Leidsch Dagblad Voedsel uit blik is vaak besmet GROTE Luchtvrachtsector wil groot vliegveld in zee ■lil J Bouwen en klauteren Slot van Van der Werf zondag terug in Leiden SieMatic MERKEN KLEINE Zuid-Holland handelde in strijd met wet Treslong wordt over drie jaar gesloopt Jerrel Linger is weer terug TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 19 Twijfels over wilde ideeën voor eiland Koudenhoorn 23 Leidse architecten geven hun visie op verbouwing van Scheltema-complex 15 Film 'Star Wars Episode 1'; een sprookje dat bezieling mist ,orus nieuwe laam Hoogovens koninklijke Hoogovens en British Steel heten vanaf van- ag Corus. Daarmee denken leide fusiepartners een 'frisse, Onderscheidende' naam te lebben gekozen voor de nieu- onderneming. Corus moet liitgroeien tot een gerespec- erd wereldmerk, aldus de topmannen John Bryant en okko van Duyne vanochtend i verklaring. [antines blijven Icohol schenken Sportkantines en bedrijfsres taurants mogen alcohol blij- fen schenken. Minister Borst volksgezondheid is daar- ïee tegemoet gekomen aan Itiek van de Tweede Kamer lp haar voorstel om de Drank- Horecawet aan te passen. Ie Kamer vond veel van haar foorstellen 'te betuttelend', jagina 3 Politie Belgrado is ilaat op mars in luim een week lang bleef het n Belgrado rustig bij de dage- Ijkse demonstraties tegen de oeposlavische president Milo- pvic. Toen de oppositie giste- en echter te dicht in de buurt jan het huis van de machtheb- ier kwam, greep de oproerpo- |tie keihard in. De balans: ze er 45 gewonden, van wie er ainstens vier ernstig aan toe Hn. agina 7 lommen Rusland verken averechts iloof en Samenleving16 isprek van de Dag2 15,17,18,19,21 V/programma's13 laak/Strips 11 4NTASTISCH E SFEER ANTASTISCH I I MiliirH c; schitterende, royale bank 248 cm breed! (Jenciköva) S^SZrmfr" BOA M-ALE !x AN OR 11 Chemische stoffen uit beschermmateriaal binnenzijde komen vooral in vis en producten in zuur terecht Het eten van blikconserven is niet zonder risico. In zeven van de tien gevallen is het voedsel besmet door chemische stoffen uit het beschermmateriaal dat aan de binnen kant van het blik zit om corrosie van het metaal te verhinderen. Dit blijkt uit een on derzoek van Test-Aankoop, de Belgische consumentenorganisatie, in België, Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal. Daarbij zijn vierhonderd producten in blik geanalyseerd. de bond niet anders dan in Bel- blikvoedsel besmet is, dan zal gië. „We willen het onderzoek het bij ons zeker niet koek en ei van onze Belgische collega's zijn." Dat deeltjes uit de be- goed bestuderen", aldus een schermlaag kunnen terechtko- vvoordvoerder. „Maar als in men in het voedsel, werd drie België zeventig procent van het jaar geleden toevallig ontdekt in De Nederlandse Consumenten bond is verontrust. In Neder land zijn de regels voor de sa menstelling van blikken volgens Zwitserland. Nader onderzoek wees uit dat het gaat om twee stoffen, waaronder de stof bad ge, die mogelijk kankerverwek kend zijn. Test-Aankoop vindt het nog verontrustender dat beide stoffen met het blikvoed sel ook nieuwe verbindingen kunnen vormen. In zeventig procent van de onderzochte blikken werd in de voedingswaren één of beide stoffen aangetroffen, al dan niet samen met afbraakproducten. Vooral visconserven en produc ten in een zuur zoals citroen of azijn kunnen problemen geven. Bij vleesconserven, geconden seerde melk en groenten en fruit in blik worden minder be smettingen vastgesteld. Test-Aankoop dringt aan op wetgeving voor het gebruik van chemische stoffen als be schermlaag voor blikken, maar ook op scherpe controle. Vol gens de organisatie blijkt uit het onderzoek dat fabrikanten en overheid lichtzinnig omsprin gen met de volksgezondheid. Consumenten wordt aangera den de blikproducten voor con sumptie zoveel mogelijk te la ten uitlekken, niet te overdrij ven met het eten ervan en vol doende afwisseling in de voe ding te brengen. Groenten uit glas of uit de diepvries vormen volgens Test-Aankoop een veili ger alternatief. 114e JAARGANG Nr. 96 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 HONDERD JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 6 oktober deel 5: de periode 1968 - 1984. HET WOORD IS AAN Hugo Claus Als ik de dag doorkom zon der catastrofes, ben ik al erg blij. Dat is een vorm van ge luk. weersverwachting let een op de NAVO-actie in iosovo geënte bommencam- agne probeert Rusland de pstandige deelrepubliek Tsje- Ijenië op de knieën te dwin- én. Maar waar de NAVO won, laakt Moskou tegen de fun- amentalisten in de Kaukasus Igenlijk geen kans. Integen- eel. Het Kremlin helpt de ge arde tegenstanders alleen laar aan meer steun, agina 7 fan Dale kost ninder in België Tie goedkoop aan de dikke an Dale wil komen, moet aar België. Drie warenhuizen ïrkopen de nieuwe editie van pt woordenboek voor 220 jüden. Dit is ruim honderd jtlden goedkoper dan de 339 llden die Nederlandse boek- pidelaren vragen. VANDAAG 28 PAGINA'S inenland litenland jltuur en Kunst onomie f leiden Nog even en dan barsten de 3 oktoberfeesten weer los. Maar voor het zover is, moet er nog wel het nodige werk worden verricht. Op het kermisterrein klinkt het gehamer en geklop van de exploitanten, die druk bezig zijn de attracties in elkaar te zetten. En af en toe moeten ze ook flink klauteren. foto henk bouwman Historisch kleinood uit zestiende eeuw 11717° 1°716° *716° 80% 70% 70% Sïïf 10% 30% 30% leiden herman joustra Het slot van het woonhuis van burgemeester Van der Werf, burgervader tijdens het beleg van de Spanjaarden in de zes tiende eeuw, is bijna weer terug waar het hoort: in Leiden. Zon dag, voorafgaand aan de 3 ok- toberlezing, overhandigt Alphe- naar Ben Schenk het ijzeren kleinood van een kilootje of vijf aan de voorzitter van de 3 Octo- ber-Vereeniging, Piet van Ster- kenburg. Die zal het op zijn beurt schenken aan stedelijk museum De Lakenhal waar het een permanente plek krijgt. Amateur-historicus Schenk (57), die in Leiden opgroeide, stuitte een paar jaar geleden bij toeval op het slot. In net archief van de Historische Vereniging Alphen, de zogenoemde oud heidkamer, aan de Rijnkade. „Boven op zolder hadden ze een eigen ruimte, die uitpuilde van de oude spulletjes. Ik was daar wel eens vaker geweest. Zie ik ineens dit slot,op een plank liggen. Ik kijken op het kaartje dat er aan hing. 'VW22, BI', stond erop. En: 'Slot huis burgemeester Van der Werf. Hé, Van der Werf, dacht ik. Die ken ik wel. Ik had notabene jaren lang op de Haarlemmerstraat gewoond. Tweehonderd meter van zijn huis, dat ooit is ge sloopt. Afijn, dat slot moet naar Leiden, dacht ik meteen." Schenk, die werkte bij de Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden, wist het slot in eerste instantie een keer te lenen van de vereniging. Voor een exposi tie van de stichting die in 1996 150 jaar bestond. „Maar nog belangrijker: de eerste school van de stichting was gevestigd in... het oude woonhuis van Van der Werf. Kan het nog toe valliger?" Uiteindelijk wist Schenk het slot los te weken van de Histori sche Vereniging Alphen. „Met een brief waarin ik een beroep op hun historische gevoel deed. Daar waren ze wel gevoelig voor." De vereniging stelde wel één voorwaarde: in ruil voor het slot moest Leiden iets Alphens opdiepen uit haar eigen histori sche spulletjes. „Dat schijnt nu gebeurd te zijn. Een kopie van een gravure of zo. Ik zie zondag wel wat het is." Rest nog één vraag: is het slot wel het echte slot van Van der Werf? Ben Schenk: „Geen flauw idee. Dat moet de nieuwe eige naar maar eens uitzoeken. Aan de andere kant: ze zullen er toch niet voor niets zon kaait je aan hebben gehangen?" Pagina 15: Een bijzonder slot Het mooiste SieMatic keukenideeën- boek ooit gemaakt. Met informatieve teksten, praktische tips en ideeën. Totaal 144 pagina's. Haal het in onze showroom. Gratis. 't Liefst een SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 a onder dak bij Mijnders Meubelen lel. 071 - 541 26 15 xant te laat ?volg van een stroomsto- bij ons productiebedrijf eft de vervaardiging van de int vanmorgen vertraging op- open. Daardoor is het moge- uw krant later dan ge- likelijk is bezorgd. Onze ex- ses hiervoor, lofdredactie en directie PRIJZEN Juwelier Aronson gaat verbouwen. Daarom profiteert u tot de laatste week van oktober van kortingen tot 60% op de volgende topmerken. Tag Heuer Cartier Baume en Mercier Breitling Omega Longiness Tlssot Porche Design Diamonde R en C Diamant Cbimento Korloff Barakka Wellendorf Paul Simons Meister Design Aronson Juweliers GROTE HOUTSTRAAT 47-49 HAARLEM Minister Peper staat in Kamer pittig debat te wachten den haag anp-gpd De provincie Zuid-Holland heeft zich niet aan de wet gehouden met zijn bankiers praktijken. De provincie heeft een aantal besluiten niet of niet tijdig ingezonden en heeft essentiële informatie versluierd weergeven. Deze conclusie trekt het ac countantskantoor Deloitte en Touche. Het kantoor onderzocht in opdracht van het ministerie van binnenlandse za ken het bankiersgedrag van de provincie en het toezicht van het ministerie. Deloit te en Touche komt tot de slotsom dat het vertrouwen in de interne controle bij de provincie „onrealistisch is gebleken en zal moeten worden herzien". Minister'Peper van binnenlandse zaken stuurde het rapport gisteren naar de Tweede Kamer. In een begeleidende brief schrijft de minister dat hij nog geen oor deel over de handelwijze van de provincie wil vellen. Morgen verschijnt het onder zoek dat de commissie Van Dijk in op dracht van de provincie heeft gedaan. Dat wil Peper afwachten. Wel zegt Peper dat ambtenaren van het ministerie van bin nenlandse zaken in de toekomst beter moeten opletten wanneer zij de begroting van provincies of gemeenten controleren. Volgens de minister wordt er vooral geke ken of de begroting sluitend is. Peper voelt er niets voor lagere overhe den nu te verplichten voor iedere financi ële handeling toestemming te vragen aan Binnenlandse Zaken. Zij hebben een ei gen verantwoordelijkheid, benadrukt hij. Wel verbiedt hij het provincies en ge meenten te bankieren. Dit wordt in een nieuwe wet vastgelegd. Begin deze zomer werd bekend dat de provincie Zuid-Hol land met geleend geld financieringen ver strekte aan derden. Het verschil aan ren teopbrengsten stak de provincie in eigen zak. Zowel de Groenlinks- als de CDA-ffac- tie in de Tweede Kamer voorspelt dat Pe per volgende week een 'pittig debat' staat te wachten als het rapport-Van Dijk wordt besproken. Volgens de christen-democra ten is het toezicht op Zuid-Holland niet alert en niet adequaat uitgevoerd. „Peper had van het bankieren kunnen en moeten afweten", aldus CDA-woordvoerster Van der Hoeven. Luchtenveld (WD) heeft meer begrip voor Peper. „Hij geeft ruiterlijk toe dat er fouten zijn gemaakt en hij wil maatrege len nemen. Bovendien kan hij wijzen op een paar verzachtende omstandigheden. De provincie heeft bijvoorbeeld zelf ge zegd dat het niet om risicovolle activitei ten ging." Volgens.Noorman (PvdA) heeft Zuid-' Holland zijn best gedaan de minister „niet helemaal goed te informeren". Maar het ministerie heeft ook steken laten val len, aldus Noorman, die verder het rap port van Van Dijk wil afwachten. Pagina 5: Zuid-Holland, bank ning. Een overzicht le- Partycentrum maakt plaats voor woningen hillegom peter voskuil Treslong wordt over drie jaar gesloopt. Op de plaats van het partycentrum worden wonin gen gebouwd. Dat zei de Hil- legomse wethouder M. Witte- man gisteren in de commissie ruimtelijke ordening. Hij ziet geen andere oplossing voor de problemen rond het historische horecabedrijf. Omwonenden van het party centrum klagen al jaren over la waai en andere vormen van overlast in de buurt. De ge meente zegt daar momenteel niets aan te kunnen doen om dat Treslong nog geen milieu vergunning heeft. Mede door bezwaren van omwonenden te gen deze vergunning loopt de procedure al geruime tijd. Hier komt bij dat er problemen zijn met het bestemmingsplan, zo meldde Witteman gisteren. Het partycentrum heeft onlangs de Treslong-sporthal als feestzaal 'in gebruik genomen. De hal wordt in het bestemmingsplan echter aangeduid als beurshal. Gezien deze problemen zou Treslong eigenlijk op zeer korte termijn al moeten verdwijnen, aldus Witteman. Hij wil echter proberen om in goed overleg met de buurt en de directie een compromis te bereiken. Dit houdt in dat Treslong vrijstel ling krijgt voor ongeveer drie jaar. Daarna moet het party centrum verhuizen. 'Superknooppunt' voor West-Europees vliegverkeer lisse richard mooyman Een vliegveld in de Noordzee moet ook de be schikking krijgen over een haven, wegen en rails. Daarmee kan een internationaal vervoerscen- trum ontstaan dat zowel Amsterdam als Brussel, Parijs, Frankfurt en Londen kan bedienen. Dat bepleitte voorzitter W. Aris van de branche-orga nisatie van luchtvrachtvervoerders ATAN van ochtend op een conferentie tijdens de Transexpo 99 in Hengelo. Volgens Aris moet de aanleg van een luchtha ven in zee meteen grootscheeps worden aange pakt. Het zou als 'superknooppunt' van de inter continentale luchtvaart de overvolle luchthavens in omringende landen kunnen ontlasten. Passa giers en vracht zouden met snelle spoorverbin dingen - met snelheden tot zeshonderd kilome ter per uur - binnen korte tijd op de plaats van bestemming kunnen worden gebracht. Volgens Aris wordt de Nederlandse lucht vrachtindustrie op onaanvaardbare achterstand gezet door het uitblijven van een definitief kabi netsbesluit over de toekomst van Schiphol. Hij hekelde de 'onevenredig grote invloed' die de milieubeweging zou hebben in discussies over de luchtvaart. Nederland verliest volgens hem marktaandeel aan concurrenten zoals Frankfurt, Brussel, Parijs en Londen. Ook Luik, Keulen en het Duitse Hahn ontwikkelen zich tot geduchte Schiphol. Voetballer Jerrel Linger is weer teruggekeerd van zijn Italiaans avontuur. Elf dagen nadat hij een contract tekende voor Vi- terbese Calcio, dat uitkomt in de Serie C, werd hem verteld dat de club geen prijs meer stel de op zijn aanwezigheid. Linger speelde geen enkele wedstrijd en maakte maar twee trainin gen mee. Hij heeft geen idee waarom Viterbese alweer van hem af wilde. Vanavond traint Linger weer mee met de selec tie van FC Lisse. Mogelijk speelt hij zaterdag tegen Quick Boys. ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: - Pla; Il.v (role bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal automatisch (f. 96.$Öj i Qacceptgiro (f. 37.90) itomatisch (f. 33,71 l Nr. bank/giro: Bij machtiging landtekening: - atische betaling Pagina 27: Linger i te zijn blij terug Leidsch K& Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300VB Leiden g II OF BEL 071-51 28 030 n 2141 4 wijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1