Leidsch Dagblad Horeca krijgt rekening voor 3 oktober Beverwijk Alkmaar Martinair verwacht forse daling van winst LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS IVAN ROY C.S. Protest tegen president Vd'B 3 140 Baarspul verwerpt rapport Van Dijk Van Dijk deed werk met plezier HET WOORD IS AAN zondag 3 oktober EXTRA GEOPEND Beverwijk van 11 tot 17 u. Alkmaar van 10 tot 17 u. Meubelboulevard Parallelweg 112-114 Meubelboulevard Noorderstraat! sjetsjenië voorziet Drlog met Russen I Tsjetsjeense president Ma- nadov waarschuwt Rusland or een 'pan-Kaukasische dog'. In een vandaag ver tienen interview zegt hij dat island heel de KauJkasus op n dak krijgt als het in Tsje- enië een grondoorlog gaat eren. Russische troepen zijn (teren de opstandige deelre- ibliek Tsjetsjenië binnenge- )kken. tnenland itenland Ituuren Kunst nksport 'nomie loof en Samenleving14 (sprek van de Dag2 ilti Media/Strips37 13,15,17,19,21 /programma's38,39 23,25,27 Martinair verwacht dit jaar een forse daling van de winst. Vorig jaar boekte de luchtvaartmaat schappij nog een brutowinst van 74 miljoen gulden, maar dabzit er volgens president-di recteur A. van Bochove voor 1999 bepaald niet in. ,,De con currentie is enorm", aldus Van Bochove die de afgelopen da-' gen op Cuba vertoefde. Zijn maatschappij opent op 1 no vember een rechtstreekse lijn op Havana. Intussen is Martinair naarstig op zoek naar een nieuwe finan cier nu Nedlloyd, dat vijftig procent van de aandelen in be zit heeft, te kennen heeft gege ven van het aandelenpakket af te willen. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de KLM, die de andere helft van de aandelen bezit, voor honderd procent ei genaar van Martinair zou wor den. De Europese Commissie stak daar echter een stokje voor. Ook de beoogde nauwe samenwerking van Martinair met Transavia (een volle doch ter van KLM) was daarmee van de baan. Op dit moment onderhandelt Martinair met drie 'grote finan ciers' voor het overnemen- van de aandelen van Nedlloyd. Van Bochove: ,,We hopen nog dit jaar duidelijkheid te krijgen wie in de plaats komt van Nedlloyd. Op 17 september hebben zij een plan op hoofdlijnen inge diend en op 27 september zijn de plannen toegelicht." Van Bochove ontkent dat wordt on derhandeld met Air Holland. Pagina 5: Van Bochove: 'Niet praten, maar poetsen' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. HONDERD JAAR >E WERELD OM JE HEEN. Een unieke weemaandelijkse 6 oktober deel 5: de periode 1968 - 1984. advocaten [Tel. (071)5122362 ALPHEN A/D RIJN: RIJNHAVENKADE 2A - 0172-423399 ALPHEN A/P RIJN: OOUWESTRAAT OPA - 0172-476672 Gemeente wil ondernemers baatbelasting opleggen om bezuiniging van twee ton te compenseren De gemeente Leiden wil volgens een nog geheim ambte lijk plan twee ton bezuinigingen op de diensten die het aan de 3 Oktober-Vereeniging verleent, bijvoorbeeld voor schoonmaak van de stad. Loco-burgemeester T. van Rij wil die bezuiniging opvangen door de Leidse ho- reca-ondernemers een baatbelasting op te leggen op stellages, podia en buitenbarren. leiden wim koevoet en marun kramp Een en ander is aan het licht gekomen tijdens een onderzoek van deze krant naar de financi ële positie van de 3 October Vereeniging. Voor het eerst in haar 113-jarig bestaan maakt het bestuur van de Vereeniging vandaag in deze krant haar be groting openbaar. Volgens Van Rij (PvdA) leggen de kroegbazen 'free riders-ge drag aan de dag, waaruit maar weinig solidariteit met de stad en de 3 October-Vereeniging is af te leiden'. Van Rij zou het niet eerlijk vinden als de Veree niging moet opdraaien voor de 200.000 gulden die de gemeen te wil bezuinigen. „Horeca-ondememers heb ben een gouden handel op straat, er worden op één dag jaaromzetten gedraaid, maar ze organiseren niet mee", aldus Van Rij. De penningmeester van de Vereeniging, W. Laman, deelt de opvattingen van de wethouder. Hij stelt dat het meeste straatafval afkomstig is van de horeca. Bovendien zou de Vereeniging in financiële problemen komen als ze zelf moet opdraaien voor een deel van de schoonmaakkosten. De penningmeester heeft aan een ander nijpend probleem meer dan genoeg: het wordt steeds moeilijker en duurder om een terrein te vinden en in te richten waar de kermisklan ten kunnen verblijven. Dit jaar staan hun woonwagens op de parkeerterreinen bij recreatie gebied Vlietland. W. Ankoné, ondernemer en bestuurslid van Horeca Leiden, wil niets weten van een baatbe lasting. „De Leidse horeca-on- dernemers zijn absoluut geen free riders. Wij zijn met de op tredens die wij organiseren on derdeel van de feesten." De zogenoemde invliegers - kooplui die alleen tijdens de feesten hun waar verkopen op de Leidse straten - vallen vol gens Ankoné wel onder die noemer. „Zij huren een kraam van de gemeente of de Vereeni ging en daar kan wat mij betreft wel een extra toeslag op voor de schoonmaak. Want laten we wel wezen, zij stapelen hun pa- tatbakken vier meter hoog op achter hun kraam en denken 'laat de gemeente dat maar op ruimen'. „Wij maken onze ei gen straat schoon en betalen al belasting en heffingen om in Leiden te ondernemen." F. Delemarre, woordvoerder van de dienst milieu en beheer, kondigt een rondetafelgesprek aan met de Vereeniging en an dere organisatoren van evene menten. De gemeente is vol gens hem alleen al aan de fees ten op en rond 3 oktober 'enke le tonnen' kwijt. „Het is in het algemeen zo dat evenementen in omvang en aantal groeien en het budget van de dienst daar mee geen gelijke tred kan hou den. Zelf zouden we niet weten hoe we moeten bezuinigen. We kunnen toch moeilijk de stad maar een beetje schoonma ken." Zie ook pagina Leidens Ontzet en het Zaterdags Bijvoegsel Mevrouw Postma rijdt mee in optocht leiden ruud sep Burgemeester Jan Postma zal de komende dagen geen stap in Leiden zetten. „Ik heb er eerder nog wel over gedacht om langs te komen. Maar na het dotteren heb ik dat uit mijn hoofd gezet. Het zou ook een beetje gek zijn om niet aan het officiële pro gramma deel te nemen, maai wel naar het feest te gaan. Dat zou niet begrepen worden", al dus de burgemeester. Postma, die gisteren officieel eigenaar werd van een huis aan de Witte Singel, heeft zich er in middels mee verzoend dat hij zijn eerste Leidens Ontzet als burgemeester in Den Haag zal moeten doorbrengen. „Ik vind dat ontzettend jammer, dat heb ik ook aan de 3 October Veree niging geschreven. Mijn ge dachten zullen de komende da gen natuurlijk bij het feest zijn. En ik hoop via mijn vrouw, die heel direct bij het feest betrok ken zal zijn, toch nog iets van het feest te proeven. Zij zal on getwijfeld de sfeer goed over brengen." Mevrouw Postma zit maandag naast loco-burge meester Tjeerd van Rij in de koets voorin de optocht. In een brief aan de 3 October Vereeniging heeft de burge meester de organiserende ver eniging en de Leidse bevolking 'een fantastisch feest' toege- NR. 42119 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Piet Theys De heiligen zijn afgeschaft. Hoe moet het nu met de schijnheiligen? onstuimig r herfstweer^ SKÖ# 20% 30' uzice Dit meisje was gisteravond één van de tweeduizend inwoners van de Joegoslavische stad Uzice, 200 kilometer ten zuidwesten van Belgrado, die gisteravond demonstreerden tegen het bewind van de president Milosevic. Pagina 7: Politie Belgrado omsingelt hoofdkwartier oppositie. foto epa BESTEKKOFFER en/of BADSET* tTERDAC 2 OKTOBER 1999 (JwKvwi; October Vereeniging aet een ver uishoudbl^^èl^^" Architect Cees Dam vertelt het verhaal achter het plaatje IHong Kong vangt met groot gemak harde klappen op Hans van den Doel heeft nog altijd een heleboel te zeggen 'ijfentwintig jaar si voor 'nanny' n Britse babysitter is giste- [i in de Verenigde Staten roordeeld tot 25 jaar gevan- nschap. Een jury had de 44- fige vrouw van Indiase af- mst in juni schuldig bevon- p aan de dood van een baby p dertien maanden. VANDAAG Qj in deze krant Lj circa VACATURES U vindt de baan r die bij u past Kok tilt zyvaar aan conclusies onderzoek Kasgeldbeheerder Baarspul van de provincie Zuid-Holland ver werpt de voornaamste conclu sies van het rapport van de commissie-Van Dijk. Hij liet via zijn advocaat weten dat hij zich „in meerdere overwegingen en conclusies van het rapport niet kan vinden". Premier Kok noemde de conclusies van het rapport naar het bankieren van de provincie 'heel hard' en 'heel serieus'. Het zal volgens Kok het vertrouwen van de bur gers in het openbaar bestuur schaden. Baarspul is in het rapport aangemerkt als de provinciale ambtenaar die zijn boekje het meest te buiten is gegaan. Maar vólgens zijn advocaat is het on juist dat het voor Baarspul dui delijk had moeten zijn dat hij niet bevoegd was transacties op de geldmarkt af te sluiten. Vol gens een door Gedeputeerde Staten op 14 maart 1997 vastge stelde verordening was dat wel het geval. Baarspul niet verantwoorde lijk was voor de financiële ver antwoording. Ook heeft hij geen gegevens weggegooid, maar de spullen 'zoals het be hoort' aan de archiefafdeling van provincie gegeven. Premier Kok zei gisteren na afloop van de ministerraad dat „het rapport aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Het gaat hier om een zeer serieuze kwestie, die ook doorwerkt naar het vertrouwen tussen burgers en bestuur". Hoewel hij nog geen oordeel wilde vellen over de provinciale bestuurders, was uit zijn woordkeuze wel te mer ken dat het onderzoek naar het bankieren van Zuid-Holland volgens hem niet zonder gevol gen kan blijven. De minister van binnenland se zaken Peper valt niets te ver wijten, meent Kok. „Hij heeft al ruiterlijk toegegeven dat met de wetenschap van nii zijn ambte naren toen hadden moeten doorvragen. Dat had meer ef fect gehad". Peper heeft dit ook eerder in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Hierin staat tevens dat de pro vincie het rijk bewust verkeerd heeft geïnformeerd over de geldzaken. De premier bena drukte dat de provincie nu eerst zélf aan bod is en moet oorde len over het bankieren. Meer over de Ceteco-affaire op pagina 3. 'ode Hollanders eerder bestolen creditcards van de afgelo- n mei vermoorde Nederlan- rs in het Franse Montfort n al voor de moord gestolen, ibekenden hebben in de da- n voor de dood van de vier derlanders zeventien keer rgeefs geprobeerd geld op te men met de creditcards van n van de slachtoffers. In de gen na de moord is het wel lukt om geld op te nemen, gina 7 resident fabriek ipan op knieën president van de nucleaire >riek bij Tokaimura in, Koji tani, heeft gisteren spijt be- Igd tegen de bewoners van kaimura. Gisteren deed er •h in de Japanse fabriek een geluk voor, waardoor er ho- concentraties radioactivi- t vrij kwamen. De bewoners n niet onder de indruk van woorden van Kitani. Rina 7 eidenaar aan roer [aarlems VNU iortastend, zelfbewust, j:ht-toe-recht-aan en een jierp analyticus. Dat zeggen deren over Rob van den rgh uit Leiden, de nieuwe orzitter van dp raad van be- lur van het Haarlemse uit- efconcern VNU. igina 11 den haag patrick meershoek dirk mellema Hij was minister van binnen landse zaken en vooratter van de geruchtmakende RSV-en- quête. Drs. C.P. van Dijk lijkt een geboren onderzoeker. Met veel plezier speurde hij rond in het Zuid-Hollandse bankfi liaal. Een leuke boodschap had de onderzoekscommissie-Van Dijk gisteren niet. Er is van alles misgegaan in Zuid-Holland: er werd onwettig gebankierd, er was onvoldoende toezicht en ook werd er nog eens ondemo cratisch gehandeld, olndat de top van het provinciebestuur in het geheim had besloten in de geldhandel te gaan. De houding van de bood schapper, voorzitter Van Dijk, stond in schril contrast met het slechte nieuws dat hij bracht. Hij had zijn werk met veel had genoegen gedaan, vertelde hij. „inderdaad, het is geen vrolijk onderwerp, maar ik moet toe geven dat ik het onderzoek met buitengewoon veel plezier heb gedaan", zegt Van Dijk. Hij viel tijdens het onderzoek volgens eigen zeggen van de ene verbazing in de andere, maar verwonderde zich nog het meest hoe gemakkelijk en slor dig in 1995 het college van ge deputeerde staten het besluit had genomen om te gaan ban kieren. Van Dijk: „Het werd achteloos genomen en er was een schrijnend gebrek aan on derbouwing. Er heerste in die tijd een sfeer van: we gaan het bedrijfsleven nadoen. Er werd niet gekeken naar eventuele ge varen, er werd zelfs geeft grens gesteld aan het bedrag waar mee kon worden gehandeld. Dat had wel tot tien of twintig miljard gulden kunnen oplo pen. Wij hebben bankiers ge raadpleegd, de rillingen liepen over hun lijf. Dit kalf moest ver drinken, zo was het oordeel van de deskundigen. Bankieren zo als de provincie deed, vereist bijvoorbeeld een risicoanaly- Daarnaast is Van Dijk hoge lijk verbaasd over de gebrekkige provincie-organisatie. „Geen van de controlesystemen heeft gewerkt. Op papier klopte het wel, maar in de praktijk kwam er niets van terecht. Allereerst controleerde de chef van de af deling financiën geldhandelaar Baarspul onvoldoende. De chef van de chef, de griffier van de provincie, baseerde zich op zijn beurt op 'signalen van buiten af, zonder zelf een en ander na te gaan, hetzelfde geldt voor de gedeputeerde die financiën'in zijn portefeuille had. Iedereen vertrouwde iedereen, dus nie mand deed iets, waardoor Karei Baarspul zijn gang kon gaan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1