Martin Haar gaat op zoek naar nieuw geluk Verzwakt LZ 1886 staat voor zware opgave Sport Groene velden? ZATERDAG 2 OKTOBER 1999 Martin Haar, geboren 2 mei 1952 te Zwolle, werd zowel in de eerste als eredivisie ooit uitgeroepen tot beste speler van de competitie. Voor hij op 37-jarige leeftijd, na 400 wedstrijden, stopte met voetballen kwam Haar achtereenvol gens uit voor WW Winschoten, PEC Zwolle, Go Ahead Eagles, De Graafschap, Haarlem, AZ, Sparta en Wageningen. Daarna werd hij trainer van de voetbalschool in Haarlem en de amateurs van Zilvermeeuwen. De afgelopen zes sei zoenen was Martin Haar assistent-trainer bij AZ. Maandag vertrekt hij naar Oostenrijk, waar hij bij Bad Bleiberg een zevenjarig contract tekende als hoofdtrainer. Vorig jaar nog liet hij een aanbieding lopen om de ontslagen Wim Rijsbergen op te vol gen bij FC Groningen. De assistent vond toen dat hij in Alkmaar hoorde. Dat hij nu alsnog vertrekt, zegt Haar, mag niet als een vlucht worden uitgelegd. „Ik was alleen klaar met het steeds weer meelopen." Assistent Martin Haar vertrekt bij AZ om dat hij meer kan dan dat. Martin Haar noemt zichzelf een volks jongen. Iemand die 25 jaar zijn geld ver diende met hard werken bij de PTT. Die dagen maakte van vijftien uur omdat hij ook nog jeugdtrainer wilde zijn bij AZ. „Ik pleegde pure roofbouw. Maar het typeert wel de mens Martin Haar. Ik heb steeds in mezelf geïnvesteerd. Ik hou niet van men sen die zich duurder voordoen dan ze wer kelijk zijn. Daar prik ik zo doorheen." Morgen zit hij voor het laatst op de bank van AZ in de wedstrijd tegen Feyenoord, club van het volk. „Een club ook waar mijn hart eigenlijk ligt. Als 18-jarige speelde ik er met Go Ahead een van mijn eerste wed strijden in het betaalde voetbal. Voor 54.000 mensen in De Kuip. Dat heeft zo verschrikkelijk veel indruk op me ge maakt." Nu vertrekt hij naar een club in de Ober liga van Oostenrijk. Niemand die het be grijpt, weet Haar. „Omdat ze het, denk ik, niet achter me hadden gezocht. Soms be grijp ik het zelf ook nog niet. Maar het is^ absoluut geen impulsieve beslissing. Als ik" niet het gevoel zou hebben dat er iets van te maken is, had ik het nooit gedaan. „Mijn grootste drijfveer is om eindelijk eens op eigen benen te kunnen staan. Om te proberen alles wat ik in al die jaren heb geleerd over te brengen op een club die enorm ambitieus is en hogerop wil. Of ze nou wel of geen tribune hebben, interes seert me niet. Ik wil af van het imago altijd mee te lopen aan het handje van een trai ner. Ik wil weg voor ik een bepaald stempel opgedrukt krijg. Ja, misschien wil ik mezelf wel bewijzen tegenover de buitenwereld. Waarom wachten op het A-diploma als dat in Oostenrijk niet nodig is? Waarom de uit daging niet aangaan? Ben je dan zo'n slap janus, zei ik tegen mezelf, dat je het niet durft? Je hebt vaak genoeg tegen jezelf ge zegd dat je het kan. Doe het dan! Dus doe ik het." Geen vlucht „Het is beslist geen vlucht. Ik was klaar met het meelopen, daar zit een verschil in. Als Willem van Hanegem nog bij AZ had geze ten, zou ik de beslissing misschien minder impulsief hebben genomen. Misschien had ik dan tot het einde van het seizoen ge wacht. Dat weet je nooit. Het is absoluut niets ten nadele van Gerard van der Lem. Integendeel zelfs, want ik heb persoonlijk het advies gegeven om hem binnen te ha len. Hij kwam op geen enkel lijstje voor. „Gerard is een trainer die alles naar zich toetrekt, dat is normaal. Maar hij staat ook open voor mijn visie. De tijd en het aanbod van Bleiberg vielen nu mooi samen. Er zit een goed verhaal achter die club, geleid door een vermogend man die in computers handelt en twee keer tot zakenman van Oostenrijk is uitgeroepen." Hij erkent dat de assistent-trainer Haar een andere persoonlijkheid is dan de voet baller. Meer sociaal. „In het veld was ik geen persoonlijkheid", zegt de man die zichzelf een 'middelmatige speler' vond. „Ik was soms moeilijk. Toen Piet de Visser me voor vier of vijf ton naar AZ haalde, wil de hij me op het middenveld gebruiken. Dan speel ik niet meer. zei ik. In dat geval zou hij me er naast zetten. Maar ik kwam het beste tot mijn recht als libero. Ik ging op de bank zitten en werd vervelend. Ik zei dat ik geld zou inleveren omdat ik hoe dan ook weg wilde. Klaas Molenaar zorgde uit eindelijk voor een oplossing." Onvrede „Ik word lastig als ik vind dat men mij te kort doet. Dan kom ik voor mezelf op. Zo als ik nu eigenlijk ook heb gedaan. Mis schien gedeeltelijk uit onvrede. Je kunt met de een nu eenmaal beter opschieten dan met de ander. Dat doet niet af aan je werk wijze, want het hoort erbij." Vorig seizoen werkte Haar fulltime sa men met trainer Willem van Hanegem. Na zijn vertrek werd het takenpakket van de assistent behoorlijk uitgebreid. „Ik had het erg druk, maar deed het in belang van de club. Vorige week, op de terugweg van Cambuur-Twente waar ik een wedstrijd analyse moest maken, ging ik nadenken, 's Ochtends had ik met het eerste getraind, 's middags met het tweede. Daarna douchen, lunchpakket mee en naar Friesland. Daar na thuis nog de analyse uitwerken. Twee uur, half drie lag ik in bed. De volgende middag met het tweede getraind, douchen en de bus in met het eerste naar Willem II. Toen ik thuis kwam was ik helemaal kapot. Ik wil nou eenmaal ólles geven wat in me zit. Mart, zei ik tegen mezelf, dit hou je geen twaalf maanden vol. Ik heb het aange geven, maar bij AZ waren ze het er niet mee eens. Dat respecteer ik, al denk ik er anders over. In de voetballerij moet je mensen ook rust geven zodat ze scherp blijven. Daar gaan ze wel eens aan voorbij. Als je overbelast raakt, ben je niet scherp Van Hanegem Haar heeft het vaak over Willem van Hane gem. Een coryfee uit de voetbalwereld, zegt hij, die hij alleen van naam kende. Of van de pakweg zes keer dat ze tegen elkaar speelden. „Overal waar Van Hanegem bin nen komt kijken ze tegen hem op. Net als Cruijff, Van Gaal of Dick Advocaat. In het begin was het aftasten tusen ons. Dat is de werkwijze van Willem. Er ontgaat hem niets, maar dan ook helemaal niets. Daar vergissen veel mensen zich in. Die denken dan dat het hem niets interesseert." Urenlang spraken ze over voetbal. Van Hanegem is volgens Haar heel anders dan Theo Vonk, zijn voorganger bij AZ. „Die was goed in de organisatie. In het neerzet ten van bepaalde dingen. Maar Vonk paste zich te vaak aan de tegenstander aan. Mijn visie was anders, toch sloot ik sloot me bij hem aan. Dat is soms het moeilijke van as sistent zijn." „Van Hanegem was vooral anders in het positiespel. In de nuances en details. Je zag Martin Haar wordt hoofdtrainer bij Bad Bleiberg in Oosten rijk. „Mijn grootste drijfveer is om einde lijk eens op eigen be nen te kunnen staan." foto CPO de ploeg met sprongen vooruit gaan. Na tuurlijk hebben we wel eens woorden ge had, natuurlijk was ik het niet altijd met hem eens. Maar Willem nam dingen van mij aan en andersom. Vanaf dag één voelde ik me door hem serieus genomen. Al was het alleen al door het feit dat hij wilde dat ik mijn baan bij de PTT op gaf om fulltime met hem te werken. Daar sprak zoveel ver trouwen uit. Hij is uniek, als mens en als Ook Haar moest er aan wennen dat Van Hanegem geen besprekingen hield voor een wedstrijd. „Hoe kan .dat nou, dacht ik nog. Maar dat was een grote fout. Hij sprak de hele week door met spelers, wat hij van ze verwachtte. Slechts vier keer trainen in een week was ook nieuw voor me. Spelers moeten anderhalf uur alles geven en verder vooral fris in hun kop blijven, zei hij dan. Het ging er alleen om dat wij ze ervan be wust maakten dat ze hun vrije tijd goed in vulden. Ze zouden alleen maar beter wor den, zei Willem. En het kwam allemaal uit. Toen we tien wedstrijden voor het einde al veilig waren hebben we alleen de fout ge maakt dat we te makkelijk werden. Dat we te veel vertrouwen in de groep hadden dat ze ook dat op zouden pildcen. Dat ze zich ook op dat vlak zouden ontwikkelen." Nieuwe indeling hoofdklasse heren waterpolo Alkemade Nieuw: Frank de Heij (jeugd), Ruud Koster (jeugd), Carlo Ver hagen (jeugd), Daan Elstgeest (heren 2) Vertrokken: Dón de Jeu (heren 2), Ellert Jansen (he ren 2) Prognose: Met de nieuwe trai ner, Jim van Es, verwacht Al kemade bij de topdrie te eindi gen, want er zit progressie in de ploeg. VROUWEN EERSTE KLASSE LZ 1886 Nieuw: Marjo Boonstoppel (Katwijk), Natasja Sierag (vrou wen 2), Rosan Bakker (vrouwen 2), Biurakn Hakverdian (adsp) en Marielle Roman. Vertrok ken: Emmy in 't Veldt (gestopt), Yvonne van der Velde (WVZ), Simone Lankhuyzen (gestopt), Jeanette Ginjaar (vrouwen 2), en Natascha Raaphorst (vrou wen 2). Prognose: Ondanks het vertrek van een flink aantal speelsters is de nieuwe trainer Mark Olde Othof optimistisch gestemd (hij rekent op een plek in de mid denmoot). De routine komt van Yvonne Flippo en Nienke Ha- meetman. TWEEDE KLASSE De Zijl/LGB Nieuw: Aukje van Belkum (ad sp) en Nienke Martijn (adsp). Vertrokken: geen Prognose: De selectie van LZ 1886 bleef nagenoeg in tact. Trainster Elly KLeywegt moet het voorlopig alleen stellen zonder Pamela Uytterdijk. Zij is zwanger. Aukje van Belkum en Nienke Hameetman dienen zich aan als speelsters voor de toekomst. Een positie bij de eerste zes behoort tot de moge lijkheden. Alkemade Nieuw: Brenda Hogenboom (adsp) en Rianne Hogenboom (adsp). Vertrokken: geen Prognose: De vrouwen van Al kemade leggen dit jaar de lat een stuk hoger. Acteerde de ploeg van Wilco van de Zeeuw vorig seizoen nog vrij wisselval lig, dit jaar is de eerste plaats het streven. Alkemade beschikt over een flink aantal talenten. Maar liefst zeven speelsters ko men uit voor Jong Oranje. Een streep door de rekening is de voorlopige absentie van Tilia van Ruiten: Zij verblijft in Au stralië. De waterpoloverenigingen AZ- j C/Alphen en LZ 1886 krijgen dit seizoen te maken met een nieu we competitieopzet. De hoofd klasse heren wordt opgedeeld in twee afdelingen van zes ploe gen. Na het spelen van een hele competitie volgt een herinde ling. De nummers 1, 2 en 3 van beide afdelingen vormen een nieuwe afdeling en werken weer een hele competitie af. Hetzelfde geldt voor de num mers 4, 5 en 6. Na een serie na- competitiewedstrijden spelen de drie winnaars een hele com petitie om het kampioenschap van Nederland. AZC speelt in de hoofdklasse A. LZ 1886 komt uit in de hoofdklasse B. De an dere afdelingen spelen een re- j guliere competitie. Deze week verscheen de nota 'Groene Velden'. Daarin wordt de Leidse clubs verbe tering van hun accommodaties in het vooruitzicht gesteld door de aanleg van kunstgras- en zogeheten 'wetra-velden', die intensiever bespeeld kunnen worden. Wat vinden Leidse sportbestuurders ervan? Henk Piket, vice-voorzitter van UDWS: „Ik vond de nota er prachtig uitzien. Het leek wel een kalender. Er staar in dat JAG een andere locatie zoekt, omdat die club het veld kwijtraakt. Misschien dat die op zaterdag ons veld kan ge bruiken, wij staan daarvoor open. Inhoudelijk was ik verder niet onder de indruk. Zo'n nota kan ik ook schrijven. Er wordt geconstateerd dat er op sommige sportcomplexen sprake is van overbespeling en de oplossing is de aanleg van wetra-velden. Dat was natuurlijk al lang be kend. Ik voorspel dat er nu oorlog komt. Welke club is straks als eerste aan de beurt voor een we- tra-veld? Er is namelijk niet genoeg geld. Je kan je afvragen waar in deze gemeente de prioritei ten liggen. Deze week werd ook bekend dat de Lakenhal wordt uitgebreid. Ik voorspel je dat de gemiddelde Leidenaar nog nooit in dat museum is geweest. Die loopt wel op het voetbalveld. Phil Verstraaten, voorzitter van Lugdunum: ,,Ik ben het er mee eens dat de clubs nog meer moeten gaan betekenen voor de samenleving. t Dat de accommodatie overdag open moet zijn voor recreatie. We moeten als club dan wel pro fessionele steun krijgen vanuit het welzijnswerk. En er moet een subsidie komen voor het gebruik van ons clubhuis. Ik vind het een goede zaak dat UVS en Lugdunum een wetra-veld kunnen gaan delen. De twee clubs komen daar echt wel uit, dat is een formaliteit. Frans de Haas, voorzitter van korfbalvereni ging Trigon, de club die een kunstgrasveld in het vooruitzicht is gesteld: „Het is voor de korfbalwereld een hoopvolle no ta, omdat de aanleg van kunstgrasvelden wordt aangekondigd. Voor mijn club is dat zeker een goede zaak omdat wij op het hoogste niveau spelen en zondag weer tot onze enkels in de modder staan. Natuurlijk is korfbal een veld- sport, ik vond het 25 jaar geleden zelf helemaal niet erg om in de blubber te spelen. Maar je moet ook met je tijd meegaan. Op het hoogste niveau wordt korfbal op kunstgras gespeeld. Ik verwacht dat de korfbalclubs het wel eens worden over de volgorde van de aanleg van het kunstgras. De verstandhouding tussen de vereni gingen is namelijk bijzonder goed. We hebben het er al over gehad. Rob Otten, voorzitter van Saturnus, de hand balclub waarvan het veld wordt verplaatst van het parkeerterrein van de Vijf Meihal naar het korfbalveld aan de Montgommerystraat: „Ik probeer al een halfjaar met de gemeente in gesprek te komen over een nieuw veld. Dat lukte maar niet. En nu word je voor een voldongen feit geplaatst. Op zich is het goed dat wij een an der veld krijgen. We hebben nu veel last van in braken in ons clubhuis en baldadigheid van jeugd. We zitten nu in een donker hoekje. Ons nieuwe clubhuis moet wel op loopafstand van de Vijf Meihal zijn, zodat we daar na training of wedstrijden naar toe kunnen. Anders zit onze club straks financieel helemaal aan de grond. John ter Beek, voorzitter van VCL, de club die rekening moet houden met een verhuizing omdat de Churchilllaan mogelijk wordt ver lengd. „Wie heeft die nota gemaakt? Het Sportbedrijf, of de wethouder? Over twee jaar is er weer een andere wethouder, is er weer ander beleid. Ik maak me helemaal geen zorgen. Bij tijd en wijle staan alle sportcomplexen in Leiden onder druk Vroeger was dat de Boshuizerkade. Dat terrein is blijkbaar nu buiten beeld. Ik beschouw de nota maar als een schot voor de boeg. Vroeger rea geerde ik nog wel eens op nota's toen ik nog in de Belangen Vereniging Amateurvoetbal Leiden zat. In de vorige nota stond dat er bij ons com plex ruimte was voor een sporthal. Zullen we eerst die nota afwerken?" TEKST: WILLEM SPIERDIJK FOTO ARCHIEF LZ 1886 Nieuw: Bas Willemsen (heren 2), Tjerk Kramer (heren 2) en Remco Singeling (heren 2). Ver trokken: Ronald Heemrood (gestopt wegens hartritme stoornissen), Mirko Zuidweg (heren 2) en Ben Olde Othof (heren 3). Prognose: De heren van de Leidse Waterpolovereniging LZ 1886 stelden vorig jaar enigs zins teleur. De Leidenaars ble ven steken op een achtste plaats. 'Door het wegvallen van een aantal .routiniers lijkt LZ- 1886 op papier er een stuk zwakker op geworden. De be- kemederlaag tegen Branden burg en de laatste plaats op het Zilveren Sleutelstoumooi belo ven weinig goeds. Toch is het vertrouwen in het Leidse kamp groot. Een plaats bij de eerste jdrie in de eerste competitieron de wordt haalbaar geacht. LZ 1886 dient dan wel af te reke nen met Nereus en HZ/Zian. 'Geen onmogelijke, maar wel een zware opgave. AZC/AIphen Nieuw: Pim Visscher (adsp), Michiel Vork en Ronald Sol. Vertrokken: Sjoerd van der Lee [(heren 3). Prognose: De Alphense water- poloërs staken in de voorberei ding wel in goeden doen. AZC won het Zilveren Sleutelstoer- nooi en behaalde een eenvou dige bekerzege op PSV. Zelfs zonder spelbepaler Joeri Stof- fels (ziekte van Pfeiffer) is plaat- 5 sing voor de kampioensafdeling eenvoudig te realiseren. Trainer Ron de Vogel doet in de aan Koudekerk beleefde vorig seizoen een spannende competitie, maar eindigde uiteindelijk als tweede. De eni ge speler die het team verliet is Martijn Oosterveen. foto loek zuyderduin vangsfase van de competitie voornamelijk een beroep op de jonge garde. Pas na de winter stop treedt AZC met alle inter nationals op volle sterkte aan. AZC ziet in de huidige lands kampioen ZPB de voornaamste concurrent in de strijd om de titel. EERSTE KLASSE De Zijl/LGB Nieuw: Ashley Taffïjn (adsp) en Arnoud van Haastert (adsp). Vertrokken: geen Prognose: De Zijl/LGB sl aagde er vorig jaar net niet om hoofd klasser te worden. De Leidse formatie verloor het cruciale promotietreffen tegen Bran denburg. Een terugkeer op het hoogste platform lijkt echter een kwestie van tijd. Voorwaar de is wel dat de jonge spelers Twan Martijn, Jeroen Sprink- huizen en Robert Kleywegt zich dit jaar nadrukkelijk gaan mani festeren. De tweedejaarscoach Jacob Spijker richt zijn vizier op een plaats bij de eerste vier. De gedoodverfde favoriet is VZC. De formatie uit Veenendaal ver sterkte zich afgelopen zomer met oud-international Marco Kunz. Vivax Nieuw: Alex Bolomey (heren 2), Willem Peter Hagendijk (LZ 1886), René Moerland (adsp) en Koen ten Haken (adsp). Ver trokken: Mark van Belkum (ge stopt), George van Reyn (heren 2) en Richard Bouman (ge stopt). Prognose: Opvallende verschij ning bij de eersteklasser uit Oegstgeest is Michel van der Zeeuw. De Leidenaar was drie jaar lang de technische man van tweedeklasser Katwijk. De coach, oud-speler van LZ 1886, zorgde voor een verrassing door de in vergetelheid geraak te Willem Peter Hagendijk de plaats in te laten nemen onder de lat. Het doel is een positie bij de top vier. TWEEDE KLASSE Sassenheim Nieuw: René de Bruin (heren 2), Jelle Miedema (heren 2) en Thomas van Nouland (adsp). Vertrokken: Patrick Geurds (heren 2), Paul Geurds (trainer vrouwen) en Arjan Odems (trai ner heren). Prognose: Sassenheim heeft, mede door het vertrek van de gebroeders Geurds, niet de am bitie voor de hoogste plaatsen te strijden. Het trainerschap van Arjan Odems is min of meer uit nood geboren. Trainer Leo van Pelt stapte na een jaar tje alweer op. Katwijk Nieuw: Imre Aniba (heren 2) Vertrokken: Martin Jonker en Hans Schaap. Prognose: Ruud Plouvier is te rug aan het waterpolofront. De voormalige trainer van De Zijl en HZ/Zian laste een rustpauze in van vier jaar maar keert nu terug als trainer bij de zeekan- ters. De verrichtingen op het ei gen Zilveren haringtournooi waren hoopvol, maar zijn geen garantie voor een goede klasse ring. De Leidenaar Plouvier gaat uit van een positie bij de eerste zes. DERDE KLASSE Koudekerk Nieuw: Patrick Schellingerhout (heren 2) en Martijn van Klave ren (heren 2). Vertrokken: Mar tijn Oosterveen. Prognose: Koudekerk waagt zich niet aan een voorspelling. De derdeklasser eindigde vorig jaar als tweede maar een wis selvallige oefencampagne gaf geen uitsluitsel over de huidige vorm. Koudekerk kampt nog steeds met een trainerspro bleem. De geblesseerde speler Werner Stolk (rib) neemt voor lopig de honneurs waar. John ter Beek, voorzitter van VCL.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25