Bekkenk schittert in Stadsbank Cros Halve Marathon Katwijl zwaarder dan ooit tevore Uniek record voor Boonstr: 'Wennemars, hou je nou rustig man' Sport Pascal Vergeer schrijft zesdaagse op zijn naam AZC in Eindhoven naar kwartfinale beker Triatleet Van der Marei elfde in Ni» MAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071 -5: LEIDEN WIM VAN DUIVENBODE Door vier van de zes wedstrij den te winnen is Warmonder Pascal Vergeer ruimschoots winnaar geworden van de Bollenstreek Zesdaagse. Zater dag was Vergeer de beste in de Ronde van Sassenheim en eerder deze maand behaalde de schaatstrainer van Bart Veldkamp ook overwinnigen in Noordwijkerhout, Voorhout en Hillegom. De voorsprong van Vergeer was zo groot dat hij het gisteren in Lisse (9de) wat rustiger aan kon doen. In Lisse ging de overwin ning verrassend naar Erwin van Diest uit Oude Wetering. De oud-Lissenaar was in de eindsprint Michael van Son, André Grootveld en Neder lands kampioen Ton van Duy- venbode duidelijk de baas. Mart van der Vlugt (Voorhout) en Ferry den Elzen (Noordwij kerhout) presteren bij de cy- closportieven steeds beter. Een zevende plaats in Sassen heim (Van der Vlugt) en Lisse (Den Elzen) was hun deel. Ton van Duyvenbode kwam ook in Sassenheim met een zesde plaats bij de toptien. in Spijkenisse was een podi umplaats weggelegd voor An gela van Smoorenburg. De Langeraarse kon winnares Wendy Kramp niet bijbenen, maar won wel de sprint van het peloton. Irma van der Salm (Stompwijk) werd vier de. Een dag later kwam Van der Salm in Schiedam niet verder dan een negende plaats. Hier werd Astnd van Tol (Nieuwveen) zesde. Suzan de Goede (Zoeterwoude) sloot het wegseizoen met een vier de plaats in Spijkenisse en een negende plaats in Schiedam goed af. In de jeneverstad re den ook de veteranen Cees Vernooij (vierde) en Piet Kralt (vijfde) met de besten mee. In Dronten kwam de ploeg van Swift redelijk voor de dag bij het Nationaal Clubkampi oenschap. Met Hans van Leeuwen, Ron Onderwater, Marco Riethoven, René van der Salm, Peter Jan Ris en Rin- ze van Etten werd een ver dienstelijke middenmoot- plaats (35ste) behaald. Op merkelijk was het hoge gemid delde van het onervaren team. Het zestal reed bijna 49 kilo meter per uur. Trias met de ex-Swiftrenners Marco Berg, André van der Post en Werner Altewischer reed bijna twee minuten langzamer. AZC/Alphen heeft zich zaterdag geplaatst voor de kwartfinales van de bekercompetitie water polo. De Alphense hoofdklasser won in Eindhoven eenvoudig met 13-5 van debutant PSV. Niels Zuidweg was op dreef. Hij scoorde vijfmaal. Eersteklasser Vivax stelde he vig teleur in de beker-2 compe titie. De ploeg van nieuwbak ken trainer Michel van der Zeeuw verloor in eigen huis met 10-9 van derdeklasser de Futen uit Amstelveen. Roel Beugelsdijk en Sjors Verburg scoorden tweemaal voor de Oegstgeestenaren. De mannen van Alkemade verloren nipt. In Almelo was ZPA met 7-6 te sterk voor de derdeklasser. De vrouwen van Alkemade bereikten wel de volgende ron de. BZPC werd met 10-7 versla gen. Ook de vrouwen van LZ 1886 bekeren door. In het Vijf Meibad kwam fusieclub Dor drecht duidelijk tekort, 8-4. De vrouwen van De Zijl/LGB za gen hun bekeravontuur in de eerste ronde stranden. Eerste klasser SWOL was met 6-3 te sterk. KATWUK WILMAR KORTLEEVER De Halve Marathon van Katwijk was zwaarder dan ooit maar de winnaar was dezelfde. Met een straatlengte voorsprong kwam Jan Kortekaas na 1.15.03 terug in de Princestraat. Min of meer toevallig, want de Roelof- arendsvener besloot pas 's och tends zijn titel te verdedigen. De halve marathon van Kat wijk presenteert zich als de zwaarste van Nederland en het vraagt dus nogal wat inspan ning om er goed te presteren. „Daarom heb ik lang getwijfeld, want het was erg druk op mijn werk en de geest moet er wel naar staan", aldus Kortekaas, die werkzaam is in de bouw. „Maar het was goed loopweer en dit was een mooie manier om het zomerseizoen af te slui ten. Ik kan nu vrijdag tevreden op vakantie." Kortekaas had het ook nau welijks moeilijk gehad, want zijn voornaamste concurrent Arjan de Geer uit Bleiswijk was hij al na vijf kilometer kwijt. Hij trok nog een vijftal kilometers flink door en gooide toen de rem erop. Kortekaas: „Dat had ik geleerd van vorig jaar. Toen ging ik wel vol door en heb ik er nog een week last van gehad. Bovendien hadden ze het nieu we parcours nog zwaarder ge maakt dan vroeger, als dat al kan. Al het asfalt was nu schel penpad geworden en er was een kilometer bospad bijgeko men. Het zand was dit jaar ook niet echt lekker. Nattig, zodat je er met je hakken steeds een centimeter in wegzakte." De Geer eindigde deson danks op 4.12, de nummer drie Kamerman uit Drongelen zelfs op 5.22. Opvallend was het grote aan tal Katwijkers in de top tien: voorafgegaan door Bert van Ga len (vierde) maar liefst vijf: Dirk van Beelen (vijfde), Pascal Wal- ther (zesde), Wout Duijndam (zevende) en nummer tien Landman. Alle hoofdprijzen gingen echter naar Leiden Atle tiek, want Gemma van Nijnan- ten zegevierde in 1.31.29 bij de vrouwen en Hans WesseL Noortje van Kempen wa 36.00 en 42.13 de snelste a op de tien kilometer. Ondanks de concurrent! de Leidse Stadsbank Crc de Haarlemse Trosloop ti Halve Marathon van overigens een groot aanta[ nemers. „Vijfhonderd, meer dan de afgelopen j aldus de organisatie. „O die zware halve marathoiCe den we er meer." Dat w e der meer te danken aa ei grote loopgroep uit Duilia die op haar jaarlijkse ti^oi keer de Nederlandse kus J aandeed. Met tientallen het de oosterburen uitstai in Katwijk, waarbij bovt rai drie van hen zich bij de e jei meldden: Uwe Gantn* nummer negen bij de m< ;te Gudrun Barmann en Elk o linghoff als nummers drei vier bij de vrouwen. M< tijden zullen ze als har Va wéinig tevreden zijn, schatte Kortekaas in: „Je i best zeven minuten aftrel j J Be J) o i ATLETIEK WILMAR KORTLEEVER Door het winnen van de eerste Nederlandse wedstrijd over 3000 meter steeple chase geldt Miranda Boonstra als voorlopig Nederlands recordhoudster. De Leidse atlete legde de nieuwe afstand af in 10.31,61. Op de of ficieuze wereldranglijst was 10.25 goed voor een plaats bij de eerste twintig. De steeple chase voor vrou wen wordt gelopen met lagere balken en een kortere waterbak dan bij de mannen. AV De Kei en in Uden is de enige vereni ging die de accommodatie daartoe al aanpaste, zodat ze eerder dit jaar ook al de pri meur had van de eerste 2000 meter steeple chase. „De mannelijke steeple-cha- sers zeiden dat je op een drie duizend heel rustig moet begin nen", aldus Boonstra, die ook de vorige wedstrijd al had ge wonnen. „Anders zou je je kun nen opblazen. Maar het viel me erg mee. Ik vind het een schitte rend nummer, jammer dat ik de enige concurrente al bij de eerste waterbak kwijt was." Boonstra gaat het record offi cieel aanvragen, maar de reac tie van de atletiekunie is nog onduidelijk „We volgen de we reldfederatie IAAF", aldus Hans-Peter Dries van de re- cordcommissie. „Als die een wereldrecord erkent, doen wij dat ook. Maar dat weten we nog niet." De wedstrijd in Uden werd georganiseerd als bijnt bij de NKS-interland voia tholieke sportvereniginge n0 de winst op de 3000 droegen Monique (10.28,73) en Brigitte P ne van Leiden Atletiek bij Nederlandse vrouwenovi0| ning. De mannen werd» je danks de discuswinst va ies clubgenoot Martijn Sc (47,61) en een winnende Joi sprong van Christoph K uit Oegstgeest (7,07) er achter Zwitserland. In het Duitse Hesel sic er nate Beunder (Leiden A haar seizoen af met een slingeroverwinning. Met bleef ze een kleine twee?/? achter bij haar eigen lands record. Drie weken na zijn Europese titel in Almere is Jan van der Marei elfde geworden in de triatlon van Nice. Voor 4 kilometer zwemmen, 130 kilometer fietsen en dertig kilometer lopen had de Aarlan- dervener 6.33.50 uur nodig, 22.20 minuten meer dan winnaar Christoph Mauch. Van der Marei: „Je kon merken dat de scherpte er niet was.". Van der Marei (31) lijkt zich steeds meer n wikkelen als hardloper, een sport waarop I na zijn afscheid van de lange triatlon waai o. lijk meer zal toeleggen. Na een achtersta an zes minuten bij het zwemmen en een ine plaats na het fietsen naderde hij met een i en wekkende inhaalrace de top tien. Anders Almere kon hij de Tsjech Vabrousek nie ?w achterhalen. Marathonschaatsers troeven collega's van de langebaan af Behaarde benen lossen glad geschoren ledematen af. Het is in Sassenheim al snel duidelijk welke schaatsers ter voorbereiding op het nieuwe winterseizoen veelvuldig op de fiets zitten. Ids Postma dus niet, de voor eigen publiek rij dende Martin Hersman wel. Maar, gladde benen of niet, beide langebaanschaatsen zijn zaterdagmiddag niet opgewas sen tegen het geweld van de marathonschaatsers. Dat zijn pas echte kilometervreters. Ar nold Stam is uiteindelijk de beste fietser onder de mannen van de gladde ijzers, maar moet daarvoor wel ploegge noot Ruud Borst het leven zuur maken. Henk van der Linden ziet het ondertussen allemaal tevreden aan. De speaker van de middag heeft eigenlijk de moeilijkste klus. Met een grap en een grol ziet hij kans het hele program ma aan elkaar te praten. Speaker „Mensen denk er om, geen valpartijen. Dus Erben, je mag hier verliezen hoor. Van der Linden kent zijn pap penheimers. Organiseer een wedstrijdje traplopen en Wen nemars wil. nee moet, winnen. Al strompelt hij half dood over de finish. En die instelling ver andert echt niet als het gaat om een wielerkoers voor schaatsers. Maar, instelling of niet, het draait ook nog eens om uithoudingsvermogen. En daarbij legt een sprinter het al snel af tegen de echte stayers. Alleen Leimuidenaar Bob de Jong en Gianni Romme kun nen aanvankelijk het tempo van de ploegmaten Arnold Stam en Leiderdorper Ruud Borst volgen. Speaker: Wat is dat hier in Sassenheim, heeft er dan nie mand een andere band. Jakko-Jan Leeuwangh is al snel het spoor bijster. Materiaal- pech. „Ik zat achter de kop groep toen ik een lekke hand kreeg. Ik kan wel janken, daar heb ik nu een jaar voor ge traind. Alle klinkers heb ik ge nummerd. Ik weet precies waar ik de bocht door moet", speelt hij het spel van de spea ker keurig mee. Speaker: „Hoe sterk is de een- zamefietser." i Plakspullen, een mecanicien, een fietspomp, ja zelfs een hele Minder toppers, maar snellere tijden. Ondanks een schitterende vijftien kilometer van Ramses Bek kenk liet de openingswed strijd van het regionale Zorg en Zekerheid circuit gisteren gemengde gevoe lens achter in de Leidse binnenstad. Sfeer en par cours waren er met de fi nish in het Van der Werff- park op vooruitgaan, maar door grote concurrentie van andere wedstrijden in de regio bleef het aantal deelnemers achter bij de verwachtingen. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Titelverdediger Ramses Bek kenk sloeg op de vijftien kilo meter meerdere mijlpalen in de 3 Oktober Stadsbank Cross. Met zijn tijd van 46.44 verbeter de hij zijn parcoursrecord met meer dan een minuut en had hij aan de streep een ongeken de voorsprong van meer dan acht minuten op Katwijker Jan Knetsch. De Hagenaar uit de groep van Bram Wassenaar bij Leiden Atletiek stak dan ook in betere vorm dan vorig jaar. Hij ziet de stadscross bovendien als een goede voorbereiding op het winterseizoen, als hij wil scoren in het nationale (veld)cross cir cuit. En obstakels kent de Stadsbank Cross voldoende: niet alleen moeten de lopers di verse bruggetjes over, maar in iedere ronde van vijf kilometer moeten zowel de trappen van het Stadhuis als van de Burcht beklommen worden. Aan tegenstand ontbrak het Bekkenk vooral door de afwe zigheid van Jaap van Duijven voorde en Huub Pragt. Het duo dat vorig jaar het regionale wegcircuit domineerde moest bij de aanvang van de editie '99/2000 vooralsnog gebles seerd afhaken. Andere vooraan staande circuitlopers moesten hun meerdere erkennen in lo pers van Leiden Atletiek die de wedstrijdreeks waarschijnlijk niet zullen afmaken. Joost la Gianni Romme gelooft het na een half uur koers wel. fiets (met zachte achterband) worden aangerukt, maar niets lijkt Leeuwangh meer op weg te kunnen helpen. Maatje Jan Bos schiet uiteindelijk te hulp. Hij staat graag zijn fiets af, want dan kan hij zelf even uit rusten. Speaker: „Jan. Zo komt een sprinter dus door de winter?" Jan Bos tovert na de opmer king een glimlach op het ge laat. Hij vertrouwt de omroe per toe dat hij er nu al een beetje doorheen zit. Dus de koppelkoers met Jakko-Jan komt hem wel goed uit. Het leed voor het Spaar Select Team is daarmee nog niet ten einde. Wennemars stopt plot seling bij de streep. Pakt zijn fiets bij het stuur op en slaat de voorband enkele malen hard tegen de klinkers. Het stuur zit vast, hij kan niet lekker de bochten door. „Wennemars. hou je nou rustig man", pro beert Van der Linden de wilde bras enigszins tot bedaren te brengen. Het publiek vindt het allemaal fantastisch. Speaker: „Erben, wat nou weer man?" Na een kort interview gaat de schaatser, die afgelopen zomer in Calgary al wereldtijden reed, weer verder. Zij het voor slechts enkele ronden. Wenne mars baalt van zijn kansloze missie. De inbussleutel die hij krijgt aangereikt brengt daar geen verandering in. Speaker: GianniBos zit op je te wachten. Die Mariëlle... dat doe je vanavond maar!" Borst en Stam hebben elkaar ondertussen al lang gevonden. Langzaam maar zeker rijden ze hun concurrenten stuk. Eerst valt Bob de Jong weg. „Ik kon tien minuten mee, daarna was ik helemaal naar de kloten." Twintig minuten later volgt Gianni Romme. „Vorig jaar ben ik de hele race voluit ge gaan. Ik heb daarna een week lang niet lekker kunnen trai nen, dus dacht ik nu: wees nou even verstandig en laat maar FOTO TACO VAN DER EB jij hebt nog wat uit te leggen. Eenzelfde lot is ook 'thuisrij- der' Martin Hersman bescho ren. In de groep achter de kop lopers moet hij zijn plannen voor een mooie klassering la ten varen. Een van de banden is lekgeslagen. „Ik had me er meer van voorgesteld", zegt de Sassenheimer met een zuur ge- i zicht. Zijn kans om als enige j langebaanrijder de hegemonie van de marathonrijders te doorbreken is daarmee verke ken. Stam en Borst sprinten sa- men af, waarbij Stam het meeste risico durft te nemen. „We hadden een raar laatste bochtje. Ik dacht eerst, we val len alletwee. Stam sneed me fi naal aF', lacht Borst na afloop. Bij de finish voert Marnix ten Kortenaar ondertussen het hoogst woord. „Ga het zelf eens proberen", verwijt hij de aan wal staande stuurman Van der Linden. De speaker heeft zijn antwoord al snel klaar. „Ik praat, jij fietst!" TEKST PETER VAN DER HULST FOTO TACO VAN DER EB Speaker: „Ze vragen om de EHBO, komt er meteen een am bulance aan. En andere onder nemingenvooral uw uit vaarten. Wennemars krijgt later de pechprijs toegewezen, maar de sprinter is het er helemaal niet mee eens. „Jelmer verdient die prijs." Vlak voor het einde van de koers glijdt Beulenkamp door een lekke band hard on deruit. Schaafwonden op hand, arm en heup zijn het ge volg. Evenals Leeuwangh, die het ook nog probeert op een fiets die constant doortrapt, staakt hij voortijdig de strijd. Nadat EHBO'ers de bloedende wonden met een desinfecte rend middel hebben behan deld, kan de onfortuinlijke Beulenkamp zijn weg lopend vervolgen. Speaker: „Hersman, vadertje, De 3 Oktober Stadsbank Cross voert enige honderden atleten langs opvallende Leidse plekjes, zoals de Burcht. Lau liep de tien kilometer voor namelijk voor zijn sponsor Kamsteeg en zijn trainingsge- noot Jaco Luijendijk is ook meer een man voor de nationa le crosses en indoorwedstrij- den. Net als Bekkenk waren La Lau en Luijendijk (op de vijf ki lometer) wel sneller dan de winnaars van vorig jaar (Bert van Galen en Pieter Altorf). Vooral de voorsprong die La Lau opbouwde was opvallend, want na allerlei blessures traint de meubelmaker nog maar drie of vier keer per week. In 33.04 was hij René van Dijke bijna een minuut te snel af. „Ik had geen idee hoe hard die kon, maar het ging eigenlijk wel lek ker", aldus La Lau. Misschien dat de Leidenaar er zich aan kan optrekken, want Van Dijke maakt binnenkort de overstap van Parthenon naar Leiden. Uit Dordrecht volgen nog meer ta lentvolle middenafstandsatle- ten, die na het afscheid van hun trainer aldaar kozen voor de groep van succescoach Wasse naar. De tijden van de vrouwen in de 3 Oktober Stadsbank Cross bleven wat achter. Met Conny Heemskerk van Plantaris, Inge borg Wolfrat uit Oegstgeest en Sandra van den Berg van de Hague Road Runners wonnen wel circuitfavorieten. Of Erika van de Bilt (vorig jaar winnares vijftien kilometer) daar bij zal komen is de vraag. Door con currentie van diverse nationale wedstrijden en haar afwezig heid van gisteren zal het waar schijnlijk moeilijk zijn om het circuitminimum van vier te ha len. „Vorig jaar heb ik me op het lastige parcours in Leiden geblesseerd", verklaarde Van de Bilt haar keuze voor een wed strijd in Maastricht. „Omdat ik lekker zitten." Na zijn overgave zoekt Romme het gezelschap van zijn vriendin Mariëlle van Scheppingen op. 9 nu van een andere voetbit nog niet hersteld was, wi geen risico lopen." Van d werd gisteren vierde in dt ve Marathon van Maas Met 1.20.28, zeven mi achter de Russische win deed ze het daar min of rustig aan. Van de Bilt: „E riode van lange duurlop begonnen, maar je moet en dan wel je gezicht latei bij wedstrijden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24