Leidens Ontzet Het verleden van 3 oktober zit in een paar wandkasten Het voorwoord in de feestwijzer is Op het randje Een soepje van bijna zestig jaar Oude sterren op de fiets De feestvierder MAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 foor menig Leidenaar zijn de 3 oktoberfeesten iets vanzelfsprekends. Elk jaar weer hoort er feest gevierd te worden. Punt uit. Omdat dat traditie is en omdat Leidens ontzet van de Spanjaarden in 1574 herdacht wordt. Die geschiedenis krijgt elke Leidenaar met de paplepel ingegoten. Maar ook nadien is er het nodige gebeurd rond 3 oktober, of liever gezegd rond de 3 oktoberfeesten. En een behoorlijk deel van die gebeurtenissen is niet bekend en op zijn zachtst gezegd geheimzinnig. Deze week belicht de krant een paar van die 'mysteries'. Vandaag het verhaal van het soepblikje. Apart plaatje hoor, op die feestelijke ka lender van het gemeentearchief en de 3 October-Vereeniging. Van een blikje soep. Wat heeft dat nou met 3 oktober te ma ken, denk je, als je voor het eerst het foto- tje onder ogen krijgt. Een bord met huts pot had meer voor de hand gelegen. Nor maal gesproken dan, want dit is wel een heel bijzonder blikje soep, zo blijkt uit het bijschrift op de kalender: 'Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd Leidens ont zet op bijzondere wijzen herdacht'. Met het uitbrengen van een speciaal blikje soep bijvoorbeeld! Het wikkel van het blikje maakt dat duidelijk. Oranje-band soep staat er op. Plus twee data: 3 oktober 1941 en 3 oktober 1574. En er staan nog een paar kreten op: Oranje banden omspannen de aarde Nederland zal herrijzen! Nederland herdenkt het ontzet van Leiden Het blikje bevindt zich in het archief van de 3 October-Vereeniging. Archivaris Rens Heruer kreeg het eens van een kennis, die zijn huis had opgeruimd. Die had het ooit op een rommelmarkt op de kop getikt. Waar het oorspronkelijk vandaan kwam? De kennis wist het niet. En Heruer weet het nu nóg niet. „We hebben gezocht naar conservenfabrieken met die naam. Maar helaas, niks gevonden." Wat hij wél weet, is dat het blikje van am per tien centimeter hoog tot nu toe ner gens anders is opgedoken. Met andere woorden: het is uniek. „Het blikje moet in elk geval wel Leids zijn. Het is gezien de datum die er op staat, denk ik een abso luut illegale uitgave. Een daad van stil ver zet, het was per slot van rekening oorlog." Een aardigheidje van een eenling, een ac tie van een vaderlandslievend bedrijf, Joost mag het weten. Oranje-band is in elk geval geen bestaande achternaam. Een bedrijfsnaam dan misschien? Uit de regis ters van de Kamer van Koophandel Ne derland blijkt dat er op dit moment één bedrijf onder die naam opereert. Oranje band Zaden BV, zonder tussenstreepje, in Dronten. Exporteur van - de naam zegt het al - zaden. Toch maar even nagebeld: doet Oranjeband ook in soep? „Jazeker", zegt een vriendelijke vrou wenstem. „Thuis. Maar verder niet." Vroeger dan iets met soep gedaan, in de Tweede Wereldoorlog misschien? „Nee, we bestaan pas sinds 1984." En dan de Nederlandse Vereniging van Soepenfabrikanten, die zijn hoofdkantoor heeft aan de Schipholweg in Leiden. Kent men daar de oorsprong van Oranje-band soep? „Nee", zegt secretaris F. van de Wetering. „Dat is een van de zegeningen van deze tijd: tegenwoordig moet op elk blik staan wie de producent is en, als dat van toepas sing is, de importeur. Ik weet in elk geval dat Oranje-band op dit moment geen be drijfsnaam is in de soepenbranche. Helaas, de herkomst van het blikje blijft Rens Heruer en 'zijn' archief, een enorme ver- zameling dozen. FOTO •DICK HOCEWONINC Het vervelende van program maboekjes is dat de tekst altijd ruim van tevoren bij de drukker moet zijn. Wil het boekje al thans op tijd gereed zijn voor het evenement waarvoor het is bedoeld. De makke van dat vroege inle veren is dat op het moment van verschijnen de tekst dan soms deels gedateerd of zelfs volledig achterhaald is. Vaak kan de steller van het stuk daar helemaal niets aan doen. Hij moet zich houden aan de deadline. Maar het kan wel lei den tot rare en in een enkel ge val zelfs tot nare situaties. Zo is een geval bekend van een carnavalsvereniging in het zui den van het land. Met het oog op de naderende festiviteiten schreef de Prins van dat jaar in het programmaboekje een grappig bedoeld stukje over zijn Raad van Elf. Op jolige wij- Meteen is er de verontschuldiging. „Het is nog een beetje een rommeltje." Rens Heruer, onder andere archivaris van de 3 October- Vereniging, heeft, zo zegt hij met enige spijt in zijn stem, nog niet alles gearchiveerd. Komt ook door de verhuizing van het gezin Heruer naar de Steenschuur, waardoor alle archiefstukken in dozen moesten worden ingepakt. „Tsja, en het archief was een beetje het stiefkind van de verhuizing, dat moet ik toegeven. Ik heb nog steeds niet alles geordend." Maar vooruit, het archief is ook van zo'n ongelooflijke omvang, dat niemand hem dat euvel zal duiden. Zijn toch bepaald niet kinderachtige werkkamer is werkelijk tot aan de nok toe gevuld met bijna alleen maar archiefstukken. Met name wandkasten vol archiefdozen. „Ik heb altijd belangstelling gehad voor geschiedenis. Geschiedenis in het algemeen en de Leidse geschiedenis. Het archief van de 3 October- Vereeniging had ook altijd al mijn belangstelling. Alleen was dat jarenlang in handen van Dick Swanenburg, die vorig jaar overleed. „Een geweldige man. Zeer ordelijk. Werkelijk alles heeft hij bijgehouden, beschreven, geïnventariseerd en op orde gebracht." Hup, daar gaan we dan. Ter illustratie zomaar even een greep uit het archief: - een lijst met alle namen van commisieleden die de 3 October-Vereeniging in de loop der jaren heeft gehad. - een lijst van alle Burgemeester Postma neemt geen beweert. ze hekelde hij 'de omvang" van sommige van zijn secondan ten. En het oponthoud in de di verse etablissementen dat hun verminderde mobiliteit als ge- cabaretvoorstellingen die in het kader van de feesten zijn opgevoerd. - een beschrijving van de verschillende dies-vieringen - een complete lijst van kerkdiensten in het kader van 3 oktober. Inclusief voorgangers en organisten! - een lijst van alle erewachten volg daarvan met zich mee bracht. Vijf dagen voor het car naval overleed één van hen. De oorzaak: hartstilstand als ge volg van overgewicht. Het pro- - een lijst met alle medewerkers aan de optochten (en dat is echt een lijst van hier tot Tokyo) - een overzicht van de hoeveelheden haring- en wittebrood die zijn uitgedeeld. Dat is dus niet niks. Elke keer wanneer hij een blik werpt op grammaboekje lag al anderhal ve week bij de mensen thuis. Pijnlijk. Niet alleen voor de na bestaanden. Ook voor de Prins. Op het randje heet het voor- welk archiefstuk dan ook, verbaast Heruer zich nog daarover. „Dat hield Swanenburg allemaal bij! Voor iedereen was hij een vraagbaak. Ik was ook een van de mensen die hem wel eens op het archief aansprak. Of liever, ik was degene die hem daar het meest op aansprak. Dat was hem woord van de Feestwijzer van de 3 October-Vereeniging. Het is geschreven door prof. dr. Piet van Sterkenburg, de voor zitter van het bestuur. De in houd refereert aan het nade rende millennium en tevens aan het motto van de komende optocht. Een citaat daaruit luidt: 'Het is bovendien een op merkelijke viering omdat na de uitbundige viering van 1998, waarin burgemeester Goekoop centraal stond, wij nu voorde eerste keer het feest gaan vieren met de nieuwe burgemeester, Jan Postma. Een ideale gelegen heid zullen taptoe en optocht dus zijn om hem te laten zien hoe het Leidse feest der feesten door de stad wordt gevierd. La ten we hem hartelijk onthalen en onderdompelen in alle on derdelen van het feest. Immers, een burgervader die besmet is geraakt door het clrie-oktobervi- rus zal een nog grotere zegen voor de stad zijn en blijven. Mooie woorden. Zonder twijfel bijzonder gemeend ook. En dat Postma nog lang een zegen mag zijn en blijven voor de stad en zeker ook voor zijn fa milie en verwanten, is inder daad te hopen voor de burger vader. Die, zoals inmiddels be kend is geworden, dus niet in Leiden aanwezig zal zijn op 3 oktober. Na zijn hartaanval herstelt hij van zijn dotterbe- natuurlijk opgevallen. Toen hij ermee stopte, een jaar of vijf geleden, wist hij ook meteen wie zijn opvolger moest worden: ik! Dat ging niet in een keer hoor. Stukje bij beetje heeft hij het aan mij overgedragen." Dat betrof overigens niet het gehele archief. Dat zou ook handeling in het LUMC. Op last van zijn artsen doet hij het voorlopig rustig aan. Voor hem geen feestgedruis. Hij blijft ge woon thuis. Dat laatste wist Van Sterken burg natuurlijk niet toen hij zijn voorwoord inleverde bij de drukker. Dat Postma wegblijft is namelijk pas sinds een paar dagen bekend. Maar die hart aanval kreeg Postma al tijdens zijn vakantie, in Juli. Ruim voor de deadline van de voorzitter. Want die was, zo verklaart sa mensteller Cees Mentink des gevraagd, gesteld op half au gustus. Op de hoogte van Postma's malheur, had de prof er dus misschien beter aan gedaan om in zijn voorwoord maar niet te speculeren op het al dan niet aanwezig zijn van Postma op 3 oktober. Er zijn mensen die na een hartaanval maan den, ja soms jaren uit de roula tie zijn. Er zijn mensen die wer ken daarna nooit meer. Er zijn mensen die overlijden aan de gevolgen. Op het randje krijgt als je het zo beschouwt daar door een onverwachte lading. Want je moet er toch niet aan denken dat dat boekje bij je in de bus valt terwijl.... Enfin, zo ver is het gelukkig niet gekomen. AD VAN KAAM nooit in het toch bepaald niet kleine optrekje van Heruer aan de Steenschuur hebben gepast. De vereniging besloot in 1986 dat het papieren archief van voor die tijd naar het gemeentearchief moest verhuizen: alle brieven, verslagen, notities, feestwijzers, draaiboeken en wat dies meer zei. De rest moest maar worden opgeslagen in het huis van de verenigingsarchivaris. Wat die rest dan behelst? Behalve alle papieren van na 1986 een hele rits aan spulletjes en rariteiten. Dia's en foto's, geluidsbanden en video's. „Maar wat dat laatste betreft, daarvan is er niet enorm veel. Van de audiovisuele middelen hield Swanenburg zich met name bezig met dia's en foto's. In vidéo, zoals hij uitsprak, zag hij niet zoveel." Verder bevat het archief allerlei geschenken die de vereniging in de loop der jaren heeft ontvangen. „Dus allemaal zaken die niet goed archiveerbaar zijn. Ja, en er zitten vertrouwelijke stukken tussen. Stukken die maar beter niet op straat terecht kunnen komen." Hmmm, vertrouwelijk. Zou de krant dan misschien bij wijze van uitzondering....? Nee, geen sprake van, oordeelt Heruer. Vertrouwelijk is vertrouwelijk. Ook vele jaren na dato. Wat dat betreft zit de 3 October- Vereeniging wel goed met Heruer als archivaris. Da's duidelijk. HERMAN JOUSTRA Speciaal voor de gelegenheid halen ze de fietsen weer uit de schuur, de sterren van weleer. Voormalig Tour de France-win- naar en oud-wereldkampioen Joop Zoetemelk bijvoorbeeld. En Leidenaar Gerben Karstens niet te vergeten, meervoudig etappewinnaar in de Tour de France en andere grote rondes zoals de Vuelta (veertien keer). Misschien iets dikker geworden en wat strammer, maar nog al tijd behoorlijk rap. Beide vedet ten nemen op maandag 4 okto ber deel aan een race rond het Rapenburg, die om 11.00 uur begint. Zoetemelk en Karstens zijn ze ker niet de enige bekenden. Nog een paar namen: Henk Lubberding, Johan van der Vel de, Gerrit Solleveld, Riny Wagt- mans, Piet van Heusden, Arie van Houwelingen, André Ge vers, Joop Captein en Arjan Jagt en Mathieu IIermans. Een le gertje superknechten neemt ook deel aan de wedstrijd. Zoals Piet Damen, Jaap Kersten, Mar- tien Kokkelkoren, Jos van der Vleuten, Huib Zilverberg en Martin Schalkers. Vaste krach ten als Henny van Gent, Cor Schuuring, Jan en Cees van Amsterdam, Albert van Mid den, Cees van Espen en Frits Rabe ontbreken niet. Vooraf ko men nog 15 koppels van Leidse sportclubs in actie. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. deel aan de 3 oktoberfeesten. Wat het officiële programmaboekje ook FOTO LOEK ZUYDERDUIN een mysterie. Het is toch al een raadsel dat het de hongerwinter heeft overleefd. „Ik denk ook niet dat veel mensen het blikje hebben gezien", mijmert Heruer. „Ik kan me tenminste voorstellen dat het anders gesneuveld zou zijn. Zo van: ik sterf van de honger, maak dat blikje maar eens open." Dan blijft er nóg een mys terie onopge lost: wat zit er in het blikje? Vermicelli- soep met bal len? Toma tensoep met basilicum? Een simpel preisoepje? „We laten het blikje netjes dicht", beslist Heruer. Uit piëteit. Trouwens, een soepje van bijna zestig jaar jaar lepel je niet voor je lol naar binnen. De lucht alleen al. TEKST HERMAN JOUSTRA FOTO 3 OCTOBER-VEREENIGING De een staat vroeg op voor de Reveille, de ander gaat pas 's middags de stad in voor de optocht. Sommigen komen speciaal voor de kermis, anderen luisteren liever naar de Koraal. Hoe brengt de doorsnee Leidenaar het Leidse feest der feesten door? Vandaag vertelt Jan de Klerk (80) wat hij gaat doen. „Wat ik ga doen op 3 oktober? Een beetje de stad in trekken, denk ik. De optocht bekijken. Ik woon op de Lammenschansweg en dan maak je niet zoveel mee van het feest. Het is toch wat meer in het centrum. Mijn dochter woont onder mij en die neemt een paar klapstoelen mee. Dan gaan we op het Levendaal zitten kijken naar al die hossende mensen. Maar wij doen dat niet meer, hoor. Op mijn leeftijd ga. ik niet meer lopen hossen en springen. Ik ben tachtig jaar en dan heb ik daar geen zin meer in." „Wat ik altijd leuk vond toen ik jong was, was de draaimolen. Daar ga ik nu niet meer in zitten. Ik heb nu geen kleine kinderen meer om me heen. Mijn jongste kleinzoon is al 22! We maken nu een rondje door de stad en ldjken naar de optocht. De mensen weten op het laatst ook niet meer hoe ze die moeten ver- m sieren. Het 1 f lijkt me voor de organisa- toren steeds moeilijker om dat elk jaar weer te -.i, doen. Het i - moet er toch weer anders -~y "Al uitzien." z* Ik ga niet speciaal voor iets de stad in, hoor. Ik ga meer voor de - gezelligheid. elk jaar, vanaf mijn derde. Daar ben je toch een Lei-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9