Beroering over hoge waterrekenin Rijn Veenstreek 'De mensen hier in Hazerswoude zijn erg begaan Meer geld leerlingenvervoer Alkemade knapt wegen op Woubruggenaar gesti voor dronkemansritte Leiden 'dubbel gepal Ter Aar en Warmonl krijgen meer uit fonc Bestemming vleesfab Offerman nog onbek 1 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv.-chef aaarieta kroft, 071 Meer beton in woonwijken Alkemade alkemade Betonnen bielzen moeten de houten bielzen vervan gen die de plantenbakken in diverse woonwijken van Alkemade afschermen. Daartoe besloot de raadscommissie ruimtelijke or dening gisteravond. De houten bielzen verkeren in een slechte staat. Ze liggen er al ruim 25 jaar. De bielzen liggen in de woon wijk tussen de Nagtegaallaan en de Lupinestraat in Roelof- arendsveen en het gebied tussen de H P. van der Poellaan en de Pastoor Kwakmanlaan in Rijpwetering. Op sommige plekken is de situatie zo gevaarlijk, dat de bielzen al zijn weggehaald. WD- raadslid P. Koek vroeg wethouder L. Beelen gisteravond of hij de betonnen bielzen op sommige punten met zachter materiaal kan laten beschermen. „Het parkeren is nogal krap bemeten in die wijk. Ik kan me voorstellen dat je gemakkelijk met het por tier tegen het beton stoot, omdat je met je auto tussen de be- tonpalen staat. De houten bielzen leveren ook schade op, maar minder dan beton." Wethouder Beelen laat die mogelijkheid onderzoeken. Vijfmiljoenste leerling 'maan, roos, vis' ter aar Basisschool Het Kompas in Ter Aar heeft vanmorgen feest gevierd. Groep 3 had de vijfmiljoenste gebruiker in haar midden van de lesmethode 'maan.Toos, vis'. Uitgeverij Zwijs- sen richtte daarom een bibliotheek in de klas in en voor alle acht leerlingen van deze groep was er een rugzakje. Het Kom pas brandde dit voorjaar helemaal af. Akte te vaag over gebruik grond den haag/oude wetering De aanduiding 'door koper te gebrui ken als tuin' in de verkoopakte van een smalle lap grond aan de Plantage in Oude Wetering is te weinig bewijs voor een afspraak tussen twee buren dat de grond uitsluitend als tuin te gebruiken is. De Haagse rechter mr. J.W. du Pon stelde mevrouw W. Juray- -de Schutter gisteren in kort geding tegen de familie P. Kraan in het ongelijk. Mevrouw Juray stapte naar de rechter om te voor kómen dat de buren hun huis uitbreiden op grond, die zij twee jaar geleden aan hen heeft verkocht. Zij beroept zich op afspra ken bij de verkoop. Volgens de rechter is de aanduiding in de verkoopakte te vaag om nieuwbouw tegen te houden. Mevrouw Juray moet nader bewijs leveren voor met de buren gemaakte afspraken. De familie Kraan wil vanwege gezondheidsredenen het huis op de begane grond uitbreiden. Tijdelijke wijziging dienstregeling alkemade/lisse De buurtbus Alkemade, die een pendelverbin ding tussen de Gogherweide in Oude Wetering en het winkel centrum Blokhuis in Lisse onderhoudt, rijdt vanaf maandag 4 oktober minimaal twee weken volgens een andere dienstrege ling. Belangrijkste reden daarvan is de afsluiting van de Lisser- brug die een opknapbeurt ondergaat. De bus doet tijdelijk een kwartier tot een half uur langer over de rit van Oude Wetering en Lisse. Om de dienstregeling niet te veel in de war te schop pen, wordt tijdelijk een tweede buurtbus ingezet. Daardoor kunnen de vertrektijden vanaf de Gogherweide in Oude Wete ring, op het halve uur, tot aan de Lisserbrug ongewijzigd blij ven. Wel komt de bus door de omleiding vanaf de Lisserbrug een kwartier later aan bij winkelcentrum Blokhuis. Door de om leiding zijn de vertrektijden vanuit Lisse naar Oude Wetering vanaf 4 oktober gewijzigd. De buurtbus vertrekt een kwartier la ter vanaf Blokhuis. De bus doet de haltes op de route van Lisse naar Oude Wetering ongeveer een half uur later aan dan in de normale situatie. Het regent klachten bij Watennaatschappij Zuid-Hollancl Oost In Rijnwoude is beroering ontstaan over de extra lasten die de Watermaatschappij Zuid-Holland Oost oplegt aan de inwoners. Alle huishoudens moeten bovenop hun jaarlijkse waterrekening een bedrag van 33 gulden beta len, zo kregen ze vorige week per brief van de WZHO te lezen. Dat komt omdat de gemeente Rijnwoude belas ting bij de WZHO heft vanwege de leidingen die door de grond lopen, de zogenoemde precarioheffing. De WZHO berekent die kosten door aan de consument. runwoupe marieta kroftstaan. Bij de watermaatschappij regende het de afgelopen dagen Over enkele weken moeten de telefoontjes en ook de gemeen- eerste 16 gulden worden be- te heeft er diverse te verwerken taald. De overige 17 gulden ko- gekregen. „Sommigen snapten men in april op de rekening te er helemaal niets van", zegt P. Verduyn, chef klantencontac ten bij de WZHO. „Uit de mil joenennota bleek dat het zo goed gaat in Nederland en dat de lasten omlaag gaan. En dan krijgen ze zo'n brief." Volgens Verduyn heeft de WZHO vóór de invoering van de precario heffing al duidelijk gemaakt dat zij de lasten zou doorbereken. Betaling per aansluiting is dan volgens hem eerlijker dan door berekening in het watertarief. Dat laatste zou immers beteke nen dat ook inwoners van ge meenten die geen precario hef fen meer voor het water moe ten betalen. Rijnwoude is de enige meente in het 36 dorpen tellen de gebied van de watermaat schappij die precario heft. Dat doet ze bij alle nutsbedrijven, dus ook bij de EWR en de PTT die door de gemeente leidingen heeft lopen. In totaal brengt die heffing jaarlijks 5,5 ton in de ge meentekas. De raad nam het besluit na heftige discussies in 1997. Sommige raadsleden wa ren bang dat de nutsbedrijven de precario zouden doorbere kenen aan de burgers. Die vrees blijkt inmiddels ge grond. „Onze overweging om het wel te doen was dat een nutsbedrijf als de EWR de pre cario zou doorberekenen in het Alkemade blijft investeren in het leerlingenvervoer. De com missie welzijn ging akkoord met aanvulling van het tekort van bijna 50.000 gulden, dat dit jaar ontstaat. Zij houdt er reke ning mee dat zij ook volgend jaar een tekort moet wegwer ken. In het verleden was Alkema de nogal eens geneigd het leer lingenvervoer als een potentiële bezuinigingspost te zien. Het vervoer voor leerlingen die aan gewezen zijn op een school voor speciaal onderwijs buiten de gemeentegrenzen is echter verplicht. Er valt dan ook niet eindeloos te beknibbelen op het vervoer van onder andere LOM-, ZMLK- en ZMOG-leer- lingen. Diverse raadsleden vroegen zich wel af in hoeverre het mo gelijk is de 'uitvallers' in de ei gen gemeente naar school te la ten gaan.' Zeker het project 'Weer samen naar school' moet hierbij kunnen helpen. Dit pro ject stimuleert het opvangen van leerlingen uit het speciaal onderwijs op gewone scholen. Scholen vinden het echter moeilijk om aan te geven om hoeveel kinderen het gaat. Als een kind op een gewone school kan blijven, is het moeilijk om aan te geven of dat een vanwe ge het project is of een andere oorzaak heeft. Eerder werd al besloten de ei gen bijdrage van ouders in het jaar 2000 op te schroeven naar 600 gulden. Dit jaar betalen ou ders 400 gulden; vorig jaar nog 250 gulden. alphen aan den rün» Het is maar een kale boel aan de Briljant straat. De tweede fase van het reconstructieplan van de Edelste- nenbuurt is begonnen. Het moet eerst lelijk worden voordat het mooi wordt, luidt een bekend gezegde. Dus zijn alle struiken en bomen gerooid. De populie ren waren kaprijp en zwiepten bij hevige wind ook vervaarlijk heen en weer. De bankjes en de straat lantaarns zijn verwijderd. De ge meente is druk in de weer de rio lering op te knappen. Als dat achter de rug is, komt het hele gebied door een laag zand weer op gelijk niveau. Daarna krijgt de straat ook weer parkeerplaatsen. Op verzoek van de bewoners wordt het straks onmogelijk om de auto vlak voor de flat te par keren. Dit leverde in het verleden nogal eens irritaties op. Het stuk je straat voor de ingang wordt voetgangersgebied. Paaltjes we ren auto's. De vuilcontainers gaan ondergronds. Vandaag staat de infobus van de gemeen te in de Topaasstraat tussen de Smaragdstraat en de Robijn straat. In de bus hangen platte- grondjes van de toekomstige si tuatie. Belangstellenden zijn van harte welkom. FOTO ENGEL LAMEIJER alkemade janneke de jonge Het eerste deel van de Boek- horsterweg in Oud Ade en de gehele Hoogmadeseweg in Rijpwetering worden opge knapt. De strook bij Oud Ade gaat daarbij helemaal op de schop. De Hoogmadeseweg, die parallel loopt aan de A4, staat slechts een oplapbeurt te wachten. Omdat de A4 over en kele jaren wordt verbreed en de Hoogmadeseweg daarvoor ge deeltelijk moet worden verlegd, heeft een volledige vervanging geen zin. De raadscommissie ruimtelijke ordening gaf giste ren haar fiat voor de aanpak van de wegen. Wel kwam er kritiek op de ge deeltelijke reconstructie van de Boekhorsterweg. Volgens CDA- raadslid G. van Leeuwen is het beter om de weg naar Zeven huizen meteen in zijn geheel aan te pakken. In verband met de diverse campings aan het eind van de weg is het er in de zomer drukker dan in de win ter. „De conditie van de tweede helft van de weg is al jaren veel slechter", beweerde de CDA-er. Wethouder L. Beelen vond dat Van Leeuwen blij moest zijn dat er überhaupt een gedeelte van de weg wordt opgeknapt. „In ons programma komt de hele weg niet eens voor. We nemen nu nog eenderde van de tweede helft van de weg mee. Voor het restant is nog eens 180.000 gul den nodig en dat geld is er niet." Vertrekkende supermarkthouder Janssen pleit voor ondertunneling Gemeneweg hazerswoude-dorp marieta kroft Bedroefd staat een bejaarde vrouw bij de kassa van de E- markt in Hazerswoude-Dorp. „Ik vind er niets aan dat je weg gaat", mompelt ze. Supermark teigenaar Didi Janssen (36) kan haar echter niet troosten. „Het is niet anders", haalt hij veront schuldigend zijn schouders op. Op 23 oktober sluit hij definitief de deuren. Wat er met het pand gebeurt weet de nieuwe eige naar Schuitema nog niet, maar dat er een supermarkt in terug komt, lijkt onwaarschijnlijk. Schuitema opent op 1 novem ber een nieuwe winkel, op korte afstand van de E-markt. Deze vervangt de enkele kilometers verderop gelegen Cl000. Ha zerswoude-Dorp houdt dus één grootgrutter over. „Reacties van protest en te leurstelling, zo gaat het de hele dag door", zegt Janssen even later tussen de bediening van de klanten bij de vleeswaren door. „Het besluit om de winkel te sluiten is onvermijdelijk. We stonden aan de vooravond van hoge investeringen. De compu ter, de kassa's en de koeling wa ren aan vervanging toe. Na een half jaar rekenen kwamen we tot de conclusie dat het risico om vijf a zes ton te investeren, zeker nu er een ruim twee keer zo grote Cl 000 zo dichtbij komt, te groot is." Janssen is blij dat zijn dertien medewerkers allemaal werk krijgen aangeboden in de nieu we Cl000. Wat de uit Oudewa ter afkomstige ondernemer gaat doen, weet hij nog niet. Hij zit daar ook niet over in. „Met mijn ervaring, kennis en diplo- product", memoreert wethou der G. van der Lecq die burge meester M. Boelen als de porte feuillehouder financiën ver vangt. „Het gas en de elektrici teit zouden voor iedereen duur der worden. Dus ook voor in woners van gemeenten die geen precario heffen. Toen dachten wij als onze burgers toch moeten betalen, laten wij daar dan in elk geval inkomsten tegenoverzetten. Van der Lecq staat nog steeds achter het destijds genomen besluit. „Dat het nu anders ver loopt dan toen de verwachting was, is wel jammer. Nu lijkt het of we via een omweg de lasten WD-er C. uit den vroeg zich af of uitstel van de vervanging van de Boekhorster weg dan niet beter is, maar daarvoor voelde Beelen niets. „Als het regent is het eerste deel van de Boekhorsterweg een overzees gebiedsdeel. Dit duldt geen uitstel." Didi Janssen, de vertrekkende supermarkthouder uit Hazerswoude-Dorp: „Wie dit werk doet moet er wel gek van zijn, anders houd je dit niet vol." FOTO MARK LAMERS ma's kan ik veel kanten op in de supermarktwereld." Zeker is wel dat hij de branche niet ver laat. „Ik houd van dit werk. Wie dit werk doet, moet er wel gek van zijn, anders houd je het niet vol. Elke dag is anders. Vandaag bijvoorbeeld zijn er zieken. Dat is flink improvise ren. Maar als het vanavond half zeven is en de consument daar van niets heeft gemerkt, denk ik: 'Zo, ik heb het toch maar weer even geflikt." Al sinds zijn dertiende zit de goedlachse ondernemer in het vak. Zijn vader, die chef van een slagerij in Den Haag was, kreeg de mogelijkheid om met een kennis een supermarkt in Ou dewater op te zetten. Janssen ging veel mee met zijn vader. Al snel was hij handig met de vleessnijmachine. Voor de ver andering stond hij eens op de broodafdeling en dat ging zo door. „Op mijn zestiende draai de ik de hele winkel", zegt hij met een glimlach. Vijf jaar geleden verruilde hij zijn supermarkt in Hilversum voor de E-markt in Hazerswou- bij de burgers willen gen." De wethouder vi echter te vroeg om nu pen dat de precarit maar weer moet worde schaft. Ze sluit niet uit d bedrijven in de toekoms de precario doorberekf de prijs van het product De gemeente Ter Ai weegt om de precarii weer af te schaffen or lasten uiteindelijk toch bordje van de burgers komen. Daarvoor in d kan de onroerend zaakb worden verhoogd, zo B en W vorige week bekt den haag/woubrugge persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft een 26-jarige Woubruggenaar gisteren gestraft voor dronken dollemansritten met een rij ontzegging van een jaar en een boete van 1450 gulden. Ook blijft hem nog een maand voor waardelijke celstraf boven het hoofd hangen. De Woubruggenaar veroor zaakte op 20 juni na cafébezoek een ongeluk. Hij was met zijn auto op de Vierambachtsweg in zijn woonplaats in de slip ge raakt op een stuk dat gedeelte lijk was afgegraven. De auto kwam op zijn kant terecht en was zwaar beschadigd. De be schonken man kreeg de auto echter weer op vier wielen en reed door naar huis. Omdat hij een band had verloren liet de velg een spoor op de weg achter dat de politie gemakkelijk naar de Woubruggenaar leidde, die daarop werd aangehouden. De man heeft geen rijbewijs en was ook niet verzekerd. In Alphen had de Woubugge- naar een half jaar eerder huis gehouden. Hij kwam ui fé, stapte in zijn auto weg, maar toen zijn voe koppeling schoot, een paar geparkeerde ai Volgens advocate m Milliano houden divers schapelijke instanties zi met de Woubruggen; man beloofde geen au te rijden voor hij een heeft en zei ook te stop drinken. De man heeft een dat vijf pagina's telt. advocate mr. E. de komt de problematiek cliënt voort uit een ti sche ervaring die hij op gende had meegemaa zou de Woubruggen; broer en schoonzus v ogen hebben zien verdr De aanklager had ec van 2750 gulden geë'i een rij-ontzegging van De politierechter mr. C Eijck verlaagde de bj 1450 gulden vanwege1 scheiden gezinsinkoms) kering). Daarvoor in d legde ze de voorwaarde straf op. de-Dorp. „Het is een rustig dorp. Ik kom uit de stad en mis de drukte een beetje. Ik ben in Den Haag, Amersfoort en Delft geweest. Daar heb je een heel ander publiek. Afstandelijker, dat wel. Hier in Hazerswoude zijn de mensen erg begaan. Ik denk dat 95 procent van de klanten mij wel vraagt wat ik nu ga doen." Spraakmakend Inmiddels zijn de twee vertrek kende en de ene nieuwe super markt spraakmakende onder werpen in het dorp geworden. In het drukbevolkste, westelijke deel van Hazerswoude-Dorp is beroering ontstaan omdat de nieuwe winkel aan de andere kant van de steeds drukkere Gemeneweg komt te staan. Ook Didi Janssen snapt niets van de gekozen plek. „Het is prachtig dat alle winkels hier aan de oostkant zijn geconcentreerd. Maar niemand staat er kenne lijk bij stil dat het meeste pu bliek aan de andere kant woont. Ouders kunnen hun kinderen van een jaar of zes, ze ven niet meer om een bood schapje sturen. De gemeente moet daar verdomd snel iets aan doen." De peperdure ondertun neling van de Gemeneweg staat al jarenlang hoog op het wen- senlijstje van Rijnwoude. De ge meente heeft al diverse malen bij de provincie aangeklopt voor subsidie, maar zonder re sultaat. Voor Janssen is dat geen excuus. „Wat is nou 25 miljoen gulden voor een ge meente op een zo'n groot risi co? De gemeente staat ergens voor, dan moet ze daar ook de gelegenheid voor scheppen." den haag hans jacobs vervolg van voorpagina In 1997 heeft het Rijk de ver deelsleutel voor uitkeringen uit het gemeentefonds gewijzigd. Sommige gemeenten in de re gio gingen er daardoor fors op achteruit, terwijl andere juist flink wonnen. Door het voorstel van het kabinet de verdeelsleu tel opnieuw te wijzigen, komen winst en verlies weer anders te liggen. Hieronder een over zicht. Leiden hoort bij het. selecte ge zelschap van 'dubbele verlie zers'. Als enige gemeente in de regio gaat zij er door beide her ijkingsoperaties op achteruit. In 1997 moest de gemeente bijna 5,4 miljoen gulden inleveren. Daar komt nu 7,1 miljoen bij. Leiden krijgt uit het gemeente fonds overigens een bedrag van 196 miljoen gulden. Leiderdorp ziet de eerdere kor ting uit het gemeentefonds bij na helemaal verdwijnen, van 1,41 miljoen gulden minder tot een korting van nog maar 530.000 gulden. Een 'extraatje' voor de armlastige gemeente van 879.000 gulden. Oegstgeest moest flink inleve ren: 3,4 miljoen. Die korting is teruggebracht tot 2,24 miljoen. Warmond is bij de nieuwe ope ratie spekkoper. In plaats van de bezuiniging van 3,7 ton krijgt de gemeente erj bij. Ook Ter Aar profiteert herverdeling. De g hoeft geen 385.000 in ren, maar krijgt in pla| van 119.000 gulden erbj Voorschoten krijgt er joen gulden bij. Dat is noeg om de aanvanke| ting van 3,85 miljoen cj te maken. Zoeterwoude blijft bel de grootste verliezers herziening van het g^ fonds. De gemeente 1997 1,8 miljoen geko herberekening is dat n minder: 1,7 miljoen gu Ook Wassenaar steeds pijn lijden. De a lijke korting van 11,4 grilden wordt nu een ring van 10,6 miljoen. Alkemade gaat er de der op achteruit. De kc 1,39 miljoen wordt eer dering van bijna 710.0C Ook Jacobswoude k met een halve kortinj zuiniging van 1,23 wordt een korting van Voor Alphen aan den andert er niet zo vee meente krijgt in tota; gulden minder. Rijnwoude krijgt er bedrag bij, maar mof tijd 2,2 miljoen inlever hazerswoude-rundijk Het is nog niet bekend wat de nieuwe bestemming van de vleeswarenfabriek Offerman wordt, als die het komend voor jaar dichtgaat. Directeur B. van Leeuwen zegt nog geen actie te hebben ondernomen om de verouderde fabriek te verkopen. „Dat heeft voor ons geen priori teit. Onze grootste zorg is dat alle 85 medewerkers zich lekker gaan voelen in de vestigingen in Aalsmeer, Oss of Zoetermeer. De fabriek is maar een stuk be ton." Wethouder F. Uljee van Rijn woude zei vorige week in een commissievergadering contact te willen opnemen met Offer man over de aankoop van het complex dat tegen de Oude Rijn is gelegen. Hij zou op die plek het liefst woningen, groen of recreatie willen ontwikkelen en kreeg daarbij de meer politici. Van Le< vanochtend nog geei te hebben gehad m< meente. Overigens heeft de mingsraad van Offer nog niet neergelegd b ting. Deze week buigt nemingskamer van rechtshof in Amsteri over de adviesaanvra; directie aan de OR. De er niet mee eens dat een advies werd gevr de sluiting nadat het was genomen. De sluiting is een de overname van door de Zwanenbf Group. Door de fusie ferman met in totaal nemers en Zwanen 700 werknemers ont van de grootste vleesi ducenten in Nederlan

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20