Peepshow in de tijd van de baas Satellietfoto's niet scherp genoeg Multi Media Star Trek universum ZATERDAG 2 OKTOBER 1999 Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. Niemand hoeft zich meer te schamen voor het spelen van een spelletje op de computer. Het is een miljardenindustrie geworden. De 'gamers' willen van alles lezen over hun gelief de hobby, maar waren op Inter net vaak aangewezen op En gelstalige websites. Dat is sinds kort veranderd, met 'Gamesen' op het web. Volgens de makers de allerbeste en meest comple te Nederlandse website voor 'gamers'. De bekendste spel computers en de PC worden ondersteund. Veel informatie over de spellen, met besprekin gen, cheats en oplossingen, maar ook veel nieuws over de meest recente ontwikkelingen op spelgebied. De uit Leiden af komstige webmaster van Gamesen zal de website dage lijks verversen. De site zal al meteen worden voorzien van een stevig spellenarchief. www.gamesen.nl Veel meer gespecialiseerd is de website van de Softwaregids, een spellenblad dat in de pa pieren versie is verdwenen maar op Internet onverdroten doorgaat. De softwaregids richt zich onder meer op de Role Playing Games, de RPG's, zoals Baldurs Gate en Might and Ma gie. Spellen waarin de speler een groepje helden leidt dat meestal in een sprookjesachtige maar ook levensgevaarlijke we reld moet zien te overleven. RPG's behoren vooral qua denkwerk tot de moeilijkste spellen die er bestaan, maar Jo sé en Alfred Debels van de Soft waregids bieden hulp. Overi gens zijn nog meer spelrecen- sies van hun hand te vinden op wish.net. www.softwaregids.com www.wish.net/gp De Leids/Amsterdamse schil der Rembrandt staat momen teel centraal in een heleboel ex posities, waaronder zijn Zelf portretten in het Mauritshuis, zijn Schatten in het Rembrandt Rembrandt special Huis en zijn Etsen bij De Witte. Over deze exposities is ook op Internet veel te vinden. Wie lie ver thuisblijft of niet de gele genheid heeft om al die ten toonstellingen te bezoeken kan een aardig beeld van een van onze beroemdste oude mees ters op zijn computer laten ver schijnen. Flexhunter biedt een overzicht van alle Nederlandse vacature banken op Internet. Sinds kort is de site vernieuwd en over zichtelijker dan ooit. Niet min der dan 1500 Nederlandse wéb- sites zijn terug te vinden. Vrij wel alle vacaturebanken, uit zendbureaus, 'recruiters' en 'headhunters' zijn aanwezig. Zoeken is een fluitje van een cent. Een link op Flexhunter is gratis en kan op de website zelf worden aangemeld. ww.flexhunter.nl Jarenlang heeft de Russische spionagesatelliet Cosmos onder meer Nederland vanuit de ruimte nauwgezet ge fotografeerd. Deze beelden zijn, nu de Koude Oorlog is beëindigdbeschikbaar gekomen van de Duitse Uitge ver Topware en worden via Denda Mutimedia uit 01- denzaal op de markt gebracht onder de titel NL-Sat 1.0. Op deze cd-rom kan geheel Nederland van bovenaf worden bekeken en de grote steden zelfs gedetailleerd. Nederland wordt in eerste instantie volledig afgebeeld in kleur, waarna geleidelijk kan worden ingezoomd. In kleur gaat de vergroting niet zo ver. Wie dus niet in een van de grote steden woont krijgt maar een globaal beeld van zijn of haar stad of dorp, een beetje in de stijl van een grote wegenkaart. Interessanter wordt het om op de grote stad in te zoomen. De foto's zijn dan in zwart-wit en dan komen inderdaad veel details be schikbaar. Jammer alleen dat de foto's niet erg scherp zijn. Bij de sterkste vergroting zijn kleinere gebouwen nauwelijks nog te herkennen. Wellicht dat de foto's voor de Russen in de tachtiger jaren goed genoeg wa ren om troepenbewegingen en dergelijke waar te ne men, maar de suggestie van Denda dat de achtertuin van de buurman in detail kan worden bekeken gaat veel te ver. NL-Sat is ondanks dat een leuk programma voor ieder een die geïnteresseerd is in geografie. Het werkt nogal traag, omdat er steeds grote bestanden op de cd-rom moeten worden gezocht, maar is makkelijk in gebruik. Plaatsen zijn makkelijk op te zoeken en het is een fluit je van een cent om afstanden of oppervlaktes te bere kenen. Het was nog aardiger geweest om op iedere plek van Nederland te kunnen inzoomen, maar dan waren er waarschijnlijk 10 cd-roms nodig geweest. Min. systeemeisen: 80486 PC, 8 Mb RAM, Windows 95/98. Prijs: 49,95 gulden. De Waarderpolder in Haarlem. Op de Russische satelliet foto is onder meer NS Rail zichtbaar en het hoekige ge bouw van het Haarlems Dagblad aan de Oudeweg. FOTO PR Steeds meer werkgevers controleren surfgedrag personeel zen, maar liefhebbers van stra- i tegie komen in beide spellen aan hun trekken. In Birth of the Federation kan de speler kiezen uit vijf rassen: de overwegend menselijke Federatie, de agres- sieve Klingons, de op geld be- I luste Ferengi, de onbetrouwba re Romulans en de militaristi sche Cardassians. Het karakter van een volk is iets om rekening mee te houden, want de thuis- planeet reageert heel instinctief op de daden van de speler/lei der. Bij de Federaüe zijn ze niet gek op geweld, dus zal de speler veel diplomatie moeten gebrui- i ken, maar bij de Klingons wordt onderhandelen meestal als j zwakheid gezien. Veel vechten en krijgers eervol laten sneuve len in de strijd is dus de manier om het thuisfront bij dat volk tevreden te houden. Birth of the Federation is geen wordt ook in dit moeilijke spel als snel beloond. Birth of the Federation ziet er aantrekkelijk uit, met schermen in de typische Star Trek-stijl. Ook aan de driedimensionale vormgeving van de schepen is veel aandacht besteed. Er is ge bruik gemaakt van het originele Star Trek-geluid, hetgeen veel bijdraagt tot de sfeer. Birth of the Federation is verplichte kost voor 'Trekkers'. Maar ook niet-Trekkers komen aan hun trekken. Wie strategie en zorg vuldige planning echter niet leuk vindt kan beter wachten op Star Fleet Command, dat veel meer actie bevat. Min. systeemeisen: Pentium 166, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar ge steld door Hasbro/PR Factory. Porno, de beurskoersen, vakan tie-informatie en tweedehands auto's zijn de populairste ru brieken op de alom bejubelde elektronische snelweg. Vooral tijdens kantooruren worden de websites driftig gedownload. Door, inderdaad, kantoorperso neel. Steeds meer werkgevers blokkeren daarom pagina's op het wereldwijde net of ze oefe nen, al dan niet stiekem, con trole uit op het surfgedrag van hun personeel. De favoriete bureauopstelling van een beeldschermwerker? Met het gezicht naar de deur toe, zodat je gauw een internet pagina kunt wegklikken als de chef binnenkomt. Want het smoesje 'goh, wat krijg ik nou ineens op m'n scherm!' of 'nu stuit ik toch zó maar op een website met blote dames!', daar trapt tegenwoordig niemand meer in. Surfen in werktijd. Het lijkt de nieuwste hobby van kantoorvolk dat zich verveelt, zin heeft in een verzetje of de nieuwste ontwikkelingen in zijn hobby wil bijhouden. Thuis krijgt men vaak geen kans om op het wereldwijde web te snorren en ach, een ander praat elke maandag over de voetbal uitslagen of kwebbelt dagelijks over de jongste verwikkelingen in de favoriete soapserie. Dus waar maken we ons nou druk om? Toch gaat het wel degelijk om een serieus probleem, menen verschillende onderzoekers. Werknemers die toegang heb ben tot het internet zouden in middels 5 procent van hun werktijd verdoen met surfen, chatten en e-mailen voor privé- doeleinden. Dat lijkt niet zo verschrikkelijk veel, maar het ziekteverzuim is in Nederland net zo hoog en daar zetten de werkgevers hele legers van ar- bodeskundigen en bedrijfsart sen voor in. Een onderzoek van het Amster damse bureau Pro Active wees uit dat 86 procent van de werk nemers toegeeft in baas z'n tijd te internetten voor privé-doel- einden. Van die 86 procent zegt 38 procent zelfs vaak te surfen voor eigen plezier. Gemiddeld zou een werknemers een half uur per dag doelloos - althans zonder zakelijk doel - aan het surfen zijn. de tijd van de baas: het zou het bedrijfsleven volgens kenners miljarden FOTO HENK BOUWMAN - Funsurfen op Internet op kantoor in kosten. Hoeveel tijd precies de beeld schermwerkers besteden aan doelloos gesurf, kan waar schijnlijk nooit worden becij ferd, maar volgens deskundige Jaap ten Wolde van KPMG Bu siness Ethics Integrity Con sulting bedraagt de jaarlijkse schade inmiddels vele miljoe nen guldens. „Uit onze ervaring weten wij dat er uitwassen zijn van mensen die meer dan 30 procent van hun werktijd be steden aan privé-gebruik van Internet." De schade daarvan zit volgens Ten Wolde niet alleen in de ver loren werktijd, „maar als ie mand de beurskoersen op vraagt, gaat hij ook zitten pieke ren over wat hij moet doen, hij praat er met collega's over en hij gaat zijn bank bellen. Wie een leuk vakantiehuisje tegen komt, print de informatie uit en belt het reisbureau." KPMG adviseert werkgevers on der meer bij het opstellen van gedragscodes voor het perso neel. Steeds meer bedrijven worstelen met ethische kwes ties en willen het verschil tus sen mijn en dijn vastleggen. „Meestal denkt men dan aan zaken als kopietjes maken voor privé-doeleinden en het bellen naar de loodgieter, maar over computermisbruik wordt meestal niet nagedacht. Onze inschatting is dat slechts 5 pro cent van de bedrijven zich be wust is van het fenomeen." Volgens Ten Wolde verdient het probleem echter serieuze aan dacht van elke werkgever met een internetaansluiting. Want het aantal werkgevers dat op het wereldwijde web zit neemt dagelijks toe. In Amerika, waar het surfen is uitgevonden, geeft 6 procent van de werknemers toe tijdens het werk naar virtu ele peepshows te gluren. Er is zelfs al eens uitgerekend dat één intemet-gebeurtenis de Amerikaanse economie al 470 miljoen dollar heeft gekost: 13,5 miljoen Amerikanen hebben namelijk in september vorig jaar tijdens hun werk het veel besproken Starr-rapport over de Lewinsky-affaire via internet opgevraagd. In Duitsland is al eens een werknemer betrapt die de helft van zijn werktijd privé aan het internetten was. Ook in Nederland zijn de eerste ernstige incidenten al gemeld. Bij NedCar en bij het ministerie van Justitie zijn mensen ontsla gen wegens het ophalen dan wel verspreiden van kinderpor no. Ten Wolde: „Toch zeggen veel bedrijven: het speelt bij ons niet. Maar elk modern bedrijf van een beetje omvang heeft een internetaansluiting en dan steek je je kop in het zand als je het probleem ontkent. Onze er varing is dat het juist dan een probleem wordt, want dan staan de deuren wagenwijd open." Er staat de liefhebbers van Star Trek heel wat plezierigs te wachten. Als ze tenminste meer willen dan alleen hun geliefde science-fictionserie op televisie bekijken. Er staan voor de PC namelijk diverse spellen ge- pland die zich in het Star Trek universum afspelen. De meeste I daarvan zitten vol met actie, of I hebben het karakter van een I avonturènspel. Dat is niet het I geval met 'Birth of the Federati- I on' van Microprose, dat vooral een strategisch spel in de ruim- I te is. Kies een ras en verover je J eigen sterrenrijk. Birth of the Federation doet veel denken aan Star Wars Re bellion, een strategiespel in dat andere universum. Wie liever met Luke Skywalker en Darth Vader ten strijde trekt dan met de Federatie of met de Klingons kan beter voor Rebellion kie- spel dat zomaar even gespeeld kan worden, de speler moet zich even door flink wat scher men met mogelijkheden heen worstelen. Een blik in het bege leidende boekje kan ook geen kwaad. Hoewel er enige actie in het spel voorkomt gaat het toch vooral om het nemen van juiste beslissingen. Gebruik het be schikbare geld om schepen te bouwen en planeten te koloni seren, sluit op zijn tijd bondge nootschappen, maar zorg ook voor een sterke marine en aar zel niet om zo nu en dan een flinke klap uit te delen. Spiona ge en sabotage zijn mogelijk en verder is het van belang om technologie te ontwikkelen. Het bouwen van betere producten is ook een effectieve manier om de concurrentie de wind uit de zeilen te nemen. In het begin zal de speler flink wat klappen oplopen, omdat het niet een voudig is de juiste afwegingen te maken. Maar doorzetten Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Kade; 4. belasting; 7. persoonlijk vnw. (Fr.); 8. op leeftijd; 10. uitroep; 13. compleet; 16. dwarsmast; 17. voorvoegsel; 18. heilwens; 19. Bulgaarse munt; 20. Japans bordspel; 22. bazige vrouw; 23. uitwendig deel van het oor; 25. aldus; 27. gravure; 29. uitroep van pijn; 30. automerk; 31. bloem. VERTICAAL: 1. Plaats in Oekraïne; 2. bijwoord; 3. geliefde van Zeus; 4. compact disc; 5. achter; 6. tabak; 9. Amerikaanse staat; 11deel van het bestek; 12. godlasterende woorden spreken; 14. wilde marjolein; 15. idee; 21. authentiek; 23. Griekse alcoholische drank; 24. pausennaam; 26. voorzetsel; 27. oude lengtemaat; 28. muzieknoot; 29. tandeloos zoogdier. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Glas; 4. Diana; 7. aapmens; 8. rol; 9. arm; 10. lapwerk; 12. getuige. Verticaal: 2. Loge; 3. samsam; 4. doorslag; 5. Aral; 6. ampere; 9. akte; 11. pit. HEINZ Image captured with HyperSnap-DX Get a free temporary license at: http :ffwww hyp e ri o n i c sc o m Navigatie Meten Druk op F1om help te activeren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37