Leidsch Dagblad Museum De Lakenhal kan uitbreiden Familie gelooft in onschuld van verdachte babymoord Leemhuis komt verder onder druk Stille tocht tegen geweld Leiden krijgt weer minder geld van rijk Ouders en oom zetten zusjes aan tot ontucht gignort, BEL: 071-5128030 DE WERELD OM U HEEN. OENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 'Is n enland inland luren Kunst omie NR. 42118 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 17 Leidse raad akkoord met plan voor Meelfabriek 18 Opknapbeurt slaat gapend gat in Katwijks Badcentrum Vluchtelingen vertellen ouderen uit Warmond hun levensverhaal 21 Nieuwste album Frans Bauer uit het niets op nummer één 23 PSVin mineur na verlies tegen Glasgow Leiden neemt Scheltema-complex over van projectontwikkelaars [uifje vereeuwigd p postzegel tr Post brengt op 8 oktober iee postzegels uit met de bphelden Kuifje, Bobbie en pipitein Haddock van teke- »ar Hergé. De afbeeldingen imen uit Mannen op de rin (1954) en tonen de eer stappen van de stripfigu- h op deze planeet. De uitgif- ivalt samen met de Stripda- Jn Den Bosch, die 9 en 10 ok- per worden gehouden in de abanthallen. Irgernis over itspraken Pronk )A en WD zijn woedend er uitspraken van PvdA-mi ster Pronk (VROM). Hij heeft Itiek op het beleid van zijn (volgster Herfkens (PvdA), fe het volgens hem verkeerd npakt als minister voor ont- kkelingssamenwerking S). Het CDA vraagt vandaag ji spoeddebat aan. De WD kdt Pronks uitlatingen 'mis- latsf. j»ina3 ok op bezoek in robleemwijk VS fmier Kok heeft gisteren bezoek gebracht aan Har- n, een fameuze achter- ndswijk in New York. Hij tocht daar enkele projecten bedoeld zijn om de wijk uit i slop te krijgen. Volgens k is er weinig overeenkomst !t Nederland. „Zelfs de lotste Nederlandse steden |)ben niet zo'n mate van paupering meegemaakt." pna7 oskou verijdelt stien aanslagen wijl Rusland steeds verder strikt raakt in het Tsje- ense moeras, had de rege- in Moskou gisteren ook beetje goed nieuws. De goperatie' die na de recen- omaanslagen op flats werd onnen, heeft aanzienlijk dtaat gehad. Zo zouden ien andere aanslagen zijn rkomen. ina7 ije gasmarkt st kapitalen liberalisering van de gas- koop gaat de staat de ko- jide jaren kapitalen kosten, belijk zelfs twee miljard, (heeft de Algemene Reken- becijferd. De Gasunie Jkt op de vrije markt twin- procent van de eigen markt Jt te raken aan buitenland- pncurrenten. na 9 Je uwe aanpak ?denherdenking minister-president, de ^És van staven en andere au- eiten zullen voortaan op 4 op de Dam in Amsterdam ten wachten tot de oor- U betrokkenen hun kransen B>en gelegd. Alleen de Ko- [in en prins Claus mogen lachtoffers voorgaan in de Cnale Herdenking. Dat het Nationaal Comité 4 d mei afgesproken met de ^chillende organisaties van etsmensen en vervolgden. Stedelijk museum De Lakenhal in Leiden krijgt de zo ge wenste uitbreiding. De gemeente neemt hiervoor het Scheltema-complex tussen de Oude Singel en de Lam mermarkt over van eigenaars en projectontwikkelaars Boy van Dijk en Leo Hartman. Beide partijen zetten gis teren hun handtekening onder het akkoord. het museum, een rij huizen aan de Lammermarkt. Maar het ge meentebestuur ziet daar liever een megabioscoop of disco theek verrijzen. Twee opgewekte wethouders, A. Pechtold (cultuur) en T. van Rij (ruimtelijke ordening), maakten gisteren in de namid dag het nieuws bekend. „Ik ben LEIDEN ROBBERT MINKHORST De gebouwen aan weerszijden van de Marktsteeg en aan de Lange Scheistraat vormen voor De Lakenhal vrijwel de laatste mogelijkheid om de oppervlak te van het museum te vergro ten. Het enige alternatief was tot gisteren de achterkant van DEN HAAG ANP De Zuid-Hollandse Commissa ris van de Koningin Leemhuis- Stout heeft zich voor steun in de Ceteco-affaire gewend tot haar WD-partijgenoot Koning. De oud-president van de Alge mene Rekenkamer Koning was in eerste instantie gevraagd om de onafhankelijke onderzoeks commissie te leiden. Hij zag daar vanaf, omdat er volgens hem een link werd gelegd tus sen zijn politieke kleur en die van Leemhuis. De commissie Van Dijk, die de bankiersrol van de provincie Zuid-Holland heeft onderzocht, presenteert vrijdag het eindrap port. Daarin wordt ook de rol van Leemhuis belicht. De ge schorste ambtenaar Baarspul vertelde gisteravond in het tv- programma NOVA dat de com missaris meer dan honderd le ningen in miljoenenhoogte heeft getekend. „Ik neem niet aan dat ze die leningen blinde lings heeft getekend", zei de kasgeldbeheerder. De toch al benarde positie van Leemhuis komt door deze ontboezeming verder onder druk te staan. De commissaris heeft namelijk steeds volgehouden dat ze de leningen en schuldbekentenis sen vrijwel ongelezen van haar handtekening voorzag. De provincie Zuid-Holland heeft volgens Baarspul ook ge bankierd met geldleningen van het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam en de universiteiten van Amster dam en Utrecht. Ook zou hij gebankierd hebben met geld van de gemeente Alphen aan den Rijn en de provincies Gel derland en Noord-Brabant. Meerdere gemeenten hebben volgens Baarspul ook boter op het hoofd. Zo zouden Utrecht, Huizen, Almere, Arnhem en Rotterdam zelf met kasgeld hebben gespeculeerd. Baarspul zei in de uitzending zich bedonderd te voelen door de politieke en ambtelijke lei ding van het provinciehuis. Zijn leidinggevenden, de Zuid-Hol landse politiek en de ministe ries van binnenlandse zaken en financiën waren volgens hem van de handel in leningen op de hoogte. Gedeputeerde Sta ten besloten de kasgeldbeheer der vorige maand te schorsen. erg blij en trots", zei de laatste, „want we hadden toch al enke le jaren de wens om De Laken hal uit te breiden." Van Rij: „Hiermee steken we onze nek ver uit." Directeur J. Bolten van De Lakenhal reageert eveneens verheugd. „Ik ben tevreden. De eerste belangrijke stap is gezet. Buurmans huis is maar één keer te koop. Als dit niet was doorgegaan, was de moed me in de schoenen gezonken." Leiden betaalt geen geld voor de panden, maar ruilt deze met het oude zuivelstation in de Vreewijkstraat, een complex op de Garenmarkt en twee wonin gen aan de Zoeterwoudsesin- gel. De waarde van het Schelte ma-complex en de aangrenzen de panden is getaxeerd op zo'n vijf miljoen gulden. De gebou wen die Van Dijk (directeur van aannemersbedrijf Jobo) en Hartman ervoor terug krijgen, vertegenwoordigen dezelfde waarde. De plannen die Leiden heeft met het gebouw aan de Garenmarkt (een vroeger depot van Naturalis) en met het zui velstation voert Jobo nu uit. Dat betekent dat daar appartemen ten komen. In het zuivelstation komt bovendien op de begane grond een kinderdagverblijf. Het is om verschillende rede nen een opvallende overeen komst die Leiden met Van Dijk en Hartman heeft afgesloten. Het zag er aanvankelijk hele maal niet naar uit dat de ge meente in het bezit kon komen van het complex. De vorige ei genaar weigerde de gebouwen namelijk aan Leiden te verko pen. Tegelijkertijd is de ruil die de gemeente aangaat met de projectontwikkelaars bijzonder. Een ruil van deze grootte komt vrijwel nooit voor. De wethouders Pechtold en Van Rij vinden het Scheltema- complex de ideale plek om de KLOPPEmm DEN HAAG De vader van Joes Kloppenburg was gisteren één van de tweeduizend men- overhandigde een delegatie van de Stichting Gorcum Tegen Geweld een petitie aan mi- sen die meeliep in de eerste nationale stille tocht tegen geweld. Achter spandoeken met nister Korthals van justitie. Onder de prominenten waren Catherine Keyl, rabbijn Avra- namen van slachtoffers en met geknakte witte rozen in de hand trok een sliert scholie- ham Soetendorp en schrijfster Yvonne Keuls. foto anp Raymond rutting ren, tien burgemeesters en prominenten van het Malieveld naar het Binnenhof. Daar Warmond zet verlies om in winst DEN HAAG/LEIDEN HANS JACOBS Leiden krijgt na 2001 opnieuw minder geld uit het gemeente fonds. De door minister Peper (binnenlandse zaken) en staats secretaris Vermeend (financiën) voorgestelde nieuwe korting bedraagt vijftien gulden per in woner oftewel 1,7 miljoen gul den. Leiden behoort daarmee tot een select groepje Neder landse gemeenten, dat zowel in 1997 als nu bij de herziening van de uitkeringen wordt ge kort. Bijna alle andere gemeen ten krijgen meer geld in verge lijking met twee jaar geleden. Warmond komt er in deze regio nog het beste vanaf. De korting daar is omgezet in een extra uitkering van 269.000 gulden. Twee jaar geleden zijn de bij dragen die gemeenten van het rijk krijgen aangepast. De ver deelsleutel was namelijk verou derd. Het gevolg van die nieu we verdeling was voor veel ge meenten wel dat er minder geld uit Den Haag binnenkwam. In een aantal gevallen, zoals bij Wassenaar en Haarlemmer meer (beide 436 gulden per in woner minder), zelfs heel veel minder. De herziening van het ge meentefonds was echter nog niet volledig. Nu is ook gekeken naar de gemeentelijke uitgaven voor wegen en water, openbare orde en veiligheid en milieu. Er is bijvoorbeeld beter rekening gehouden met de slechte ge steldheid van de bodem in be paalde gemeenten. Een zachte bodem betekent bijvoorbeeld dat wegen vaker moeten wor den gerepareerd. De herverde ling van nu - die overigens nog door het parlement moet wor den goedgekeurd - heeft tot ge volg dat veel kortingen uit 1997 weer wat worden verzacht, en dat veel 'winnaars' weer wat moeten inleveren. De extra korting op het ge meentefonds kwam voor Lei den als een tegenvaller. „Aan vankelijk zag het ernaar uit dat we goed weg zouden komen", vertelt waarnemend-wethouder financiën Jan Laurier. „Maar uiteindelijk bleken we toch ne gatief uit te komen doordat het historische water in de binnen stad minder zwaar meewoog." Laurier blijft hopen op een gunstiger uitslag. „We zullen ons best doen om Den Haag te overtuigen van het belang van historisch water in de binnen stad." Overigens rekent Leiden de komende jaren op driehon derd miljoen gulden uit een an der potje van het rijk: het grote- stedenbeleid. Pagina 17: Winnaars en verlie zers in Leidse regio ENSCHEDE GPD 21 -8,9 of en Samenleving16 irek van de Dag2 itura/Strips10 ingen24 15,17,18,19,20 'programma's11 schede. Het politieonderzoek richtte zich vervolgens op het opsporen van andere ver meende slachtoffertjes in zo wel vroegere woonbuurten in Enschede als in Oldenzaal, waar beide zusjes onderwijs hebben gevolgd. Op basis van verklaringen is het de politie duidelijk ge worden dat de ouders en de oom van de twee zusjes een prominente rol hebben ge speeld. Volgens de politie hebben de ouders en de oom Deborah en Melissa in hun woning aangezet tot het ple gen van ontuchtige handelin gen met andere kinderen. Het verdere onderzoek moet uit wijzen of de ouders en de oom ook zelf ontuchtige han delingen hebben gepleegd. De nieuwe collectie is weer binnen! damesmode ELEGANCE IN ALLE MATEN Taatedam 8-12 - Katwijk a. Zee Nog geen abonnee? uitbreiding van De Lakenhal te verwezenlijken. De bestuurders denken dat van de verwaarloos de hoek in de binnenstad iets moois te maken valt. Een ver dubbeling van de ruimte voor het museum zit er niet in, maar een forse groei toch zeker. „Het gebied ademt nu nog weinig sfeer uit. maar heeft wel veel potentie", vindt Pechtold. „Het is een bijzonder monumentale omgeving. Bovendien is het een belangrijke entree voor de stad." Pagina 21: Leiden wil 'gedurf de' uitbreiding De Lakenhal HET WOORD IS AAN Filipijns spreekwoord In de gesloten mond komt geen vlieg binnen. bewolkt-en r LSS veel Buten Jt '1717° "717° 10716° nctrsSg 70% 80% 70% teitojn 30% 20% 30% Italiaanse regering wil af van superprijs ROME HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Goklustige Italianen kunnen vanavond voor de laatste keer hun geld inzetten voor een Su per Prijs in de Superenalotto. De gelukkige die zes van de ne gentig nummers juist voorspelt, wordt ruim 104 miljoen gulden rijker. De centrum-linkse rege ring vindt dat een waanzinnig bedrag. Per decreet zal deze week worden bepaald dat de hoofdprijs in de lotto voortaan 'slechts' ongeveer zestig mil joen gulden mag zijn. Lotto-organisator Sisal is in alle staten. Gevreesd wordt dat de 'Superena' zijn aantrek kingskracht zal verliezen, want gigantische prijzen trekken gi gantische inzetten aan, is de re denering van Sisal. En de rege ring werd voorgerekend dat de twee lotto-trekkingen per week dankzij de kansspelbelasting de schatkist vorig jaar injecteerden met ruim veertien miljard gul den. Fikse korting van overheid op zuinig apparaat DEN HAAG ANP Kopers van milieuvriendelijke apparaten ontvangen met in gang van 1 januari een korting bon. Bij de aanschaf van was machines eh grote koelkasten met het zogeheten A-label kan dat de klant een voordeel van enige honderden guldens ople veren. Staatssecretaris Vermeend (financiën) heeft een lijst opge steld van apparaten en de sti muleringspremies die daarbij horen. Wie zijn woning ener giezuiniger maakt, kan ook op een dergelijke milieucheque re kenen. Kopers ontvangen bij de ap paratuur de kortingsbon die zij kunnen inleveren bij het plaat selijke energiebedrijf. Zo kan de premie bij de aankoop van een wasdroger-combinatie oplopen tot 450 gulden. Milieuvriende lijke koelkasten, vriezers en vaatwassers zijn goed voor een korting van honderd gulden. De politie heeft de ouders en een oom aangehouden van twee jonge zusjes van dertien en elf jaar uit Enschede die tientallen kinderen hebben misbruikt. De vader (46) en moeder (41) worden er even als de oom (39) van verdacht dat ze Deborah en Melissa hebben aangezet tot het ple gen van ontuchtig. Bij de po litie zijn 75 slachtoffertjes, va riërend in leeftijd van twee tot negen jaar, békend. De geruchtmakende on- tuchtzaak kwam in mei aan het rollen door de aanhou ding van de twee zusjes op verdenking van misbruik van kinderen in hun toenmalige woonwijk Boswinkel in En- WASKEMEER GPD Het éénjarige meisje Risanne Tingen uit Appelscha kan on mogelijk vermoord zijn door een 29-jarige vrouw uit Waske- meer. Dat zegt de vader van de verdachte, die vrijdag in een kapsalon werd opgepakt. „Ze heeft een waterdicht alibi. Ze was gewoon thuis." De familie verwijt het openbaar ministerie in Leeuwarden onzorgvuldig handelen. De rechter-commissaris heeft inmiddels de inverzekeringstel ling met drie dagen verlengd. De officier van justitie verdenkt de vrouw van 'moord cq dood slag'. „Er is een redelijk ver moeden", aldus woordvoerder Michiel Severein. De vader zegt wel te weten waarom de vrouw is opgepakt. Vijf maanden geleden raakte ze zelf haar dochtertje kwijt. De baby stierf een wiegendood. „De manier waarop ze haar ei gen verlies verwerkt, speelt in haar nadeel." Zo bezoekt de vrouw nog iedere avond het graf van de baby. Samen met haar man steekt ze er een kaarsje aan. Ook doet de vrouw soms alsof haar kindje nog leeft. Twee rechercheurs bezoch ten de vrouw vorige week op haar werk in Waskemeer. Ze doet de administratie op het bedrijf van de familie. „Ze ver telde haar verhaal. Natuurlijk was bij haar de hele film weer gaan draaien door de dood van de baby van haar vriendin. Ze was heel emotioneel. Dat maakte haar verdacht. Maar andere aanknopingspunten heeft de politie niet." De moeder van de om het le ven gebrachte baby, Johanna de Boer, was en is een goede vriendin van de verdachte, be nadrukt de familie. De vrouwen kennen elkaar vanaf de tijd dat ze samen naar de middelbare school in Drachten gingen. Toen de verdachte hoorde van de babymoord, reed ze hals over kop naar Appelscha om haar vriendin bij te staan. De vader: „Niemand heeft wat aan haar gemerkt. Ik ben gedrags therapeut geweest en als zij zo iets gedaan had, was mij zeker iets opgevallen." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:Voorletters: M IV 'Tel: controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: 1 Per maand Per kwartaal 'Öautomalisch (f. 96.90) automatisch f 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) X Leidsch êzÈ Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1