Leidens Ontzet R Als het rijdt, kan er weinig meer gebeuren Wildplassen: een boete van 20 biertjes ki De pantserwagen van Hitier De feestvierder Internet en 3 oktober -1 (OENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 voor menig Leidenaar zijn de 3 oktoberfeesten iets vanzelfsprekends. Elk jqar weer hoort er feest gevierd te worden. Punt uit. Omd; dat traditie is en omdat Leidens ontzet van de Spanjaarden in 1574 herdacht wordt. Die geschiedenis krijgt elke Leidenaar met de paplepel ingegoten. Maar ook nadien is er het nodige gebeurd rond 3 oktober, of liever gezegd rond de 3 oktoberfeesten. Een ehoorlijk deel van die gebeurtenissen is niet bekend en op zijn zachtst gezegd geheimzinnig. Deze week belicht de krant een paar v die 'mysteries'. Vandaag het verhaal van Hitiers pantserwagen. denken, de pant serwagen van Hitier als bezienswaardig heid tijdens de 3 oktoberfeesten. Als lolli ge attractie in de optocht bijvoorbeeld. Of op de kermis ('Komt dat zien, komt dat zien...). Bah, zoiets getuigt niet van goede smaak. Hoort niet thuis in het volksfeest van de Leidenaars. Bovendien, we hebben de Spénjaarden de stad uitge trapt. Bij de Duitsers lag dat toch een tik keltje anders. Kortom, die wagen kunnen we missen als kiespijn. En ter uwer ge ruststelling: die wagen ontbreekt tijdens de 3 oktoberfeesten. Maar dat is wel eens anders geweest. Eén keer stond de wagen van Hitier wél in Leiden. Dat zou nu groot nieuws zijn. Misschien wel een schandaal veroorza ken. Maar toen niet. En toen is in dit ge val 1955. Slechts één berichtje staat er over in de krant, in het Leidsch Dagblad, de editie van 4 oktober. 'Hitler in dienst van liefdadigheid' staat erboven. En de rest van ue lexsi oesiaai maar een paar egeltjes, die meer vragen oproepen dan dat ze iets duidelijk maken: 'Onder de vele honderden attracties, wel ke de Sleutelstad gisteren binnen haar grenzen telde, bevond zich ook de zwaar- gepantserde auto, 'waarin Hitler in zijn laatste levensjaren parades placht af te Het publiek toonde voor deze machtige Mercedes-Benz-wagen grote belangstel ling en luisterde met graagte naar de technische snufjes, welke daarbij werden verteld. Een groot deel van de opbrengst dient tot leniging van de nood onder de slachtof fers van het Hitlerregime. Dat is alles. Maar wie had het onzalige idee gehad die rotkar naar Leiden te ha len? Waar stond of reed dat kreng? En wat was nou precies dat goede doel? De 3 October-Vereeniging had er in elk geval niets mee van doen. Hitier komt het programma club in 1955. En de wagen maakte ook geen deel uit van de militaire parade die toen nog jaarlijks werd gehouden. De re gionale uitgave van Het Vrije Volk rept van 'drietonners, cantinewagens en kraanwagens' in de stoet. Niet van de pantserwagen. En in de beschrijving van het Leidsch Dagblad van de militaire pa rade staat er ook niks over. Wel vond in oktober van dat jaar een ten toonstelling plaats in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Met als titel 'Wagen en tuig'. Tuig was Hitier natuurlijk, maar hij en zijn wagen figureerden deson danks niet op de tentoonstelling, zo blijkt uit de informatie in het gemeente archief. Nee, de tentoonstelling was ge wijd aan wagens die ooit werden voortge trokken door paarden, met de daarbij horende tuigjes. Gelukkig herinnert oud-journalist G. Tulp uit Warmond, destijds werkzaam bij De triomftocht van Hitler in Berlijn, in zijn pantserwagen. de Nieuwe Leidsche Courant, zich de op winding over de wagen. Opwinding in positieve zin dan. „Niemand die er aan stoot aan nam. De opbrengst was voor een goed doel. De wagen zelf was niets meer dan een historisch voorwerp. In musea zie je toch ook allerlei dingen uit de oorlog? Het was voor ons een geweldi ge attractie. De wagen stohd op het plein tegenover onze krant aan de Steenstraat (het huidige Beestenmarktplein, red.). Het zag werkelijk zwart van de mensen." „Ik heb er zelf ook ingezeten. Voor een habbekrats. De zetel van de Führer was hoger dan de zetel van de chauffeur. Dat was om hem groter te doen lijken. Hij was niet zo groot hè, hij ging ook vaak staan. Het was in elk geval dezelfde wa gen waarmee Hitler in triomf door Ber lijn trok na de verovering van Frankrijk. Toegejuicht door al die wuivende Berlij- ners die later van niets meer wisten. Nou toen wel hoor! Ze hadden natuurlijk al een tijdje niets meer gewonnen. Dat alle maal maakte het heel apart. Ik vond het toch wel een sensatie dat ik op de stoel van de Führer kon zitten. Het voelde als een triomf." Maar wat nou precies het goede doel was en wie de wagen naar Leiden had ge haald, weet ook hij tot op de dag van vandaag niet. e een staat vroeg op voor de Reveille, de ander gaat pas 's ïiddags de stad in voor de optocht. Sommigen komen speci al voor de kermis, anderen luisteren liever naar de Koraal, oe brengt de doorsnee Leidenaar het feest der feesten door? 'andaag vertelt Piet Groen in 't Woud (71) wat hij gaat doen. )eh...wat ik dit jaar op 3 oktober ga doen, weet ik nog niet, at ligt eraan hoe het loopt. Het zal de kermis wel weer wor- LÏc ga namelijk met mijn kleinkinderen op stap. Ik heb er er. Maar in ieder geval ga ik haring en wittebrood halen. En ituurlijk hutspot eten. En ja, wat gaan we nog meer bekijken de optocht. Dat is een beetje traditie, hè. En de taptoe-na- urlijk. Dat vind ik wel leuk. eestal gaan we 's ochtends de deur uit en komen we 's ronds pas weer terug. Ik woon tegen Oegstgeest aan en dan oet je niet telkens heen en weer lopen. Ik ben 71 jaar en volg :t elk jaar. Het is een leuke traditie. Van jongs af aan groei je op. We vieren het omdat we die Spanjaarden eruit geknik- :rd hebben. In 1574. Mag ik even een sjekkie rollen? heb een paar keer mensen uit Oxford meegenomen. Die vin- in het 3 ok- FÓTO DICK HOGEWONING Familie Verver bouwt praalwagens voor optocht Even waan je je in de studios'van Joop van den Ende. Enorme praalwagens, die er ondanks het feit dat ze nog niet helemaal af zijn, er al prachtig uitzien. Maar het is niet in Aalsmeer waar de praalwagens voor de 3 oktoberoptocht zijn opgeslagen. Het is in de 'buurt van Leiden', de exacte plaats blijft geheim. Net zoals het tot de optocht zelf geheim moet blijven hoe de kunstwerken van de familie Verver uit Zoetermeer eruit zien. Ia, ja geen echt Leids bedrijf dat de wagens voor de optocht bouwt. Maar Kees Verver benadrukt dat hij is geboren en getogen in Leiden en dat het grootste deel van zijn familie er woont. Hoewel hij voor zijn bedrijf Creastand de wijk heeft genomen naar Zoetermeer zit Leiden dus nog altijd in het hart. Vijf jaar geleden werd Verver voor het eerst benaderd om praalwagens te bouwen ter ere van het vijftigjarig bevrijdingsfeest. Als standbouwer van luxe stands is dat geen dagelijkse kost, maar hij nam de uitdaging aan. Inmiddels heeft hij al een behoorlijke ervaring. Moest hij voorgaande jaren wel eens een weekje de caravan in om te brainstormen, dit jaar ging het iets soepeler. ,,Het eerste Praalwagens maken, dat is een hele toer. En van het uiteindelijke resultaat kunnen de makers maar kort genieten. FOTO HENK BOUWMAN denkwerk begint eind maart als we een thema hebben opgekregen,'' legt hij uit. „Vervolgens worden de ideeën uitgewerkt in maquettes, die worden gepresenteerd aan de 3 October-Vereeniging. Als ze worden goedgekeurd, dan kunnen ze op ware grootte worden gebouwd." Thuis worden de eerste decorstukken in elkaar gezet, voor het grote werk wordt uitgeweken naar de loods. De uitvoering van al het denkwerk is volgens Verver een kwestie van veel dingen uitproberen. „Ik heb al jaren ervaring als decorbouwer, dat is een vak waarvoor je niet echt iets uit een boek kan leren. Ie moet steeds maar weer proberen om te kijken hoe iets wat bedacht is, ook kan worden gemaakt. En het gaat elk jaar beter." Het vervoer naar de start van de optocht is voor de bouwers al een spannend begin. Vlakbij de loods wacht al de eerste hindernis, een tunnel. Om ervoor te zorgen dat niet al na de eerste tunnel en n de Nederlandse bevolking ;ert 75 procent zich groen en ;1 aan het zogenoemde wild- issen. Maar op 2, 3 en 4 ok- trekt menig feestvierder veer niets aan van het ge- an de echte gedupeer- n: de bewoners en omwo nden in het centrum. Onder motto: 'laat Gods water ar over Gods akker lopen' >rdt op grote schaal tegen iren van huizen en openbare gebouwen gewaterd. Zelfs ker ken zijn in deze niet meer hei lig. De vraag is nu of dat niet af latende spoor van urine tijdens die dagen nog wel is in te dam men? En zo ja, wie neemt er dan maatregelen? Vooropgesteld: wildplassen mag niet. Het is bij de wet ver boden. Er staat in Leiden een boete op van 60 gulden. Maar de politie heeft tijdens de 3 ok toberfeesten wel wat anders te De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. doen dan er op toe te zien dat die regel wordt nageleefd, niet waar Jaap Nelemans? „Het be hoort inderdaad op 3 oktober niet tot de speerpuntengeeft de voorlichter van Hollands Midden zonder omwegen toe. „Er zijn zo véél mensen op straat, dat is ondoenlijk. Bo vendien zijn er andere, belang rijkere aandachtspunten. Dat neemt niet weg dat agenten zullen optreden. Zeker daar waar speciale voorzieningen zijn getroffen. Wie in de buurt daarvan in de fout gaat, kan re kenen op een bekeuring. Om gerekend komt die neer op de prijs van 20 biertjes. Toch zon de, lijkt me, tijdens die dagen." Leiden kent rond 3 oktober sinds vier jaar die speciale voorzieningen voor mensen met een zwakke blaas een dito discipline. Het zijn portable toilëtcabines en verrijdbare toi letwagens. Ze staan op de drukste punten in het centrum opgesteld. Er zijn drie verschil lende huurders te Onderschei den: de 3 October-Vereeniging, de gemeente en individuele ho- reca-exploitanten. Er is één le verancier. Die draagt zorg voor zo'n55 cabines en 4 toiletwa gens. .Absoluut te weinig", meent Menno van Milligen. Hij is woordvoerder van de fir ma Barthen en heeft derhalve makkelijk praten. Per slot van rekening heeft hij alle baat bij pakweg een verdubbeling, want daar verdienen ze alleen maar aan. „Maar los daarvan constateer ik dat er geen dagen in het jaar zijn dat er zo goed gebruik van de cabines wordt gemaakt als op 2 en 3 oktober. Ze zitten 's avonds letterlijk tot de nok toe vol. Helaas moeten we wachten tot 's nachts eer we ze kunnen legen en schoonma ken. Eerder kunnen we de stad niet in. En ook de andere dag zijn ze weer vol. Ik bedoel, er is duidelijk behoefte aan méér. Dat zeg ik niet alleen uit eigen belang." Van Milligen huldigt het stand punt dat je het de mensen vooral gemakkelijk moet ma ken. „Ze moeten niet op zoek naar die dingen. Ze moeten er staan. Op de punten vvaar dar het hardste nodig is. Helemaal uitbannen kun je het wildplas sen niet Er zijn altijd mensen die effe snel een boompje pak ken als ze het toilet in het café niet snel kunnen bereiken. En ook omdat je een horecaonder nemer niet kunt verplichten» een cabine te huren a raison van 235 gulden, exclusief on derhoud. Maar het scheelt een slok op een borrel als er in elk geval voldoende zijn. Dan ma ken mensen er automatisch ge bruik van." De gemeente voelt zich deels verantwoordelijk voor de speci ale voorzieningen. „Wij huren toiletten in voor de echte druk ke punten", zegt Fons Dele- marre van Milieu en Beheer. „Dat zijn wat ons betreft vier locaties: Hooigracht, Mor- spoort, Garenmarkt en Hoog landse Kerk. We denken hierbij niet alleen aan het voorkomen van wildplassen. We denken daarbij ook vooral aan de da mes. Die moeten dikwijls lang wachten en gaan niet zomaar achter een boom zitten." Voor wat betreft de horeca is de gemeente van mening dat die in deze zelf de broek maar moet ophouden.Als je drie extra tappunten kunt neerzet ten - en dus extra verdient - dan dien je ook extra voorzie ningen te treffen. Dat lijkt me evident. Gelukkig zijn er onder nemers die dat ook inzien. De 3 October-Vereeniging zet bij de startpunten van Taptoe en Op tocht ook cabines in. Er ge beurt dus wel het nodige. Maar - de man van de gemeen te is het er roerend mee eens - het kan allemaal beter. „Er komt binnenkort een rondeta felconferentie waarbij alle be trokkenen in geval van dit soort grootschalige evenementen zullen aanschuiven. De kosten en de baten komen ter sprake. Maar ik kan me ook goed voor stellen dat dit een onderwerp op de agenda kan zijn. Want sluitende regels zijn er inder daad niet." En daar is duidelijk behoefte Zo'n opvallend gekleurde toiletcabine kan je niet n om wildplassen tegen te gaan. Vooral ook handig v stoplichten de praalwagens kaal verder moeten, werkt Verver binnen een bepaalde grenzen aan hoogte en breedte. „Het is daarom moeilijk om de juiste verhoudingen te vinden. Tijdens het rijden komen er enorme krachten op de praalwagen tc staan. En alles moet natuurlijk wel overeind blijven." Als alles eenmaal rustig rijdt, kan er volgens Verver weinig meer gebeuren. „We blijven wel in de buurt om eventuele kleine schade te repareren." Tijdens het gesprek zijn zoons Dennes, Ino, Rimko én vrouw Joke druk in de weer met verf, spuitbussen en gereedschap. Samen vormen zij ook het bedrijf Creastand. Voor de Ververs is het maken van de praalwagens elk jaar een kwestie van goed combineren, want het werk gaat gewoon door. „We werken in augustus aan de wagens, omdat het dan rustig is op de zaak. Het komt niet veel voor dat we met zijn allen tegelijkertijd aan de wagens werken." Al het mooie werk ten spijt, na de optocht rest niets anders dan de wagens weer tot de grond toe af te breken.Als standbouwers zijn we wel gewend dat we maar korte tijd van ons werk kunnen genieten", vertelt Verver. En het genieten is dit keer wel van heel korte duur. Het vieren van het Leids Ontzet valt voor de familie Verver behoorlijk in het water. „We moeten de volgende dag meteen naar Duitsland, stands bouwen op een beurs." LESLEY GRIETEN Ook op internet is van alles te vinden over het 3 oktoberfeest. Zo is daar om te beginnen de eigen site van de 3 October- Vereeniging: http://3october. nl Hierop is informatie te vinden over de 3 oktoberfeesten. Zoals een klein stukje geschiedenis. Wetenswaardigheden als: Waarschijnlijk is het feest de eerste twee eeuwen, door het stadsbestuur daartoe gestimu leerd, heel spontaan door de Leidse bevolking gevierd zonder dat daar een organisatie aan te pas kwam. Toen het feest in het begin van de negentiende eeuw toch begon te verwateren, waren het de sttulen ten verenigd in het Leids Studenten Corps (thans studenten vereniging Minerva die het nieuw leven inbliezen Het is maar dat u het weet. En voorgoed onthoudt. Want dat zelfde Minerva is jarenlang tij dens de 3 oktoberfeesten het doelwit geweest van baldadige jongeren. Verder is op deze site uiteraard het programma van de feesten te vinden. De onderdelen ten minste die door de 3 October- Vereeniging inelkaar zijn gezet. Wat de kroegen allemaal doen, is weer te vinden op een andere site: http://www.leiden.nl. En dan is er nog de site van De Digitale Stad Leiden: http: Hwww.dsl.nl. Hier is een artikel te vinden over t oktober Lm artikel over de 3 Octoberstraat, om precies te zijn. Foto's van en interviews met bewoners van deze straat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15