Joodse extremisten zoeken Cohens en Levi's Geloof Samenleving Kinderen van één Vader Kritische katholieken eisen wij din van vrouweiS WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 VANDAAG OQ Hoewel aartsengel Michaël geen menselijke gEp heilige is, heeft hij 29 september toch als vaste vereringsdag op de heiligenkalender gekregen. Dat komt omdat hij üi het jaar 493 even zijn plaats naast God verliet en afdaalde naar het Zuid-Italiaan se Gargano om de plaatselijke bisschop de opdracht te ge ven een kerk te bouwen ter ere van alle zeven aartsengelen. Op 29 september werd de kerk ingewijd. Michaël is samen met Rafaël en Gabriël de enige van de zeven engelen wiens naam wordt genoemd in de bijbel. Hoewel, er was ook Lu cifer (lichtdrager), maar die kwam in opstand tegen zijn schepper en werd juist door de hemelse legerscharen on der leiding van Michaël verslagen. Lucifer leeft voort als duivel in de diepten van de hel, Michaël als patroonheilige van soldaten, reizigers, kooplieden en apothekers. Monniken vereren abt als een heilige nicosia Een abt, wiens lichaam sinds zijn dood elf jaar geleden nog intact is, wordt op Cyprus als een heilige vereerd. De mon niken van het kleine Grieks-orthodoxe Panayia Galaktotrophou- sa-klooster weigeren hem te begraven, meldt de krant Politis. De abt, die 79 jaar oud werd, werd direct na zijn dood in 1988 begraven. Het graf werd drie jaar later geopend, zodat de stoffe lijke resten in een ossuarium konden worden bijgezet. De mon niken van het klooster in de buurt van Lamaca verzetten zich daar echter tegen. Op het hoofd na is het lichaam volgens de huidige abt nog zo goed als intact. „Het heeft geen zoete geur, maar stinkt ook niet", zegt abt Agapios. Volgens hem is dat een teken van heiligheid. Foto's tonen een lichaam omhuld in een witte doek, versierd met kruisen. De abt zit rechtop in een hou ten kist met een eruit stekende verweerde hand. Jezus-expositie weigert twee werken den haag De tentoonstelling Het Jezus Mysterie in de rooms- katholieke Elandstraatkerk ine Den Haag heeft twee schilderijen geweigerd die 'niet respectvol' waren. Een derde schilderij is na een aanpassing wel opgehangen. Dit heeft pastor A. Grimberg bevestigd. De geweigerde stuldcen zijn van Raymond Lobato en van Jenny Collo d'Escury. Het eerste, een parodie op een schil derij van Vermeer, toont een blote welgeschapen vrouw die het hoofddeksel van een non draagt. Het tweede schilderij toont een vrouwelijke Jezus aan het kruis, van wie de borsten zicht baar zijn. De kunstenares wil daarmee aanduiden dat Jezus zo wel mannelijk als vrouwelijk is. Grimberg wil alleen zeggen dat het eerste schilderij 'niet helemaal de ideale manier is' om vrou welijke religieuzen af te beelden. Hij vreesde dat groepen non nen er mogelijk door uit hun evenwicht zouden raken. Plafond van heiligdom amritsar Een schilder werkt geconcentreerd aan het plafond van de Akal Thakt in de Gouden Tempel van Amritsar. De Akal Thakt is de heiligste ruimte in de tempel en wordt jaarlijks door duizenden Sikhs van over de hele wereld bezocht. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Stolwijk (wijkgem. 2). M. Goudriaan te Lunteren. Bedankt: voor Putten. H. Russcherte Oud-Beijerland. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor De Valk-Wekerom. C. Vogelaar te Grand Rapids-Beckwith Street (VS); voor Elspeet: A.J Gunst te Benthuizen. jeruzalem ap Een extremistische joodse organisatie die de Joodse Tempel in Jeruzalem wil doen herrijzen is een campagne begon nen om de traditionele priesters en ver zorgers van de tempel te achterhalen. Organisatoren van de Tweede Jaarlijkse Conferentie van de Liefhebbers van de Tempel zeiden, dat zij Israël in 24 dis tricten hebben verdeeld en plaatselijke leiders opdracht hebben gegeven om in het telefoonboek en bij de burgerlijke stand alle Cohens en Levi's te achterha- Bisschop pleit voor sancties tegen Indonesië rotterdam anp De internationale gemeen schap moet Indonesië voor on bepaalde tijd economische sancties opleggen om zo het herstel van vrede en veiligheid op Oost-Timor af te dwingen. Ook moeten alle leveringen van wapens aan het Aziatische land worden stopgezet, vindt de Rotterdamse bisschop Van Luyn. De Europese Unie, de Ver enigde Naties en de Verenigde Staten moeten volgens de bis schop druk op de Indonesi sche regering blijven uitoefe nen om te zorgen dat er een einde komt aan de schendin gen van mensenrechten. Ook pleit Van Luyn, voorzitter van de rooms-katholieke vredesbe weging Pax Christi, voor de op richting van een VN- tribunaal voor Oost-Timor om de schul digen in het conflict te straffen. De sancties tegen Indonesië mogen pas worden opgeheven als er een totale oplossing van het probleem Oost-Timor is, benadrukte de bisschop. „Maar zolang Indonesië de mi lities steunt, de Oost-Timore- zen ook elders vervolgt, de vluchtelingen niet laat terugke ren, maar ze zelfs deporteert naar andere delen van het ei landenrijk, kan er geen sprake van zijn dat het probleem Oost-Timor is opgelost", zei Van Luyn. De bisschop maakt zich elke dag kwaad over de situatie op Oost-Timor, dat in 1976 door Indonesië werd geannexeerd. „Het is voor mij onbegrijpelijk dat deze dingen kunnen ge beuren. Het is door iedereen voorzien. De internationale ge meenschap heeft geweten wat er aan de hand was en wat er ging gebeuren, en ze hebben het toegelaten. Dat snap je echt niet. Dat een klein volk wordt uitgemoord en gedepor teerd." Van Luyn betwijfelt of de achtduizend soldaten van de internationale vredesmacht In- terfet in staat zijn Oost-Timor onder controle te krijgen. „Het is een groot, ongecontroleerd gebied. De milities hebben op grote delen van het eiland vrij spel. Zij moeten eerst ontwa pend worden." Van Luyn bracht in mei een bezoek aan Oost-Timor. Hij deed dat op uitnodiging van de Oost-Timo- rese bisschop Belo, die in 1996 voor zijn jarenlange strijd voor onafhankelijkheid de Nobel prijs voor de Vrede kreeg. len. In de oude tijd vormden de Cohens een kaste van priesters, terwijl de Levi's traditioneel bewaarders van de tempel en musici waren. De Cohens en Levi's en mensen met achternamen die daarvan zijn afgeleid zullen worden opgeroepen om dienst te doen in de weer op te bouwen tempel, zei Yehuda Etzyon van de organisatie Hai VeKayam (Levend en Wel). De orga nisatie gaat een webside maken waarop alle Cohens en Levi's worden vermeld, zei hij. De deelnemers aan de conferentie in Jeruzalem hopen de komst van de Mes sias te versnellen door een derde tempel te bouwen op de plek waar de in 70 na Christus door de Romeinen verwoeste Tweede Tempel heeft gestaan. Later zijn daar echter de wereldberoemde mos keeën Koepel van de Rots en Al-Aqsa verrezen. Het enige stuk dat van de joodse tempel bewaard is gebleven is de Klaagmuur, die zich aan de andere kant van de Tempelberg bevindt. Pogingen van joodse extremisten om hun aanspraken op de plek kracht bij te zetten hebben geleid tot bloedige con frontaties met Palestijnse moslims. Spre kers op de conferentie, die door 200 mensen werd bezocht en waar een mo del van de 'Derde Tempel' te zien was, riepen op tot verdrijving van de mos lims. Eén van de op de conferentie geop perde ideeën was, zei Etzyon, om een erewacht van Cohens en Levi's te vor men die, 'net als de garde van de Engel se koning en koningin', bij de tempel kan worden opgesteld om duidelijk te maken dat „dit de heiligste plaats in Is raël." Soms is het wel moeilijk om te tfe geloven. Ik geloof wel in God, maar van sommige dingen in de Bijbel geloof je niet dat ze kunnen. Je kunt niet zomaar in één keer geloven dat de Here is opgestaan. Dat denk je: hoe kan dat? Hij was doodgegaan en werd toen weer levend! Als ik dat tegen mijn ouders zeg, vertellen zij dat de Here dat wel kan, omdat Hij de zoon van God is. En dan lezen ze een tekst er achteraan. In mijn buurt word je vaak geplaagd, en als je gelooft kun je bidden of dat minder kan gebeuren. Bidden is ongeveer hetzelfde als tegen je vader praten. Als je bij andere kinderen eet die niet bidden, en ik ga wel bidden, dan word ik er een paar dagen later mee gepest. Dan voel ik me dus rot dat ik geloof. Als je niet gelooft word je er ook niet mee gepest. Toch is het ook fijn om te geloven. Soms word je helemaal warm Graciëlla Workala (9 jaar, afkomstig uit Leiderdorp) vertelt over haar geloof van binnen. En als er moeilijkheden zijn, dan kan Hij je helpen. Sommige kinderen zeggen dat de Bijbel een soort sprookjesverhaal is. Soms gelo ven ze wel in sprookjes, maar niet in de Bijbel. Ik leer wel dingen uit de Bijbel. Bijvoor beeld over het verhaal van de verloren zoon. Je loopt weg en gaat dingen doen zoals je geld uitgeven en feestvieren. Dat is helemaal niet nodig. Dan denk ik: ik wil niet zijn als de verloren zoon, weglopen en alleen maar feestvieren. Feest is wel leuk, maar als je het iedere dag doet gaat het leuke er vanaf. Het mooiste verhaal is van toen Jezus aan het kruis stierf en weer was opgestaan. Als de Here dat niet had gedaan, waren we na de dood heel ergens anders heengegaan. Maar soms kan ik niet geloven dat Hij zomaar voor ons allemaal aan Qk het kruis wil hangen. redactie aad rietveld. 071-535 utrecht/rome anp al Vrouwen moeten toega krijgen tot de gewijde am ten in de Rooms-Katholie Kerk. Gelovigen dienen me ien inspraak te krijgen bij de 1 noeming van bisschoppeen De RK-Kerk moet nieu(ia£ initiatieven nemen voor oecumenische dialoog, schrijven de internation; vernieuwingsbeweging zijn Kerk en het Europe netwerk Kerk in Beweging een verklaring aan de Eui'1. pese bisschoppensynoe die vrijdag in Rome begint o De RK-Kerk moet volgt ei de organisaties ook intern mensenrechten verwezen cc ken. Daartoe behoort ljulc recht van alle vrouwen hetzelfde respect. „Er stidbi geen enkele regel in de bijl die gedoopte vrouwen waardigheid van een kerlnei lijke wijding ontzegt. Z< on regel mag dan ook in de li nd van de kerk niet voorl ;di men." Maar bij de uitsluiti van vrouwen van het pri v terambt weegt de eeuwt m oude kerkelijke traditie w' gens de organisaties tot d >1 ver zwaarder dan een beg iui van de bedoelingen van zus. nd De vernieuwingsgezii bewegingen pleiten ook v< een medebeslissingsre voor gelovigen. Door een brek aan inspraak wore volgens hen te vaak bua schoppen tegen de wil (is een deel van het kerkvolk oo noemd. Ook bij and kwesties zouden bisschi penconferenties naar de n ning van de gelovigen m ten luisteren. Ondanks mooie woorc van alle kanten komt de cumene jammer gem slechts moeizaam voorL-^ stellen Wij zijn Kerk en KlJ in Beweging. De meeste ropese christenen verlanj volgens hen naar een ge menlijke deelname van p testanten en rooms-katho ken aan eucharistie avondmaal. De verklai i Eb roept de bisschoppen op' bezwaren tegen intercömc munie op te geven. Het tn volgens de opstellers een de baar met een groot effect tide als paus Johannes PauluF p de leiders van andere chlme telijke kerken zou uitnodi te tot een gemeenschappel oe avondmaalsviering. 1 v; Ongeveer honderd symjen thisanten van Wij zijn fcikc en Kerk in Beweging, orfl L< wie vier Nederlanders, zulvijl de Europese bisschoppeii. K node 'kritisch begeleidenït, dens een alternatieve synjprc in de buurt van Rome, (err zullen ze de concepten van de verklaring aanseünte pen. Met de bijeenkomst Inn pen ze de bisschoppens>bnt de uit haar 'gouden e a schopskooi' te bevrijdenidh synode moet een zaak 'dvc igi uei WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Wolkenvelden en een enkele bui. voor al donderdag ook wat zon. Middag- temperatuur van 6 graden in het noor den tot 14 in het zuiden. Noorwegen: Tamelijk bewolkt en plaatselijk wat re gen. Maxima van 6 graden in het noor den tot 14 in het zuiden. Zweden: In het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Maxima van ongeveer 8 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Oenemarken: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel wind en van tijd tot tijd buien. In het oosten donderdag droger en gere geld zon. Middagtemperatuur van 12 graden in het noordwesten tot 17 bij Londen. België en Luxemburg: Woensdag eerst regen, daarna af en toe zon en overwegend droog. Donder dag wisselend bewolkt en enkele bui en. eerst mogelijk met onweer. Tame lijk veel wind. Maxima ongeveer 17 graden, in de Ardennen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Woensdag bewolkt en regenachtig met vooral aan zee veel wind. Later in het westen opklaringen. Donderdag af en toe zon en vooral in het noorden en oosten enkele buien, eerst mogelijk met onweer. Woensdag maxima van 17 graden in het noorden tot 22 aan de noordkant van het Centraal Mas sief. Donderdag middagtemperatuur rond 17 graden. Portugal: Vj-ij zonnig maar woensdagavond in het noorden toenemende wind en be wolking en een enkele bui. Donderdag vrijwel overal droog en vooral in het zuiden perioden met zon. Maxima van 21 graden in het noordwesten tot 27 in het zuidoosten. Madeira: Wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Maxima rond 25 graden. Spanje: Woensdag zonnig maar in het noord westen toenemende wind en bewol king. gevolgd door regen. Donderdag in het oosten en noorden kans op een bui, in het zuiden droog en flink wat zon. Maxima dalend naar 19 graden langs de Golf van Biskaje en 24 in het oosten en landinwaarts. Aan de zuid kust middagtemperatuur rond 30 gra den. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden. Maxima tussen 26 en 30 graden. Marokko: Westkust: zonnig maar donderdag ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden, donderdag iets lager. Tunesië: Zonnig bij maxima van 30 tot 35 gra- Zuid-Frankrijk: Woensdag vanuit het noordwesten meer bewolking, gevolgd door regen en een aantrekkende wind. In het zuidoosten droog en veel zon. Donder dag tamelijk veel wolkenvelden en in het zuidoosten enige tijd regen of on weer, mogelijk veel neerslag. Later op klaringen bij een opstekende Mistral. Maxima van 23 graden aan de Atlanti sche kust tot 28 plaatselijk aan de Middellandse Zee, donderdag minder warm. Mallorca en Ibiza: Woensdag zonnig bij maxima van 30 graden. Donderdag minder warm. toe nemende wind en bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Italië: Flinke zonnige perioden en droog maar donderdag in het noorden enige tijd regen of onweer. Maxima van 24 graden in het noorden tot 28 in het midden en zuiden. Donderdag in het noorden minder warm. Corsica en Sardinië: Veel zon maar in de loop van donder dag meer bewolking en kans op een DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.39 Zon onder 19.20 Maan op 22.36 Maan onderl3.40 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.40 20.02 07.13 19.35 Laag 03.15 15.36 02.56 15.17 Weerrapporten 29 september 08 uur: Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid onbewolkt n 1 onbewolkt w3 onbewolkt ver. 1 I 17 14 8.0 18 13 4.0 17 13 3.0 18 12 0.2 19 13 1.0 17 14 14.0 v8 18 14 8.0 19 13 0,9 10 18 15 3.0 v6 18 14 1.0 w 1 17 7 1.0 5.0 30 22 0.0 l 26 16 0.0 5 19 13 0.2 16 24 15 4.0 >2 18 12 0.4 v6 18 14 1.0 w 1 35 19 0.0 «4 14 12 2.0 i 16 13 1.0 w3 16 14 6.0 «6 14 13 21.0 r.l 14 10 19.0 regen- of onweersbui. Maxima tussen 25 en 29 graden. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig maar op het vasteland vooral woensdag ook wolkenvelden en vooral in de bergen kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Eindhoven regen Den Helder regen Rotterdam regen Twente regen Vlissingen regen Maastricht regen Aberdeen regen Athene onbewol Barcelona onbewol Berlijn licht bei Boedapest licht be Bordeaux mistban Brussel regen Cyprus onbewol Stockholm i Warschau r Wenen I Zurich Bangkok t Buenos Aires c Casablanca r Johannesburg Los Angeles I New Orleans New York Tel Aviv Vancouver L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) het hele kerkvolk zijn en een onderonsje van de schoppen, zoals volgens. O critici nu het geval is. :rs ple op KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.l. M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstre het automatisch afschrijven van h( abonnements- geld, ontvangen 1,- kor betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slecht^ hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenv; van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 L (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr;Ep OOI Flink wat zon en boven land een klei ne kans op een lokale regen- of on weersbui. Maxima meest tussen 27 en 33 graden. Duitsland: Woensdag vanuit het westen wind en regen, in het zuiden en zuidoosten eerst wat zon. Donderdag in het zuid oosten eerst nog regen, verder enkele opklaringen afgewisseld door een paar buien. Maxima woensdag van 18 gra den in het noordwesten tot 23 in het zuidoosten, donderdag middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. Zwitserland: Woensdag vooral in het zuiden eerst nog zon. Verder veel bewolking en langdurig regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur woensdag van 20 graden in het noordwesten tot 23 bij Locarno, donderdag frisser. Oostenrijk: Woensdag op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Donderdag vanuit het westen regen. Maxima woensdag ongeveer 22 graden, don derdag iets frisser. Tsjechië en Slowakije: Woensdag op de meeste plaatsen droog en nu en dan zon. Donderdag vanuit het westen enige tijd regen. Middagtemperatuur rond 21 graden. Hongarije: Perioden met zon en droog. Maxima oplopend naar ongeveer 24 graden. z i K N H U I ONGEVALLEND1ENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen cngevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16