Leidsch Dagblad Leemhuis en Heijkoop stappen op YD Opnemen Afspelen Zaterdag 9 oktober is alles anders!* Bisschop Belo terug in Oost-Timor Schiphol niet oorzaak klachten luchtwegen Autoriteiten vrijuit na campingramp in Spanje VERHUIZENz SÜfl LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS OENSDAG 6 OKTOBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42122 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 n Haag aakt mooie met Leidens roemdste burger YD wil hasj ch legaliseren ID-leider Dijkstal heeft voor nodige opschudding ge- rgd met een pleidooi tijdens n forumdiscussie in Heerlen or de legalisering van soft- ugs. PvdA en D66 reageer- n gisteren blij. Eindelijk kan gens hen een einde komen 1 de situatie dat het gebruik de verkoop van softdrugs rdt gedoogd, maar het ver- uwen ervan niet. »ina3 ieuwe metrolijn iag in Amsterdam isterdam mag beginnen ;t de aanleg van de metro- i van het noordelijke stads- el naar de Rai. Een Kamer- ïerderheid stemt in met het Ijarden-project, waarvoor gend jaar de eerste spa de ond in gaat. De tunnel voor metrolijn wordt groten els diep onder Amsterdam 19 Smitsloo moet vertrouwen Lange Voort terugwinnen 20 Zonnebloem begint met jeugdwerk in Alphense regio 21 Grafisch werk Emil Nolten telt louter hoogtepunten 23 Eigenzinnige I vedette krijgt zesde regenboogtrui -Dagblad HET WOORD IS AAN August Vermeylen Verdraagzaamheid is in vele gevallen maar een vorm van Commissaris van de koningin J. Leemhuis-Stout en gedeputeerde J. Heijkoop van Zuid-Holland zijn vanmorgen afgetreden. Beiden voelen zich in hoge mate verant woordelijk voor de Ceteco-affaire en trekken daar ook hun consequenties uit. Minister Peper (binnenlandse zaken) heeft Leemhuis gevraagd aan te blijven tot meer duidelijk is over haar opvolging. jina5 hatcher haalt fel it naar Europa voormalige Britse premier ïrgaret Thatcher heeft giste- fel uitgehaald naar Euro- „Zolang ik leef zijn alle oblemen van het Europese ntinent gekomen en alle op- isingen uit de Engelsspre- nde deel van de wereld", al- Thatcher. pna 7 wik Fit tergt mcurrenten 189 Kwik Fit-zaken in ons ld gaan een soort kleine ttrt aanbieden die volgens prijsvechter ver onder dë ijs van andere garages zit. :r jaar geleden tergde Kwik de garagebedrijven ook al ;t APK-keuringen die de lft goedkoper waren. gina9 VANDAAG 26 PAGINA'S nnenland litenland jltuuren Kunst :onomie eloof en Samenleving16 esprek van de Dag2 Natura/Strips10 leningen22 15,17,18,19,20 rv/programma's 21 .9.10 .11 'eeroverzicht den haag robbert minkhorst hans jacobs De commissie Van Dijk kent in haar rapport over de bankiers affaire - 'Een doorboorde bui del' - de commissaris van de Koningin een bijzondere ver- Eis veertien jaar cel voor moord op ex-vriendin den haag/wassenaar persbureau cerberus De moord op een 30-jarige Ma rokkaanse vrouw uit Leiden moet haar 35-jarige ex-vriend uit Waddinxveen op veertien jaar celstraf komen te staan. Dat eiste officier van justitie mr. J. Reddingius gisteren bij de Haagse rechtbank. De vrouw, die illegaal in Nederland ver bleef, werd in Wassenaar vanuit een auto beschoten. De ver dachte ontkende dat hij de do delijke schoten heeft gelost. Het drama had op 28 juni plaats op de kruising van de Rijksstraatweg met de Rozen- weg in de nacht van zondag op maandag. De nieuwe vriend van de vrouw, een 27-jarige Hagenaar, had haar 's nachts in zijn Mercedes opgehaald bij een vriendin van haar om sa men naar Den Haag te gaan. De nieuwe vriend bemerkte dat hij gevolgd door een donkere Mer cedes die een kapotte koplamp had:. Bij het stoplicht stond de achtervolger opeens rechts naast hen. Uit een open raam pje werd geschoten: de vrouw werd diverse malen geraakt. Haar vriend zag het gezicht van de dader: een man met een sik je. De Hagenaar reed snel naar het Haagse Westeinde-zieken- huis, maar daar overleed de vrouw nog dezelfde nacht. Een ooggetuige had het kenteken van de dader gedeeltelijk opge nomen. Later bleek dat er maar twee donkere Mercedessen in Nederland rijden met zo'n ken teken. Eentje daarvan is van de Waddinxvener: de ex-vriend van het slachtoffer. Toen de po litie die auto de volgende dag in beslag nam, bleek ook nog dat de ene koplamp minder fel brandde dan de andere. De verdachte had die maan dagmorgen zijn sik afgescho ren, maar werd niettemin her kend door de Hagenaar. Er zijn echter meer aanwijzingen die tegen de Waddinxvener pleiten. Pagina 19: Ruzie over 'gesto len' paspoort antwoordelijkheid toe. „Ik neem die opmerking buitenge woon ernstig", zei Leemhuis vanmorgen. Ze heeft al op 4 ok tober haar ontslag aangeboden aan minister Peper. „Er is veel gezegd en geschre ven over mijn rol", verklaarde ze. „De conclusie was al gauw getrokken. Aanvankelijk wilde ik niet reageren. Het komende onderzoek zou wel de verhelde ring brengen. De toonzetting gaf weinig ruimte voor analyse. Voor velen, ook in provinciale staten, zal het moeilijk zijn om niet te zoeken naar onvolko menheden in mijn optreden." Leemhuis heeft al drie weken geleden besloten af te treden. „De verdere toekomst van Zuid-Holland zie ik niet als mijn toekomst. Zo wordt de af handeling van de Ceteco-affaire niet meer belast met de discus sie over mijn persoon, maar kan het gaan over de inhoud van dit dossier." Leemhuis lichtte niet toe waarom zij drie weken geleden al besloot om ontslag te nemen. Leemhuis trekt zich de ver wijten aan die de onderzoeks commissie haar maakt. Ook be seft ze dat ze haar vertrouwen in de politiek voor een belang rijk deel is kwijtgeraakt. Wel plaatste ze bij het rapport van Van Dijk een kanttekening: ze had het geheime besluit om te gaan bankieren niet voor ver nietiging kunnen voordragen. „De commissie is hierin een ge vangene van het college. Ik kan gedeputeerde staten op geen enkele manier overrulen. De schending van de geheimhou dingsplicht is een strafbaar feit." Gedeputeerde Heijkoop wil de aanvankelijk van geen wij ken weten, maar vandaag trok hij zijn conclusies. Een gebrek aan vertrouwen binnen zijn ei gen CDA en het feit dat de com missie Van Dijk ook hem ver antwoordelijk acht, hebben Heijkoop tot deze stap gezet. Pagina 3: Mogelijk schade claim tegen accountant tv wolkgrjtfeljdenr a Hn TDK HS240 3-pak 4-uurs video banden. Met gratis James Bond krasloten. j— Van 40.50 voor Aanbieding is geldig t/m 17 oktober 1999. Groot feest tot 24 uur Zaterdag is het feest. Ook voor de kids. Activiteiten, aanbiedingen en fantastische [IKEA] prijzen. We zijn open tussen 6 en 24 uur. iÉk. IKEA Delft is open von 0 tot 24 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) bacau Een Oost-Timorese man bidt terwijl hij naar Bischop Belo luistert. De Nobelprijswinnaar Carlos Belo is vandaag teruggekeerd in Oost-Timor. Na aankomst op het vliegveld van Dili verklaarde de bis schop dat hij 'bij zijn volk' wil zijn om 'samen te bidden en samen de mis te vieren'. Belo moest Oost- Timor bijna een maand geleden ontvluchten toen pro-Indonesische milities zijn huis tot de grond toe afbrandden. Belo is de eerste van de onafhankelijkheidsleiders die is teruggekeerd in Oost-Timor. FOTO AP DAVID GUTTENFELDER schiphol richard mooyman Tussen de klachten over lucht wegen bij kinderen in de regio Schiphol en de aanwezigheid van de luchthaven bestaat geen verband. Dat concluderen on derzoekers van de Universiteit Wageningen en het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Meer dan 2500 kinderen op dertig basisscholen zijn aan een medisch onderzoek onderwor pen. Ook de luchtvervuiling binnen- en buiten de schoolge bouwen is gemeten. Het onder zoek moest licht werpen op de vraag of de gezondheid van kin deren door Schiphol wordt aangetast. Enkele jaren geleden ontstond daarover onrust nadat huisartsen rapporteerden dat kinderen in Haarlemmermeer vaker last hebben van lucht wegaandoeningen dan elders. Er kan geen verband worden aangetoond tussen luchtver ontreiniging bij Schiphol en luchtwegklachten. De long functie van kinderen in de regio is vergelijkbaar met die van kin deren elders in Nederland. Wel hebben de kinderen in de buurt van Schiphol vaker luchtweg klachten dan hun leeftijdsgeno ten elders die niet langs een snelweg wonen. Het wegverkeer speelt vol gens het onderzoek een belang rijke rol bij de vervuiling in de regio Schiphol. Dichtbij snel wegen werd meer luchtveront reiniging gemeten. Met name stikstofdioxide, roet en benzeen werden in hogere concentraties vastgesteld. Deze stoffen zijn volgens het onderzoek meer ge relateerd aan het wegverkeer dan aan het vliegverkeer. De berekende bijdrage van het vliegverkeer aan de plaatselijke luchtvervuiling bedraagt slechts enkele procenten. Het onderzoek is uitgevoerd onder kinderen in de leeftijd tussen zeven en twaalf jaar in Aalsmeer, Amstelveen, Amster dam, Badhoevedorp, Hoofd dorp, Nieuw-Vennep en Zwa nenburg. Pagina 2: Commentaar huesca efe/anpramp was volgens hen niet te voorspellen. De advocaten van de familieleden van de slachtof fers gaan tegen de gerechtelijke beslissing in beroep. De campingramp van augustus 1996 in het Noord-Spaanse Biescas was niet te wijten aan onzorgvuldigheid van de regio nale autoriteiten. Dat oordeelde een rechtbank in het Spaanse Jaca gisteren. Een overstroming (het gevolg van hevige regenval) op de camping kostte aan 87 mensen. Onder hen waren vier Nederlanders; het echtpaar Platje uit het Brabantse Oister- wijk en hun twee zoons van ze ven en en negen jaar. Familiele den van de slachtoffers meen den dat de regionale autoritei ten aansprakelijk zijn. Zij had den geen vergunning mogen geven aan de camping, die vol gens hen op een riskante loca tie ligt. Sommige deskundigen deelden deze mening, maar de rechtbank niet. De landelijke regering en de lokale autoriteiten zeggen dat de overstroming uitsluitend te wijten was aan de uitzonderlij ke weersomstandigheden. De 10717° 11717° i2717° 40% 40% 30% 20% 20% 30% Overschot aan cellen voor 'gewone' boef leiden sjaak smakman Een oplopend tekort aan cellen voor jeugdige en gestoorde cri minelen, maar een overschot aan cellen voor 'gewone' ge vangenen. Dat is het beeld voor de komende jaren. Het ligt dus voor de hand om jongeren en tbs-klanten in de gewone ge vangenissen onder te brengen, vindt minister Korthals van jus titie. Na jaren van cellentekor ten dreigt volgend jaar een overschot aan 'gewone' cellen te ontstaan. Volgens het Weten schappelijke Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie zijn er volgend jaar 1.095 over. Te genover dat overschot staat een tekort van 185 plaatsen in de jeugdinrichtingen en vijftig in de TBS- sector oplopend tot respectievelijk 205 en 105 in 2001. De afgelopen jaren zijn veel nieuwe gevangenissen ge bouwd omdat rechters veel va ker celstraffen gingen uitdelen die bovendien gemiddeld aan zienlijk langer waren. Een beet je tegen de verwachting zet die lijn niet door. Met name de ver mogenscriminaliteit is sterk af genomen, maar daarnaast de len rechters gemiddeld weer kortere celstraffen uit. londen anp-ap-gpd Daags na het treinongeluk in Londen, waarbij zeker 27 men sen om het leven kwamen, wordt er volop gespeculeerd over de oorzaak van de ramp. Volgens de Britse omroep BBC duidt alles erop dat één van de machinisten een stopteken heeft genegeerd. Ook is het on duidelijk of de automatische veiligheidssystemen, die beide treinen aan boord hadden, wel hebben gewerkt. Het ongeluk vond gisteroch tend niet ver van Paddington Station plaats. Een sneltrein en een stoptrein - beiden volge pakt - botsten even na achten op elkaar. De locomotief van de sneltrein vloog daarop in brand. Van de passagiers raak ten er 160 gewond. Veertien van hen bevinden zich in kritieke toestand. De verontwaardiging bij de Britten na het ongeluk is groot. Vakbonden en consumentenor ganisaties hebben al vaker ge klaagd dat er maar weinig in de veiligheid is geïnvesteerd, sinds de Britse spoorwegen in 1993 werden geprivatiseerd. Het Britse spoornet stamt groten deels uit de vorige eeuw en is dan ook sterk verouderd. Het spoornet wordt nu geëxploi teerd door 25 private onderne mingen. De reizigersorganisaties eisen dat alle treinen en baanvakken in het land worden uitgerust met een beter beveiligingssys teem, het zogenaamde Auto matic Train Protection (ATP). Vijf jaar geleden werden plan nen daartoe afgewezen door de toenmalige conservatieve rege ring. De kosten, meer dan twee miljard gulden, zouden te hoog zijn. Twee jaar geleden vond er op hetzelfde traject bij Paddington 90% organisatie 10% vervoer Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt ar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. Bel voor informatie of offerte: 071-561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 Station ook al een ongeluk plaats. Daarbij kwamen zeven mensen om het leven. Het on derzoek naar deze treinramp begon pas een maand geleden. Critici menen dat door deze trage gang van zaken nog geen passende veiligheidsmaatrege len op tafel liggen, en mogelijk heeft dat nu opnieuw mensen levens geëist. De Britse regering heeft inmid dels een onderzoek laten instel len. De zoektocht naar mogelij ke slachtoffers is vanochtend in alle vroegte hervat. Reddings werkers vrezen dat ze nog meer döden uit de wrakstukken zul len halen. Het zoeken concen treert zich nu op een zwaarbe- schadigde wagon die eveneens bij het ongeluk in brand vloog. De wagon heeft zitplaatsen voor zestig passagiers, maar mogelijk bevonden zich er tij dens het ongeluk veel meer mensen. Er wordt rekening mee gehouden dat het dodental kan oplopen tot 35 en misschien wel tot zestig. DE KAST ILSE DELANGE BL0F BENNIE J0LINK ACDA DE MUNNIK i R0MÉ0 1 van 45 gulden aan CD's CANDY DULFER 1 ROB DE NIJS MATILDE SANTING f RENÉ FR0GER 6 TOT EN MET 16 OKTOBER Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33.70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro 97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lummr-r 10050, 2300 VB Lolde look: 071-5128 030 of lvla: www.leidschdagblad.n

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1