Schoolzwemmen niet terug in Liss r 'Bouwen Nu' trakteert raad op Bronsgeest-taart Duin Bollenstreek Sassenheim en Lisse moeten fors inleveren Limonadefontein Woningbouwvereniging Voorhoi koopt aanleunwoningen Agnes Gapend gat in badcentrum Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 38,95 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 chef roza van der veer, 071-5356451, plv - chef wim van wanrooy. 071-53 Kortebaandraverij in Lisse lisse Morgenmiddag wordt op de Heereweg in Lisse de tradi tionele kortebaandraverij, vast onderdeel van de najaarsfeesten, gehouden. In verband met die kortebaandraverij is morgen een gedeelte van de Heereweg, tussen de Achterweg en de Laan van Rijckevorsel, afgesloten voor alle verkeer. De afsluiting duurt van 9.00 tot 21.00 uur. Beenwond voor bromfietser voorhout Een 18-jarige bromfietser uit Lisserbroek liep gister middag bij een aanrijding op de kruising van de Oosthoutlaan en de Jacoba van Beierenweg een beenwond op. Het ongeluk gebeurde toen een 58-jarige automobilist uit Voorhout de bromfietser geen voorrang verleende. De gewonde is naar het het LUMC vervoerd. Oud Mariniers naar schietdag lisse Leden van de vereniging Contact Oud Mariniers uit de Duin- en Bollenstreek doen op 21 oktober mee aan de jaarlijkse schietdag op de Leusderheide. De deelnemers vertrekken die dag 's ochtends om 07.15 uur per bus vanaf het VW kantoor aan de Grachtweg. Naar verwachting is de groep om ongeveer 18.00 uur weer in Lisse terug. Minder geld uit gemeentefonds duin- en bollenstreek hans jacobs Bijna alle gemeenten uit de Duin- en Bollenstreek krijgen minder geld uit het gemeente fonds, met uitzondering van Rijnsburg. Maar de korting op de jaarlijkse bijdrage uit het fonds is minder groot dan het rijk eerder had aangekondigd. Niet alle gemeenten zijn even gelukkig met de nieuwe herver deling. Vooral Sassenheim en Lisse moeten in de nieuwe situ atie fors inleveren. Dat maakte het ministerie van binnenland se zaken gisteren bekend. Lisse blijft flink inleveren, 115 gulden per inwoner in plaats van de eerder berekende 150 gulden. In totaal is dat 2,5 mil joen gulden, waardoor nog 22,6 miljoen overblijft. Sassenheim moest 2,6 miljoen gulden inle veren. Daar gaat nu 957.000 gulden vanaf, maar dat neemt niet weg dat de korting fors blijft. Noordwijk gaat er licht op vooruit. Dat wil zeggen dat de korting lager uitvalt dan eerder bekend is gemaakt: 70 gulden in plaats van 105 gulden per in woner. Noordwijkerhout ziet de korting gehalveerd worden: van 87 gulden naar 42 gulden per inwoner. Voor Voorhout wordt de pijn verzacht. De korting per inwoner gaat van 116 naar 42 gulden, een flinke winst dus. Katwijk mag niet klagen. De korting is bijna geheel verdwe nen. Er komt 772.000 gulden minder op een bijdrage van ruim 43,6 miljoen gulden. Rijnsburg krijgt iets meer van het Rijk dan voorzien. In plaats van 13,4 miljoen ontvangt het bloemendorp vanaf 2001 iets meer dan 14 miljoen gulden. Valkenburg behoort volgens minister Peper en staatssecreta ris Vermeend bij de grote 'win naars' van de nieuwe bereke ningen. Maar het is maar hoe je het bekijkt. De gemeente krijgt 486.000 gulden erbij, maar per saldo moet nog altijd worden ingeleverd: 393.000 gulden. Per inwoner betekent dat niet 246 gulden inleveren, maar 'slechts' 110 gulden. Haarlemmermeer blijft nog een geval apart. Het lange net van vaak smalle wegen en hun vele bruggen bezorgt de ge meente extra kosten. Binnen het kader van de nieuwe finan ciële verhoudingswet wordt daar op verzoek van de Tweede Kamer nog verder naar geke ken. Voorlopig levert de polder gemeente maar liefst 436 gul den per inwoner in, oftewel 48 miljoen gulden per jaar. Hillegom wordt ook gekort, maar iets minder dan eerst. Uit eindelijk krijgt de gemeente per inwoner 55 gulden minder, ter wijl het verlies eerst honderd gulden bedroeg. rijnsburg Het lijkt wel een limonadefontein, op de Rijnsburgse splitsing. Maar de gemeente heeft het uitgetest, en het water is niet kleverig. Een ro de kleurstof dan? Onbekend. Vast staat dat een of andere onverlaat het nodig heeft gevonden om 'iets' in de fontein op de hoek van de Oegstgees- terweg en de Rijnsburgerweg te gooien. Een ramp is het niet, want de gemeente was toch al van plan de fontein met ingang van deze week de winter stop in te laten gaan. „Ik vond het wel een opval lend kleurtje", taxeert wethouder C. van der Graaf het laatste staaltje fonteinvandalisme voorzichtig. „Anders is de fontein niet zo zichtbaar. We hebben er ook wel eens een andere kleur gezien. Er wordt zo veel in die fontein gegooid. Zeepsop, dan dit, dan dat." foto henk bouwman 'Vraag naar hulp is gevolg van gebrek aan bewegingsonderwijs lisse peter blok Het schoolzwemmen in Lisse dat per 1 januari 1996 is afgeschaft, wordt geen nieuw leven ingeblazen. Dat schrijft B. Blonk, hoofd van de gemeentelijke afdeling welzijn, in antwoord op een brief van F. van Trigt, mana ger van Sportfondsen Lisse BV. creëerd. „Als steeds minder kinderen kunnen zwemmen, wordt de kans op verdrinkingen groter." Volgens Van Trigt bevindt het bewegingsonderwijs zich al sinds de jaren tachtig in een neerwaartse spiraal. „De licha melijke opvoeding wordt steeds vaker aan de groepsleerkracht overgelaten. Over schoolzwem men wordt zelfs al helemaal niet meer gesproken. Dat heeft consequenties. Kinderen zijn hierdoor wat hun motorische ontwikkeling betreft enkel en alleen aangewezen op initiatie ven van henzelf of de ouders. Voordat een kind zelf initiatie ven neemt, is het de fase waarin de motoriek zich goed ontwik kelt meestal al voorbij." Vorige week pleitte CDA- raadslid J. van Zoest voor herin voering van het schoolzwem- gTGl tek L'kr blij! Lisse is volgens Van Trigt op dit moment de enige van achttien gemeenten waar Sportfondsen een accommodatie beheert, waar geen schoolzwemmen (meer) op het lesprogramma van de basisscholen staat. Dat kan volgens hem verstrekkende gevolgen hebben. Van Trigt legt een recht streeks verband tussen het ge brek aan bewegingsonderwijs en het groeiende aantal kinde ren dat een beroep moet doen op kostbare therapeutische hulp. Een slechte houding en beweging kan volgens Van Trigt ook tot ernstige gezondheids klachten op oudere leeftijd lei den. Daarnaast wordt volgens hem door het afschaffen van het schoolzwemmen een onvei lige situatie voor kinderen ge- men. Uit een eigen onder was Van Zoest gebleken ruim een kwart van de Lij basisschoolleerlingen van ven jaar niet kan zwemsto: „Zwemvaardigheid is eei misbaar element voor de heid en de ontplooiing vai jonge kind", vindt de CE)|| Vooral kinderen van alloclf ouders kampen volgens met een enorme achterstal Het door de gemeente s kol diëren van het zwemondc ^si is in Lisse afgeschaft n deb kerntakendiscussie. meenteraad vond het zwemmen geen directe ve n woordelijkheid van de gen t h< te, maar van de ouders zelf d Als voor een aantal oude financiering van de zwemlf >|j] van hun kinderen het probleem is, kunnen zij I gemeente aankloppen, drukt de hoogste ambtena n welzijn. „Wij hebben niet r niets een declaratiefonds, kunnen mensen die vanp minimuminkomen rondkomen een beroep ïf doen." 1 :ten id d jesj voorhout annette van der elst De twaalf aanleunwoningen bij Huize Agnes in Voorhout worden verkocht aan de Voorhoutse woningbouwvereniging. Met de overdracht van de bejaardenwoningen wil het bestuur van de stichting woonzorgcentra LAS, waarin de Agnes met De Schutse in Sassenheim en huize Lidwina in Warmond is verenigd, uit de schulden komen. Die schuld is het gevolg van een in 1980 aange gane lening van 7,5 miljoen gulden tegen tien procent rente voor de bouw van het bejaarden centrum en de woningen. De gemeente stond destijds garant. Het bedrag is inmiddels opgelo pen tot een bedrag van 14,5 miljoen gulden (in clusief rente), onder meer omdat op de lening niet werd afgelost. De LAS is niet de enige (zorg- Jinstelling die financiële problemen heeft als ge volg van een lening. Het ministerie van VROM heeft daarom een regeling voor het verstrekken van eenmalige subsidie in het leven geroepen. Dit kan een eenmalige afkoopsubsidie, overna mesubsidie of een saneringssubsidie zijn. Voor de LAS wil het Rijk een afkoopsubsidie van bijna één miljoen gulden verstrekken. tde de overheid bereid voor het resterend tekoinso saneringsregeling te treffen. Daaraan zijn w n kele voorwaarden verbonden. Zo moet d1' meente een bedrag van 50.000 gulden bijdi Volgens WD-wethouder P. van Riet (finai Iftl kan de, gemeente niet anders dan daarme koord gaan. „Ik heb er eigenlijk een vieze s van overgehouden. In gesprekken met het r terie heb ik gezegd me in een 'wurggreep' tf 1 len." Als het ministerie immers de subsidie ac"' verleent, moet de gemeente - als garant - b p.aa lissement voor het hele bedrag opdraaien. Ook de overdracht van de huizen aan d ningbouwvereniging is een voorwaarde vo<J verstrekken van de overheidsbijdragen, hoog het bod is dat de woningbouwverei voor de aanleunwoningen (met grond) hee eV_f gebracht, is niet bekend. Ook de gevolgen sc'1< de bewoners van de aanleunwoningen ziji™^ duidelijk. De woningbouwvereniging belo naar te streven dat de huren onder de huur; diegrens blijven. Overigens liggen de huren gen die grens aan. 'Vasthouden aan Groot Bronsgeest is Russische roulette' maruke den hollander De kersverse actiegroep 'Bouwen Nu' heeft tij dens de raadsvergadering gisteren voor het eerst een daad gesteld. College en raadsleden werden getrakteerd op taart. Speciaal voor de gelegen heid voorzien van een plattegrond van de nieuwe woonwijk Groot Bronsgeest, met de Van Berckel- weg als randweg er omheen. Want dat was de optie waar 'Bouwen Nu' zich sterk voor wilde maken. Op de tribune in de raadszaal maakte de groep dat ook met een groot spandoek duidelijk. Elke hoop op succes in die richting werd echter de grond ingeboord. Want de politiek schaarde zich in meerderheid achter een voorstel van burge meester en wethouders om weliswaar Groot Bronsgeest in de achterzak te houden, maar in principe toch te kiezen voor het door V. Salman van het CDA en G. Duindam van NB bedachte al ternatief. Daarbij gaat het om het bouwen van twee aparte wijkjes in Bronsgeest-zuid en Offem- zuid. Ook werd besloten een externe projectcoör dinator aan te stellen. Volgens het college en een in de arm genomen deskundig adviseur, leidt het alternatief met vrij grote zekerheid tot een snellere start van de nieuwbouw dan het oorspronkelijke plan. Ge sproken wordt over december 2000 als het mee zit. Terwijl in het andere geval in april 2001 wel licht gebouwd kan worden. Maar dat kan ook, af hankelijk van de bezwaren, een jaar later wor den. Groot struikelblok bij de ontwikkeling van Groot Bronsgeest is de Van Berckelweg. Er is het probleem dat de gemeente de weg buiten de door de provincie goedgekeurde bebouwings- grens heeft geprojecteerd. Gaat de provincie daar niet mee akkoord, waar het naar uitziet, dan kun nen er zo'n veertig woningen minder worden ge bouwd. Daarnaast is er het felle verzet van de werkgroep 'Behoud van Berckel' tegen het om leggen van de weg. Wordt de omlegging doorge zet dan levert dat talloze steekhoudende be zwaarschriften op, die voor ernstige vertraging zullen zorgen, zo verwachten B en W. „Vasthouden aan Groot Bronsgeest is Russi sche roulette", aldus Salman. „Het is maar zeer de vraag of we het bij de rechter overeind weten te houden." Hij beschuldigde De Combinatie PvdA/GL/D66, die met een eigen notitie heeft ge probeerd aan te tonen dat Groot Bronsgeest toch echt de beste keuze is, van 'illusiepolitiek'. De Combinatie mikt op én de bouw in Bronsgeest én op langere termijn alsnog het bebouwen van de agrarische gronden ten zuiden van het Land goed O^fem. Ook RPF/GPV kiest daarvoor. Maar volgens Salman zal het na Bronsgeest zeker afgelopen zijn met bebouwing van agrarische grond. Daar bij verwees hij naar het Pact van Teylingen. Sal man: „Maar bij de keuze voor het alternatief kun je eindeloos doorbouwen, tot de grens met Kat wijk aan toe." Het kleine probleempje van de wa terzuiveringsinstallatie die in de weg staat valt volgens hem wel op te lossen. A. van Rijnberk van De Combinatie noemde de rapportage van het college over Groot Bronsgeest en het gisteren door de raad ondersteunde alter natief 'uitermate tendentieus en onvolledig'. Vol gens hem zal de gemeente in Offem-zuid tegen nog veel ingewikkelder problemen aanlopen dan in Groot Bronsgeest het geval is. Want ook hier liggen drukke verkeerswegen (verlengde Beek laan en provinciale weg N206) langs de nieuw te ontwikkelen bouwlocatie. Er zullen dure geluid- werende voorzieningen moeten komen, de wijk moet een aanvaardbare aansluiting krijgen met de rest van het dorp en de gronden moeten nog worden aangekocht. En ook hier zullen bezwaren voor vertraging zorgen. „Het alternatief moet ge woon onmiddellijk van tafel", vond Van Rijn berk. Zijn advies: „Stop de zinloze discussie over de contouren van Groot Bronsgeest, want die win je toch niet. Doe snel zaken met grondbezit ters in Bronsgeest-zuid. Dan kan in mei volgend jaar daar al de eerste paal de grond in. Komen er bezwaarschriften, dan wordt het hooguit drie maanden later." Duindam noemde het een 'droevige zaak' dat het zo ver heeft moeten komen dat woningzoe kenden het nodig hebben gevonden om een ac tiegroep op te richten. „Maar het houdt ons wak ker." Een flink aantal raadsleden constateerde wel dat de actiegroep, middels een informatieavond die De Combinatie aan Bronsgeest had gewijd, kennelijk wat eenzijdig was geïnformeerd. De boodschap die 'Bouwen Nu' van de raad mee kreeg was om toch vooral ook eens bij de andere fracties langs te gaan. Wethouder R. Tummers van ruimtelijke ordening beloofde om de actie groep binnenkort uit te nodigen voor een ge sprek 'om dingen op te helderen'. Omdat het alternatief alleen zin heeft als er tijdwinst wordt geboekt, verzocht Van Rijnberk Tummers de vaart er in te houden en in de com missievergadering van volgende week de verka velingsplannen van Bronsgeest aan de politiek voor te leggen. „En ga eens met die grote project ontwikkelaar Meerburg, die gronden heeft in Bronsgeest-zuid, in onderhandeling. Als we daar mee een overeenkomst bereiken - en die kans is groot - dan kunnen we zomaar 250 woningen bouwen", aldus Van Rijnberk. Kortgeleden klaagden omwonenden en politici nog dat er te het Emmaplein door de gemeente en projectontwikkelaar Forumin- weinig plaats was voor fietsen op de vernieuwde Taatedam in Kat wijk. Maar voorlopig is het pleintje in het badcentrum helemaal on begaanbaar. Sinds enkele weken gaapt er een gat, waar eens de in gang van de Hema was. Die komt straks, als de hele omgeving van vest onder handen is genomen, weer terug. En daaronder, waar nu een groot 'zwembad'ligt, een flinke uitbreiding van de winkel. foto henk bouwman 'Voor wat hoort CDA Lisst d pleit voor uitlaatplaats lisse peter blok Het CDA in Lisse wil dat randen van het dorp sp hondenuitlaatplaatsen w aangelegd. Dat schrijft de in haar algemene besch' gen. Daarmee ondersteu CDA de solo-actie van ho bezitster Mien Dol die ruim driehonderd han ningen verzamelde strijd voor de aanleg van ale hondenuitlaatpla Aanleiding voor Dols acti een aanrijding met haar Bobby die daarbij bijna ven liet. Dol vindt dat de Lissesi1 denbezitters meer waar hun hondenbelastinggeld ten krijgen. „Voor wat, wat." Eigenaren van h( :seh jt( ki 01 Keuze Rijn-Gouwetracé via Rijnsburg of Valkenburg verschoven De vraag blijft voorlopig nog onbeant woord: gaat de Rijn-Gouwelijn door Rijns burg rijden of door Valkenburg? Dat besluit zou in het onlangs verschenen rapport Rijn Gouwe West worden genomen, maar is vooruitgeschoven. Voor de gemeente Rijnsburg is de route die de sneltramverbinding tussen Gouda, Alphen aan den Rijn, Leiden, Katwijk en Noordwijk kiest, een netelig punt. Het tracé kan via Rijnsburg lopen, langs de bestaan de bebouwing. Daar is de verbinding moei lijk in te passen, en dus gooit de andere va riant, via Valkenburg, ook hoge ogen. Zeker nu steeds nadrukkelijker over Valkenburg wordt gesproken als mogelijke grote wo ningbouwlocatie. Rijnsburg vreest daarmee verstoken te raken van fatsoenlijjk open baar vervoer. De beslissing valt nu in de zogeheten 'planstudie', waarmee de provincie dit na jaar wil beginnen, in overleg met de betrok ken gemeenten. Hierin worden de plannen voor de Rijn-Gouwelijn verder aange scherpt en gepreciseerd. De planstudie moet in 2000 of 2001 klaar zijn. De Rijnsburgse verkeerswethouder C. van der Graaf zegt het een 'winstpunt' te vinden dat nog geen besluit is genomen over de definitieve route van de Rijn-Gou welijn. betalen 120 gulden aan denbelasting voor hun ee enige hond. Elke hond kost hen 183 gulden per Daarvoor wil Dol wat tas terugzien. Het CDA is het groti met de zienswijze van Do „Hondenuitlaatplaatsen randen van het dorp zijn voor de honden en hun I en mooi meegenomen vo senaren die met fikse sl door de straten van Lisse lopen, zonder daarbij uit den", zo stelt de partij ii algemene beschouwingei De hondenbelasting lei gemeente Lisse jaarlijks 150.000 gulden op. Voor drag kunnen volgens he ln(je] meerdere hondenuitlaa sen worden aangelegd, di de gemeente regelmatig ten worden schoongemaa Wethouder H. van Z openbare werken present oktober of november eeij-, denbeleid. In het dorp naast de dijken die als 'g zone' blijven gelden, een hondenuitlaatplaatsen. V gaat verder alle Lissese ho bezitters in een folder o verantwoordelijkheden w w >stg( n (i opni Ken een i op plan gul. heke ten v

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18