uits verzet tegen Fins an voor vrachtverkeer Economie Nederland ook niet in G-20 schuldenverlichting van Itcuuiaiiu uutv mtl lil VT armste landen bijna rond Trekpaarden in trek Tweede Schotse bank mengt zich in strijd om NatWest Groen licht voor Duitse megafusie Veba en Viag Backup Smart, de ultramoderne archivaris Toch geld voor mislukte tarwe-oogst zierikzee Zeeuwse, Brabantse en Zuid-Hollandse boeren die hun zomertarwe-oogst zagen mislukken als gevolg van ondeug delijk tarwezaad, worden schadeloos gesteld. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer 1 miljoen gulden. De coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging CZAV heeft dit bekendge- Jmaakt. Enkele honderden boeren raakten in de problemen I lb doordat uit Frankrijk geïmporteerde tarwe niet bleek te gedijen. De boeren hadden het zaad betrokken via de corporaties CZAV, Agerland en CeHave. De gedupeerde landbouwers stelden de corporaties aansprakelijk voor de geleden schade. Hoewel de betrokken handelsondernemingen geen juridische aansprake lijkheid aanvaarden, wordt de schade toch vergoed. Rusland doet oliesector in de verkoop moskou De Russische regering wil volgend jaar een forse stap vooruit doen bij het privatiseren van acht grote staatsbedrijven. Het gaat daarbij vooral om ondernemingen uit de oliesector. De Russische regering wil daarmee een bedrag 1,3 miljard gulden binnenhalen. Van de staatsoliemaatschappijen Rosneft en Slav- neft wil de Russische regering respectievelijk 71 procent en 55 procent verkopen. Van het oüebedrijf Loukoil gaat bijna elf pro cent in de verkoop. Er liggen tevens plannen om het staatsbe lang in het telecombedrijf Sviazinvest met 25 procent terug te brengen. De opbrengsten worden gebruikt om het tekort op de begroting te verminderen. Shell wint gas in Binnen-Mongolië rotterdam Shell gaat samen met de Chinese staatsoliemaat schappij CNPC gasvelden in de Chinese provincies Shaanxi en Binnen-Mongolië exploiteren. Beide ondernemingen hebben dat in Peking beklonken door een contract te ondertekenen. Met de samenwerking is ruim 6 miljard gulden gemoeid. Shell neemt daarvan de helft voor zijn rekening. De Brits-Nederland se multinational is hiermee de eerste westerse oliemaatschappij die actief wordt op het gebied van gaswinning in China. Naar verwachting zal de gasproductie in 2002 beginnen. Het gasveld strekt zich uit over een gebied van 1.600 vierkante kilometer. De tolale reserves worden geschat op 70 miljard kubieke meter. McDonald's test met 'fast-sleep' crissier/rümlang De Amerikaanse fastfoodketen McDonald's experimenteert met restaurants met slaapgelegenheden. In het Zwitserse Rümlang, vlakbij de luchthaven van Zürich, wordt dit :oncept voor het eerst beproefd, bevestigt een woordvoerster, let hotel, dat aan tweehonderd kamers plaats gaat bieden, rardt zoals het er nu naar uitziet in het voorjaar van 2001 ge pend. De kosten zijn geraamd op 20 miljoen Zwitserse frank 27 miljoen gulden). In Genève staat een tweede slaapgelegen- :eid van McDonald's gepland. Overname IJsselwerf vrijwel rond apelle aan den ussELDe bewindvoerder van De IJsselwerf ver lacht dat de nieuwbouwwerf in Capelle aan den IJssel morgen efinitief wordt overgenomen door Van der Giessen de Noord Krimpen aan den IJssel. Het enige geschilpunt is nog de uurprijs voor het gebruik van het terrein. Door een taxateur is e huurprijs op 2,2 miljoen gulden bepaald.-Van der Giessen de oord vindt dat te veel. Volgens bewindvoerder Oosthout van e IJsselwerf hoort dit echter bij de onderhandelingen. Over de rername van 150 personeelsleden en andere zaken is al wel vereenstemming bereikt. De IJsselwerf, onderdeel van UVC olding, verkeert al sinds juni in surséance van betaling. 'haos dreigt bij garages in 2000 innik» Autoreparatiebedrijven hebben nog veel te weinig ge- lan om zich op het nieuwe millennium voor te bereiden. Een iministratieve chaos dreigt bij de garages nu vier op de vijf iet computers werken die problemen kunnen krijgen bij de /ergang van 1999 naar 2000. „Voor de reparaties zelf zal dat •en enkel probleem zijn", verzekert een woordvoerder van de ovag. Maar voor de administratie zijn de moeilijkheden des te oter. De Bovag gaat zijn leden nu adviseren de laatste maan- :n van het millennium alsnog de nodige maatregelen te tref- ckort automatiseerders neemt snel toe ;n haag» Het tekort aan ervaren automatiseerders neemt in uiopa schrikbarende vormen aan. In 2002 zullen er waar- hijnlijk één miljoen vacatures niet vervuld kunnen worden, -bedrijven doen veel te weinig om voldoende personeel op te icen. Dat blijkt uit een studie van onderzoeksbureau IDC. We- ldwijd zal het tekort aan IT'ers binnen drie jaar verdubbeld jr tot twee miljoen vacatures. Het gaat vooral om ervaren au- iraatiseerders. Het kennisniveau van IT'ers schiet nu al tekort ïdat lijkt alleen maar erger te worden. Dat is vooral te wijten m de matige bijscholing die veel automatiseerders voor hun irsoneel beschikbaar stellen. onden praten verder met Philips idhoven Philips en de bonden praten deze week verder over toekomst van de Eindhovense bëwakingsafdeling. De vakor- nisaties FNV Bondgenoten en CNV Bedrijvenbond hebben t elektronicaconcern extra tijd gegeven om met nieuwe voor- Hen te komen. Philips wil de bewaking van vier complexen in idhoven overdoen aan Randon Beveiliging. De tachtig bewa- rs zijn daar tegen omdat ze dan fors in inkomen achteruit an. Nu vallen ze nog onder de Philips-CAO. neco snoept klanten grote jongens af iterdam De Nederlandse energiegiganten NUON en Pnem hebben een grote klant verloren aan het relatief kleine eco. Het Rotterdamse distributiebedrijf levert nu aan alle vier vestigingen van Hoogovens Buizen die in Oosterhout, Maas- :ht, Arnhem en Zwijndrecht staan. Eneco is extra blij met het ntract omdat Hoogovens Buizen meerdere jaren blijft afne- :n. De meeste grote bedrijven die al vrij zijn in hun keus van ergieleverancier sluiten kortlopende contracten af. 9 ingere files in spits net harmonisatie' 381 BURG/BRUSSEL» ANP éi nonisatie van de rijverbo- ,099 in het weekeinde voor •324 htwagens in de Europese 305 f leidt op de spitszaterda- 24,8 in het wintersport- en zo- 37,3 ;eizoen tot nog langere Files Juid-Duitsland. Dat komt lat na het ingaan van de k. Bi lonisatie de zaterdag niet 'IppPr taboe zal zijn voor gul htverkeer. De regering van eelstaat Beieren en Duitse guic eersdeskundigen eisen om dat de regering in Ber- tich met hand en tand ver egen het plan dat de EU- sters van verkeer begin ok- r in Luxemburg bespreken, oorzitter Finland bereidt oorstel voor. ge bdit moment gelden nog billende regelingen voor vrachtverkeer in Frankrijk, i i mburg, Oostenrijk en Duitsland. Het zijn vooral transporteurs uit de Scandina vische landen, Nederland en België die graag zouden zien dat de regelingen op elkaar af gestemd worden omdat zij veel problemen ondervinden door de hantering van de verschil lende regelingen. Ook de Duitse Bondsraad eist van de regering-Schröder dat die probeert het voorstel van tafel te krijgen. In Duitsland geldt nu op zaterdag van 07.00 tot 20.00 uur een rijverbod en op zondag van 00.00 uur tot 22.00 uur. Volgens de plannen zou vrachtverkeer voortaan al leen op zondag na 07.00 uur verboden zijn. In de huidige si tuatie mag een zware vrachtwa gen van een bepaald tonnage in het ene land wel in het week einde rijden, terwijl in een aan grenzende lidstaat een rijver bod geldt. Nieuw overlegforum over wereldeconomie 'Weigerachtigheid rijke naties blamage Er komt een nieuw overlegorgaan voor de wereldecono mie. Dit zogeheten G-20-forum bestaat uit ongeveer twintig landen. De zeven grootste industrielanden (G7) maakten dat zaterdag in Washington bekend. Nederland behoort niet tot het gezelschap, ook al is het de tiende economische macht in de wereld. washington gpo-anp De G7 bestaat uit de VS, Cana da, Japan, Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië. In de nieuwe groep komen verder in elk geval Brazilië, Argentinië, Mexico, Rusland, Saudi-Arabië, Zuid-Afrika, China, India, Zuid- Korea en Australië. De verslagenheid in het Ne derlandse kamp was niet zo groot, toen bekend werd dat de poldereconomie buiten de deur wordt gehouden. „We wilden er wel in. Maar nu we er niet in zitten is het niet zo belangrijk", aldus een lid van de Nederland se delegatie. De G-20 komt in december voor het eerst bijeen in Berlijn. De Canadese minister van fi nanciën Martin wordt twee jaar voorzitter. Het initiatief komt uit de koker van de VS. De Amerikanen willen zaken doen buiten het Internationaal Mo netair Fonds en de Wereldbank om. Deze 182 lidstaten tellende instellingen hebben formeel de eerste verantwoordelijkheid voor de wereldeconomie. Met de vorming van de G7 werd de status van IMF en We reldbank ook al aangetast. De groep van zeven bepaalt op haar afzonderlijke vergaderin gen in feite het beleid van IMF en Wereldbank tot ongenoegen van kleinere landen als Neder land. Voor de Amerikanen heeft de G7 als schaduwkant dat de Europese landen sterk zijn ver tegenwoordigd. Bij de G-20 komen de kaarten anders te liggen. De Europese landen hebben twee extra ver tegenwoordigers bedongen bij de vergaderingen van de G-20, het land dat voorzitter is van de Europese Unie en de Europese Centrale Bank. Japan zwichtte zaterdag op de G-7 voor de druk om de koersstijging van de yen te stui ten. De dollarkoers kwam vori ge week ten opzichte van de Ja panse munt op het laagste ni veau sinds begin 1996. Een waardevermindering van dertig procent sinds vorig jaar. De waardestijging van de yen dreigt het prille herstel van de Japanse economie te smoren doordat de export wordt ge remd. Dat is slecht voor de hele wereldeconomie. Japan vroeg de VS om mede werking op de valutamarkten, maar de Amerikanen waren al leen bereid mee te doen aan in terventies als Japan het mone taire beleid verder versoepelt. Omdat de rente al op nul staat, kan dat alleen door meer geld in omloop te brengen. Daar voor was Tokyo tot nu toe niet te porren. In de verklaring staat dat de landen van de G7 „blij zijn met indicaties van de Japanse auto riteiten dat een passend beleid zal worden gevoerd". „We blij ven de ontwikkelingen op de valutamarkten volgen en zullen samenwerken als dat gepast is." washington gpd sint annaland» Drie zware trekpaarden helpen hun baas de grond om te werken. De trouwe viervoeters deden zaterdag mee aan de vijfde open Zeeuwse kampioenschappen trekpaardploegen in Sint Annaland. Paardenliefhebbers uit Nederland en België streden om de felbegeerde titel. De wedstrijden gaan uit van de stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland en trekken elk jaar meer belangstelling. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN 'Een blamage' en 'bescha mend'. De Nederlandse minis ters Herfkens en Zalm zijn eensgezind in hun oordeel over de weigerachtige opstelling van rijke landen bijeen in New York, om de schulden van de armste landen te verlichten. De zeven grootste economieën, verenigd in de G-7, „willen het op een koopje afdoen en de rekening bij anderen neerleggen", aldus Zalm gisteren. Beide Nederlandse bewinds lieden hadden toch goede hoop dat de G-7, tijdens de jaarverga dering van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereld bank, toch 57 miljard gulden voor het goede doel uittrekt. Mede dankzij de intensieve Ne derlandse lobby werden de laatste gaten gedicht dankzij een bijdrage van 2,2 miljard gulden uit een slapend Euro pees steunfonds en een nieuwe toezegging van de Amerikanen van bijna twee miljard. Naar verwachting geven de Duitsers en de Italianen uiteindelijk ook een extraatje. Het grootste knelpunt bleek bij Japan en Frankrijk te zitten. Deze landen wilden kwijtschel ding van oude 'harde' leningen laten meetellen als schulden verlichting. Terwijl alle overige landen deze noodhulp uit het verleden al lang hebben afge schreven en geschrapt. „Het is beschamend dat we daarvoor nu nog steeds geld moeten lospeuteren", ergerde minister Zalm van financiën zich zeer. De tegenwerking van de G-7, bestaand uit ministers van de VS, Japan, Canada, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië, tegen het schuldenpro ject wekte des te meer de woe de van de Nederlandse delega tie omdat in feite in mei al over eenstemming over de schulden was bereikt. „We moeten steeds weer stampen en stampen", heette het. Met overeenstemming tij dens de top is er overigens in feite nog geen cent ten behoeve van de ongeveer dertig armste, meest Afrikaanse, landen afge boekt. De uitvoering van de toezeggingen wordt pas na het slot van de jaarvergadering op donderdag in gang gezet. Ne derland scheldt in totaal ruim 210 miljoen gulden - Herfkens: „Het kan nog meer worden" - kwijt. Bovendien heeft ons land vroeger zestig miljoen gestort in de Europese pot, die nu ook wordt gebruikt. londen rtr/anp ster uit te brengen. Zij konden het echter niet eens worden over de details van het plan. Royal Bank of Scotland is iets groter dan zijn rivaal. Volgens ingewijden kan het bod van Royal Bank hoger zijn dan van Bank of Scotland omdat door het samengaan van Royal Bank en NatWest meer besparingen gerealiseerd kunnen worden. Woordvoerder David Appleton van Royal Bank wilde niet in gaan op de berichten over het komende bod van zijn bank. Wel wilde hij toegeven dat Roy al Bank al enige tijd aan het kij ken is naar de positie van Nat West. In.de speculaties over de Brit se bankenstrijd doken dit week einde ook de namen op van Ab bey National en de grootste Britse hypotheekbank Halifax als mogelijke gegadigden. Het zondagsblad The Observer meldde dat Abbey National een bod van 36 miljard pond over weegt als mogelijke redder van NatWest. Britse financiële kringen zijn er van overtuigd dat naast Bank of Scotland deze week ook Royal Bank of Scotland een bod zal uitbrengen op National West minster Bank. Zij gaan ervan uit dat het bod van Royal Bank of Scodand hoger zal zijn dan 25 miljoen pond (ruim 82 miljard gulden). Daarmee zou het bod van 22 miljard pond, dat Bank of Scotland vrijdag deed, over troefd worden. Bank of Scodand zorgde vrij dag voor grote verbazing in de financiële wereld door het veel grotere NatWest te willen over nemen. De directie van Nat West wees het bod van de hand. De top van de belaagde bank heeft zich het afgelopen weekeinde druk beziggehouden met het vinden van een andere overnamekandidaat.. Volgens de Sunday Telegraph waren de beide Schotse banken tot voor kort van plan samen een bod op National Westmin- Hoogovens koopt twee bedrijven velsen-noord anp Koninklijke Hoogovens neemt twee bedrijven over van zijn Franse branchegenoot Usinor. Het Velsense staalconcern wil niet kwijt hoeveel geld voor de overname is betaald. De staalreus lijft de beide Franse bedrijven, Monopanel en Profilage du Sud, per 1 okto ber in. De twee maken profie len en sandwichpanelen voor de bouw. In Frankrijk produ ceert Hoogovens-dochter Tec- Philips ontkent sluiting fabriek in Roermond roermond anp Philips ontkent dat het zijn fa briek in Roermond gaat sluiten. Dergelijke plannen zijn niet aan de orde, aldus een woordvoer der. Hij reageert op uitiatingen van bestuurder C. Benders van FNV Bondgenoten die geruch ten over sluiting zeer serieus neemt. Bij Philips Roermond werken 550 mensen die kerami sche componenten produce ren. De vestiging heeft geruime tijd verliezen geleden, maar vol gens de woordvoerder zijn die inmiddels weggewerkt. Het concern beziet wel een aantal strategische mogelijkheden voor de divisie keramische componenten. Daarbij wordt onder meer gesproken over sa menwerking en over verkoop. Benders staat niet bij voor baat afwijzend tegenover ver koop. Voor haar is het het be langrijkste dat de toekomst van het bedrijf wordt gewaarborgd. Maar ze gaat een gesprek woensdag met de directie van de Roermondse fabriek met pessimisme tegemoet. In november schrapte Philips Components 150 arbeidsplaat sen en werd een deel van de productie overgeplaatst naar Taiwan. Philips maakte vrijdag bekend de fabriek in Sittard die onderdelen voor beeldbuizen maakt, te verkopen aan het Ma leisische CS Hui Holdings. De verkoop zou geen gevolgen hebben voor de werkgelegen heid. In de Sittardse vestiging werken 190 mensen. tonia al profielen. Door de overname zegt Hoogovens zijn marktaandeel in de bouwsector fors uit te breiden. Bij de twee Franse staalfa brieken werken in totaal zo'n driehonderd mensen. Monopa nel produceert per jaar onge veer 65.000 ton per jaar, Profila ge du Sud zit op 25.000 ton. Hoogovens met ruim 22.000 werknemers produceert nu nog ongeveer zeven miljoen ton per jaar. Na de fusie met British Steel is dat 22,5 miljoen ton. münchen/düsseldorf dpa/anp De raden van commissarissen van Veba en Viag hebben het afgelopen weekeinde hun goedkeuring gegeven aan de voorge nomen fusie. Deze leidt tot een van de grootste concerns van Duitsland. Er ont staat een gigant met een omzet van 130 miljard mark en meer dan 200.000 werk nemers. De nieuwe onderneming wordt in grootte de derde van Duitsland, na Dairn- lerChrysler en Volkswagen. Sommige cijfe raars rangschikken het nieuwe concern zelfs op de tweede plaats. De Beierse mi nister-president Stoiber maakt vandaag bekend wat er gebeurt met het belang van ruim 25 procent dat Beieren nog in Viag heeft. Zowel Veba als Viag zijn voormalige staatsondernemingen die in het verleden zijn geprivatiseerd. De fusiepartners houden zich bezig met een scala aan activiteiten. Viag is actief op het gebied van elektriciteit, chemie, alumi nium, verpakkingen en telecommunicatie. Veba houdt zich bezig met oliehandel, dis tributie en logistiek, onroerend goed en, net als Viag, met elektriciteit, chemie en telecomunicatie. Op hei gebied van de elektriciteitsvoorziening krijgt het nieuwe concern een bijzonder sterke positie. De dochterbedrijven van Veba en Viag, res pectievelijk PreussenElektra en Bayern- werk, worden samen de grootste stroom - leverancier van Duitsland. PreussenElek tra heeft onlangs nog de Zuid-Hollandse elektriciteitsproducent EZH ingelijfd. Haarlemse ondernemers geven bescherming tegen verlies bedrijfsgegevens haarlem ed blaauw De fabriek brandt af waardoor bedrijfsgegevens in rook op gaan. De harde schijf crasht waardoor de databases in één klap verdwenen zijn. Zaken die 'zomaar' weg raken. Een altijd op de loer liggend gevaar, dat veel ellende kan veroorzaken en nauwelijks te verzekeren valt. „Nou dat probleem is opgelost, want Backup Smart bestaat", zegt René Mulder met een lach. Backup Smart, geesteskind van de Haarlemmers René Mul der en Hans Kramer. „Wij zor gen er voor ondernemers zor geloos kunnen gaan slapen", zegt Mulder. De twee installeren op verzoek bij bedrijven een in Amerika ontwikkeld backupsysteem waardoor ondernemers, zo be weren ze, nooit meer gegevens verliezen. „Uit onderzoeken blijkt dat 87 procent van het va derlandse bedrijfsleven niet of onvoldoende regelmatig een backup (kopie van de gegevens) maakt. Wij maken elke dag backups, wij slaan alles op. Noem ons maar een ultramo derne archivaris." Een 'archiefbeheerder' die al les ook in een mum van tijd voor zijn klanten kan terugvin den. Kramer: „Laatst werden we in paniek gebeld door het hoofd van de loonadministratie van een bedrijf. Hij had per on geluk alles weggeschreven. Wij zeiden, geen probleem, niets aan de hand en binnen de kort ste keren hadden we alle gege- \Y,1 A-'5 f ï-T-t -• M i ii iii&i j WËT- .61 mi René Mulder en Hans Kramer met laptop in het hartje van Haarlem. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROBIN VAN LONKHUIJSEN vens voor hem teruggehaald. Die man hartstikke blij natuur lijk. Kijk, dat zijn leuke dingen." Het backupsysteem is van Backup Net. Backup Smart is de dealer voor Nederland. „Be drijven zijn niet gewend om het maken van backups uit te be steden", zegt Kramer. „Binnen ondernemingen zijn vaak sys teembeheerders er mee belast. Een terugkerend karweitje dat niet alleen tijd kost maar nog wel eens vergeten wordt. Als wij het voor ze doen, gebeurt dat op een tijdstip dat de klant het beste schikt. Hij heeft er geen omkijken meer naar." Maar, komt Backup Smart op deze manier niet in het bezit van vertrouwelijke bedrijfsgege vens? Mulder: „Veiligheid en privacy zijn zeer belangrijk. Ge gevens die wij opslaan, zijn ge codeerd. Ze komen niet via in ternet, maar via het gewone te lefoonnet naar ons toe en ze zijn beveiligd met wachtwoor den. Wij kennen de wachtwoor den noch telefoonnummers." Computers van klanten kun nen kuren vertonen, maar bij Backup Smart kunnen zich toch ook allerhande technische problemen voordoen? Kramer: „Om fouten uit te sluiten ge bruiken wij drie servers, die verspreid over het land staan. Valt er eentje uit dat vallen we terug op de ander." Een klein jaar geleden zijn Kramer en Mulder begonnen. Ook hebben de twee, die elkaar van kinds af aan kennen, een media-inkoopbureau dat onder meer reclamezendtijd op tv in koopt als ook advertentieruimte bij dag- en weekbladen. Mul der: „Wij kwamen in contact met Backup Net en toen is het balletje gaan rollen. Ik heb er zelf ook voordeel van want vroeger was ik nog wel eens wat kwijt doordat ik vergat een backup te maken. Gebeurt me dus nooit meer." Inmiddels heeft Backup Smart al zo'n zestig klanten, die het systeem eerst twee weken gratis en voor niets hebben mo gen uitproberen. Mulder: „Ik denk dat wij het enige bedrijf in Nederland zijn dat, als externe relatie, backups voor bedrijven maakt. Overigens gebeurt het ook dat ondernemingen ons programma kopen." Als de twee hun product aan de man brengen, krijgen ze veelal te maken met de systeembeheer der. Kramer: „De systeembe heerder weet als geen ander wat de voordelen zijn. En als die begint te lachen, weten we dat we goed zitten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7