Elle uit bij deelt cadeautjes tiende verjaardag M Het Gesprek van de Dag TV- WEER I f Politiek en wao Belgen opgewarmd voor trouwerij Filip 91 ZATERDAG 2 OKTOBER 1999 COMMENTAAR Vorige week kondigde premier Kok een nationaal plan van aanpak voor de WAO aan. Want het gaat helemaal mis. Maar toen de Ka mer deze week het stijgende beroep op de WAO besprak, had nie mand het er meer over. Staatssecretaris Hoogervorst meldde dat bijna een kwart van de WAO'ers nog wel degelijk werkt naast zijn uitkering en dat was blijkbaar genoeg om de Kamer tevreden te stellen. Toch is er geen reden voor optimisme. Want het feit blijft dat het aantal WAO'ers wel degelijk richting het miljoen gaat. En wie dat afzet tegen een relatief afnemende beroepsbevolking, kan het pro bleem niet voor zich uit blijven schuiven. Vijf jaar geleden werd besloten dat de keuringen veel strenger moesten worden. Maar toen bleek dat er harde klappen vielen bij de uitkeringen, kwam direct vanuit de politiek het signaal dat dit toch ook weer niet de bedoeling was. Het is dus niet verwonderlijk dat het Ctsv nu constateert dat de keuringen niet volgens de offici ële normen gaan. Voor paniek is het (gelukkig) nog te vroeg. Het hele systeem ver keert in een overgangsfase waarbij uiteindelijk de werkgevers zelf moeten opdraaien voor ziekte en arbeidsongeschiktheid van hun personeel. De gedachte dat ze beter hun best zullen doen om hun mensen aan de gang te houden, is realistisch genoeg om vertrou wen in het systeem te hebben. Maar tegelijkertijd duurt het nog ja ren voordat het gaat draaien. Tot die tijd kunnen werkgevers het zich veroorloven om de zaak op zijn beloop te laten als werkne mers zich ziek melden. De politiek moet intussen niet stilzitten. 'Den Haag' kan verordon neren dat er bij nader inzien toch wél volgens de normen moet worden gekeurd. Dat zal de door staatssecretaris Hoogervorst te recht zo gewenste prikkel richting werknemers geven om uit de WAO te blijven. Maar dan moet de politiek ook het lef hebben om de consequentie daarvan - veel minder volledige uitkeringen - naar de kiezer toe uit te leggen en te verdedigen. Pitte Hilversum even? De stelling is wel eens gelanceerd dat Nederland te veel media heeft en te weinig nieuws. En inderdaad, als er eens iets aan de hand is dan vertonen journalisten van radio, tv en dagbladen het gedrag dat je ook wel bij pupillenvoetbal ziet: met z'n allen rond het voorwerp waarom het gaat. Daar is niet aan te ontkomen, we zijn nu eenmaal een klein land. En daarom was het ook zo opvallend dat de publieke omroepen gisterochtend niet rechtstreeks iets deden aan de presentatie van het met zoveel spanning tegemoet geziene rapport-Van Dijk over dat duistere geschuif met duiten ('bankieren' geheten) van de pro vincie Zuid-Holland. Een zaak van importantie. Je kunt dat ook geen lokale kwestie noemen, er werd overal in het land gesproken over dit staaltje bestuurlijke en ambtelijke verloedering. Maar in Hilversum werd óf op de lauweren gepit óf ze waren daar even de kluts kwijt. Een rechtstreekse uitzending had gemakkelijk gekund. Het net voor dat soort dingen, TV 2, had óp dat moment weliswaar een programmering, maar op Nederland 1 waren alleen herhalingen te zien en op Nederland 3 werd niets uitgezonden. Veel later was er een kort flitsje te zien in een nieuwsuitzending en in MiddagEditie werd er met bestuurskundige Derksen even op te ruggeblikt. Surrogaat. Maar heeft zo'n presentatie dan veel te bieden voor een recht streekse uitzending, zal menigeen vragen. Jazeker, en dat werd be wezen door de regionale omroep TV West, die er wel een extra uit zending aan wijdde en dat voortreffelijk deed. Commissie-voorzit ter Van Dijk mag dan een oer-calvinist zijn die zijn woorden uiterst zorgvuldig weegt, er valt toch altijd wel wat met hem te beleven. Wie herinnert zich niet de door hem geleide RSV-enquete, die een ademloze soap werd? Gisterochtend waren daar ook weer staaltjes van. Op zeker mo ment ging het over vierhonderd miljoen die weg zou zijn. Nee, zei Van Dijk, dat geld is niet weg. Dat was alleen het verschil tussen de leningenstaten en het grootboek van de provincie. Langs zijn neus voegde hij eraan toe dat een compleet elftal accountants al tijden bezig is om uit te zoeken hoe dat nu toch kan. Aardig was ook om te zien en te horen hoe hij in gewatteerde bewoordingen liet blij ken wat voor bende de administratie van de provincie is. Maanden had hij gegraven in deze affaire, vandaar zijn verzuchting aan het slot: 'Is er nog leven voor mij na Zuid-Holland?'. De verslaggevers van TV West, Fresen en Hogenkamp, deden hun werk prima en sleepten iedereen voor de camera die er wat over te zeggen had. Veel politieke boeventaal natuurlijk, maar Fresen bracht de fractievoorzitter van de WD zo in het nauw met vragen over de positie van commissaris (en partijgenoot) Leemhuis dat hij tenslotte in lichte wanhoop riep: 'Uw vraag is niet goed'. Groter succes voor een journalist is nauwelijks mogelijk. Een jaar was het hutspotweer. Nog nooit eerder was het zo vroeg in het seizoen zo koud geweest. Op zaterdag 3 oktober bleef het kwik in De Bilt steken bij 6,1 graad. De koude lucht werd aange voerd tussen een krachtig hogedrukgebied boven het noorden van Europa en een depressie boven Frankrijk. Ook het hardnekkige wolkendek speelde een belangrijke rol. Dit jaar gaan we gelukkig niet op herhaling maar hoge temperaturen zijn momenteel even min aan de orde. De maximumtemperaturen blijven bij 13 a 15 graden steken. Dat komt omdat rond een depressie op het noorde lijk deel van de Noordzee luchtmassa's van hoge breedten circule ren. Deze zijn vooral in de hogere delen van de atmosfeer erg koud. Op vijf kilometer hoogte gaat de temperatuur terug naar -25 graden. Boven het warme zeewater ontstaan daardoor ge makkelijk gebieden met heftige regen en onweersbuien. Pas mid den volgende week knapt het wat op dankzij de opbouw van een zone van hogedruk van de Atlantische Oceaan tot boven zuidelijk Scandinavië. De nachten verlopen, als het tenminste langdurig opklaart, wel tamelijk koud. In het binnenland zou het kwik al tot rond 4 graden kunnen dalen. Vandaag draait het om bewolking en regen van betekenis. Een front, waarlangs een storing actief is, is debet aan deze ontwikkeling. De temperaturen komen nog uit op zo'n 15-16 graden. Ver der aan de kust en op het IJsselmeer een harde tot stormachtige zuidwestenwind. Tijdens de frontpassage neemt de wind tijdelijk af. Later op de middag klaart het van het westen uit op: in de avond komen er in de kustgebieden echter weer buien opdraven. Ook morgen vallen er regen en onweersbuien. Gister nacht is er opnieuw veel regen gevallen. In Wierin- gerwaard 23, Hensbroek en Andijk 15 mm. Overdag in de ochtend wat zon, daarna bewolkt en aan het einde van de middag opnieuw regen. De temperatu ren bleven op meest 15 graden steken. Jubileumvideo biedt kijkje in keuken van hippe maandbladredactie De Nederlandse Elle bestaat tien jaar en pakt uit met een dubbeldik, extra glanzend oktobernum mer. Het blad kijkt, tamelijk voorspelbaar, veel terug ter gelegenheid van het jubileum. Dat terug blikken levert leuke en soms verrassende artikelen, columns en reportages op. De Elle-redactie is niet vies van wat gestaar naar de eigen navel. Omdat 'wensgeneratie' het omvattende thema is waarmee Elle de jaren negentig etiketteert, geven de redacteuren (negentien man/vrouw) ook een zeer beknopte blik op hun eigen verlanglijstje. Wat staat daarop? Drie uur vastzitten in de lift met Hillary Clinton. Een oud vissershuisje in Portugal met een tuin vol bloemen. Nooit meer naar kan toor. Altijd slank, zonder chips en patat af te zweren. Kortom, gewone mensenwensen. Twee verjaardagsacties. Elle-le- zeressen kunnen via speciale telefoonnummers meedingen naar allerlei cadeaus, die varië ren van designers clothes tot boeken en theaterkleding. Ver der is er een video gemaakt, 'The making of Elle', die voor ƒ12,50 kan worden besteld. De film wil een kijkje geven in de keuken van een hippe maand bladredactie, maar bewijst vooral dat films maken een vak apart is. De kwaliteit is in alle opzichten matig. Wel is het leuk om te zien hoe een interview van vele bloknootvellen in het blad uiteindelijk slechts zes re gels beslaat. Die tekst is onder deel van een wonderschone zwart/wit fotoreportage over elf vrouwen van nul tot honderd jaar. Een terugblik in het blad op hebbedingen en andere dier baarheden uit 1989 levert plaat jes op van onder meer een grappige jas van Yamamoto (destijds 'slechts' 9000 Franse francs,) de eerste mobiele tele foon (de Carvox 2453, nu lach wekkend lomp), een toen al ou de leren fauteuil en een lief ted dybeertje. Columniste Jessica Durlacher constateert tot haar verbazing en ergernis dat ze in tien jaar tijd tien jaar ouder is geworden en dat zaken die haar destijds razend oninteressant voorkwa men, nu opeens actueel zijn. Antirimpelcrèmes bijvoorbeeld. Of leeftijd. Ach ja, zo gaat dat, meid. Durlacher is zelfverze kerd genoeg om zich met haar nieuwe 37-jarige gezicht op de foto te laten zetten. Niet verbitterd raken, dat is de grote kunst in het leven, legt Adriaan van Dis uit aan verslag geefster Nausicaa Marbe. Een lezenswaardig interview, en dat terwijl er zo'n overvloed aan Van Dis in de schappen ligt, de zer dagen. Maar Elle heeft een traditie in goede literatuurre dacteuren. Een groepsgesprek tussen vijf vriendinnen van 33 jaar die de balans opmaken van de afgelo pen tien jaar levert zeer uiteen lopende kijkjes in privé-levens op. Overeenkomst tussen de vijf is hun gefundeerde eigenzin nigheid. De tijd lijkt definitief voorbij dat het gros van de vrouwen zich gedwongen voelt aan een patroon te beantwoor den of zich daar dwangmatig tegen af te zetten. Wensgeneratie, dat klinkt heer lijk. Toch heeft de neiging van sommige dertigers om te den ken dat alles naar believen te hebben en te krijgen is, iets griezeligs, vindt Elle. Die opvat ting klinkt door in een reporta ge over 'de nineties-yuppen en hun overspannen wensen'. Met onder meer een echtpaar dat na de veertig zwanger is ge raakt. Dolblij met hun kindje, dat intussen wel vijf lange da gen per week naar de crèche moet, terwijl papa en mama een droomhuis laten bouwen 'waarin over elk detail is nage dacht'. Wat bezielt die mensen? Een opsteker is tot slot een arti kel onder de kop 'mens durf te klagen' waarin kanttekeningen worden gezet bij het oeverloze optimisme dat in onze cultuur als zaligmakend wordt be schouwd. „Elk mens heeft recht op een portie klagen", stelt de auteur. „Daar knap je enorm van op." Zo is het maar net. Helaas valt er over het jubileumnummer van Elle weinig te kankerpitten. Het is mooi, lezenswaardig, af wisselend en ook nog eens lek ker dik. INGE VAN DEN BLINK» De Belgische kranten brengen veel nieuws over het aanstaande huwelijk van kroonprins Filip. FOTO EPA België moet langzaam in de ban raken van het huwelijk van kroonprins Filip op 4 december in Brussel. Hij en zijn verloofde Mathilde d'U- dekem d'Acoz gaan op ken- nismakingstoemee en geven een volksfeest. Ze hebben liever geen cadeaus, maar giften. Sinds het hof op 10 september de trouwerij aan kondigde, maakt het daar over mondjesmaat details bekend. Het paar gaat de ko mende maanden op rond reis, te beginnen in Mathil- de's geboorteprovincie Luxemburg op 21 oktober. Zo'n 'blijde intrede' is een van oorsprong feodaal ge bruik waarbij nieuwe leen heren zich aan hun leen mannen gingen voorstellen. Het gebruik werd overgeno men door pas gekroonde vorsten of prinsen die hun aanstaande aan het volk wil den laten zien. Volgens de traditie zit de koning op een wit, de koningin op een zwart paard. „Van Mathilde en Filip wordt verwacht dat ze het op een modernere wijze doen", aldus de krant de Standaard. Op 13 november geeft het paar op het paleis in Laken bij Brussel een volksfeest om volgens het hof zoveel mo gelijk mensen te betrekken bij het huwelijk van Filip. Maar hoeveel Belgen wel kom zijn, hoe de selectie plaatsvindt en of gegadigden zich zelf kunnen melden, dat houdt het hof nog enkele da gen voor zich. Deze week werd bekend dat het verloofde stel liefst geen persoonlijke cadeaus, bloe men of telegrammen toege stuurd krijgt. In plaats daar van kunnen mensen voor het goede doel geld storten in het Prins Filipfonds. Voor Mathilde komen er de 'Wer ken van de Verloofde van Prins Filip', die de toekom stige prinses „zullen toelaten haar humanitaire en sociale activiteit uit te bouwen". ANP-BELGA Opschepper Noem me een opschepper. Maar ik ga lekker toch vertellen welke groten der aarde ik afgelopen weekend ontmoet heb. Ik neem u mee naar de schouwburg van Hoofddorp waar vorige week vrijdag de eerste proefvoorstelling plaats vond van 'The Zoo Story'. Onder himself. Albee schreef ook het beroem de 'Who is afraid of Virginia WoolfIn Nederland opgevoerd met Ank van der Moer en Han Benz in de hoofdrollen. En later verfilmd met Liz Taylor en Ri chard Burton. Als u deze namen nog kent, bent u op leeftijd. In een televisie-interview met Hanneke Groenteman verklaarde Albee dat Hollywood hem Bette Davis en James Mason voor de verfilming beloofd had maar dat ze geen woord hadden gehou den. Terug naar vrijdagavond. Ik had kaartjes en ik hoopte natuurlijk Albee te ontmoeten. En jawel, vlak voor aanvang zie ik hem in de deuropening van de zaal staan. Ik durfde hem niet aan te spreken, ik ben nu eenmaal overal te schijterig voor, maar gelukkig was mijn vrouw doortastender. Ze stapte op hem af en zei: 'Mister Albee. my husband is an actor and he should like to meet you, but he is too shy'. Daarna duwde ze mij naar voren. Ik had voor de zekerheid een zinnetje van buiten geleerd en dat dreunde ik op: 'I just want to show you my respect'. Edward glimlachte en antwoord de: "Well, thank you'. Bij dat 'you' ging zijn stem een beetje omhoog alsof hij een interessante con versatie wilde beginnen. Helaas ging het zaallicht uit, zoiets zal je altijd zien, en begon de voorstelling. Na afloop heb ik de schrijver niet meer gezien dus het bleef bij die ene ontmoeting maar daar ben ik al dik tevreden mee. Over naar de volgende dag. In Utrecht vond een ga la-avond plaats in het kader van de Nederlandse filmdagen. 'Turks Fruit' was gekozen tot film van de eeuw. Regisseur en producent kregen gouden kal veren uitgereikt met eeuwigheidswaarde. Allemaal onzin natuurlijk, maar aardige onzin. Ik was uitge nodigd omdat ik in die film een rolletje speel. Mocht u de film (nog eens) gaan zien, knipper niet met uw ogen want dan mist u me. Na afloop waren er hapjes en drankjes en een me nigte collega's. Temidden van hen moest zich er gens de schrijver van Turks Fruit Jan Wolkers be vinden. Ik wilde hem graag ontmoeten 'just to show him my respect'. En ook om hem te bedanken om dat hij ooit had geholpen bij het voortbestaan van Klokhuis. Uiteindelijk vond ik hem in een apart zaaltje. Bij die festivals heb je altijd aparte zaaltjes waar je alleen met speciale pasjes in mag. Maar ik mocht door, waarschijnlijk vanwege mijn fraaie rol in die film. In een hoekje zaten Jan en zijn vrouw. Ik zei: 'Mag ik mij aan u voorstellen, ik heet Joost Prin sen'. 'Dat hoeft u mij niet te vertellen', zei Wolkers. 'Ik ken u natuurlijk van dat prachtige programma Klokhuis. Mijn jongens kijken ook nog steeds regel matig.' Nou zijn zijn jongens tegen de twintig, dus ze zullen andere dingen aan hun hoofd hebben dan Klok huis, maar toch aardig gezegd. Verder spraken wij nog over zijn loopbaan als hardloper -'Ik was snel ler dan Osendarp op de 100 meter - en enige ande re koetjes en kalfjes waarna ik netjes afscheid nam. Overigens mocht u de naam Osendarp nog kennen, dan bent u oud. Een literair weekend vrienden. Noem mij een na- me-dropper, noem me snobistisch, kan me niets schelen. Daar sta ik boven. Allemaal de kift. MILLENNIUM nog dagen Nog 91 dagen en het we millennium breekt Reden voor deze krant in een dagelijkse serie rug te kijken op belanj gebeurtenissen die pla; grepen op correspondi rende data in de afgelo 1000 jaar. Deze week: 2 sep 1936: Nederland ve laat gouden standaard: sep 1934: Brigitte Bardi geboren: 29 sep 1935: P derlander sticht Vaticaa sterrenwacht: 30 sep 19 Einde Neurenberg-proi sen; 1 okt 1908: introdu T-Ford door Henry Fori okt 1951: eerste tv-uitze ding Nederland. 2 OKTOBER 1951 'Daar was het dan. Jeanne Roos, met donkere wenkbq wen, haar wangen iets te d prettig gemoedelijk'. De red sent is er de dag na de eerst) levisie-uitzending nog helei ondersteboven van; de om- roepster over wie het gaat oj als ze de zinsnede achtenve a tig jaar na dato verneemt, i een bespottelijke tekst, zeg.) ik nu nog boos om worden' 2 oktober 1951 maakt Nede; land kennis met televisie. Vj uit de Irene-studio in Bussi begint de Nederlandse Tel< Stichting haar experiment uitzendingen. Voordat staal cretaris Cals de kijkers wel' heet, leidt omroepster Je; Roos zijn toespraak in. Er deze avond nog veel gebei (het blaffen van een hond ti> te{ dens de uitzending, het kna sei pen van een leiding waardo ha deskundige Halbertsma mei vo zijn voeten in het water ove da werking van de televisie veil tie maar de omroepster is zonq an twijfel de eerste die op de v< derlandse televisie verschijr spreekt. De nu bijna 83-jari Jeanne Roos zal nadien nog ker op de buis komen, maai nooit meer als omroepster. kijkt nu vrolijk terug op haa eenmalige optreden. 'Ze ha den een 'buitenzuilig figuur nodig, niet iemand van een de omroepen, en dat werd i heb, zoals dat heet, voor eei nacht gedanst. En dat was v geestig'. HENK RUUL» JOOST PRINSEN Ook vrouwen u Valencia mogei op paling vissei scl Nt Het gemeentebestuur van Valencia heeft afgerekend met 750 jaar discriminatie van vrouwen die een fuik willen uitzetten in het nab gelegen Meer van Albufen Met een verloting van de v serijrechten vielen 43 vrou wen in de prijzen en werd het waarschijnlijk oudste e clusieve mannenbolwerk i Spanje geslecht. De discriminatie voert ten op een decreet uit 1250 vai koning Jaime I van Valenci waarin wordt gesteld dat a leen mannen mogen vissei in het meer, dat naast palii ook rijk is aan mul en krab Het decreet werd eeuwen lang in ere gehouden door het vissersgilde, dat alleen vergunningen verstrekte ai zonen - niet aan dochters -j van gepensioneerde vissen Ook toen vijf vrouwen twei jaar geleden een vergunniij aanvroegen was het gilde niet van plan zijn toewij zingsbeleid te wijzigen. Het gilde ging in hoger be- roep nadat de rechter de vrouwen, die klaagden ove discriminatie, in het gelijk had gesteld. Maar de stand* organisatie ving ook voor dl hogere rechtbank bot. Om niet te hoeven zwichten vol dat moderne gelijkheidsbej ginsel, besloot het gilde het hele visseizoen maar af te gelasten, onder het voor wendsel dat de visstand te I laag was. Het gilde is nu van plan de wettigheid van de loterij voj het gerecht aan te vechten Het stelt dat een koninklijk besluit boven een verorde ning van een lokale overhel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2