Europa is belangrijker dan RKC an Nistelrooy gaat in de leer bij Gerets Acht - Nul NAC-Dordrecht gestaakt vegens vuurwerkbom Voetbal Cambuur laat kansen liggen tegen AZ BAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 Zuid-Afrikaans talent naar PSV eindhoven PSV heeft de 17-jarige Zuid-Afrikaanse jeugdinter- national Tobela Bikwanie vastgelegd. De centrale middenvelder van Supersport maakte dit weekeinde zijn debuut in de A-jeugd van de Eindhovense club. Bikwanie is ontdekt door de Neder landse voetbalmakelaar Humphrey Nijman, die ook Jerrel Has- selbaink ooit van de amateurvelden plukte en aan een contract in Portugal hielp. PSV wil het Zuid-Afrikaanse talent voor vijf jaar vastleggen. Tevreden terug naar Telstar velsen Brian Tevreden keert terug naar Telstar. De 30-jarige verdediger voetbalde de afgelopen drie seizoenen voor Heeren veen, maar hij verloor daar zijn basisplaats. Telstar heeft hem tot het eind van het seizoen gehuurd. Tevreden speelde voor zijn Friese periode vijf jaar voor Telstar en acht jaar voor Haar lem. Hij maakt maandagavond zijn rentree in de thuiswedstrijd 'E tegen Heracles. hand liggende maatregelen. Leidenaar Jeffrey van As, cen trumverdediger van NAC: „Ik ben bang dat ze zeggen: jullie hebben de wedstrijd met 3-0 verloren." Reacties uit het Dordtse spe lerskamp bleven uit. Er was door het bestuur een spreek verbod afgekondigd. Frans Derks was als voorzitter de eni ge woordvoerder. „Dat projec tiel is tragisch voor het voetbal. Ik kan er met mijn verstand niet bij. Het is een walgelijk inci dent." NAC trof in de ogen van de voorzitter van Dordrecht'90 geen enkele blaam. „Als inwo ner van Breda weet ik dat deze club er alles aan doet om dit soort zaken te voorkomen. NAC kan niets kwalijk worden geno men. Het wordt weer eens ver- stierd door een paar personen." Het overgrote deel van de NAC-aanhang was dezelfde mening toegedaan. Op B-side van het Bredase stadion veroor deelden zij luidruchtig de vuur werkbom, die afkomstig was van de G-tribune aan de over zijde. 'Klootzakken', galmde het door het Stadion. En: 'Jullie zijn geen NAC-supporters.' De politie heeft goede hoop dat opnames van de videoca mera's in het stadion leiden tot aanhouding van de dader. Als de videobanden niets opleve ren, rekent de politie op hulp van de supporters. „Als het in cident NAC punten zou gaan kosten, worden de supporters daardoor misschien wel zo kwaad dat ze de vuurwerkgooi- er zullen aangeven", denkt de politie. Groningen FC Gröningen herstelde zich van de zeperd (5-0) in de beker wedstrijd tegen Dordrecht'90. De ploeg won in het Oosterpark van koploper ADO Den Haag met 6-0. Lokale held Martin Drent scoorde tweemaal en is met acht doelpunten topschut ter van de Toto Divisie. De Gro ningers namen de eerste plaats over van Den Haag, dat nu tweede staat. Het geplaagde Vo- lendam haalde een punt (1-1) tegen Veendam. Koopman heeft 'iteren de voetbalwedstrijd in Toto Divisie tussen NAC en rdrecht '90 gestaakt nadat n vuurwerkbom was ontploft het strafschopgebied van rdrecht. Doelman Johan van :r Werff, die groggy achter- eef, moest per brancard van !t veld worden afgedragen. Na iderzoek door artsen bleken verwondingen van de keeper :e te vallen. Igemeen directeur van NAC, >elant Oltmans. „Van der (erff had alleen wat last van jn suizende oren. Het vuur- xk was in zijn strafschopge- ;d gegooid en lag daar te ro- E. Toen hij het vastpakte om te verwijderen, ontplofte ejHet vuurwerk was afkomstig [ut| een vak met supporters van \C. De dader is nog niet be- ind. „Maar die zullen we on- pvijfeld achterhalen", aldus jtmans. „Ik denk dat we via jgtfeobeelden wel achter zijn pntiteit kunnen komen. Dan lien we in ieder geval duide- maken dat die figuur nooit ier welkom is. De communi- rR|ie tussen ons en de suppor ts is goed, maar er lopen toch ïjd een paar klootzakken tus- h. Een ander woord heb ik er k voor." >rse douw j het moment van afbreken is de stand 1-0 in het voor del van de thuisclub. Maar te mlfwachten is dat de KNVB de aicdase club in de vorm van Vltji sanctie een forse douw gaat En. „Veel jurisprudentie is nog niet over", wist Olt- s. „Je kunt terugdenken ji Nederland - Cyprus. Maar Ivil daarop niet vooruitlopen. zullen daar komende week (der op ingaan met de KNVB., jar hoe dan ook is dit een te klap. Niet in de laatste ats voor Van der Werff, die gen heeft er natuurlijk men- 1 een behoorlijke klap van regen." iet ontnemen van punten en fikse boete lijken voor de chef willem spierdijk. 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 Beenhakker tilt niet zwaar aan uitglijder Leo Beenhakker wilde er gisteravond geen drama van maken. Het eerste deukje van dit seizoen, in de vorm van een uitglijder (1-2) tegen RKC, moet worden be schouwd als een incident. Een jaar geleden gingen de Rotterdammers op die manier thuis het schip in tegen AZ. Vervolgens werd Feyenoord zonder één verdere mis stap op eigen veld kampioen. brak in de basis was Julio Ricar- do Cruz. De Argentijn werd aan de kant gehouden omdat er van hem woensdag in de Champi ons League grote dingen wor den verwacht. Een beetje rust zou hem goed moeten doen in de aanloop naar Boavista. De Rotterdammers dachten het tegen RKC zonder Cruz af te kunnen. Als Jon Dahl Tomas- son (drie keer), Peter van Vos sen, Paul Bosvelt en Bonaven- ture Kalou iets scherper hadden gemikt, had Cruz lekker warm in het trainingspak op de bank kunnen blijven. Maar toen Feyenoord na een uur nog niet had gescoord en Yuri Cornelis- se de eerste van z'n twee fraaie goals had gemaakt, werd de Ar gentijnse international alsnog naar het front gedirigeerd. Even daarvoor had Ellery Cai ro als rechtsbuiten ook al z'n opwachting gemaakt. De komst van Cairo en Cruz ging met nogal wat omzettingen ge paard. Kalou, de man in vorm, verdween naar de linkervleugel en werd vervolgens gewisseld. Bosvelt verhuisde naar de de fensie, Van Vossen en Van Gob- bel eindigden in de kleedkamer en Cruz kreeg tenslotte Somalia nog eens naast zich in de punt van de aanval. Het waren wanhoopspogin gen die uiteindelijk (te) weinig opleverden. Tomasson bracht Feyenoord weliswaar op gelijke hoogte (voorzet Cairo), maar Yuri Cornelisse hielp RKC in de rotterdam marcel van der kraan Feyenoord wil zich dolgraag opnieuw kandidaat stellen voor de landstitel, maar heeft op dit moment een langdurig avon tuur in Europa bovenaan het lijstje staan en tussendoor moe ten er op nationaal niveau wat karweitjes worden opgeknapt. RKC thuis was zo'n tussendoor tje. Feyenoord speelde de met tien man verdedigende Bra bantse ploeg in de eerste helft volledig van de mat. Vooral daarom ging het publiek met de pest in het lijf naar huis en voelde de kampioen zich door de 'stiekeme' zege van RKC ge frustreerd. „Ik verwijt niemand iets," zei Beenhakker. „We heb ben prima gevoetbald, legio kansen gecreëerd. Als je je over zo'n tegenslag niet kunt heen zetten, ben je geen goede prof." Op weg naar Portugal komt het eerste verlies van dit sei zoen de Rotterdammers na tuurlijk slecht uit. Dat Leo Beenhakker niet al te zwaar wil tillen aan de nederlaag, zal veel te maken hebben met de voor bereiding op het cruciale duel in Porto. Feyenoord speelde gisteravond op de Pool Rzasa na met het elftal waarmee het vorig seizoen landskampioen werd. Beenhakker wil dat z'n spelers dat in het achterhoofd houden en niet in de war zitten over een negatieve uitschieter. De enige die tegen RKC ont- Jon Dahl Tomasson staat op het punt om een 'niet te missen kans' te missen. RKC-doelman Rob van Dijk ziet van dichtbij hoe dat kan. foto g slotminuten bij een van de Cairo), Konterman, Van Wonderen en spaarzame counters alsnog aan j^^jauwe^ Katou «¥l1soimaUa)SSen de winst. Van Vossen'(66. Cruz). Feyenoord: Dudek; Van Gobbel (60. RKC: Van Dijk; Tim Cornelisse, Nasci- leeuwarden anp Een attractieve wedstrijd was Cambuur - AZ zeker, maar daar had de thuisploeg na af loop niets aan (2-4). Verschil lende kansen, ontstaan door gebrek aan werklust bij de Alk- maarders, werden niet benut. In de eerste helft was Cambuur superieur. Een minpuntje was dat Cambuur-middenvelder De Roo in de dertiende minuut een fout beging. Hij leverde de bal in bij Van Galen, die De Ron kansloos liet: 0-1. De snelle gelijkmaker volgde door een doelpunt van Van der Heide. Net voor rust kwamen de Friezen zelfs op voorsprong door een geweldige actie van Nelisse. De Feyenoordhuurling draaide in het strafschopge bied om Van den Berg heen en punterde de bal langs doelman Moens. Na rust kwam AZ beter in het spel. Het resulteerde in de 49ste minuut in de gelijkma ker. Uit een hoekschop kwam de bal bij Bosman terecht, die John Bosman leidt de weg met twee treffers raak schoot. Zes minuten later was de oud-Ajacied opnieuw succesvol. Ditmaal scoorde hij met het hoofd op aangeven van Buskermolen. Na 66 minu ten was Cambuur weer dichtbij gelijkmaker. Invaller Goudmijn passte op De Roo, die een me ter voor het doel stond. AZ-ver- dediger Van den Berg redde echter op miraculeuze wijze door de bal via de lat over te schieten. In de slotfase bracht uitblinker Boussatta Cambuur de genadeklap toe (2-4). De Graafschap- NEC 2-2 Renfurm zette NEC in de 19de minuut op voorsprong. Ploeg genoot De Gier kreeg daarna enkele kansen om de marge te vergroten, maar faalde in de af werking. In blessuretijd van de eerste helft leverde de eerste serieuze aanval van De Graaf schap de gelijkmaker op. Meerdink scoorde. Invaller Emam kopte kort na de rust tegen de paal. Aan de andere kant was De Gier attent bij een mislukt schot van Gou- looze, 1-2. Vier minuten later was Meerdink aangever voor de gelijkmaker van Viscaal (2- 2). Sparta - MW 3-0 MW zakt steeds verder weg. Na de afgang in de beker tegen de amateurs van De Baronie schutterde de ploeg in Rotter dam opnieuw tegen Sparta (0- 3). Op Spangen had het centra le duo van MW, Vriesde en Moonen, in de lucht niets in te brengen tegen Marbus en Lan- gerak. De Rotterdammers, donderdag in de beker uitge schakeld door Veendam (3-0), namen in de eerste helft al een 2-0 voorsprong door Usta (vrije trap) en Den Dunnen. Na de rust kopte Marilia de thuis ploeg naar 3-0. Doordat Sparta veel kansen miste, bleef MW een a Den Bosch - Utrecht 3-2 FC Den Bosch heeft gisteren in eigen stadion revanche geno men op FC Utrecht, voor de nederlaag afgelopen week in het onderlinge bekerduel. In Den Bosch werd het 3-2 voor de thuisploeg. De Franse aan valler Didier Martel zette Utrecht via een strafschop al vroeg in de wedstrijd op 0-1. Na rust schoten Deckers en Vos raak, waardoor de thuis ploeg op 2-1 kwam. Verdediger Van der Gaag leek in de slotmi nuut alsnog een punt veilig te stellen voor de Utrechters, maar Van der Laan bezorgde zijn ploeg toch nog de eerste overwinning van het seizoen. Utrechter Jean-Paul de Jong kreeg vlak voor rust de rode kaart. Heerenveen - FC Twente 0-0 Slecht spel, weinig kansen. Voor Heerenveen was de thuis wedstrijd tegen FC Twente er een om snel te vergeten. Vooral de eerste helft was slaapver wekkend. Beide teéims waren te voorzichtig, alhoewel de thuisclub de meeste druk uit oefende. Na rust kwam er nog enigszins leven in de brouwe rij, maar de score bleef dubbel blank. Roda-Fortuna S 3-0 Roda JC heeft de Limburgse derby tegen Fortuna Sittard overtuigend gewonnen. Het werd zaterdagavond in Kerkra- de 3-0. Valgaeren opende de score na ruim een kwartier. Tchoutang besliste de wed strijd na een klein uur. Peeters bepaalde in de laatste minuut de eindstand op 3-0. Eredivisie SC Heerenveen - FC Twente 0-0 Scheids rechter: Wegereef. Toeschouwers 13.870. Gele kaart Ouedraego, Heubach (Twente) Roda JC - Fortuna Sittard 3-0 (1-0). 18. Valgaeren 1-0, 56. Tchoutang 2-0, 90. Peeters 3-0. Scheidsrechter. Jol. Toe schouwers: 7300. Gele kaart: Rudge (Ro da JC). Zegrean (Fortuna Sittard). PSV - Willem II 6-1 (2-1). 20. Gentile 1-0 (e.d.), 30. Arts 1-1, 45. Nikiforov 2-1, 48 Vogel 3-1, 75. Van Nistelrooy 4-1, 78. Van Nistelrooy 5-1 (strafschop), 90. Van Ni stelrooy 6-1. Scheidsrechter. Temmink. Toeschouwers: 29.500. Rode kaart. 40. Gentile (Willem II). Gele kaart: Hill (Wil lem II). De Graafschap - NEC 2-2 (1-1). 19. Ren furm 0-1, 45. Meerdink 1-1, 64. De Gier 1-2, 68. Viscaal 2-2. Scheidsrechter Van der Ende Toeschouwers 8950. Gele kaart Issah, Den Turk (Graafschap), Hesp (NEC). Cambuur - AZ 2-4 (2-1). 13. Van Galen 0- 1, 19. Van der Heide 1-1, 45. Nelisse 2-1, 49. Bosman 2-2, 55. Bosman 2-3, 85. Boussatta 2-4. Scheidsrechter Braam- haar. Toeschouwers: 7300. Gele kaart: De Vries, De Roo (Cambuur), Boussatta, Van den Berg (AZ). Sparta - MW 3-0 (2-0). 22. Usta 1-0, 40. Den Dunnen 2-0, 81. Marilia 3-0. Scheidsrechter Van Egmond. Toeschou wers. 5623. Gele kaart: Vaessen (MW). FC Den Bosch - FC Utrecht 3-2 (0-1). 2. Martel 0-1 (strafschop), 65. Deckers 1-1, 75. Vos 2-1, 87. Van der Gaag 2-2, 89 Van der Laan 3-2. Scheidsrechter: Luinge Toeschouwers. 4450. Rode kaart: 39. Jean-Paul de Jong (FC Utrecht). Gele kaart Liefden, Vos, Losada (FC Den Bosch), Oliseh (FC Utrecht). Feyenoord - RKC 1-2 (0-0). 63. Yuri Cor nelisse 0-1, 69. Tomasson 1-1, 90. Yuri Cornelisse 1-2 Scheidsrechter: Van Hui ten. Toeschouwers 30.700. Gele kaart: Van der Leegte, Lanckohr en Govedarica (RKC). Topscorers: 1. Van Nistelrooy (PSV) 8, 2. Van Hooijdonk (Vitesse) 7, 3 Laudrup (Ajax) 5, 4 Bombarda (Willem II), Van Ga len (AZ), Vennegoor of Hesselink (Twente). Cruz (Feyenoord). Knopper (Ajax), Kalou (Feyenoord) 4, 10. Sanou (Willem II), Bos man (AZ), Nelisse (Cambuur), Talan (Hee renveen), Pothuizen (NEC), Bruggink (PSV), Arts (Willem II), Hoogendorp (RKC), Yuri Cornelisse (RKC) 3. Programma, vrijdag 1/10: MW - Heeren veen; zaterdag 2/10: FC Twente - FC Den Bosch, PSV - Sparta, Fortuna Sittard - Cambuur L., RKC Waalwijk - De Graaf- mento (26. Yuri Cornelisse), Teixeira en Van Wanrooy (78. Van Zundert); Schops, Govedarica, Van der Leegte en De Graef; Hoogendorp (86. Heesak kers) en Lanckonr. 5 5 0 0 15 20- 5 6 4 2 0 14 18- 8 6 4 1 1 13 15- 5 6 4 1 1 13 14-12 6 4 0 2 12 7-7 6 3 2 1 11 9-6 6 3 1 2 10 10- 8 6 2 3 1 9 8-5 6 3 0 3 9 10- 8 6 3 0 3 9 10-10 6 2 2 2 8 11-13 6 2 13 7 10-11 5 1 2 2 5 6-10 6 0 3 3 3 6-9 5-16 2 7-21 1 7-11 1 4-12 Eerste Divisie FC Groningen - AD0 Den Haag 6-0 (3-0). 8. Broerse 1-0, 17. Drent 2-0, 18. Drent 3-0, 59 Visser 4-0, 70. Hugo 5-0, 90. Van Dijk 6-0. Scheidsrechter: Van Dijk. Toeschouwers: 7500. Gele kaart. Broerse (FC Groningen), Boussabon (AD0 Den Haag). NAC - Dordrecht '90 1-0 (1-0). gestaakt in 46ste minuut wegens ontploft vuurwerk op veld 9. Salmon 1-0. Scheidsrechter Koopman. Toeschouwers: 8105. Rode kaart. 24 Myssing (Dordrecht '90, 2xgeel) Gele kaart Van As (NAC) Volendam - Veendam 1-1 (0-1). 21. Adams 0-1, 52. Ten Heuvel 1-1 Scheids rechter: Gerritsen Toeschouwers 1925. Gele kaart: Molenaar (Volendam), Blaauw, Klinkers, Prinsen (Veendam). Programma, maandag 27/9: Eindhoven - Helmond Sport, FC Zwolle - Haarlem, WV - Go Ahead Eagles, TOP - Emmen, Telstar - Heracles Almelo, RBC - Excelsior; zaterdag 2/10: Emmen - Telstar, AD0 Den Haag Volendam, GA Eagles - TOP, FC Groningen - WV, Haarlem - Veendam, Dordrecht'90 - RBC. i SV verslaat Willem II met grote cijfers: 6-1 si caldenhoven c ir Eric Gerets is het de tol van de n. Overtredingen, op het genante af, in de ogen van de Belg onlosmake- verbonden met de ontwikkeling van opper in spé van PSV. Of ze nu Sami :our, Mauricio Pellegrino of Marco itile heten, Ruud van Nistelrooy zal in de nabije toekomst moeten wa- en tegen schaamteloze overtredin- van meedogenloze verdedigers. En ^jvvie kan hij dan beter in de leer dan ierets, de niets ontziende rechtsback weleer. V Liud van Nistelrooy bleef zaterdag- id tegen Willem II ternauwernood ernstige blessure bespaard. In de tigste minuut van de tot dan toe ïwichtige topper tussen twee Neder- Ise Champions Leaguevertegen- udigers sabelde Marco Gentile met benen - het schoolvoorbeeld van ;ckle van achteren - Van Nistelrooy De spits krabbelde, na de dieprode t van scheidsrechter Temmink voor tile, wonderwel ongeschonden op. maal verlost van zijn plaaggeest den- Ie PSV, met drie treffers van Van Ni- ooy, eenvoudig over Willem II heen 31- Hitile, die in het shirt van FC Den j in 1990 PSV'er Romario een been- jj Ik bezorgde, was zich zaterdag van ji kwaad bewust. Van Nistelrooy zelf wel beter. „Als ik niet omhoog was had ik vijf maanden niet etbald." we8 naar zijn internationale door- k zou zijn trainer wel eens de 'mis- link' kunnen zijn. Gerets, die als ite verdediger altijd op de rand van oelaatbare. bivakkeerde, wil Van Ni- ooy klaarstomen voor het grote dat Primera Division, Serie A of lier League heet. irets heeft zich over hem ontfermd, ^iiet in Van Nistelrooy de pure lief- >er terug die hij zelf was, een ruwe lant bovendien die bijna klaar is de sprong naar de internationale Ruud van Nistelrooy wordt belaagd door een groepje Willem ll-spelers. top. Want ook voor Gerets is het geen vraag meer of Van Nistelrooy naar het buitenland vertrekt, louter wanneer hij gaat. „Ik weet dat ik hem volgend sei zoen in principe kwijt ben." Zover is het nog niet. Na de competi tiewedstrijd tegen De Graafschap wissel de Gerets zijn topscorer nog na een wanprestatie. Van Nistelrooy, vorig sei zoen bewierookt, dacht zich echter een off-day te kunnen veroorloven en maak te bij de gang naar kleedkamer veel mis baar. Een onderhoud van tien minuutjes klaarde enkele dagen later de lucht, voor altijd. Gerets: „Dat was zo'n goed ge sprek dat ik de rest van mijn leven nooit meer met hem hoef te praten." Gerets blijft niettemin waakzaam. „Nu krijgt hij van mij wel de kritiek, die hem vorig seizoen bespaard is gebleven'. Daarom denk ik dat het beter is dat hij zo snel mogelijk duidelijkheid krijgt over zijn toekomst. Als hij volgende maand bij AC Milan kan tekenen, is dat beter voor hem én voor PSV." Van Nistelrooy wil daar niets van weten. „Pas in de win terstop zullen we alles evalueren." Tegen die tijd is de stroom geruchten vermoedelijk al lang op gang gekomen. Zaterdag tilde Van Nistelrooy zijn totaal aan competitietreffers naar acht, in vijf wedstrijden. Dat hadden er negen moe ten zijn als hij niet zijn eerste van twee strafschoppen had gemist. PSV had de We hebben ze wel zouter gegeten, dat is waar, maar 8-0 als uitslag van Newcastle United- Sheffield Wednesday, een duel in de Engelse ere divisie, heeft toch een hoog kannietwaarzijn-ge- halte. Zoiets als Vitesse-PSV 1-6. verzonnen heb). Terug naar Newcastle. Het absurde aan de 8-0 zege van Newcastle Uni ted was in eerste instantie niet de score. Alleen al het feit dat Newcastle wón, voor het eerst sinds 3 april, baarde opzien. De laatste thuiszege was (Hier moet ik mijzelf corrigeren. PSV schiet vaker zelfs van nóg langer geleden, 25 februari. vis, Willem II, toen allang op het droge. Kort na de rode kaart voor Gentile, die PSV met een eigen doelpunt aan een voorsprong had geholpen, deelde Yuri Nikiforov met een volley al de genade klap uit. De Rus zette PSV na de gelijk maker van Willem Il-aanvoerder Arno Arts in blessuretijd vande eerste helft op voorsprong. Na de rust deden Johann Vogel en Van Nistelrooy de rest. PSV: Waterreus; Wielaert, Nikiforov, Van Bom mel en Heintze; Rommedahl (64. Kolkka), Stinga, Vogel (58. Van der Doelen) en Khokhlov (71. Bouma); Bruggink en Van Nistelrooy. Willem II: Mampaey; Jaliens, Gentile, Victoria en Hill; Prommayon (55. Landzaat). Galasek en Arts (55. Sanou); Ceesay, Abdellaoui (46. Hendriks) en Sjoekov. uit zijn slof, ik herinner me zelfs een 10-0 tegen Volendam en 7-2, niet zo lang geleden, tegen Feyenoord). De vernedering werd door Vitesse-trainer Her- bert Neumann als zo afgrijselijk ervaren dat hij de pers verzocht hem a.u.b. niet ook nog eens aan zijn hoofd te zaniken met een verzoek de wedstrijd te analyseren: „Ik ben er niet toe in staat. Laat mij eerst even ademhalen. Woorden van ongeveer deze strek king sprak Willem van Hanegem vorig jaar. Van Hanegem was toen nog trainer van AZ. AZ had net met 4-1 (had eigenlijk 8-1 moeten .zijn) gewonnen van PSV. Opmer king: wanneer PSV met 4-1 wint kraait geen haan, andersom (4-1 voor AZ) dan stoppen onmiddel lijk de persen. Van Hanegem had zich op de borst kunnen kloppen, maar deed dit niet. Hij zweeg. Zo als Neumann zweeg. Vier-één, zo als 1-6, zei dat niet al genoeg dan? Al komt daar nog bij dat Van Ha negem ook zweeg, denk ik, uit pië teit met die aardige Bobby Robson, toen coach van PSV. We waren gebleven bij Vitesse-PSV. Neumann sprak zijn woorden, mijn moeder zou zeggen met een gezicht als Marinus van der Lub- be - voor de jongere lezers: Marinus keek op het door mijn moeder geciteerde moment nogal be rustend, berustend in zijn lot, de doodstraf - op het gevaar af door de voetbalwereld voor een mietje te worden versleten. Maar Neumann had natuurlijk gelijk. Als er niets meer te zeggen valt, niets zeggen. Prachtig dat een trainer zulks een keer zegt. „Heren, het is één-zes geworden, ik heb er niets aan toe te voegen. U heeft alles zelfgezien, schrijft u het maar op. Ik zal uw berichten met aandacht lezen.Had hij ook kunnen zeggen. (Was zelfs een sterkere tekst geweest, maar mis schien vind ik dit wel omdat ik deze tekst zelf U weet dat natuurlijk wel, maar ik fris uw ge heugen toch even op, de trainer die Newcastle al die maanden niet aan een overwinninkje helpen kon was Ruud Gullit. Niet dat Gullit op een mil joen meer of minder keek in zijn aankoopbeleid, maar één simpele overwinning (2-1 desnoods) bleek al die tijd zelfs voor Gullit onbetaalbaar. Tot 'Rockefeller Ruud' de eer aan zichzelf hield en ruim baan maakte voor Bobby Robson. U weet wel, die oude man waarvan wij hier in Nederland eigenlijk maar vonden dat hij een karika tuur van een trainer is. Charmante man, daar niet van, every inch a gentleman, maar een trainer van niks. Ja, ja, geef het maar toe: vond dat ook. Sir Bobby mag dan gek zijn en Gul lit natuurlijk geniaal, maar gekke Bobby stelde de door het genie ge meden Shearer gewoon weer op, aaide hem over de bol, spuugde in zijn handen en zei, dis hij al wat zei: „Come on Alan. Wat is wijsheid? Newcastle won. Met 8-0. Alan Shearer maakte er vijf. Om op de laatste vraag terug te komen. Wat wijsheid is, is dat Robson zichzelf niet in het middelpunt van het succes plaatste (daar zorgden anderen wel voor) en dat hij Shearer alle eer bewees door hem geen ap- plauswissel aan te doen. Want wat is dat voor moderne malligheid? Dat de beste speler persé voortijdig naar de kleedka mer zou moeten. Shearer beloonde Bobby's ge zond verstand met zijn vijfde doelpunt, in de voorlaatste minuut. (Twee weken geleden kondigde ik naar aanlei ding van Oranje's vijvijf tegen de Belgen aan met gekkere uitslagen voor de dag te komen. Die be lofte is met dit stukje niet ingelost, dat besef ik. Ik kom hier nog op terug). Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19