TV •99 Moskou sluit grondoorlog Tsjetsjenië niet langer uit Lafontaine: Schroder is schuldig aan nederlagen Saaie Blair kampt vooral met luxeproblemen VAN DE I CS3) Buitenland RUIM BAAN IN ZUID-HOLLAND Zeker 56 doden door reeks explosies Mexico Elf doden bij rel in Turkse gevangenissen Zilveren feestje voor brug WITTE REUS OF COLOR REUS COMPACT I PAK 4 KILOl sivnDAB? AARDAPPELEN PLATINA OF NICOLA IZAK4KILÖ1 rantiwnev w Uii-ytasiis ELKE DAG GOED NIEUWS \NDAG 27 SEPTEMBER 1999 irkije laat activist Birdal tijdelijk vrij .RA Turkije heeft mensenrechtenactivist Akin Birdal om ondheidsredenen voor zes maanden vrijgelaten. De Europe- Jnie had op zijn vrijlating aangedrongen. De voorzitter van Turkse Vereniging voor de Mensenrechten IHD kreeg vorig een celstraf wegens 'het aanzetten tot haat'. Birdal raakte paar maanden voor zijn veroordeling ernstig gewond bij aanslag. Hij heeft een vijftal operaties ondergaan. Birdal d in maart voor zijn inzet voor de mensenrechten geëerd de prestigieuze Nederlandse Geuzenpenning. Hij kreeg geen'toestemming van Ankara om de prijs in Vlaardingen mtvangst te nemen. rote meerderheid achter Mubarak Lr Zo'n 93 procent van de Egyptische kiezers heeft gisteren een nieuwe verlenging met zes jaar van de ambtstermijn president Mubarak gekozen. De officiële resultaten van het rendum werden vanmorgen bekendgemaakt. De Egyptische it al-Ahram meldt dat ook dat de opkomst voor het referen- meer dan 90 procent was. Vierentwintig miljoen kiesge- ïtigden in Egypte konden met het refendum stemmen over nieuwe ambtstermijn voor Mubarak. Er waren geen tegen- didaten. De 71-jarige Mubarak is al sinds 1981 aan de macht gypte. Het is de vierde keer dat hij via een referendum als tshoofd wordt herkozen. Daarbij heeft nog nooit een rivaal 'gedongen. 'ojoers na 130 uur uit puin bevrijd Twee broers van 20 en 25 jaar oud zijn gisteren na 130 uit de puinhopen van een dinsdag door de aardbeving inge- gebouw in de Taiwanese hoofdstad Taipei gehaald. De jemeester zei dat er waarschijnlijk nog drie overlevenden in luinhopen van dit ooit twaalf verdiepingen tellende flatge- iv zijn. De broers overleefden dankzij appels uit een koel- die vlak bij hen terecht was gekomen. Ze kregen voldoende it door water dat reddingswerkers over de puinhopen eiden en door het drinken van hun eigen urine. Taiwan be- le gisteren opnieuw een hevige nasthok van 6.8 op de lal van Richter. Daarbij vielen vier doden. Het dodental van ingsramp ligt inmiddels boven de 2.000. id-president Tanzania ernstig ziek ;s salaam De Tanzaniaanse oud-president Julius Nyerere is fertig ziek. Hij lijdt aan leukemie en is vrijdag in kritieke toe- el in een ziekenhuis in Londen opgenomen. Nyerere (77) 'l in 1962 de eerste president van Tanganyika, dat een jaar K< er onafhankelijk was geworden van Groot-Brittannië. Twee later verenigde Tanganyika zich met het eiland Zanzibar tot jpubliek Tanzania. Nyerere verwierf in het buitenland veel jet door zijn integriteit en intellect. Maar zijn poging door j iel van een socialistisch ontwikkelingsprogramma ('Uja- de armoede terug te dringen, liep uit op een mislukking. :ania behoort tot de armste landen van de wereld. Nyerere in driemaal herkozen. Hij trad in 1985 vrijwillig af. 1 Grote Meren alarmerend laag- Het water in de Grote Meren van Noord-Amerika alarmerend laagIn vier van de vijf meren is het niveau dit lanzienlijk gezakt, soms tot een halve meter. Milieuweten- roilppers hebben op een conferentie in het Amerikaanse Mil- n Tee aangedrongen op alle mogelijke maatregelen. Vier van vjjf Grote Meren liggen op de grens van Canada en de VS: het iomeer, het Eriemeer, het Huronmeer en het Bovenmeer. rijfde, het Michiganmeer, ligt helemaal in de VS. De meren iten eenvijfde van de zoet-watervoorraad op de wereld. Het peil daalt door de teruglopende regenval en de hogere ■raturen. Het afgelopen jaar is extreem droog geweest. jjjsovaren mogelijk naar Den Haag De vier mensen die vrijdag in de 'omgeving van Ora- c in Kosovo door Nederlandse militairen zijn gearresteerd, ervan verdacht aan massaslachtingen te hebben deel- nen. Ze worden mogelijk naar het Joegoslavië-Tribunaal ^n Haag overgebracht. Op dit moment is een onderzoek jde naar wat er met het viertal moet gebeuren. Volgens een dvoerder van hét ministerie van defensie in Den Haag t binnen drie dagen beslist of de vermeende oorlogsmisda- s terecht moeten staan voor het Ipegoslavië-Tribunaal of b ter plaatse kunnen worden berecht. Het gaat om mensen 4en Servisch-Kosovaarse achtergrond. ger grote betogingen in Belgrado n 4 \dq De belangstelling voor de demonstratiecampagne te- e Joegoslavische president Milosevic lijkt op te leven. Meer 0.000 Joegoslaven gingen gisteravond in de hoofdstad Bel- i de straat op. Zaterdagavond had een even groot aantal en een manifestatie gehouden. Dat was tweemaal zoveel avond ervoor. Het was gisteren de zesde dag van een da- I se reeks betogingen. De oppositie vreesde aanvankelijk dat intal betogers zaterdag beperkt zou blijven tot ongeveer M 0, maar tot verrassing van velen meldden zich steeds meer Hinstranten. Dat gebeurde ook zondag. De politie hield zich achtergrond. nadering Griekse en Turkse media Li Prominente journalisten uit Griekenland en Turkije :n gisteren achter gesloten deuren besproken hoe ze de lelijke verslaggeving over eikaars land op een lager pitje .'en zetten. De journalisten zochten naar vormen van sa il 6 .eiking tussen de Turkse en Griekse media. Volgens een e deelnemer aan het overleg zijn er paneldiscussies voor- gbiai d en zuilen Griekse journalisten enige tijd bij Turkse kran- i werken en andersom. Tot voor kort was dat nog on- ar >aar. De afgelopen 25 jaar zijn Griekenland en Turkije tot eer toe bijna in oorlog gekomen om grensgeschillen. Maar :ente dodelijke aardbevingen in beide landenhebben voor rkelijke verbroedering gezorgd. lyle stapt uit race om Witte Huis igton De voormalige Amerikaanse vice-president Dan e heeft besloten zich terug te trekken uit de race om de ilikeinsé nominatie voor het presidentschap. Quayle niet genoeg geld op te kunnen halen om lang mee te kun- oen in de voorverkiezingen, zelfs niet als hij het goed zou in New Hampshire, de eerste staat waar een primary zal in gehouden. George Bush jr., de zoon van de gelijknami- 1-president, is de favoriet bij de Republikeinen. Na Quay- rtrek zijn er nog acht kandidaten over, die echter allemaal hter liggen op Bush. óeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden >rmatie over de beurs en het presenteren van bedrijf of onderwijs instelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. Rusland sluit een grondoorlog in Tsjetsjenië niet meer uit. Dat zei maarschalk Sergejev, de Russische minister van defensie, gisteren tegen het persbureau Interfax. „Er zijn diverse plannen voor grondoperaties. Het hangt van de situatie af welk plan zal worden gekozen. Het voor naamste doel is de eliminatie van de bandieten en het scheppen van een veilige situatie in Tsjetsjenië", aldus Sergejev. vloeiende oorlog duurde twee jaar, kostte meer dan 80.000 mensen het leven en eindigde in een vernietigende Russische nederlaag. Nu hebben de Russen op nieuw een sterke troepenmacht samengetrokken aan de gren zen met Tsjetsjenië. Sinds vier dagen voeren vliegtuigen en he likopters onophoudelijk aanval len uit op de hoofdstad Grozny moskou hans hoogendijk correspondent De Russen stellen islamitische Tsjetsjeense strijders verant woordelijk voor de recente bomaanslagen op flats in Rus land, die aan zo'n 300 mensen het leven hebben gekost. In 1994 voerde Rusland al een in vasie uit in de opstandige deel republiek. De daaruit voort en omgeving. Het aantal slacht offers loopt in de honderden. Duizenden Tsjetsjenen zijn in middels op de vlucht geslagen. Ze trekken vooral naar de buur- republiek Ingoesjetië. De regionale regering daar deelde mee dat al meer dan 20.000 vluchtelingen het land zijn binnengestroomd en dat er nog zo'n 100.000 onderweg zijn. Het. zijn vooral vrouwen, kinderen en bejaarden. „We kunnen deze stroom niet meer aan. Er dreigt een humanitaire catastrofe", aldus een rege ringswoordvoerder. Uit militaire kringen in Mos kou viel te vernemen dat de Russische luchtmacht zijn aan vallen gisteren heeft opgevoerd. Volgens Moskou zijn ze erop gericht alle bases van de funda mentalisten te verwoesten. Ver der willen de Russen verhinde ren dat zwaar bewapende Tsje tsjeense islamitische strijders opnieuw de grens naar de deel republiek Dagestan overtrek ken. Daar zijn Russische troe pen al maanden verwikkeld in een strijd met Tsjetsjeense fun damentalisten en islamitische extremisten uit andere landen. Hoewel een militaire invasie van Tsjetsjenië grote risico's met zich meebrengt, wordt de kans dat het Kremlin hier toch toe besluit steeds groter. In te genstelling tot vijf jaar geleden lijkt nu de meerderheid van de Russen achter hard ingrijpen te staan. Vooral de bomaanslagen hebben voor een ommekeer in de stemming gezorgd. Minstens 56 mensen zijn gis teren omgekomen door een serie explosies in de Mexi caanse plaats Celaya, zo'n 250 kilometer ten noorden van de hoofdstad Mexico- Stad. Zeker 380 mensen zijn gewond geraakt. De eerste ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door de gastank van een eet- tent op een drukke markt. Daarop volgde een reeks ex plosies in nabijgelegen win keltjes. Daar lag kruit opge slagen dat voor de vervaardi ging van illegaal vuurwerk diende. Het aantal slachtof fers is mede zo hoog omdat de markt tegenover het cen trale busstation ligt. De tweede explosie verras te onder meer de hulpverle ners die naar de plek van de eerste ontploffing waren toe gesneld. Die tweede klap kwam bijna een kwartier na de gastankexplosie, en was verreweg de meest verwoes tende. Het zou daarbij gaan om een grote hoeveelheid kruit of vuurwerk. In de vuurzee zijn daarna nog twee kleinere explosies ge weest, vermoedelijk ook ver oorzaakt door kruit. De televisie toonde beel den van gebouwen die met de grond gelijk waren ge maakt, en andere waarvan de pui was weggeslagen. Bergers gingen voorzichtig te werk, omdat er nog meer slachtoffers onder de brok stukken kunnen liggen. Celaya is een industriestad van circa een half miljoen in woners. istanbul* jessica lutz correspondent Bij onlusten in de Turkse ge vangenissen zijn in het week einde elf doden en tientallen gewonden gevallen. Na een vier uur durend vuurgevecht in de Ulucanlar-gevangenis in Anka ra wisten soldaten gisteroch tend door barricaden te breken die door de gevangenen waren opgeworpen. Het nieuws verspreidde zich snel via de GSM-telefoons van de gevangenen, waarna sympa thisanten in acht andere gevan genissen 93 cipiers in gijzeling namen. De gijzelingen duren nog voort. Volgens minister van justitie Turk waren de aanstich ters van de muiterij een tunnel aan het graven, en hadden ze al weken geen cipiers meer toege laten in hun zaal. Het ministerie had daarom soldaten verzocht de zaal des noods met geweld te doorzoe ken. Om dat te voorkomen gooiden de gevangenen brand bommen en gebruikten ze gas flessen als vlammenwerper. De soldaten gebruikten traangas. Toen een officier de zaal uitein delijk wist te betreden, werd hij beschoten. Twee anderen kre gen een kogel in het hoofd. In Turkse gevangenissen zit ten veroordeelden meestal 'op misdaad' bijeen in groepen van ongeveer vijftig personen. Bin nen zo'n zaal heerst een strenge hiërarchie: de leider beschikt over leven en dood van zijn 'ondergeschikten'. Executies komen regelmatig voor. De au toriteiten hebben er weinig te vertellen. Het bezit van wapens en GSM's is een vaak voorko mend probleem. Nog vorige week kwamen zes gevangenen om bij een afrekening tussen twee drugbendes in een gevan genis in Istanbul. berlun peter van nuusenburg correspondent Oskar Lafontaine, de oud-voor zitter van Duitslands grootste regeringspartij SPD eri ex-mi- nister van financiën, heeft giste ren de aanval op de sociaal-de mocratische bondskanselier Schroder geopend. In het eerste uitvoerige interview sinds zijn verrassende aftreden in maart zegt Lafontaine, dat zijn partij- gènoot schuldig is aan de serie regionale verkiezingsnederla gen die de sociaal-democraten de afgelopen weken hebben ge leden. De SPD haalde in de deelsta ten de ene zeperd na de andere. Gisteren kon de partij weer een beetje opgelucht ademhalen, nadat het verlies bij de burge meestersverkiezingen in Noordrijn-Westfalen beperkt was gebleven. Dortmund, sinds 1946 een SPD-bolwerk, bleef behouden. In méi gaan de kie zers in de belangrijke deelstaat echter naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Als Schroder daar met zijn rood groene coalitie een nederlaag lijdt, heeft zijn regering nauwe lijks nog overlevingskansen. In de krant Welt am Sonntag verwijt Lafontaine, nu Duits lands meest prominente huis man, zijn voormalige rivaal 'de koers te hebben verlegd'. „Als wij de koers van de eerste maanden van de rood-groene coalitie hadden kunnen voort zetten, hadden we die nederla gen kunnen voorkomen." Die traditioneel linkse koers leidde echter tot conflicten met de Bundesbank en Lafontaines isolement bij zijn collega's in de EU en de VS. Schroder nam daarom een reeks harde beslissingen, die Lafontaine als minister niet voor zijn rekening wilde ne men. Omdat hij de partij niet met een conflict met Schroder wilde opzadelen, stapte hij op als minister en voorzitter. Daar na gooide Schroder het roer nog verder om, en met de nieu we minister van financiën Ei- chel presenteerde hij in juli een voor Duitse begrippen enorme bezuiningsoperatie van 30 mil jard mark. De prijs daarvoor werd deze maand betaald met de zware nederlagen in vijf deelstaten. Het interview met Lafontaine is het eerste salvo in de cam pagne voor zijn memoires 'Het hart klopt links', dat over twee weken wordt gepresenteerd en waarvoor hij ruim acht ton als voorschot incasseerde. Lafon taine geeft toe dat zijn boek kan worden gezien als een afreke ning met Schroder: „Ik heb in derdaad wat van me afgeschre ven." De vrucht van deze arbeids- therapie is in de partij slecht ge vallen. Een aantal prominente sociaal-democraten schaart zich dan ook demonstratief achter Schroder. Minister van justitie Daübler-Gmelin verge lijkt Lafontaine met 'een 'kind dat zijn speelgoed heeft wegge gooid'. De komende secretaris generaal van de partij, Müntefe- ring, beschuldigt Lafontaine van 'desertie': „Door zijn on verantwoorde vertrek heeft hij grote schade aangericht." Een vooraanstaand lid van de Bondsdag eist dat de ex-voor- zitter nu ook zijn partijboekje inlevert. correspondent Saaier dan onder Tony Blair is de Britse politiek waarschijnlijk nog nooit ge weest. Het is nog maar kort geleden dat Westminster het bijna spreekwoordelij ke voorbeeld was van politieke turbu lentie. De keiharde oorlog van Margaret Thatcher tegen het collectivisme en de macht van de vakbonden staat menig een nog in het geheugen gegrift. Nog dichterbij zijn de jaren van de sex- en corruptieschandalen-onder John Major. Maar sinds Blairs Labour twee jaar gele den met een enorme overmacht aan de macht kwam, begint het politieke proces in Groot-Brittannië zowaar een beetje op dat in Nederland te lijken. Zowel La bour als de Conservatieven (Tories), de beide belangrijkste Britse partijen, rich ten zich op het midden, maar omdat de Tories na de verpletterende nederlaag in 1997 nog steeds in opperste staat van verwarring verkeren, glijdt Blairs bootje onbedreigd naar de volgende verkiezin gen in 2001. Weliswaar heeft Labour het kortgeleden bij enkele tussentijdse verkiezinkjes minder goed gedaan, maar dat wordt vooral geweten aan de bijzonder lage opkomst. Zouden er nu algemene ver kiezingen worden gehouden, dan krijgt Blair volgens alle opiniepeilingen ruim de helft van de stemmen. Dat is nog meer dan in 1997. De Tories, onder lei ding van de grijze muis William Hague, zouden daarentegen verder terugvallen van 31 naar minder dan 30 procent. Nog nooit eerder is het een regerende partij in Groot-Brittannië overkomen dat zij halverwege de rit zo populair is. Rozengeur en maneschijn dus, maar toch belooft het jaarlijkse Labourcon- gres van deze week ip de Zuid-Engelse badplaats Bournemouth voor Blair geen 'malckie' te worden. Het is nog tot daar aan toe dat er zo'n tienduizend liefheb bers van de vossenjacht komen protes teren tegen het door de regering beoog de verbod op hun 'sport'. Blair doet dan wel vreselijk zijn best om premier van alle Britten te zijn, maar het feit dat de jagers toch vooral het conservatieve Groot-Brittannië vertegenwoordigen, houdt het probleem voor de premier be hapbaar. Hetzelfde geldt - op dit ogenblik al thans - voor de vraag of Groot-Brittan nië tot de Europese Monetaire Unie en dus tot de euro moet toetreden. Die kwestie wordt vrijwel zeker in de toe komst nog een heet hangijzer. Labour acht toetreding wenselijk en onont koombaar. maar een meerderheid van de bevolking wil het pond sterling hand haven. Vooralsnog kan Blair het zich veroorloven daarover vaag te blijven. Problemen kan hij vooral verwachten van een deel van zijn eigen achterban. De premier heeft Labour ontdaan van vele socialistische stofnesten. Met een sociaal-liberale koers, waarbij hij goed heeft gekeken naar het Nederlandse paarse model, heeft hij succesvol de middengroepen gepaaid. Maar de oude garde is er nog steeds. En hoewel zij sterk aan macht heeft ingeboet, wordt haar gemor steeds luider. Met een ijzeren begrotingsbeleid, ge richt op lastenverlichting vooriburger en bedrijfsleven, en het in de hand houden van de collectieve uitgaven hebben Blair en zijn minister van financiën Gordon Brown de economie voor een inzinking behoed. De economie is blijven draaien als een tierelier en de werkloosheid is laag. De collectieve uitgaven zijn - als percentage van het bruto nationaal pro duct - zelfs nog lager dan onder de Con servatieve regeringen van Thatcher en Major. Ze blijven dat ook nadat de rege ring vorig jaar voor de rest van de rege ringsperiode ruim 130 miljard gulden uittrok voor verbetering van vooral on derwijs en gezondheidszorg. Maar nu de effecten daarvan vooralsnog uitblijven - zowel de publieke gezond heidszorg als het openbaar onderwijs verkeren als gevolg van jarenlange ver waarlozing nog steeds in een zeer slech te staat - roept een steeds groter wor dend deel van de achterban traditoneel om nog meer geld. Temeer daar Browns voorzichtige beleid dit jaar lijkt te leiden tot een meevaller van zo'n 30 miljard gulden. Een beetje sociaal-democraat doet daar volgaarne leuke dingen mee. Brown en Blair weten echter van geen wijken en blijven hameren op 'voorzich tigheid' en 'het leggen van een gezonde basis voor de lange termijn'. Zij zijn als de dood voor een terugkeer Vein de zeepbeleconomie van de afgelo pen decennia, waarin perioden van enorme groei steevast werden gevolgd door zeer diepe recessies. Ook gisteren liet Blair er geen misverstand over be staan dat hij de gebeden om meer uit te geven niet zal verhoren. Mocht hij er de ze week een probleem over krijgen met zijn congres, dan kan hij zich troosten met de gedachte dat het een luxepro bleem betreft. hamburg Normaal gesproken kunnen de inwoners van Hamburg alleen gemotoriseerd over de Köhlbrand-brug in de haven van hun stad, maar ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de vier kilometer lange oeververbinding mochten ze er gisteren één keer te voet over. Duizenden mensen maakten daar gebruik van. foto ap michael probst el. 040 - 2808409, fax 040 - 2808401

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5