'Aanpak alcoholmisbruik betuttelend' Binnenland Kok: kritiek op werkplicht bijstandsmoeders onterecht Oefenen op toren Woede over kritiek Pronk op Herfkens Op dronk! Kok: oververhitting economie voorkomen Hygiëne bar en boos in veel tattooshops DENSDAC 29 SEPTEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbur Jitstel agressietest honden schede De agressietest voor vijf 'bijtgrage' hondenrassen ordt dit jaar niet meer ingevoerd. De maatregel moet gaan gel- •n voor de Rottweiler. Dogo Argentino, American Staffordshire :rriër. Mastino Napoletano en de Fila Brasileiro. Onderzoeker Schilder van de Universiteit in Utrecht, die nauw betrokken bij de ontwikkeling van de agressietest, zegt dat nog onduide- kis hoe de honden precies worden getest en wanneer zij zak- in of slagen. Bovendien zijn er veel testers nodig, aangezien :t gaat om tienduizenden beesten. Honden die de test slecht )orlopeiï, moeten buitenshuis worden gemuilkorfd en kort orden aangelijnd. Ook worden ze onvruchtbaar gemaakt om kken te voorkomen. ei ia aber ontkent schade door vossen or e_ n haag Volgens staatssecretaris Faber (natuur) valt de scha- die vossen aanrichten mee. Er zijn steeds meer meldingen rij p vossen die vogels en andere kleine dieren doodbijten, maar ilgens Faber worden die kleine dieren daardoor niet bedreigd. oiogen schatten dat het aantal vossen in Nederland in drie p€ar zo'n tien procent is toegenomen tot ruim 30.000. In de euwe Flora- en Faunawet, die volgend jaar in werking treedt, ijgen de vossen meer bescherming. Ze mogen nergens meer irden bejaagd, tenzij de provincie een uitzondering maakt. Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging vindt dat de vos- nstand beter beheerd moet worden. vje belasting niet in prijs vliegtickets Minister Netelenbos (verkeer) vindt het niet nodig eet de KLM en andere vliegmaatschappijen in hun advertenties prijzen van tickets inclusief luchthavenbelastingen vermel- n. Volgens Groen Links zou dat de consument meer duide- •kheid geven. Voor sommige bestemmingen moet een bedrag n tachtig tot honderd gulden worden opgeteld bij de prijs die advertenties is vermeld. Dat zou de reiziger een verkeerd eld geven. Netelenbos is het daar niet mee eens. „Bij de boe- ïg van de vliegreis moeten alle extra kosten worden betaald dat iedereen ruim voor de reis weet waar hij aan toe is" hrijft ze aan de Kamer. nderzoek samenstelling sigaret uhaag De overheid overweegt een onderzoek in te stellen ar de exacte samenstelling van verschillende sigarettenmer- n. In Nederland wordt alleen het teer- en nicotinegehalte van [aretten gecontroleerd. Welke andere stoffen fabrikanten toe egen aan sigaretten en welke effecten die hebben, is in Ne- rland nooit onderzocht. Vorige week werd bekend dat Wim Schegget (55) een schadeclaim wil indienen bij aantal Ne- rlandse sigarettenfabrikanten. Ter Schegget las afgelopen zo- r in de krant dat Brits/Amerikaans onderzoek heeft uitgewe- dat sigarettenfabrikanten extra middelen toevoegen aan si- :etten. Daardoor zouden rokers sneller verslaafd raken. Dalai Lama bezoekt Kamer haag» De Tibetaanse geestelijke leider, de Dalai Lama, ?ngt op maandag 18 oktober een bezoek aan de Tweede Ka- ;r. Het bezoek vindt plaats op initiatief van de Kamerleden zrpstra (WD) en Van Ardenne (CDA). Aantal mensen met uitkering daalt opnieuw Het aantal mensen met een bijstandsuitkering is vorig jaar opnieuw afgenomen. Maar het aantal alleenstaande moeders met bijstand, die in de belang stelling staan omdat het kabi net hen wil verplichten een baan te zoeken, is vrijwel ge lijk gebleven. Dat blijkt uit re cente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Eind december waren er volgens het CBS 397.000 men sen met bijstand. Dat zijn er 40.000 minder dan een jaar eerder. Vorig jaar waren er 100.000 alleenstaande moeders met bijstand, 4.000 minder dan een jaar eerder. Opmerkelijk is dat bij de ou deren het aantal bijstandsont vangers langzaam toeneemt. In de groep boven de vijftig jaar stijgt het aantal uitkerin gen elk jaar met een paar pro cent. Dat komt vooral doordat ouderen met bijstand nauwe lijks nog een betaalde baan vinden. new york-utrecht-den haag anp Over de werkplicht voor bij standsmoeders is de afgelopen dagen een storm van kritiek los gebarsten. Ten onrechte vol gens premier Kok. Want er is geen sprake van een harde ver plichting, zoals is gesuggereerd. Als moeders om bepaalde rede nen niet in staat zijn te werken, „ligt de prioriteit bij de kinde ren en niet bij de arbeids markt", zei Kok gisteren, terwijl hij op bezoek was in de New Yorkse wijk Harlem. Afgelopen vrijdag kondigde het kabinet aan dat alleen staande bijstandsmoeders met kinderen jonger dan vijf jaar sollicitatieplicht krijgen. Ze zouden een baan van 24 uur per week moeten accepteren. Volgens de premier is het voor stel „te eenzijdig geïnterpre teerd". De plannen van staats secretaris Verstand (Emancipa tie) beogen via arbeid en scho ling de jonge moeders zo veel mogelijk bij het arbeidsproces betrokken te houden, zodat ze later een betere kans hebben, aldus de premier. Maar de overheid blijft zorgen voor moeders die om een of andere reden niet in staat zijn een .3TLM is roew Wki, M KM WT SiSNqor uafóHié deeltijdbaan te zoeken, zei Kok. Staatssecretaris Verstand zelf is niet verbaasd over de kritiek die zowel binnen als buiten de Tweede Kamer is gerezen. „Ik ben blij met de discussie die naarmate de dagen verstrijken steeds meer de diepte ingaat. Uiteindelijk zal het voornemen steeds meer steun krijgen. De tijd is er rijp voor." De Tweede Kamer debatteert vermoedelijk nog deze week over het voorstel. De Kamerle- illustratie tom den Bussemaker (PvdA) en Schimmel (D66) stelden giste ren in het tv-programma Den Haag Vandaag voor om het ka binetsvoorstel van 24 uur terug te brengen naar twintig uur. 'Bijstandsmoeders in de thuiszorg' AMSTERDAM ANP Om het stijgende perso neelstekort in de thuiszorg af te wenden, gaat staatssecre taris Vliegenthart (Volksge zondheid) zich richten op werkloze vrouwen en bij standsvrouwen. Volgens haar zit daar een groot po tentieel aan vrouwen die met een korte opleiding in de thuiszorg aan het werk zou den kunnen gaan. Ze gaat binnenkort met de verschillende partijen over leggen over concrete plan nen, zei ze gisteren in Am sterdam bij de viering van de tiende Landelijke Dag voor de Thuiszorg. De gezondheidszorg, met name de thuiszorg, ziet een enorm personeelstekort op doemen. Als er niets gebeurt, zal over vier jaar in de zorg een tekort bestaan van 34.000 verplegenden en ver zorgenden. Dat heeft de thuiszorg in Utrecht al tot een onorthodoxe wervings campagne aangezet. Wie nieuwe werknemers aan brengt kan een paard, een reis, of een auto winnen. Kamer kritisch over voorstel Borst Minister Borst van Volksgezondheid is te betuttelend in haar aanpassing van de Drank- en Horecawet, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Een verbod op alco hol in bedrijfsrestaurants gaat een Kamermeerderheid te ver. Ook sportkantines moeten drank kunnen blijven schenken. bakswinkels mogen straks geen alcohol meer verkopen. Recla- Met een pakket maatregelen wil me moet worden beperkt. Ver- de minister het alcoholmis- der moet de leeftijdsgrens voor bruik tegengaan. Zij wil het het kopen van alcohol -zestien aantal verkooppunten drastisch jaar voor wijn en bier en acht- beperken. Tankstations en ta- tien voor sterke drank- worden den haag anp vc e/vw Met een touw van de honderd meter hoge 'Kema'-toren afdalen. Dat was één van de opgaven waarvoor militairen van de Luchtmobiele l de gisteren tijdens een oefening in Arnhem werden gesteld. In een kleine tien seconden stonden ze weer op de begane grond nadat ze eer- onder de lift te gebruiken naar boven waren gegaan. Behalve het klimmen en 'abseilen' moesten de militairen onder andere nog fietsen, mar- gt n en kanoën. foto gpd cees mooij ft MEVER VOORDEEL den haag/washington gpd CDA en WD zijn woedend over uitspraken van minister Pronk (VROMj. Hij heeft felle kritiek op het beleid van zijn opvolg ster Herfkens, die het volgens hem verkeerd aanpakt als mi nister voor Ontwikkelingssa menwerking (OS). Het CDA vraagt vandaag een spoeddebat aan over zijn uitlatingen, die volgens de WD 'misplaatst' zijn. Premier Kok, op werkbezoek in New York, stelt zich vierkant achter Herfkens op. „Het is niet zo dat het ontwikkelingsbeleid op het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning wordt gemaakt", reageer de Kok. Herfkens zelf volstond in Washington met de verkla ring dat ze altijd heeft gezegd dat minister Pronk in het verle den het fundament heeft gelegd voor het huidige beleid. Pronk haalde in een televisie programma van de RVU gister avond de regel onderuit dat landen pas structurele hulp mogen krijgen als zij een goed bestuur hebben. ,Als er zeker heid moet zijn dat er goed be stuur is en dat er een stabiele situatie is, bij voorbaat, dan is waarschijnlijk ontwikkelingssa menwerking overbodig gewor den," merkt Pronk op. Herfkens wil juist alleen structurele hulp aan landen geven op voorwaar de dat zij een goed bestuur hebben. Overigens noemt Pronk in de documentaire niet één keer de naam Herfkens. CDA-woordvoerster Van Ar denne neemt de uitlatingen van Pronk zeer hoog op. Het terug dringen van het aantal landen waaraan Nederland hulp geeft, onder de voorwaarden van Herfkens, is de kern van het be leid, betoogt Van Ardenne. WD'er Weisglas is geïrriteerd over de 'misplaatste' uitlatin gen van Pronk. D66 -en PvdA reageren laconiek. nageleefd. En jongeren onder de zestien mogen niet meer naar dansgelegenheden waar drank wordt geschonken. Over de sportkantines be stond gisteren vóór het debat grote verwarring. De Kamer dacht dat Borst ook daar de al coholverkoop wilde verbieden. Daar zijn de meeste partijen te gen, onder meer omdat het sportverenigingen inkomsten kost. De minister, die vandaag aan het woord komt, wilde de Ka- Vrakking achter Van Wijnbergen den haag anp De onlangs opgestapte top ambtenaar S. van Wijnbergen heeft uit onverwachte hoek steun gekregen voor zijn idee het Openbaar Ministerie te pri vatiseren. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie J. Vrakking deelt de opvatting van de voormalig secretaris-gene raal van het ministerie van Eco nomische Zaken dat een ge deelte van het werk van het OM kan worden uitbesteed aan ad vocatenkantoren. Vrakking zei gisteren in de actualiteitenrubriek Netwerk dat relatief kleine delicten als winkeldiefstal, computercrimi naliteit en milieuovertredingen overgelaten kunnen worden aan advocaten. Volgens Vrakking moeten de werkzaamheden zich beperken tot vooronderzoek. Het eisen van straffen moet een taak blij ven van de officier van justitie. Ook benadrukte hij dat grote zaken als die van 'De Hakke laar' wel het domein moeten blijven van de overheid. Volgens Vrakking kan de overheid niet verwachten dat het Openbaar Ministerie alles aan kan pakken. Het OM legde vorig jaar 124.000 zaken voor aan de rechter. Overigens is Vrakking niet bang dat uitbesteden aan advo caten fraude meer in de hand zou kunnen werken. „Zij heb ben hun eigen standaard en zijn net zo betrouwbaar als het Openbaar Ministerie." De uitspraken van Vrakking zijn opmerkelijk, omdat het landelijke OM vorige week liet weten het niet raadzaam te vin den de strafrechtshandhaving over te laten aan de vrije markt. Ook minister Korthals (Justitie) ziet weinig in het plan. Van Wijnbergen stapte zon dag op nadat hij in opspraak was geraakt door zijn kritiek op het Belastingplan. Kort daar voor veroorzaakte hij opschud ding met zijn uitspraken over het OM. Hij zei het denkbaar te vinden dat werk wordt gegund aan het advocatenkantoor dat de beste kwaliteit levert. mer op dat punt al direct ge ruststellen. De wettelijke moge lijkheid voor een verbod geldt volgens haar alleen voor scho len, ziekenhuizen, buurthuizen en sportaccommodaties zoals zwembaden. De Kamer is op dit vlak verdeeld. Wel vindt de meerderheid dat bedrijfskantines niet onder zo'n verbod moeten vallen. „Een be drijf kan zelf wel uitmaken of het alcohol schenkt. Laten wij niet te puriteins worden", aldus Scheltema (D66). Rouvoet (RPF/GPV) kan met zo'n ver bod leven, maar wees er fijntjes op dat 'een aantal onzer' tij dens de schorsing van het de bat een alcoholische versnape ring nam in het Kamerrestau rant. Ook de minister zelf nam een rood wijntje. De Kamer steunt wel het idee achter de wetswijziging: het be strijden van alcoholmisbruik. De Kamer is bezorgd over de agressiviteit die drank steeds vaker veroorzaakt. Er moet meer preventie en voorlichting koraen over nadelige effecten van alcohol, met name aan de jeugd, vindt de Kamer. Maar de uitvoerbaarheid en de handha ving van de maatregelen vindt de Kamer erg onduidelijk. Ze wezen op het ontbreken van een draagvlak bij de alcohol branche en horeca. Die verzet ten zich onder meer tegen een dreigende inperking van de re clame. Nu geldt een gedragsco de maar Borst wil mogelijkhe den tot ingrijpen. La Palma Cabernet Sauvignon 1998 CKill 6x75cl Uw voordeel 10,94 new vork anpde inflatie in Nederland vergeleken bij de rest van de Europese Unie 'aan de hoge kant' is. „Het belastingplan kan de economie verder verhitten, maar daar zijn we wel zelf bij," aldus de premier. Voor komend jaar is er 'nog geen noodzaak de stormbal te hijsen'. Maar in 2001 is het wellicht noodzakelijk om via de arbeidsvoorwaarden te voorkomen dat de inflatie de pan uitrijst. Kok wil daarover praten met de sociale partners. Premier Kok wil in 2001 het arbeidsvoorwaar denbeleid in de strijd gooien om via loonmati ging oververhitting van de economie te voorko men. De waarschuwing van president Wellink van de Nederlandsche Bank -gisteren- is 'to the point', zei hij in een reactie tijdens een bezoek aan de New Yorkse wijk Harlem. Kok erkent dat AMSTERDAM ANP De hygiëne in veel van de Amsterdamse tattoo- en piercingsshops is ver te zoeken. Dat blijkt uit een onderzoek van de GG GD. Er is bij de medewerkers van de shops veel te weinig kennis over steriel werken en desinfecteringsmfddelen. Bij infecties ach teraf wordt niet doorverwezen naar de huisarts. Amsterdam neemt nu als eerste gemeente in Nederland maatregelen. De GG GD bezocht van januari tot sep tember de vijftien tattoo- en elf piercings studio's tweemaal. Reden was het stijgende aantal klachten bij het steeds hogere aantal piercingssrudio's. Volgens de gezondheids dienst zijn er veel amateurs aan het werk. Er werd vooral geklaagd over infecties na het aanbrengen van een piercing. Hoewel volgens een woordvoerder van de GG GD niet een shop onmiddellijk dicht zou moeten, troffen de onderzoekers veel zaken aan die absoluut niet door de beugel kunnen. Ook werden minderjarige klanten geholpen zonder dat die de ver plichte toestemming van hun ouders had den gekregen. De GG GD heeft een hele waslijst min punten opgesteld. Zo blijkt veel sterilisatie- apparatuur in de shops niet geschikt. Tat- toonaalden worden vaak niet steriel ge bruikt en zelfs hergebruikt. Steriele naalden voor een piercing worden rustig op een ta fel gelegd. Sommige piercers openden tij dens de inspecties met handschoenen een keukenlaatje om vervolgens een ongesteri liseerde piercing aan te brengen. Alle bezochte shops krijgen een rapport met aanbevelingen. De gemeente Amster dam wil nu een dwangsom van maximaal 5000 gulden opleggen aan ondernemers die in de toekomst niet voldoen aan de richtlijnen voor de volksgezondheid. Na vijf dwangsommen in drie jaar tijd volgt slui ting van de shop. Tot nu toe moest dat via de rechter afgedwongen worden. Dat praat 'n stuk makkelijker

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3