlijk veel geld in het bedrijf. Jamby moet ervoor zorgen dat iedereen in Nederland straks interactieve televisie via de ka belmodem heeft. Big Brother is het eerste programma dat wordt uitgezonden. Op een groot scherm in een lang en smal grachtenpand bewegen de bewoners van Big Brother over het scherm. Op het eerste ge zicht gebeurt er niet veel, maar volgens Curry is het het eerste echte interactieve televisiepro gramma. „Je kunt er naar kijken wanneer je zelf wilt. Prutsend op een 'ijsblauwe' Apple-com- puter legt Curry het systeem uit. „Een jaar geleden zat ik bij John de Mol om twee uur 's nachts een bandje te bekijken over 'golden cage', de toenmalige naam van Big Brother", legt Curry uit. „Al vrij snel zag ik de mogelijkheden voor de kabel." Nu, een jaar later, gaat Jamby het programma binnenkort 24 uur per dag uitzenden via de kabel. „Interactief', aldus Cur ry. „Omdat je ernaar kunt kij ken wanneer je wilt." Op den duur moeten kijkers ook aan wijzingen kunnen geven aan de camera's. „Maar het gaat ver der", legt Curry uit. „Stel je vindt die Ikea-troep van Big Adam Curry heeft altijd al belangstelling gehad voor techniek. Nu is hij actief op internet. FOTO CPD Brother leuk. Dan moet je die ter plekke kunnen bestellen en betalen." Hoewel het programma nog niet interactief werkt - je kunt zelf nog geen invloed uitoefe nen - verwacht Curry een grote toekomst voor interactieve tele visie. En via het kabelmodem kunnen gebruikers straks zelf ook gaan uitzenden. „Iedereen die thuis een digitale camera heeft en het juiste programma kan een filmpje maken en uit zenden." Curry laat een filmpje zien van zijn dochter en zet er een mu ziekje achter van Anouk. Door de minimale bandbreedte die kabelbedrijven beschikbaar stellen, is de kwaliteit nog niet optimaal. Aan het beeld is nog te zien dat het uit blokjes is op gebouwd. „Dat zal op den duur miljoen dominostenen worden geplaatst in de hoop dat ze op vrijdag 5 november allemaal om gaan. Dan is het record van 1.606.757 stenen die vorig jaar in Leeuwarden vielen ruim schoots verbroken. De muis die werd gevangen heeft de zielenrust van de coör dinator Perry Habraken niet vergroot: „Als er één muis is, zullen er wel meer zijn. Je be grijpt wat een ellende een der gelijk diertje kan veroorzaken. We hebben hier ondanks alle voorzorgsmaatregelen toch al meer last van vliegen en spin nen dan vorig jaar in Leeuwar- De barometers zijn tijdens het afgelopen etmaal flink gestegen. Het oplopen van de luchtdruk heeft vooral een gunstig effect gehad op de wind in de kustgebieden. De windsterkte nam namelijk af van krachtig tot matig. Ook de buienactiviteit verminderde maar helemaal verdwe nen de buien niet. Tussen gisteravond en vanochtend is op veel plaat sen weer een paar millimeter gevallen. Op Valkenburg zowaar nog 8 mm. De etmaalsommen die dinsdagavond werden afgetapt waren trou wens nog behoorlijk groot. In Hoofddorp werd 19, Nieuw-Vennep 12 en in Waddinxveen 10 mm opgevangen. De maandsommen zijn na vijf oktoberdagen gestegen tot 70-80 mm. Dat is bijna de normale hoe veelheid over de hele maand oktober. Gemiddeld valt in onze regio na melijk ongeveer 83 mm. Overigens draaide het dinsdag niet constant om buien. Vooral tij dens de middaguren waren er flinke opklaringen en steeg de tem peratuur in de transparante lucht in Waddinxveen tot 15,4, op Schiphol tot 13,9 graad. De luchtdruk blijft morgen hoog maar dat hoge barometers geen blauwdruk zijn voor beter weer gaan we later op de dag merken. Met een westelijke hoogtestroming dringt een bewolkingszone gekoppeld aan een frontaal systeem tot onze omgeving door. Uit het wolkendek gaat het tijdens mid dag en avond ook weer af en toe regenen en de naar west tot zuidwest krimpende wind neemt aan de kust toe tot krachtig, windkracht 6. De temperatuur komt uit op omstreeks 14 graden. Vrijdag bereikt een volgende storing het Noordzeege bied. Dat betekent opnieuw regen: waarschijnlijk weer zo'n 10 mm. Tijdens het weekeinde houdt het wisselvallige weer aan. Het overgangsgebied tussen relatief koude lucht boven het noorden van Europa en warme luchtmassa's boven de Britse eilanden ligt in de buurt van of boven Nederland. Daardoor valt er van tijd tot tijd regen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Alleen begin volgende week kan het tijdelijk wat milder worden. Bij elke toegangsdeur van de hal in de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren, waar momenteel de voorbereidingen voor een aanval op het domino-wereld record in volle gang zijn, staat de waarschuwing 'Ongedierte- bestrijding, de deur gelijk weer sluiten'. Toch zag een muis kans ongezien naar binnen te glippen. Hij stierf echter een vroegtijdige dood op de speci aal aangebrachte lijmlaag rond de bouwvloer. Eind vorige week hebben de bouwers na ruim twee weken de miljoenste steen geplaatst. In acht weken tijd moeten 2,5 Mengkraan De voorzitter van de ondernemingsraad bij de pro vincie Zuid-Holland zou toch echt beter moeten we ten. Maar nee, hij toont zich nog eens dubbel veront waardigd. Dat de heren en dames van gedeputeerde staten achter gesloten deuren hadden zitten mo nopoliën was al erg. Dat het speculatieprofijt van een en ander over de balk ging aan nieuw meubilair en feesten en partijen was nog veel erger. Voor de fietsenstalling van de ambtenaren en een kindercrèche was nooit geld. Maar als dus die heren en dames van gedeputeer de staten de bloemen wilden buiten zetten dan zorgden ze wel dat er altijd plenty va zen waren. Ik weet niet hoe lang die man van de ondernemingsraad ambtenaar is. Hij lijkt me nogal naïef en/of wereld vreemd, Als er nou één tak van sport is waar het aankomt op status en uiterlijk vertoon dan is het wel de overheid in actie. Daarbij vallen politici, bestuurders en amb tenaren overigens over één kam te scheren. Dat spaart zodoende andere kammen uit en dat is efficiënt en doelmatig. Zo mag Paars 2 het heel graag zien. Veel meubilair heb ik in mijn ambtelijk leven den." De lijm rond de vierdui zend vierkante meter grote bouwvloer laat inderdaad een groot aantal dode vliegen, tor retjes en spinnen zien. Maar er zijn ook andere tegen slagen. „Een van de bouwers liet zijn kussentje vallen. Drie duizend stenen die onderdeel zijn van een biljet van tien euro gingen om. Daarmee ging ruim een dag werk verloren. Iemand die zoiets veroorzaakt gaat na tuurlijk wel even door de grond", aldus Habraken. De 12-jarige Christopher Pere- gory spijbelde van school, maar ging niet zo maar ergens rond hangen. Christopher sloop aan boord van een vliegtuig dat hem helemaal naar St. Louis bracht. Daar werd hij bang en belde zijn moeder. Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij TWA zei dat Christopher zich op de luchthaven van Alexandria, Vir ginia, tussen volwassen passa giers had gemengd. Niemand had opgemerkt dat het jongetje alleen was. Zo kon de avon tuurlijke Christopher rustig achterin het toestel een lege stoel zoeken. Bij aankomst in St. Louis biechtte hij alles op en moest hij voor straf de nacht in een jeugdgevangenis doorbrengen. Nadat hij de andere dag terug op het vliegtuig naar Alexandria was gezet, wachtte thuis zijn boze moeder, die hem onmid dellijk huisarrest oplegde. De moeder is kwaad op TWA, maar een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij zei dat het allemaal de schuld van Christopher is. ministerskamers in en uit zien dragen. Er waren heel wat zitbanken van olifantenleer bij alsmede verga derzitjes. Het blad was rond en je kon door het plexi glas naar je schoenen kijken. Ik heb een ongewisse constructie op een schrijftafel zien staan, waarvan een uitstulpend peertje de enige hint was dat het een bureaulamp betrof. Er is nooit een minister inge huurd om zijn of haar goede smaak. Met Jan des Bouvrie als zithoek zit je als bewindsvrouw goed. Met Ans Markus aan de wand kom je door het hele land. Die Ans kan pas schilderen, vindt de minister. Kamers van de macht zijn uitgestrekt en bij voor keur royaal met mahonie betimmerd. Maar laten we het na de politici ook even over hun ambtenaren hebben. Ook hun is namelijk niets menselijks vreemd. Moderne departementen en ge meentehuizen hebben van die losse panelen. Hun mobiele natuur staat borg voor grote dan wel kleine vertrekken. In het jargon van de klerken spreek je van 'traveeën'. Dat is een plak geprefabriceerde ruimte. Een travee is voor de ambtenaar wat balken en sterren zijn op het uniform van de generaal Hoe meer traveeën, hoe meer aanzien. Er wordt om ge vochten. Behalve de omvang van de hangplek is er ook nog de aankleding. Wie vaste vloerbedekking heeft liggen heeft het bij de overheid redelijk, ver geschopt. Wie een eigen secretaresse heeft, met wie hij ook nog rechtstreeks via een tussendeur is verbonden, mag zonder te overdrijven spreken van een schitterende ambtelijke carrière. Het moge duidelijk zijn: wie als ambtenaar daar te luchthartig overdoet moet niet raar kijken als de dozen worden binnengedragen, omdat hij alweer intern moet verhuizen. In ambte- nareriland liggen altijd kapers voor de koffiehoek en in de wandelgang. Is het dan vreemd dat de commissaris van de konin gin en haar beleggingsclub een extra nette pers voor op het parket hebben uitgezocht en misschien ook nog zo'n dure voorgeprogrammeerde mengkraan voor op de commissarissendouche? Nee, natuurlijk niet. Dat zijn faciliteiten. Een overdekte fietsenstal ling daarentegen is weggegooid geld. Dat is voor zonderlinge ambtenaren uit het middenkader die de hoop op nog een travee erbij hebben opgegeven en aanstellerig niet gewoon met de auto komen. Die voorzitter van de ondernemingsraad is vast zelf een eenzame fietser zonder uitzicht op bevordering. Zijn kop zullen ze vandaag in de provinciale staten niet eisen. Dat is dan zijn schrale troost, op een nat zadel gezeten, met de wind tegen trappend op weg naar huis. beter worden", voorspelt Curry. De toepassing is volgens hem alleen nog beschikbaar voor de pc. Pas met een 'set top box' is het ook beschikbaar voor de tv. Jamby is momenteel druk bezig om een bedrijf als HMG voor de interactieve televisie te interes seren. „Ze zullen wel moeten", legt Curry uit. „Kabelbedrijven, zoals UPC, kunnen straks net zo goed zelf een programma kopen in het Franse Cannes en uitzenden. Wat is dan nog de functie van een bedrijf als HMG." Volgens de investeerder zullen dergelijke bedrijven met iets extra's moeten komen. Hoe hij geld gaat verdienen met Jamby zegt de investeerder niet te weten. Curry - zijn vermogen wordt geschat op enkele miljoe nen guldens - maakt zich daar geen zorgen over. „Als mensen er over zeiken dan valt er aan te verdienen", meent hij. Hij moet lachen bij het woord goeroe. „Vreselijk. Dat is zo'n Jomanda-achtige term." Een hekel heeft hij aan al die zoge naamde internetkenners die zich goeroe laten noemen. „Die mensen zitten in een grote gla zen toren en zijn allemaal op zoek naar de volgende pot met goud. Je moet wat kunnen leren van je investeringen. Proberen om een visie te ontwikkelen voor de toekomst. Het gaat niet alleen om geld." De hele ontwikkeling rond e- commerce gaat volgens Curry ook alleen maar over snel geld verdienén. „E-commerce is niets nieuws. Het is geen 'brainstorm'. Het is een ver schuiving van geld op een an dere manier", meent hij. „Maar het woord bekt nou eenmaal lekker en dan wil iedereen er al les over weten." Curry's interesse voor internet en computers komt voort uit zijn liefde voor techniek. „Als kind was ik al gefascineerd door techniek." Uren kon hij bou wen aan apparatuur, op zoek naar radiofrequenties. Die lief de bracht hem halverwege zijn tienerjaren bij de radio en later de tv. „Ik hou vooral van lamp jes. Als computers niet hadden bestaan was ik waarschijnlijk iets met lampjes gaan doen." rixt albertsma da nog dagen Nog 87 dagen en h< we millennium br< Reden voor deze in een dagelijkse seL rug te kijken op beliïiï gebeurtenissen die grepen op correspof1 rende data in de afg)r" 1000 jaar. Deze wee 1992: Bijlmerramp; 1892: Dalton broers dood; 6 okt 1981: m j" op Sadat; 7 okt 157]^ Schrijver van Don Qig te gewond; 8 okt 19 Guevara gevangeng men en gedood; 9 o 1799: Lutine vergaai^ Terschelling. kt 6 OKTOBER 1981 Het lijkt op de ontknop een spannende actiefili )9( het is harde realiteit. Te n, een luchtshow van Mir st gasten naar boven doetecl stopt plotseling de acht ijr wagen van een kolonne eli re trucks voor de presic iel eretribune. Het is 6 okti 1981 en de jaarlijkse pa viering van de overtoch het Egyptische leger ov iaa Suez-kanaal tijdens de ber-oorlog van 1973 tegtori el nadert in Caïro het hvoc punt. Maar president A toi Sadat (62), talrijke hoge vi sche functionarissen ei landse diplomaten zijn ling zelf het middelpun le aandacht. Er volgt ee |aa weldsexplosie, waarbij uit de truck handgranaten en en het vuur openen chinegeweren. Als de p tien minuten na de aanfeel; ziekenhuis wordt binne coi bracht is hij in coma en ost niet meer ontwaken. M gei nog elf andere hoogwa< >ek heidsbekleders overlevt >op aanslag niet. Al snel komee verhalen in omloop dat eer moord op Sadat deel ui van een zorgvuldig voo complot uit het Egyptis ger, dat een einde moet aan Egyptes geïsoleerde ;n in de Arabische wereld, stand gebracht door eei ne< dent die voor zijn inspa :n. de Nobelprijs voor de v eke heeft gekregen. HENK RUUL» ut kn MENSELIJ Een Spaans echtpaar he de rechtbank toestemmi kregen zijn twee zoons 20 jaar uit het ouderlijk zetten omdat die het tot een hel maakten. On zoeksrechter MARIA Dl MEN SANZ BARON gela twee kinderen eind vorig het huis in het stadje Ej Caballeror in de noordoo regio Aragon te verlaten denemingvan hun bezit De ouders begonnen in juridische procedure om het huis uitte krijgen, oi constante geruzie met c steeds vaker ontaardde lijk geweld en de twee al thuiskwamen om te etei slapen. De rechter steldi zoons volwassen zijn en ouders niet meer voor woning hoefden te zorge urPr HAN MULDER Omdat ze de 'millenn voor een lichamelijke zag, heeft een 43-jarige1 uit HONGKONG een kil neergeteld voor 430 pill betaalde ruim 30.000 voor wat later doodgewof tabletten bleken te zijn, de politie. De vrouw had baar geen weet van dat lennium bug' geen licha maar technisch probleei gaf de oplichters het gel deze haar ervan hadden tuigd dat ze de pillen m« winst kon doorverkopen. Australische klanten van NALD'S hebben het han concern voor de rechter f daagd. Ruim 6.000 aan 'Monopoly McMatcl Win' beweren dat ze reel ben op een prijs, maar I nald's bestrijdt dat. De zaak, die dinsdag werd zal vermoedelijk twee v ren. Het jaarlijkse promo eindigde in augustus. N< kwamen meer dan 1.101 sen een Honda-terreinwfbl eisen, terwijl er maar vii zulke voertuigen beschi waren. Nog eens duizeni mensen zeggen dat ze r< ben op een videocamera reisje met het hele gezin Disneyland. het pot ng vjdacl 12 ft JU (dere j«esi haai diei nmilj Darl jntc zo! d in il lt d< jinve l< njfs kc lA'st leirif ii van llli hj aag :put( hfand, :t vege I ba sch< vjitant: o een lef g I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2