Prênatal GRATIS Vrije gasmarkt kan staat miljarden guldens kosten Amsterdams bedrijf wil bulk overslaan op volle zee Hollandia wuift gezichtsverlies weg gaan door met Nedcar Bij aankoop van 3 stuks baby- en peuterbovenkleding het 4de en goedkoopste artikel Economie eidse promovendus: VS elemmeren lanceerhandel ols koopt drankmerken (sbach Uralt en Metaxa Een op zeven bedrijven zoekt nieuwe eigenaar Mitsubishi en Volvo zetten ook na 2005 hun samenwerking in Nedcar in Bom voort. De voor delen van Nedcar, vooral op het gebied van bevoorrading en het gezamenlijk gebruik van pro ductielijnen, zijn zo groot dat beide autoproducenten hun joint venture een vervolg willen geven. Functionarissen van Mitsubi shi brachten de voortzetting via een Japans persbureau naar buiten. Nedcar in het Limburg se Bom reageerde verrast, de bedrijfsleiding was nog niet op de hoogte van de plannen. Bij Nedcar (6.500 werknemers) lo pen dit jaar zo'n 270.000 wa gens van de band. Voor Volvo gaat het daarbij om de model len S40 en V40, voor Mitsubishi wordt in Limburg de Carisma en de Space Star gemaakt. Volvo en Mitsubishi maken wel een einde aan het gezame- lijk gebruik van onderstellen. Nu hebben de Volvo's en de Carisma nog eenzelfde bodem plaat. Maar Ford, dat eerder dit jaar de divisie personenauto's van Volvo overnam, wil dat Vol vo's een Ford-chassis krijgen. Het akkoord maakt een einde aan de onzekerheid over het voortbestaan van Nedcar in Born. Nog in augustus zin speelde directievoorzitter Zim- mermann van de Duitse Ford vestigingen op de sluiting van een Ford-fabriek in Europa om overcapaciteit te voorkomen. Nedcar profiteerde deze zo mer van het succes van de Vol vo 40-modellen in de VS. Vanaf november wordt de productie van speciale VS-modellen ver dubbeld tot 40.000 per jaar. Daarmee komt de maximale ca paciteit van 300.000 auto's per jaar in zicht. Vakbond De Unie reageert vooralsnog sceptisch op het nieuws. Bestuurder B. Keulen: „Eerst zien, dan geloven. Ford is niet gewend samen te wer ken, maar om te domineren." f A Met uitzondering van: ondergoed, accessoires, pyjama's, en lopende acties. Actie loopt van 30 september t/m 3 oktober 1999. Graag tot ziens bij Prénatal. Bel voor verkoopadressen tijdens kantooruren: 036-5322000 DENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 chterstand Nederlandse ruimtevaart i iordwuk De Nederlandse ruimtevaartindustrie dreigt de iot te missen.Als Nederland vasthoudt aan het plan minder n één procent bij te dragen aan de exploitatie van het nieuwe i imtevaartstation, dan worden we als 'high-tech' land niet ieus genomen", zei voorzitter G. Winters van de itherlands Industrial Space Organisation (NISO) gisteren in jordwijk. „Dat de ruimtevaart Nederland geld kost is een fa- I ltje dat de wereld uit moet. Nederland verdient jaarlijks 800 iljoen aan ruimtevaart, terwijl er maar 250 miljoen wordt uit geven", aldus Winters. Het internationale ruimtestation, de Nederlandse overheid tien miljoen gulden bij aagt, wordt eind 2000 gelanceerd. De opvolger van de Mir is n gezamenlijke onderneming van de ruimtevaartorganisaties \SA en ESA. Een groot ruimtevaartcongres, volgende week in nsterdam, moet jongeren meer interesseren voor een loop- an in deze sector. iemens verkoopt componentendivisie inchen Het Duitse elektro-elektronicaconcern Siemens ver- opt zijn divisie elektromechanische componenten voor 2,3 ljard gulden aan het Amerikaanse concern Tyco Internatio- Tyco versterkt met de aankoop zijn leidende positie op de ireldmarkt in elektromechanische componenten. De divisie n Siemens voegt 1,7 miljard omzet toe en heeft wereldwijd ,400 werknemers. Ze brengt onder meer relais en sensoren op markt. Bij de Nederlandse vestigingen van Siemens houdt al- n een verkoopvertegenwoordiging zich met elektromechani- ïe componenten bezig. Tyco is in meer dan tachtig landen tief en verwacht dit jaar een omzet van meer dan 46 miljard. ,uzie over reclame hooikoortsmiddel iecht Medicijnfabrikanten zitten elkaar dwars over reclame or hun hooikoortsmedicijnen. Glaxo beschuldigt concurrent ïering ervan het middel Nasonex met misleidende reclame ii de man te brengen. Schering zegt dat Glaxo precies hetzelf- doet. In kort geding eiste Glaxo gisteren dat Schering de re- mes voor het middel terughaalt en aan de apothekers en art- bekendmaakt dat delen van de informatie niet kloppen, lering bleek daartoe deels bereid maar eiste op haar beurt Glaxo zou vastleggen dat het zich in de toekomst ook weer- udt van mogelijk misleidende reclame voor het middel konase. In beide gevallen gaat het om neussprays die helpen pikoorts te bestrijden. Schering zit sinds apnl op de markt, zo'n 40 miljoen groot is. Glaxo is al veel langer actief. fvalverwerker lijft twee bedrijfjes in iterdamAfvalverwerker AVR neemt Leenders Industrie Ser- |e over. Dit bedrijf uit Nijmegen (43 werknemers) houdt zich pg met industriële reiniging in Oost-Nederland, het Rijn- indgebied en in Duitsland via een vestiging in Düsseldorf. R maakte gisteren ook bekend zeventig procent van de aan- en van Van Casteren Containertransport in Tilburg (15 werk- ners) te hebben overgenomen. Op termijn wil het concern c de resterende aandelen kopen. Van Casterens stiel is het in- nelen, overslaan en sorteren van bedrijfsafval. AVR telt circa 00 werknemers en heeft een omzet van 600 miljoen gulden. [inder vertragingen in luchtverkeer ieve De vertragingen die het luchtverkeer in Europa eerder jaar geteisterd hebben zijn de laatste weken sterk terugge- >ngen. In juni, de maand met de meeste vertragingen, was 85 icent van de vluchten te laat. In september is dat terugge- ingen tot 25 procent. Volgens Len Hearnden van de lucht- irtorganisatie IATA, was sluiting van een flink deel van het htruim boven de Balkan wegens de luchtaanvallen op Joego- n belangrijke oorzaak van de vertragingen. Maar ook voldoende capaciteit in de Europese luchtverkeersleiding en aanhoudende groei van het luchtverkeer speelden mee. „We au weer vrijwel terug op een normaal niveau, paarbij speelt dat we nu de wat kalmere winterperiode iri^aan^, aldus rnden. Het vormt een ernstige belem mering voor niet-Amerikaanse waarop de Amerika- bedrijven om een rol te spelen het lanceren van commu- in de internationale handel in tiesatellieten aan regels lanceerdiensten en om zelf- - en, werd belemmerend op standig ruimtevaart te bedrij- nternationale handel. Dat ven", aldus de jurist. 0 mr. P. van Fenema in zijn De promovendus vindt dat fschrift, waarop hij morgen de Amerikanen de exportwetge- sert aan de Universiteit ving moeten ontdoen van han- De Amerikaanse over- delsbeperkende en andere ele- beschouwt het lanceren en menten die niets te maken heb- xport van communicatiesa- ben met de nationale en inter en als mogelijke bedrei- nationale veiligheid. Dan kan van de nationale veilig- het lanceren van satellieten Het Amerikaanse congres zich ontwikkelen als een nor- oot vorig jaar tot strenge male, commerciële transport- jeving om te voorkomen activiteit, aldus Van Fenema. kennis en producten in De komende tien jaar zullen len komen van China en er zo'n 100 communicatiesatel- and. Maar volgens Fenema lieten per jaar worden ponder dat mom handelsbe-* ceerd voor mobiele telefoon, 9 ende maatregelen tot stand fax en internet. De lanceerbe- men. drijven komen voornamelijk uit wetgeving is zodanig dat de VS, Europa, Japan, China, en de NAVO-lidstaten Rusland en Oekraïne. vies door gepakt voelen. 40 i« anpBols neemt de bedrijfjes over, omdat het wil groeien in gespe ld ikenbedrijf Bols heeft twee cialiseerde drankenmarkten. J kenmerken overgenomen Daarbij passen merken die een ?t Britse concern Diageo. sterke positie op thuismarkten merken Asbach Uralt en hebben. Sinds 1998 is Bols niet a voegt Bols 160 miljoen langer onderdeel van BolsWes- en aan de omzet toe. sanen, maar is het zelfstandig, etaxa is een Griekse drank Eigenaars zijn investerings- n 75 landen wordt genut- maatschapij CVC Capital en het vooral in voormalige Oost- management. A landen. Asbach Uralt is Diageo wil zich juist concen- al in Duitstalige landen treren op sterke mondiale mer- m bekend. De beide drankjes ken als Johnnie Walker, Smirn- na de overname in de off en J&B. De lokale dranken- ige destilleerderijen gepro- merken van het concern staan erd worden. In Grieken- al enige tijd in de etalage. Eer- werken 110 mensen aan der dit jaar verkocht Diageo het 4 ixa, in Duitsland maken belang in de Spaanse bierbrou- en Asbach Uralt. wer Cruzcampo aan Heineken. t <enf de flatioitale Jtfotseumweek '99 if mM(f leukeuoot kindeken jezien is later goed bekeken. En w •ridag 3 oktober vindt de Nation; je folder bii WV of biblioth >nale junior Museumweek '99. Wat een uitvinding! Rekenkamer adviseert liberalisering te temperen De liberalisering van de gasmarkt, waarbij afnemers vrij zijn gas uit binnen- en buitenland te kopen, kan de schatkist maximaal 2,2 miljard gulden per jaar kosten. Dat blijkt uit berekeningen van de Rekenkamer. Het mi nisterie van economische zaken is optimistischer en denkt dat er jaarlijks maximaal 670 miljoen gulden min der zal binnenkomen. De daling in de opbrengsten wordt veroorz&akt door de lage re prijzen en een kleinere afzet van het gas door internationale concurrentie. De Rekenkamer adviseert de minister van EZ dan ook de heffingen op het aardgas anders te regelen, om het verlies aan baten op te van- geri. In de nieuwe Gaswet, die nog ip de Kamer moet worden be handeld, staat dat de gasmarkt in 2007 helemaal vrij moet zijn. Elke verbruiker kan dan zelf be palen van -wie hij gas wil afne men. Nu heeft de Gasunie nog vrijwel een monopolie op de le vering van aardgas in het bin nenland. Het afgelopen jaar haalde de schatkist nog 7,6 miljard gulden aan aardgasbaten binnen. Voor dit jaar wordt op 5,5 miljard guldén gerekend. De komende jaren worden inkomsten ge raamd van 5,5 tot 5,8 miljard gulden per jaar. De Rekenkamer gaat er van uit dat de Gasunie, het bedrijf dat als enige het in Nederland geproduceerde gas mag verko pen, twintig procent marktaan deel verliest als de markt hele maal vrij wordt. De staat haalt het geld vooral binnen via hef fingen op het geproduceerde gas. Het gas dat uit het buiten land het land binnenkomt valt dus niet onder de heffingen en dat leidt tot een fors inkom stenverlies voor de overheid. De Gasunie kan dat compen seren door meer te exporteren. Het extra aanbod van aardgas zal echter de prijzen onder druk zetten en dat leidt ook weer tot lagere inkomsten. De Rekenka mer berekent dat effect op ze ker 365 miljoen gulden per jaar. Bij de berekeningen van het verlies van 2,2 miljard gulden aan inkomsten is de Rekenka mer uitgegaan van een dalend marktaandeel van de Gasunie en èen daling van de gasprijs met 20 procent. In een gunstig scenario, een 20 procent hogere gasprijs en een lagere kostprijs kunnen de baten met 2,8 mil jard gulden per jaar toenemen. De Rekenkamer beveelt mi nister Jorritsma aan om het sys teem van heffingen te verande ren, zodat er niet alleen op het in Nederland geproduceerde aardgas een heffing ligt. Ook de volledige liberalisering van de markt kan worden heroverwo gen, zo vindt de Rekenkamer. Volgens Europese richtlijnen hoeft in 2007 maar een derde deel van de gasmarkt vrij te zijri. Nederland gaat dus veel verder dan de Europese regel geving voorschrijft. Bijna één op de zeven Neder landse bedrijven staat de ko mende vijf jaar te koop. Ruim 76.000 ondernemers (14 pro cent) in het midden- en klein bedrijf overwegen op korte ter mijn hun bedrijf over te dragen. Het aantal ondernemingen dat een nieuwe eigenaar zoekt, stijgt daarmee de komende ja ren met tien procent. Dat blijkt uit een NIPO-onderzoek in op dracht van Rabobank. De forse stijging ontstaat doordat de generatie van vlak na de Tweede Wereldoorlog te gen het pensioen aanzit. Een aanzienlijk aantal ondernemers zal geen koper vinden. Uit een recent onderzoek van de Euro pese Commissie bleek dat één op de drie bedrijven geen nieu we eigenaar vindt. Volgens de Rabobank ligt dat percentage in Nederland iets lager. Dat zou blijken uit het aantal faillisse- Van de ondernemers die overwegen hun bedrijf van de hand te doen, hoopt 27 procent een opvolger te vinden binnen de familie. Dat is beduidend la ger dan in het verleden. De kin deren zijn in de regel hoger op geleid en hebben weinig animo voor het midden en klein be drijf. Óm die reden hebben kleine re ondernemingen ook steeds meer moeite voldoende perso neel te vinden. Ze kunnen op het gebied van salaris en secun daire arbeidsvoorwaarden moeilijk concurreren met de grote ondernemingen. Deson danks is het midden en klein bedrijf nog altijd de grootste werkverschaffer van Nederland. De Rabobank verwacht niet dat het aantal faillissementen zal toenemen. Steeds vaker ne men zittende directieleden met vreemd kapitaal een onderne ming over. Ook managers van buiten kopen op die manier een bedrijf. Volgens Rabobank wordt het overnameproces steeds 'zakelijker'. Dat is econo misch gezien een gunstige ont wikkeling, omdat de bedrijven dan ook zakelijker worden ge leid, meent de Rabobank. IJmuidense havenmeesters en Nebam sceptisch over 'drijvende kade Reuzenrad in Londen moet begin oktober overeind staan VolVO CU ]VÜtSllfoislli Het Amsterdamse bedrijf Floa ting Grabcranes Services (FGS) is van plan om op volle zee erts, kolen en andere grondstoffen te gaan overslaan. Daarvoor zet het bedrijf de tot drijvende kade omgebouwde bulk carrier 'World Skill' in. Het 200 meter lange schip beschikt over een kraan waarmee het zeeschepen kan lossen die niet door de slui zen kunnen. FGS zegt dat zij het schip met twintig meter lange palen zó op de zeebodem kan verankeren, dat laden en lossen ook bij zwaar weer mo gelijk is. Daarnaast heeft het schip een eigen laadcapaciteit van 25.000 kuub. De gedachte achter dit con cept is dat zeer zware bulk car riers met een diepgang van meer dan zestien meter nu Am sterdam niet kunnen bereiken. De grote sluis heeft een maxi male diepgang van 13,70 meter. Directeur I. van Dijke van FGS ziet in zijn drijvende kade een gat in de markt. Havenmeester E. Lamberty van het Sluisleidingcentrum ziet het lichteren op volle zee niet zitten: „In het stormsei zoen heeft de Noordzee golven van anderhalf tot drie meter hoogte en een langlopende dei ning. Daardoor gaat het te los sen schip slingeren. De kraan machinist kan de grijper dan niet goed besturen. Voor je het weet stoot hij tegen de wanden van het ruim." Woordvoerder I. Zeeuw van de Nebam, agent van Hoog ovens voor de scheepvaart, denkt niet dat hij zaken met FGS kan doen. ,A1 onze grote bulk carriers kunnen de Hoogo venhaven bij hoog water berei ken. Tot die tijd wachten ze op een locatie op 46 kilometer bui ten de kust, op volle zee. Ge steld dat de 'World Skill' op vol le zee kan werken, dicteert de logica dat de kade daér komt. Maar ik zou niet weten hoe jé de gelichterde kolen en ertsen dan aan wal krijgt, want duw bakken en binnenschepen zijn niet zeewaardig." De 'World Skill' heeft maar één grijper. „Dat betekent dat De bulk carrier 'World Skill' ligt al een aantal jaren in de Coenhaven, waar hij als drijvende kade fosfaat overslaat voor de kunstmestfirma Amfert. foto united photos de boer robin van lonkhuijsen hij er vier a vijf etmalen over doet om een bulk carrier met 150.000 ton aan boord leeg te krijgen", rekent Lamberty voor. „Dat is veel te lang. Bij onze lichterfaciliteit aan de IJpalen werken we met twee kranen en dan doen we al een etmaal over 20.000 ton." Zeeuw verwacht ook dat de IJgeul en de Hoogo venhaven binnenkort op 1.7,50 meter diepte worden gebracht. „Dan kunnen we grote bulk carriers onder alle omstandig heden ontvangen." Bovendien plaatst het Amsterdamse over slagbedrijf OBA in december de grootste kra^n ter wereld in de Hoogovenhaven. „Die heeft een grijper die vijftig ton per keer kan tillen, dat is gigan tisch". zegt Zeeuw. „Een kade op zee is dan echt overbodig." Virgin-baas Richard Branston wrijft het concurrent British Airways in dat het reuzenrad in Londen nog steeds niet overeind staat. Boven het megawiel liet hij een zeppelin ophangen met de tekst 'BA krijgt hem niet overeind'. foto epa tom hevezi Directeur M. Jongejan van con structiebedrijf Hollandia in Krim pen aan den IJssel is ervan over tuigd dat het met het overeind zet ten van 's wereld grootste reuzen rad in het hartje van Londen alle maal goed komt. „In de nacht van 31 december kan het wiel gewoon draaien." Het door Hollandia gefabriceer de wiel met een diameter van 135 meter had eigenlijk al op 17 augus tus overeind moeten staan. Dat moment werd uitgesteld omdat onder meer de montage van som mige onderdelen in een horizonta le positie eenvoudiger bleek. Jon gejan onderbrak persoonlijk het af tellen. Dat gebeurde toen bij de laatste test een lichte verschuiving in de verankering van enkele hulpkabels aan het licht kwam. De hulpkabels moeten tijdens het overeind zetten een belangrijk deel van het gewicht van het wiel overnemen van de 'spaken' van het wiel. Eenmaal in een verticale positie is die 'assis tentie' niet langer nodig. Jongejan: „Bij die test is de belasting op die hulpkabels opgevoerd tot 110 pro cent. Een lichte verschuiving in één verankering leidde er toe dat één kabel losschoot." Een 'incident' benadrukt hij, geen systeemfout. Het reuzenrad in het hartje van Londen, in Jubilee Gardens op de zuidoever van de Theems schuin tegenover de Big Ben, is een pro ject van de Britse luchtvaartmaat schappij British Airways. London Eye, zoals het reuzenrad zal heten, is straks het op drie na hoogste bouwwerk in Londen. Het is een ontwerp van het Britse architecten echtpaar David Marks en Julia Bar- field. Het vervaardigen van de con- sructie was in eerste instantie ge gund aan het Japanse bedrijf Mit subishi Heavy Industries, maar dat zag op het laatste moment van de klus af. Het reuzenrad krijgt 32 doorzichtige gondels die elk plaats bieden aan 25 personen. Hollandia, de Rotterdamse mari tieme aannemer Smit Tak en Ned- lloyd-dochter Mammoet gaan het 1.400 ton wegende London Eye nu volgende week overeind zetten. „Mits het weer het toelaat," houdt Jongejan een slag om de arm. Over de financiële schade door de ver traging - geschat op driekwart mil joen -maakt Jongejan zich nu geen zorgen. „Eerst moet dat ding er staan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9