Fethouder weer zwaar onder vuur Politiek Leiderdorp eist ouderenwerker Vlietland College wordt ingrijpend gerenoveerd 'Nee, ik heb geen mand waar een slang uitkomt' i>uw van school belgeest van start Regio Kinderopvang Wassenaar uitgebreid ENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 'IJS nderscheiding brandweermannen stgeest Twee Oegstgeestse brandweermannen kreeg gister- nd in de brandweerkazerne een onderscheiding van burge ester E. Timmers. Hoofdbrandwacht G. Verhagen kreeg een medaille van de gemeente, vanwege zijn afscheid na een nstverband van 28 jaar. Brandmeester A. Nek werd benoemd lid in de orde van Oranje Nassau. Hij verlaat het brandweer- ps na een dienstverband van 32 jaar. i iempen trekt boetekleed aan y i stgeest icier Wethouder G. Kempen (CDA) trok gisteravond het 'tekleed aan voor haar recente uitspraak, dat breken met de :ekmuziekschool Oegstgeest vijf miljoen gulden zou kosten, blijkt niet te kloppen: uitstappen kost Oegstgeest hooguit miljoen. Opheffen van de streekmuziekschool zou in totaal miljoen gulden kosten. „Dat bedrag moet je over een be- van 1de verdeelsleutel opsplitsen en dan komt er uit dat Oegst- 'em st ongeveer eenzesde van het bedrag zou moeten betalen." eennpen stuitte op de fout na aanhoudende kritiek van het D66- v dslid A. Koningsveld. Die geloofde Kempen niet. et indel vaart niet in Book of Records loet mond» Niet de gondelvaart in Warmond, maar die in Maas- :ht komt in aanmerking voor vermelding in het Guinness' s k of Records. Organisator Nico Ouwehand van de War- nde ïdse Schippertjesdagen hoopte onder het kopje 'grootste delvaart' een record te boeken, maar de 167 deelnemende :n bleken niet voldoende. In Maasbracht was op dezelfde 12 september, een gondelvaart met 238 boten. Ouwehand ve niet- ..Welnee, je gaét ervoor en het is leuk als je het haalt, gen it het was een geslaagd evenement." Of de organisatie vol- d jaar weer een poging waagt weet Ouwehand nog niet. ude imeentegroen in de uitverkoop j rdorp Leiderdorpers die stukjes gemeentegroen huren t ;ten de grond kopen of teruggeven. De gemeente doet het in in de uitverkoop. De huurovereenkomsten kosten teveel administratie en de gemeente wil de grond niet terug ben omdat het onderhoud duur is. De huurders krijgen de ld daarom met 40 procent korting aangeboden: 180 in J( ts van 300 gulden per vierkante meter. Leiderdorpers die ip jes groen stiekem hebben ingepikt krijgen ook - eenmalig - eus de grond te kopen of terug te geven. Zij krijgen maar 30 :ent korting. De prijzen gaan na 18 maanden omhoog. >ziekte velt bomen Wassenaar 5enaar Achttien iepen in de Wassenaarse wijk De Kieviet ten om, omdat ze zijn aangetast door de iepziekte. Om te komen dat andere bomen ook worden besmet verwijdert emeente ze volgende week. Op de vrijkomende plekken t de gemeente volgend voorjaar nieuwe, 'gelijkwaardige jkoi nsoorten', zoals eiken, beuken, lindes of esdoorns. Vorig Wl moest Wassenaar ook al een grote hoeveelheid zieke bo- kappen. 'utale dief s iscHOTENEen 81-jarige bewoonster van de Raadhuislaan in schoten was gistermiddag te beduusd om iets te onderne- plotseling een vreemde vrouw in de woonkamer die voor haar neus haar portemonnee begon leeg te ha- b Daarna liep de vrouw doodleuk het huis weer uit. Ze moet binnengekomen door de achterdeur. Deze stond open. uterspeelzaal viert feest j ischoten Het is zaterdag 9 oktober feest bij de Rudolf Stei- 'euterspeelzaal aan het Burgemeester de Koolplantsoen in schoten. De kinderopvang viert een dubbel lustrum. De ijj mesgroep bestaat tien jaar en de peuterspeelzaal 15 jaar. '°n 10.00 en 12.00 uur kunnen kinderen deelnemen aan al- activiteiten. Ook kunnen ze kijken naar het poppenspel rollende appeltje'. Tegen deze achtergrond kunnen ouders nderen kennis maken met het Vrije School-onderwijs. k in maart bij kaarslicht in kasteel schoten Vanwege het grote s s wordt het aantal rond- cigen bij kaarslicht in Kasteel Duivenvoorde uitgebreid. De iS éeling is voortaan zowel aan het begin van het seizoen, in t, als in oktober deze speciale rondleidingen te houden. De >r rondleidingen bij kaarslicht van volgende week zitten al naai vol: per avond bezoeken 350 mensen het kasteel. Wie c kaartje heeft en Duivenvoorde toch wil bezoeken, moet ken tot 1 mei. Dan gaat het kasteel weer open voor het pu- Groepen kunnen - op afspraak - terecht vanaf 1 april. vvijswethouder H. Steens tola !istermiddag het startsein p m voor de bouw van een basisschool in de ;eestse nieuwbouwwijk est. Naar verwachting is ïool eind volgend jaar ^school maakt onderdeel i het bouwplan Unicum, "jUn ontwerp is van archi- 1. Hertzberger. Basis leerlingen uit Poelgeest, omenteel in de nieuwe noodgebouw van de 'Jare basisschool Ouden- kkesprong les krijgen, woonden het slaan van de eer ste paal bij. Ook hun schoolge nootjes uit het hoofdgebouw aan de Frans Halslaan waren aanwezig bij de officiële hande lingen van wethouder G. van Eisen (woningbouw) en H. Steens (onderwijs). Na het slaan van de eerste palen lieten de kinderen 250 ballonnen de lucht ingaan. Unicum bestaat uit 34 wo ningen, die variëren in de prijs klasse van 420.000 tot 535.000 gulden. Alle huizen zijn al ver kocht. Daar aan vast zit het schoolgebouw, dat acht klassen telt en ruimte biedt aan 250 leerlingen. Vluchtelingen vertellen Warmondse ouderen hun verhaal warmond» suzanne b „Schrik niet. Wat u nu te horen krijgt klinkt be hoorlijk scherp. In de Sahara hebben ze geen ver sterkers." De Warmondse ouderen in Mariën- gaerde lijken niet van hun stuk door de harde muziek in de zaal. Voor hen zit de Syrische muzi kant en vluchteling Ali Achkouder, die Bedoeï- nenliederen speelt op de dubbelfluit. Ali voert een ingekort stuk uit van een beroemde Arabi sche artiest die tientallen nummers heeft ge schreven van elk veertig minuten. „Zoveel tijd is niet: u krijgt dus maar een korte indruk", zegt de Veertig Warmonders luisterden gistermiddag met volle aandacht naar Achkouder op een bij eenkomst over vluchten en vluchtelingen van de Stichting Welzijn Ouderen en Stichting Vluchte lingenwerk. Ze hoorden niet alleen het verhaal van de Syriër die vertelde hoe hij Nederlander was geworden, maar ook de verhalen van twee Bosnische vrouwen die uit Sarajevo vluchtten en in Warmond terechtkwamen. M. Vlahovliak vertelde hoe ze na drie jaar oor log in de Bosnische hoofstad had besloten om te vluchten. Haar zoontje was de belangrijkste re den dat zij en haar man weg wilden. Ze kon er niet meer tegen hem te horen vragen wanneer al les weer normaal zou worden. Weggaan was 'een klein beetje moeilijk', legde ze uit. Net als het ver blijf met het gezin in de opvangcentra in Deven ter en Limburg gedurende anderhalf jaar 'een beetje beter, maar ook moeilijk was'. Binnenkort is Vlahovliak vijf jaar hier en kan ze de Neder landse nationaliteit aanvragen. Dat is ze ook van plan want, zei ze: „De kinderen zijn hier gelukkig FOTO MARK LAMERS Het Vlietlandcollege krijgt er vier lokalen bij. Omwonenden bang voor verkeerschaos voorschoten Het Vlietland College ondergaat een ingrijpende verbouwing om de ds. Fortgensschool en de kinderopvang Voorschoten me dio volgend jaar te kunnen huisvesten. Bovenop de laag bouw komt een tweede etage van zo'n tweehonderdvijftig vierkante meter. Deze niedw- bouw biedt ruimte aan vier lo kalen die ondermeer gaan die nen als mediatheek, computer lokaal en speellokaal voor de onderbouw. Ook de buitenkant van het gebouw ondergaat een grondi ge renovatie. De muren, ramen, het dak en de vloer van de hoogbouw worden geïsoleerd. Dat gedeelte krijgt bovendien een nieuwe stuclaag. Ook de huidige laagbouw wordt op nieuw gestuct in een gele kleur. De komst van de basisschool en de kinderopvang noopt de gemeente tot verbetering van de verkeersveiligheid rond het Vlieüand College. Zo is het de bedoeling om de rijbaan van de Chopinlaan te verbreden en een nieuw looppad aan te leg gen naar de ingang van het voormalige Vlietland College. Om parkeerproblemen in de omgeving van de nieuwe school te voorkomen hanteert de gemeente een spreidingsbe- leid. Het is de bedoeling dat ou ders hun kinderen bij de drie schoolingangen gaan afzetten. De brug over de sloot bij de Grieglaan blijft in het plan ge handhaafd, opdat het verkeer van verschillende 'aanrijroutes' gebruik kan maken. Het fiets en voetpad aan de Van Beetho- venlaan ondergaat ook een ver andering, omdat het school plein groter wordt. In de nieu we opzet komt dit pad parallel te liggen aan het plein. De weg werkzaamheden beginnen op zijn vroegst in het voorjaar. De buurtbewoners van het voormalige Vlietlandcollege aan de Van Beethovenlaan in Voor schoten maakten in juni al dui delijk dat ze grote parkeerpro blemen verwachten door de komst van de kinderopvang en de basisschool. Ook zijn ze be zorgd over de verkeersveilig heid van de kinderen in de om geving van het pand. In tegenstelling tot middelba re scholieren worden jonge kin deren met de auto naar school gebracht, zo schreven de bewo ners deze zomer aan de ge meente. Op de Grieglaan, Gou- nodplantsoen, Chopinlaan en Bernard Zweerslaan dreigt vol gens hen een chaos te ontstaan, omdat deze straten te smal zijn voor parkeren aan beide zijden. De bewoners vrezen dat ou ders bij het brengen en halen van de kinderen hier parkeren, vanwege de brug die de ge meente gaat aanleggen over de sloot aan de Grieglaan. De be woners doen daarom een be roep op de gemeente om af te zien van deze brug. Er moet in Wassenaar zo snel mogelijk een vijfde buitenschoolse opvanggroep komen. Dat vinden burgemeester en wethouders in die gemeente. Zij stellen voor om de Stichting Kinderdagverblij ven Wassenaar (SKW) hiervoor een startsubsidie te geven van bijna 72.000 gulden. Op dit moment heeft de SKW zes groepen dag opvang en vier groepen buitenschoolse opvang. „Een groot deel van de kinderen uit de dagop- ijnsbeleid Kempen stelt niets voor' ij lei ijks >rp iest erna straatsma ;stgeestse wethouder G. (CDA) kreeg gister- opnieuw harde kritiek te Haar welzijnsbeleid >nder de maat, vinden al- ies. Eigenlijk is er hele- welzijnsbeleid, luid- conclusie tijdens een immissie waar de plan- r volgend jaar op de stonden. Vorig jaar ëmpen precies dezelfde .te horen toen ze haar isprogramma' presen- geduld is op", zo vatte adslid M. van den Bran- e kritiek van alle fracties Kempen is er niet in ge- een nieuwe subsidieme- op poten te zetten en plande bezuiniging van gulden door te voeren, hekelden de partijen het an een - eerder toe gezegd - minimabeleid en het feit dat de wethouder geen nieuwe plannen heeft. Met de excuses van de wet houder dat ze al geruime tijd geplaagd wordt door 'ernstige capaciteitsproblemen' op de af deling welzijn in het Oegst geestse gemeentehuis namen de fracties geen genoegen. Ook niet met haar toezegging dat er zicht is op het oplossen van de achterstanden in welzijnsbe leid. „Ik vraag begrip voor de achterstand", zei Kempen. „De zaken zijn in beeld en oplos baar, maar het is onmogelijk om alles gelijktijdig op te pak ken." Een veel te vaag verhaal, von den de fracties. Zij eisen dat de wethouder snel orde op zaken stelt en met plannen komt. Van den Brandeler: „Dit is een ont zettend verontrustende situatie, die maar voortduurt." A. Ko ningsveld, die voor D66 en als enig raadslid in de oppositie zit, sprak over een 'heel kwalijke' zaak. „Ik dacht dat we met de beleidsarme begroting van vo rig jaar al het summum hadden bereikt, maar nee hoor, dit jaar is het nog veel erger. We heb ben nu een welzijnsprogramma met nul-komma-nul voorstel len. Naar mijn gevoel zit er één wethouder in het college te sla pen. Want er gebeurt gewoon helemaal niets. Het staat stil." PrO-raadslid A. van Kempen noemde de situatie 'niet echt acceptabel', maar nam genoe gen met de uitleg van de wet houder dat er te weinig ambte naren zijn. „We zien het met le de ogen aan, maar het zij zo." Ook CDA-fractievoorzitter L. Poell nam 'zijn' wethouder on der vuur. De vraag is hoe lang je hier begrip voor hebt. Ergens op uw bureau moet toch een stappenplan zijn? En u moet toch prioriteiten stellen?" Kempen bleef rustig onder al le kritiek, die ze voor een deel onterecht vond. „Wat hier staat zijn geen beleidsarme zaken", zei ze over het welzij nspro- en tevreden en dan ben ik het ook." Ook mevrouw Juricic vertelde over haar wens om zich te laten naturaliseren. Juricic, advocate en gemeenteraadslid in Sarajevo, kwam vier jaar geleden per vrachtwagen aan in Nederland. In haar land kon haar gezin terecht, vertelde ze. De moslimgemeenschap wilde het gezin niet opne men omdat haar man katholiek is en andersom. „Opeens wilde iedereen alleen bij zijn eigen groep horen." De gedachte om oud te worden in Nederland doet haar geen pijn, zei ze. „Joegosla vië was mijn land en servo-kroaats mijn taal. Het Bosnië van nu is mijn land niet meer." Voor mevrouw Claassen was het gisteren een bijzondere middag. „Je hoort vaak over vluchte lingen, maar wanneer ontmoet je ze? Nooit. Het is indrukwekkend om het persoonlijke verhaal van deze mensen te horen: waar ze vandaan ko men en waarom ze gevlucht zijn." Een andere Warmondse sloot zich daar van harte bij aan. „In de krant lees je vaak negatieve dingen over vluch telingen. Ik vind het fijn om dit positieve verhaal te horen. Ik kan me voorstellen dat je doodonge lukkig bent als je in een ander land opnieuw moet beginnen, maar je moet tóch verder. En de ze mensen hebben dat gedaan." De Syrische Nederlander Achkouder kreeg heel wat vragen op zich afgevuurd. 'Hoe bent u ge vlucht? Wat kon u meenemen? Woont uw familie nog daar?' „Ik ben gevlucht met hulp van Am nesty International, zonder koffer maar alleen met de muziekinstrumenten die ik bij me heb. Ja, mijn familie woont nog in Syrië en nee, ik heb geen mand waar een slang uit te voorschijn komt. Geeft niks dat u dat vraagt: u bent de eer ste niet in Nederland." 'Er moet nü een beslissing worden genomen Politiek Leiderdorp wil dat burgemeester en wethouders snel besluiten een ouderenwerker aan te stellen, zodat die op 1 januari kan beginnen. Verantwoordelijk wet houder P. Kolman (WD) wil wachten tot ze de senioren nota af heeft, maar dat kan ze na alle getreuzel niet meer maken, vinden alle raadsfracties behalve haar eigen WD. „Het is beleidsmatig mischien juist om te wachten, maar soms moet je praktisch zijn", verwoordde O. Mc- Daniel van coalitiepartner PvdA gisteren tijdens de raadscommissie voor welzijn het toenemende ongeduld. leiderdorp» afkev De roep om een ouderenwerker klinkt al lange tijd in Leider dorp. Net als in andere ge meenten slaat de vergrijzing toe, maar Leiderdorp ligt in de voorzieningen voor die bevol kingsgroep achter. Daar is ie dereen het over eens, zoals ook blijkt uit de verkiezingspro gramma's en het collegepro gramma. Het probleem is dat de beloofde seniorennota maar uitblijft. En Kolman wil dat be leidsstuk niet loskoppelen van de aanstelling van een profes sionele kracht. Zo wil ze kijken wat de zorgmarkt zoal te bieden heeft. Dat betekent dat de nota er op z'n vroegst komende zo- De politieke tegenstand tegen die houding bleek gisteren groot. Al was het alleen maar omdat de seniorennota er al lang had moeten zijn, en er daarom weinig vertrouwen be staat dat die komende zomer wél klaar is. Kolman stak op het punt van de vertraging de hand in eigen boezem, maar verze kerde dat de vrees van de raad ongegrond is. Voor het overige wilde ze niet verder gaan dan te beloven, dat ze 'de suggesties van de raad mee zal nemen'. Dat waren er nogal wat, maar allemaal kwamen ze op hetzelf de neer: het geduld van de ou deren en de ouderenorganisa- ties mag niet langer op de proef worden gesteld. Zeker niet ge zien het feit dat de laatste er van hun kant alles aan hebben gedaan om de langverwachte nota op tijd tot stand te helpen brengen. Vertegenwoordigers van die organisaties, waaronder het nieuwe Pluspunt dat het ouderenwerk moet gaan uit voeren, waren ook nu weer aanwezig om de dringende noodzaak van een professione le kracht te onderstrepen. D66 kwam met het idee om per 1 januari tijdelijk een oude renwerker aan te nemen. In de tussentijd kan de wethouder dan werken aan haar nota. G. Hogervorst van collegepartij CDA had een andere oplossing: als 1 januari echt niet kan wor den gehaald, moet het maar 1 april worden. „Maar er moet wel nü een beslissing worden genomen. Heeft de wethouder nu nóg niet genoeg gegevens? Wat wil ze nog meer onderzoe ken en weten?" Geld kan het probleem niet zijn, betoogden verschillende fracties in navolging van vice- voorzitter De Bruin van Plus punt. Kolman had vorig jaar 50.000 gulden voor die organi satie gereserveerd om zich voor te bereiden op een meer uitvoe rende rol. Van dat geld is min der dan de helft uitgegeven. vang stroomt door naar de buitenschoolse op vang. Uitbreiding van het aantal plaatsen in de buitenschoolse opvang is daarom dringend ge wenst", aldus burgemeester en wethouders. Het is nog niet bekend wanneer de nieuwe groep kan beginnen, omdat het onderkomen eerst moet worden verbouwd. Ook moet nieuw personeel worden aangetrokken. „Al met al zou het nog wel eens een paar maanden kunnen du ren voordat de groep daadwerkelijk van start gaat", aldus B en W. gramma voor 2000 „Hier staan een aantal hele duidelijke zaken waarvoor we subsidie geven." Voor de rest deed ze een beroep op het geduld van de fracties. Kempen zegde voor volgend jaar een 'kadernotitie sport' toe, waarin allerlei zaken aan de or de moeten komen. En volgend voorjaar moet er duidelijkheid komen over de beoogde korting pp het welzijnsbudget. Door het ontbreken van de juiste subsidiemethodiek is het vol gens haar onmogelijk om die nu door te voeren. En mis schien is het wel helemaal niet haalbaar om 110.000 gulden te korten op de uitgaven. Dat wil ze de komende maanden on derzoeken. Alle welzijnsinstellingen in Oegstgeest krijgen volgend jaar precies dezelfde subsidie als dit jaar, wegens het ontbreken van een goede nieuwe subsidieme thodiek. s Leidsch DagbladARCHIEVIÜN ANNO 1899 Vrijdag 29 September LEIDEN - Zaterdag-avond zal om negen uren in de Stads- zaal de repetitie voor de ko- raalmuziek met zang gehou den worden, waarmede des morgens het 3-October-feest zal worden ingeleid. Koraalgezang, aangeheven door een groote menigte, is indrukwekkend en daarom herinneren we nog eens aan de repetitie, opdat zeer velen daaraan deelnemen, leder een, die zich daartoe geroe pen voelt, kan ter repetitie ko men en zoodoende medewer ken om in den vroegen mor gen plechtig het gezang in de omgeving van het gedenktee- ken van Leidens Ontzet te doen weerklinken. LEIDEN - Naar aanleiding van een adres van P. Th. Waasdorp, en 17 andere be woners van de Waardstraat, houdende verzoek om een lantaarn te doen plaatsen in die straat, deelen B. en Ws. den Raad mede, dat de Waardstraat het bijzonder ei gendom is van A. Smittenaar. Dientengevolge zijn geen ter men aanwezig om van ge- ANNO 1974 LEIDEN - De kinderen van de Leidse Antonius kleuterschool hebben een stag gepouwa. wiet zomaar een gem, maar Lemen. zoals net er Zaterdag 28 september LEIDEN/TEL AVIV - De drie Leidse studenten die al enkele weken in Israël worden vastgehouden waren op een missie voor de Palestijnse terroristische organisaties, zo heeft een woordvoerder van de Israëlische ambassade in Den Haag gisteren meegedeeld. De woordvoerder zei uit Tel Aviv bericht te hebben ontvangen dat het drietal - Paula Witkam (30), Margot Heinsbroek (27) en Wil lem Thierens (28) - bij hun arrestatie in het bezit was van brieven met gedetailleerde instructies voor het in elkaar zetten van bommen en andere explosieve materialen. Deze instructies moesten worden overhandigd aan de Palestijnse organisaties die actief zijn op de westelijke oever van de Jordaan. De twee vrouwen zouden inmiddels een bekentenis hebben afgelegd. Paula en Margot waren naar Syrië en Libanon gegaan om in opdracht van het Palestinacomité de bestede gelden van de in Nederland ingezamelde gelden te controleren. In Beiroet ontmoetten zij Willem Thie rens, die zij kenden via het Palestinacomité. Aanvankelijk werd het drietal gearresteerd omdat zij ervan verdacht werden tot een vijandelijke organisatie te behoren. Deze beschuldiging werd vol gens hun Israëlische advocate Felicia Langer later weer ingetrokken en vervangen door hulp aan een vijandelijke organisatie. Kort voordat de ambassade in Nederland van de details op de hoogte werd gesteld, verklaarden de autoriteiten in Tel Aviv dat zij over informaties beschikten die erop zouden wijzen dat de Palestijnse bevrijdingsorganisaties het Nederlandse Palestinacomité ge bruikt voor anti-Israëlische activiteiten. Inmiddels heeft een rechter in Jeruzalem bepaald dat het drietal voorlopig vijftien dagen in arrest moet blijven voor afronding van het onderzoek. De politie zou dit voldoende vinden om een acte van beschuldiging op te stellen. ■en ingevulde cheque (gei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19