owlen moet af van bitterbal- en steengrill imago (J IT 9 Sport SLOOS sport MDAG 4 OKTOBER 1999 10 [waad is een groot woord, maar het zit ze af en toe wel gfovars. Volgens Jan Cornet en Dammes Bergman van 8}owling Vereniging Leiden Zuid West wordt het wel 6iens tijd dat bowlen als een volwaardige sport wordt ge- 6 jien. .JJit de hoek van spelletjes, steengrillen en bitterbal en eri in het sportkatern van de dagbladen. ,,Want wed- 2|trijdbowlen is echt niet minder interessant dan een otierde- of vijfdeklasser bij het voetballen", volgens Cor- iet. CLUB van de WEEK Bowlingvereniging Leiden Zuid West jornet en Bergman zijn elke lag met hun sport bezig. Naast iaptain van het eerste team, is pmet ook werkzaam in bow- ingrestaurant Menken; de van Leiden Zuid Bergman is begeleider t eerste team en de jeugd voorzitter van de Stichting jwling Promotie Leiden. De- stichting is opgericht om de is binnen de vereniging wat rofessioneler te laten draaien. regelt onder andere de lonsoring. We hebben nu ten- linste geen gedoe met meer inzinebonnetjes. Die worden 'oon betaald vanuit de stich- 'oprichting van de stichting ier jaar geleden was nodig, it ook binnen de eigen gele- ;n moest er wel wat veran- worden. Cornet: „Het 'nmalige bestuur was niet erg idkrachtig. Het was al tevre- we van Leiderdorp Hierdoor liepen nogal it leden weg." En ook nu er nog veel gebeuren, liets ten nadele van deze ver- iging hoor, maar er zijn nog reel leden die puur en alleen :n biertje komen drinken en in balletje gooien. En dat ;ld willen we juist doorbre- ;n. Er zouden wat meer men- :n moeten bijkomen, die net Is wij professioneel met het )e|fia fowlen bezig zijn." sr_FCbn de vereniging zijn nu zo'n leden verbonden. Een vrij •t aantal als je bedenkt dat Houtje club pas twintig jaar oud is. 1979 stapten acht man, na t interne strubbelingen, op ij de bowlingvereniging in het EK LA. Holiday Inn hotel om een eigen club op te richten in het net ge opende bowlingrestaurant naast de Vijf Meihal. De oprich ting leek nog enige problemen te geven, omdat de Nederland se Bowling Federatie eerst geen toestemming gaf voor een tweede vereniging binnen Lei den, maar na een jaarververga dering werd alsnog het fiat ge geven. Leiden Zuid West groei de gestaag en het eerste team was al gauw het hoogst spelen de vijftal uit de regio. In 1997 bereikte het zelfs de eredivisie, om na een jaar weer een stapje terug te moeten doen. Ook het aantal jeugdspelers is de laatste jaren enorm toegeno men. Bergman: „Vooral School sport heeft daaraan bijgedra gen. Elk jaar komen er weer stuk of tien, vijftien scholieren kijken. Ze mogen de eerste twee keer gratis meetrainen en dan moeten wij maar hopen dat ze blijven. De jeugdafdeling telt nu zo'n 55 spelers. Voor mij is het dubbel belangrijk. Als jeugdlei der vind ik het leuk om meer jongeren bij de trainingen te zien, en als begeleider van het eerste team hoop je toch altijd weer dat er een talentje tussen zit. Vier spelers van het huidige eerste team zijn ook in de jeugd begonnen." De grootte van de vereniging brengt echter wel problemen met zich mee. De bowlinghal aan de Boshuizerlaan is met zes banen te klein om alle competi tiewedstrijden te laten plaats vinden. Daardoor werden thuiswedstrijden van het eerste team de afgelopen jaren in Lei- Jan Comet (links) en Dammes Bergman derdorp afgewerkt. We heb ben nu drie vijftallen en vijf trioleague-teams. Dat is heel netjes, maar te krap voor deze accommodatie. Ze willen hier wel uitbreiden. Er is een plan ingediend om het stuk tussen de Vijf Meihal en de bowlingba nen te overkappen, maar voor alsnog ziet de gemeente er niets in", aldus Bergman. En dat is jammer, want we zitten hier goed en de samenwerking met de exploitant verloopt ook pro bleemloos." De toekomst ziet Cornet zon nig tegemoet.We moeten met het eerste team weer terug in de eredivisie. En dat gaat lukken ook, misschien volgend jaar al. Het team is zeer ambitieus. Zo hebben pas nog besloten om het aantal trainingen te verho gen. Met deze groep moeten we het niveau aankunnen." Dan moet die groep wel intact blij ven. Ook bij het boVvlen worden talentvolle spelers bij de kleine re, lees financieel minder daad krachtige, verenigingen losge weekt om bij de grote clubs te gaan spelen. Bergman: „De topclubs in de eredivisie wor den gesponsord door grote be drijven als AMEV en TNT. Je moet dan al gauw denken aan Ï)E CLUB VAN DE WEEK krijgt sportmaleriaal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 TEAMvan de WEEK Bowlingteam Verboon Bij Bowlingteam Verboon gaan gezelligheid en prestaties goed samen. Verboon is het hoogst spelende vijftal van de Bowling Vereniging Leiden Zuid West. Die gezelligheid was de be langrijkste reden dat Dennis Knijff, na een jaar afwezigheid, terugkeerde op het oude nest. Knijff, de enige speler van de vereniging die ooit een perfect game heeft gegooid, 12 strikes op rij, heeft geen spijt van zijn beslissing. „Het bevalt me weer prima hier. Met een aan tal van hen speel ik ook nog in de trio leagues, en de sfeer is uitstekend. Als het een beetje doodvalt presteren we ook minder. Dan krijgt Marinus van Kalkeren de opdracht om de boel weer een beetje op te jutten, en dan komen de mooie series weer." De beoog de promotie naar de eredivisie zal volgens Knijff wel lastig worden. „We zitten in een zware poule. Zaterdag hebben we drie wedstrijden gespeeld. Kansloos verloren van Rijswijk, nipt gewonnen van Amster dam en een ruime overwin ning behaald op Drachten. We staan op dit moment vierde en dat biedt perspectief." 55 ber1979. Ledental: 160, van jeugdleden. Contributie: Senioren 60 gul den per jaar, junioren 30 gul den, duboelleaen 37,50 gulden Baanhuur senioren 17,50 gul divisie. Dieptepunt: De bestuurswisse ling van vier jaar geleden. Koningin schaakt koning. Leiden, september 1999. FOTO STEFANIE UIT DEN BOOGAARD GESPROKEN Co Adriaanse in Voetbal Internatio- nal over Roelof Luinge: „Onze vogelkenner zag in elke val een Schwalbe. De keepers moeten straks nog uit kijken als ze in vogelvlucht een bal uit de lucht plukken. Dat zou wel eens een gele kaart kun nen opleveren. En Marcel Valk durft het strafschopgebied niet Roelof Luinge in HP/De Tijd: „Van alle kanten ben ik de afge lopen weken benaderd, maar ik zeg overal 'nee' op. Waarom vraagt de pers Dick Jol of Mario van der Ende niet? Dat zijn toch ook heel goede scheidsrechters. Waarom moet iedereen mij heb ben? Omdat ik zo kleurrijk ben? Co Adriaanse in Sport Interna tional over Frank Rijkaard: „Het is niet gepast om te reage ren op het slechte presteren van een collega. Paul Haarhuis in Sport Inter national: „Ik heb niks tegen homo's. Al leen, als ik weet dat er vijf ho mo's in de kleedkamer zitten, doe ik wel mijn handdoek voor mijn reet als ik wegloop om te douchen. Niet dat ik bang ben om aangerand te worden, maar op de een of andere manier voel ik me toch anders. Alsof je wordt aangestaard. Sport Inter- 7 dat zij zo'n 75.000 gulden op jaarbasis. Dat hebben wij niet te beste den, alhoewel we overs onze sponsors niet mogen klagen." TEKST JEROEN BAL FOTO-S LOEK ZUYDERDUIN Naam: Bowling Vereniging Zuid West. Oprichtingsdatum: 17 decem- Glenn Helder ii national: „In het veld staan e denken: 'verdomme, i ten tegen hem'.Dat verwach tingspatroon wil ik juist, dat ge voel heb ik gemist. Idem: „Daarom is het jammer dat we de Champions League hebben gemist. Dat is een mooi podium. Kom maar op hoor, Manchester. Ik heb maling aan ze. Who the fuck is Neville?" Pieter van den Hoogenband in Sport International: „En of ik misschien mee wilde doen aan een circus-act met een aantal andere Bekende Neder landers. 'Aangezien jij van die sterke benen hebt, zaten we er aan te denken om jou staand op twee paarden door de piste te laten ronddraven'." Jan Loorbach, Chef de Mission van de olympische ploeg bij de OS 2000, in Sport Internatio nal: „Als je je hele jonge leven ver gooide aan een Stradivarius was je een geniaal kind. Als je je hele jonge leven vergooide aan een discus was je niet goed bij je hoofd. Dat is veranderd. Cees Priem in Sport Interna tional: „Je hebt zoveel meegemaakt, dan word je voorzichtig in je uitlatingen. Een minister lult in zo'n situatie een halfuur, zon der wat te zeggen. Ik heb dat niet in me, dan kom je soms botter over. Daar wil ik in de toekomst wel wat aan gaan doen, zodat het me niet meer zal overkomen. Cabaretier Erik van Muiswin kel in Sportweek: „Kamt doet dingen die niemand begrijpt. En daarbij heeft hij na tuurlijk ook een heel goeie kop. Hij stond laatst prachtig te grijnzen toen hij net vijf minu ten voor tijd een penalty ter waarde van zesenhalve ton in de handen van de keeper had geschoten. Dean Gorré in Sportweek: „Ik heb dingen gedaan die geen enkele Ajacied heeft gedaan, ik heb gevangenissen bezocht, ik heb Ajax-shirtjes uit staan de len tijdens een tv-reportage in Kenia, ik ben altijd een goede ambassadeur voor de club ge weest. Altijd netjes. En daar heb ik de laatste drie maanden niets van terug gezien, helemaal niets. Idem: „Ik mocht niet meer in de kleed kamer, ik mocht niet meer met de A-selectie trainen, ik mocht niet meer in het spelershome ko men, ik mocht mijn auto niet langer parkeren waar ik 'm al tijd parkeerde. Ik sta op een ge geven moment een broodje te eten in het spelershome, word ik weggestuurd door Jan Wouters. Idem: „Maar de manier waarop Ajax speelt, is de manier waarop Jan Wouters wil dat ze spelen. Zon der vrijheid. Iedereen is bang om de bal kwijt te raken, want dan weet je dat hij opstaat en begint te schreeuwen. Jesper Gronkjaer moet het juist hebben van zijn individuele actie, maar wordt het J meest verrot geschol-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23