Leidsch Dagblad M s°£ Verwarring over gezag op Timor Rellen tussen fans bij Katwijkse derby Moeder Cynthia wordt misselijk van de bijstand Natuurgeweld boven Leiden 'Reagan was te dom voor communisten' Schrijfwedstrijd om vijfde 'Leidsch Dagblad Pennetje' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 ei den leeft ie naar aar viering eidens Ontzet laatste september van de w heeft een nieuw record (eleverd. Afgelopen zater- was de 24e warme dag van haand. Daarmee is het re- pat van 1949 gepasseerd, het KNMI in Nederland Idagen temperaturen mat 120 graden Celsius of meer. jöet er volgens het weerin- |iut bovendien naar uit dat j) de warmste september- %nd gaat krijgen sinds drie üjfvei CNDAAG 30 PAGINA'S nland enland uur en Kunst lomie 12 Bollentelers beginnen nieuw proefstation in Lisse 17 Hollands feestje na winst in Davis Cup 19 |3jH 20 Van Nistelrooy HMia Strijdlustig gaat in p j infl BHtM' Lugdunum de leer jSjB oogst veel bij Gerets flft] sympathie LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 HONDERD JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse 'an Wijnbergen liimt veld bij EZ reder van Wijnbergen heeft steren met onmiddellijke in- ng zijn functie als secretaris- neraal van het ministerie n economische zaken neer- legd. Van Wijnbergen wekte rige week de woede van mi- iter Jorritsma op met poli- ike uitspraken, onder meer :r het belastingplan. Van ijnbergen werd in 1997 door ister en econoom Wijers igetrokken, maar tussen de inoom Van Wijnbergen en niet-econoom Jorritsma ;ft het nooit echt geboterd, 'na 3 fontaine geeft chröder schuld al bleef het verlies van de itse sociaal-democraten U teren bij belangrijke burge- «stersverkiezingen beperkt, partij van kanselier Schrö- r ligt steeds heviger onder l ar. Oók in eigen kring. Gis- - en haalde de opgestapte nister van financiën Lafon- 4ne hard uit. Schroder zélf is gens hem het probleem, j jjna 5 lederland buiten ïl bij G-20 Ierland mag niet meedoen de nieuwe club van twin- landen die geregeld de we ieconomie gaat doorlich- De G-7, waarin de landen de zeven grootste econo- ën ter wereld zijn samen- racht, heeft behoefte aan groter klankbord. Maar ir de poldereconomie, tien- op de wereldranglijst, is n plaatsje ingeruimd. ina7 erdachte moord iendin ouders 29-jarige vrouw die vrijdag aangehouden in verband de dood van baby Risanne gen uit Appelscha, blijkt vriendin te zijn van de ou- De vrouw heeft begin dit haar eigen baby verloren r ziekte. De vrouw is be nd met de ouders van de jarige Risanne. Ze plaatste ge week nog een rouwad- tentie in een streekblad, irin ze de familie Tingen kte wenst. /arm bier perkt „"ankzucht in' paiBovag gooit 'warme' blikjes de strijd tegen een drei- verkoopverbod voor k-alcoholische dranken in irtpompstations. uphouders gaan alcohol tkoeld en gescheiden van dranken verkopen. De or- isatie verwacht dat chauf- dan minder snel een je drinken. De Bovag 1 pt dat minister Borst ksgezondheid) dan het otsi voor een verkoopverbod ekt. ooiste september n de eeuw leiden Het spookte afgelopen weekeinde behoorlijk boven Leiden. Onweer en blik sem hielden flink huis, zoals hier boven de Oude Singel. Aan de Sweelincklaan veroor zaakte het natuurgeweld grote schade aan ten minste vier woningen. Televisies, vi deo's, wasmachines, koelkasten en computers overleefden de inslag niet. De EWR raadt aan bij onweer stekkers vdn elektronische apparatuur uit het stopcontact te trekken. FOTO TACO VAN DER EB Onduidelijkheid over vertrek van Indonesische leger De bevelhebber van de internationale troepenmacht voor Oost-Timor, generaal Cosgrove, heeft vanmorgen ontkend dat het Indonesische leger het militaire gezag over het eilanddeel al aan de Verenigde Naties heeft overgedragen. Eerder zei de Indonesische bevelhebber Syahnakri dat hij het gezag officieel had overgedragen. Er zouden volgens hem duizend Indonesische militairen 'voor enige tijd' achterblijven. dili-jakarta Rtr-afpbracht. Dat ging sneller dan verwacht. Volgens Cosgrove De afgelopen week heeft het In- heeft een formele overdracht doriesische leger het aantal van het gezag niet pléfatsgevon- manschappen op Oost-Timor den. De internationale troepen van 20.000 tot 1.500 terugge- macht (Interfet) deelt de ver antwoordelijkheid voor de vei ligheid in Oost-Timor met het Indonesische leger, zo zei hij vanmorgen. VN-hulpverleners hebben de afgelopen dagen bekendge maakt dat de verwoestingen in het gebied veel erger zijn dan verwacht. Het platteland blijkt nagenoeg ontvolkt. In sommige dorpen is 80 tot 90 procent van de huizen afgebrand, aldus een woordvoerder van de VN-mis- sie Unamet. Van de bevolking van ruim 800.000 mensen zijn naar schatting 400.000 tot 500.000 gevlucht. De VN denken dat de Indonesiërs zo'n 150.000 men sen hebben overgebracht naar West-Timor. Ongeveer een half miljoen mensen zou de heuvels zijn ingevlucht. De VN-hulpver- leners maken zich zorgen, om dat er tot nu toe zo weinig vluchtelingen uit de bergen zijn Er blijft een groot gevaar voor hongersnood onder de vluchte lingen. De voedselhulp naar het gebied werd vandaag weer ge hinderd, doordat er een grote hoeveelheid internationale troepen en militair materiaal aankwam op het vliegveld van Dili. Vanwege de drukte kon den er geen voedselvluchten worden uitgevoerd. Ook de ha ven van de hoofdstad raakte verstopt. Op Oost-Timor zijn inmid dels de eerste voorbereidingen getroffen voor een onderzoek naar oorlogsmisdaden die zou den zijn begaan door pro-Indo nesische milities, mogelijk in samenwerking met het Indone sische leger. De VN-Commissie voor de Mensenrechten komt vandaag bijeen in Genève. Nieuwe auto's door snufjes steeds zwaarder voorburg anp Nieuwe auto's worden steeds zwaarder. Vorig jaar met ge middeld acht kilo, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) becijferd. In tien jaar tijd is er zelfs sprake van een gemiddelde gewichtstoename met 190 kilo. 'Bouwjaar 1998' komt gemiddeld uit op 1.102 ki lo. Aan de carrosserie ligt het niet. Fabrikanten gebruiken de laatste jaren juist allerlei kunst stoffen om het gewicht van het 'koetswerk' te verminderen. Het is volgens het CBS de luxe die zorgt voor zwaardere auto's, want de moderne automobilist wil nu eenmaal allerlei snuijes in zijn voertuig. Het gaat om accessoires als audio-installa- ties, airbag, stuurbekrachtiging, elektrisch bedienbare ruiten, cruisecontrol en airconditio ning. Soms zijn het wettelijke be palingen die de auto ongewild zwaarder maken. Het CBS noemt de gordels als voorbeeld. Eerst alleen voorin verplicht, sinds 1992 ook achterin. De gewrchtstoename gaat niet gepaard met meer brand- stofgebruik. Dat komt volgens het CBS doordat fabrikanten de motoren steeds efficiënter hun werk laten doen. katwijk willem spierdijk eric de jager Politie en suppoosten hebben zaterdag de grootste moeite ge had een confrontatie tussen supporters van Katwijk en Quick Boys te voorkomen. De supporters wilden met elkaar op de vuist na afloop van de derby, die door Katwijk met 2-1 werd gewonnen. Er vielen een paar klappen, de politie ver richtte twee aanhoudingen. Al tijdens de wedstrijd kwa men supporters van Quick Boys het veld op, nadat Katwijk op 2- 1 was gekomen na een dubieu ze beslissing van de scheids rechter. Suppoosten, politie en spelers van Quick Boys voor kwamen dat arbiter Jochems werd belaagd. Na een onder breking van tien minuten kon het duel worden voortgezet. Voorzitter J. van der Bent van Katwijk vroeg zich af of rellen tussen supporters van beide kampen in de toekomst nog te voorkomen zijn. Hij suggereer de beide ploegen volgend sei zoen niet meer in dezelfde klas se in te delen. Volgens burgemeester B. van Wouwe van Katwijk hoeft dat niet zo'n vaart te lopen. „Het was een plezierige wedstrijd. Tot het foutje van de scheids rechter gebeurde er helemaal niets. Na afloop vielen er een paar klappen, maar dat gebeurt Spelers en suppoosten proberen het publiek tot bedaren te brengen. in het centrum ook wel eens. Het hoort niet, maar ik sla er niet steil van achterover. Het is nu eenmaal een wedstrijd die de gemoederen verhit. Ik vind overigens dat Katwijk de orga nisatie goed voor elkaar had. Ik heb wel kritiek op de houding van de spelers en technische staf van Quick Boys. Die moe ten zich neerleggen bij autori teit. Sport is emotie, zeker bij Katwijk-Quick Boys. Je mag je best opwinden, maar je verte genwoordigt toch je club. De reacties van spelers en techni sche staf slaan over op de tribu nes." De burgemeester zal bij justi tie aandringen op snelrecht voor de twee gearresteerde rel schoppers. Binnenkort gaat hij om de tafel zitten met de bestu ren van de twee clubs en de po- FOTO KEES VAN HOOCDALEM litie. „Nu is het nog te vroeg daarvoor. Het was een incident en we moeten oppassen dat we niet al te draconische maatre gelen nemen. Ik ben voetbal liefhebber genoeg om te hopen dat deze wedstrijden in de toe komst gewoon door kunnen gaan." j 3of en Samenleving10 prek van de Dag2 ondheid/Strips28 11,12,13,14 /programma's15 17 t/m 27 leiden petra duivenvoorde Door 'vreselijk lullige omstandigheden' kwam ze in de bijstand. Nu heeft Cyn thia twee kinderen onder de vijf jaar. Ze kan met haar kleintjes nauwelijks rond komen van de 1700 gulden die ze per maand krijgt. Het kabinet heeft bedacht dat ze weer aan het werk moet. „Ik wil er zijn voor mijn kinderen." Cynthia wil best werken. Voordat No va (4 jaar) werd geboren, was ze grond stewardess op Schiphol. Het contract dat ze had, werd na de zwangerschap echter niet verlengd. Nu is ook Terra (1 jaar) er bij gekomen. Een handenbinder- tje, moedér Cynthia heeft nauwelijks meer tijd om te studeren. Misselijk wordt ze van de bijstand. Al die controles, al die regels. Had ze vorig jaar een baantje voor tien uur in de week geregeld, mocht ze niet meer studeren op kosten van de sociale dienst. En stu deren wil ze graag blijven doen. Want als Terra vijf jaar wordt, moet Cynthia weer aan het werk. Dacht ze. Want het kabinet besloot vorige week dat ook bijstandsmoeders met kinderen onder de vijf jaar een ar beidsplicht krijgen. „Hoe moet ik dat doen?", zegt ze vertwijfeld. „Het is heel zwaar om in je uppie twee kinderen op te voeden.* Bovendien, hoe kan ik aan het werk als er niet eens kinderopvang is." Eerst mochten bijstandsmoeder tot hun twaalfde voor de kinderen zorgen. Later werd dat teruggebracht tot vijf jaar. En nu vervalt zelfs dat. „Geef die vrouwen toch die vijf jaar", vindt Cyn thia. „Geef ze vijf jaar om er iets van te maken. In die tijd kunnen ze studeren of vrijwilligerswerk doen. Maar die ruimte moeten ze hebben." Ze is niet voor niets bijstandsmoeder geworden, het was een keuze. „Ik voed mijn kinderen op. Dat uitbesteden van kinderen aan de opvang, is niets voor mij. De thuissituatie van mijn twee kleintjes is al zo ontwricht zonder vader. Ik geef mijn kinderen een bepaalde ba sis, ik ben er voor hen. We willen toch zo graag een harmonieuze samenleving creëren." En als ze dan toch wordt gedwongen te solliciteren? „Dan zorg ik er wel voor dat ik word afgewezen. Of, als ik wel werk krijg, dan meld ik me ziek. Ik zal echt niet de enige zijn die er zo over denkt. En wat schiet de regering daar mee op?" Pagjna 2: Commentaar Jongen verliest arm door wasmachine heemstede ilan sluis Een 12-jarige jongen uit Heem stede is gistermiddag een arm kwijtgeraakt door een centrifu gerende wasmachine. De jongen was omstreeks 14.15 uur aan het spelen in de buurt van de machine. Vermoe delijk heeft hij zijn arm in de wasmachine gestoken, terwijl deze aan het centrifugeren was. Uit technisch onderzoèk bleek dat de vergrendeling van het apparaat defect was. De jongen is met spoed naar een ziekenhuis in Haarlem ge bracht. Van daaruit is hij ver voerd naar het AMC in Amster dam. Daar moest de arm ter hoogte van de schouder wor den geamputeerd. De politie wil niet zeggen om welk merk wasmachine het 6 oktober deel 5 de periode 1968 - 1984. HET WOORD IS AAN Ruth Brown De enige die bij een ruzie naar beide partijen luistert, Is de buurman. weersverwachting mlSTmT 11717° «717° 11718° n«ïsiTg 80% 70% 40% USES#? 20% 30% 30% londen anp De Amerikaanse oud-president Ronald Reagan heeft zich in 1938 aangemeld als lid van de Amerikaanse Communistische Partij. Reagan, toen 27, werd echter niet toegelaten, omdat de partijleiding hem 'te dom' vond. Dat staat in de nieuwe biografie van Reagan, die deze week in de VS verschijnt. Reagan, als president (1981- 1989) vermaard wegens zijn ra biate anticommunisme, heeft altijd beweerd dat hij ooit 'een linkse Democraat' was. Toen hij als acteur merkte hoe 'verderfe lijk' de invloed van de commu nisten in Hollywood was, zou hij afstand hebben genomen van zijn linkse opvattingen. Zijn biograaf Edmund Morris beweert dat veel van Reagans vrienden in de jaren dertig communist waren. Daarom wou hij zelf ook lid worden. Een van die vrienden, de schrij ver Howard Fast, zegt dat de communistische partij na ante cedentenonderzoek conclu deerde dat aspirantlid Reagan 'een idioot' was, die 'iedere twintig minuten van politieke opvattingen veranderde'. De biografie van Morris ver oorzaakt veel ophef in de VS. Morris schetst een weinig vlei end beeld van Reagan als ver ward en intellectueel beperkt man. De oud-president heeft Mor ris overigens zelf gevraagd zijn biograaf te worden. leiden ling gelaten) .Voor de wedstrijd zijn de kinderen opgedeeld in twee leeftijdsgroepen: van 8 en 9 jaar en van 10, 11 en 12 jaar. Een jury, bestaande uit redac teuren van het Leidsch Dag blad, kiest de beste tien inzen dingen uit; vijf in elke categorie. De verhalen van de tien win naars worden gepubliceerd in het Zaterdags Bijvoegsel van de krant op 23 oktober. Daarbij komt ook hun (pas)foto. Op woensdag 27 oktober is de prijsuitreiking in het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82 in Leiden. Naast het Leidsch Dagblad Pennetje ontvangen de win naars een t-shirt met daarop hun gedicht, een oorkonde, een poster en een verrassing. De inzendingen moeten wor den gericht aan: Schrijfwed strijd Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van naam, leeftijd, adres en school. Pasfo to bijsluiten. De verhalen die nen uiterlijk maandag 11 okto ber binnen te zijn. Het Leidsch Dagblad organi seert voor de vijfde keer in suc cessie een schrijfwedstrijd voor kinderen van de basisschool in de leeftijd van acht tot en met twaalf jaar. Dat gebeurt in het kader van de Kinderboeken week die dit jaar wordt gehou den van 6 tot en met 16 okto ber. Het thema daarvan: 'Van penstaartje tot apenkooi - ver halen over school' is ook het uitgangspunt van de wedstrijd. Zelf een verhaal over school schrijven (gebaseerd op eigen ervaringen, of verzonnen), is de opdracht die de kinderen mee krijgen. Vorm en onderwerp zijn vrij, wél is er een beperking ten aanzien van de lengte, na melijk maximaal 300 woorden. Korter mag vanzelfsprekend ook. Klassikaal kiezen voor een onderwerp, bijvoorbeeld pesten op school, is uiteraard toege staan. Het is ook aardig om de tekst te voorzien van een teke ning (die wordt door de jury overigens buiten de beoorde- i Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:Voorletters: M v Adres: Postcode: Plaats:1 'Tel: i. c ontrole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 90.90) i l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) iNr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch üÜt Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag METAALCONSTR ROESTVRIJSTAA. JACHTBOUW

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1