Navigator voor hersenchirurg Arbeid Gezondheid vanuit de receptie Alzheimer bezien MAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 Iedereen weet dat de kansen vooreen psychiatrische pa tiënt om terug te kunnen keren in het arbeidsproces gering zijn. Arbeid en ande re zinvolle dagactiviteiten spelen een belangrijke rol bij het proces van rehabili tatie en reïntegratie, zoals het in het jargon heet. Maar slechts elf procent van de ps)'chiatrische patiënten die in Haarlem dagactiviteiten centra bezoeken beschikken over een activiteit waaraan zij eigenwaarde kunnen ontlenen of waarmee zij geld verdienen. Dat is weinig. De sociale werkplaatsen zijn bedoeld om mensen met handicaps werk te verschaften of de ge legenheid te bieden op nieuw ervaring op te doen in het arbeidsproces. De af gelopen jaren zijn ze op de commerciële toer. Bij dit proces van marktiuerking kunnen ze geen mensen ge bruiken die zich soms vreemd gedragen, of af en toe uitvallen omdat zij overmand worden door hallucinaties of angsten en dus te weinig productie le veren. Het lukt daarom bij na nooit iemand met een psychiatrische stoornis aan te melden voor een werker varingplaats. Een paar jaar geleden was ik in Chicago (in Amerika) op bezoek bij een clubhuis dat door (ex) psychiatrische patiënten werd gedreven en het was opvallend hoe be langrijk werk werd gevon den. Alsof de mate van ge nezingen reïntegratie aan het hebben van een baan kon worden afgelezen - misschien is dat ook wel zo Eén van de medewerkers was aangesteld om banen te zoeken en de plaatselijke bedrijven er toe te brengen om de clubhuisleden in dienst te nemen. Er werden met de bedrijven afspraken gemaakt voor het geval ie mand eens zou ontsporen of een keer niet kwam opda gen, de bedrijfsleider wist zodoende precies waar hij op kon rekenen, als hij een clubhuislid aannam. Hij kreeg zelfs de garantie dat er altijd iemand kwam wer ken - al was het de baan tjeszoeker zelf -, als een vas te kracht onverwacht weg bleef. De clubhuisleden zelf waren niet kieskeurig en namen van alles aan. Ar beid is arbeid. Ik zag mensen in super markten klanten helpen met het inpakken van hun boodschappen. Het werd niet alleen getolereerd, maar ook beloond, per klant op zijn minst een dol lar. In Amerika kan veel. Zou men in Haarlem, bij de grootste kruidenier ook zo tolerant zijn? Het vinden van werk neemt inmiddels ook bij ons een belangrijke plaats in bij de behande ling. Maar het is nog niet zover dat er, zoals in het clubhuis in Chicago, en thousiast geklapt en ge juicht kan worden omdat een bezoeker van het dagac tiviteitencentrum een vaste aanstelling bij een grote su permarkt heeft gekregen. Want psychiatrische patiën ten slagen er - ondanks de krapte op de arbeidsmarkt - zelden in een baan te vin den. Daarom zijn de laatste ja ren voor en door psychiatri sche patiënten een aantal succesvolle initiatieven ont wikkeld: een vrienden dienst, een artotheek, een fietsenmakerij en werk plaats voor houtbewerking. Een restaurant en bureau voor officemanagement zijn nog op til. Dit is nog niet al les, want er komt steun uit onverwachte hoek. Sinds 1 januari 1998 is er de nieuwe wet sociale werkvoorzie ning, die de gemeenten een hoop mogelijkheden geeft om voor zoveel mogelijk burgers - zonodig onder aangepaste omstandighe den - arbeidplaatsen te or ganiseren, in de gewone mensen wereld. En wat heel belangrijk is: de wethouder heeft er ondanks de in Ne derland onvermijdelijk gro te mate van regelgeving zin in. Mooi zo. WOUTER VAN EWUK, psychiater dwongen bleef Diny's contact met bewoners, bezoekers en personeel vaak maar beperkt tot een paar zinnen. Maar veel taferelen die zich in de hal van Stadzicht afspeelden, maakten een onuitwisbare indruk op haar. De verdrietige dochter die haar weerspannige moeder komt brengen, de oude man die in een helder moment be seft waar hij is en weg wil, de echtgenote die haar man be zoekt, maar niet wordt her kend... Diny's gedichten en kor te verhalen schetsen hoe het is om met Alzheimer te leven. Diny zag hoe moeilijk het was voor kinderen om een ouder weg te brengen. „Voor hun idee is het altijd te vroeg. Kinderen houden daar ook nog lang een schuldgevoel over." Voor de menterenden zelf is de begin periode het moeilijkste. „Dan hebben mensen af en toe nog goeie momenten. Die wan hoop, als ze weten dat ze het hebben..." Later komt de voor familie pijn lijke tijd dat de patiënt hen niet meer herkent. „Ze gaan hele maal terug in de tijd. Al onze nog goede bewoners waren een keer opgehaald voor een feest avond. Maar één mevrouw was helemaal panisch: als ze niet op tijd thuis zou zijn, zou haar va der haar slaan. Uiteindelijk hebben ze haar naar boven ge bracht: ze kon niet van de avond genieten." Diny heeft haar eigen moeder, die niet dementeerde, voor een tijdelijk verblijf naar een ver pleeghuis moeten brengen. „Mijn moeder, die daar met drie anderen op een zaaltje sliep, zei: dit is mijn hoekje. En daar lagen dan alleen een boek en een bril... Er is een tijd van verzamelen. Spullen, kennis, ervaringen. En dan komt er een tijd van steeds maar afstaan." De aftakeling komt terug in elk gedicht en verhaal in Diny's boek. Als een ontluisterend proces, maar tegelijk ook als een laatste levensfase waarin mensen gewoon omringd moe ten worden met warmte en res pect. „Mensen worden weer als kindei en. Een kind dat goed is verschoond en gevoed, is geluk kig. Lekker eten en drinken zijn heel belangrijk. Wij hadden soms 'binnenfeesten'. Dan stonden er parasols en kregen mensen ijs, een borreltje, ge bakjes. Dat was féést. Ze dach ten dan echt dat ze op een ter rasje zaten." Er wordt in zo'n huis ook veel gelachen. „Dat moet ook wel, anders zouden de zusters er onderdoor gaan. Mensen kun nen zo geestig zijn." Ze vertelt over een oude professor die ge regeld langs haar balie kwam om uit Shakespeare te declame ren. En een andere oude heer, die steevast met aan elke arm een hoogbejaarde vriendin naar beneden kwam om 'de wijde wereld in te trekken'. Een aantal keren las Diny ge dichten voor op familieavon den in Stadzicht. „Mensen wer den erdoor geraakt en vonden dat ik ze moest uitgeven." De bundel heeft lang bij uitgeverij Merweboek op de plank gele gen, voor het tot drukken kwam: het is al weer twaalf jaar geleden dat Diny afscheid nam van Stadzicht. Maar ze is tevre den. „Er is veel geschreven over Alzheimer, maar zoiets als dit, een beschrijving van wat de ziekte emotioneel betekent voor mensen, nog nauwelijks. Daar gaat het mij om: dat ande ren hier iets in herkennen en er misschien troost uit putten." (Diny Beijersbergen, 'Vergeten tijd', verhalen en gedichten over dementie. Uitgeverij Mer weboek, 14,90 gulden) Uien en peterselie hebben een groot effect op de botvorming bij ratten, meldt het blad Na ture. Osteoporose of botont- kalking veroorzaakt bij oudere mensen veel heup- en been fracturen, vooral bij vrouwen. Een onderzoeksgroep uit het Zwitserse Bem heeft gekeken naar het effect van groenten en kruiden op de botsamen- stelling van ratten. Bij manne lijke ratten steeg de beenmas sa van de botten met bijna een vijfde, nadat ze vier weken lang elke dag een gram ui ge voerd kregen. Hetzelfde effect trad op na dagelijkse inname van een mengsel van 500 mil ligram sla, tomaten, komkom mer, uien, knoflook en peter selie. Voornaamste bijdragen kwamen van de peterselie en knoflook. Sojabonen hebben Sigaren roken k e geen gevolg voor de botsa- menstelling. Opmerkelijk is verder dat er geen meetbare bijdrage was van melkpoedi dat rijk is aan calcium, de voornaamste bouwstof van beenderen. Bij vrouwelijke ratten op leeftijd is het posit effect van uien en peterselie nog groter. De botdichtheid werd zelfs tot een kwart hog De groenten en kruiden beïi vloeden de aanmaak van de twee belangrijkste bouwstof fen alendronaat en calcitoni ne. „Als het effect van groen ten ook bij mensen opgaat, betekent dat een aangepast dieet een snellere en veel goedkopere manier is tegen de botontkalking dan de bestat i de behandeling", aldus on- elc derzoeker Roman Mühlbau de Regelmatig sigaren roken verhoogt de kans op kanker, hart- e ns( vaatziekten en chronische longaandoeningen, zo blijkt uit An l rikaans onderzoek. In vergelijldng met niet-rokers blijken si- ,0^ garenrokers 27 procent meer kans te hebben op hart- en vaat ,0^ ziekten en 45 procent meer kans op longaandoeningen. Ook j, pen sigarenrokers een tweemaal zo grote kans op kanker aan a het ademhalingsstelsel. Wanneer naast sigaren roken ook alc s hol wordt gedronken neemt de kans op keelkanker toe met 5( w procent. Volgens de onderzoekers vormen sigaren roken geei ,st( alternatief voor het roken van sigaretten. kei P u z z ■MHHi H Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Dwingeland; 4. luister; 7. belastingdienst; 9. bloeimaand; 10. pas; 11. kinbaardje; 13. wandpilaster; 14. herrie; 17. mannelijk dier; 18. takje; 19. trottoir; 21. met elkaar; 24. paar; 26. insect; 27. grondsoort; 28. gymnastiektoestel; 30. metselspecie; 32. feestmaaltijd; 33. visbeen. Verticaal: 1. Alarmtoestel; 2. graanafval; 3. niemendal; 4. bietensnijsel; 5. zangstem; 6. deel v.e. bruidsjapon; 8. schoudermantel; 11. ruimtelijk; 12. ogenblik; 13. streling; 15. straathandelaar; 16. handvatsel; 17. legerleiding; 19. kuststrook; 20. huid; 22. omslag; 23. kwast in het hout; 25. roofvogel; 27. Engelse titel; 28. roofdier; 30. snijwerktuig; 31. glansverf. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1 Ion; 5. oud; 7 ferment; 10. op; 12. oma; 14. ga; 15. loop; 17. anoa; 19. be; 20. lo; 21. olie; 23. Eros; 25. na; 26. non; 28. me; 31. inkopen; 33. oke; 34. rug. Verticaal: 2. Of; 3. nes; 4. imam; 5. ons; 6. ut; 8. bolrond; 9. kaatsen; 11. Po; 12. opeen; 13. aaien; 14. go; 16. obi; 18. nor; 22. la; 24. om, 27. ozon; 29. ene; 30. Ier; 31. ik; 32. nu. HEINZ t-K H-E-0 E-E-A/ H-E-Z-F-S-T- 3-A-L-L-A-P.E &-E-S-C-H-Z.E-V-E-N, U-E-t.W-Z AA-O-E-T J.E HOJZ-E-N.. Test jeugdsuikerziekte Medische wetenschappers van het Sophia Kinderzieken huis en de Erasmus Universi teit Rotterdam hebben een betrouwbare bloedtest ont wikkeld om vroegtijdig jeugd suikerziekte op te sproren. Daarmee kan met vijftig pro cent zekerheid het ontstaan van de ziekte worden voor speld. Vroeger kon jeugdsui kerziekte alleen vroegtijdig worden opgespoord bij fami lieleden van patiënten met de ziekte. De test meet de con centratie van de zogeheten ei landjesantistoffen in het bloed. Uit de toepassing van de test op proefpersonen blijkt dat vier op de vijf patiën ten met jeugddiabetes de ei landjesantistoffen in het bloed heb*ben voordat de ziekte be gint. De onderzoekers stelden ook vast dat deze antistoffen alleen bij jeugdsuikerziekte voorkomen en niet bij andere ziekten. De aanwezigheid van de antistoffen in het bloed duidt erop dat de cellen die insuline aanmaken door het afweersysteem worden afge broken. Daardoor ontstaat jeugddiabetes. De symptome worden pas zichtbaar als mee dan 80 procent van de insuli- necellen is afgebroken. Naast de antistoffentest gebruiken de onderzoekers een DNA-te om de vatbaarheid voor jeugdsuikerziekte aan te to nen. Met de combinatie van beide testen kunnen de on derszoekers voorspellen of ie mand tot de ongeveer halve procent van de bevolking be hoort waarbij zich de ziekte ontwikkelt. Preventie suikerziekte Het aantal mensen met sui kerziekte is de afgelopen jaren sterk gestegen. De helft van al le patiënten met suikerziekte weet niet dat ze deze ziekte hebben. De kans op suiker ziekte kan worden verkleind door meer te bewegen en overgewicht terug te dringen. Dit concludeert de epidemio- loge Caroline Baan in haar proefschrift 'Cardiovasculaire consequenties van diabetes mellitus' waarop ze vorige week is gepromoveerd aan de Erasmus Universiteit Rotter dam. Suikerziekte, diabetes mellitus, is een chronische ziekte, waarbij het suikerge halte in het bloed grote schommelingen kan vertonen. Een diabetespatiënt loopt een verhoogd risico op het krijgen van complicaties zoals blind heid, nieraandoeningen en hart- en vaatziekten. In Ne derland wordt momenteel ees' dikke kwart miljoen mensen voor deze ziekte behandeld, maar een ongeveer even grol groep mensen weet niet dat 2 de ziekte onder de leden heb ben. Caroline Baan heeft een^ vragenlijst ontwikkeld waar- mee de huisarts op eenvoudi"e effect berekend van voor zorgsmaatregelen om suikert ziekte te voorkomen. Twee b str; langrijke risicofactoren zijn gebrek aan lichaamsbewegin str en overgewicht. Aandacht voor meer bewegen zou vol gens haar het aantal nieuwe gevallen van suikerziekte me ;tr 22 procent kunnen verlagen Het aanpakken van overge wicht levert maar liefst een vermindering van 68 procen op. MARUKE NUBOER Vorige week dinsdag was het Wereld Alzheimerdag. Een op de vijf Nederlandse hoogbejaar den lijdt aan deze ongeneeslijke vorm van dementie, waarbij de hersencellen verschrompelen en de patiënt langzaam al zijn kennis en vaardigheden kwijt raakt. De pas verschenen bun del 'Vergeten tijd' van Diny Beijersbergen beschrijft op ont roerende wijze wat dit aftake lingsproces betekent voor de betrokkenen. Diny Beijersbergen was jaren lang receptioniste/telefoniste bij Stadzicht, een huis voor de menterende bejaarden in de Rotterdamse wijk Overschie. Vanuit haar glazen hokje in de hal was ze getuige van hartbre kende, maar soms ook komi sche situaties. Die indrukken legde ze vast in 'Vergeten tijd'. Ze werkt al lang niet meer in Stadzicht, maar praat over die periode alsof ze hem gisteren afsloot. „Op de receptie ben je de spin in het web. Het kon er ontzettend hectisch zijn." Tele foontjes, verzoeken om perso neel op te piepen, meldingen van brand of technische storin gen, nieuwe opnamen: alles kwam bij haar binnen. Noodge Diny Beijersbergen: „Daar gaat het mij om: dat anderen hier iets in her kennen en er misschien troost uit putten." foto cpd jaaprozema Opereren in de hersenen vraagt een grote mate van precisie. De neurochirurg moet vooraf zo goed mogelijk weten waar hij wil opereren en hoe hij daar het makkelijkste kan komen zonder onnodige schade aan te rich ten. De neuronavigator is daar bij een belangrijk hulpmiddel. Deze 'routeplanner' helpt de chirurg zijn weg te zoeken in de hersenen van de patiënt. Zoemend beweegt de robotarm boven de tafel en stopt boven de schedel waar zich diep in de hersenen een tumor bevindt. De chirurg heeft de vorige dag aan de hand van MRI-beelden bepaald dat dit de beste plek is om de schedel van de patiënt binnen te gaan en de tumor te verwijderen. Door de microscoop in de ro botarm kijkt hij naar de schedel waar hij met de boor een 'bot- lapje' wil verwijderen. Tegelijk ziet hij in stippellijntjes de con touren van de eronder liggende tumor, zodat hij weet hoe groot hij de opening moet maken. Ook beschikt hij over informa tie hoe diep de tumor zit en wat de exacte vorm is van het ge zwel. Tijdens de operatie kan hij steeds nieuwe 'plakjes' van de tumor oproepen, om te weten hoe diep hij zit en hoeveel tu morweefsel hij nog moet ver wijderen. De chirurg krijgt al deze informatie via de compu ter zonder dat hij zijn ogen van de patiënt hoeft af te wenden. Dit systeem, de 'neuronaviga tor', maakt het mogelijk met grote precisie in de hersenen te opereren. Arts-onderzoeker Peter Willems van het Universitair Medisch Centrum Utrecht doet onder zoek naar de voor- en nadelen van de 'neuronavigator'. Voor de patiënt heeft het grote voor delen, meent hij. De arts kan nauwkeuriger werken. Hij kan nu vaak volstaan met een klei ner gat in de schedel en loopt minder kans op schade aan an der hersenweefsel. Hierdoor neemt het risico op complica ties af en herstelt de patiënt sneller. Daarnaast is deze manier van werken minder ingrijpend voor de patiënt.Als heel precies aan de hand van foto's moest worden geopereerd, dan kreeg de patiënt tot voor kort een groot frame op z'n hoofd ge schroefd. Dat was nodig voor de arts om de coördinaten te bepalen en uit te rekenen waar hij naar binnen moet. Voor pa tiënten was dit zeer vervelend en pijnlijk." Met dit frame moest de patiënt ook de MRI of CT-scan in voor het maken van opnamen van de hersenen. „Een zeer benau- (links) en arts-onderzoeker Peter Willems zien veel voordelen aan het foto gpd jaap herschel Klinisch fysicus Christiaan van Swol gebruik van de 'neuronavigator'. wende ervaring." Met dat frame liep de patiënt rond tot na de operatie. Nu kan worden vol staan met stickertjes op het hoofd om de positie te bepalen. Is een grote mate van nauwkeu righeid nodig, dan gebruikt de chirurg schroefjes die hij in de schedel vastzet. Dat gebeurt onder plaatselijke verdoving. De patiënt heeft daar weinig last van. De chirurg kiest voor schroefjes als hij bijvoorbeeld hele kleine tumoren wil verwijderen. Bij het gebruik van stickertjes kan een afwijking ontstaan van on geveer 5 millimeter. Dat kan bij kleine tumoren al te veel zijn, waardoor de chirurg net zijn doel mist. Voor de arts is de 'routeplan ner' voor de hersenen een be langrijk hulpmiddel. In bepaal de situaties is het volgens Wil lems mogelijk ingrepen te doen waar de chinirg zonder naviga tor vanaf zou zien, omdat het risico op hersenschade voor de patiënt te groot zou zijn. De arts is nu ook beter in staat om vooraf de operatie te plan nen. „Eerder deed hij dat aan de hand van foto's. Op basis van zijn ervaring maakte hij voor zichzelf een voorstelling van de omvang van de tumor en koos de beste plek voor het gat in de schedel. Nu helpt de navigator daarbij. Met behulp van de MRI-beelden en de be werking door de computer krijgt de chirurg een driedimen sionaal beeld van de tumor en kan het gezwel rustig van alle kanten bekijken. Met die extra informatie kan hij de beste plek bepalen om naar binnen te gaan, zodat hij snel en precies kan werken." Volgens klinisch fysicus Christi aan van Swol kleven er aan het systeem nog wel enkele nade len. Zo werkt de chirurg tijdens de operatie met MRI-beelden van een dag oud. „Er kunnen tijdens de operatie veranderin gen in de structuur van de her senen optreden. Zo verandert de druk in het hoofd als je er een gat inmaakt of doordat her- senvocht tijdens de operatie wegloopt. Dit zorgt voor een bepaalde onnauwkeurigheid." Om ook tijdens de operatie ver zekerd te zijn van verse beelden zou de patiënt liggend in een MRI of CT-scan geopereerd moeten worden. Volgens Wil lems is dit uiterst kostbaar. Bo vendien is het lastig opereren voor de neurochirurg. Enkele onderzoekers werken aan een computermodel om te kunnen voorspellen hoe de hersenen veranderen als het vocht uit een van de hersenkamers wegloopt. Maar de ontwikkeling hiervan bevindt zich nog in het begin stadium. Zolang voor dit probleem nog geen oplossing is gevonden, zal de chirurg nooit blindvaren op de navigator. „Hij zal altijd in eerste instantie uitgaan van wat hij ziet en weet en de informa tie uit de computer als extra hulpmiddel gebruiken." Omdat de meeste tumoren al snel een doorsnee van 2 tot 3 centimeter hebben, is een afwijking van een halve centimeter „meestal aanvaardbaar", stelt Willems. Nieuwe toepassingen voor de neuronavigator liggen in het verschiet. Zo is het volgens Van Swol technisch mogelijk om de robotarm zelf een stukje uit een tumor te laten halen voor on derzoek. De chirurg hoeft dan alleen nog maar een opening in de schedel te maken. De robot kan dit waarschijnlijk beter - zonder schokken - dan de mens zelf. Maar juridisch zitten hier nogal wat haken en ogen aan. Want wie is er uiteindelijk aan sprakelijk als er iets misgaat: de robot of de dokter? Botontkalking Uien en peterselie stimuleren de groei van de botmassa bij ratten^ei foto aro ;t

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 28