VVD en college vinden elkaar plotseling op parkeerbeleid Gemeente scheldt ouderen heffingen ongevraagd kwijt lesprek met EBR-gemeenten is 'oorlogsverklaring' Leiden Regio borgen blijven om faling GSM-masten Bijna eenrichtingverkeer Raad gaat akkoord met plan Meelfabriek jb syvyjCotdVJL cLufl Jit£ J<stur\d<£. DENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 niuzie tussen fietsers r* (pEN Op de Hooigracht kregen een 18-jarige Leidenaar en zijn vriend het gisterochtend aan de stok met een 28-jarige ^Jatsgenoot. De eerste twee kwamen fietsend op het smalle ^-ijtspad de 28-jarige, eveneens op de fiets, tegen. Er onstond, jlgens de politie, zonder duidelijke reden ruzie waarbij over en ïr klappen werden uitgedeeld. Alle drie de mannen hebben igifte gedaan en zijn meteen ook als verdachte gehoord. ational Fungames in Leiden Sportieve scholieren kunnen morgenmiddag van 12 tot aan het Aquino College aan de Eymerpoelstraat 3 mee- ap^en aan inline hockey, streetsoccer en citybasketball en de zo- iaamde MelkPOWERcontest. Deze National Fungames zijn initiatief van het Nederlandse Zuivelbureau. rovincie: te veel ambulances jinen straks niet meer op tijd ;orting op het budget voor julancevervoer is voor de Zuid-Holland onaan- sddbaar. Teveel ambulances bijials gevolg van de bezuini- straks niet op tijd ter plek- let name in deze regio en Alphen aan den Rijn. l^ndien moeten de ambu- idiensten te diep snijden in personeelsbudget. Daar- prij wordt het vrijwel onmoge- nog goede hulp te verle- vindt de provincie, t dèteren heeft het provincie twee brandbrieven minister Borst van Volks- idheid en naar de staats- itaris van Binnenlandse gestuurd. Daarin maakt zijn ongenoegen de voorstellen van De nieuwe regeling moet volgend jaar ingaan, verontrustend", zei ver tik loordelijk gedeputeerde L. nd Ruijven gistermiddag tij- chi een persbijeenkomst. n het huidige beschikbare et staat de ambulancehulp der druk." provincie heeft in kaart la- i brengen welke gevolgen de luwe budgetregeling voor de verschillende regio's heeft. Dat heeft 'een zorgwekkend beeld' opgeleverd. Gebleken is dat Hollands Midden er bijzonder sterk op achteruit gaat. In het gebied tussen Hülegom en Schoonhoven worden twee uit- rukposten opgedoekt. Daar door duurt het straks langer voordat een ambulance op zijn bestemming is. Bovendien raakt de regio ten minste vier ziekenwagens kwijt. De Centra le Post Ambulancevervoer (CPA) moet in totaal een bezui niging van 1,2 tot 1,6 miljoen gulden doorvoeren. Gisteren kondigde directeur F. van Oosten van de CPA al aan dat hij heftig gaat proteste ren tegen de plannen van Borst. Van Oosten voorspelde 'onac ceptabele effecten' in Hollands Midden. De provincie verwacht dat spoedeisend vervoer na 1 januari 2000 aanzienlijk veel va ker niet op tijd komt. De wette lijke eis is dat een ambulance binnen een kwartier na de mel ding bij 112 op zijn bestem ming is. De wachttijd voor een bestelde ambulqoce loopt op tot twee a drie uur. De gemeente heeft goed nieuws voor een groep van 441 Leidenaars, met name ouderen. Zij krijgen kwijtschel ding van de gemeentelijke heffingen zónder dat ze er om hadden gevraagd. De maatregel kost de gemeente zo'n vier ton gulden. De mensen die ervoor in aanmerking komen, kunnen over de jaren 1998 en 1999 gemiddeld iets minder dan duizend gulden terug verwachten en krijgen in de toekomst geen aanslagformulier meer toe gestuurd. der J. Laurier, die nu tijdelijk de portefeuille financiën beheert. Het 'project' loopt al enige tijd. Ook de eind augustus afgetre den wethouder H. Kruijt en zijn vervanger Baaijens hebben zich met de kwestie beziggehouden. Het college heeft gisteren be sloten om tot restitutie over dit jaar en 1998 over te gaan. De leiden annet v Financiën en sociale zaken spoorden de groep op door de gemeentelijke bestanden te ver gelijken met die van de belas tingdienst. „Volgens de gege vens van de belastingdienst hadden deze mensen recht op kwijtschelding", zegt wethou- gemeenteraad zal van het be sluit in kennis worden gesteld. Laurier: „Er is geen discussie of deze mensen recht hebben op kwijtschelding. Ze komen er ge woon voor in aanmerking." „De mensen die we hebben gevonden, door de bestanden te vergelijken, komen tevens in aanmerking voor meerjarige kwijtschelding in de toekomst", zegt Laurier. „Ze krijgen bin nenkort een brief, waarin we al les op een rijtje zetten. Nu we weten van het bestaan van deze groep kunnen we de mensen waar het om gaat, bovendien gaan attenderen op andere za ken, waar ze recht op hebben." Volgens Laurier wordt lande lijk al enige tijd discussie ge- daip engbers op! rcamobiele-telefoonbedrijven }n een vergunning aan en ;de bestaande zendmasten ictiiden. Ze doen dat echter Ank protest. Ze zijn het niet chjmet het beleid van de ge- Ddihe de antennes in principe te staan op flats en de p van woningen. Dat bleek tijdens een informatie- Rikomst over GSM-anten- orïi Leiden. zulvijf providers, te weten Li- peij, KPN, Ben, Dutchtone en en"ft, zijn bezig met een tegen de gemeente ([emmermeer omdat ze dat voor het plaatsen op een dak geen ist(nning nodig is. De provi- nswntkennen dat de straling n e antennes gevaar voor de en.jidheid op zou leveren, (dvoerder Van Houten na- de gezamenlijke provi- „Radiogolven zijn heel ge- ;ns[- Ook de zon en omroep ers zenden ze uit. Voor de ple telefonie zijn er nor- opgesteld door de rijks- eid en daar blijven we choots onder. Dat wordt tigd door onafhankelijke :en als TNO. Van gevaar oververhitting van het elijk lichaam door straling i sprake." de gemeente geeft toe ververhitting geen reden maar heeft wat be- ndere gezondheidsaspec- og lichte twijfels. Met het :hien wel overdreven beleid' wil de gemeente :ekere voor het onzekere zo de maatschappe- nrust over de zendinstal- tegengaan. De providers echter dat het beleid .e gemeente Leiden alleen J onduidelijkheid schept en mrust opwekt. De provi- tense wethouder Lyczak des duivels over tactiek Leiden ders zijn ook niet blij met de vertraging die de vergunnings verplichting betekent. Op de regel dat de antennes niet op bewoonde flats mogen staan zijn volgens de gemeente overigens uitzonderingen mo gelijk. „Dat zal per geval nauw keurig worden bekeken", aldus woordvoerster Van Mourik van de gemeente. „Als daar aanlei ding toe is dan zullen metingen worden verricht." Op dit mo ment staan er zo'n 50 zendin- stallaties in Leiden, waarvan 25 op Bewoonde flats. De komen de tijd willen de providers nog 25 tot 50 masten extra plaatsen in de stad. Het kleine tiental bewoners dat naar de informatieavond was gekomen klaagde over overlast en het feit dat ze pas op het laatste nippertje op de hoogte waren gesteld van plaat sing van de zendinstallaties. Be woners van de studentenflat aan de Vrijheidslaan zeiden dat ze pas drie dagen voor de plaat sing op de hoogte waren ge steld. Bewoners van de Mei bloemflats in de Stevenshof zei den al meer dan een half jaar last te hebben gehad van open gebroken stoepen en maakten zich ook zorgen over de stra ling. Uit metingen is echter ge bleken dat er geen reden tot zorg is, aldus de gemeente. Zowel providers als de ge meente gaven toe dat het tot nu toe aan goede voorlichting ge schort heeft en noemden de overlast zoals bij de Meibloem flats 'niet netjes'. De providers zeiden bij de plaatsing van de eerdere antennes gewoon niet stil gestaan te hebben bij voor lichting' en hebben nu het ge zamenlijke orgaan 'Monet' op gericht dat vragen over mobiele telefonie' en gezondheid moet gaan beantwoorden. Het num mer van de Monet informatie lijn is: 0800 0250123. leiden Het is nog even behelpen, maar deze fietsers worden nu in ie der geval niet meer klemgereden door automobilisten. Sinds mei wordt er aan gewerkt om de Lage Rijndijk over de hele lengte met an derhalve meter te versmallen en nieuwe trottoirs en vrijliggende fiets paden aan te leggen. Vanaf de Zijlsingel tot aan het kruispunt met de Sumatrastraat is er dan nog slechts sprake van eenrichtingverkeer. De werkzaamheden zijn waarschijnlijk in november klaar. FOTO HIELCO KUIPERS leiden ruud sep Het is dik aan tussen de WD en de zittende collegepartijen. De partijen vonden elkaar gisteravond op een onderwerp waarover de meningen een paar weken geleden nog mijlenver van elkaar verwijderd lagen: het parkeerbeleid. Met een paar aanvullingen f was het ooit zo verfoeide voorstel dat be taald parkeren buiten de singels mogelijk maakt gisteravond ineens goed te verteren voor de liberalen. Die aanvullingen werden overigens met een ruime meerderheid van stemmen door de raad aanvaard. Belangrijkste aanvulling van de WD be helst de opstelling van een parkeerbeleids- plan. Op basis van een koopstromenonder- zoek moet de gemeente de parkeerbehoef- te en de daarbij behorende maatregelen voor de middenlange termijn in kaart bren gen. De onderliggende inzet van de libera len is daarbij dat er snel meer parkeergara ges aan de rand van de binnenstad moeten komen. Deze garages moeten volgens de WD een stucturele oplossing bieden voor het Leidse parkeerprobleem. Mocht be taald parkeren buiten de singels op korte termijn hier en daar onontkoombaar zijn, dan zouden nieuwe garages aan de rand van de binnenstad die noodzaak op de wat langere termijn weg moeten nemen. Een andere aanvulling uit de koker van de WD maakt het in principe mogelijk dat binnenstadsbewoners ook in toekomst meer dan één parkeervergunning per huis houden kunnen aanvragen. Een tweede vergunning wordt overigens alleen ver strekt wanneer er geen wachtlijst meer is voor eerste vergunningen. De tweede ver gunning wordt bovendien drie keer zo duur als de eerste vergunning. Overigens blijven alle bestaande vergunningen sowie so van kracht. De WD kreeg verder voor elkaar dat het betaald parkeren in de binnenstad in de toekomst tot 20.00 uur gaat gelden en niet tot 23.00 uur zoals B en W voorstelden. In het collegevoorstel moesten parkeerders tussen 18.00 en 23.00 betaald parkeren, maar konden ze wel voor half geld terecht. Van de WD hoeft er minder lang betaald te worden, maar moeten parkeerders wel tot 20.00 het volle pond neertellen. Het gevolg hiervan is dat de totale opbrengst naar ver wachting gelijk zijn zijn. Hierdoor blijft het mogelijk om 's avonds extra controleurs in te zetten om foutparkeerders te beboeten. Vertegenwoordigers van wijkorganisaties die hadden gehoopt dat de gemeenteraad het besluit over het parkeren zou uitstellen, hadden weinig waardering voor de gewij zigde opstelling van de WD. Een enkeling verliet zelfs boos de publieke tribune toen duidelijk werd dat het voorstel om de be handeling een paar maanden uit te stellen het niet haalde. Alleen de nieuwe oppositie (inclusief CDA, exclusief WD) steunde dit verzoek. Door het besluit van gisteravond staat nu de weg open om ook in wijken buiten de singels betaald parkeren in te voeren. Dat zal overigens pas gebeuren nadat de bewo ners van de betreffende wijken naar hun mening is gevraagd. Wordt er besloten om in een wijk betaald parkeren in te voeren, dan moeten de bewoners een parkeerver gunning aanschaffen. Die kost afhankelijk van het parkeerregime 120 of 240 gulden per jaar. Bezoekers kunnen gebruik maken van de 'kraskaarten' die bewoners krijgen, of ze kunnen parkeren bij een parkeerme- ter. De opbrengsten van parkeervergunnin- gen en -meters zijn nodig om parkeer wachters de straat op te kunnen sturen. .Gr^P "oornemen van de gemeente Leiden om lande vrijdag alleen met de voormalige elhouders van het Energiebedrijf Rijnland te gaan praten, is niet overal in de regio ;oed ontvangen. In het verdelingsvoorstel iden krijgen de EBR-gemeenten een groter E kn de verkoopopbrengst van energiebedrijf onder de regeling die de EWR-aandeel- dit voorjaar .afspraken. Door apart met R-gemeenten te gaan praten, laadt Leiden ok de verdenking op zich dat zij een ver in heerspolitiek hanteert. De Alphense wet- r S. Lyczak - niet uitgenodigd voor het g - is des duivels over de nieuwste tactiek. r mij een oorlogsverklaring." ak heeft geen goed woord over voor de op- van zijn Leidse collega's. „Ik had al be- dat Leiden op de toer is om zieltjes te Nou, ze gaan hun gang maar. Maar dit is volledig in strijd met de situatie zitten. Het is toch volstrekte terug te gaan in de geschiedenis om je gelijk te halen. Daar kan ik met mijn verstand echt niet bij. Ik heb steeds gezegd dat ik hier zit om de be langen van Alphen te verdedigen. En zeker met zo'n oorlogsverklaring is mij wel duidelijk hoe de zaak in elkaar zit." De Alkemadese burgemeester A. Meerburg - wel uitgenodigd - ziet geen probleem in het feit dat alleen de EBR-gemeenten welkom zijn. Hij zal er aanstaande vrijdag in ieder geval bij zijn. „Als je wordt uitgenodigd om te praten, dan moet je dat gewoon doen", meent Meerburg. „En dat de andere gemeenten niet zijn uitgeno digd... Ik denk dat dat een beetje pesten is van Leiden, omdat de Rijnwoudse burgemeester Boelen Leiden de laatste keer niet uitgenodigd had." In het Leidse voorstel zou Alkemade er aan zienlijk beter van af komen dan in de afspraken die dit voorjaar zijn gemaakt. Meerburg: „Het zou voor Alkemade inderdaad mooi uitkomen. Maar het is in strijd met de afspraken die in april zijn gemaakt. Toen hebben we met zijn allen af gesproken dat de meeropbrengst netjes verdeeld zou worden over de aandeelhouders. Daar heb ben de Leidse commissarissen Laurier en Pecht- old bovenop gezeten. Wil Leiden daar nu nog verandering in brengen, dan moeten ze met een sterk verhaal komen. Tot nu toe hebben hun ar gumenten mij nog niet overtuigd." De Noordwijkse wethouder J. Smit - niet uitge nodigd - gaat er aanvankelijk van uit dat Leiden aanstaande vrijdag opnieuw om de tafel gaat zit ten met een delegatie van de EWR-gemeenten. Als hij hoort dat Leiden alleen de gemeenten heeft uitgenodigd die tot 1987 aandeelhouder van het EBR waren, vindt hij dat 'niet netjes'. Is hij bang dat Leiden de gemeenten uit elkaar speelt? „Dat horen we dan nog wel. Ik hoop dat dat niet gebeurt. Ik vind het vooral niet netjes van Leiden. Het is niet elegant om eerst met de EWR-gemeenten om de tafel te gaan zitten om 1-5356414. plv-chef* voerd over de vraag of de be standen van diverse instanties niet óók vergeleken kunnen worden, om goed te doen. Meestal worden bestanden ge koppeld om fraudeurs op te sporen. „Dit is nu zo'n voor beeld. We zijn in positieve zin mensen gericht gaan opzoe ken." Opvallend, maar niet echt verbazingwekkend is volgens Laurier, dat de meeste mensen uit de gevonden groep 65 jaar of ouder zijn. „Zoals we vaker zien bij ouderen, vragen ze niet zo snel zaken aan, waar ze recht op hebben. Terwijl het een groep is die het, als je naar de inkomenspositie kijkt, hard no dig heeft." Clubs krijgen wetravelden, maar moeten die wel delen robbert minkhorst Sportverenigingen in Leiden krijgen (populaire) wetra-vel- den, maar dan moeten ze die wel delen met andere clubs. Ook vindt sportwethouder A. Pechtold dat de verenigingen hun sportpark moeten willen openstellen voor de buurt. Re creatief medegebruik heet dat laatste. Pechtold presenteerde van morgen de Groene Velden, een beleidsnota waar de ge meente en de verenigingen twintig jaar mee vooruit moe ten kunnen. Ideeën en voor stellen over de inrichting van sportcomplexen en het op knappen van de velden waren nog niet eerder op papier ge zet. De laatste jaren is weinig geïnvesteerd in de complexen. Daardoor verkeren de velden in slechte staat. De nota geeft aan hoe daar verandering in kan komen. Deze zomer be sloot de politiek om alvast drie miljoen gulden voor het op knappen van de velden te re serveren. Pechtold rekent ver der nog op subsidies van het grote-stedenbeleid en van het ministerie van landbouw. De gemeente wil uitdrukke lijk niet bepalen hoe het moet. Hoe de accommodaties ver beterd kunnen worden, laat de gemeente bij voorkeur over aan de verenigingen. „De sportverenigingen moeten het bepalen. Zij kennen de situa tie. De volgorde van aanpak ken is ook daarvan afhanke lijk. Wie met een goed initia tief komt, scoort bij mij." De sportparken Morskwartier en Noorderkwartier komen waar schijnlijk het eerst aan de beurt. De kans is groot dat korfbalvereniging Pemix gaat samenwerken met voetbal club Roodenburg. Uit de Groene Velden blijkt dat het sportpark Morskwar tier de meeste ruimte tekort komt Vooral voetbalclub Do- cos is door een flinke leden- aanwas uit zijn jas gegroeid. De clubs krijgen meer lucht als grasvelden plaats maken voor wetra-velden. Die gras mat kan veel meer worden be speeld. Pechtold vindt dat een afdoende maatregel om het ruimtetekort op te lossen. Want de verschillende vereni gingen in het Morskwartier moeten zo'n veld gaan gebrui ken. De toekomst van de velden aan de Boshuizerkade is voor de eerste twintig jaar verze kerd. Leiden reserveert ook plek voor een van de clubs die nog nog langs de Vliet spelen. De Boshuizerkade heeft ruim te over, sportcomplex De Vliet zit krap. Bovendien wordt wellicht de Churchilllaan ver lengd. Dan gaan daar nog eens een of twee velden verlo- Met slechts drie stemmen tegen is de Leidse gemeenteraad gis teravond akkoord gegaan met het plan om zeven van de der tien gebouwen van het Meelfa briekcomplex te behouden. Voorstellen van de WD en de fractie RPF/SGP/GPV om meer dan de zeven door burgemees ter en wethouders aangewezen delen te behouden, haalden het niet. Met het besluit komt een einde aan een jaren slepende discussie over de toekomst van de Meelfabriek. Nadat bij decommissiebe handeling ruim vier maanden geleden al duidelijk was gewor den dat er in de politiek een ruime meerderheid is voor het gedeeltelijk behoud van de Meelfabriek, kon de uitkomst van gisteravond moeilijk als een verrassing komen. Door het be sluit worden in ieder geval de markantste delen van het com plex, waaronder de oudere graansilo's en de 'toren met de S', behoed voor de slopersha mer. Overigens herhaalde wet houder A. Pechtold gisteren de eerdere toezegging dat er niets wordt gesloopt voordat er een compleet plan ligt voor het her gebruik van de fabriek. In de gebouwen moeten woningen, bedrijven en mogelijk ook een expositieruimte komen. De amendementen waarin werd gevraagd om meer van het complex te behouden von den alleen steun bij de indie ners - WD en RPF/SGP/GPV en bij de SP en LWG/De Groe nen. Het onafhankelijk raadslid D. Sloos verklaarde zich tegen stander van iedere sloop, maar stemde uiteindelijk tegen de voorstellen om meer te behou den dan B en W willen. Een beetje meer behouden ging er bij Sloos niet in: voor hem was het alles of niets. In zekere zin vond Sloos in die opvatting steun van M. Vlasveld (LWG/De Groenen) en de WD'er R. van der Sande. De liberaal stemde uiteindelijk te gen het voorstel van B en W omdat een half complex voor hem geen waarde heeft. Zes maanden cel geëist na drugsverkoop aan jongeren den haag/leiden persbureau cerberus Voor handel in speed en XTC is gisteren voor de Haagse recht bank tegen een 22-jarige Leide naar een celstraf van negen maanden waarvan drie voor waardelijk geëist. Officier van justitie mevrouw mr. M.J. Horstman nam het de man zeer kwalijk dat hij deze harddrugs heeft verkocht aan kinderen van dertien tot vijftien jaar oud. De Leidenaar heeft niet lang de kans gehad om de verdoven de middelen, die hij zelf in kocht op houseparty's, verder te verkopen. Na drie maanden vond de moeder van een van zijn vrienden bij het opruimen van de slaapkamer van haar zoon verdachte pillen. Zij waar schuwde in november 1997 de politie en al snel viel de naam van de Leidenaar. Op het poli tiebureau legde hij een beken tenis af. In totaal heeft de man in on geveer drie maanden tijd 175 pillen gekocht. Een deel ge bruikte hij zelf maar het meren deel werd doorverkocht. Daar bij maakte hij een kleine winst van ongeveer twee gulden per pil. Afnemers waren jongeren in Wassenaar, Valkenburg en Leiden. Inmiddels is de man zelf op gehouden drugs te gebruiken. Hij vreest zijn baan te verliezen als hij in de gevangenis terecht komt. „Wat ik heb gedaan, is heel dom geweest", zei de Lei denaar. „Ik hoop dat het geen gevolgen heeft voor de rest van mijn leven". Zijn advocaat pleitte voor een lagere straf dan geëist door de officier van justi tie. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. daarna een andere selectie te maken. Maar ik hoop en verwacht dat de EWR-aandeelhouders exclusief Leiden één lijn blijven volgen." De Leidse loco-burgemeester T. van Rij is zich ondertussen van geen kwaad bewust. „Nee, dit is dus geen verdeel- en heerspolitiek. Ons stand punt is steeds hetzelfde geweest: Leiden heeft de meeste rechten op de EZH-gelden, gevolgd door de EBR-gemeenten. Overigens mogen de andere gemeenten, waaronder Alphen, niet klagen. Zij krijgen ook nog altijd een deel van de opbrengst, terwijl ze er nooit een cent in hebben gestoken", aldus Van Rij. Wethouder J. van der Plas van Katwijk noemt de manoeuvre van Van Rij 'een list om een wig te drijven tussen de EWR-gemeenten'. „Maar ik denk dat verschillende bestuurders wel zo ver standig zijn om hier niet mee in zee te gaan". Hij wil nog niet ingaan op nadere stappen tegen Lei den. „Ik wil eerst maar eens wachten wat de commissie heeft te melden die de kwestie onder zoekt."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17