CDA en PvdA bang voor opraken gasbel 48^ Telfort Zuid-Holland, bank van lening. Een overzicht Binnenland De nieuwe elite ls de dood voor (sk)aids 9 u, D66 wil weer 'uit de maneschijn' treden 'NDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 )rugsvrije zones rond scholen iNHEMDe Arnhemse burgemeester Scholten wil drugsvrije mes creëren rond scholen in de stad. Uit onderzoek is geble- >n dat de handel in Arnhem zich steeds meer verplaatst van de iffieshops naar de schoolpleinen en de schoolomgeving. De imeente hanteert een uitsterfbeleid voor koffieshops in de ad, zodat er straks nog maar een paar overblijven. Het is on- jidelijk of dat beleid de oorzaak is van de toegenomen drugs- aiidel bij de scholen. Schol ten is van plan elke vorm van ugshandel in een straal van enkele honderden meters rond de holen te verbieden. Hij deed dat idee op tijdens een werkbe- iek in de Verenigde Staten. lieuwe aanval op Betuwelijn n haag Opnieuw heeft een wetenschapper het vuur geopend de Betuwelijn. De aanleg van de goederenspoorlijn moet oppen, de binnenvaart is veel veiliger, goedkoper en geluids- mer dan de Betuwelijn. Dat concludeert politicoloog M. Ro- 2! am Abbing in een onderzoek dat hij heeft uitgevoerd, eerst in 4! idracht van de TU Delft en later in samenwerking met de 5, ichting Duurzame Mobiliteit. Hij heeft de publicatie versneld volgens hem met het schrappen van de noordtak de hele Be- welijn weer ter discussie staat. D66-fractievoorzitter De Graaf ;emt het onderzoek vandaag in ontvangst. Van de coalitiepar en plaatst deze partij de grootste vraagtekens bij de Betuwe- ,,n- JU ilamitische school kan beginnen haag» Volgend jaar kan in Rotterdam de eerste islamitische hooi in het voortgezet onderwijs beginnen. De Tweede Kamer eunde gisteren unaniem de plannen van staatssecretaris Adel- und (Onderwijs) om de oprichtingseisen voor middelbare holen te verruimen. Voortaan is een uitgebreide onafhankelij- steekproef onder ouders voldoende om te meten of er be- ïgstelhng is voor een nieuwe school. Voorheen moesten er ldoende basisscholen van dezelfde levensbeschouwing in de lurt staan. Dat was voor het plan voor een islamitische mid- lbare school in Rotterdam een obstakel, omdat er nog maar islamitische basisscholen zijn in heel Nederland. leer vrijheid gemeenten bij OZB —V latssecretaris Vermeend (financiën) overweegt gemeenten eer vrijheid te geven in de tarieven voor de onroerende zaak- jlasting (OZB) van woningen en bedrijven. Dit omdat de waar van de huizen veel sneller stijgt dan die van bedrijven. Als daarvan zou de OZB voor huiseigenaren na een volgende van onroerend goed wel eens explosief kunnen stijgen. Kamer heeft Vermeend daarom gevraagd gemeenten meer mte te geven. De opbrengst blijft dan gelijk, maar de inwo- irs worden niet met veel hogere lasten opgezadeld. De ge- nte Bennebroek heeft al het plan opgevat om burgers te ipenseren vanuit de reserves. eksuele intimidatie op school - igen» Ruim een op de zes jongeren heeft ©p school wel maken met seksuele intimidatie: 25 procent van de Ibisjes, 11 procent van de jongens. Eén procent heeft op Ihool te maken gehad met seksueel geweld, zoals aanranding I verkrachting. Onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen 1st dit uit. De onderzoekers ondervroegen ruim 2800 jongeren het voortgezet onderwijs in de provincies Groningen en recht. Ongewenst seksueel gedrag komt het meest voor in de s, gevolgd door de hal en het schoolplein. De scholieren wor- n meestal lastig gevallen door mannelijke medeleerlingen. In i op de vier gevallen is de dader een medewerker van school. Amsterdam Aan de Amsteldijk in Amsterdam komen eerstejaars studenten bij v ningsdagen die ze bij hun studentenvereniging hebben doorlopen. de Kruis onderzoekt klachten Ex-bommengooier op zaak-Scholte lïm Rode Kruis gaat onderzoe- of hulpverleners bij het ongeval in de IJ-tunnel isterdam de hygiëne in hebben genomen. De di- heeft dit besloten naar eiding van klachten van itoffers die bang zijn voor •besmetting (aids), i'n veertig slachtoffers van alpartij hebben bij de Ver- Letselschade- ïtoffers (VLS) hun angst isproken voor HIV-besmet- Veel slachtoffers meldden ze op bebloed wegdek op dende slachtoffers vielen, p een andere manier met aanraking kwamen, mige EHBO-ers zouden verschillende sen hebben gereinigd met elfde gaas en slachtoffers len zijn geholpen door sen met bebloede hand enen. vroeg aids-deskundige issor R. Coutinho om ad vies. Deze acht de kans op be smetting klein, maar raadt mensen die zich zorgen maken aan contact op te nemen met hun huisarts. Het Rode Kruis neemt de klachten serieus en gaat onder zoeken of hulpverleners met vuile handschoenen hebben gewerkt of met al gebruikt gaas wonden hebben verzorgd. Ver der wordt gekeken hoeveel vrij willigers er bij het incident zijn ingezet, of de hulpverleners be schikten over voldoende mate riaal en wie daar verantwoorde lijk voor is. Bij het ongeluk op zondag 19 septémber vielen tientallen ska ters over elkaar heen. Volgens de VLS hebben zich in totaal 150 slachtoffers gemeld. De vereniging onderzoekt of en bij wie zij een schadeclaim kunnen indienen. Eerder kondigde de gemeente Amsterdam een on derzoek aan naar de toedracht van het ongeluk, de verant woordelijkheden en de rol van de hulpverlening. amsterdam Eef Hoos gaat het onderzoek voortzetten naar de aanslag in 1994 op kunstenaar-Rob Schol- te. Hoos is voorzitter van Stich ting Themis, een belangenver eniging voor (ex-)gedetineer den, en eigenaar van een incas sobureau. Hij werd eind jaren tachtig veroordeeld tot tien jaar cel wegens bomaanslagen op het kantoor van Sijthoff Pers en een Haagse wethouder. Volgens Hoos heeft Scholte hem zelf ge vraagd. De twee kwamen met elkaar in contact na een publi catie in Vrij Nederland. Daarin stond een politieverklaring af gedrukt van privé-detective Van Oostveen, die eerder de aanslag onderzocht. Die zou tegen Scholte gezegd hebben dat de bom bij Eef Hoos vandaan kwam. Hoos zegt dat hij vanaf het begin verdachte is geweest. Politie en justitie ontkennen dat. Hij zegt de kunstenaar er van te hebben overtuigd dat hij niets met de zaak te maken heeft. VENHAGEN den haag anp D66 kiest in november een nieuwe partijvoorzitter. Het partijbestuur heeft gisteren de Dordtenaar Gerard Schouw (33) en de Almeerse Sietske van Oogen (50) voorgedragen als belangrijkste kandidaten. Bei den zijn in de landelijke politiek onbekend. Beiden waren van 1994 tot 1998 wethouder in hun woonplaats. Het D66-partijbe- stuur lijkt daarmee een ratione lere koers te kiezen dan de meer 'bevlogen' koers van de huidige partijvoorzitter Kok. Schouw combineerde in Dor drecht de portefeuilles Cultuur, Veiligheid en Bestuur, terwijl Van Oogen in Almere de Ruim telijke Ordening onder haar hoede had. Inmiddels werken beiden als adviseur: Schouw bij Boer Croon en Van Oogen bij haar eigen bedrijf. Schouw is daarnaast voorzitter van het wetenschappelijk bureau van D66. Van Oogen zit voor D66 in de gemeenteraad van Almere. Rapport sterkt oppositie in kritiek op liberaliseren gasmarkt Het Rekenkamer-rap port, waarin de kosten van de libe ralisering van de gasmarkt op mogelijk twee miljard gul den worden becijferd, versterkt de oppositie tegen de li beraliseringsplannen van minister Jorritsma (economi sche zaken). CDA en PvdA zijn ongerust dat het grote gasveld onder Slochteren in Groningen als gevolg van de liberalisering alsnog versneld zou worden opgesou peerd, terwijl het geldt als 'Nederlands appeltje voor de dorst'. Dat zou in strijd zijn met het huidige beleid. Voor Groenlinks vormt de uitkomst van het rapport een extra argument tegen de liberalisering. De Tweede Kamer be spreekt de kwestie binnenkort bij behandeling van de nieuwe Gaswet. den haag anpdroegen in 1997 nog bijna 10 miljard gulden, maar zullen dit jaar en de komende jaren zo'n 5,5 tot 6 miljard gulden bedra gen. Die baten zijn het gevolg van afdrachten (op grond van contracten met de oliemaat schappijen) en heffingen (op basis van besluiten van de over heid) bij de productie van het gas. De Staat loopt die op brengsten mis bij import van Volgens het gisteren gepubli ceerde rapport Aardgasbaten van de Algemene Rekenkamer gaat de voorgenomen liberali sering van de energiemarkt de Nederlandse Staat honderden miljoenen per jaar aan gasba ten kosten. Dat bedrag kan zelfs oplopen tot 2 miljard gulden. Het vrijmaken van de energie markt betekent dat niet langer al het aardgas in ons land via de Gasunie geleverd zal worden. De Gasunie zelf denkt daardoor twintig procent van de binnen landse markt kwijt te raken aan buitenlandse concurrenten. De aardgasbaten van de Staat, die gelijke tred houden met de in ternationale olieprijzen, be- De Rekenkamer adviseert daarom de heffing op aardgas niet langer uitsluitend bij de productie te leggen. Bovendien hoeft de overheid niet, zoals het kabinet nu wil, op grond van de Europese regels de energie markt in 2007 volledig vrij te ge ven, maar slechts voor eender de. De Rekenkamer suggereert daarom het tempo van de libe ralisering van de energiemarkt kritisch te bezien. Volgens minister Jorritsma is het niet wenselijk of mogelijk om in een geliberaliseerde markt de aardgasbaten bij an deren te halen dan bij de pro ducenten van het gas. CDA en PvdA zetten daar vraagtekens bij. Bovendien vragen PvdA en CDA zich af wat de liberalise ring gaat betekenen voor het beleid, dat erop gericht is om eerst de kleine gasvelden te ontginnen om het grote Sloch- terenveld niet te snel leeg te ha len. GroenLinks wijst erop dat te genover de lagere inkomsten van de Staat geen lagere prijzen staan voor de consument. Al leen de grootverbruikers zijn volgens hem goedkoper uit bij het verbruiken van gas en dat is slecht voor het milieu. Volgens PvdA-woordvoerster Witteveen besteedt de Rekenkamer geen aandacht aan de milieuaspec ten van het gasbeleid. D66- woordvoerder Van Walsem vindt dat vermindering van in komsten voor de Staat geen re den mag zijn om af te zien van liberalisering, omdat dat vol gens hem zou leiden tot lagere energieprijzen. Sociaal-liberalen kiezen nieuwe voorzitter De huidige partijvoorzitter Tom Kok kondigde voor de zo mer al aan geen nieuwe termijn te ambiëren. Hij riep bij zijn aantreden in 1996 gemengde gevoelens op in de partij, toen hij zijn kandidatuur kracht bij zette met het zingen van het kinderliedje „In de mane schijn". Hij begaf zich daarbij vaker dan de D66-top lief was ook nogal eens op het terrein van de D66-bewindslieden en de Kamerfractie. Dit voorjaar ver zuchtte D66-minister Van Box tel (grote steden) na een con grestoespraak van Kok dat „het nu eindelijk eens uit moest zijn met dat Oibibio-gelul" van de partijvoorzitter. De D66-top wil deze keer dan ook een voorzit ter die zich vooral toelegt op het besturen van de partijorga nisatie en zich bij voorkeur niet met de publiciteitsgevoelige Haagse politiek bemoeien. Het D66-congres kan op 20 november officieel nog uit vijf andere kandidaten kiezen. De voordeligste landelijke aanbieder nu nog voordeliger: Maar liefst 50% korting op de abonnementsprijs, 4 maanden lang! t Telfort Pak&Bel Dat f)raat 'tt stuk makkelijke Telfort Pak Hel (2PK6H SCHMPT m. P£ <S€SSTEU^É QQW\\W" WT IS WELtortEZEN MU ir. TABAKS INDU5TRJE- ÉN PE STAAT bWc V0PR MWri V|2AiqLiMfei JJp fPIVATlSE^, PteVEN f2£X£ME» EKi IN MA«2 PE ©&DJ2S» den haag henk de kat Door het dreigende faillissement van het handelshuis Ceteco kwam deze zo mer aan het licht dat de provincie Zuid-Holland sinds 1995 een bank van lening is geworden. Morgen presen teert de commissie Van Dijk haar on derzoeksrapport. Hieronder een over zicht van de gebeurtenissen. 5 augustus 1988: Het Rijk geeft Zuid- Holland toestemming om leningen aan te gaan 'van 200 miljoen gulden per keer en per contract'. Ondertekend door 'staatssecretaris De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken', plus de aanteke ning van de toenmalige minister 'mij be kend, C. van Dijk'. De volmacht is be doeld om dure leningen af te kopen en om te zetten in leningen met een lagere rente. 24 oktober 1995: Provincie-ambtenaar Baarspul stelt Gedeputeerde Staten voor te gaan 'bankieren'. Het komt erop neer dat eerst geld wordt geleend, om dat weer uit te lenen. GS gaat akkoord. Commissaris der koningin Leemhuis- Stout stemt als enige tegen, omdat ze dit geen taak vindt voor de provincie, maar ze legt zich neer bij het besluit. De GS- leden besluiten het bankieren 'vertrou welijk' te houden. Oktober 1996: Het ministerie van Fi nanciën tipt het ministerie van Binnen landse Zaken dat Zuid-Holland een erg hoog niveau van in- en uitlenen heeft. April en juni 1997: Ambtenaren van Binnenlandse Zaken informeren bij Zuid-Holland hoe het zit met de lenin gen. De provincie verzekert in twee ge sprekken 'dat risicoloos wordt gehan deld'. 23 december 1997: Provincie (Baarspul) leent 12,5 miljoen aan Cete co, met een looptijd tot 14 mei 1999. Ce teco, een dochterbedrijf van Hagemeyer, is een handelshuis dat vooral winkels bezit in Zuid-Amerika. 2 juli 1998: Provincie (Baarspul) leent opnieuw aan Ceteco, ditmaal 35 miljoen met een looptijd tot 19 oktober 1999. 9 juli 1998: Ceteco geeft een officiële 'winstwaarschuwing' af. Er zijn proble men in Zuid-Amerika door de economi sche recessie en door de gevolgen van orkanen. 29 december 1998: Baarspul krijgt het signaal dat het nu echt slecht gaat met Ceteco. In overleg met zijn chef Bloe- mendaal eist hij de lening van dertig miljoen terug. Ceteco meldt dat niet te kunnen. 11 februari 1999: Baarspul krijgt te ho ren dat Ceteco voorlopig niet kan terug betalen. 15 februari 1999: Gedeputeerde Brou wer, sinds 1988 de financieel verant woordelijke politieke topman, vertrekt naar het Haagse managementbureau KPMG. Zijn partijgenoot De Jong volgt hem op. Eind april 1999: Binnenlandse Zaken krijgt een tip dat Zuid-Holland aan par ticuliere bedrijven geld leent Dat zou in tegenspraak zijn met verstrekte stukken aan het Rijk, en ook niet sporen met de verzekering van de provincie dat risico loos wordt gehandeld. Minister Peper vraagt om opheldering. Begin juli 1999: Baarspul krijgt te ho ren dat Ceteco de rentebetalingen moet stoppen. De terugbetaling van de twee leningen (bij elkaar 47,5 miljoen) is defi nitief in gevaar. 7 juli 1999: Voordat gedeputeerde De Jong is ingelicht lekt via de media uit dat de provincie betrokken is bij de Ceteco- problemen. 9 juli 1999: In een eerste persconfe rentie tonen Gedeputeerde Staten zich verbijsterd over de Ceteco-strop. Gede puteerde De Jong zegt dat hij van niets wist. 12 juli 1999: Er komt aan het licht dat de provincie 'bankiert'. 14 juli 1999: Leemhuis en De Jong ma ken bekend dat in nog veel sterker mate is gebankierd dan volgens de eerste krantenberichten: er staat niet voor 500 miljoen uit aan leningen, maar voor 1.700 miljoen. De Jong toont zich ver bijsterd. Ook Leemhuis reageert verrast. 15 juli 1999: Het blijkt dat Leemhuis voor alle leningen zelf heeft getekend, inclusief de Ceteco-leningen van bij el kaar 47,5 miljoen. 'Maar mevrouw Leemhuis had geen idee van de totale omvang van alle leningen', stelt haar woordvoerder. 16 juli 1999: Spoedvergadering van Provinciale Staten. Besloten wordt tot twee onderzoeken: een snelle eerste in ventarisatie door mr. R.J. Schimmelperi- ninck, plus een diepgaand onderzoek door een speciale commissie. 22 juli 1999: Mr. Koning, oud-lid van de Rekenkamer, haakt af als beoogd voorzitter van de onderzoekscommissie. Koning, net als commissaris der konin gin Leemhuis WD'er, wil voorkomen dat zijn objectiviteit in twijfel wordt ge trokken. 23 juli 1999: Gedeputeerde De Jong stapt op, na een uitzending van Radio West waarin hij stelt dat ook journalis ten van het 'bankieren' hadden kunnen weten. 26 juli 1999: De PvdA schuift oud-wet houder Huizer uit Zoetermeer, en sinds dit voorjaar Statenlid, naar voren als op volger. 27 juli 1999: Provinciale Staten kiezen oud-minister C. van Dijk (CDA) als on- derzoeksvoorzitter. 6 augustus 1999: De Volkskrant meldt dat Van Dijk 'van het bankieren wist', omdat hij in 1988 als minister zelf aan Zuid-Holland de verreikende leenvol- macht gaf. Van Dijk distantieert zich: die volmacht was alleen bedoeld voor de ombouw van dure leningen. 8 september 1999: Na Kamer-vragen meldt minister Peper zijn ministerie niets wist van het bankieren bij Zuid- Holland. 10 september 1999: Baarspul wordt voor twee maanden geschorst door GS, vermoedelijk omdat hij tegenover de commissie Van Dijk het 'parkeren' van een Goudse lening van tien miljoen zou hebben verzwegen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5