'Naschools opvang uitbreiden Die Leythe bouwt over het water Fusie WBL met rijke partner is nog geen gelopen rac Eurodusnie kan in kraakpand blijven Universiteit tevreden ove effect bindend studieadvi Leiden Regio Toch gesprek Leiden en regio over EZH-aandelen MAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 Leiden weer een honderdjarige rijker leiden Loco-burgemeester Van Rij bracht gisteren een bezoek aan mevrouw M. van den Broek-Rozendaal. Zij vierde haar honderdste verjaardag. Mevrouw Van den Broek-Rozendaal. die sinds 1980 in Leiden woont, is de eerste bewoonster van servi ceflat Schouwenhove die de leeftijd van 100 jaar bereikt. Naast haar op de foto heft haar jongste zus het glas op deze gebeurte nis. Inmiddels valt er een heel elftal samen te stellen van hon derplussers in Leiden. De stad telt inmiddels vijfhonderdjari gen. een inwoner van 101, twee van 103, een van 105 en een van 111. foto taco van der eb Auto-emblemenverzamelaars gepakt leiden De politie heeft twee jongens van 13 jaar aangehouden die op de Kaasmarkt hun verzameling auto-emblemen aan het aanvullen waren. Ze bleken reeds in het bezit van 18 emblemen die ze onderweg van geparkeerde auto's aan de Bloemistenlaan. Lammenschansweg, Plantsoen en Hoogvlietgarage hadden ge sloopt. De politie is nu op zoek naar eigenaars die alsnog aan gifte doen van diefstal. Jongen (17) mishandeld leiden Een 17-jarige jongen uit Oegstgeest kreeg in de nacht van zaterdag op zondag in de St. Aagtenstraat plotseling twee klappen in het gezicht omdat hij volgens zijn belager 'verdachte bewegingen' had gemaakt. De jongen liep daarbij een bloed neus en een gezwollen lip op. De man is ontkomen. Diefstal uit woning leiden Een stereoset en kleding vormden de buit van een in braak gistermiddag aan de Houtstaat. De dieven kwamen bin nen door een raampje naast de voordeur te forceren. Man met koevoet overmeesterd leiden Op zoek naar een man die een minderjarige had mis handeld, stuitten surveillanten zaterdag op de Gooimeerlaan op een man die gewapend was met een koevoet. Toen de agenten hem daarop aanspraken, ging hij er op de fiets vandoor. Op de kruising met de Willem de Zwijgerlaan reed hij door rood en kwam in botsing met een auto. Hoewel hij de agenten nog be dreigde met de koevoet, zagen zij kans de man te overmeeste ren. Algemene vergadering heeft laatste woord leiden ruud sep Hij vindt dat hij een ijzersterk verhaal heeft. De leden van woningbouwvereniging Leiden (WBL) moeten voor de fusie met woonstichting Portaal een flink deel van hun invloed inleveren. Maar ze krijgen daar zo veel voor terug, dat daarbij de kleinere invloed van de huurders in het niet valt. En toch is voorzitter Theo van der Lans er alles behalve gerust op dat de huurders - vertegen woordigd in de algemene vergadering (AV) - uit eindelijk hun fiat zullen geven aan de fusie die de WBL in één klap uit de financiële malaise helpt. „Krijg ik het voldoende over tafel? Ik ben niet pessimistisch hoor, maar ik zeg niet dat het al een gelopen race is." Begin deze maand kondigde WBL-directeür Jo- han de Greef de verloving van de WBL met de Arnhems-Nijmeegse woonstichting Portaal aan. Het rijke Portaal, met meer dan 200 miljoen op de bank, werd door De Greef omschreven als 'de prins op het witte paard'. Door de fusie, die be gin volgend jaar een feit moet zijn, behoren de fi nanciële problemen van de WBL straks ineens tot het verleden. De voorgenomen verkoop van 1100 woningen kan worden teruggebracht tot de helft, het opknappen van het bezit kan meteen op volle kracht worden aangepakt, terwijl de hu ren de komende jaren nog maar minimaal hoe ven te stijgen. Het klinkt allemaal prachtig. Logisch dat voor zitter Van der Lans de fusie helemaal ziet zitten. En hij niet alleen. „Bijna iedereen die je spreekt is enorm enthousiast hierover. De rijke helpt de ar me zonder dat hij je knevelt, zonder dat je naar zijn pijpen moet dansen. Dat klinkt misschien als preken in de kerk, maar zo werkt het wel. Dat is heel bijzonder." Toch leven met name bij de AV nog wel wat bedenkingen tegen de fusieplannen, weet Van der Lans. En daar wil hij graag iets over zeggen. Over het belang van de huurders bijvoorbeeld. Want wat worden de huurders eigenlijk wijzer van zo'n fusie? „Die worden er wel degelijk beter van", betoogt de voorzitter. „Als we financieel sterker staan, dan kunnen we harder gaan wer ken aan kwaliteit. Bovendien gaan we het huur beleid van Portaal volgen. Wij hebben in de meerjarenplanning een huurverhoging van 2,9 procent voorzien, afbouwend naar 2,5 procent. Portaal beperkt de huurverhoging tot 2 procent. Dat scheelt bij een gemiddelde huur over de ko mende vijf jaar zo acht- tot negenhonderd gul den." Ook het personeel hoeft zich volgens Van der Lans geen zorgen te maken. Na de fusie blijft de WBL - die tegen die tijd onder de naam woon stichting Portaal Leiden door het leven zal gaan - behoorlijk zelfstandig. Alleen zaken als midde- lenbeheer, personeelsbeleid en inkoop worden in de toekomst centraal geregeld. „De fusie is voor het personeel alleen maar positief. Als de zaken hier financieel op orde zijn, kunnen we weer een rol spelen in nieuwe woningbouwpro jecten. Dat leidt vervolgens tot meer ontplooi ingsmogelijkheden van de medewerkers." Maar op één belangrijk punt moet de WBL- voorzitter de critici van de fusie gelijk geven. „Bij veel mensen heerst de angst dat de invloed van de huurders zal afnemen. En dat is ook gewoon waar. Op dit moment is de AV de hoogste macht in de vereniging. De AV kan het bestuur naar huis sturen, en heeft dat in het v.erleden ook wel gedaan. Die directe invloed langs die lijn wordt gereduceerd. De invloed is in de nieuwe con structie niet meer direct, maar indirect. Leiden krijgt twee plaatsen in de Raad van Commissaris sen, en daarnaast mogen de gezamenlijke huur dersbelangenverenigingen ook nog eens twee commissarissen aanwijzen. Op die manier hou den de huurders invloed. Maar ik moet toegeven: als AV-leden zeggen dat door de fusie hu vloed afneemt, dan is dat gewoon waar." „Leden koesteren de vereniging als het ha goed in de democratie. Ik snap dat allemaa ik kan me er heel goed in verplaatsen. M deze tijd komen de belangen in de volkshu ting toch anders te liggen. Zo'n corporatie bedrijf met een sociale doelstelling. In de is het een bedrijf waar heel veel geld in oi Maar je moet wel goed weten voor wie je weer bent. Wij zijn er voor om een bete huisvesting te regelen voor minder draagfc gen." De komende twee maanden wordt komst van de grootste huisbaas van Leidi paald door de leden van de Algemene Ve ring. Zij kunnen de fusie tegenhouden w< zij in meerderheid tegen de omvorming WBL in een stichting stemmen. Van d durft er nauwelijks aan te denken wat er wanneer de stemming in de AV negatief „Voor het bestuur valt er in dat geval heel heroverwegen. We zijn hier als bestuur nei om te doen wat het beste is voor de volksh ting. En we zijn ervan overtuigd dat een fu beste is. Als de fusie niet doorgaat, dan dat er een heleboel mensen teleurgesteld z leiden groenendijk De actiegroep Eurodusnie lijkt de strijd om het gekraakte pand aan de Koppenhinksteeg voor lopig te hebben gewonnen. Loodgietersbedrijf Voskuil, dat het pand in bruikleen had, heeft zich uit het pand terugge trokken. De gemeente Leiden zal waarschijnlijk niet op korte termijn tot actie overgaan. De krakers van Eurodusnie zijn bezig om het pand om te vormen tot kinderweggeefwin- kel, een zaak waar kinderspul len gratis verkrijgbaar zijn. De ze zal aanstaande woensdag ge opend worden. „Zo wordt het pand eindelijk gebruikt voor de Leidse bevolking", aldus een woordvoerder van Eurodusnie. Volgens de krakers had het loodgietersbedrijf het pand niet meer nodig, maar wethouder Van Rij heeft een andere uitleg: „Voskuil was bang voor de kra kers. Ze hebben het pand nu immers drie keer bezet in een periode van acht maanden." Voskuil zelf weigerde commen taar te geven op de gebeurte nissen. Volgens Van Rij is nog geen beslissing genomen over even tuele maatregelen. „We gaan intern beslissen wat we hier mee aanmoeten. Er zijn voor alsnog geen plannen om het pand te ontruimen." De ge meente wil in het gekraakte pand appartementen laten bouwen. Volgens een woord voerder van Eurodusnie: „Het duurt nog wel even voor die ap partementen er komen. Als ze ons er nu uitzetten, staat dat pand nog een hele tijd leeg. Ze weten dat we dan opnieuw tot kraak overgaan. Daarom ver wacht ik op korte termijn geen actie van de gemeente." Advies schoolbegeleidingsdienst: De Schoolbegeleidingsdienst Rijnland noemt schoolse opvang van kinderen op de Viersprong, dersschool en de Apolloschool zo'n succes, dat d jecten de komende jaren moeten worden uitgebre schooljaar beginnen vier basisscholen in de Mor een experiment; volgend schooljaar zouden no| drie scholen kunnen beginnen met buitenschool vang. leiden De dierenmanifestatie Beestenspul, die dit jaar toe was aan de 24ste editie, trok afgelopen weekeinde ruim 18.500 bezoekers. In de Groenoordhallen vermaakten zij zich met demonstraties van be kende dieren als katten, honden en paarden. Maar ook zagen zij min der alledaagse beesten als Zwarte Nijl stekelmuizen en wasbeerhon den. Daarnaast vroegen verschillende instanties op de beurs aandacht voor het welzijn van dieren in binnen- en buitenland. Beestenspul deed het dit jaar iets beter dan in 1998, toen 18.000 mensen de ma nifestatie bezochten. foto mark lamers dreigden een kort geding tegen Leiden aan te spannen als zij dit compromis afwees. Leiden liet weten nog een gesprek te willen en het werk van een on derzoekscommissie te laten voltooien. Daarna kan als dat nog nodig is een arbitragecom missie van drie deskundigen zich over de zaak buigen en een beslissing nemen. Levert het gesprek vrijdag niets op, dan houdt Roest de mogelijkheid van een kort geding open. leiden robbert minkhorst Er komt een extra overleg tus sen Leiden en de andere ge meenten over de EZH-aande len. „We proberen de klokken gelijk te zetten", zei de Leider- dorpse wethouder A. Roest van morgen. Daarmee gaat het kort geding dat de andere aandeel houders tegen Leiden dreigden aan te spannen, vooralsnog niet door. Leden van een speciale com missie van enkele aandeelhou ders, die al een keer eerder bij een waren gekomen om over de kwestie te spreken, ontmoeten elkaar aanstaande vrijdagmid dag. Dat is afgesproken tijdens een telefoongesprek tussen burgemeester A. Meerburg van Alkemade en wethouder T. van Rij van Leiden. Van Rij maakte vorige week bekend dat Leiden niet akkoord gaat met het Alphense voorstel over de EZH-aandelen. Leiden heeft die aandelen van de EWR in bruikleen gekregen en claimt de meeste rechten. De andere aandeelhouders zijn daartegen in het geweer gekomen. Het Al phense voorstel luidt dat zeven tig, procent van dat pakket di rect wordt verdeeld en dat de overige dertig procent wordt 'geparkeerd' bij een stichting. De gemeenten kunnen vervol gens onderling uitmaken van wie die aandelen zijn. De overige aandeelhouders leiden annet van aarsen Ook de budgetten per school moeten worden verhoogd van 12.500 gulden voor materiële kosten naar 27.500 gulden. Bo vendien wil de Schoolbegelei dingsdienst onderzoeken of het mogelijk is om een materialen bank op te zetten, waar scholen uit kunnen putten. Daarnaast moet worden bekeken of er een speciaal coördinatiepunt kan worden ingesteld, dat contac ten onderhoudt met de gastdo centen. Met name de Vier sprong zegt moeite te hebben om goede docenten buiten de school te vinden. Er is behoefte aan een centraal persoon, die op stedelijk niveau de beschik baarheid van deze leerkrachten inventariseert. Op de naschoolse opvang kunnen veel kinderen kennis maken met nieuwe vormen van vrijetijdsbesteding. Op de drie scholen, die vorig schooljaar deelnamen, konden leerlingen deelnemen aan onder andere een cursus techniek, computer lessen, judolessen, acrobatiek, schaken, toneel, gamelan mu ziek, rappen en koken. De kin deren die meedoen, krijgen twee keer per jaar de mogelijk heid om - het verschil! zins per school - zo'n ken lang lessen na schö volgen. Het belangrijkste idee de naschoolse opvang de drie scholen, die nu ten aanbieden, in hetzelfde: kinderen a; tot meer maatschappe culturele activiteiten. O ven de scholen dat de pi een positieve invloed op de schoolprestaties kinderen, al is dit ino meten. De gedachte is leerlingen beter in hun men te zitten, elkaar ret kennen en daardoor oi met elkaar overweg km Viersprong noemt ro nog andere doelen, as groten van sociale Ta den, versterken van het trouwen en beter ongi de Nederlandse taal. 0 stateert deze school cal trokkenheid van de cui school is vergroot. Op de Viersprong procentueel de meest ren deel aan de nasch tiviteiten: 94 procent Teldersschool was dat cent en bij de Apollos procent. leiden ad van kaam Mocht Alexander Pechtold bij een volgende crisis in het Leid se College aan de beurt zijn om zijn baan verliezen, dan hoeft deze wethouder in elk geval niet over zijn toekomst in te zitten. Hij kan namelijk moei teloos zijn oude stiel weer op pakken. Dat bewees hij zater dagmiddag tijdens de lustrum viering van roeivereniging Die Leythe. Als veilingmeester klopte hij met het grootste ge mak het geld uit de zakken van de leden en oud-leden van de club die 85 jaar bestaat. 'Nie mand meer dan 325 gulden voor deze jol? Eenmaal, ander maal - verkocht!' Op ludieke wijze haalde de wethouder van sportzaken op die manier de eerste paar dui zend gulden op, bestemd voor de nieuwbouw van de socië teit. Een ambitieus plan waar mee het 'oudje' Die Leythe maar wil aangeven dat het on danks zijn respectabele leeftijd jong van hart en gezond van lijf en leden is. Met 500 leden - meer kan de club er niet her bergen - durft Die Leythe met een gerust hart te investeren in de volgende eeuw. „Te meer omdat we wat de jeugd betreft jeugd marktleider zijn in Ne derland", zoals voorzitter René Korthof het wat plastisch uit drukte. Die nieuwbouw is trouwens pure noodzaak. Want de oude Geflankeerd door voorzitter René Korthof en initiator Arie Blanken presenteert architect Benno Schild wacht de maquette met de nieuwbouwplannen van Die Leythe. foto mark lamers sociëteit, nog daterend uit de jaren zestig, mag die naam ei genlijk niet hebben. Het is een vierkant houten hok met nau welijks enige comfort of facili teiten en de accommodatie blijft ver achter bij wat de ge middelde Leidse vereniging zijn leden heeft te bieden. Wat dat betreft is de (eind)bestem ming straks geschikter. Als de nieuwbouw eenmaal is gereali seerd, gaat het verder als bo- tenloods. Hoewel de bouwopdracht nog niet is verstrekt en de be groting nog niet rond is, is het duidelijk dat het hier draait om een substantiële investering van de kant van Die Leythe van enkele tonnen. De vergunnin gen zijn op basis van de teke ningen van de architect Benno Schildwacht al wél afgegeven, zowel door de gemeente als door het hoogheemraadschap. Die laatste instantie is partij, omdat Die Leythe zijn nieuwe sociëteit over het water van de Rijn gaat bouwen. Pal achter en gekoppeld aan de bestaan de botenloods. De voornaamste eis van het hoogheemraadschap is dat de doorstroming van het water blijft zoals die is. „Dat bete kent", legt de architect uit, „dat het het beton van de vloer op palen komt te rusten en als het ware zestig centimeter bo ven het water zweeft. Daarop komt een staalconstructie van 35 meter breed en pakweg ze ven meter diep. Het gebouw krijgt een strak uiterlijk, mede door de glazen pui die van voor naar achter halfrond weg loopt. Het ziet er uit als een schip. Midscheeps zitten be stuurskamer en commissieka mer. Voorin de boeg krijgt de jeugd zijn eigen plek." Bezwaren van de omwonen den - Die Leythe zit op de Morsweg ingeklemd tussen particuliere huizen - waren er aanvankelijk wel, maar zijn in middels ingetrokken nadat Schildwacht kon duidelijk ma ken dat het uitzicht onveran derd hetzelfde blijft. „Er waren plannen om óp de botenloods te bouwen of over het terras. In dat geval krijgt je wél last met de buren. Nu zitten we achter loods, dus feitelijk merkt nie mand daar wat van. En dege nen die aan de overkant wo nen, krijgen alleen maar een mooier uitzicht. Inplaats van tegen dat hout van de loods, kijken ze straks tegen het glas van dé sociëteit aan." Van eerstejaars haalde 39 procent binnen het jaar de propedt leiden onno havermans Het aantal studenten aan de Universiteit Leiden blijft dalen. Vorig studiejaar stonden 13.781 Leid se studenten ingeschreven. Dat zijn er 550 min der dan in 1997/98. Ook de voorgaande jaren zakte het aantal inschrijvingen telkens met enke le honderden. Zorgen maakt de universiteit zich echter niet. Woordvoerder W. van Amerongen wijt de terugval vooral aan overheidsmaatregelen om de studieduur te verkorten. Daardoor zijn er nauwelijks nog zesde- of zevendejaars studen ten te vinden. Wel telt Leiden dit nieuwe studiejaar minder eerstejaars dan vorig jaar. Toen steeg het aantal verrassend van 2.620 in 1997/98 naar 2.860. Verdeeld over de veertien universiteiten in Nederland begonnen vorig jaar 32.771 studenten, tegen 30.814 een jaar eerder. De ba lans van dit jaar wordt pas op 1 oktober opge maakt, maar op basis van de voorinschrijvingen is nu al duidelijk dat de teller in Leiden rond de 2.750 blijft staan. Enkele jaren geleden lag het aantal eerstejaars nog steevast boven de driedui zend. De universiteit is overigens erg tevreden over het bindend studieadvies, zo blijkt uit het jaar verslag over 1998. Van de eerstejaars die in sep tember 1997 aan hun studie begonnen heeft 39 procent binnen het jaar de propedeuse gehaald. Liefst 85 procent had in de zomer meer dan de helft van het maximale aantal van 42 studiepun ten behaald. Leiden verplicht zijn eerstejaars sinds twee jaar tenminste 21 studiepunten te ha len. Wie dat niet kan, mag zijn studie niet afina ken. Dat was in het studiejaar '97/98 dus 15 pro Aantal eerstejaars blijft dalen cent (348 studenten). De universiteit ziet het bindend stud als een stimulans om vlotter en beter te s Zij streeft ernaar dat uiteindelijk mins' van de vijf Leidse studenten afstuderen dat 'rendement' nog op 57 procent, ongi lijk aan het landelijk gemiddelde. Ook vo vallers is het Leidse studiesysteem meent de universiteit. Door tijdig te st; over te stappen naar een andere studie ding voorkomen ze verlies van studiejaren mee ook financiering jaarverslag blijkt dat eenderde van de afval al tijdens het eerstejaai schrijven, eenderde sï studie maar bleef schreven, terwijl slei derde ook in de herli augustus faalde. Aanvankelijk was d sche Universiteit Delfi dit jaar ook met het bindend studiead\ ginnen, maar na protesten van de heeft het college van bestuur daarvan Volgens voorzitter N. de Voogd volstaat sieve begeleiding die Delft al langer ti Leiden is men verbaasd over de keuz Delftse zuster. Over het algemeen tonei se studenten zich immers tevreden ove dend studieadvies. Gedurende het studiejaar '97/98 kw< buitenlandse studenten naar Leiden, vo de studies rechten (231), letteren (108 wetenschappen (97) en natuurweten: (89). Omgekeerd studeerden 542 Leidsf ten in het buitenland, ook hier vooral (181), rechten (127) en sociale wetens (116).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8