Het sprookje als therapie M TV WEER Het Gesprek van de Dag 96 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 COMMENTAAR Bijstandsmoeders thuis houden Het kabinet wil bijstandsmoeders met jonge kinderen verplichten 24 uur per week te werken. Premier Kok voelt er veel voor om ouders van ontspoorde jonge ren verplicht een opvoedingscursus te geven. Twee volkomen strijdige beleidsvoornemens in een week tijd, dat kan maar tot één conclusie leiden: het schort aan coördinatie in dit kabinet. Onderzoek na onderzoek wijst uit dat kinderen die met één ouder opgroeien aanzienlijk meer risico lopen te ontsporen dan leeftijd genoten die in een volledig gezin worden opgevoed. Economische omstandigheden zijn eveneens een erkende risicofactor. In de ont wikkelingsfasen van een kind is de inprentingfase in de eerste le vensjaren bovendien de allerbelangrijkste. Die drie factoren zijn in het geding bij éénoudergezinnen, die van een bijstandsuitkering moeten rondkomen. Daar komt nog bij dat juist deze categorie vrouwen (en een enkele man) veelal zijn aangewezen op zwaar,-ongeschoold en slecht be taald werk. Van hun loon moet een groot deel worden uitgegeven aan overigens schaarse kinderopvang. Al deze bezwaren dienen aanzienlijk zwaarder te wegen dan het voordeel dat vrouwen hun aansluiting houden op de arbeidsmarkt. Wie ze negeert richt een schade aan die met een opvoedcursus niet meer tenietgedaan kan worden. Hoe is het mogelijk dat het kabinet zo'n voorstel naar de Tweede Kamer stuurt? Het antwoord op die vraag ligt vermoedelijk beslo ten in het begrip 'Paars'. Van tijd tot tijd hebben sommige dames en heren in dit kabinet de behoefte hun spierballen te laten zien. Het zal wel geen toeval zijn dat uitgerekend in de week dat het ka binet het ongekend hoge bedrag van 1 miljard gulden extra uittrekt voor minima en zorg, de criticasters van ^1 te veel sociaal beleid, met een quasi marktvriendelijke maatregel moeten worden be diend. Het kabinet vergeet kennelijk ook dat geen bedrijf zit te wachten op ongemotiveerd en sociaal overbelast personeel. Mad Max met dialect Eén ding moet je de makers van Car Wars nageven: wat kunnen die lui zich heerlijk aanstellen. 'Dit is het spel zonder regels, een strijd waarin alles kan en alles mag', laten ze de stoer uitgedoste presentatrice - of nou ja, micro foondraagster - Chimènevan Oosterhout zeggen. Vervolgens gooit ze er nog wat kreten achteraan als 'survival of the fittest' en 'het recht van de sterkste'. En rent heel energiek over een terrein met een Mad Mcix-achtig sfeertje: vol verroeste zeecontainers, een ontploff- inkje hier en daar, uitgebrande autowrakken en veel, heel veel au tobanden. 'De oorlog is verklaard, dit is het strijdtoneel. Adrenaline en kreukelzones gaan bepalen wie de winnaar wordt'. Indrukwekkende teksten, zeker. Jammer alleen dat er daarna slechts een sullige autocross volgt. Zo eentje waarbij bestuurders van nog net rijdende wrakken elkaar, hotseknotsend door de mod der, de greppel moeten induwen. Een beetje als de Dafjes-race die de TROS ooit had. (Daf Wars zou het nu ongetiuijfeld bij Veronica he ten). Natuurlijk houdt geen mens het vol om vijftig minuten lang alleen maar naar dom gebots te kijken. Dus laten ze Chimène ook inter viewtjes met de deelnemers doen. Helaas komt ze daarbij niet veel verder dan vragen als 'Zonde hè, dat je dat wiel verloor?'. Maar goed, ze moet ook de hele tijd als een gek door het beeld rennen. Dat arme kind heeft nauwelijks meer puf voor diepzinnigheid. En ze is hoe dan ook beter te volgen dan de deelnemers, die stuk voor stuk duidelijk maken dat Nederland inderdaad vele, volstrekt onver staanbare dialecten kent. Het toppunt van de Car-Warsaanstellerij bevindt zich overigens buiten beeld: commentator Leo Driessen. Vroeger een gerespecteerd radioman, nu afgezakt tot een komische flapdrol die het zoge naamd leuke stemmetje bij de beelden levert. Met een vermoeiende reeks grappen als 'Die puinhoop die u daar ziet, die zie ik ook. Dus dat heeft u goed gezienen 'Daar gaat Peter van der Wal de greppel in. Die zit nu aan lager wal. Haha'. Mooi, kan hij Leo Driessen daar fijn gezelschap houden. wil buys Actie Diana Ross tegen fouilleren op vliegvelden De Amerikaanse zangeres en filmster Diana Ross begint een campagne tegen de manier waarop vliegtuigpassagiers worden gefouilleerd. Zij vindt dat veiligheidsfunctionarissen de intieme delen moeten ont zien, zo verklaarde zij op de Amerikaanse televisie. Ross werd vorige week woens dagochtend op de luchthaven Heathrow van Londen aange houden, na een incident met een vrouwelijke veiligheidsbe ambte. Er ontstond ruzie tussen beide vrouwen, toen de beamb te de borsten van Ross aanraak te. De zangeres raakte op haar beurt de borsten van de be ambte aan met de woorden ,,Hoe vind je het?" Volgens Ross voelen vele vrouwen zich door het fouilleren in hun eer aangetast. Wisselvallig en onstuimig Met een maximumtemperatuur van 21,3 graden brak De Bilt afge lopen zaterdag een nieuw eeuwrecord. Voor de 24ste keer deze maand werd een hoogste temperatuur van tenminste 20 graden geregistreerd en dat is deze eeuw nog niet eerder voorgekomen. Het oude record stond op 23 warme dagen in 1949. Verder waren er 21 warme dagen in 1929 en 1959 (mooiste september van de eeuw!) en 20 in 1947. Inmiddels is het allemaal anders. De heftige donderbuien van vrijdagavond (Bloemendaal totaal 25 mm) vorm den de voorbereidende beschietingen: de depressie die gistermid dag boven de Noordzee werd geactiveerd (aan de kust wind kracht 7) maakte het karwei af. Gedurende de rest van deze week draait het om wisselvallig en bij tijden uitgesproken onstuimig weer. Vooral op woens dag wordt er veel wind verwacht. Oorzaak is een Atlantische depressie die via de Britse eilanden en de Noordzee naar zuidelijk Scandinavië koerst. Het is niet uitgesloten dat de wind aan de kust tijdelijk aanwakkert tot stormkracht 9. Vervolgens wordt tegen het einde van de week een om vangrijke depressie voor de Noorse kust verwacht. Het zenuwcentrum van dit lagedrukgebied komt in het weekeinde boven Noord Europa te liggen. Voor onze omgeving is een zich over het westen van Europa ontwikkelende uitzakking van deze depressie van belang. Deze raakt langzaam verzadigd met koude luchtmassa's uit de poolstreken. Boven het warme zee water wordt de lucht onstabiel hetgeen op de lange ter mijn (begin volgende week) wederom uiüoopt op zware buien in vooral de kustgebieden. De temperaturen gaan op de lange termijn terug naar 14-16 graden. Een sto ring op de Noordzee, feitelijk een dependance van de voormalige orkaan Gert, veroorzaakt vanavond, de ko mende nacht en morgenochtend opnieuw buien die van onweer vergezeld kunnen gaan. Morgenmiddag en avond nemen wind en buiigheid af. Het wordt echter niet warmer dan een graad of 17-18. jan visser Kii 'Wie voor Vrouw Holle kiest, is door diepe dalen gegaan' 'Er was eens een wellustig meisje en ze droeg een rood kapje. Op een dag moest ze naar grootmoeder om brood en melk te brengen. Ze ging te voet en liep door het gevaarlijke bos, maar daar was ze niet bang voor. Integendeel, er liep een uiterst charmante wolf rond. Toen ze de aantrekkelijke wolf aan zag komen lopen, deed ze haar bloesje wat losser. „Zo wolfje van me; zullen we dan maar."' Wie nu al rode oortjes krijgt, moet zich maar niet te veel ver diepen in de geschiedenis van Roodkapje. Het kan allemaal nog veel pikanter en vooral ook gruwelijker. Dat werd afgelopen zaterdag wel duidelijk tijdens het eerste Nederlandse Sprook jescongres in de Efteling. Ge leerde dames en heren heten op uitnodiging van het Neder lands Centrum voor Volkscul tuur (NCV) hun licht schijnen over het verschijnsel sprookje, want het is het Jaar van de Volkscultuur en het NCV gaat een groot onderzoek doen naar sprookjes in Nederland. Sprookjes zijn weer helemaal in. Steeds meer Nederlanders maken deel uit van particuliere vertelclubs die regelmatig sa menkomen om te luisteren naar eikaars verhalen. De mo derne mens heeft fantasie no dig om te overleven in het jach tige en zakelijke bestaan. Niet louter ter vermaak. Er bestaan ook al sprookjestherapeuten die de beschadigde ziel weer oppoetsen, zo bleek in de Efte ling. Zelfs Tweede-Kamerleden verplaatsen zich in de rol van fee, heks of koning om beter voor de dag te komen tijdens de begrotingsbehandelingen in het parlement. In Nederland is Sneeuwwitje onbetwist het meest favoriete sprookje, gevolgd door Asse poester en Roodkapje. Bijna de helft van de Nederlandse huis houdens heeft één of meer sprookjesboeken in huis en bij na tachtig procent van de Ne derlanders vindt het belangrijk tot heel belangrijk dat sprookjes van generatie op generatie wor den overgedragen. ,,Dit zijn en kele eerste resultaten van een grootscheeps onderzoek naar sprookjes en sprookjesvertellers in Nederland", zegt Ineke Strouken, directeur van het NCV. „Wij willen graag in kaart brengen wie waar welke sprookjes vertelt want er is een steeds grotere behoefte aan Roodkapje op de Efteling. sprookjesvertellers. Niet alleen voor amusement „Ik geef ook mediatrainingen aan prominente figuren in het Ne derlandse zakenleven en in de politiek", vervolgt Strouken. „En daar gebruik ik ook sprook jes voor. Het is gebleken dat mensen die boeiend over Roodkapje kunnen vertellen ook serieuze materie kunnen overbrengen op een grote groep. Je leert een verhaallijn te ontwikkelen en goed te spre ken." Veel verder gaan de zogenoem de sprookjestherapeuten. „Er is een absolute relatie tussen ie mands jeugd en de daarbijbe horende problemen en het fa voriete sprookje van iemand," zegt de Amsterdamse sprook jestherapeute Laura Lang-Dix. „Mensen identificeren zich on bewust met een figuur in hun favoriete sprookje. Ik geef ze dan de opdracht om de tegen speler te spelen. Zo krijgen mensen inzicht in motieven van anderen." Volgens de therapeute zegt een favoriet sprookje ook iets over iemands persoonlijkheid. „Mannen die de Gelaarsde Kat kiezen zijn meestal typische mannetjes, een beetje macho. Wie voor Vrouw Holle kiest is door diepe dalen gegaan en ge looft in het principe 'wie goed doet, goed ontmoet'. Daarom zijn sprookjes een prima ingang om jezelf te leren kennen en om vervolgens sterker in het le ven te staan." De patiënten van Laura Lang-Dix leven waar schijnlijk nog lang en gelukkig. achille prick De Britse prins WILLIAM, de oudste zoon van kroonprins Charles, gaat een jaar op vee boerderijen in Argentinië en Au stralië werken. Hij vertrekt naar het buitenland als hij in juni eindexamen heeft gedaan op Eton. Als hij in 2001 terugkeert in Groot-Brittannië gaat hij waar schijnlijk studeren aan de uni versiteit van Bristol, meldt de zondagkrant The Sunday Tele graph. Op zijn reis wordt William begeleid door de 26-jarige ED WARD VAN CUTSEM, een zoon van Charles' jachtvriend Hugh van Cutsem. Prins Charles juicht volgens de Sunday Telegraph het plan van zijn zoon toe, al was het alleen maar omdat hij dan een jaar lang moeilijk bereikbaar is voor de Britse sensatiepers. De Spaanse politie heeft meer dan een half miljoen valse TE- LETUBBIEPRODUCTEN en an der namaakspeelgoed in Madrid in beslag genomen. De politie zei zaterdag dat de buit een straat waarde van ruim 8 miljoen gul den heeft. Er werden tien men sen gearresteerd. Vorige week had de politie er al vijf opgepakt. Het zouden voornamelijk Chine zen zijn. In zeven warenhuizen lagen onder andere 550.000 valse Teletubbiepoppen en an- MENSELIJK dere producten van het populaire Britse kinderprogramma, 15.000 Walt Disney-imitaties en 10.000 namaakspeeltjes van Ti me Warner opgeslagen. Een aan tal onderdelen van het speelgoed is gemaakt in werkplaatsen van Spaanse gevangenissen. Het speelgoed werd voor eenderde van de normale prijs te koop aan geboden. De Britse kroonprins CHARLES is een moeilijk parket geraakt doordat bekend is geworden dat hij in het geheim de pro-jacht- lobby steunt. De onthulling werd gedaan door de zondagskrant The Observer, die de hand had weten te leggen op een vertrou welijk stuk van de Countryside Alliance, die bekend is geworden door de grote manifestaties te gen het verbod op de vossen jacht. In het document staan meer dan dertig van de belang rijkste donateurs. De indruk wordt gewekt dat Charles zijn steun liever niet bekend wilde hebben, want in het overzicht staat: 'The Prince of Wales - ano nymous'. Een woordvoerder ont kende tegenover The Observer dat de prins in het geniep de pro- jachtlobby steunt. Maar een woordvoerder van de Countryside Alliance zei dat de prins zijn bui tenhuis Highgrove House ter be schikking had gesteld voor een cocktailparty bij wijze van dona tie in natura. Politici en staats rechtdeskundigen vinden dat een gevaarlijk precedent wordt geschapen als een lid van het ko ningshuis rechtstreeks bij een politiek gevoelige zaak als de jacht is betrokken. Daar komt volgens The Observer nog eens bij dat de Countryside Alliance banden onderhoudt met extre misten. De Italiaanse gevangenissen krij gen in de toekomst een 'liefdes eer. De Italiaanse gevangen mo gen dan 24 uur met hun familie, partner, en kinderen in een spe ciaal ingerichte kamer vertoeven, zonder toezicht. Dat hebben Ita liaanse kranten gemeld. De rege ring moet nog met de regeling in stemmen. Zij geldt alleen voor gevangenen die aan het einde van hun strafperiode zijn. Het hoofd van het gevangeniswezen, GIAN CARLO CASELLI, zei dat de liefdescel 'het leven achter tralies iets minder zwaar maakt'. Caselli wil ook dat gevangenen in de toekomst over kabeltelevisie en computers kunnen beschik ken. Het is volgens hem de be doeling 'een huiselijke sfeer te creëren'. Eerste vrijwillige vertrek uit Big Brother Na elf dagen heeft deelneem ster Tara als eerste vrijwillig het huis van het Veronica- programma Big Brother ver laten. Ze werd gek van „het harmonieuze gebeuren" in het huis, zo laat ze weten in een afscheidsbriefje op Inter net. Tara is zaterdagavond uit het omstreden project van Vero nica gestapt. In Big Brother worden mensen 24 uur per dag geheel geïsoleerd van de buitenwereld op de voet ge volgd door camera's. De kij kers beslissen op gezette tij den wie er moet afvallen. Ze ven bewoners blijven nu in de race voor de hoofdprijs van 250.000 gulden. Tara geeft in haar afscheids brief op Internet aan dat ze had gehoopt de eerste te zijn die door de kijker zou worden weggestemd. Toen dat afge lopen donderdag niet het ge val was, heeft ze besloten er zelf de brui aan te geven: „Ik werd gek van het harmonieu ze gebeuren. Samen eten, af wassen, koken, schrobben. De andere mensen zijn wel mensen, maar het zijn niet mijn mensen." Big Brother trekt overigens zelfs in de Verenigde Staten de aandacht. „Het is een tv- show waar Amerikaanse pro ducenten van dromen", schreef de Amerikaanse krant Washington Post zaterdag in een artikel op de voorpagina. Onder de kop 'Ze houden Big Brother in de gaten' meldt de krant dat „het een televisie programma is waar de hele natie naar kijkt en over praat. Een nationaal gedeelde erva ring, iets waar iedereen op kantoor het de volgende dag over heeft." En dat is volgens de Post in de televisie- en in ternetwereld van vandaag met zoveel keuzemogelijkhe den een uniek verschijnsel. Voor zover bekend zijn er geen onmiddellijke plannen om het idee in Amerika over te nemen, al was het maar omdat naakt op de televisie, wat in Big Brother mogelijk is, voor de Amerikaanse tele visie onaanvaardbaar is. Het zeegat uit Het falen van de opvoeding wordt soms in decibellen uitgedrukt. Als uit de kamer van je 3-jarige nazaat op misthoornsterkte de klassieker 'Ketelbinkie' van het plaatselijke shantykoor 'Voor de Mast' klinkt, bijvoorbeeld. Ik betwijfel of het valt onder de criteria die premier Kok aanlegt voor ont spoorde jeugd, maar onze jongste is als een •lok gevallen voor het betere zeemanslied. Als hij 's morgens uit bed stapt gaat zijn hand automatisch naar des 'play'-toets van zijn rood-met-gele stereo-installatie en als ik 's avonds hoogstpersoonlijk niet op 'stop' druk, houdt het shantykoor ons de hele nacht uit onze slaap. Eén van de weinige zaken waar je als ou ders in de eerste levensjaren van je kroost invloed op kunt uitoefenen, is de muziek keuze. Kinderen zijn net jukeboxen: watje erin stopt, komt er ook weer uit. Toen mijn vrouw in verwachting was van mijn dochter, schalde geregeld de dubbellive cd 'Weid' van Neil Young uit onze speakers. Bij de eerste sla gen op de gitaar schopte de ongeboren vrucht de maar mee. En als ze nu, zeven jaar DICK VAN DER PLAS later, het orgel van de naast ons huis gelegen Mara- nathakerk hoort, denkt ze nog steeds dat de maten van een legendarische uitvoering van 'Like a hurrica ne' worden gespeeld. In onze familiekring kom je mensen tegen die zeker denken te weten dal hun nakomeling uit zichzelf een grote voorliefde voor Marco Borsato heeft ontwikkeld. Wie in het ai-rekje van de ouders kijkt, weet beter. Als moedermelk drinken kinderen de klanken in zich op, en als dat maar vaak genoeg gebeurt kunnen ze niet meer zonder (waarmee voor een belangrijk deel het succes van de Top 40 is verklaard). De kracht zit in de herhaling. Onze dochter is in zekere zin van haar leeftijdgenoten vervreemd omdat ze niet van de Spice Girls of van The Backstreet Boys houdt. Ze is een fan van Ierse zangers als Luka Bloom en Christy Moore, en mag ook graag luisteren naar Bruce Cockburn of John Gorka. Beschouw het maar niet ais toeval dat er bij ons thuis ongeveer vijfhonderd cd's van de meest uit lopende singer-songwriters in de kast staan. Maar je kunt als ouders nog zo je best doen. je kunt niet voorkomen dat buitenstaanders je kinderen in aanraking brengen met kwalijke invloeden. Een opa die een blauwe maandag op een vissersschip heeft ge varen. legde de kiel voor het verderf met het befaam de lied 'O vuurtoren, vriend van dezeeman' Cwijs mij de weg over zee'), dat langs de kusten van Cornwall uitgroeide tot een vakantièklassieker. Hij (die opa) was het ook die later met de cd van het eerderge noemde shantykoor kwam aanzetten. Wat is er tegen het zeemansrepertoire?, zal wellicht een enkeling opmerken. Laat ik dat aan de hand van een anekdote duidelijk maken. „Hij loopt de hele middag al een liedje te zingen", zegt de juf van peuterspeelzaal Hans en Grietje een beetje bits. als ik op een donderdagmiddag mijn zoontje kom ophalen. „Het gaat over Curasao, maar ik geloof niet dat ik de rest van de woorden helemaal goed heb verstaan.Ze werpt me een blik die toe ze normaal reserveert voor ongure types die naast de zandbak posten. Ik mompel lafhartig dat ik zelf ook niet zo tekstvast ben, zet de kleine shantyzanger in hetfietsstoeltje en op her pad door de groenzone zingen we op weg naar huis uit volle borst: „Waar is het beter leven, dan bij je eigen vrouw, Ver vloekt zijn alle hoeren van het eiland Curacao!" MILLENNIUM nog dagen ren eng! :aier zelfs :nanj juut dektt nam ploff ,cnr aclii ben afren. 1 Ie hL en la Nog 96 dagen en het nu we millennium breekt Reden voor deze krant in een dagelijkse serie t( rug te kijken op belangr gebeurtenissen die plaa grepen op corresponde rende data in de afgeloj 1000 jaar. Deze week: 2" sep 1936: Nederland ve laat gouden standaard: sep 1934: Brigitte Bardo;id d geboren; 29 sep 1935: N derlander sticht Vaticaj sterrenwacht: 30 sep 19ïerwc Einde Neurenberg-proc sen; 1 okt 1908: introduÜH T-Ford door Henry For WOLL okt 1951: eerste tv-uitzc iZw. ding Nederland. lesst erwo erdai ïes Te< [IFPPi Ie A3 JfUlge net a ip de :nge k oor 1 ras h 13 ewo: 27 SEPTEMBER 1936 De zware economische cris van de jaren dertig, ook wel Grote Depressie genoemd, loopt op zijn eind en heeft tal van terreinen zijn tol geWr Ook het heersende geldstel V Cl blijkt niet tegen de druk be stand. Eén voor één zien la zich dan ook genoodzaakt zogeheten gouden standaa verlaten. Groot-Brittannië dat in september 1931. Net)or 8 land is een van de laatste d !ver 27 september 1936 tot deze I1?/5! stap overgaat. De gouden daard - die in verschillende^ men heeft bestaan - is een en vrijwel vaste wisselkoei waarbij de waarde van het is gekoppeld aan het goud. waarde van de gulden ligt 1 in de wet, waarin staat hoe goud een standaardmunt b)rn' Datzelfde geldt voor ander geldsoorten, zoals de dolla Door de onderlinge vergeli van de goudhoeveelheden de wisselkoers tussen twee munten worden becijferd, zijn de Britten die in 1816 eerste de gouden standaar voeren. Pas in de tweede h van de negentiende eeuw 1 gen de rest van Europa en VS. De hoogtijdagen belee muntstelsel vanaf 1870 tot Eerste Wereldoorlog. Daar1 het stelsel opnieuw ingevo maar door de sterk gewijzi1 internationale (economise n ver term jrder scho m he an ge ,iar. -rgen lectri ,Jiers c :t po rijf E ï'mh ilgen u ure! volg. n. D imelc az'< ichec ;r (na ïllijke zante ns w tuitt n org marjolein dekker Brandweer le»- recordlengtd aan slangen Brandweerkorpsen uit he® derland hebben zaterdag i| Hattem een recordlengte a brandweerslangen uitgerol Door in totaal 30 kilometel dubbele slangleiding voerd brandweer water uit het A doorns Kanaal naar het mE plein in het Gelderse IJsse|' je. Daarmee ging het recoil' 27,7 kilometer, waarmee 1 Amersfoort in het Guinnej Book of Records staat, a gelen. Volgens een woordvoerdel kwam bij de recordpogin» wat kijken. Er deden niet 1 der dan 170 brandweerkof met ongeveer 1200 man p neel mee. Met de door hei meegenomen 170 blusvoa gen legden ze de 30 kilomf brandslangen uit. Vervolgl zorgden ze er met hun pol voor dat het water uren n£ inname ook daadwerkelijk marktplein bereikte. Dat ging niet helemaal zoi slag of stoot. De woordvo „Het slangenmateriaal x enkel korps was wat porei wat slangbreuk tot gevolgl Ook functioneerden niet I drukmeters naar wens, zol soms geen water meer wei doorgepompt. Vandaar d een uur of wat later dan g dacht water konden bren| op het marktplein." Met hun door duizendenl langstellenden gadegesla actie haalde de brandwee Hattem niet alleen de re« boeken. Ook het goede c voer er wel bij. De Nederï Brandwonden Stichting ij verwijk kan de komende V rekenen op een gift van n stens 8000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2