'Laat ze eerst wat aan kinderopvang doen' Niet buurt of burgemeester, maar rechter bepaalt Meningen TT1 Touringcarbranche doet vee aan verbetering veiligheid Aantal bussen in Breestraat kan makkelijk gehalveerd Niet alle veroordeelden mogen anoniem blijven Goede verhouding natuur eiQ landbouwgrond niet vergetej WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 970 24 redactie paul de vlieger. 071-5356482 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Maandag 30 augustus kregen de Leidsch Dagbladlezers een amusant artikel onder ogen. Ik doel op het stuk onder de kop 'Omrijden bussen kost tonnen', waarin melding wordt gemaakt dat de bouw van een nieuwe Rijnsburgerbrug alleen al zo'n 150.000 gulden per maand gaat kosten omdat dageïïjKs zo'n duizend bussen moeten omrij den. Wie een beetje op de hoogte is, weet dat het aantal van zes tig bussen per uur dat door de Breestraat rijdt heel gemakke lijk gehalveerd kan worden. Het gevolg: iedere vier minuten één bus, geen wachtende pasagiers bij de haltes in de Breestraat en iedereen heeft, ondanks een kleine omweg, toch een goede aansluiting op het Stations plein. B.J. Boonstra, Leiden. UITGELICHT Het zal je maar gebeuren. Meneer X te A komt terug uit de gevangenis. Hij zat daar wegens een zedendelict of geweldsmisdrijf. En nu komt hij weer terug in de straat. De buurt is in rep en roer. De burgemeester wordt erbij Het zal je maar gebeuren. Je hebt j< tijd in de gevangenis erop zitten en wilt j terug naar je eigen huis. Maar de buurt verzet zich he vig. Kan de burgemeester je soms hel pen? Half september verscheen een noti tie van enige burgemeesters. Zij de den voorstellen om het proces van reïntegratie van een delinquent beter te begeleiden. Het meest in het oog springend was hun voorstel om de burgemeester de bevoegdheid te ge ven de dader van een ernstig delict de toegang tot de gemeente te ontzeg gen. Het gaat die burgemeesters vooral om zedenmisdrijven. Zij hebben erva ren dat er grote maatschappelijke on rust kan ontstaan als een delinquent in een gemeente komt wonen. Vooral als er kinderen bij betrokken zijn. Zij stellen voor in elk geval de burge- nPIHIIF meester te infor- UrÊlwÊC meren als een de linquent vrijkomt Nico Schoof is burgemeester van Alphen aan den Rijn. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de terugkeer van (zeden)delin quenten in de maatschappij en de vraag of burgemeesters de bevoegdheid moeten hebben dergelijke personen de toegang tot gemeenten te ontzeggen. uit een gevangenis of een psychiatri sche inrichting. Nu is het nog toeval als de burgemeester dat weet. Hij zou dan de inspanningen van politie, Riagg, reclassering, woningcorpora ties en andere instellingen kunnen co- ordineren en sleutelfiguren in de buurt erbij kunnen betrekken. In het uiterste geval zou de burgemeester in het belang van het slachtoffer of de dader moeten kunnen besluiten zo'n delinquent de toegang tot de gemeen te te ontzeggen. In de voorstellen van de werkgroep van burgemeesters staat overigens reïntegratie van de ex-delin quent in de samenleving voorop. Ik sta terughoudend ten opzichte van dit laatste voorstel. Het is meer een zaak van justitie om te bepalen wanneer iemand weer terug kan in de maatschappij. Ik voel ook weinig voor de creatie van een nieuw soort paria's, mensen die nergens meer welkom zijn. De 'winst' van het rapport van de burgemeesters is dat de problematiek nog eens goed naar voren is gebracht en dat justitie en bestuur, behande laars en delinquenten gaan nadenken over een goede reïntegratie. De discussie moeten we plaatsen tegen de achtergrond van een algeme ne wens om veilig te kunnen leven. Daar heeft iedereen recht op. Inbreu ken op die veiligheid worden niet ge accepteerd. Het gezag van de over heid wordt niet als vanzelfsprekend aanvaard. Opkomen voor het eigen belang en dat dan ook veilig stellen, zie je steeds vaker. Deze ontwikkeling zien we niet alleen in Nederland. In de Verenigde Staten is die al veel ster ker. In zijn boek 'De cultuur van de te vredenheid' beschrijft John Galbraith deze ontwikkeling kritisch. Voorheen bestuurde een kleine eltie de massa, nu bestuurt de grote middenmoot zichzelf. Bovendien heeft die grote middenmoot voldoende middelen om zich tevreden te stellen. De massale tevredenheid heeft niet de neiging zich ontvankelijk te tonen voor in breuken op de verworven situatie dan wel rekening te houden met individu eel gedrag dat afwijkt van de gangbare In Hoogmade leidde de komst van een ex-gedetineerde onlangs tot protesten van de buurt. norm. Dat maakt de positie van hen die zich niet kunnen of willen voegen naar die norm kwetsbaarder dan in de tijd dat de kleine elite uitzonderings posities mogelijk maakte of afdwong. Nu is bij ons de situatie niet verge lijkbaar met die in de VS. Niettemin kennen wij ook het voorbeeld dat wel- gestelden een gebouw voor de neus van de overheid wegkochten om huis vesting van asielzoekers te voorkó men. Vaker komt het voor dat mensen uit hun buurt worden weggepest. Vrij wel elke burgemeester in Nederland komt dat tegen. Daarnaast is de terug keer van delinquenten, ook als zij geen zedendelict hebben begaan, moeilijk bespreekbaar. Zoals laatst in eenNcommissievergadering van de ge meente lacobswoude bleek. Daarbij telt niet een algemeen normen- en waardenbesef, maar de vrees dat die man of vrouw ellende in de buurt gaat veroorzaken. Die vrees is, als de kans op herha ling van een (zeden-) misdrijf niet is uitgesloten, nog goed te begrijpen ook. Het is onjuist als de buurt gaat bepalen wie erin mag en wie niet. Maar het gaat mij ook een stap te ver om burgemeesters dat recht te geven. Als het al nodig is, dan past zoiets in ons bestel beter bij de rechter. Voor dat aan wie dan ook die bevoegdheid wordt gegeven, moeten we goed be denken dat aan isolement en stigma tisering ook gevaren kleven. Een ander, maar wel verwant pro bleem is dat het soms moeilijk is. om op te treden in situaties waarin men sen door hun gedrag een hele straat terroriseren. Mensen die een bedrei ging vormen voor zichzelf dan wel hun omgeving, kunnen alleen in uit zonderlijke gevallen tegen hun zin worden opgenomen in een psychiatri sche inrichting. Het moet wel heel erg zijn, wil een psychiater daartoe advi seren. Het recht op vrijheid is groot, terwijl aan de andere kant behande ling tegen de zin van een patiënt niet effectief is. Niettemin zou ik graag zien dat de mogelijkheden tot dwang- opname groter worden. Te vaak.wordt nu te veel van de buurt" gevergd en blijft degene die de ernstige overlast veroorzaakt te lang onbehandeld. Het gaat hier om fundamentele pro- archieffoto loek zuyderduin blemen die niet met uitgebreidere be voegdheden van de burgemeester zijn op te lossen. In een fors aantal over lastgevende situaties is een betere sa- menwerking tussen hulpverlenende instanties nodig. Af en toe moeten dwangmiddelen vaker toepasbaar zijn. De melding aan de burgemeester dat een delinquent terugkeert, kan soms op zijn plaats zijn met het oog op begeleidende maatregelen en de c woningtoewijzing. Maar vooraf moet beter dan nu het risico van herhaling worden geschat. Bij twijfel zou de rechter een uitspraak kunnen doen. Behandelafspraken en begeleiding ook na terugkeer moeten geregeld zijn en vermoedelijk voor langere perio den dan nu. Dan wordt terugkeer in de buurt wellicht beter bespreekbaar- vanuit het besef dat iemand tot paria verklaren ook geen oplossing is. Daar-1 in kan de burgemeester een rol spe-f len, maar ook woningcorporaties^ wijkagenten of gezaghebbende voor-jj zitters van buurtverenigingen. Twee berichten uit de krant van gisteren: Televisiemaker Menno Bach is dinsdag wegens belastingfrau de veroordeeld tot zes maanden onvoorwaarde lijke celstraf. Een 57-jarige psychothera peut uit Uitgeest is maandag in Haarlem we gens ontucht met twee pati- entes veroor deeld tot acht maanden ge vangenisstraf. Waarom de een wel en de ander niet met zijn volledige naam in de krant vermeld? Het antwoord: dat had zo niet gemoeten. Over het publiceren van na men van daders van misdrij ven hebben we heldere af spraken. Hun identiteit wordt uit privacy-overwegingen ge heim gehouden, tenzij het om iemand gaat die een publieke functie bekleedt of anderszins een bekende Nederlander is. Menno Buch hoort in die laatste categorie thuis. De tij den dat de krant melding maakte van de veroordeling van 'de bekende bokser Rudi L.' zijn achter de rug. Als ie dereen de dader kent, is het noemen van beroepen en hal ve initialen hypocriet. Of je noemt een naam of je laat aanwijzingen over de identi teit van de dader achterwege. Initialen, zo hebben wij afge sproken, zijn nutteloze infor matie. Met de ver oordeelde psy chotherapeut is iets anders aan de hand. De man geniet wel iswaar in vak kringen enige bekendheid omdat hij lezin gen heeft gege ven op congres sen over het nut van wat hij 'lichaamsgerichte therapie' noemt, maar een publieke persoon is hij daarmee nog niet geworden. Toch was ik er voorstander van geweest zijn identiteit te achterhalen en te publiceren. Hij is eerder voor de rechter geweest, wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken en nu, enkele jaren later, alsnog veroordeeld omdat er dit keer wel getuigen waren die wilden doorzetten. Omdat de man zich nog steeds van geen kwaad bewust zegt te zijn, bestaat de kans dat hij zijn praktijk in de toekomst weer oppakt. Dan is het goed dat potentiële cliënten zijn status kennen en zich extra achter de oren krabben voor dat ze bij hem in therapie gaan. ton van brussel hoofdredactie Aan winkelpersoneel is een groot gebrek. Moeten bijstandmoeders dit probleem oplossen. foto's united photos de boer Bij de herziening van de Bijstandswet is het voorstel verworpen, nu is het plan opnieuw door het kabinet ingediend. Alleenstaande bijstandsouders met kinderen onder de vijf jaar moeten een baan zoeken. Is dit wel verantwoord met het oog op de opvoeding van de kinderen? Is het goed voor ouders en kind? En hoe moet dit worden geregeld? Jan Laurier (GroenLinks), wet houder sociale zaken in Lei den: ,,Het verbaast mij dat dit plan alsnog naar voren is ge bracht. Nog niet zo lang gele den zijn de herzieningen van de Bijstandswet besproken en toen werd er van dit plan afgezien. En om dezelfde beweegredenen als toen, zie ik er nu ook niets in. Men is niet voor niets al leenstaande. Met name alleen staande ouders met intensieve zorgtaken lijken mij hiervoor niet in aanmerking komen. Na tuurlijk moet het ministerie aan een aantal voorwaarden tege moetkomen, zoals bijvoorbeeld het inkrimpen van de wachtlijs ten van de kinderopvang. Maar het lijkt mij toch verstandig eerst de discussie van de Kamer af te wachten. Er zijn zoveel te genstanders, dat plan komt er volgens mij nooit door." Lisette Plantinga, sinds kort uit de bijstand, heeft een zoon van vijf en werkt bij Stichting Binnenvest in Leiden: ,,In principe ben ik er op tegen om alleenstaanden te verplichten te werken. Laten ze eerst de op vangvoorzieningen uitbreiden. Ik heb bijna drie jaar moeten wachten op de opvang die ik nu heb. Ik werk nu 32 uur. Het liefst zou ik ook na school mijn kind opwachten met een kopje thee, maar dat gaat niet. Ik vind wel dat ouders de kans moeten krijgen er te zijn voor hun kin deren. Als ze zelf willen werken, oké, maar er moet niets ver plicht worden." M. De Jong, algemeen direc teur van de verzorgingshuizen Driehof in Hazerswoude- Dorp, Emmaus in Zoeterwou- de en Rhijndael in Koudekerk aan den Rijn: „We moeten op passen dat we niet het kind met het badwater weggooien. Ie kunt niet zomaar herintreders in banen plaatsen, waar veel vraag naar is. Mensen moeten gemotiveerd zijn en de juiste scholing hebben. Bovendien is het probleem in de zorg vaak de kwaliteit van die zorg. Maar een beetje druk op de ketel kan geen kwaad. Zeker niet als de omstandigheden daarnaar zijn. Iedereen moet zijn of haar bij drage leveren aan de maat schappij, zeker met de groeien de vraag op de arbeidsmarkt. Met kinderen thuis wordt het natuurlijk wel moeilijk. Een op lossing zou kunnen zijn om een kring van oppasmoeders te vor men." Cor van der Zwet, algemeen directeur van het arbeidsbu reau in Leiden: „Het zou prima zijn als alleenstaanden met kin deren in de leeftijd van drie of vier zich alvast voorbereiden op de arbeidsmarkt. Bijvoorbeeld door scholing of door werker varing. Het is natuurlijk altijd goed als mensen zich oriënte ren op een baan, vooral met de grote vraag naar werknemers van tegenwoordig. Voorberei ding kan nooit kwaad. Wij ko men met enige regelmaat men sen in de bijstand tegen. Wij kunnen hen een opleiding bie den, maar dat moeten ze wél willen. De mogelijkheden voor kinderopvang zijn nog onvol doende, dus dit voorstel is vol gens mij niet haalbaar in de praktijk. Hilde Rost, WD-raadslid in Rijnsburg: „Het is niet goed wanneer mensen te lang uit het arbeidsproces zijn. En dat is wel wat er gebeurt, als een al leenstaande ouder niet werkt. Kijk, werkende ouders met twee kinderen die gaan scheiden, zullen hun banen niet zo snel opzeggen. Wanneer iemand geen baan heeft, is het logisch dat hij of zij de hand kan op houden bij de gemeente voor levensonderhoud. Het pro bleem komt als deze mensen willen herintreden op de ar beidsmarkt. Ze hebben te lang geen baan gehad. Daarom ben ik hier voorstander van." Gerda Lubeek, bedrijfsleider bij de Hema in Alphen aan den Rijn: „Dwang is niet goed. Laten ze eerst de kinderopvang verbeteren. Het grootste pro bleem dat wij nu met onze werknemers hebben, is juist de kinderopvang. Veel bijstands moeders hebben wij overigens niet, We zouden ze zeker wel aannemen." Staatssecretaris A. Verstand in een interview met de Volks krant. „Het is merkwaardig dat in de discussie opeens wordt benadrukt dat de opvoeding in het gedrang komt als moeders werken. Ik vind dat een conser vatieve gedachte. Zo werd er vroeger over gedacht. Je was een slechte moeder als je erbij ging werken. Ik ben ervan over tuigd dat het goed is als vrou wen zich op meerdere terreinen ontplooien. Dat werkt ook posi tief door in de opvoeding van hun kinderen." Leonie Zandbergen, zij is op 6 november uitgerekend te be vallen en leeft van de bijstand: „Als het kind ouder is dan 3 jaar en als er wordt gezorgd voor een goede opvang, is het niet zo'n heel groot probleem. Een kind onder de 3 jaar zou ik nog niet alleen laten. En je moet er in ieder geval niet financieel op achteruit gaan." Een woordvoerder van de werkgeversorganisatie VNO- NCW in Den Haag: „Wij willen er eigenlijk niet over in de pu bliciteit treden. Maar in begin sel vinden wij het een goede zaak dat er wordt gedacht over een plicht die er voor zorgt dat de band tussen bijstandsmoe ders en arbeidsmarkt niet wordt doorgeknipt. Hoe langer je uit de roulatie bent, hoe moeilijker het is om later weer een baan te vinden. Enige druk, waarbij wel goed moet worden nagegaan wat de mogelijkhe den zijn, daar zijn wij niet te gen." Ron Ouwerbach, waarnemend directeur en manager bedrijfs voering Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden: „Het is een beetje achterhaald. Geluk kig haalde het wetsvoorstel de Kamer niet. Er zijn twee rede nen waarom ik daar blij om ben. Ten eerste zijn er lange wachtlijsten bij de kinderop vang en ten tweede is het een beetje raar om moeders te ver plichten te gaan werken." W. van Houten van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Lisse-Hille- gom: „Kinderen onder de vijf jaar hebben de zorg van hun moeder nodig. Werken is pri ma, maar dan wel als de kinde ren groot zijn. Ik ben het abso luut niet met dit voorstel eens." diana vis 'Veel touringcarchauffeurs val len achter stuur in slaap', zo staat in het Leidsch Dagblad van zaterdag 4 september. Het artikel gaat vervolgens voor het overgrote deel over het be- roepsgoederenvervoer. 'Onge vallen met zwaar verkeer eisen per jaar zo'n tweehonderd le vens. Onder de slachtoffers zijn zo'n veertig vrachtwagenchauf feurs', aldus het bericht. Deze gegevens komen uit het onderzoek 'Veel onderzoek, wei nig bekendheid; onderzoek naar bestaande analyses van oorza ken van verkeersongevallen met zwaar vrachtverkeer' van de Ar- bo Unie Oost-Nederland. Een inventarisatie-onderzoek aan gevuld met een (inter) nationale literatuurstudie, zoals de on derzoekers zelf stellen. In de samenvatting van dit onderzoek, alsmede in het persbericht dat is uitgegeven, komt de touringcar niet één keer aan de orde. Het is jammer dat de touringcarbranche op deze wijze wordt gekoppeld aan de uitkomsten van een litera tuuronderzoek in het beroeps- goederenvervoer. De nieuwe mestwetgeving van minister Brinkhorst zal zesdui zend boerenbedrijven de kop kosten, zo lees ik in de krant. Daar zit een enorme onredelijk heid in. Temeer als je bedenkt dat we nog niet zo lang geleden konden lezen dat 180.000 tot 250.000 hectare landbouw grond natuur moet worden. Terwijl de laatste twintig jaar al 180.000 hectare door verstede lijking is verdwenen. Ik krijg de indruk dat men zich in Nederland dikwijls ach ter Brussel verschuilt. Mijn in druk is verder dat 'Den Haag' op allerlei manieren de land bouw wil minimaliseren. Er is altijd veel kritiek op de boeren en veel vervuiling wordt hen verweten. Maar dat is maar hoe je het bekijkt. Een ander punt zijn de bos sen die afsterven. Dat gebeurt inderdaad, maar vergeet daarbij niet dat onderhoud er tegen woordig niet meer bij is. Vroe- De touringcarbranche neei veiligheid en deskundighe binnen de branche zeer seriei Hiertoe hebben de bustourop rators, touringcarfabrikant< en touringcaronderneme twee jaar geleden de Stichtii BUS opgericht. Deze stichtii concentreert zich op imagove betering van de touringcar afgeleide producten. De afgel pen tijd zijn mede dankzij inspanningen van de branc regels ten aanzien van veili heid verbeterd. Ook de contrc en handhaving van de rij- rusttijden is in samenspra met de Rijksverkeersinspec en Korps Landelijke Polii Diensten verder aangescherpt Bovendien blijkt uit niem cijfers van de European Trari port Safety Council (juni '9 wederom dat reizen per tol ringcar de op één na veiligl manier van vervoer is. De tol ringcarbranche is dus goed I weg om het touringcarprodil nog verder te verbeteren. J.H.H. de Carpentier wJ Manager Stichting Bil Den Hal ger werd er gehakt en als d nodig was werden - de juist! bomen bijgeplant. Bij meting! is trouwens gebleken dat plaatsen zijn waar de bomj het heel goed doen terwijl kwaliteit van de lucht ter plaj se slecht is. Dat geeft toch! denken. Om misverstanden te voorlj men, ik ben niet tegen de ij tuur en wat daarmee sama hangt. Maar ik vind wel datj juiste verhoudingen niet uit I oog moeten worden verlor! De natuur die wij nu hebbj kunnen wij niet eens goed i derhouden. Het zou toch wel zorgwj kend zijn als wij door alle mal regelen geen eigen voedselpj ket meer zouden producer! veel export zouden kwijtral! en de kennis, ervaring en go J producten zouden verliezen.! J. Wassena Noordwijkerho

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24